ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEBEN. Levert de fijnste soorten HONINGKOEK. EN GEZONDEN !0. 7207. Vrijdag 7 October 1921 69e Jaargang. "binnenland. Stoom-y Koek- Beschuitfabriek „ST. AMTOllE" Opslagplaats Yoor Ter Neuzen en OmstrekenFirma Wsd. A. DO^ZE, BBBSTE BLAD' Lsdeo Commissies FETJILLET0N. BUITEN LAND. R B C L A Is/L E. DE PAUSELIJKEE INTERNUNTTUS. Naar het „Vad." verneemt, heeft het de pauselijke internunties er bij het diploma- tieke korps te's-Hage als vertegenwoordi- ger van den Paus, aanspraak op gemaakt, de deken van het korps te zijn, een functie welke steeds door den het langst hier Ver- toevenden gezant is bekleed. Het vaste de- kenschap van den pauselijken gezant schijnt een instellmg van het congres, te Weenie te zijn, maar is niet overal erkend, ook in ons land niet. De meerderheid van de le- demvan het diplomatieke korps is er tegeri, dat de internuntius als zoodanig de deken zou zijn, maar men zal de kwestie ter op- lossing aan Minister van Karnebeek over- laten. HERH AL1NGSOEFENINGEN IN 1922. Naar wij vernemen ligt het in het voor- nemen van den Minister van Oorlog om ih het jaar 1922 de navolgende lichtingen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te roepen: lichting 1917 van de infanterie, on- bereden artillerie en genie voor 6 dagen; lichting 1919 van de infanterie, onbereden artillerie en genie voor 13 dagen, lichting 1918 en 1919 van de cavalerie voor 13 cte- RENTEZEGELS. In St -bl." 1067 is opgenomen het K. B. van 17 Sept. j.l., houdende bevel tot ver- vaardiging voor alle loonklassen van ren- tezegels ten bewijze van de betaling van vier,^ negen en dertien piremien en tot vaststelling van de modellen dier rentie- zegels. DE STUWADOORWSET. Naar ,,Het Volk" verneemt, zal binnen- kort Minister Aalberse een wetsontwerp tot wijziging der Stuwadoorswet indienen, dat hierop neerkomt: to. De maximale arbeidstijd, behoudens tnogelijkheid Van afwijking, wordt 45 uur per week en acht uur per dag (thans 60 en 10 uur). 2o. De arbeidskaarten worden afge- schaft. 3. De verkiezing der havenarbeidscom- misies wordt ter bezuiniging afgeschaft en voortaan worden deze door den Minister benoemd in overleg met de vakvereenigin- gen. gen. STANDBEELD STADHOUDER W1LLEM III. In afwijking van vroegere plannen zal het standbeeld van stadhouder Willem III te Breda onthuld worden door Minister Ruys de Beerenbrouck. BRANDSPIRITUS. Met 1 Nov. a.s. zal de vermenging van gedistilleerd tot brandspiritius plaats heb- ben door daaraan voor iederen hectoliter zuiveren alcohol, dien het gedistilleerd bij 15 gr. Celsius bevat, toe te voegen vijf li ter houtgeest, een halven liter petroleum- distillaat, benevens vijf centiliter eener kleurstofoplossing. EEN NEUTRALE SCHOOL. De correspondent van „hetVolk" te Enk- huizen schrijft: In verband met het bouwen eener nieu- we school en het minder deugdelijk onP derwijs dat hier gegeven wordt, heeft de afdeeiing der S. D. A. P. uit haar mad den een commissie benoemd, d'ife zal om derzoeken of het mogelijk is dat een neu- trale school te stichten. MASSA-ONTLSAG. De N. V. van Deventer's Glasfabrieken te Delft heeft tegen a.s. Zaterdag al haar arbeiders (325), werkzaam aan de hand- ovens, ontslagen. Een groote glasoven wordt stilgelegd, twee kleinere en de ma- chinale oven blijven voorloopig branden, daarvoor werden 25 werklieden terugge- nomen. NEDERL. B1ETSUIKEROOGST. Van welingelichte zijde verneemt het Persbureau Vaz Dias, dat de komende sui- keroogst in Nederland ongevee;r 325.000 ton zal opbrengen. Het rooien der bieten ondervindt geen moeilijkheden. 