ALGEMEEN NIEUWS- EH ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7206. Woensdag 5 October 1921. 69e J a ar gang. buitejTlano. Vrijwiliigers bij de Brandweer. BIN&ENLAND. FEUILLETON. STBUD T1GU MISDAAD. LANDBOUWBEBICHfEWT GEMENGDE BERICHTEN, TWEEDE KAMER. Maandag zijn benoemd verklaard tot.leden van de Tweede Earner in de vacature, ontstaan doordien L. F. J. M. baron Van Voorst tot Voorst zgn benoeming ter vervanging van mr. J. 8. L. C. C baron de Wgkerslooth de Weer- destejn niet beeit aangenomen, de heer H. Tb. Hoogveid, burgemeester van Wehi; en in de vacature ontstaan doordien de heer L. M. Hermans ontslag genomen heeft, de heer H. J. van Braambeek te Zutphen. GRONDSWETHERZIENING. Naar de Res. bode verneemt, is de regee- ring voornemens, bp nota van wijziging een verandering te brengen in het thans voor- gestelde stelsel tot verkiezing van de leden van de Eerste Earner. De practiscbe uit- voering van bet in de memorie van ant- woord nader ontvouwde stelsel moet op zoovee! bezwaren stuiten, dat het niet uit- voerbaar wordt geacht. Is het blad goed ingeiicht, dan zou de regeering willen voorstellen het huidjge stelsel van verkiezing te handhaven, met dien verstande, dat de leden niet meer om de 9 jaren, maar om de 4 jaar aftreden. HIT HET MIJNDISTR1CT. De Nederlandsche Mjjnwerkersbond ver- gaderde Zondag te Heerlen. Op voorstel van het hoof'dbestuar werd door de afdee- lings-afgevaardigden met 30 tegen 25 stem- men besloten met de verminderde loon- en bgslagregeling voor drie maanden genoegen te nemen, onder afwijzing van de verant- woordelijkheid voor de gevolgen. Eveneens is besloten, ingevolge verzoek van den Prot. Cb ristelijken Bond, om de nieuwe arbeidsovereenkomst onder protest te aanvaarden, Daar de christeigke organi- satie, zooals bekend, reeds besloot. tot aan- vaarden van loonregeling en contract, is de mogelgkheid van staking alzoo uit- gesloten. SOMBERE ELANEEN. Het belangwekkende adres van het Ver- bond van Ned. Fabrikanten-Vereenigingen (zie ons ochtendblad van 28 Sept.) aan de beide Earners is in brochure-vorm versche- nen bp Nggb van Ditmar te Rotterdam, onder den titel van ,/Sombere Elanken". Deze brochure bevat, behalve de reeds gepubliceerde bezwaren tegen sociale maat- regelen, een aantal gegevens over huidige belasting-toestanden, die wel waard zgn om er een ander aan te ontleenen. Die gegevens betreflen allereersi de be- dragen, die tegenwoordig van verschillende inkomens aan belasting warden geheven. Zoo vinden wg becpferd, dat een (klein)- fabrikant te Amsterdam, gehuwd en met Met gebogen hoofd, de hand in den zak van haar rok, liep zij voort en Berton volgde haar, zonder de vreugde te zien die in haar oogen blonk. Toen zij eenige schreden had geloopen, keerde zij zich om. Haar stem klonk fluweelig zacht en zij zag hem met haar mooie, blauwe oogen smeekend aan, toen zij zeide: Mijnheer, ik zou u wel wat willen vragen. Berton stond recht voor haar en ook zijn stem klonk vriendelijk, toen hij zeide: Wat dan? Maar eensklaps werd haar toon hard en snijdend, toen zij hem toebeet: Dat! En gelijktijdig haalde zij, snel als een gedachte, een fleschje uit haar zak, dat zij onder het loopen voorzichtig had ontkurkt en waarvan zij hem den inhoud in het ge- laat wierp, op zijn oogen gericht. Vitriool! De ongelukkige slaakte een doordringen- de kreet en bracht de beide handen aan zijn gelaat. Aliiette had juist gemikt. Het bijtend vocht drong in een zijner oogen. Evenals Soufflard had zij tot stelregel, nooit ongewapend uit te gaan. Haar wapen was de vitriool. Dol van pijn was Berton op den grond gevallen