ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTEHTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANOEREN. iSikig^ No. 7214 Maandag 24 October 1921. 69e daargang. STEIJB TIC-EN MISBAAB. B I N N EN I A N D. FETJILLETON. BUITEN LAND. SIEJE/S C a BLA-D NIEUWE KAMERLEDEN. Het centraal stembureau lieeft benoemd verkiaard tot lid van de Tweede Kamer: lo. in de plaats van den heer H. Th. Hoogveld, die zijn benoeming aiet heeft aangenomen, den heer J. G. Suring, te Maessen; RIJKSINKOMSTENBELASTING. Naar de Avondpost verneemt, is de ad ministrate van de rijksinkomstenbelasting thans begonnen, ook dienstboden in de be^ lasting aan te slaan. De loonen zijn, ook voor dienstboden, dermate gestegen, dat het loon van vele dienstboden, tezamen met een bedrag voor kost en inwoning, door de be- lastingadministratie voor elk geval op zich zelf berekend, de ,f800 bereikt of over- schrijdt. KAMERS VAN KOOPHANDEL. ,'j,St.-bl." 1115 bevat het K. B. van 8 Oct. j.l. tot wijziging van het K. B. van 4 Mei 1896, tot vaststelling van een reglemeut voor de Kamers van Koophandel en Fa- brieken. Daarbij is bepaald, dat vcrkiezingen van van leden voor de Kamers niet ineer wor- den gehouden. De leden dier Kamers, die volgens art. 5 van boven aangehaald be- sluit op 1 Jan. 1922 moeten aftreden, blij- ven zitting hebben tot 1 April van dat jaar. Buiten den bij den rooster bepaalden tijd opengevallen plaatsen worden niet vervuld. HET REGLEMENT VOOR DE KAMERS VAN KOOPHANDEL. Op de vragen van den heer Albarda be- treffende wijziging van art. 38 van het Re- glement voor de Kamers van Koophandel, heeft de Minister van Lajidbouw geant- woord: Bij de behandeling in de Tweede Kamer van de Wet regelende de samenst;elling, inrichting en bevoegdheid der Kamers van Koophandel werd een amendement, strek- kende om het lijstenstelsel in de wet op te nemen, verworpen,, en heeft de Kamer zich vereenigd met het plan van den Minister om een stelsel van evenredige vertegen- woordiging in te voeren, waarbij o. m. de kiezer bij de stemming de candidaten zijner keuze in de door hem gewenschte volgorde nummert. Aan dit stelsel zullen naar de meening van den Minister in de pracktijk niet die nadeelen blijken verbonden te zijh, welke daaraan door sommigen thans worden toe- geschreven. De Minister is echter voornemens, met >tandhaving van het personenstelsel, eeh wijziging in het Reglement te bevorderen, waardoor in de overdracht der stemmen- overschotten zoo goed tnogelijk voorzien kan worden. VOORLOOP1G GEEN KANS OP STA KING BIJ DE S. S. De leiders van de Vereeniging van Spoor- en Trampersoneel Semaoen en Bergsma hadden een conferentie met het bestuur van de S. S., betreffehde de grie- ven van het personeel. De leiders deelder mee dat de kans op een staking voorloo'pig niet bestaat, aangezien de on- derhandelingen omtrent de scheidsgerech- ten tot dusver een bevredigend verloop hadden, zoodat gehoopt werd,, dat het re- sultaat gunstig zal zijn. BELASTING GOUDEN EN ZILVEREN WERKEN. De „N. Rott. Ct." verneetnt, dat de wet waarbij verdubbeling van de belasting op gouden en zilveren werken geregeld is^ met 1 Nov. in werking zal treden. MOET DE ZOMERTIJD VERDWIJNEN? Een aantal agrarische leden der Tweede Kamer, de heeren Deckers, Bakker, Colijn en van Rappard, bij wie zich de heer Scha- per heeft gevoegd, heoben een voorstiel ingediend strekkende to! afschaffing van de jaariijksche vtrvroeging gedubende den zo- mer, van den wettelijken tijd. Blijkens de memorie van toelichting zijn de voorstellers van