ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. akerel No. 7217. Maandag 31 October 1921. 69e Jaargang. ST11JD M1SDAAD, 7$) BINNENLAND. FEUILLETOK. 8U1TEN LAN D, NEDERLAND—BELOIE. Minister-president Carton de Wiart oyer de wederzijdsche betrekking^n. In een te Brussei gehouden verkiezings- rede heeft de Belgisch Minister-President Carton de Wiart de vrees uitgesprokenj, dat Dnitschland op revanche zint. Bel- gie's plicht, aldus de premier, is het daar- om, gereed te zijn voor den datum, waarop de 'bezetting van den linker-Rijnoever ein- digt. Deze niicht moet natiuurliji. een der beginselen van Beigie's bui:enlandsche po- litiek zijn. Het Fransch-Belgisch militair accoord, hetwelk door deze zorg geinspi- reerd is, zal, naar Belgie hoopt, door an- dere defensieve overeenkomsten vervolle- digd worden. Ve!e geesten in Nederiand hebben, zelfs na de bijzondere onthullingen over het plan van den Duitschen staf, nog een onwankelbaar vertrouwen in de herha- ling van het mirakel, dat hun neutralised in 1914 spaarde. Hoeveei Belgen hadden dit vertrouwen niet na 1870? Wat spr. bejirot, hij heeft altijd geloofd en gelooft nog aan het nut van zeer n^uwe fcanden van ecoho- mische belangen tusschen Nederiand en Belgie. De natuur en de geografie schij- nen deze op te leggen tusschen deze twee elkander aanvullende landen eh spr. wesch- tq, dat na hervallfcing der onderhandelin- gen, welke twee jaar geleden over de rivie- ren en kanalen begonnen zijn, eerst teza- men in voile openhartigheid en loyauteit de gebeurlijkheden onder de oogen zullen kunnen zien, waarbij het lot der beide na- ties duidelijk solidair is. VLEESCHKEURINGSWET. B. en W. van Boskoop en Waddinx- veen, hebben naar aan het Hdbl. wordt ge- meld, aan den Minister van Arbeid ver- zocht te bevorderen: dat de inwerkingtreding van de Vleesch- keuringswet wordt opgeschort; dat de Vleeschkeuringswet zoodanig wordt gewijzigd, dat het mogelijk wordt: a. dat, onder hoogere goedkeuring, el- ke gemeente de vleeschkeuring, in verband met de plaatselijke behoeften en omstan- digheden, zoo regelt, dat, voorzoover het vleesch bestemd is voor den handel, de qualiteit voldoet aan redelijk te stellien eischen b. dat de keuring voor huidslachtingen niet verplicht wordt gesteld. HERVORMDE (GEREFORMEERDE) ST AATSPARTIJ. Op 13 October 1.1. is te Utrecht! door personen uit verschiilende deelen des lands eene vergadering gehouden, alwaar is op- gericht: De Hervormde (Gereformeerde) Staatstpartij. Uit de volgende artikelen harer statuten blijken de beginselen en bedoeling dezer partij. Art. 2. Zij erkent in tegenstielling met de beginselen van Rome en van de revolu- tie: 1. de Souvereiniteit Gods,, als bron van alle gezag; 2. de Heilige Schrift als eenige ken'oron der waarheid en toetssteen der beginselen; 3. de Nederlandsche Hervormde (Gere formeerde) Kerk^ ondanks haren tegen- woordigen toestand van krankheid en ge- scheurdheid, als de historische, wettige openbaring van het lichaam van Christus in Nederiand; 4. de Overheid als Gods dienaresse, ge- bonden aan Zijne in het Woord (met hame ook in de eerste tafel der Wet) geopen- baarden wil. Art. 3. Zij wil in overstemming met Micaud antwoordde: lk heb niets geschreven. En woedend mompelde hij daarbij: Die vervloekte Louise. Och, je moet het haar niet kwalijk ne men, zeide Milloc, die vrouw had geld noodig en dat is haar heele verontschuldi- ging. Zij behoort tot een slag van men- schen die niet al te kieskeurig kunnen zijh op de middelen om aan gfeld te komen. Maar, waagde Micaud het te vragen, hoe wist ,u dat ik vand^aag bij Louise