Hoogwatergetij te TerNeuzen* HOE MEN GEVAARLIJKE MAAG-ZUREN ONSCHADELIJK KAN MAKEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. D A G E N. Voorm. Nam Donderdag 27 Oct. 9.55 10.32 Vrjjdsg 28 11.04 11.32 Zaterdag 29 11.57 Zopdag B0 n 0.44 1.06 Maandag BL n 1.27 1.47 Dinsdag 1 Nov. 2 06 2 26 Woensdag 2 2.44 3 04 Slechts weinig menschen, behalve geneeskun- digen, beseffen, van hoeveel gewicht het is, zorg te dragen dat het voedsel, hetwelk zich in de maag bevindt, bevrijd blijft van zuur- vormende gisting. Gezonde, normale spijsver- tering kan niet plaats vinden wanneer de teerge voelige vliezen waarmede de maaggevoerd is, ontstoken en uitgezet zijn door zuur en gassen het gevolg van gistend voedsel in de maag. Ter verzekering van volmaakte spijs- vertering moet gisting worden ten einde gebracht of voorkomen, en moet het zuur onschadelijk worden gemaakt. Om dit tot stand te brengen wordt gewoonlijk door doktoren de aanschaffing van een flacon Gebismureerd Magnesium aan- bevolen, en het gebruik van een half theelepeltje ervan, in eene kleine hoeveelheid warm of koud water, onmiddellijk na het nuttigen van voedsel. Zij bevelen Gebismureerd Magnesium aan,omdat dit middel welsmakend is, geen onaangename nawerking heeft, onmiddellijk de gisting doet ophouden, de zuren onschadelijk maakt en het verzuurde voedsel dat zich in de maag bevindt, gemakkelijk verteerbaar maakt. Het geregeld gebruik van Gebismureerd Mag nesium—men lette er op dat men Gebismureerd Magnesium krijgt, daar andere soorten van magnesium slechts van gering nut zijn is besVjst een waarborg voor gezonde, normale spijsvertering, want de zuur vorming welke alleen de oorzaak van het ongemak is, wordt er door ten einde gebracht en voorkomen. Gebismureerd Magnesium Depot, Nassaukade 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten, o.a. bijA. van Overbeeke—Leunis, Ter Neuzen. langere termijnen als de raad dit wenschelijk mocht voorkomen, den grond waarop de voor de bioscoopvoorstellingen gebezigde tent staat. De VOORZITTER vraagt, of de raad ook genegen is, dit verzoek af te doen. Het was niet terstond bij de stuken gevoegd, om dat het oorspronkelijke adres niet in orde was en moest vervangen worden. Indien de raad tot behandeling bereid is, kan dit geschieden, aangezien burgemeester en wethouders reeds hunne voorwaarden in con cept hebben gebracht. Daar tegen behandeling geen bezwaren wor den ingebracht, deelt de VOORZITTER mede, dat burgemeester en wethouders voorstellen het verzoek in te willigen onder de volgende voorwaarden: lo. de wekelijksche huur zal bedragen f 10, te rekenen van af 26 September 1921 en niet 1 anger loopen dan tot 15 April 1922, welke huur voor 1 Januari a.s. ten kantore van den gemeente-ontvanger moet worden voldaan. 2o. De gemeente behoudt zich het recht voor, de huur voor den 15 April 1922 op te zeggen, mits daarvan een week tevoren wordt kennis gegeven aan de huurders en dat in bedoeld geval de eventueel reeds betaalde huur, in evnredigheid zal worden terugbetaald. 3o. dat de deuren der uitgangen van het gebouw, dat zal worden opgericht op het te verhuren perceel grond, moeten zijn draaibaar en naar buiten openslaand, voorzien van knip met trektang, die gemakkelijk ontsluit. 4o. Dat de electrische lichtgeleiding van het gebouw voldoende geisoleerd moet zijn te gen kortsluiting. 5o. Dat wanneer gebruik word gemaakt van een stoommachine als drijfkracht voor stroomopwekking, het rondspatten van vonken uit den schoorsteen gedurende het in werking zijn der machine zooveel mogelijk moet wor den voorkomen door het aanbrengen van een deugdelijken roetvanger en dat de vuren der machine en de overgebleven sintels, goed moe ten gedoofd worden, ter voorkoming van brandgevaar. 6o. Dat het filmaparaat moet geplaatst zijn in een metalen kamer. 