en hij rolde zich om en om in het twee kinderen, van zijn inkomen van f 7400 in 't geheel f 1287.76 of pl.m. 171/s pCt. belasting betaalteen directeur van een N. V. te Amsterdam, in het bezit van eeD vermogen van f 750.000, geheel belegd in eigen onderneming, zou, wanneer deze 11 pCt. dividend uitkeerde, alles te zamen f 45.261.61 aan de publieke kassen moeten offeren, of meer dan 44 pCt. van zijn inkomen. Woonde hp als forens in Haarlem, dan stegen deze bedragen tot f 51.933,96 en ruim 50 pCt. enz. Het adres bevat verder een uiteenzetting van de (wan-)verhouding, die langzamerhand is ontstaan tusschen volksinkomen en Rjjks- uitgaven. Deze berekening doet eer igszins denken aan de bekende enquete van het hoofdbestuur der Maatschappp van Nijver- heid in dit jaar. Daarbij had men de ge- middelden van elke belasting per hoofd der bevolking opgeteld, en het totaal vermenig- vuldigd met het bevolkingscpfer. Dit totaal bedrag van befcaalde belastingen bleek 40 pCt. van het volksinkomen te loopen. Da berekening van het Verbond van Fabrikanten-Vereenigingen, alleen omtrent de Rijksuitgaven, is anders ingericht, men deelt de nitgaven over 1921 (die eenvoudig genomen zijn volgens begrooting en supple- toire begvootingen) op het volksinkomen. Die uitgaven moeten 650 tot 700 millioen bedragen, het volksinkomen is (ongeacht dat van hen, die mindgr dan f 800 verdienen) volgens de statistiek der Rjjksinkomsten (over 1919) f 2 431 913.326, zoodat de Rjjksuitgaven alleen 27 tot 30 pCt. van het volksinkomen opeischen. Wij weten natuurlgk wel, dat zulke be- rekeningen maar zeer globaal zijn zoo heeft men hier bij gebrek aan beter de in- komstenstatistiekvan 1919 moeten gebruiken maar zij moeten toch om en nabjj de waarheid zijn. Zij steunen elkaar trouwens wederkeerig en worden bovendien bevestigd door de officieele mededeeling van den nieu- wen Minister van Financien (in de milli- oenen-nota), dat ongeveer 35 pet. van het volksinkomen aan belastingen opgaat. Zulke dingen kunnen niet vaak genoeg worden gezegd* (Hbl.) HANDBOEK OVER NEDERLAND. In den loop van dezen winter zal ver- schijnen een economisch „Handboek over Nederland", dat een groote reeks econo- mische artikels zal bevatten, o.a. betreffen- de de economische, geografische positie van Nederland, land- en tuinbouw, vee- teelt en zuivelbereiding, visscherij, nijver- heid, mijnwezen, electriciteitsvoorziening, handel, landwegen, spoorwegen, burgerlijk luchtverkeer, havens en waterwegen, scheepvaart, droogmaking der Zuiderzee, Rijks-, provinciale- en gemeente-financien, bankwezen, volksgezondheid, sociaal be- leid. Aan de kolonien zal in dit werk bijzon- dere aandacht worden gewijd. Het werk zal worden uifgegeven onder leiding van het ministerie van Buitenland- sche Zaken en gei'llustreerd en van kaarten voorzien, ongeveer 800 bladzijden beslaan. In den loop van 1922 zullen van dit werk vertalingen in het Engelsch, Fransch en Spaansch verschijnen, die vermoedelijk nog eenigszins zullen worden aangevuld, b.v. met artikelen over historie, staatkundige ontwikkeling, onderwijs, godsdienst, kun- sten en wetenschappen, post, telegraaf en telefonie, militaria, vrouwen- en vakbewe- ging, sport, verzekeringswezen enz. Het boek is voornamelijk bestemd, om aan het geheele Nederlandsche diploma- tieke en consulaire corps te worden rond- gedeeld, maar zal tevens strekken, om aan koren, met beide handen tegen zijn hoofd geklemd. Nu Aliiette zich op die wijze van hem had ontdaan, keek zij rond. Zij ging op haar teenen staan om over het koren heen te kijken en zag in de verte de huizen, die Galgenaas