lEMENGbrBERICHfEN; TER NEUZEN, 24 OCT. 1Q21. SCHIPBREUK. Zaterdagavond is in Oud-Everingen, nabij Ellewoutsdijk bij den opgestoken he- vigen storm uit het Noord-Westen en de daardoor woeste rivier het aakschip „De Zwervtr", schipper De Waal, van Werken- dam, geladen met suikerbieten, vervuld en gezonken. De opvarenden hebben zich in de roeiooot kunnen redden, en zijn, na een zorgvollen tocht over het woelige water aan den Zuiderwal der Scheide, nabij den Margarethapolder geland. Het schip is mid den in het vaarwater gezonken en men ver- moedt dat het, wegens het hevig schuren van het zand aldaar vwel geheel verloren zal zijn. Voorts is aan den Eendragtpolder te- gen de dijkgiooiing geworpen het klipper- schip van schipper De Bakker van Dintel- oord, dat aldaar gereed iagom suikerbieten te laiden. Het schip heeft nogal schade belodpen aan d'e romp en het roer, terwijl de roeiboot verloren is. Gisternamiddag is het schip afge- sleept en alhier op de haven gebracht. VLAAMSCH VOLKSTOONEEL. Bij de jl. Vrijdag door het Vlaamsch Volks- tooneel uit Gent, onder leiding van Dr. De Gruyter gegeven voorstelling in het Hotel des Pays-Bas" was de opkomst van het publiek redeiijk. De opvoering van het blijspel„Het beiang van Ernst" mag weer een waar succes genoemd warden, we leerden bij deze gelegenheid het gezcl- schap van een andere zijde kennen en er bleek ten voile, dat ook het opvoeren van blijspelen aan de njedewerkende dames en heeren is toevertrouwd. Herhaai- delijk weerklonk een gullen lach door de zaal en een algemeen applaus vertolkte na ieder bedrijf de waardeering van het s'pel. EXAMEN VRIJE- EN ORDE- OEFENINQEN. Geslaagd de heeren A. J. Leenhouts te Oostbuig, A. C. Cijsouw te Groede en P. A. Ocke te Breskens. ZAAMSLAG. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school alhier, (school Ter Neuzenstraat) de heer A. van Overoeeke te Ter Neuzen. CL1NGE. Door den Gommissaris der Koningin is Th. P. J. Hageman, soldaat bij de militaire politie, wonende alhier, benoemd tot ge- meente-vefdwachter in de gemeente Eede. BIERVLIET. Alhier is opgericht een gemengde zang- vereeniging met aanvankelijk 27 ieden, deh naam dragende van Biervliets gemengd koor. Een geschikte directeur is reeds ge- vonden. Beschikt het gemeentebestuur gunstig op het verzoek oin een van de lo- kalen der openbare school te mogen ge- fcruiKen, dan is de zaak in orde en kan met de oefeningen een aanvang gemaakt wor den. SCHOONDIJKE. Naar verluidt heeft de heer Qnist ont- slag genomen als voorzitter van de Centr. Ant.-Rev. kiesvereeniging in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, omdat hij zich niet meer met den gang van zaken in de partij zou kunnen vereenigen. Loop dsr bevolking van Ter Neuzen. in de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. Hoi, reiziger, Vlooswijkstraat 43, van Oostourg. M. J. de Vos, onderwijzeres, Schoolplein 11, van Groede. S. Hollestelle, zonder, de Feijterstraat 1, van Clinge. j. Steilingwerf, onderwijzer, Schoolweg 23, van Rotterdam. R. d'Haens, dienstoode, Scheidekade 20, van Graauw. H. C. A. Roosa, chef provinciate centrale Westkolkstraat 20, van Vlissingen. C. P. Stroo, dienstbode, Noordstraat 84, van Vlissingen. Vertrokken: P. W. Nieuweiink, spoorwegopzichtej). Dr. Buijzestraat 14 inw., naar Semarang. C. j. ten Haken, dienstbode, Grenulaan 9, naar Sas van Gent. M. Schelfhout, machinedrijver, Q 128, naar Rupelmonde. S. Wisse, zonder, Klaassenstraat 14, naar Rotterdam. short"" VOETBAL. Zaterdag speelde H. V. V. I van Hoek :te Ter Neuzen tegen T. S. C. II en III gecombineerd. Bij de rust was de stand 2—1 in het voordeei van H. V. V. Ddt winsten de H. V. V.