7o. Dat in het gebouw steeds aanwezig moet zijn een brandbluschmiddel (minimax of Theofakkel). De heer COLSEN vraagt, of dit gebouw er niet staat in strijd met de bouwverordening. De VOORZITTER zegt, dat dit gebouw m^" beschouwd worden los van de bouwverorde ning. De heer VAN CADSAND meent, dat een particulier toch geen vergunning zou krijgen om een dergelijk gebouw te zetten en hij meent, dat het maar het best is, dat het hoe eerder hoe beter wordt opgeruimd. Als er door den raad anders besloten wordt, zou hij de verantwoording willen laten voor hen, die er voor stemden. De heer COLSEN verwondert er zich over, dat burgemeester en wethouders ook geen voorwaarden aan verbinden omtrent de films die zullen worden vertoond. Dat was toch niet zonder beteekenis. De VOORZITTER geeft te kennen, dat bur gemeester en wethouders daarover ook nog gedacht hebben, doch nader hebben ^overwo gen. dat de bevoegdheid om daarop invloed uit tet oefenen ten alien tijde blijft bestaan. Trouwens, de exploitanten hebben zelf toege- zegd, dat ze geen andere films zullen ver- toonen, dan die welke door de Nederlandsche filmcommissie zijn goedgekeurd. De heer COLSEN wil er nog de aandachi vestigen, dat verschillende heeren hebben meUegedeeld, dat het er hier in hrt algemeer, door de werkloosheid niet rooskleurig voor- staat. Hij meent, dat het dan wel daarmede in strijd is, als men nu medewerkt aan het exploiteeren eener inrichting waardoor geld uit de zakken der ingezetenen wordt gehaald, dat naar een andere plaats gaat. De heer SCHEELE stemt met den heer Colsen in, dat hok levert gevaar voor de om- geving, ook kan hij het denkbeeld van den heer Colsen onderschrijven. dat het een tijd van malaise is en het geld zeer zuinig moet worden aangewend, en de gelegenheid dus niet moet worden geopend, dat de menschen het naar de bioseoop kunnenbrengen. De heer DE MEIJER: En als ze de ge- stelde voorwaarden niet nakomen? De VOORZITTER: Dan laten we de tent afbreken. De heer DE MEIJER: Maar als dat na- deelige gevolgen heeft, b.v. bij brand. De VOORZITTER: De raad kan zich op het standpunt stellen, dat de naastwonende men schen voor schade moeten worden gevrijwaard. De heer DE JAGER is het eens met de heeren Scheele en Colsen, hjj meent, dat het thans geen tijd is, om een bioseoop te laten spelen. Wanneer er echter vergunning zal worden verleent, acht hij het gewenscht, dat er eenige beperking in de speeldagen zal wor den gemaakt, dat b.v. alleen zal worden ver- gund om b.v. Maandag, Dinsdag of Woensdag te spelen, de Zondag is natuurlijk geheel bui- tengesloten, hij hoopt, dat alien het daar over eens zullen zijn. De VOORZITTER deelt mede, dat de on- dememers persoonlijk hebben te kennen ge geven, voor zich geen gebruik van den Zondag te willen maken. Ze zullen ook speciale bios coopvoorstellingen geven voor de schoolkinde- ren, het is geenszins de bedoeling, om op een korten tijd veel geld uit Ter Neuzen te halen. Indien de heeren meenen, dat nog andere ooi waarden behooren t - worden gesteld, kui nen ze er aan de genoemde nog toevoegen. De heer NOLSON moet even opmerken, dat een der ondernemers tot de ingezetenen be- hoort en dat er dus niet moet gesproken wor den van het geld buiten Ter Neuzen brengen. Als men voorts den weg wilde volgen door de heeren Scheele en Colsen aanb^olen, zou men alle uitvoeringen alhier moeten verbieden, opdat de menschen hun geld in den zak zou- den houden. De bioseoop geeft toch geen aanleiding tot onzedelijkheid of verstoring der orde. Verondersteld eens, dat het een steenen gebouw betrof, dan zou dat geen wijziging brengen in het standpunt dier heeren, maar zou de raad dan toch ook het exploiteeren daar van moeten tegenhouden opdat de ingezetenen hun geld in de portemonnaie zouden houden Hij heeft wel iets anders op het oog, het brandgevaar, dat daardoor kan ontstaan en zou daarom aan de voorwaarden willen toevoegen, dat de ondernemers voor hunne rekening de omliggende huizen moeten assureeren voor brandgevaar. Een verkeerd standpunt zou hij het achten als men het verzoek ging afwijzen met de ge- dachtenu zullen wij eens zorgen ,dat de men schen geen geld daaraan kunnen uitgeven. De heer SCHEELE merkt op, dat dit een volkomen nieuwe gelegenheid is en dat er daar om voor den raad wel degelijk aanleiding kan zijn een nieuwe bron voor nutteloos geld uit geven ts weren. De heer NOLSON is het daaromtrent niet met hem eens, dan moet men alles afschaffen, dan zouden de vertooningen van het Vlaamsch tooneel uit Gent, zooals er morgen weer een gehouden wordt ook moeten afgeschaft wor den. De heer De RIDDER verklaart zich met het voorstel van burgemeester en wethouders te kunnen vereenigen, vooral waar te kennen ge geven wordt, dat er alleen goedgekeurde films zullen worden vertoond. Het moge al waar zijn, dat er een groep menschen werkeloos is, maar anderen zijn dat weer niet en willen ook wel eens ontspanning. Gegoeden kunnen naar elders gaan en wonen eens een opera of too- neelvoorstelling bij. Laat de menschen die niet op reis kunnen gaan ook een gelegenheid waar ze zich kunnen ontspannen. De heer VAN DRIEL wenscht nog aan de bepalingen toegevoegd te zien de voorwaarde, dat eens per maand een volksvoorstelling moet worden gegeven tegen den halven prijs. Dan kunnen we zegt hij eens per maand er ook eens naar toe gaan en blijven overigens thuis. Het voorstel van burgemeester en wethou ders aangevuld met de door den heer Nolson genoemde voorwaarde in verband met brand gevaar en die genoemd door den heer Van Driel betreffende het geven eener volksvoor stelling per maand, wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Hamelink, Geen- sen, Van Driel, Geelhoedt, Van Hasselt, Nol son, De Ridder en De Meijer; tegen stem- men de heeren Colsen, De Jager, Scheele, Van den Ouden en Van Cadsand. p. De VOORZITTER wenscht thans eenige mededeelingen te doen omtrent de vuilnisberg- plaats te Sluiskil. Er zal een beter talud gemaakt worden, dit zal wat naar onder worden uitgewerkt, voorts zal er een put worden gemaakt, om daarln papier, blik, kaf enz. uit te storten, de stort- plaats zal worden overgewerkt naar de diepte en er zal een verhard pad over gemaakt wor den. Voorts zullen de zeugen of keldermotten, hoe men ze dan ook noemen wil, met petro leum worden verbrand en er zal een hek rond worden geplaatst, met een bord, verbiedende daar willekeurig alles neer te werpen. De heer COLSEN: Wordt die weg op den hoop vuilnis zelf gemaakt. De VOORZITTER: Ja, van keien of klin- De heer VAN CADSAND: Ik dacht, dat het ook de bedoeling was om het beloop van den hoop vuilnis te bezetten met grond. De VOORZITTER: Daarover is ook wel gesproken en als het kan, zal zulks geschie den, doch het is de vraag of we daarvoor den noodigen grond zullen hebben. U weet. dat we daar tusschen 2 lastige eigenaars zitten. De heer VAN CADSAND: Het zou naar mijn meening ook een verbetering zijn, als verboden werd, dat daar ieder zijn vuilnis maar opbrengt. Men komt daar naar toe en kletst er alles maar neer, waarna het bij wind overal heen waait. De heer COLSENIk meende toch, dat de stortplaats zou komen naar beneden aan de zijde der kreek? De heer NOLSONIk zou het verkeerd achten, als men den nu vastliggenden vuilnis- hoop ging uiteen halen, het beste is, den weg over den vuilnishoop aan te leggen en dan het tatlud met grond te bezetten, er is daar van din rijkswaterstaat grond genoeg te krijgen. De VOORZITTER zegt toe, dat bij de ver- dere ontwikkeling dezer zaak van de verschil- 1 nde wenken nota zal worden genomen. 