haar had aange- wezen en waar hij haar wachten zou. In die richting wilde zij wegloopen, maar toen zij een schrede deed, voelde zij, dat zij werd tegengehouden. De agent had haar bij haar rok gegrepen. Aldoor nog op den grond liggend, hield hij haar met een hand vast, terwijl hij de andere tegen zijn oogen hield gedrukt. Toen begon er een vreeselijke worsteling tusschen die twee menschen. De vrouw was de zwakste, maar zij stond en was vrij in haar bewegingen. Zij had het gebruik van haar oogen en van al haar ledematen. De ongelukkige agent daarentegen lag op den grond, krimpend van pijn, de eene hand tegen zijn gewonde oog gedrukt, ter wijl hij met de andere de rok van de vrouw moest vasthouden, wilde hij haar niet op- nieuw laten vluchten. Als ijzeren klemmen evenwel hielden zijn vingers vast en hoe Aliiette ook op die hand sloeg en er in beet, het gelukte haar niet, terwijl zij er evenmin in slaagde een stuk van haar rok af te scheuren en zich op die wijze vrij te maken. Meer dan 10 minuten duurde die worste ling, zij hijgde en was op van vermoeienis, waarbij nog de voortdurende angst kwam, dat er een tweede agent zou toesnellen. wien-- zij dan geen weerstand meer bieden kon. Met wanhopigen blik keek zij om zich heen, zoekend naar een middel om zich van vreemde gezantschappen en regeeringen te worden aangeboden. Tevens zal het in be- perkte getale voor den handel, nijverheid en voor het publiek worden verkrijgbaar gesteld. De nieuwste statistieken, kaartjes en ge gevens zullen er in worden opgenomen en het voornemen bestaat, indien de uitgave slaagt, deze na eenige jaren door een nieu we te doen volgen. WELKE KAPITALEN ER VERLOREN ZIJN. Naar aanleiding van le groote koersda- lingen der verschillene'fondsen ter Am- sterdamsche beurze h?e de „Dag. Beurs- courant" een aantal aandeelen, wat koers- stand betreft, vergeleker. met dien van het vorig jaar. De uitkomst is overweldigend. Voor dit doel nam het blad uit de prijs- courant 98 industrieele ondernemingen, 68 cultuurmaatsehappijen, 34 scheepvaart- maatschappijen. 20 rubber-, 12 tabak-, 8 thee- en 5 petroleummaatschappijen. Het nominaal kapitaal dezer ondernemin gen bedraagt f 1-295.450.000, de beurs- waarde tegen den hoogsten koers in 1920 5.874.950.000, de beurswaarde tegen den laagsten koers in de afgeloopen week was 2.371.160.000, zoodat de achteruitgang be draagt een bedrag van f 3.502.690.000. Natuurlijk kan er geen sprake van zijn, dat er zooveel kapitaal Is verloren, even min als verleden jaar de bezitters van al de aandeelen in werkeliikheid zoo rijk wa- ren als het scheen, te oordeelen naar de boven gegeven becijfering. Het spreekt vanzelf, dat al die aandeelen ook niet zijn gekocht op het hoogste punt; men zal waarschijnlijk moeten rekenen met een groot verschil te dien opzichte. Maar waar het op aankomt, is, dat wat men het r.ationaal vermogen noemt, voor zoover het aandeelen aangaat, werkelijk thans een min- dere waarde heeft van 3y2 milliard tegen verleden jaar. DE POLITIE TE CHICAGO EN DE DRANEWET. De Amerikaansche anti-prohibitionisten wrjjven thans in hun handen over de te Chicago nu aan het licbt gekoraen onthul- lingen van de Amerikaansche autoriteiten, die door den Amerikaanschen volksmond ,/om te gillen" worden genoemd. Naar aan het AmerikaaDSch Hooge Ge- rechtshof is gebleken, schijnt het dat celwa- gens, waarop politimannen in uniform, gebruikt werden voor het veilig transport van whisky naar zekere cafe's. De whisky werd door de politie verkocht, geconfiskeerd en weder verkocht. Deze methode begon met de system atische verzameling van berichten