6EMEN6DE BERICHTEN, Handelsberiehtaa. Vertrokken: J. van der Gouwe, leurder, Klaassenstraat 2, naar Middelburg. E. C. A. G. Koevoets, zonder beroep, Dijk- straat 94, naar Hilversum. J. P. Bogaard, electricien, Verbindings- straat 1, naar Middelburg. M. C. Ph. Buysrogge, onderwijzeres, Q 176. naar Hontenisse. Wed. F. Harms, zonder beroep, Kazerne- straat 28, naar Tholen. J. J. Kaan, ondervvijzer, 8 E, naar Nij- megen. K. C. Oostdijk, dienstbode, Q 247, naar Axel. A. H. Koelmans, onderwijzer, Van Boven- straat 3, naar Boskoop. SPORT. VOETBAL. Zaterdag speelden „Excelsior I" van de Knol tegen „D. E. S." van Boerengat, om een zilveren medaille. Deze werd door „Excelsior" gewonnen met 1—0. Bij de wedstrijden voor den Wieckhorst- beker kwamen gisteren in het veld »I- W. E. R. 0." van Clinge tegen „BIauw- Wit" van Middelburg. Uitslag 31 ten voordeele van Blauw- Wit. Daarna speelden „Beerschot" van St. Ni- colaas en „Trap Door" van Sluis. Uitslag 21 voor „Beerschot". De vriendschappelijke wedstrijd tusschen „T. S. C." I en ,,Wilhelmina" I van Axel werd door de thuisclub met 10 gewonnen. Er was veel belangstelling. RECHTZAKEN. Arr. Rechtbank te Middelburg, De rechtbank heeft in hare atting van z8 Uctobex ly21, de volgende vonnissen uitgesproken: A. V., oud 26 j., arbtider te Zuidzande; gedetineerd, is wegens diefstal veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventie.ve hechtenis. ouc' 20 j., arbeider te Groe- de, gedetineerd, is wegens alsvoren ver- oordeg/d tot 4 maanden gevangenisstraf aftrek der preventieve hechtenis. P. D,, oud 19 j., arbeider te Breskens, is wegens beschadiging veroordeeld tot f20 boete of 20 dagen hechtenis. A. T. Z.} oud 21 j., landbouwersknecht te Hoofdplaat, is wegens mishandeling ver oordeeld tot f 25 boete of 25 dagen hech tenis. EEN BOOT OP DE SCHELDE OMGESLAGEN. Ongeveer 20 man omgekomen. Het stoom bootje ^August", dat om een uar Zaterdagmiddag uit Antwerpen met pasagiers naar Temsche vertrok, is even voor Burght, ten Zuiden van de stad om halftwee omgeslagen. De oorzaak van het omkantelen van de «r August" was een te zware deklast. Ter- wijl het schip zwenkte om aan den steiger van Burght aan te ieggen, sloeg het om. Zeveu personen zijn nog gered kunnen wordeo, onder wie de kapitein en twee leden der bemanning. De machinisten zijn verdronken. doordat de machinekamer direct vol water liep. Het aantal omgekomenen is nog niet bekend, dcch men schat het op een twiuiigtal, meest alien menschan van Temsche en andere dorpen stroom- opwaarts van Antwerpen. Vele der slacht- offers zjjn kindereri. Nader wordt gemeld Het is nog steeds niet mogelijk, het aantal slaehtoffers van de ramp op de Sehelde op te geven. Yolgens de inlich- tingen, door de geredden verstrekt, moeten aan boord van de n August" ongeveer dertig personen zyn geweest. In 't gebeel konden er tien gered worden. De oorzaak scbijnt wel degelijk de te groote lading van het bootje te zjjn geweest. Passagiers verzekerer, dat reeds hp het vertrek uit Antwerpen de patr jjspoorten den waterspiag-1 rsakten en dat af en toe water naar binnen spoelde. Toen nu het bootje van den steiger te Burght afvoer, moest het zwenken en bij deze manoeuvre helde het eenigsains over, met gevolg, dat door de open patrjjspoorten het water de kajuit en de machinekamer binnenvtroomde. Toen ging het schip nog stetker overbellen. De deklast schoof weg en sleepte het bootje in de diepte mede. Alles was zoo ontzet- tend snel gegaan, dat de August" reeds onder den waterspiegel verdwenen was. toen men het ongeluk op den cever meikte. Met roeibootjes werd gepoogd, nog enkele van de drenkelingen te redden, die rondom in het water spartelden, doch zulks geiukte slechts ten deele. De meeste slachtoffers zjjn vrouwen en kinderen, die te Temsche en Cruybeke thuis behooren. HET GEZONKEN SCHIP TE OUDE TONGE. Begrafenis