3. Tweede stemming over het voorstel tot reorganisatie van het lager onderwijs. De VOORZITTER brengt in stemming het voorstel van burgemeester en wethouders be treffende reorganisatie van het lager onder wijs, waarover in de vonge vergadering de stemmen staakten. Het strekt om op de open- bare lagere school hat handwerkonderwijs niet meer door vakonderwijzeressen te doen geven, in verband daarmede mej. Van der Heijden en mej. Nijssen op wachtgeld t stellen, tevens op wachtgeld te stellen de onderwijzers J. Vroeg- op en W. A. Imandt en op te roepen 2 onder- wijzeressen in het bezit der akte nuttige hand- werken. Het voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de heeren Hamelink, Geen- sen, Van Driel, Geelhoedt, Van Hasselt, Nol son en De Ridder; tegen stemmen de heeren Colsen, De Jager, Scheele, Van den Ouden, Van Cadsand en De Meijer. Nu komt ook in behandeling het voorstel van den heer De Ridder, om aan den onderwijzer Imandt, die ook kindertoesiag geniet, welke hij bij op wachtgeldstelling niet krijgt, dit be drag, f 75 's jaars, van "gemeentewege toe te kennen. De heer HAMELINK: Wanneer mijne frac- tie voor dit amendement stemt, beteekent dit alleen, dat we het niet billijk vinden, dat de heer Imandt van het aangenomen voorstel schade lijdt, doch niet dat we instemmen met het beginsel kindertoesiag. Overigens denk ik niet, dat gedeputeerde staten het zullen goedkeuren, aangezien in de wet bepaald is, dat de gemeenteraden geen bevoegdheid heb ben toeslagen op de onderwijzersjaarwedden te geven. De heer DE RIDDER: Ik gevoe! ook niet voor kinder-toeslag, maar stel het ook alleen voor, ter voorkoming van schade voor den heer Imandt. Het amendement wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de heeren Hamelink, Geen- sen, Van Driel, Geelhoedt, Van Hasselt, Nol son en De Ridder; tegen stemmen de heeren Colsen, De Jager Scheele, Van den Ouden, Van Cadsand en De Meijer. 4. Verdere werkzaamheden aan den Schei- dedijk. Burgemeester en wethouders geven aan den raad het volgende te kennen: De uitvoering van het eerste perceel aan den Scheldedijk nadert zijne voltooiing. De uitvoering van het werk geschiedde onder gunstige omstandigheden. Het bedrag der aannemingssom was aanmerkelijk lager dan de raming. Dit is aanleiding geweest, dat bur gemeester en wethouders de vraag hebben overwogen of men niet zou doorgaan en een aanvang maken met de uitvoering van een deel van peirceel 3. Het college was van oordeel deze vraag bevestigend te kunnen beantwoor- den en wel ten eerste omdat door aanvaarding van het overgebleven bedrag de mogelijkheid bestond nu reeds bouwrijp terrein te kunnen maken en ten andere omdat de 50 toeslag van den Minister voor de werkveruiming van kracht is over het voile jaar 1921. Daarop is overleg gepleegd met de commissie van bij- stand en die van financien, waarvan de leden ook van meening wartn, dat men zou kunnen voortgaan. Burgemeester en wethouders stellen daar om voor, dat de raad machtiging verleent, tot voortgaan met de werkzaamheden, tot het maximum der leening, ad f 60.000. Wij zouden dan het gedeelte vanaf de Nieuwstraat tot het gebouw van den stoombootdienst geheel gereed maken voor bouwterrein en het gat achter dat terrein gelegen dicht maken. Met de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij worden on- derhandelingen gevoerd over een eventueel doortrekken van de tram tot bij de boot. De VOORZITTER geeft naar aanleiding van korte vragen van enkele leden te kennen, dat burgemeester en wethouders meenen, plaatse- lijxv genoeg grond te hebben, om den dijk van af de Nieuwstraat tot aan de aanlegplaats der provinciale boot als bouwterrein in orde t brengen. Van de dijk zal nog een gedeelte op peil hoog water moeten worden afgestoken en daartegen komt dan de betonnen muur. Mis- schien moet er dan nog grond zijn om aan te vullen. Er is nog grond beschikbaar bij het diaconiehuis, maar burgemeester en wethou ders achten het beter zooveel mogelijk plaatse- lijk den grond te nemen, dan die over een grooten afstand te moeten vervoeren. Aan de achterzijde zal het terrein niet gelijk worden gemaakt. Als daar menschen gaan bou^- heeft men de kans, dat ze het voor een deel of geheel toch uitgraven, als ze er een vol- ledig sous-terrein van willen maken. Dat moet dus aan de toekomst worden overgelat r Langs het terrein van de marechausseekazerne laat Domein een ruimte van 3 M. vrij en ook de gemeente zal dat doen. zoodat er dan een toegangsweg langs de achterzijde