63) Snel als een gedachte schoof Galgenaas de 3 tafels, die in de gelagkamer stonden<, er voor en stapelde ze op tegen de deur. Daar buiten beukten de vuisten van Mil loc op de deur, maar het zou nog wel een minuut duren, eer deze bezweek. Die minuut zou voor Soufflard voldoende zijn om het korenveld te bereiken. Met een Snellen blik overzag hij het. Daar moest de strijd nog steeds vooft- duren, hetgeen hij zien kon aan de bewe- ging in de halmen. Met e'en sprong was hij het venster uit, dat aan den anderen kant van jhet huis gelegen was, waar de deur zich bevond. De tijd die Milloc zou noodig hebben pm de deur in te slaan en de daa;rachter op- gestapelde barricade te verwijderen zou voldoende voor Galgenaas zijn om het ko renveld te bereiken. Het succes hing hiervan af. Eenmaal in het koren, zou hij voor Mi- loc onzichtbaar zijn en vrij om Alliette ter hulp te Snellen. Daar zou hij slechts met een man te ENGELAND. [)e Weekly Disputch fulmineerd? tegen de Engebche regeering, oradat zij in het vraagstuk van de werklooskeid nog Diets gedaan had. Hoewel het aantai werkloozen fn Engeland eenigazii.s verminderd is, is het probloem verscherpt, schrijft de IN. R. Crt., omdat velen nu bjjkans een jaar bu'.ten werk zjjn geweest en voor dezep een tjjd van nood en lijden is aangebrojjen. De regeering moet, meent het blad, nu iang- zamerhand praktische voorstelleri hebben en onverwijld handelen. Het ongeluk wil echter, en dat is hetgeen het blad niet zegt, dat dezelfde oorzaker., die schuld zijn aan de werkloosheid, de regeering machteloos maken, om te handelen. Daar de welvaart kwjjnt, loopen honderdduizenden werklieden leeg en vloeien de middelen trager. De plaatseljjke overheden zeggen geen geld van hun belastingbetalers meer te kunnen halen en wenden zich tot de centrale regeering om bp te springen, maar de centrale re geering is intusschen ook aan het einde van hare middelen om de belastingopbrengst' op te voeren. De opgaaf van de ontvangsten van de Engelsche schatkist over het eerste halve belastingjaar toont het duidelijk aan. De kanselier van de Schatkist had op de nieuwe beg»-ooting rekening g«-bouden met een ver- minderiDg aan mkonisten met 209 nsilliaen p.dst. Over zes maanden is echter de ver mindering reeds 163 millioen p.d.st. Er is ook zoo goed als geen hoop, dat een vet slotkwartaal de schade zal goedmaken Maar bovendien moeten nu nieuwe buiten- gewone uitgaven gedekt worden voor by passing van het tekort op het regeerings- beheer van de spoorwegen, voor de boeren (wien men de garantie-prijs voor hun koren opgezegd heeft), voor de mpnwerkers (sub- sidie van 10 millioen p.d.st.) en voor de werkloozen. Het einde zou dus zijn, dat men oude schuld niet aflost en misschien zelfs nieuwe maaktmaar dan wordt het verschiet ge- opend, dat niet alleea dit geslacht. maar ook het volgende niet meer van den oor- logsstandaard van belasting afkomt, omdat de post voor rente niet afneemt. Zoodat het slot van alle wpsheid in Engeland gelpk elders weer is bezuiniging, wat echter niet meer dan een holle leus is, indien 's lands nood die daartoe dwingen zou, weer onder- steuning van de in nood verkeerenden eischt. Ook kunnen rijke menschen, die in een groot huis wonen, tot