oordeel, dat de bijzondere ecionomische overwegingen, welke aan de invoering van den „zomertijd" ten grondslag lagen en die betrekking hadden op de te bereiken be- sparing van verlichtingsmiddeleri, thans haar beteekenis goeddeels hebben verlo- ren. Uit dezen hoofde treden de bezwa- ren aan den zomertijd veroonden, in een scherp licht. Het nut van den maatregel bepaalt zich tot besparing op het budget van de gas- en eledtriciteitsbedrijven der gemeenten en bezuiniging op het gebruik \an kunst ichi irf het algemeen. Het is in- tusschen duidelijk, dat de vermindering van het gebruik van kunstlicht het voordeel der besparing op de expioitatiekosten van ge- noemde nedrijven voor een goed deel op- heft. Daarenboven staan hier tegenover zeer belangrijke nadeelen, door den zomer tijd- aan land- en tuinoouw en de veehou- derij betrokken. Ook de heer Braat heeft een voorstel ingediend tot afschaffing van den zomer tijd. DE ZOMERTIJD. Het ,,Tijdschrift der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel" bevat een con- cept-adres van het hoofdbestuur aan den Minister van Binnenladsche Zaken over den zomertijd. Het Hoofdbestuur meent, dat de groote voordeelen van den zomer tijd een blijvende, herhaling er van wetti- gen, en is van oordeel dat de bezwarent, die voortkomen uit verschillen met de re- geling in andere landen, ondervangen kun- nen worden; het zou het waardeeren, wan- neer de Ned. Regeering daartoe het initia- tief zou willen nemen. Daaraan zou dan moeten voorafgaan de Dereidverklaring van Nederland om zich aan te sluiten bij de in- ternationale regeling die de aarde in tijd- gordels heeft verdeeld en Nederland in dien van Greenwich heeft geplaatst (con- gres van Rome van 1883). CONTRACT EN WERKLOOSHE1D BIJ DE TYPOGRAFEN. Op het adres door den Alg. Ned. Typo- grafenbond 27 Sept. j.l. aan den Minister van Binnenlandsche Zaken verzonden, waarin verzocht het daarheen te leiden, dat ook voor de wuitgetrokken" werklooze typografen een steunregeling in het leveh zou worden geroepen van rijkswege, heeft de Minister geantwoord, dat de werkloos- heid in de grafische bedrijven, althans ten deele ongetwijfeld een gevolg is van het bestaande collectief contract. Hoewel het niet op zijn weg ligt een oordeel uit te spreken over den inhoud van dit contract, meent de Minister toch dat de gevolgen van het contract in hun geheelen omvang gedragen zullen moe ten worden door de partijen die het con tract sloten, en niet door de overheid, staat en gemeenten. Hij zou den last van de gevolgen op de overheid wentelen, zoo hij een steunregeling voor de „uitgetrokke- nen" in de grafische bedrijven en mag derhalve aan het verzoek niet voldoen. WIJZIGING VAN DE STUWADOORSWET. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsoctwerp tot wijzigingvandeStuwadoors- wet. In de memorie van toelichtiDg wordt er aan herinnerd, dat krachtens art. 9 der stuwadoorswet voor 1 November 1921 een ontwerp van wet tot herziening van art. 9 bij de Staten-Generaal moet worden in gediend. Aanvankelijk lag bet in het voornemen van den minister, den arbeidstijd voor personen, werkzaam in het haven- bedrijf, te regelen in eenscheepsarbeiderswet, Milloc, die tot dusverre zwijgend dit ge- sprek had aangehoord, zonder zich er in te mengen, zeide nu: Denk je? Ja, dat is mijn meening. Welnu, laat mij je dan zeggen, dat de heele familie nog te Parijs is. Zoo? Laat mij je dan zeggen, dat zij er niet aan denken te scheiden, maar dat zij weer bijeen gekomen zijn, om te trachten een nieuwen slag te