blijft van 6 M. breed. Aan den heer De Meijer antwoordt spreker, dat het onderhanden zijnde werk vermoedelijk deze week gereed komt. De heer DE MEIJER zou nu wel iets nader willen hooren omtrent de werkloosheid. Da VOORZITTER deelt mede, dat er ge- rekend kan worden, dat er tegenwoordig nog dagelijks zich een 50 valide werklieden, dat wil zeggen volslagen werkkrachten komen aan- melden. De hear DE MEIJER vraagt, of deze niet hun best hebben gedaan om werkzaam gesteld te worden aan de fabrieken te Sas van Gent. Of is er vanwege de arbeidsbeurs niet ge- tracht die menschen daar aan het werk te krij gen in plaats dat men werkkachten uit het buitenland neemt? De VOORZITTER kan mededeelen, dat daarvoor alle mogelijke moeite is aangewend, daarover zijn zelfs conferenties gehouden met de regeering in Den Haag en hebben de direc- ties der suikerfabrieken toegezegd, dat ze 70 procent Nederlandsche werkkrachten zouden nemen. Een beduidend aantal werkmenschen heeft dan ook in Sas van Gent werk gevonden, maar, alien kunnen ze die niet gebruiken. Als het werk aan de Scheldekade klaar is, zullen er nog een 16tal werkloozen bij komen De heer DE MEIJER: Hoelang zal dat werk nog duren? De VOORZITTER: Vermoedelijk tot Nieuw- jaar. De heer DE MEIJER: Zou het niet het beste zijn met het oog op het te wachten win- terweer en ook niet het voordeeligste, als we er mede wachten tot het voorjaar? De VOORZITTER: Dat zal niet het geval zijn, want voor dit oogenblik hebben we het grootst aantal uitgetrokken werkloozen en nu kunnen we ook nog genieten van de subsidie die ons in de betaling van het werkloon is toegezegd. De heer NOLSON verklaart zich voor het voorstel van burgemeester en wethouders, doch zou, daar hij vernam dat het de bedoeling is op 4 November a.s. weer te vergaderen, het geheele plan nog wel eens willen zien, al- vorens eene beslissing wordt genomen, om nog eens na te gaan hoe de straten zullen loopen. De heer HAMELINK meent, dat dit niet van invloed is op het thans voorgestelde werk. De VOORZITTER stemt dat toe, en alvo- rens men begint aan de uitvoering van het verdere plan, zal de raad alle gelegenheid heb ben om zich uit te spreken. De heer HAMELINK merkt op, dat men, jammer genoeg, voor het thans ondernomen werk, eenige werkkrachten van buiten de ge meente heeft moeten nemen. Voor hetgeen thans gebeuren moet, het maken van den be- tonmuur, heeft men in de gemeente thans vol doende werkkrachten die met het storten van beton vertrouwt zijn en is het dus niet noodig dat er menschen van buiten worden genomen. Hij zou daarom, daar men toch meent het sy- steem van aanbesteding te moeten volgen, wil len bepaald zien, dat de adhnemer zijn werk krachten alle moet nemen over de Arbeids beurs. De heer DE RIDDER meende, dat dit toch in het eerste bestek ook stond. De VOORZITTER stemt dat toe, doch merkt op, dat voor enkele werkkrachten, die als voorman dienst deden en voor steenzetters, die hier niet bepaald aanwezig waren een uitzon- dering is gemaakt. De heer DE RIDDER vraagt, hoe het staat met de Zeeuwsch-Vlaamsche tram. De VOORZITTER deelt mede, dat daarvan nog geen antwoord ontvangen is. De heer COLSEN had van enkele menschen die daar werkten gehoord, dat zij vast waren aangenomen. De VOORZITTER gelooft, dat dit wel een misverstand zal zijn. Behalve de 5 voorman- nen die vast waren aangenomen, werden de werklieden om de 4 weken verwisseld. De heer VAN DRIEL: Die verwisseling heeft goed gewerkt, daar was men algemeen tevreden over. De heer COLSEN vraagt, of het betonwerk niet aan een Ter Neuzensche aannemer kan worden opgedragen. De VOORZITTER antwoordt. dat dit wel kan, maar meent, dat men er minder aan hech- ten zal welke aannemer het aanneemt, als hij maar Ter Neuzensche werklieden in dienst stelt. Het zou in deze niet gaan om zonder meer met den tegenwoordigen aannemer ook voor dit werk een contract te sluiten. Er be- hoort weer aanbesteding plaats te hebben. De heer VAN CADSAND