der slachtoffers. In verband met den ramp te Oude Touge, kunDen we melden, dat van het, in de nahjjheid van deze gemeente gezonken schip. de geheele bemanning is omgekomen. Achtereenvolgens zjjn alleljjken gevonden of aangespoeld, n.l. van den schipper Van Bensekom uit Rotterdam, zjjn vrouw en drie kinderen en een broer van de vrouw. Het schip dat geladen was met mais voor Middelburg, is gelicht en ligt thans in de kaai der gemeente Onde Tonge. Douderdag zjjn de 6 lijken onder groote belangstelling op de algemeene begraaf- plaats te Oude Tonge teraarde besteld. De geheele gemeente was bij het zien van zooveel droevigs onder den indruk. Op het graf werd het woord gevoerd door den Edelaehtbaren heer Burgemeester der ge meente en den heer Vetter, hulpprediker in de Langstraat. W EEN G0ED VOORBEELD. De politic te Middelburg heeft tegen een cafehouder en lid van den gemeentsraad procesverbaal opgemaakt wegens het een uur na sluitingstijd nog personen in zjjn cafe hebben, die daar niet aanwezig mochte zjjn. De agenten, die de overtreding con- stateerden, moesten eenige malen klopper; eer zjj werden toegelaten. STAKENDE ONDERSTEUNDEN. Het Burgerljjk Armbestnur te Haarlem had een werkverschaffing voor bedeelden geopend, nl. een tabakstripperij. De helft van het verdiende loon werd van de onder - steuning afgetrokken. De bedeelden namen daarmede geen genoegen en hebben een staking geproclameerd. Er ia kans, dat de tabaksstripperjj gesloten zal worden. EEN KINDJE OVER RE DEN. EEN ABNORMAAL KIND. By de familie B. te Leiden werd een kind geboren, waarvan armen en beenen tot aan ellebogen en knieea ontbraken Het kind is goed gezond. EEN AUTO-ONGELUK. Een automobiel, waarin een gezelschap van veertien personen. komende van een bruiloftsfeest, eergisteren van Burnley naar Blackpool reed, werd door het siippen van het voertuig omver geworpen. Twee per sonen, waaronder de vader der brnid, wer den gedood en elf anderen ernstig gewond. ONGEWENSCHTE HUURDERS. In het perceel aan den Stationsweg 65 te 's Gravenhage, meldden zich geruimen tijd geleden eenige personen om eeh leegstaan- etage te bezichtigen. De bewoner van het huis verhuurde daarop deze etage aan de bezoekers, met een opzegginstermijn van een week. Toen de nieuwe huurders er hun intrek hadden genomen, bleek dat de bewoner van het perceel een hoogst onaangename familie in zijn huis had ge- haald. Want weldra werden bij de politie aangiften gedaan van beroovingeh ih dit perceel. De nieuwe huurders zouden in relatie staan tot personen uit bekende hui- zen in de Faber van Riemsdijkstraat en de beruchte in de Haagsche politierapporten zoo menigmaal genoemde adressen in de Spinozastraat. Het werd er een onmogelijke bende. Op een zolder werd zelfs een mesthoop ge- vormd door het daar herhaaldelijk leegen van hun aschbak enz. De bewoner van het perceel kreeg dus spoedig genoeg van zijn huurders. Na opzegging der huur over een week, zette hij de dames en heeren buiten de deur. Doch de huurders trap- ten deze weder in en namen ophieuw be- zit van hun etage. Zij beweerden daarbij gehuurd te hebben voor telkens een maand. Er was geen schriftelijke huuracte opge maakt. De verhuurder ging daarop zijn steun zoeken bij den kantonrechter eh de politie, met het gevolg, dat Vrijdagmiddag j.l. de kantonrechter uitspraak deed in dit huurgeschil, ten gunste van den verhuur der. Kalm, alsof er niets gebeurd was, trokken de dames en heeren echter hun woning weer binnen eh vertoohden wei- nig neiging om te vertrekken. De politie heeft nu Zaterdagmiddag krachtiger maat- regelen genomen de deur van het bo- venhuis opengebroken en den zich toeh thuis bevindenden handelsreiziger en den koopman op straat gezet. Een dubbele post voor de deur der woning gepiaatst, vrijwaart den verhuurder verder voor een eventueelen terugkeer dezer ongewensch- te