-ers ondanks het zwoe- iler T. S. C.-ers tot het einde te behouden. Bij den gisieren alhier voortgezetten wedstrijd om den Wieckhorst-beker ziin alleen tegen elkaar uitgekomen H. B. S. en Blauw-Wit beiden van Ter Neuzen, met een 32 uitslag ten voordeele van Blauw-Wit. De verder aangekondigde 2 wedstrijden konden wegens den toestand van het veld tengevoige van den regen niet doorgaan. RECHTZAKEN. Arr. Rechtbank te Middelburg- De rechtbank heeft in hare zitting van 21 October 1921 de volgende vonnissen uit- gesproken: P. M. H., oud 17 j., en J. H., oud 16 j., arbeiders te Aardenburg, zijn wegens mis- handeling veroordeeld, respectievelijk tot j 20 boete of 1 maand tuchtschool en 10 boete of 3 weken tuchtschool. A. H. v. H., oud 30 j., agent van politie te Sluis, is wegens alsvoren veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen hecht. A. R., oud 14 j., en P. M. K. D., oud 15 j., beiden zonder beroep te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal veroordeeld ieder tot 10 boete of 3 weken tuchtschool. P. J. W., oud 19 j., kermisreiziger te St. Nicolaas, gedetineerd te Middelburg, is wegens alsvoren veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. E. Z., oud 25 j., metselaar te Hulst, is wegens het toebrengen van Iichamelijk let- sel veroordeeld tot 14 dagen gevang., voorw. proeftijd 3 jaar. A. v. C., oud 58 j., broodjager te Axel, is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot f 20 boete of 20 dagen hecht. E. B. G., oud 27 j., vlasbewerker te Hei- kant, is wegens wederspannigheid veroor deeld tot 25 boete of 25 dagen hecht. F. B., oud 19 j., dienstbode te St. Nico laas. beklaagd van medeplichtigheid aan diefstal, is vrijgesproken. Door den Officier van Justitie te Mid delburg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank van 30 Sept. j.l. waarbij P. C., dijkwerker te IJzendijke, E. d. B. en A. 1. D., veldarbeiders te Bier- vliet zijn veroordeeld tot 2 maanden gevan genisstraf, wegens mishandeling. DE DUBBELE MOORD TE HOUTDORP In erband met den dubbelen roofmoord te Houtdorp zijn aangehouden een rij- wielhersteller F. uit Milligen en een wel- gestelde boerenzoon v. d. P. uit Ermelo. De rijwielhersteller was in het bezit van watten met hetzelfde merk als die, welke gebruikt zijn als prop in den mond der oude vrouw, terwijl v. d. P. zijn alibi voor den nacht, waarin de moord plaats vond„ niet kan bewijzen, Deze twee personen kwamen vaak met elkaar in aanrking en ging veel samen om. Ook wordt getracht de namen te vindeu van twee heeren en een dame, idieKlen avond voor den moord te Stroe uit den trein zijn gestapt en den volgendeh mor- gen weer vertrokken. Persoueel van de centrale recherche te Amsterdam heeft, vergezeld door een politie- man uit het district waaronder Houtdorp op de Veluwe behoort, iemand aangehouden in verband met den dubbelen moord te Houtdorp gepleegd, op de 80 jarige Lijsche Pater en haar 46 jarignichtje Rikje Bouwers. Deze arrestant woont in een scbuitje, ge- legen aan de Nicolaas WItsenkade. Hij is recidivist, heeft verschillende