burserlTiken stand. Op grond van deze overwegingen heeft de Minister alleen den vrijen Zaterdagmiddag voor de gehuwde vrouw in het ontwerp vast- gelegd, terwijl hij van de mogelijkheid om deze bij algemenen maatregel van bestuur krachtens artikel 16, aan andere groepen van arbeiders deelachtig te doen worden, gebruik denkt te maken voor de ongehuwde vrouwelijke arbei ders, die een huishouding te verzorgen hebben. Rusttijden. De rusttijden, welke in den loop van den werkdag den landbouwwerktijd dienen te on- derbreken, worden voorgeschreven in overeen- stemming met de bepalingen der arbeidswet 1919. Het ligt in het voornemen, in den algemee- nen maatregel van bestuur een bepaling op te nemen, krachtens welke bij werkzaamheden in het open veld onder ongunstige weersgesteld- heid met toestemming der arbeiders door den werkgever van het wetsvoorschrift omtrent de rusttijden afgeweken zal kunnen worden. Gezondheid en zedelijkheid. Een afzonderlijk hoofdstuk is gewijd aan „bijzondere voorschriften tot het tegengaan van gevaar voor de gezondheid, de zedelijk heid of het leven der arbeiders." Daar volgens de bij de ongev'allenverzeke- ring in den landbouw opgedane ervaring, de ongevallen veel vaker door het vallen van de betrokken personen worden teweeggebracht dan dat zij hun ontstaan danken aan het ge bruik van groote landbouwwerktuigen, is zeer bepaaldelijk toezicht noodig op zolders en der- gelijke, waarop arbeiders in verband met land- bouwarbeid moeten komen en mag, indien de inrichting van het bedrijf dit toelaat, beveili- ging bij zolderluiken of trapgaten niet achter- wege blijven. Ladders zullen in verband met dit doel, waartoe zij worden gebruikt, aan be- paalde eischen behooren te voldoen. Voorts worden voorschriften gegeven voor hulp bij ongevallen. Gewestelijke en plaatselijke commissies. Aan de gewestelijke commissies is voorna- melijk medezeggingschap inzake de jaarlijk- sche vaststelling der werktijdsregelingen toe- gedacht; de taak der plaatselijke commissies ligt "meer op het gebied van de uitvoering der wettelijke voorschriften. Zij zullen beiden be- staan uit een even getal leden, voor de eene helft uit de werkgevers, voor de andere helft uit werknemers. Als voorzitters der geweste lijke commissies zullen ambtenaren der Ar beidsinspectie worden benoemd; voor de voor zitters der plaatselijke commissies geldt de eisch, dat zij huiten het landbouwbedrijf zul len staan. De controle op de naleving der voorschriften wordt opgedragen aan de ambtenaren der Arbeidsinspectie. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. ST. JANSTEEN. HONTENISSE. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. INFLUENZA EN DE GEVOLGEN. SCHEEPVAARTBEWEGING. 27 September. Fransch s.s. Daphne, kolen. 2216 M3-, ledig, van 1920 M3., kolen, 561 M3., ledig, van van Gent naar Caen. Fransch s.s. Saumur, 8431 M3., ledig, van Duinkerken voor Gent. Fransch s.s. Tisserand, 2124 M3., ledig, van Rouaan voor Gent. Eng. s.'s. Ethel, 504 M3-, ledig, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Lancaster Castle, 15920 M3., gemengd, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Alt, 2840 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Worrynot, 343 M3., fosfaat, van Gent naar Newcastle. 28 September. Belg. s.s, Clara, Ostende voor Gent. Eng. s.s. Blackwater, van Ayr voor Gent. Eng. s.s. Duchess, 438 M3., fosfaat, van Gent naar Shorcham. Esthlands s.s. Sakala, 3040 M3„ ledig, van Gent naar Antwerpen. Grieksch s.s. Argostoli, 10826 M3„ ledig, van Oran voor Gent. Fransch s.s. Franciska, 6506 M3., kolen, van Gent naar Rouaan. Fransch s.s. Circe) 3559 M3., kolen, van Gent naar Caen. Eng. s.s. Avonville, 1933 M3., ledig, van Gent naar Leith. Belg. s.s. Nadine, Ostende voor Gent. Belg. s.s. Alfred Edith, 740 M3., ledig, van Ostende voor Gent. Eng. s.s. Moorfoot, 5820 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Hull, 3202 M3., stukgoed,, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Iris, 1176 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Fransch s.s. Saint Palais, 6388 M3., ko len, van Gent naar Nantes. Eng. s.s. Aysgarth Force, 1648 M3., ko len, van Goole voor Gent. Belg. s.s. Gaby, 593 M3., ledig, van Gent naar Ostende. Eng. s.s. Argus, 1994 M3„ ledig, van naar Goole. Eng. s.s. Langland, 2107 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Belg. s.s. Poelcapelle, 2428 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Antwerpen. Fransch s.s. Moncoussu, 3805 M3., ledig van Caen voor Gent. Poolsch s.s. Krakow, 1205 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Yarmouth. 