slaan, zooals ik trouwens wel voorzien had. Hoe weet u dat? Ik kan je er nog bij zeggen dat zij gis- teravond alien of bijna alien te zamen wa- ren in een zolderkamer, waar zij zoo rus- tig overlegden alsof de politie niets met hen te maken had. Och kom, men zal gemeend hebben, hen te zien. Wie zegt u dat? Niemand. Wie heeft hen dan gezien? Ik. Bij deze verklaring stonden Moulin en Castro als gebluft. Hun verbazing was zoo groot, dat zij eenige oogenblikken voor zich uit bleven staren, zonder dat zij een woord konden spreken. Eindelijk stamelde Castro: U? Ja. En Moulin vroeg: Gisteravond? Gisteravond. Hoe laat? Om 11 uur. U scherst Waarom? Om 11 uur waren wij samen in de rue des Boulangers. Neen, om kwart voor elven. Dat kan, maar Om elf uur was ik er niet meer. Dat is waar, zei Castro. En je waart verwonderd dat ik weg was? Ik vroeg aan Pierre waar u was. En Pierre kon het je niet zeggen? Neen. Dan zal ik je het zeggen. Om 11 uur lag ik op een dak, keek door een dakven- ster naar hetgeen er gebeurde in een zol- derkamertje en herkende de voornaamste leden van de bende, die wij eenige uren te voren vervolgd hadden en die ik niet ge hoopt had zoo spoedig terug te zullen vin- den. Verwonderd vroeg Moulin: En waren zij 't wel? Daar was Soufflard. Was Soufflard er? welke tevens bepalingen zoude inhouden ten aanzien van den arbeidstjjd voor per sonen, werkzaam in het zeevaartbedrjjf en de binnenvaart. Van dit voornemen is voorloopig afgezien. De door art. 9 der Stuwadoorswet gevorderde herziening van dat artikel biedt thans gelegenheid de be palingen inzake den arbeidsduur in ge- noemde wet meer in overeenstemming te breugen met die van de arbeidswet 1919. Behalve een voorstel tot herziening van art. 9 bevat het nu ingediende ontwerp van wet twee voorstellen, die tot belangrijke besparing van arbeid leiden, n.l. tot af schaffing van de arbeidskaarten en van de verkiezing van de leden en plaatsvervan- gende leden der commissies van advies voor den havenarbeid. In overeenstemming met het bepaalde in de arbeidswet 1919 en met de tegenwoordige toestanden in onze zee- havens wordt voorgesteld als regel den achturendag en vjjf-en- veertigurige arbeids- week voor te schrijven. Sinds den aanvang van 1919 is in de havens Amsterdam, Rot terdam, Dordrecht, Ter Neuzen, Delfzijl en Vlissingen (gemeente bedrijf) bij onderling overleg tusschen de Vereeniging van werk- gevers in het scheepvaartbedrijf en de Bon- den van Transport- en Havenarbeiders de 8-urige werkdag en 45-urige werkweek bij den havenarbeid vrjj volledig ingevoerd, terwjjl de nachtarbeid" werd beperkt tot uiterlijk 3 uur voormiddags. Geen arbeid zou mogen. worden verricht tusschen 3 en 8 uur. In de overige havens (Harlingen, enz geldt de 10-urendag. De invoering van den 8-urendag heeft in het algemeen bevrediging gegeven aan de wen- schen der havenarbeiders en het laad- en losbedrijf heeft er zich bij weten aan te passen. De afschaffing van den nachtarbeid is intusschen niet ten voile kunnen worden gehandhaafd en bij de in Nov. 1920 nieuw afgesloten collectieve arbeidsovereenkomst is in de machinale bedrjjven de continu- arbeid, voorloopig alleen voor Rotterdam, weder ingevoerd. Evenals in de collec tieve arbeidsovereenkomst zullen bjj de uit voering der voorgestelde bepalingen betref- fende de arbeids- en rusttjjden verschillende uitzonderingsbepalingen gesteld moeten wor den voor bepaalde groepen werklieden, be- last met bepaalde werkzaamheden. Uitzonderingen zjjn voorts noodig voor de kleine havens, met name