diefstallen met braak op zijn geweten, doch staat, dit heeft het voorloopig onderzoek wel uifgewezen, buiten deze gruweldaad. Uit zjjn verklaringen moet vervolgt het Hbld. het volgende zijn gebleken Eenigen tjjd geleden werd hjj in zijn woonschuit opgezocht door iemand, dien hjj niet kende. De vreemde bezoeker zei door een anderen ,/linken jongen" te zjjn gestuurd om „zaken" te doen. Er was een goede slag te slaan in een Velu wsch dorpje, //daar zat wel 150,000 gulden". De schuitbewoner, erkende ronduit van dief stal, desnoods van een braabje, niet af- keerig te zjjn, had er ooren naar. De nieuwe kameraad maakte hem er op atteot, dat er wellicht een beetje ,/geweld" mee gemoeid was. Dat stuitte den recidivist tegen de borst, hij stemde er evenwel in toe, het terrein te gaan verkennen. Eenige weken geleden, op een Zondagmiddag om- streeks een uur, ward de man van de woonschuit door zjjn nieuwen kennis met een Indian motorcar, gehaald. Zjj reden naar Houtdorp en van daar tot even voor het zandpad te Garderen, dat van den grooten weg naar de boerenplaats der beide vrouwen leidt. Op hun tocht naar en over hebben zjj op verschillende plaatsen benzine voor deD motor gekocht. Met hun beiden gingen zjj, na de motorfiets langs den weg te hebben neergezet, het zandpad af, naar het huis van de vrouwen. Daar heeft de eigenaar van dea motor een njjp- tang gevraagd en hebben beiden met het 46jarige nichtje gesproken. Het was in- tusschen reeds avond geworden, toen het tweetal, wederom per motoifiets, naar Amsterdam vertrok. Onlerweg heeft hun de chauffeur van een particuliare auto ge- holpen door zjjn lantaam even te leeneo, voor het zoeken naar een klein schroefdeel, dat in de nabjjheid verloren was. Weer te Amsterdam teruggekeerd, zei de bewoner van de schuit, naar hjj voor- geeft, liever buiten het geval te willen bljjven, omdat het wel eeu moord zaak kon worden. Hjj heeft na dien rit, cog eenige maien met den eigenaar van de motorcar gesproken, kwam te weten w e hjj was, doch het staat vast, dat hjj zich verder met de uitvoering van diens plannen niet heeft bemoeid. Ter nadere controleering van zjjne verklaringen is deze man nog in arrest. De eigenaar van de Indian zon, volgens mededeeling van diens echtgenoote zjjn huis veertien dagen geleden hebben verlaten voor een zakeDreis naar het buiten- land, zjjn motorfiets zou hjj reeds vele weken geleden van de hand hebben gedaan. Deze verklaringen kloppen niet met de feiten, de man is, zeer kort ge eder, door buren gezien, met de Indian. Ter nader onderzoek zjjn nu gisteravor.d aangehouden de vrouw en de broer van dien verdachte. Een huiszoekmg in de woning van den eigenaar der moiorfiets, heeft voorts een voor dezen hoogstbe:warenden vondst Ojjge- leverd. VERGIFTIGINGSVERSOBIJNSELEN. Men schrjjft. aan De Rott, Reeds geruimen tijd loopen door de ge meente Spjjkenisse ernstige geruchten over vergiftigingsverschjjnseien, die zich bjj den lanibouwer K. en diens vrouw, wonende aan den Mallendjjk, zouden hebben voor- gedaan. Uit de vele verwarde verhalen, die er over in omloop zijn, schjjnt het volgende het meest der waarheid nabij te komen. Eenige weken geleden kreeg K. bezoek van zjjn schoonzoon E., uit Oud-Beijerland, wat meer gebeurde Toen des avonds de vrouw van K. thee dronk, kreeg zjj een brandend ge7oel in de keel, en daarna maakte zich een zekere