inkrimping van hun staat besluiten en er maar een gedeelte van gaan bewonen. Maar voor een wereld- rpk als het Britsche kan zelfs het vcrlies aan prestige dat hier het gevolg van is in doen hebben en dan was hij zeker van de overwinning, want hij had nog nooit zijn ineester gevonden. Op het oogenblik dat hij het korenveld bereikte, keek hij nog even om en wierp een blik op de herberg. Toen sidderde hij. Milloc was in den tijd reeds binnen ge- komen en stond aan het venster. Twee mannen stonden bij hem, wien hij met uitgestrekten arm naar het korenveld wees en zijn aanduidingen scheen te _ge- ven. Vervloekt! mompelde hij, terwijl hij met beide handen naar zijn hoofd greep, nu heb ik met 4 man te doen. /Alliette fzal wel uitgeput wezen door de worsteling, die zij zoolang heeft volgehouden en misschien is zij ook gewond. Hoe moet ik hun ontko- men!? Onmogelijk! Als ik nog alleen was, dan kregen zij mij niet, maar met Alliette er bij Hij sprong in het koren. En toch, riep hij uit, al moest ik er mijn huid bij laten, ik laat haar niet in de steek; ik zal haar redden of met haar ondergaan. Hij voegde er bij Als ik maar in tijd kom In een oogwenk had hij het tooneel van de worsteling bereikt. Daar zag hij Berton en de schoone blon- dine, die door het koren rolden, nu eens hij dan weer zij boven. ponden sterling uitgedrukc worden. In Azie is het misgeloopen met de bestrijding van Kemal-pasja's voor Engeland verderfe- lijke macht met Grieksche troepen. Als de regeering in Angora nu gaat stoken in Mesopotamia, in Perzie en andere gebieden van de Britsche maehtasfeer, did men ge- tracht heeft tot onbewoonde vertrekken te maken, is riet anders te voorzien dan dat de Engelsche belastmgbetaler daar later de rekening vcor zal hebben te voldoen. EEN VOOR3PELL1NG VAN GORKY. Een R'.»= each .indent van de Daily M$tl heeft Maxim Gorky ge'interviewd. De beroemde ■chrijver .s bvertuigd, dat het communisms in Rusland zal verdwijnen, maar het zal, zeide Gorky, voor de arbei- derswereid een fakkel ontstoken hebben, we!k;' men riet gemakkeljjk zal kunnen dooven. Gorsy voovz.iet dat men in Rusland een soort son alistiscbe r-rubliek zal. stichten, misschien zelfs wel een democratische re- publiek, welke vrpwel overeenkomt met de republiek der Vereenigde Staten van Ame rica. Volgens hem heeft ecbter het eowjet- stelse?. voortaan absohut geen kans meer. Hat s s'echts sen o&misbare phase geweest, weik als overgaugsper.ode nuttig was voor het Russische volk. De Russische schrijver is vol lot voor Lenin, maar hp hetfr geen erg optimistischen kijk op de toekomst. van zpn vaderland. De geweldige massa, weike de boeren vormen, biedc volgens zpn meening een zoo goed als onoverkoraelijken hinderpaal tegenover elke ontwikkelmg. Alleen de intellectueelen, zeide hp, kunnen Rusland redden en men moest hen in verband daarmede veel grootere vrpheden geven. VERDWENEN HARINGEN. Een telegram van Reuter's bpzonderen dienst. meldt, dat men zich aan de oostkust van Engeland bezorgd maakt over de aan- houdende afwezigheid van scholen haringen, die anders gedurende dezen tijd vocrkomen. De haringvangst is nog nimmer zoo gering geweest. Te Lowestoft, het groote centrum van de viachcOESsrven-irdutx;sts.at, de baricg- markt scbier stil. Er worden watervlieg- tuigen uitgezonden om nsar de verdwenen scholen te zoeken. Er is voorts een spe- ciale boot uit Lowestoft vertrokken om een ondeTZoek