Harlingen en Vlissingen, waar in hoofdzaak vaste weke- lijksche en dageljjksche diensten op Engeland varen. De mogeljjkheid van het maken van tenminste een langen werkdag per week zal voor de werklieden der weekbooten in de kleine havens moeten worden toe- gestaan, evenals zulks thans in art. 8 van het Werktjjdenbesluit (Stuwadoorswet) is omschreven. Het ligt in het voornemen in den algemtenen maatregel van bestuur ter uitvoering van bet gewijzigde art. 9 der Stuwadoorswet dezen langen werktijd op uiterlijk 18 uren per etmaal met inbegrip van de rusttijden te stellen en toe te staan, dat ten hoogste eenmaal per week zoo lang gewerkt wordt. Wat de redactie vaD het gewijzigde tweede lid van art. 9 betreft, moge worden opge- merkt, dat onder vde gevallen bjj algemeenen maatregelen van bestuur bepaald", waarin alwijking van de voorschriften omtrent den maximum-arbeidsduur per dag en per week zal zjjn toegestaan, te begrjjpen zjjn zoowel vergunningen voor overwerk in buitenge- wone omstandigheden of, in verband met bepaalde groepen van arbeiders in verband met bepaalde werkzaamheden. Een nieuw derde lid van art. 9 opent de mogeljjkheid den arbeid van havenarbeiders op Zaterdag na 1 uur des namiddags geheel of gedeeltelgk te verbieden. En bij hem was de mooie Alliette, vrouw Vollard en haar zoon Fifi. Die Satansche jongen? Maar welk zonderling toeval had u daar heen geleid? Citmaal weer, evenals bij onze onder- neming in de rue Cocatrix, was het de sa tansche jongen, die mij op het spoor heeft gebracht. Hij is anders slim genoeg. Ja, maar onvoorzichtig en hij heeft te veel zelfvertrouwen. Hij is zoo onvoor zichtig geweest, dat hij het gewaagd heeft in de rue des Boulangers te komen. Niet mogelijk! Hij liep door de straat op het oogenblik dat wij er alien waren, maar zoo onherken- baar vermomd, dat hij onbevreesd iedereen voorbij kon gaan, behalve Milloc. Wat dat betreft bent u ongeevenaard, zeide Castro. Ieder heeft zoo zijn kleine verdiensten: de mijne is mijn man aitijd te herkennen, onverschillig waar en onder welke ver- momming hij zich ook tracht te verbergen. Ik stond dan in een koetspoort, alsof ik voor de regen schuilde, toen ik een jong- mensch voorbij zag gaan, gekleed in zwar- te rok, met een hoogen hoed op en een blauwen bril; kortom, zonder de minste gelijkenis met den jongen, dien ik uit De Grijzende Aap kende en toch, met een oogopslag, herkende ik den snaak. Ik er- ken dat mijn eerste gedachte was, hem naar de keel te springen, maar gelukkig Gedurenie de oDgevetr vjjf jaren, dat de Stuwadoorswet in werking is, bleek, dat de arbeidskaarten, welke de havenarbeiders, ingevolge art. 5 der wet, in hun bezit moeten hebben voor de bevordering van het toezicbt op de naleving der wet, van geringe waarde zjjn. De kaarten kunnen zonder schade voor het toezicht op de naleving der wet worden afgeschaft. Daarom wordt in het wets- ontwerp voorgesteld de bepaliDgea der Stuwadoorswot, die op de arbeidskaarteu betrekking hebben, te laten vervallen. Vereenvoudiging van de administratieve maatregelen ter uitvoering van de wet zal daarvan het gevolg zijn. De verkiezingen der commissies van advies veroorzaken in de beide groote havens, Rotterdam en Amsterdam, alwaar genoemde commissien werden ingesteld, veel bemoeiingen en belaDgrjjke onkostec, welke buiten verhouding staan tot het ge- wicht dezer instellingen. De afschaffing dezer verkiezingen en eeDe eenvoudige be noeming der leden uit door de verschillende organisaties ingedier.de aanbevelingen, even als dit