verlammiug van haar meester, gepaard met, braken e. d. Na onderzoek bleek, dat zich in dethee- pot, waaruit de thee geschonken was, ook sublimaat bevond. In verband hiermede werd tegen H. een sanklacht ingediend. Reeds meermalen had zich een verlamming der spieren bjj K. en zjjn vrouw voorgedaan als zjj op bezoek bij hun schoonzoon waren. Veertien dagen geleden is ten huize van H. een onderzoek ingesteld, waarvan het resuitaat verzwegen wordt. H. is gevanke- ljjk naar Rotterdam vervoerd. Men beweert, dat het met zjjn financieelen toestand slecht gesteld was, hetgeen in venand wordt ge bracht met de verdenking die thans op hem rust. NAAR BENEQEN GESTORT. Door het breken van den kop van een hoogen mast voor de eiectriscbe boven- grondsche geleidiag te Knoilendam zjjn V ijjdagmiddug twee wevklieden, din da«nn werkzaamheden verrichtten, van ongeveer 40 meter hoogte Daar beneden gestort. Beide ongelukkigen, afkomstig uit Noord- Brabant, werden in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Krommenie vervoerd, waar zjj Zaterdagochtend zjjn overleden. VALSGHE AANG1FTE VANGEBOORTE. De politie te Groningen hjeft proeesver- baai opgemaakt tegen een schipper wegens valsche aangilte van de geboorte van een kind. "*"'de oudste inwoonster van AMSTERDAM. Het is een sterk Velnwsch geslacht, waar uit de oudste inwoonster van Amsterdam, die verleden week Donderdag 103 jareii geworden is, sproot. t lmmers de grootmoeder van me vrouw J. v. Eiie Schoonhorst werd 107, haar vader 96 en haar moeder 91 jaar. Thans wordt de oude dame, die in de beste stemming haar verjaardag gevierd heeft met groote iiefde verzorgd ten huize harer kleindoehter, mevrouw Veenendaal, op de Prinsengracht no. 5. De 103 jarige wilde ai vroeg in den ochtend opstaan, maar dat werd nietgoed- gevonden, op dezen leeftjjd moet men zich toch een beetje in acht nemtn. 's Morgens werdefi al veel bloemen en feiicitaties bezorgd en 's middags kwamen vele vrienden en kennissen de jubilaresse gelukwenschen. 's Middags stond mevrouw Van Ede op. Het loopen was zij verleerd, toen zjj in de dagen van den brandstoffen nood in bed moest bljjven. In de ruststoel gezeten, moest zjj nu vele handen drukken. De bejaarde dame is een beetje doof, maar dat zjjn ook jongeren dan 103 jaren. Zij leest sedert eenigen tjjd niet meer, maar wei heeft zjj nog een nitsfekend ge- heugen, zjj herinnert zich alles tot haar 16de jaar toe. Ze is ook geen laugslaapster want precies 8 uur elken ochtend verlangt zjj haar ontbjjt. Gewillig heeft zjj voor den fotograafge- poseerd in haar zwart zjjden japon, zooals zij dat ook deed, toen zjj een eeuw oud was. Toen de fotograaf zeide, dat zjj niet moest schrikken van het magnesium-ficht, antwoordde zjj: ffIk schrik niet zoo gauw". ALWEER DE 8-URENDAG. Verleden week waren te 's-Gravenhage in een groote zaak geen fietskaarten te krij- gen. G zal ze nergens in de stad vinden, verzekerde me den klant op een dag. De grossier had gezegd, dat hij uitverkocht was, de fabriek nog niet kon leveren. Reden: de achtuurswerkdag! Eenige dagen later gaf men in den winkel weer hetzelfde ant- woord. Zal de politie zoolang genadig zijn voor menschen met een niet-brandende kaars- lantaarn op hun fiefs vraagt? het Vad. EEN BIJZONDERE PORTEFEUILLE QUAESTJE. In een gemeente boven Purmerend be- staat een leesgezelschap „,Nuttig en Aan- genaam". Een