in te stellen. EEN HITTEGOLF. De eerste week van October is getuige geweest van een bnitengewone herlsthitte golf in Zuid Engeland. Woensdagmiddag was te Londen de temperatuur in de schaduw 82 gr. en in de zon 110 gr. Dit is de warmste Octoberdag sedert 1841, toen er voor het eerst officieel de tempe ratuur werd genoteerd. J OH. w. d. SAIDE-*. d. H E IJ D E H. Grossiers en Winkeliers schrijft ons nog heden en wij maken U bemonsterde offerte. Aanbevolen merken: Gouden Helm - De Paul - Ideaal - Reclame Candij - Reclame Ontbijt. van Fraaijenhoven verklaarden zich op ult- noodiging der vergadering bereid als voor loopig bestuur de verdere oprichting der vereeniging te leiden. EEN AANVARING. Donderdagnacht heeft op de Schelde bij Vlissingen een aanvaring plaats gehad tus- schen het Duitsche stoomcbip „Amalier", komende van Antwerpen en bestemd naar Canada, geladen met phosphaat, dat op de reede geankerd iag en het Engelsche stoom- schip ,,Oakfield", komende van Amerika en bestemd voor Gent. Het stoomschip „Amalier", werd in zin- kenden staat aan den Oostkant van de nieu we haven aan den grond gezet en is daar gezonken en later omgeslagen. De 32 opvarenden van de ,,Amalier" werden in sloepen aan wal gebracht en von- den onderdak in de restauratie van het sta tion, doch werden later door tusschenkomst van het Duitsche consulaat in het hotel Zee- land opgenomen. Een der opvarenden was gewond en werd door Dr. Beijers verbonden, die daar voor gebuik maakte van de politie-ver- bandtrommel. De oorzaak van de aanvaring zal onder- zocht moeten worden. Het was helder weer en het voor anker liggende schip brandde de voorgeschreven lichten. HET NEDERL. s.s. „ARY". De vorige week Vrijdag is van de werf der firma Craig Taylor Co. Ltd. te Thor- naby on Tees met gunstig gevolg te water gelaten het aldaar voor den heer A. C. Len- sen te Ter Neuzen in aanbouw zijnde stoomschip „Ary". i De hoofdafmetigen van dit stoomschip zijn: 384' X 51,4)4" X 34'9". Dit stoom- j schip van het „gesloten shelterdeck"-type wordt volgens hoogste klasse Lloyd's ge- bouwd. TER NEUZEN, 7 Oct. 1921. TER NEUZENSCH MANNENKOOR. Reeds sedert geruimen tijd werd door i meerdere liefhebbers de wenschelijkheid i besproken tot het oprichten van een man- nenkoor alhier. De vorige week werd reeds in kleinen kring eene bespreking daaromtrent gehou- den en als gevolg daarvan per advertentie belangstellenden ter vergadering opgeroe- pen tegen gisteravond in het „Hotel de Commerce". De opkomst weer zeer bevredigend. On- geveer 50 personen waren aanwezig, die met algemeene stemmen besloten tot op richting van ,,Ter Neuzensch Mannenkoor". De neer C. A. van Fraaijenhoven, heeft zich bereid verklaard op te treden als di- recteur, en reeds a.s. Maandag zal met de repetities worden aangevangen. Het voorloopig comite bestaande uit de j i heeren M. de jonge, J. H. Kroon en C. A. Met vuurrood gezicht, vlammende oogen, het schuim op de lippen, brulde Alliette als een wild dier. De handen van den agent hielden haar aldoor vast; ofschoon zij er woedend in beet, zoodat het bloed er uit vloeide^ zij kon er maar niet in slagen, zich uit zijn greep los te maken. Galgenaas sprong op den agent toe, hief hem van den grond op en smeet hem eeni- ge passen ver weg, alsof hij een kind was., Eindelijk losgekomen, was Alliette on- middelijk overeind. Maar al had de agent, door dien plotse- lingen aanval in den rug