door de politie van de verschepingen van whisky naar Chicago uit andere steden. Wanneer deze whisky dan arriveerde, kwamen politieagenten in uniform en deze namen den drank in beslag, volgens voor- schrift van de prohibition-wetten. Daarna werd de geconfiskeerde whisky door dezelfde politieagenten, doch dan in de kleederdrachtvan bootwerkers, tegen lage prijzen aan den man gebracht. Was de whisky aan den kooper afge- ieverd, dan verscheen wederom een politie- agent ten tooneele, confiskeerde het gekochte en de geheele geschiedenis herhaalde zich weer. Dit geschiede wel twaalf keer achtereen, doch tenslotte werden de flesschen dan toch in een celwagen naar de rgke bar-houderk gereden, die de whisky voor hooge prijzen kochten. haar vijand los te maken. Daar viel haar oog op het fleschje vi triool, dat op den grond, dicht bij haar, lag. Het was nog niet geheel leeg. Aliiette raapte het op met een kreet van triomf. Toen goot zij de rest van de vitriool uit over de hand die haar rok vasthield. Een kreet van pijn deed zich hooren. De hand liet los. Maar op hetzelfde oogenblik strengelden de beide armen van den man zich om de beenen van Aliiette en met een hevigen schok wierp hij haar op den grond. Dit was het oogenblik waarop Soufflard die van verre toekeek naar de beweging in de korenhalmen, het gevaar vermoedde, waarin Aliiette verkeerde en haar te hulp wilde Snellen. En op hetzelfde oogenblik rezen twee hinderpalen voor hem op, twee geduchte vijanden. Milloc en Castro. XLIV. In het Koren. Wanneer men zich een leeuw voorstelt, die, door de jagers in het nauw gebracht, zijn klauwen scherpt aan het heete zand, terwijl zijn oog den vijand uitkiest, op wien hij zijn vreeselijke, onweerstaanbaren sprong zal doen, dan kan men zich een denkbeeld vormen van Soufflard, brandend van verlangen om Aliiette ter hulp te Snel len, toen 2 mannen voor hem oprezen om hem daarvan te weerhouden. Het gevaar dat hij zelf liep, de moorde- naar, wiens doodvonnis zoo goed als klaar lag, wanneer hij in handen der justitie mocht vallenj dat gevaar telde hij op dit oogenblik zelf niet. TER NEUZEN, 5 OCTOBER 1921. EEN ONDERSCHEIDING. Aan den heer D. de Witte, autoverhuur- der alhier, is door den Koning van Belgie bij besluit van 6 Sept. 11. het burgerkruis le klasse, 1914191'9 toegekend. ONDERWIJS. Door Burg, en Weth. is benoemd tot tijdeljjk onderwijzeres aan school B alhier mej. M. de Vos te Groede. GEMEENTE-ADMINISTRATE. Onze vroegere stadgenoot, de heer D. Remgn is door Burg, en Weth. van Utrecht bevorderd tot adjunct-commies ter secretarie aldaar. BINNENSCHEEPVAART TE TER NEUZEN. De afd. Schuttevaer alhier ontving van den rijkshavenmeester bericht, dat, in ver- band met de aangevangen bietencampagne en het gesloten zijn der Oostsluis alhier, sleeptreinen, bevattende schepen lang 50 M. of meer zullen worden geschut door de Westsluis. AAN BESTE DING. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur in Zeeland te Middelburg werd heden aanbesteed a. het maken van zeven dukdalven in de buitenhaven van het kanaal door Zuid- Beveland te Hansweert, behoorende tot de werken van den bouw van derde schutsluizen in het kanaal door Zuid-Beveland te Hans weert en Wemeldinge. Raming 34.800. Minste inschrijver was de heer G. A. van der Straaten Jr. te Hansweert^jvoor 25.400. b. het maken van een steiger voor visschersvaartuigen met bijkomende werken in de tweede havenkom te Breskens. Ra ming f 60.000. Minste inschrjjver was de heer G. A. van der Straaten Jr. te Hansweert voor 54.600. Hiervoor hadden o. m. ingeschreven de heeren J. van 't Hoff J. Tholens te Hoek