tegenwoordig met overeenkomstige commissies meer geschiedt, verdient naar de meening van den minister aanbeveling. DE NOODZAKELIJKHEID VAN VACCIN AT1E. Als waarschuwend voorbeeld tegen het verzuimen van vaccinatie noemt het T. v. G. het uitbreken van pokken in verschil lende steden van Engeland. Het bljjkt, dat de onverschilligheid, die ten opzichte van de vaccinatie, waaraan men daar niet streng de hand houdt, bestaat, dit jaar reeds verscheidene slachtoflers gemaakt heeft. Van de 47 gevallen, die op een plaats vcorkwamen, waren 37 niet gevaccineerd. Als de Engelsche regeling werd aan- vaard, dan zouden waarschijnlijk degenen, die gemoedsbezwaren tegen het vaccineeren hebben, groot in getal blijken te zgn. In Warwickshire werden van 5674 geborenen, 3289 wegens gemoedsbezwaren der ouders niet gevaccineerd. In 1910 werden nog 53.6 pCt., in 1919 slechts 27.7 pCt. ingeent. Het aantal//wier gemoed bezwaard was" steeg van 30.23 pCt. tot 57.96 pCt. EEN ZONDERLINGE V ERDWIJNING. De /r/Westm. Gazette" doet het volgende verhaal,/Op een goeden dag, voor den oorlog, kreeg een chef van een der afdee- lingen in het departement van Oorlog het denkbeeld om een strenge ljjst aan te houden van te laat-komende ambtenaren. Hun naraen en achterljjkheid werden aan- geteekend in een boek en in een ander boek werd aangeteekend met welken tjjd hun jaarljjksche vacantie moest worden verminderd wegens hun te laat komen op hun bureau. Het stelsel werkte een paar maanden toen w^ren de boeken spoorloos verdwenen en het stelsel werd niet voort- gezet. Maar nu onlangs kwam er een groot pak uit ten onder deel der wereld van een der Engelsche opperbevelhebbers aldaar, in het departement van Oorlog. Hij schreef het pakket te hebben gevonden op zjjn bureau en vroeg nadere inlichtingen. Het pdkket was netjes met rood band omwonden en verzegeld en droeg tot opschrift ^Alleen voor den opperbevelhebber te openen in geval van oorlog met Rusland." Toen het pakket geopeDd werd. vond men de bovenvermelde verdwenen boeken hield een andere gedachte mij er dadelijk van terug. Hij zou zeker zijn karneraden gaan opzoeken. En ik hem achterna. Dat was niet gemakkelijk, want hij is achter- dochtig en zeer sluw. Toch gelukte het mij. Ik zag hem een huis binnengaan, dat geen portier had, nam denzelfden weg^ ontdekte het dakvenster en de rest ging zooals ik je verteld heb. Alle duivelsriep Moulin uit, als wij er nu bij geweest waren, dan hadden wij de bende als een bom op 't lijf gevallen. J a, maar jelui waren er niet en ik kon er zoo laat en bij zulk een weer niet op rekenen iemand te vinden om naar jelui toe te sturen. Ik moest dus wach,t,en en daar was ik niet kwaad om. Ik kon niets hooren van hetgeen zij zeiden, maar ik heb volkomen begrepen dat zij een nieuwe slag beraamden en ik ben er zeker van, dat wij nog slechts een gedeelte van de bende kennen. Nu wil ik met de uiterste voorzichtigheid te werk gaan, niet hande- deiend optreden, voordat ik twintig kan- sen van slagen voor een heb en zoiodoende een schitterende revanche nemen, door de geheele bende te grijpen. Ik wil weten welken slag zij nu weer voorbereiden, dan zullen zij in mijn macht zijn, zij zullen on der mijn oogen handelen, misschien zelfs naar mijn aanwijzingen en zij zuileh in den val loopen op den dag en het uur, dat ik zelf zal uitkiezen. En wat moeten wij bij het nieuwe plan doen? vroeg Castro. Je moet mij helpen de geheele bende INGEZONDEN Wanneer U een begin voelt van heeschheid of hoest, gebruikt dan onmid- delijk DE HERLEVING DER