verrast, zijn prooi moeten loslaten, toch gaf hij den strijd niet op. Met gesloten oogen, slechts voorjloo- loopend op de tast, maar geleid door de stemmen van Soufflard en Alliette, kwam hij weer op hen af, met uitgeshrekte han den. Galgenaas hief zijn mes op, gereed om hem neer te stooten, maar Alliette hield zijn arm vast. Neen, neen! riep zij hem toe, dood hem niet. Toen Soufflard haar vragend aankeek, hern am zij: Zie je niet dat hij half blind is? Hoe komt dat? Door mijn vitriool? Medegedeeld wordt, dat de schorren in het Kreekrak ten Westen van Ossendrecht wellicht nog dit seizoen zullen worden aan- besteed ter inpoldering. BESMETTEL1JKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van bemettelijke ziek- ten over de week van 25 Sept. tot en met 1 October 1921, in de provincie Zeeland, be- droeg: febris typhoidea (buik-typhus) Axel 1, St. Maartensdijk 1, Ter Neuzen 1. Diphteritis Krabbendijke 1, Middelburg 1, Rilland-Bath 4, Wemeldinge 3. BOND VAN R. K. KIESVEREENIGINGEN IN DEUfcrKIESKRING MIDDELBURG- Woensdagmiddag werd alhier een verga dering van bovngenoemden Bond gehouden, waarin de verschillende bestuursvoorstel- len werden aangenomen. Na uitvoerige be spreking over een motie van Middelburg om ernstig aan te dringen op de officieele can- didatenlijst een waardigen vertegenwoordi- ger van den R. K. Middenstand als candi- daat te plaatsen, werd besloten er bij den Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Ne derland op de te Utrecht te houden verga dering op aan te dringen, dat op de gros- lijst een middenstander moet worden ge- plaatst. Een tweede voorstel van Middelburg om te bepalen, dat het lidmaatschap der Twee- Dan heeft hij zijn portie. Ja, hij doet niet meer dan zijn plicht en dat heeft hij al duur genoeg betaald. Zij verwijderden zich snel en lieten Ber ton aan zijn lot over. Soufflard stak even zijn hoofd boven het koren uit en keek om zich heen. Midden in het veld zag hij weer de hal men bewegen wat voor hem het kenteeken was, dat er iemand door het koren liep. Dat moest Milloc zijn. En om het veld liepen 3 mannen, die blijk- baar de wacht hielden. Wij zijn aan alle kanten ingesloten, zeide Galgenaas. Nu is het de vraag hoe wij ons hier uit zullen redden. Zij weten dat Souf flard in dit veld is en zij willen zich tot el- ken prijs van hem meester maken. Dat zal er warm toegaan. XLV. Door den grond verzwolgen. De kastelein van de herberg, waar het in het vorige hoofdstuk verhaalde tafereel tus- schen Castro en Soufflard zich had afge- speeld, was een eerlijk man, die, behalve zijn herberg ook een boerderij had. Niet van zins zich, ten gerieve van de klanten zijner herberg, tot helpen van schel- men te verlagen, had hij in tegendeel aan Milloc de hulpzame hand geboden, toen deze hem zeide, dat hij van de politie was. de Kamer onvereenigbaar is met dat van Ged. Staten eener provinice, ontmoette krachtige bestrijding, maar werd ten slotte toch aangenomen, zoodat een voorstel van die strekking op de Bondsvergadering zal worden verdedigd. Door Vlissingen was voorgesteld, dat ook de betrekking van wethouder of burgemees- ster onvereenigbaar zou zijn met die van Kamerlid. Dit werd met slechts een stem meerderheid verworpen. UITBREIDING DER GEMEENTE MIDDELBURG. Bij den gemeenteraad van Middelburg is een verzoek ingekomen van Ged. Staten van Zeeland om voor 1 December het ad- vies van den raad van eene commissie van 