voor 56.474 en G. A. van der Straaten te Ter Neuzen voor 55.000. ZAAMSLAG. Toen dezer dagen op den oprit bij de los- en laadpiaats aan de Eleine Huissens- polder elkaar twee boerenwagens passeerden bevond zich daarop ook de hoogbejaarde, stokdoove P. d. J., ter zjjde van de kunst- baan. Hij werd door een der wagens om- ver gereden en viel tusschen de paarden, terwjjl de wielen der wagens ter weerszijden langs hem gingen. Ofschoon dit ongeval voor den man betrekkeljjk goed afliep, heeft hjj toch veTmoedeljjk een belangrijke hoofd- wonde bekomen, vermoedelgk door in aan- raking te komen met een hoef van een der paarden. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. HON TENISSE. Bij de herhaalde oproeping van een ge- neesheer voor het zuideljjk deel der ge- jneente heeft zich slechts een sollicitant aangemeld, welke zich daarna nog heeft teruggetrokken. De heer Voet, aannemer alhier, reed Zaterdag per moterrjjwiel in de nabijheid van Ter Hole. Op het oogenblik dat hij een zjjweg wilde inslaan haperde er iets aan zijn voertuig, met het gevolg, dat bjj daarmede in een diepe sloot ter zijde van den weg tuimelde. Gelukkig bracht de Alleen de gedachte aan Aliiette hield hem bezig. Zoo hij naar middelen zocht om toch aan dien mannen te ontkomen, dan was dat min der om zich aan zijn eigen lot te onttrekken, dan wel om vrij te zijn, ten ein'de Aliiette te kunnen bijstaan. Maar hoe te ontkomen aan de handen van die twee mannen, even vastberaden, even sterk misschien als hij zelf en even verlan- gend zich van hem meester te maken, als hij verlangend was, hun te ontkomen? Daartoe zocht hij een plan, dat in een minuut tijds moest vastgesteld en uitge- voerd zijn beide handen in zijn zakken. Zooals wij weten ging Galgenaas nooit uit zonder wapen, of liever 2 wapens. In zijn eenen zak had hij zijn mes, in den andere een boksbeugel, van stalen pun- ten voorzien. Hij stak zijn vingers door de gaten van dit vreeselijke wapen, terwijl hij nog in zelf- strijd was, of hij zich dadelijk zou werpen op den agent, die voor de deur stond, dan wel, in plaats van zijn krachten in deze worsteling, uit te putten, zou wachten tot Milloc door het venster kwam, om hem te bespringen nog voor hij den tijd had gehad, zich in postuur te zetten. Castro, in zijn vermomming van boeren- arbeider, stond voor de deur, die hij met den sleutel had afgesloten, de eene hand aan den deurpost geklemd, de andere ach- ter zijn rug en met de oogen onafgewend op Soufflard gevestigd. Die hand achter zijn rug was met een mes gewapend. Soufflard zag het niet, maar hij begreep het. Onbeweeglijk en zwijgend stonden de 2 i vijanden tegenover elkaar, de oogen van den heer V. het er met den schrik af, en werd zijn erg bescbadigd motorrjjwiel door voor- bijgangers uit de sloot getrofeken. OOSTBURG. Tot onderwijzeres aan de R.-E. school a'hier is benoemd mej. E. Buyck uit Wa- terlandkerkje. NIEU WVLIET. Bjj den landbouwer F. de J. bjj de zee alhier, doet zich een bjj zonder verschjjnsel voor, waaraan zjjne 3 kinderen resp. 3, 6 en 8 jaar oud in +14 dagen tijd zjjn overleden. Ook bjj man en vrouw doen zich de verschijnselen voor de vrouw werd naar het St. Antioniusgesticht te Oostburg gebracht. Men denkt aan typhus. SPORT. PHILIPPINE. Zondag j.l. had v.v. D. O. S. 2 clubs op bezoek. D. O. S. II zou z'n krachten eens meten met Ajax II van Sluiskil. De D. O. S.-ers belegerden bet Ajax-doel van het begin af zoo geweldig, dat ze Ajax geen schjjn van winnen lieten en zoo een overwinniDg van 4 0 behaalden. D. O. S. I zou de vorige wedstrijd die het speelde tegen T. S. C. II en maar nau- weljjks kon winnen eens overdoen. Kort na het begiu gaf de linksbuiten van D. O. S. z'n club, met een mooi en hard schot de leiding. Na de rust kwamen de D. O. S.