meent, dat dit aanleiding zal geven tot tijdverlies, ook met het oog op het wachten op de goedkeuring van gedeputeerde staten. De VOORZITTER: We wenschen de volgende week reeds te besteden en zoo mogelijk ook di rect te gunnen, de goedkeuring van gedepu teerde staten is hiervoor niet noodig, daar het geen verhooging van het beschikbaar zijnde bedrag beteekent. De heer VAN CADSAND bespreekt den be- tonmuur. Moet die voor waterkeering dienen Is die daarvoor wel bestand? De VOORZITTER hoopt niet, dat dit ooit noodig zal zijn. De heer VAN CADSAND heeft gehoord, dat het water toch wel eens tot tegen het post- kantoor komt. Verschillende leden spreken dit tegen. De heer VAN DRIEL: Het water komt hoogstens tot aan het wachthuis der kom- miezen. De heer VAN CADSAND weet er zelf niets van, maar het was hem meegedeeld. De heer VAN DRIEL deelt naar aanleiding der vragen van den heer De Meijer nog mede, dat van hier 56 werklieden naar Sas van Gent gaan werken; er is door den heer De Cooker, directeur der Arbeidsbeurs, inderdaad veel moeite aangewend, om er meer geplaatst te krijgen, doch dit is niet gelukt. De fabrikan- ten schenen niet genegen om meer menschen van hier te nemen en aan de verhouding van 70 procent Hollanders tegenover 30 procent Belgen schijnt men zich nu juist niet te hou den. Er zouden beslist meer ongeschoolde werkkrachten van hier kunnen worden aange nomen. De heer DE MEIJER vindt dat treurig, daar hij werkverschaffing een van de beste metho- den acht om de menschen te helpen. De VOORZITTER: LT ziet hieruit, mijnheer De Meijer, dat er stille machten zijn, waar- tegen de pogingen van den gemeenteraad niets .vermogen. De heer DE JAGER: Zoudt u, mijnheer de voorzitter, aan den raad ook geen mededeeling kunnen doen van de vooruitzichten die er zijn op den verkoop van bouwterrein, van het thans in orde te brengen gedeelte, zooals die in de vergadering der commissie zijn besproken. De VOORZITTER heeft daartegen geen be- zwaar. Er is indertijd door den inspecteur der posterijen en telegrafie al eens bij hem ge- informeerd naar het meest geschikte terrein voor het bouwen van een nieuw telegraafkan- toor. Daar het kantoor alhier geen voldoende ruimte meer biedt, is men reeds geruimen tijd bezig met het bespreken van plannen hoe daarin te voorzien en is ook het denkbeeld van splitsing van de kantoren overwogen. Er is sprake geweest van het bouwen van een telegraaf- en telefoonkantoor aan de Axelsche straat, doch dat is wegens minder geschikte ligging vervallen. Spreker heeft toen de aan- dacht gevestigd op den dijk, loopende van de Nieuwstraat naar de aanlegplaats en dat achtte de inspecteur ook wel een geschikte plaats. Niet onmogelijk is het dus, dat daar voor van wege het rijk aanvraag komt. De heer DE JAGER meent, dat men, bij den tegenwoordigen stand van 's lands financien daaromtrent wel niet te veel illusies moet koe- steren, maar hij stelde deze vraag om te doen uitkomen, dat men toch niet geheel zonder vooruitzicht is. Als we voor het gereed bren gen van den grond f 100.000 hebben uitge- geven en er wordt niets verkocht, dan schieten we er niet mee op. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt met algemeene stemmen aange nomen. 5. Doorgang van de Klaassenstraat naar de Tholensstraat. Burgemeester en wethouders geven te kennen: In aansluiting met de mededeeling in den raad betreffende den doorgang naar de Klaas senstraat is in eene gecombineerde vergade ring met de raadscommissies besloten, als het gevoe! n van den raad uit te spreken, dat hij genegen is te bevorderen een doorgang te ver- krijgen van de Tholens- naar de Klaassen straat. Waar dit alleen mogelijk is door het aankoopen van een huis, zal de uitvoering slechts kunnen geschieden, wanneer de eige- naar van het perceel bereid is, bedoeld huis voor een geschikten prijs te verkoopen. In overeenstemming met den wensch der commissies stellen zij voor, hun college op te dragen onderhandelingen tot aankoop