zou ko men Wat er gebeurd is, antwoordde Milloc, is zeer eenvoudig. Ik heb opgemerkt dat altijd, als er een moord gepleegd is die diefstal ten doel heeft, en den volgenden dag en nog dagen daarna groote verterin- gen worden gemaakt en drinkgelagen aan- gericht in de dievenkroegen en verdachte huizen, die onder ons toezicht staan. Wel- nu, sinds den dag van de misdaad en van- inorgen nog, loop ik die kroegen af en heb overal de namen en signalementen achtergelaten van henk die ik ,van den moord verdenk, benevens van hun mede- plichtigen. Tot dusverre is dat zonder ge- volg gebleven,, maar vanmorgen heeft die maatregel resultaat opgeleverd. Twee uren geleden ontving ik van Louise ee'n briefje, waarin zij mij schreef, dat Micaud om 12 uur bij haar zou komen. Wij wa- ren er om 11 uur en de rest weet je. Terwijl Milloc dit zeide reed het rijtuig de rue de Jerusalem in. art. 36 der Nederi. Geloofsbelijdenis, het hervormd karakter van onze natie hand- haven en tot zijn recht doen komen in de grondwet. Zij streeft, mitsdien naar eene grondwetherziening in Nedtrlandschen zin en naar eene hervorming van onze staats- instellingen in overeenstemmihg met de in art. 2 aangegeven beginselen. Zij verzet zich bijgevolg tegen de princi- pieele gelijkstelling van geloof en ongeloof, van den waren en den valschen godsdienst. In een voorloopig comite werden geko- zen ds. H. E. Gravemeijer uit Amsterdam,, de heer J. C. Fabius uit 's-Gravenhagei, en de heer T. A. Hagen uit Amsterdam. Adhaesiebetuigingen Kunnen worden ge- zonden aan het adres der partij: Van Baer- lestraat 130 te Amsterdam. Aan de eprs worden desgewenscht ver- dere iniichtingen verstrekt, uitsluitend door den perscommissarisv den heer Joh. E. Tcllema, Koninginnelaan 70, Rijswijk (Z.-H.) In verband met de orpichting dezer par tij wordt nog gemeld, dat zij in geen enkel verband staat met eene recente hoogleer- aarsbenoeming. HET SPOORWEGTEKORT. Naar gemeld wordt zal half November een conefrentie plaats hebben tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en de vertegenwoordigers der organisaties over loonsverlaging of verlenging van deh arbeidsduur, een en ander naar aanleidihg van de groote verliezen die in het spoor- wegbedrijf de exploitatie over het eerste half jaar heeft opgeleverd. DE ACHTURENDAG IN DEN LAND- BOUW. Het internationaal arbeiderscongres te Geneve heeft besloten de toepassing- van den achturenwerkdag in den landbomv niet te bespreken. DE TOESTAND. De vraag of de kleine Entente, n.l." Tsjecho-Slowakjje, Zuid Slavie en Roemenie, gewapenderhand Hongarije zullen aantasten, is nog niet opgelost. Het ultimatum, dat Woensdag j.l. al naar Boedapest heetteaf- gezonden te zijn, is daar, volgens officieele opgaaf, niet ontvangen. Misschien is het onderweg zoek geraabt, mear waarschjjn- iijker is dat het bericht voorbarig was. De strubbelingen als nasleep van het laatste avontuur van Karl von Habsburg, duren voort, daar Zuid-Slavie oorlogszuchtig blyft, te meer daar Italie het op een toe- nadering met Hongarjje aanstuurt en via Hongarye een brug wil bouwen naar het oosten van Europa, terwijl Zuid-Slavie belemmerd wordt in zjjn streven om via het betwiste Burgenland de band te reiken aan zjjn bondgenoot Tsjecho-Slowakjje. De strijd om de suplematie in het voor- malige Donau-rjjk, n.l. welke volken den boventoon zullen voeren, de Tsjechen en Zuid-Slaven of de Hongaren, gesteund door Italie en Frankrjjk, is door de jongste ge- beurtenissen sterk op den voorgrond gedron- gen. Wanneer het de kleine Entente zou lukken ditmaal op Hongarije los te slaan, dan zal