-ers ge weldig opzetten en zagen hun moeite be- loond, doordat de rechts-binnen de voor- sprong tot 20 vergrootte. Zoo eindigde de mooie wedstrijd met 20 in het voor- deel van D. O. S. OONTROLE OP AARDAPPELUITVOER. De Deensche regeering heeft indertijd een commissie in het leven geroepen, welke het toezicht en controle heeft over den uitvoer vac Deensche aardappelen naar het buitenland. Naar de Telegr. verneemt bestaat ook bp de Nederlandsche regeering het plan binnenkort zulk een controle van Staats- wege in te stellen. Indien onze regeering zoo ver mocht gaan als de Deensche be- palingen betreffende den uitvoer van aard appelen, zullen de exporteurs binnenkort wederom ais gedurende den oorlog consenten voor uitvoer bq het Ministerie van L., N. en H. moeten aan vragen. SPOORWEGONGELUE TE MEPPEL. Nader bericht men uit Meppel betref fende het ongeval met den goederentrein te Npeveen Van trein no. 3568, die on geveer 12.15 den Havelterberg gepasseerd was, brak op die hoogte de koppelstang, zoodat de trein feitelpk in tweeen werd gespiitst. Het voorste gedeelte zette de reis vooH, en stopte te Npeveen. Het tweede of achterste gedeelte bleef door den gang doorrgden, omdat het bergafwaarts ging, steeds in sceller tempo, en Hep op het voorste stilstaande gedeelte Ngeveen. De remkasten werden verbrgzeld, wat aan den Zwolscben remmer Buitenhuis zeker het leven zal kosten. Doodelgk gewond werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Zwolle getransporteerd. Het overige personeel, machinist en con- ducteurs kwamen er met liehter blessuren een gericht in die van den ander. Castro verwachtte den aanval van Gal genaas. Deze, die den schijn aannam also! hij zich tot een aanval op den man aan de deur ge- reed maakte, loerde in werkelijkheid naar het venster, om daar Milloc aan te tasten, zoodra diens hoofd zich zou vertoonen. Reeds was een minuut verloopen, sinds Castro op zijn fluitje had geblazen, toen eensklaps de stem van Milloc zich hooren deed. Een straal van hoop schitterde in de oogen van Galgenaas. Milloc zou niet door het venster binnen- komen, hij stond voor de deur en riep: Doe open, Castro! Het venster was dus vrij. Onmiddellijk veranderde Soufflard zijn plan en hij voerde het op staanden voet uit. Zijn boksbeugel krampachtig in de hand geklemd vloog hij op Castro aan, toer, deze zich half omkeerde, ten einde den sleutel om te draaien. Maar Castro was op ziin hoede en met zijn mes gaf hij Soufflard een steek in den arm, zoodat het bloed er uit spoot. Deze lette zelfs niet op zijn wond: Al iiette was in gevaar, er moest dus een eind aan komen. Hij ging een schrede terug, nam een aan- loop en met een vreeselijken sprong wierp hij zich op Castro, wie hij met de linkerhand het mes ontrukte, terwijl zijn rechter gewa pend met den boksbeugel, als een moker op het hoofd van den agent neerdaalde Verdoofd van den slag, tuimelde Castro op den grond, waar hij bleef liggen, buiten kennis. De deur was nog afgesloten. (Wordt vervolgd)'. COURANT Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN roepen bij deze, ter voldoening aan artikel 14 der verordening op de brandweer, alien op, die genegen zijn als vrijwilliger bij de brandweer te dienen. Zij kunnen zich daartoe tot en met den 31 dezer maand ter gemeente-secretarie aanmelden. Ter Neuzen, den 3 October 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE. Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 1