te voe- ren en alsdan te komen met een definitief voorstel. De VOORZITTER deelt mede, dat over deze zaak nog een adres is ingekomen van J. J. Hangoor en 45 anderen, bewoners van de Klaassenstraat, Tholenstraat, Grenulaan, Don- ze-Visserstraat, die daarin te kennen geven, dat zij den raad verzoeken het daarheen te leiden, dat de bestaande doorgang behouden blijft. Zij achten dit een groot belang, niet alleen voor alle bewoners der Klaassenstraat doch ook voor die van aangrenzende straten, als Tholensstraat en Grenulaan. De lange Tholensstraat heeft slechts een verbinding met de Grenulaan, ongeveer in het midden (Jozina- straat) wat voor de bewoners, die daar een eind vandaan wonen, telkens een grooten om- weg vordert, om in het hartje van de stad te komen en hetgeen ook een zeer groot bezwaar oplevert voor de vrouwen uit voornoemde stra ten, die in het kanaal water moeten halen. De verbindingsweg is volgens het inzieht van adresanten een zeer mooi punt, omdat men daar dadeliik de Tholensstraat, de Donze-Vis- serstraat en de Vcrbindingsstraat bereiken kan. Vervolgens deelt de VOORZITTER mede, dat er wel neiging bestaat, om hierin van ge meentewege te voorzien. maar ds menschen moeten daarom niet den indruk krijgen, dat de gemeente bereid is er enorme bedragen voor uit te geven. Indien er gekocht wordt, zal dat alleen geschieden tegen redelijken prijs. De heer VAN CADSAND wenscht over dien doorgang iets te zeggen, doch verzoekt daar voor over te gaan in commissoriale verga dering. De "'OORZITTER schorst de openbare ver gadering die overgaat in een zitting met ge- sloten deuren. Na het weder openbaar worden der vergade ring deelt de VOORZITTER mede d"t hrt voorstel van burgemeester en wethouders is aangenomen. 6. Vaststelling rooilijn aan de Steenkamp- laan. Naar aanleiding van het in hunne handen om bericht en raad gestelde verzoek van P. van Driel, dd. 19 September 1921, in verband met verbouwing van zijn woonhuis aan de Steenkamplaan, stellen burgemeester en wet houders voor, aldaar eene rooilijn vast te stel len voor de gebouwen van af het plein aan de Steenkamplaan tot aan de Dr. Buijzestraat, op 2 M. buiten de voorgevels der bestaande ge bouwen, zooals op een bij dit voorstel behoo- rende teekening in rood is aangegeven. De Gezondheidscommissie heeft op dit voor stel gunstig geadviseerd. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 7- Wijziging der algemeene politieveror- dening. Bij schrijven van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 23 September 1921 wordt door hen weer teruggezonden de ter goedkeuring inge- zonden algemeene politieverordening. met ver- Ook voor kinderen zijn Foster's Maagpillen het ideale laxeermid- del, gemakkelijk in te nemen en aangenaam van smaak. Prijs f 0.65 per flacon, alom ver krijgbaar. 5 zoek deze op enkele punten alsnog te wijzigen. Naar aanleiding daarvan stellen burgemees ter en wethouders voor, aan het verlangen van gedeputeerde staten te voldoen. In art. 57 is het verboden zonder vergun ning van burgemeester en wethouders loco- mobielen en andere voorwerpen van buitenge- wone zwaarte te vervoeren. Voorgesteld wordt ts lezen: „locomobielen te vervoeren en andere voorwerpen zwaarder dan 10.000 K.G. De heer VAN DRIEL vraagt, wat er nu gebeuren zal, indien een vracht van minder dan 10.000 K.G. wordt vervoerd, doch van zoo- danige zwaarte, dat de straat er door bescha- digd wordt. De heer GEELHOEDT meent, dat dan het onverkort recht van de gemeente blijft bestaan om daarvoor schadevergoeding te vorderen. De heer VAN DRIEL verklaart zich door dat antwoord voldaan, 10.000 K.G. komt hem nogal zwaar voor. Voorts wordt voorgesteld aan art. 59 toe te voegen: „van het verbod sub 1 (het berijden van voor voetgangers bestemde deel der we- gen) kan voor zooveel betreft rijwielen en motorrijtuigen, ingevolge artikel 8, sub 1 der motor- en rijwielwet, ontheffing worden ver- leend door den gemeenteraad." In art. 61, 2o. te lezen