het er op uitloopen dat een recht- streeksche verbinding tusschen Tsjecho- Slowakije en Zuid-Slavie wordt gevormd ten koste van Hongarije. Te Boedapest is men er niet gerust op, maar men verwacht dat ten slotte de groote geallieerden beslissen zullen en de kwestie Karl langs vreedzamen weg zullen oplossen. Hij keek op zijn horloge. Een uur, zeide hij, ik kom nog juist in tijds om het eerste verhoor van Lesage bij te wonen. Ook een met wien ik mij vanmorgen met goed succes bezig heb gehouden en wien ik een kleine verrassing bereid. Hij liet Micaud over aan de bewaking van Castro en Moulin en begaf zich naar den rechter van instructie,, voor wien Lesa ge moest worden gebracht. Deze was er reeds. Het was niet meer dezelfde man, dien Moulin, bleek en sidderend, uit deu put gehaald had, op welks bodem hij den dood had moeten vinden. Lesage was kalm geworden. Hij wendde een volkomen onverschillig- heid voor en van tijd tot t)ijd speelde er i een lachje om zijn rnond,, alsof hij wiide j toonen hoe gerust hij was. Van den eersten schrik bekomen had hij zijn toestand zorgvuldig overdacht en dat had hem weer geheel gerust gesteld. Welk bewijs had men tegen hem? Zijn vlucht? Maar als hij gevlucht was, dan was dat, omdat hij had verzuimd zijn pas te laten afteekenen en daarmee de politie-verorde- ning overtreden^ die op elken ontslagen dwangarbeider wordt toegepast. Wie had hem gezien? Een inensch slechts,, de dochter van het slachtoffer. Maar vooreerst had zij hem ter nauwer- nood gedurende 2 seconden gezien. Verder had hij toen een blauwe jas aan. Hij droeg bakkebaarden. Thans was zijn gezicht glad geschorer. en hij had een zwarte jas aan. Hij was dus voor deze getuige onherken- baar geworden. En dat was de eenige. De eischen der kleine Entente, die verder gingen dan die van Frankrjjk, Engeland en Italie, zouden door de groote Entente wor den overgenomen. Onderbandelingen daar- over zjjn aan d^n gang. De kleine Entente eischt onttrooning van Karl, zjjn verwijde- ring uit Hongarjje, zoodat hjj definitief onschadeijjk zal zjjn gemaakt. Bovendien wordt onmiddelljjke ontwapening van het Hongaarsche leger en de afstand van Bur genland aan (Jo^ienrjjk geeischt. De Hongaarsche regeering, die Karl voor loopig in het klooster te TihaDy opsloot met eeo sterke tr -Mtaire wacht er omheen. staat nu voor het moeiljjke vraagstuk hem tot afstand te moeten dwingen. Het heet dat Karl tot dusver weigerde de oorkonde van den troonafxtand te onderteekenen. Om de moeiljjkheid voor de Hongaarsche regeering goed te begrijpen, diene men even na te gaan dat het Hongaarsche volk koniDgsgezind is, de wapens opneemt tegen zjjn wettigen vorst, hem interneert en moet verbanuen. Wanneer Karl niet vrjjwillig afstand doet, dan zal de Nationale Verga dering te Boedapest hem van den troon vervallen verklaren. Hjj zal naar een ver- banningsoord wooden gebracht, waar hjj kan n^denken over zyn te haastige en op ongelegen oogenblikken uitgevoerde staats- grepen, in plaats 7an kalm af te wachten tot zjjn tijd gekomen is om zonder verzet weer op den troon te klimmen. Naar Reuter verneemt, heeft de gezanten- conferentie zich uitgesproken ten gunste van Madeira als ballingsoord van den Hongaarschen ex-koning, indien Portugal daarin zou bewilligen. Hangende de definitieve beslissing zal de ex-koning te Galatz verbljjven aan boord van een Engelsch oorlogsschip. Naar de Weensche „Arbeitersztg." meldt. zullen de militaire maatregelen der kleine Entente toch doorgevoerd worden, ook al zouden de groote geallieerden er zich tegen verzetten. Oostenrjjk wil onder alle