huurders. EEN STRENGE WINTER. Dit jaar kenmerkte zich door een over- vloedige eikel-opbrengst. Dit voorspelt volgens de volksoverlevering een strengen winter. Nu deed zich een tweede ver- schijnsel voor, nl. dit: Men heeft duizenden wilde eenden zien vertrekken. De ouden van dagen herinneren zich nog iets derge- lijks te hebben waargenomen, lang gele den en een bijzonder felle winter is er toeh op gevolgd. Nu beweert men naar aanlei- ding van dit trek-verschijnsel in die mate, dat wij dit jaar een strengen winter zullen krijgen. Voor de curiositeit vermeld ik dit hier. Laat ons eens afwachten of de feiten de volkswijsheid niet zuilen logen- straffen. DE ENGELSCHE BOOKMAKERS IN HET GEDRANG. Het Hooge Gerechtshof te Londen heeft bepaald, dat de bedragen van alle ver- loren weddenschappen per cheque betaald, qteruggevorderd kunnen worden, op grond van de wet van 1835, die transacties, ais weddenschappen, ongeidig verklaart. Deze uitspraak is uitgelokt door iemand, die een weddenschap van vijftien pond ver- loor ter gelegenheid van den bekenden Sesarewitch en dit bedrag van den betrok- ken bookmaker terugvorderde. Dit betee- kent dus, dat alle verloren weddenschap pen op de renbaan van de laatste zes jaar die per cheqeu aan bookmakers zijn be taald, kunnen worden teruggevorderd. Het betreft hier zeer groote bedragen en het spreekt vanzelf, dat de bookmakers zich over deze uitspraak ernstig ongerust maken, ofscboon het niet zeker is, of zij volgens dezelfde wet en krachtens dezelf- de uitspraak ook de door hen zelf verloren weddenschappen kunnen terugvordereh. EEN VOORSTEL. Patient: Tien gulden voor het trekken van een kies. U verdient uw geld maar gauw! Tandarts: Ais u het wenscht, kan ik er wel wat langer over doen. Rotterdam, 31 Oct. 1921. VEEMARKT. Aangevoerd werden 375 vette runderen, 147 vette- en graskalveren, 1976 schapen en iammereu en 1547 varkens. De noteering was ais volgt Koeien le kw. 1,70 tot 1,75 2e kw. /1,60 tot/1,50; 3ekw. 1,40 tot /1,30 Ossen le kw. 1,60 tot 1,85 2e kw. 1,50 tot 1,403e kw. 1,30 tot 1)20 Kalveren le kw. /2,20 tot /2,40 2e kw. 2,— tot 1,80; 3e kw. 1,60 tot 1,40Scbapen le kw. 0,85 tot 0,95 2e kw. 0,75 tot 0,65 3e kw. 0,55 tot fLammeren 0,95 tot 1,05 Varkens le kw. 0,84 tot 0,88 2e kw. 0,80 tot y 0,753e kw. 0,70 tot Export Varkens/0,72 tot /0,80. Vet vee en vette kalveren met zeer matigen handei in alle kwaliteiten. Schapen en lammeren met tragen handei wegens raimen aanvoer. Varkens met zeer matigen handei en terugloopende prjjzen. FiJNE ZADEN. Zaailjjnzaad 22,— tot 24,— Zaailjjnvoer 16,— tot 17,— Koolzaad f 26,tot f 27,Bruin Mos- terdzaad f 28,tot f 29,Geel Mosterd- zaad 29,tot 31,— Karwjjzaad 33,tot 35,Blauwmaanzaad 48,tot 50,Kanaiiezaad 15, tot 16,—. AARDAPPELEN. Zeeu wsche Eigenheimers /5,80 tot 6,20 Blauwe Eigenheimers 6,— tot 6,50 Poters f 4,tot 4,60 Spuische Eigen heimers f 6,tot f 6,50 Zeeuwsche Blauwe 6,75 tot 7,50; Zeeuwsche Bonte 7,tot 7,50 Red Star 5,25 tot 5,75 Bravo'a 7,— tot f 7,60. VLAS. Aangevoerd Biauw 10220 steen 1,25 tot 2.Groningsch 7400 steen 1,50 tot f 1,80. Wit 1470 steen tot Hollandsch Geel 5990 steen f 1,50 tot f 1,80, Dauwroot 500 steen 1,25 tot 1,45. EiEREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 18, - tot 20, -. SCHEEPVAARTBEWEGING. 26 October. Eng. s.s. Darlington, 3044 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Belg. s.s. Rowland, 445 M3., ledig, van Ostende voor Gent. Eng. s.s. Borthwick, 3182 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Bilton,, 2110 M3., kolen, van Leith voor Gent. Fransch s.s. Brancas), 4524 M3., ledig, van Gent naar Sunderland. Eng. s.s. Sea Gull, 1861 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Hampshire, 2358 M3., ledig, van Gent naar Rotterdam. Eng. s.s. Iris, 1176 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. 