hoofd der school, zou als gewoonlijk de portefeuille met tijdschrif- ten, welke hij gelezen hadj bij een ander iezer bezorgen. Bij dezen, een veehouder, was op dat oogenblik echter niemand thuis. De be- zorger legde nu de portefeuille in een meikvat dat buiten stond. De boer zou dan zijn leetuur beslist moeten vinden, als ging melken. En de boer vond ook de tijdschriften doch nadat aan de kaas- fabriek de melk uit het vat was gestort en de week- en maandbladen daarin bijna wa ren opgelost. De tijdschriften werkten dus dit keer niet nuttig en aangenaam. BEESTACHTIGE MISHANDELING. Om een nietigheidje kregen op de afdee- ling Pekkerij van de Fa. Vermunt, borstel- fabrikanten te Roosendaal tijdens het werk twee 15jarige jong«s.,mzie. Zekere F. J. en J. B. Deze jongens, waren bezig met „borstei- pekken", waartoe zij om een tafeltje zaten. waarop op een gasvlam, een ketel pek stond te koken. Bij't oploopen van deze ruzie pakte eens- klaps de laatste de pan van het vuur en wierp den geheelen ziedenden inhoud zijn medearbeider over het hoofd en armen. Men kan zich de ontzettende pijn van den jongen voorstellen, op wiens lichaam de teer zich aanstonds vastzette en indroogde. Dr. Van Turnhout welke spoedig ter plaatse was, verwijderde zeer voorzichtig de teerkorsten van ooglid en weeke deelen van het gezicht van den van pijn kermenden jongen. Welk een enorme pijn dit veroor- zaakte, getuige wel de stukjes teer, die van het gezicht kwamen en waarin zateti de op- perhuid en de gezichtskaartjes. Zetfs de geheele rechterwenkbrauw was geheel weg- getrokken in de teerlaag. De dader van de mishandeling is direct door de politie gearresteerd. HET GEBRUIK DER OOGEN KWIJT. Men meldt aan de ^,'s-Hert. Crt." uit C'irtteloordIn de cooperatieve Suikerfa- briek alhier komt het voor, dat sommige werklieden langzamerhand het gebniik der oogen kwijt raken. De oogen worden zwaar en rood en verduisteren ten slotte geheel. Tientallen werklieden zijn geheel blind geworden. Met goede oogen komen ze naar de fabriek en onder geleide moeten sommigen naar huis worden gebracht. Twee werklieden zijn ter onderzoek naar Leiden overgefcracht. Of de biindheid bij het hoogste stadium blijvend zal zijn, weet men nog niet, doch men vermoedt dat kwade gassen in den bietendamp voorko- men, die de oogen aantasten. Het onder zoek naar de oorzaak is nog moeiiijker doordat werklieden in verschillende deelen van de fabriek zijn aangetast en dit ver- schijnsel zich niet op een enkele bepaalde piaats in de fabriek voordoet. LEVEND BEGRAVEN. Een brandweennan die eenige dagen ge leden te Keulen wegens moord op zijn zooit'e e dcoi is ver ordee'd, he f thans bekend dat hij het kind niet heeft dood- geschoten (zooals hij voor de rechtbank ha;! heweerd) doch levendig begraven. Hij had het uit den weg geruimd, „omdat zijn gezin hem te groot werd." HYPNOSE EN TELEPATHIE, In het ,,Tijdschrift voor Geneeskunde" wordt gewaarschuwd tegen liet geven van openbare hypnotische en teiephatische se ances, die meer en meer in de mode ko men Daar dit lang niet voor ieder onge- vaarlijk is, ware het te wenschen, dat der- gelijke seances weti;elijk verboden werden. Op het internationaal congres voor Physi cal researsch, dezen zomer te Kopenhagen gehouden, is een resoiutie aangenomen te gen de openbare seances. In Belgie is reeds 'n wet aangenomen, die hypnotisee- ren