omstan- digheden buiten de verwikkelingen bljjven en heeft van de Tsjechisch regeering toe zegging, dat geen Tsjechische troepen over Oostenrjjkseh gebied zullen vervoerd worden. Voor de Tsjecb'sche mobilisatie-kosten is een krediet ran 500 millinen kronen beschikbaar gesteld, zegt een bericht uit Praag. De Zuid-Slaven zetten de mobilisatie voort en Roemenie zou niet minder dan 8 divisies op de been brengeD. Of deze troepen in actie zullen komen staat nog geenszins vast. Het heet dat aan de Tsjechisch-Hongaaische grens een scher- mutseling tusschen wederzijdsche troepen plaats had. Uit Berljjn wordr gemeld, dat de mobi lisatie van Tsjecho-Slowakjje op sterken te- genstand van de Duitsch-Boheemsche be- volking is gestuit. In Graslitz hebben bloe- dige vecbtpartjjen plaats gehad met Tsje- chische legionnairen, waarbjj 7 dooden zjjn gevallen. In andere plaatsen werden miii- tairen van de wapens beroofd. TROEPENBEWEGING IN HET BEZETTE GEBIED. In de laatste dagen zjjn Fransche troepen in Mainz en omgeving belangrjjk versterkt. In eenigszins verwjjderd verband hierme- de bespreekt men te Berljjn de rede, door Maurice Barres gehouden, waarin deze ten aanhoore van een vergadering van koop- lieden en industrieelen, het groote belang uiteenzette van een economische overeen Daarom wachtte Lesage vol vertrouwen het verhoor af, dat men hem zou doen ondergaan. Toen Milloc binnentrad, keek hij hem met een spottendeh glimlach aan. Hij wilde hem zelfs aanspreken, toen de rechter van instructie binnentrad. Het was een nog jonge man, met ernstig geiaat. Terwijl hij eenige papieren rangschikte, die op zijn sc'nrijfbureau lagen, nam hij het geiaat van Lesage aandachtig waar. Na de gebruikelijke vragen omtrent zijn naam, leeftijd, beroep en plaats van ge- boorte, vroeg hij eensklaps: Waar was je op den 5e Juni, 's middags om 3 uur? Lesage was geen nieuweling in het „vak" en hij had deze vraag wei verwacht. Zijn antwoord was gereed. Ik beklom een der torens van de Notre- Dame, zeide hij. Om 3 uur? Precies. Hoe weet je dat zoo precies? Toen ik de trap van de toren opging^ hoorde ik de klok slaan en zei tegen me- zelve: Hoor„ daar slaat het 3 uur. Heb je geen ander bewijs daarvoor? O! zeker. Ik zou u mijn geheele gesprek wel kunnen herhalen met den torehwachter die de deur van den toren voor mij ge- opend heeft, een oude man met een zwart calotje op en een paar sloffen aan. Het is mij of ik hem nog voor mij zie. Koel hernam de rechter van instructie: Toch zijn er getuigen die beweren, dat ze u op datzelfde uur in de rue du Tem ple hebben gezien. Lesage haalde zijn schouders op. Getuigen! riep hij uit. Welnu, die zou ik wel eens willen zien. Laat hen maar hier komen, neen maar, laat hen hier ko- kornst met het Rjjnland, waardoor tevens een nieuwe waarborg zou zjjn geboden voor de veiligheid van Frankrjjk. De Fransche regeering moet zjjns icziens al het moge- Ijjke doen om het Rjjnland van Berljjn los te werken en voor Frankrjjk te winnen. TER NEUZEN, 31 OCT. 1921. ONTSLAG ALS RAADSLID. Naar we vernemen is de heer G. de Rid- j der voornemens, wegens persoonlijke om- standigheden, ontslag te nemen als lid van den gemeenteraad. De heer De Ridder is gekozen op de lijst der unie-liberalen, op welke lijst is aange- wezen als opvolger de heer P. Kaan. Naar we vernamen heeft genoemde heer een dezer dagen ontslag genomen als lid der prgani-.