27 October. Eng. s.s. Darlington,, 3044 M3., iedig, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Hornby Castle, 11916 M3., ge- mengd, van Gent voor Antwerpen. Eng. s.s. Lyd, 331 M3., ledig, van Caen voor Gent. Duitsch s.s. Stor,, 1883 M3., hout, van Wasa voor Gent. Duitsch s.s. Fritz Strauss, 2539 M3., creo- soot van Gent naar Hull. Eng. s.s. Falcon„ 1910 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Wharfe, 2585 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Deensch s.s. Tekl^ 4157 M3., ledig, van Gent naar Brunsbortel. Eng. s.s. Nephrvte, 1325 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Fransch s.s. Indred, 9639 M3., fosfaat, van Brest voor Gent. Eng. s.s. Merseij, stukgoed, van Goole voor Gent. 28 October. Fransch s.s. Arez, 2707 M3., ledig, van Lorient voor Gent. Eng. s.s. Gen. Havelock, 2073 M3., stuk goed, van New-Castle voor Gent. Eng. s.s. Ebbrix, 1215 M3., kolen, van New-Castle voor Gent. Eng. s.s. Harelda, 3645 M3., stukgoed, van Gent naar Liverpool. Eng. s.s. Yewdale, 1351 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Borre, 598 M3., cement, van Gent naar Iersey. Belg. s.s. Loodsboot No. 2, 520 M3., ledig, van Gent naar Ostende. Eng. s.s. Hull, 3202 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Loos, 7887 M3., ledig, van Bor deaux voor Gent. Eng. s.s. Mayrix, 2077 M3., kolen, van Goole voor Gent. Duitsch s.s. Rhea, 1392 M3., steenen, van Frederikstadt voor Gent. Belg. s.s. Rowland, 445 M3., ledig, van Gent naar Ostende. 29 October. Eng. s.s. Saltmarsche, 2633 M3., stuk- goed, van Duinkerken voor Gent. Eng. s.s. Coaster, 762 M3., pijpaarde, van Plymouth voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Borthwick, 3182 M3., stukgoed, van Gent naar Leith. Eng. s.s. Smaragd, 1379 M3., kolen, van Barry voor Gent. Eng. s.s. Merseij,, 3075 M3., stukgoed, van Gent naar Gooie. Eng. s.s. Hull, 3202 M3., stukgoed, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Gen. Havelock, 2073 M3., stuk goed, van Gent naar New-Castle. Amer. s.s. City of Lorsburg, 10035 M3., stukgoed, van Havre voor Gent. 30 October. Eng. s.s. Iris, 1176 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Bilton, 2116 M3., ledig, van Gent naar Messy. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Eng. s.s. Ebbrix, 1215 M3., ledig, van Gent naar Blyth. Fransch s.s. Arez, 2707 M3., kolen, van Gent naar Lorient. Noorsch s.s. Gaupen, 2187 M3., papier- pap, van Arendai voor Gent. Eng. s.s. Alt, 2840 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Fransch s.s. Tours, 11768 M3., kolen, van Gent naar St. Nazaire. Eng. s.s. Saltoun. 2034 M3., kolen, van Leith voor Gent. Amerik. s.s. Schoodic, 14441 M3., ge- mengd, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Heriot, 3506 M3., stukgoed, van Leith voor Gent. Van 26 tot 30 October zijn langs de Mid- densluis alhier 109 binnenvaartuigen op- en 132 afgeschut; langs de Westsluis 63 op- en 66 afgeschut. INCiEZONUEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.j Te Hoorn is een vierjarig kind spelende onder een meelwagen gekomen. De kleine was onmiddelljjk dood. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik U een plaatsje voor het volgende. Bij voorbaat rng'n dank. In een gedeelte van het verslag van den gemeenteraad van Zaamslag, van 14 Oct. j.l., geplaatst in Uwe Courant van 24 Oct., lees ik, dat de heer Kafjser het doet voorkomen ais zou ik aan mijne patienten rekeningen zenden. Geachte heer Kaijser, dit wordt in de verlos- kundige praktijk niet gedaan, dat is contante betaling. Ook ik stuur dus geen rekeningen. Nu heb ik de laatste jaren, nu de menschen veel geld verdienden, bij twee of drie van die menschen op betaling aangedrongen en mij werd gezegd: „Ja, juffrouw, de kinderen wor den grooter en beginnen meer te kosten; nu moet het oudste meisje een hoed hebben en de andere een