bij wijze van vertooning met boeten en hechtenis straft; voor niet-geneeskundigen is ook de hypnose van minderjarigen zeifs in tes'otcn kring verboden In Italie, Oos- tenrijk en verschillende kantons van Zwit- seriand bestaan dergelijke verbodsbepalin- gen. In Pruisen had men in 1881 al maat- regeien genomen tegen publieke hypnoti sche seances. IN DE DIEPTEN VAN DEN OCEAAN. Het leven in de diepten van den grooten Oceaan is over 't algemeen niet zeer be kend. De „Daily Cronicle" publiceert het ver- slag van een lezing over dit ontwerp waar- aan wij het volgende ontleenen: in de diepten beneden 500 vadem is geen licht meer, en in het diepst van de zee bevinden zich ook geen baeterieen,, hoewel d aar ander leven bestaat. De temperatuur tusschen 200 en 2000 vadem is vrijwel constant, en even boven het vriespunt. De c'ruk is verbazend groot op eeu diepte van 1000 vadem eeri halve ron op den vierkanten c.M. Een paal van dennehout, waarom heen n ijzeren ring, die neergelaten wordt in deze groote diep te, komt weer boven zonder ring en ge- zv/oiler, tot een dubbele dikte. De reden hiervan is het verpletteren van alle celien in het hout en hun enorme uitzetting door den druk van het water. HET NUT VAN EEN VOETBALWED- STRIJD. Een timmerman te Hull heeft door de op- winding bij een voetbalmatch zijn stem te- ruggekregen, welke hij bijna zes jaar ge leden had verloren. Op het laatste oogen blik van den wedstrijd maakte een der spe- lers een doelpunt, en de timmerman schreeuwde „goal!" Daarop rende hij naar huis om zijn vrouw te verfellen, dat hij weer spreken kon. VIJF VROUWEN VERDWENEN. De politie te Versailles is bezig met een onderzoek naar de geheimzinnige verdwij- ning van vijf vrouwen in het tijdsverloop van een paar maanden. Dezer dagen heeft zij een vijftigjarige vrouw, Estelle Giroud, en haar 27jarige dochter gearresteerd. Deze beide vrouwen worden er van beschuldigd in Maart '20 een zekere mevr. Lecrevolt ver- moord te hebben. De arrestatie had plaats in verband met een door de politie ontvan- gen anoniemen brief, waarin Estelle Giroud en haar dochter verantwoordelijk worden gesteld voor het verdwijnen der vijf vrou wen. Bij het onderzoek bleek, dat spoedig na dat de beide vrouwen zich te Crepieres had- den gevestigd, de sterfte onder de vrouwen en kinderen abnormaal hoog werd. Voor den oorlog had het plaatsje een bevolking van 850 zielen. Naar verluidt, worden er nog vier andere personen met het gebeurde in verband ge bracht; zij zullen vermoedelijk dezer dagen in hechtenis worden genomen. DUITSCHE ONDERNEMINGSGEEST. De wereldberoemde fabrieken van Sie mens Schukert hebben onlangs een electri- sche generator gekocht, die een grooter vermogen heeft dan welke ook. Een 3- phasen-dynamo, die duizend toeren per mi- nuut doet, Ievert 60.000 kilowatt, onder een spanning van 7000 volt. 20.000 Kilo watt was tot nu toe het hoogst bereikte. Of er ook aangepakt wordt in Duitscn- land. EEN RIJK KAFFER. In strijd met het algemeen verspreide ge- ioof, dat de Zuid-Afrikaansche kaffers zeer arm zouden zijn, meldt de Evening News, dat een der inboorlincen in de Kaap Kolonie dezer dagen overleed, en bijna tienduizend p. st. alsmede een boerderij met een groo ten veestapel achterliet. Bovendien liet hij 13 veduwen en 41 kinderen na. DE POSITIL DER GROOTE SCHEEPVAART. „Het Schip" schrijft: Met de positie