13 personen uit de ingezetenen te mogen vernemen over een wetsontwerp tot toevoe- gen van enkele deelen van de gemeente Koudekerke aan Middelburg. Volgens het bijgevoegde wetsontwerp zal het grondge- bied, dat wordt toegevoegd op 1 Januari 1923 aan Middelburg overgaan. Door de uitbreiding zal Middelburg in afwijking met de bepalingen van de ge- meentewet kunnen krijgen 19 in plaats van 17 raadsleden en 3 in plaats van 2 wethou- j ders. ZAAMSLAG. De lezers worden herinnerd, dat de uit- gestelde zang- en orgeluitvoering ten bate der Zending thans is bepaald op morgen, Zaterdag 8 dezer, in de Ned- Herv. kerk alhier. BOSCHKAPELLE. Door den gemeenteraad is aan de geiten- fokvereeniging „St. Pieter" over 1921 eene subsidie verleend van 50; zeker een mooien steun aan deze zoo nuttige instel- ling. Er heerscht hier ernstig gebrek aan drinkwater. Elk gezin kan nu dagelijks twee emmers bekomen uit den kerkebak, maar deze is thans ook leeg. CADZAND. Aan de Leidsche universiteit werd met gunstig gevolg afgelegd het candidaats- examen in de geneeskunde door den heer A. J. de Hullu alhier. SCHOONDIJKE. De vice-president van den Raad van State, voorzitter der afdeeiing geschillen van bestuur, heeft tegen Woensdag 12 Oc tober de onbekende belanghebbenden opge- roepen tegenwoordig te zijn ter openbare vergadering der afdeeiing, waarin verslag zal worden uitgebracht in zake van het be- roep, ingesteld door den raad der gemeente Te zamen hadden zij in een oogwenk de barricade van tafels, door den misdadi- ger tegen de deur opgestapeld, afgebroken en zoo kwam de detectieve in huis. Castro was alweer bijgekomen en op de been. I Slechts een oogenblik was hij verdoofd geweest door den hevigen slag, hem door Galgenaas op het hoofd toegebracht, maar gelukkig was hij niet verwond of gekneusd, 1 zoodat hij weer geheel in conditie was om j de jacht te hervatten. Met Milloc en de boer-kastelein ging hij naar het venster en daar zagen zij Souf flard, die juist het koren in ging. Een eind verder in het koren konden zij aan het schudden der halmen zien, dat daar gevochten moest worden. Zooals men zich herinneren zal, had Mil loc reeds uit het huis van Cantin gezien, dat de mooie Alliette door het korenvloed liep en had hij Berton uitgezonden om haar te vangen. Nu begreep hij wat daar voorviel. Tegen Castro zeide hij: Thans doorzie ik geheel het spel van Soufflard: hij wilde hier op de vrouv. wach- ten, maar toen wij hen overvielen, sneide hij haar tegemoet, in de veronderstelling, dat zij zijn hulp kon noodig hebben tegen Ber ton. (Wordt vervoi,; a) Burgemeestler en Wethouders van TEH NEUZEN brengen ter openbare kennis dat d Baad dezer ge meente heeft benoemd tot leden van de Commissie van bijstand in net beheer en onSerboud der plaatselijke werken en eigendommen de heeren J. J. DE JAGER, N. A. HAMELINK en G. DE RIDDER; tot leden der financieele commissie de heeren R. C. GEENSEN, R. G. E. NOLSON en F. B. G. DE der commissie voorde strafverordeningen de heeren H. COLSEN, F. B G. DE MEIJER en H. J. VAN DEN OUDEN. Ter Neuzen, den 6 October 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. en aangenamen smaak hebben Lakerol-Pastilles. Buitenge- I woon weldadig en verzach- tend bij Hoest, Heeschheid, Halscatarrh, enz. Verkrijgbaar bij apothekers en bij de meeste handelaars n Fl. 0.50 per doos. SCHORREN KREEKRAK.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 1