DEUTSCHE SCHEEPVAART. Hasselmaun, een der directeuren van de H.A.P.A.G. hield in Munchen een rede- voering, waarin tij zeide, dat Duitsehland zich volstrekt niet voelt als een land, dat ten doode is opgeschreven. Ten tijde. dat de scbepen moesten worden uifgeleverd, aan de entente, hadden alle Duitschers aan den .waterkant" slechts een gedachte wij moeten ons niet laten verplettereD. In hoeverre zjj daarin gelijk hadden bljjkt uit het feit, dat bjj v. de Norddeut- sche Lloyd weder over een tiende beschikt van de tonnenmaat van voor den oorlog en dat de vloot gesfadig wordt uitgebreid. Zoo komt dezer dagen het nieuwe sehip z/Hindenburg", groot 35.000 ton, dat op de Schikau-werf te Danzig voor de Lloyd werd genouwd, ter beschikking der maat- schappjj. Bovendien kunnen de directies elk oogenblik annonceeren, dat weder nieuwe vaste Ijjnen zjjn geopend, al geschiedt dit dan ook in vele gevallen met gecharterd materiaal. DE FRANSCHE 8CHULDEN. De openbare schuld van Frankrijk be- draagt volgeDS de begrooting van 1922 niet minder dan 250 milliard francs. De bin nenlandsche schuld wordt aangegeven op 2297s milliard, de buitenlandsche op 35 milliard 286 milioen francs, waarean 13 milliard aan Engeland en ruim 15 milliard aan de Vereenigde Staten Het totaal is ruim 264 milliard. Wanneer men hiervan aftrekt de vorderingen van den Franschen staat op verschillende vreemde naties, komt men tot het buiteDgewone hooge cjjfer van 250 milliard. DE STAATSGREEP IN PORTUGAL. De regeering heeft last gegeven alle burgers op wie wapens gevonden zjjn, te ontwapenen. Het gepeupel heeft den vroegeren minister Barhosa aangevalien is door de politie in bescherming genomen. PLUNDER1NGEN TE LISSABON. In officieele kringen te Londen zjjn be- richten ODtvangen, volgen' welke er te Lis- sabon op tameljjk groote schaal plunderin- gen hebben plaats gevondm, zoodat de Engelsche firma's en banken in Portugal aan de Britsche regeering verzocht hebben oorlogsschepen te zenden, ter bescherming van haar eigendommen. Naar aanleiding van dit verzoek is aan den liehten kruiser ^Calypsy" opdracht ge geven om onmiddelljjk naar Lissabon te vertrekken. te ontdekken, met behulp van zekere aan wijzingen, die ik je geven zal. Wanneer wij de volledige lijst hebben, dan zullen wij de hand op hen leggen evenals op Souf flard en zijn medeplichtigen van den moord op juffrouw Renault. En voor het oogenblik? Het belangrijkste en waar het meeste haast bij is, is ons de bewijzen te verschaf- fen voor de schuld van Soufflard en Le- sage, die,, zeer behendig en sluw allebei, allerlei middelen bij de hand hebben, om de justitie op een dwaalspoor te leiden. Op het zelfde oogenblik kwam een klerk binnen met een brief, dien hij aan Milloc gaf. Daarna ging hij weer heen. Milloc las den brief snel door. Een straal van vreugde schitterde in zijn oogen, toen hij den brief gelezen had. Wanneer ik mij niet vergis, riep hij uit', zal binnen een uur de zaak een groote schrede gevorderd zijn. Sinds vanmorgen, voegde hij er bij, heb ik wel een 50-tal huizen bezocht, maar mijin inoeite is niet vruchteloos geweest en deze brief brengt mij goed nieuws. Hij ging naar de deur. Gaat mee gij beiden, ik zal je een ver- rassing bereiden, waarop je niet gerekend hadt. En hij verliet het kantoor, gevolgd do r Moulin en Castro. (Wordt vervolgd). NEUZENSCHE 90 in de plaats van mr. M. vt r Treub, die ontslag heeft genomen, den heer H. Albeda, te Groningen. Hijzelf. u MaTaawM-Bw— Hij stond op.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 1