dei groote scheepvaart gaat het van kwaad tot erger. Wel duiken er in de Amerikaansche en in de Engelsche pers herhaaldelijk be- richten op, dat de moeilijkste tijd doorschre- den is en dat de curve van bedrijvigheid weder begint te stijgen, maar even dikwijls spreken de feiten dit tegen. De schrille ver- houdingen tusschen de wisseikoersen en de bezwaren in zake het verleenen van credie- ten belemmeren elke poging tot opbloei van het internationaal handelsverkeer. Het ver- loop van het algemeen vrachtbedrijf weet sedert weken niets anders aan te wijzen dan een teruggaande beweging. Gaat het nog een korten tijd zoo door, dan zullen vele schepen, die, aangelokt door de goedkooper geworden bunkerkolen, de opligplaatsen verlaten hebben, weder van de markt moe ten verdwijnen. De verwachting van meni- gen reeder, dat de vrachtprijzen, betaald in de maanden der Engelsche miinwerkers- staking, voorloopig zouden kunnen worden gehandhaafd door* toeneming van 't han delsverkeer, is niet uitgekomen. Integen- deel is de in het afgeloopen voorjaar zoo buitengewoon drukke kolenvaart van Ame- rika tot een minimum ineen geschrompeld en de daarvoor in de plaats gekomen En gelsche kolenexport heeft nog niet de ver- wachte uitbreiding ontvangen. En terwijl aan alle voorname markten het vrachtbe drijf afnam, nam het aanbod van scheeps- ruimte toe, met als gevolg daiende vracht prijzen. Deze daling werd bovendien bevor- derd door de teruggetrokken houding van afladers, die door de politiek van afwach- ten de markt zooveel mogeiijk trachten te drukken. En dit alles heeft plaats in een jaarpe- riode, die onder normale omstandigheden de beste voor de scheepvaart is. „UP TO DATE" WINKELEN. Het warenhuis van Gamage te Londen gaat een dienst van gezelschapsauto's in- stellen op naburige steden teneinde de be- woners en bewoonster dier steden in de gelegenheid te stellen in haar magazijnen te komen winkelen. Tegen den lunch komt men in Londen aan, kan er lunchen in een restaurant, door de firma Gamage geopend en heeft dan den heelen middag gelegen heid om te winkelen; om vijf uur keeren de auto's terug. De kosten, met inbegrip van den lunch, schommelen tusschen 4 shil ling en 8:i/i shilling. EEN KIND DOOR ZIJN OUDERS GEDOOD. Onlangs werd nabij Dijon door een lijh- inspecteur op de spoorrails het, in een zak geborgen iijk van een jongetje van tieh jaar gevonden. Thans heeft de gendarmerie een 35-jari- gen Italiaan, Gatti, gearresteerd, die be kend heeft zijn kind vermoord te hebben. Op 9 Oct. is het gezin Gatti, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen uit hun woonplaats Viilarcher, naar Parijs vertrok ken. Zij.voerden het in dekens gewikkelde kinderlijkje mede. Onderweg heeft Gatti dit uit het coupe geworpen. Te Parijs gekomen, is het vijftal weer naar Savoye teruggekeerd; Gatti heeft daarna te Vii larcher o.m. de kleertjes van het kind on der de buren verdeeld. De dood van het kind moet het gevolg zijn geweest van zware lichamelijke mis handeling door den vader. HET FORTUIN VAN EEN BEDELAARSTER. Bonnef-Lechastel (arrondissement Am- bert, Zuid-Frankrijk) leidde een 82-jarige weduwe, een zeer armoedig, ellendig be staan. Tal van personen schonken haar het een en ander, o.a. ook vaak geld. Thans is aan het licht gekomen, dat deze oude vrouw een vermogen had van meer dan 400.000 francs. Men is hier