jurk, maar heusch u zult uw geld hebben." Zal het komen Of betaalt U het voor hen, heer Kaijser? Ais u zoo bemiddeld is, dat u de juffrouw niet noodig heeft, kunt u dat best doen. Ik ben het volkomen met u eens, dat voor sommige menschen het bedrag te hoog is en daarom vroeg ik ook uw steun ais raadslid voor hen. Zou U het zoo prettig vin- deri om steeds te moeten hooren: „Je bent goed voor schoteldoek, voor tafellaken deug je niet!" En wat betreft, Uw voorstel voor bakers, ben ik het ook al met U eens, maarzorg dan voor goede bakers, d.w.z. voor gediplo- meerde. Ik kan U verzekeren, ais die hier waren, dan had ik den vorigen winter geen twee en dertig dagen naar Othene behoeven te komen. door weer en wind, door sneeuw en siijk. En toen de menschen mij betaalden, kon ik dit geld aan den apotheker afdragen, voor gebruikte ontsmettingsmiddelen. Ook onze geneesheer. Wat heeft die daar niet gedaan? Geachte heer Kaijser, tot 8 Nov. a.s. wordt te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt een tentoonstelling gehouden voor Hygiene, daar moet U eens gaan kijken (ook andere leden), dan zult U zien wat de vroed- vrouw daar presteert. Heeft U gehoord van 't zestigjarig bestaan van de school voor vroed- vrouwen te Amsterdam, in dit jaar gevierd Heeft U gehoord wat Minister Aalberse daar gezegd heeft? Daar is thans een cursus aan die school voor zuigelingenzorg en nu worden de oudleerlingen in de gelegenheid gesteld dozen cursus op Rijkskosten bij te wonen, maarzfj krijgen in dien tijd dat zij aan de school vertoeven een leerling in hunne plaats gezonden om zoolang de praktijk waar te nemen. (Dat zijn leerlingen die reeds het eerst1 gedeelte van het vroedvrouwen-examen achter den rug hebben.) Zij zelve moeten voor hun reiskosten zorgen en ook voor reis- en verblijf- kosten van de assistente. Geachte heer Kaijser, wat denkt U daarvan, zou ik dat all s van mijn inkomsten kunnen doen? Geef mij daar eens raad in. De Minister stelt ons toeh in de gelegenheid en het komt toeh het meest de kinderen van de minder bedeelden ten goede. G. ALBERTS, Zaamslag, 26 Oct. 1921. Vroedvrouw. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 16 October 1921, des voormiddags 10 ure. Voorzitter de heer J. M. Oggel, lo. Burge meester. Tegenwoordig de leden: C. Th. van de Bilt, J. de Feijter, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman en M. Koster, benevens de Se- cretaris. Afwezig de heer J. de Kraker. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Aan de orde komt: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken- a. Eep missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 23 September 1921, waarbij, van het bewijs hunner goedkeuring voorzien wordt teruggezonden het suppletoir kohier der hondenbelasting voor het jaar 1921. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 26 Juli 1921, tot wijziging der begrooting voor 1921, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedepu teerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het raadsbesluit van 26 Juli 1921, tot af- en overschrijving in de begrooting voor 1921, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 30 September 1921, waarin zij de ontvangst berichten van een afschrift der op 13 September 11. vastgestelde wijziging der verordening op de brandweer. Aangenomen voor kennisgeving. e- Een schrijven van den directeur-gene- raal der posterijen en telegrafie te 's Graven hage, waarin deze bericht, dat, nademaal de mogeljjkheid is gebleken in de buitenwijken dezer gemeente de bestelling per rijwiel te doen verrichten, waardoor de invoering eener tweede bestelling in die wijken minder zal kos ten dan aanvan'k.4ijk werd geraamd, heeft doen besluiten om aan het deswege door den ge meenteraad gedaan verzoek gevolg te geven en dat mitsdien de invoering eener tweede be stelling eerlang zal worden vastgesteld. De VOORZITTER stelt voor, den directeur- generaal dank te zeggen voor deze beslissing. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. f. De VOORZITTER deelt mede, dat, naar aanleiding van de in de vorige vergadering ge- maakte opmerkingen betreffende ontgraven boomen op den Buthdijk, door Burgemeester en Wethouders een schrijven is gericht aan het bestuur van den Buth- en dat van den Noord- polder. In antwoord hierop is ontvangen een schrij ven van het bestuur van den Buthpolder, dat daarin te kennen geeft, dat inderdaad eenige boomen aan den Buthdijk door afgraving ge- vaar opleveren. Deze boomen zijn momenteel nog eigendom van den polder. Er zijn echter pogingen aangewend, om die boomen aan het rijk over te doen. Hoogst waarschijnlijk zul len die met goeden uitslag worden bekroond, waama op spoedige rooiing zal worden aan gedrongen. Voorts is ontvangen een schrijven van den Noordpolder waarin wordt bericht, dat de aan den polder behoorende boomen reeds aan het rijk zijn verkocht en tot rooiing daarvan zal worden overgegaan. De heer DIELEMAN zegt dank voor deze mededeeling. De berichten worden aangenomen voor ken-- nisgeving. g. Een schrijven van den Ir. A. F. C. de Bont te Zeist, benoemd deskundige voor de schadebepaling van de gashouder, tengevolge van den bomaanval, houdende bericht, dat h zijne benoeming aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Ontslag ais lid van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs. De VOORZITTER deelt mede, dat is inge komen een schrijven van E. B. van Acker, waarin deze bericht ontslag te nemen ais lid' der commissie van toezicht op het lager onder wijs. Met algemeene stammen wordt besloten dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. 3. Benoemen van een lid der commissie van toezicht op het Lager onderwijs. De VOORZITTER verzoekt de leden in ver band met de ontslagneming van den heer Van Acker over te gaan tot de benoeming van een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. In overleg met de betrokken com missie worden ter benoeming aanbevolen de heeren J. M. Baert en Ch. Claessens. Hij noo- digt voorts de heeren Kruijsse en Van Dix hoorn uit met hem het stembureau te vormen, die zulks ook doen voor de verder in deze ver gadering voorkomende benoemingen. De heer Baert wordt benoemd met 7 stem- men; op den heer Claessens zijn 3 stemmen uitgebracht. Op de desbetreffende vraag van den Voor zitter verklaart de heer Baert, omdat het zoo moeilijk is, iemand voor dfeze functie uit de menschen behoorende tot sprekers richting te vinden, bereid te zijn de benoeming te aan- vaarden. Hij dankt voor het in hem gestelde vertrouwen. 4- Benoeming personeel bij het vervolg- onderwqs. De VOORZITTER noodigt de leden uit, over te gaan tot het benoemen van personeel bij het vervolgonderwijs. Aanbevolen worden: tot onderwijzer tevens belast met de leiding D. A. van Houte, tot onderwijzer A. J. Schieman en tot onderwij zeres T. M. Mangold. Zij worden met algemeene stemmen be noemd, met ingang van 1 November a.s. 5. Jaarwedde directeur van de gasfabriek. Nadat in de voorlaatste vergadering de stem- men hadden gestaakt over een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere rege- ling van de jaarwedde van den directeur der gasfabriek, naar aanleiding van diens verzoek om verhooging, welk voorstel in de vorige ver gadering bij tweede stemming is verworpen, werd de verdere behandeling van het verzoek aangehouden en deze zaak opnieuw naar Bur gemeester en Wethouders en de gascommis- sie verwezen, mede naar aanleiding van een door den heer Van Dixhoorn geopperd denk- beeld, om een zoodanige regeling te treffen, dat de directeur in goede resultaten van het bedrijf uitdrukking vindt in zijn jaarwedde, m.a.w. om een regeling te treffen die overeen- komt met het tantiemestelsel