*1 satie die hem candidaat stelde. SCHIP GEL1CHT. Het op 22 dezer nabij Ellewoutsdijk ge- zonken aakschip ,,De Zwerver" is j.l. Vrij- dag met drijvende bokken gelicht en in de haven van Hansweert binnengesleept- TELEPATH1E ENZ. Zaterdag en gisteravond trad Miss Hami- da alhier weder op in eene seance voor tele- pathie, hypnose en suggestie. Het bezoek was beide avonden matig en vooral Zater dag, door het gemis van uit te voeren van bijzondere opdrachten weinig interessant. Gisteravond was dit beter en werden voor de opgekomenen verschiilende tot hilariteit aanleiding gevende opdrachten goed uitge- voerd. De proeven van suggestie slaagden niet, de opgekomenen waren of niet vatbaar voor suggestie of wenschten er zich niet voor te leenen. Zij deed daarop verschiilende proeven met haar eigen sujet Carmo, die zij in slaap maakte door een gesloten deur, op afstand, in cataleptischen toestand van gevoelloos- heid, terwijl de heer Carmo zich door eigen suggestie onkwetsbaar toonde voor de vlam- men van een petroleumfakkel. L1JK GEVONDEN. Het vermoeden, dat de sedert 22 dezer vermisie bejaarde K. de Klerk, wonende in de buurtschap Knol onder de gemeente Hoek, noodlottig aan zijn eind was geko men, werd gisteren bewaarheid. In den voormiddag werd zijn lijk drijvende gezien in den middenkanaalarm bij de voormalige Sassche poort. Het trekt wel de aandacht, dat in de laatste raadszitting, die plaats we gens het ontbreken van voldoende verlich- ting juist is besproken als bijzonder ge- vaarlijk voor de passage. DE MINSTER VAN ARBEID NAAR HET ZUIDEN. De Minister van Arbeid is voornemens deze week vergezeld van hoofdambtenaren van zijn departement een dienstreis te ma- ken naar het Zuiden. Er zullen o.m. ver- schillende Zeeuwsche gemeenten worden bezochf, waaronder Ter Neuzen, welk laat ste bezoek Vrijdag a.s. zal plaats hebben. WATERST AATSBEGROOTING. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede j Kamer op de Waterstaatsbegrooting werd in de afdeelingen gevraagd of er kans be- staat op doortrekking van het kanaal van Philippine. Verscheidene leden drongen er op aan den aanleg van een vluchthaven in den Stoofpolder aan het Zijpe enkele jaren uit te stellen met het oog op de vereischte be- zuiniging op de staatsuitgaven. INGEZONDEN MEDEDEELINUEN men ik verlang niets liever. De rechter van instructie gaf een teeken aan Milloc, die het kabinet verliet. Lesage vervolgde: Altijd met hun moord in de rue du Tem ple. Wat hebben ze mij met die geschie- denis al niet geplaagd. Ik weet niet wat zij toch van mij willen en het is maar ge- lukkig, dat ik dien dag juist op den toren van de Notre-Dame geweest ben. Hij ging voort, terwijl hij den rechter van instructie aankeek, voor wien deze al- leenspraak was bestemd: O! maar zoo is de politie nu altijd! Er is een moord gepleegd^ zij zoeken, zij snuffelen, zij vinden niemahd, maar zij moeten toch een schuldige aan de justice overleveren. Ha, daar zien zij een arm en drommel van een ontslagen dwangarbei der, die tegenwoordig niemand meer kwaad doet, maar toch wordt hij ingere- kend. Vervolgens misleiden zij de edel- achtbare heeren rechters, die zich door de agenten een rad voor de oogen laten draaien en zoo is er weer een slachtoffer van een rechterlijke dwaling. Hij heeft er later wel berouw van(, de brave man, want de rechters zijn zeer eerbiedwaardige men- schen, maar dan is het te laat. De rechter van instructie hoorde dit zsR- pleidooi, dat hem wel bekend was, met volkomen ongevoeligheid aan. Zijn houding was niet geschikt, om Le sage veel moed te geven. I och wilde deze opnieuw beginner^, maar op hetzelfde oogenblik werd de deur geopend. Milloc trad weer binnen. Vijf personen volgden hem: Een jongen in een werkpak. Twee vrouwep, die elkaar niet schenen te kennen. Een man uit het volk, met een bomba- ROOKERS nemen de lastige droogte in den keel het ge- makkelijkst weg met PASTILLES Gevraagd werd den aanleg van een nieu- wen hoofdverkeersweg Zeeland, Nonrd- Brabant, Goes naar Bergen op Zoom voor loopig achterwege te laten met het oog op den toestand van 's lands financien. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 16 tot en met 22 Oct. 1*921, in de Prov. Zeeland bedroeg: Roodvonk: St. Maartensdijk 5. Diphtheritis: Eede 1, Middelburg 1. Ril- land-Bath 3, Vlissingen 2. Dysenterie Hoek 1, Nieuwvliet 1. SLUISK1L. Zondagnamiddag 1.1. hield de Z. E. Pa ter Servatius, vicares alhier in de tooneel- zaal der Eerw. Zusters voor de Sluiskille- naars eene intersante, boeiende lezihg als propaganda voor de Roomsch-Katholieke Universiteit. De zeer groote zaal was goed bezet. Deze propagandavergadering werd op- geluisterd door de muziek van de Roomsch Katholieke Symphonie uit Ter Neuzen. Een daverende toejuiching oogstte Z. Eerw. Pater met zijn pakkende lezing. STOPPELDIJK. De heer C. Th. de Schepper, alhier, be- haalde de akte voor de vrije- en ordeoefe- ningen der gymnastiek. ST. JANSTEEN. Met ingang van 1 Nov. a.s. is Mej. G. W. Stoutjesdijk, thans tijdelijke onderwijzeres aan de O. L. school te Heikant, aldaar in vaste betrekking benoemd. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de afgeloopen week hebben zich alhier gevestigd: A. Klink, knecht bij de Visscherij-politie, a. b. vaartuig „Arend", van Zierikzee. J. J. Hanse, assistent-slooper, Kazerne- straat 31, van Elkerzee. C. J. Schonk, Pater cap., Cap. klooster, van Zevenaar. A. van Thiel Berghuis, sergeant infanterie, Noordstraat 67, van Vlissingen. A. Penn, dienstbode, Noordstraat 48, van Axel. P. A. van der Linde, knecht b/d visscherij- politie, Doelderstraat 14, van Zierikzee. J. J. Dooms, schippersknecht, Kazernestr. 19 (inw.), van Rotterdam. S. R. de Block, zonder beroep, Q 215, van Assenede. H. M. Helweg, officier Leger des Heils, Donze-Visserstraat 61, van Meppel. M. J. Winters, officier Leger des Heils, Donze-Visserstraat 61, van Amsterdam. I. M. Savooy, dienstbode, Westkolkstraat 8, van St. Jansteen. i zijn en broek en een linheh kiel aan. En ten slotte een oud manndfje, zeer net gekleed en beweeglijk in zijn manie- ren. Lesage keek al die menschen met een ongerust gezicht aan, alsof hij wilde zeg- gen: Ik heb hen meer gezien, maar waar? VL De getuigen. De rechter van instructie begon met het verhoor van den jongen. Op een teeken naderde deze met veel zelfvertrouwen. Hij heette Louis Evrard, was 13 jaar oud en letterzettersleerling. De rechter van instructie zeide tegen hem, nadat hij dit had meegedeeld. Vertel mij eens wat je gezien hebt op den 5en Juni, des middags om 3 uur in de rue du Temple. De jongen zette zich in postuur en be gon: Mijnheer de president, dat zal ik Maar de magistraat viel hem in de rede: Ik ben geen president. Het dat is gek! riep de jeugdige typo- graaf uit, ik ben wel eens meer voor de rechtbank geweest en dan heb ik altijd hooren zeggen: Mijnheer de President. Je staat hier niet voor de rechtbank. Deel mij nu zonder omhaai de feiten rnede. Nu goed dan,, hier zijn de feiten. Ik ging op dien dag en op dat uur door de rue du Temple, toen ik, ter hoogte van hef Turksche badhuis een man zag, die den kant van den boulevard af kwam met een doosje onder den arm. Die man scheen veel haast te hebben, want hij liet een scuk zilverwerk op het trottoir vallen en bleef niet eens staan om het on te raoen. Wordt vervoigd. NSCHE BSHBBKHBBHflBMHUBWHHMnHBRSSRSIl

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 1