achter ge komen, omdat inbrekers haar huisje be- zochten en haar heele fortuin meegeno- men hebben. De oude, arme, rijke juffer kwam toen bij de politie aangifte doen, dat men al heur effecten, ter waarde van vier maal honderdduizend francs, ontstolen had. De justitie heeft een onderzoek ingesteld I EVEN OP DE MAAN. Professor William Pickering van de Har vard University heeft van Augustus 1920 tot Februari 1921 main-waarnemingen -ge daan en hij vertelt nu in wPopular Astro nomy", dat er duidelijk vegetatie is op te merken op dit hemellichaam. In de kraters die men op het rnaancp erv ak waa.ne moet water vDorkomen en hitte doef het in stoomvorm daaruit opstijgen. Wanneer de maan uit haar periode van duistemis weer in het licht komt, doen de zonnestra- len een paddenstoelachtige vegetatie op- komen in 't krateropperviak; Pickering kan de groeivelden duidelijk onderscheiden. ,j,Dicht bij ons" zoo luidt zijn slotsom „vinden wij een levende wereld, waarop het leven in sommige opzichten lijkt op dat vai Mars, terwij; het volkomen afwijkt van dat op onze pianeet. Het is een wereld, waaraan de astronomen sinds de laatste vijftig jaar svstematisch hun aandacnt heb ben onthouden." UIT EEN DRIJVENDE GEVANGENIS ONTSNAPT. In Brazilie had de politie op verzoek van de Fransche politie een bandiet gearres teerd, die zich schuldig had gemaakt aan vele moorden en diefstallen. Baptiste Travail, zoo was zijn naam, was een van de leiders van een bende misdadi- gers geweest en het had lang gduurd voor men ook hem eindelijk te pakken had, want hij had Frankrijk verlaten en had zich te Rio de Janeiro als export-agent gevestigd. Hij deed daar goede zaken en leefde op grooten voet, toen de politie hem eindelijk in haar macht kreeg. Onder sterk politiegeleide werd hij naar de „Valdivia" gevoerd, het schip, dat hem naar Frankrijk zou overbrengen. Op 18 September verliet het schip de haven van Rio de Janeiro. Toeh het schip dezer dagen te Marseille aankwam, waren de detectieves, die hem verder naar Parijs zouden overbrengen, zeer verbaasd, den vogei gevlogen te vinden. Voor Travail was aan boord van het schip een hut geheel als eel ingericht. Hij werd iederen nacht in de ijzers geslagen en zijn voeten werden aan een ijzeren stang vast- gebonden. Te Las Palmas bezocht de kapifein hem nog en zag dat hij in de ijzers was geklon- ken. Om middernacht evenwel werd Travail vermist. Klaarblijkelijk had hij zijn ijzers weten door te zagen en had hij zich door de patrijspoort in het water laten glijden. Een onderzoek te Las Palmas ingesteld, leverde echter niets meer op. HET VERKEER IN LONDEN. Een aardig kijkje op den reusachtigen omvang, welken het verkeer in Londen thans verkregen heeft, geven de volgende cijfers, welke aan de „Times" verstrekt zijn. De Unterground vervoert tnaar liefst 4 millioen passagiers per uur. Op drukke uren passeeren 815 spoorweg- wagens per uur het station Earl's Court, een belangrijk knooppunt. Aan het Charing Cross Undergroundsta- tion, dat drie tunnels heeft, passeeren soms 1215 spoorwegrijtuigen per uur. Op Charing Cross passeeren op drukke uren 640 omnibussen per uur, aan de Bank 566, bij Oxford Circus 542 en fiij Picadilly Circus 518. Om de gemiddelde cijfers per uur te krij- gen, moet men de bovenstaande met onge veer 12 pet. verminderen-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2