bij particuliere maatschappijen. De VOORZITTER stelt thans namens Bur gemeester en Wethouders voor, de jaarwed de van den directeur met ingang van 1 Juli 1921 te verhoogen met 300, zonder verplioh ting tot het verrichten van vroeger besproken administratieve werkzaamheden. Burgemeester en Wethouders gronden hun nader voorstel betreffende het ontheffen van de verplichting tot het verrichten dier admini stratieve werkzaamheden, waaraan zij oor- spronkelijk hadden vastgehouden op de over- weging, dat de directeur door de uitbreiding der fabriek wegens het vermeerderen van het aantal aansluitingen zich dermate met het technische gedeelte der fabriek heeft te be- moeien, dat het hem werkelijk niet mogelijk is, ook nog administratieve werkzaamheden op zich te nemen. Zij hebben deze kwestie met hem besproken en de directeur verklaarde zich volkomen bereid, zeif de administratie, waar door hij thans tijdelijk hulp krijgt, te verrich ten, doch we^s er op, dat het hem alsdan niet mogelijk zal zijn zich voldoende met de leiding- in de fabriek te beiasten, zoodat dit vermoede- lfjk niet zou zijn in het beiang van den goeden gang van het bedrijf. Onder deze omstandig- heden achten Burgemeester en Wethouders het niet gewenscht, den directeur beslist op tfe dragen, dat hij die administratie zelf doen moet. De heer VAN DIXHOORN: Zijn er dus gee- nerlei voorwaarden aan de verhooging ver- bonden De VOORZITTR geeft te kennen, dat, aan- gezien de gemeentelijke gasfabriek een bedrijf is, dat geen winst mag maken, d.w.z., dat, ais er winst zou gemaakt worden de gasprijs weer verlaagd wordt, het niet mogelijk is den direc teur tantiemes toe te kennen, zooals de heer Van Dixhoorn wenschte. Het gaat ook niet om een premie uit te loven, indien de gasprijs beneden een gemiddelde zou komen, want de gasprijs hangt van velerlei omstandigheden af, die geheel staan buiten den ijver en het door- zicht of de leiding van den directeur, dat men daarin geen maatstaf kan vinden. Burgemees- ster en Wethouders hebben het daarom ten slotte het beste gevonden eenvoudig verhooging van salaris voor te stellen, hopende, dat dit den directeur aanleiding zal geven nog meer dan tot nu toe zijn beste krachten aan de gas fabriek te wijden. De heer VAN DIXHOORN drukt zijn spijt uit, dat niet op zijn denkbeeld is ingegaan; hij meent, dat de gascommissie en Burgemeester en Wethouders tegen de moeite opzien, om dat denkbeeld uit te werken. Hij ziet geen enkele aanleiding, om in deze maar steeds naar an dere gemeenten te kijken. De gasfabriek be- staat hier nu lang genoeg en men kan ervaring genoeg bezitten, om zelfstandig te oordeelen wat in het beiang der fabriek is en in verband daarmede een voorstel doen. Het spijt hem, dat zijn denkbeeld maar stilzwijgend is voor- bijgegaan en daaraan niet voldoende aandaclit is geschonken. De VOORZITTER: Er is wel aandaclit aan geschonken, doch we hebben geen kans gezien om het goed uit te werken. De heer VAN DIXHOORN: Men heeft toeh genoeg ervaring, uit de jaren die achter ons liggen, zoo'n regeling is best te maken. Het voorstel ligt er nu eenmaal. De VOORZITTER: We hebben gezocht of het mogelijk was in uw geest iets te vinden en verschillende oplossingen overwogen maar het is ook niet gelukt, daarvoor een goede om- schrijving te kunnen vinden. De heer KOSTER deelt mede, dat de gas commissie wel degelijk een onderzoek heeft in- gesteld, of het mogelijk was zoo'n regeling te ontwerpen, doch het kan niet. Winst mag er niet worden gemaakt en de gasprijs hangt ten zeerste samen met den kolenprijs, waarop de directeur geen invloed heeft. Om de 3 maan den kan die prijs zoo schommelen, dat men ook den gasprijs verandert, dan zou men ook perio- diek moeten komen met een andere regeling voor den directeur. Daarom heeft de gascom-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2