in plaats van Noorde- lijke „Zuidelijke" richting. Dit betreft het verbod het voorschrift, dat de Noordstraat slechts in 1 richting mag worden bereden. Daaromtrent bestond blijkens de rap port n verschil van meening tusschen de in- genieurs van den rijks- en die van den Pro- vincialen Waterstaat. Laatstgenoemde acht de Zuidelijke richting de beste. De heer NOLSON is het daarmede eens. daar men, aangezien de Nieuwstraat in 2 rich tingen mag bereden worden, nu gemakkelijker van daar in de Noordstraat zal kunnen komen, zonder dat msn allerlei zijstraatjes noodig heeft. Ten 4o. wordt voorgesteld de bij de laat at wijziging toegevoegde zinsnede van art. 71 en 72 te doen vervallen. De VOORZITTER merkt op, dat die toe- voegingen geschied zijn op verzoek van ge deputeerde staten en dat ze nu verzoeken die weer te schrappen. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 8. Vaststelling van diverse belastingver- ordeningen. Burgemeester en wethouders geven het vol gende te kennen: Wij hebben de eer u hierbij ter vaststelling aan te bieden de navolgende belastingverorde- ningen, die ingevolge de voorschriften der Gemeentewet op 1 Mei 1922 zouden vervallen, en dien overeenkomstig moeten herzien worden. Van deze gelegenheid maken wij tevens ge bruik om de bedragen in de verschillende ver- ordeningen te verhoogen. 1. Verordening tot heffing van een recht voor het tijdelijk in gebruik hebben van ge- meentegrond. De redactie dezer verordening is zoo gewij- zigd dat deze van toepassing is niet alleen op staanplaatsen op de openbare plaatsen, maar ook geldt voor het overige gedeelte der ge meente. Het recht is art. 2 sub C, thans be- rekend per maand, terwijl de rechten met on geveer 300 verhoogd zijn. 2. Verordening op de heffing eener plaatse- lijke belasting op het houden van honden. De redactie is gewijzigd ingevolge de wijzi ging der Gemeentewet. Beter is omschreven het begrip waakhond e,n zoodat de hon den, die niet uitsluitend voor pleizier gehouden worden, steeds moeten vastliggen. 3. Verordening op het ruimen van privaat- putten en tonnen. De bedragen zijn iets teruggebracht, omdat in de praktijk gebleken is, dat de-heffing iets te hoog is. De closetruiming is van f 5,op 10,gebracht, terwijl voor meerdere riu- mingen gedurende hetzelfde belastingjaar min der geheven wordt (20 wat groote gezin- nen ten voordeele komt. (Dit laatste betreft eene nieuwe aanvulling van art. 2). 4. Verordening op de heffing van rechten ter gemeente-secretarie onder den naam van leges. In het algemeen zijn de leges verhoogd met 100 In verband met de legesverordeningen in andere gemeenten, zijn deze niet te hoog. 5. Verordening tot heffen van stoepengeld. Het stoepengeld is van 5 ct. op 15 cent ge bracht. 6. Verordening op de heffing van begrafe- nisrechten. Vooral met het oog op de hoogere kosten, vallende op den aanleg der nieuwe begraaf- plaats zijn de rechten verhoogd. Art. 1. a. Voor de le, 2e en 3e klasse was het recht respectievelijk f 40,f 30,en f 20,thans f 60,401,en f 25,en voor die klassen onder b van art. 1 respec tievelijk 8,—, f 6,en f 4,thans 16, f 12,en f 8,Voor de klassen in art. 3 waren de rechten voor de klassen 1, 2 en 3 respectievelijk /10,f o,en 1,thans 30,—, 15,en 3,—. De andere verhoogingen betreffen ongeveer 100 7. Verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. In verband met de wijziging der Gemeente wet zal het maximum aantal opcenten bereikt zijn bij 10 maal het bedrag bedoeld in art. 12 der wet op de personeele belasting d.i. voor de kom bij 10 maa! f 75,en voor Sluiskil bij 10 maal 50,—. Volgens de oude Gemeen tewet moesten die maxima bij 5 maal die res- pectievelijke bedragen bereikt zijn, In verband hiermede is de verordening herzien. De op- brengst zal waarschijnlijk niet minder bedra gen dan thans. Tegenover een teruggaan van de opcenten staat verhooging van de hu,ur- waarden. (Wordt vervolgd). H tt rr

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 3