29 September. Eng. s.s. Havelock, 2073 M3„ van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Trentwood, 2237 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Amerik. s.s. Coldbrook, 14444 M3., stuk goed, van Havre voor Gent. Eng. s.s. Ouse, 2841 M3„ stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Oarsman, 903 M3., ledig, van Gent naar Boulogne. Eng. s.s. Borthwick, 3182 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Fransch s.s. Chauffeur, 3013 M3. ko len, van Gent naar St. Malo. Fransch s.s. Tisserand, 2124 M3., ijzer, van Gent naar Antwerpen. Belg. s.s. Clara, 2216 M3., kolen, Gent naar Rouaan. Eng. s.s. Record Reign, 567 M3., fosfaat, van Gent naar Mis Hoy. Van 1 tot 2 Oct. zijn langs de Midden- sluis alhier 75 binnenvaartuigen op- en 65 en stukgoed, van bezit, maar naar de opvatting van alle sociaal dcnkende personen, onverschillig tot welke partij of richting deze ook mogen behooren, doet zulks geen afbreuk aan den moreelen plicht, het contract als basis der loonen enz. te doen gelden. Adressante twijfelt er dan ook niet aan, of de raad zal haar in deze zijne medewerking niet onthouden, en besluiten nemen, die er toe zullen leiden, dat voor de bouwvakarbeiders voor alle bouwwerken welke direct of indirect van de gemeente uitgaan, bedoeld collectief contract van toepassing zal zijn. Met algemeene stemmen wordt besloten dit adres te stellen in handen van burgemeester en wethouders om bericht en raad. c. Het raadsbesluit van 2 September 11. be- treffende verlenging van den termijn waar binnen A. de Koeijer den door hem aange- kochten gemeentegrond moet bebouwen, voor- zien van het bewijs der goedkeuring door ge- deputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het raadsbesluit van 2 September 1.1., betreffende verlenging van den termijn waar binnen L. de Bruijne den door hem aange- kochten gemeentegrond moet bebouwen. Aangenomen .voor kennisgeving. Vergadering van Donderdag 29 September 1921, des namiddags 2 uur. Voorzitter, de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt, J. J. de Jager, D. Scheele, H. J. van den Ouden, P. van Cadsand, R. G. E. Nolson, G. de Ridder, F. B. G. de Meyer, H. J. Colsen, N. A. Hamelink en L. J. van Driel. Afwezig de heer P. C. Geensen. De VOORZITTER opent de vergadering. Aan de orde komt: 1. Notulen. Naar aanleiding der vraag van den VOOR ZITTER of iemand aanmerkingen heeft op de notulen van 2 September 1.1., wijst de heer COLSEN, er op, dat onjuist is vermeld, dat hij in die vergadering niet tegenwoordig was. De VOORZITTER zegt, dat hiervan aan- teekening zal worden opgenomen. De heer DE MEIJER wenscht op te merken, dat het gesprokene van het eene lid meer en van het andere lid minder woorden worden weergegeven, doch dat de interruptie's steeds volledig worden opgenomen. De notulen worden met algemeene stem- men vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Een adres van P. van Driel, voerman, wonende aan de Steenkamplaan te Ter Neuzen, die daarin te kennen geeft, dat hij gaarne zijn woonhuis, staande op het perceel kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, sectie C, no. 2727, aan de Steenkamplaan aldaar zou ver- bouwen; dat de strook grond, breed 2 M., liggende voor zijn woonhuis, zijn eigendom is; dat de vroeger door het Departement van Oorlog gestelde bepaling kan vervallen door het aanleggen der voorliggende straat; dat op den hoek van deze straat reeds eene schutting is geplaatst tot tegen het voorlig gende trottoir en daardoor zijn uitzicht be- lemmerd wordt; dat zeker in het belang der volkshuisvesting is te trachten, dat de woningen ter plaatse grooter kunnen gebouwd worden; dat hij daarom vergunning verzoekt, den voorgevel van zijn te verbouwen woonhuis 2 M. Zuidwaarts en dus tegen het voorliggende trottoir te mogen bouwen, evenals dat aan de overzijde dezer straat bij de door de Woning- bouwvereeniging gebouwde arbeiderswoningen is geschied; dat de straat ter plaatse alsdan minstens 8 M. breed blijft. De VOORZITTER deelt mede, dat het door adressant bedoelde stuk grond nog niet aan de gemeente behoort. Er zal daar ook nog een rooilijn moeten worden vastgesteld. Hij stelt voor het adres te stellen in handen der commissie van bij stand en burgemeester en wethouders om bericht en raad. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. b. Een adres van de afdeeling Ter Neuzen van den Algemeenen Nederlandschen Bouw- arbeidersbond, waarin deze verzoekt het daar- heen te leiden, dat in de bestekken voor ge- meentewerken zal worden voorgeschreven, dat ten opzichte van loon en arbeidsvoorwaarden moet worden voldaan aan de bepalingen der landelijke collectieve overeenkomst voor de bouwbedrijven. In de bij het adres gevoegde memorie van toelichting geeft adressante te kennen, dat, sinds de wet op het arbeidscontract in wer- king is getreden, het instituut collectief con tract zich steeds sterker ontwikkelt, met het gevolg, dat sinds 1920 voor het bouwbedrijf een landelijke overeenkomst bestaat, tusschen den Bond van Patroonsvereenigingen en Roomsch Katholieken Bond van Patroons vereenigingen eenerzijds en een 5tal landelijke bonden van werknemers in het bouwbe drijf anderzijds, welke overeenkomst in 1921 is vemieuwd. In deze overeenkomst, waarvan adressante een tweetal exemplaren doet toekomen, zijn de loonen en arbeidsver- houdingen tot in vele bijzonderheden geregeld en vastgelegd. Het feit, dat de patroons te Ter Neuzen niet bij genoemde werkgevers-organisaties zijn aangesloten, heeft er wel toe geleid, dat het contract in Ter Neuzen geen rechtsgeldigheid e. Een adres van P. J. Andriessen en 9 an- deren, te Sluiskil, die daarin te kennen geven, dat er in de onmiddellijke nabijheid van hunne woningen van gemeentewege een vuilnisbelt is aangelegd, waarvan zij veel overlast onder- vinden, omdat alles daarop geworpen en uit- gestort wordt; dat zij dien overlast voornamelijk onder - vinden bij Oosten en Noordoosten wind, daar dan het papier, vuil en kaf op hunne daken vliegt en in de dakgooten, zoodat hun regen- water er door bedorven wordt; dat nu met dezen drogen zomer duizenden beestjes, zeugen, in hunne regenbakken ko men, en wel zoo erg, dat het regenwater in den bak van eerstondergeteekende totaal be dorven is; redenen waarom adressanten den raad vrien- delijk verzoeken, maatregelen te nemen om dien vuilnishoop weg te doen of andere maat regelen te nemen, opdat zij daarvan in het vervolg geen overlast of schade zullen hebben. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit adres, als zijnde ongezegeld, ter zijde te leggen. De heer COLSEN oppert hiertegen bezwaar en wil er dan wel wat van zeggen. De VOORZITTER kan hem daarover thans niet het woord verleenen. Op een ongezegeld adres kan geen beschikking worden genomen, Niettemin kan de raad, van den inhoud ken nis genomen hebbende, over de zaak uit eigen initiatief wel een besluit nemen. Indien de heer Colsen over die zaak wenscht te spreken, moet hij dat dan evenwel bij de omvraag doen. f. Eene beschikking van de Ministers van Arbeid en van Financien, welke, gezien het schrijven van burgemeester en wethouders van Ter Neuzen d.d. 29 Januari 1921, no. 431; gelet op het bepaalde bij artikel 38 der Woningwet (Staatsblad 1921, no. 705), als- mede op de b palingen van het woningbesluit, hebben goedgevonden 1°. aan de gemeente Ter Neuzen tegen een rente van 5 een voorschot te verleenen uit, s Rijks kas van ten hoogste twee lionderd duizend gulden 200.000) ten einde die ge meente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de vereeniging ..eWrkmansbelang" aldaar en wel: ten behoeve van den bouw van 34 arbeiderswoningen, met bepaling: dat voor rente en aflossing van dit voorschot gedurende 50 jaren een annui'teit moet worden voldaan, groot 5.478 ten honderd van het werkelijk verleende voorschot welke annui'teit voor de eerste maal zal vervallen op den dag nader door den Minister van Financien te be- palen in verband met het tijdstip of de tijd- stippen waarop het voorschot geheel of in ter.k mijnen zal zijn uitbetaald; 2°. aan de gemeente Ter Neuzen behou- clens intrekking of vermindering overeenkom- stig artikel 18 van het Woningbesluit, toe te kennen: eene jaarlijksche bijdrage in de betaling van de annui'teit over het onder lb bedoelde voor schot tot een maximum van vier duizend negenhonderd acht en zeventig gulden vier en tachtig cent (f 4978,84); met bepaling: dat de Minister van Arbeid telken jare het juiste bedrag der bijdrage zal vaststellen, m verband met de uitkomsten van de exploitatie der met het voorschot gebouwde woningen; 3°. aan de verleening van het onder 1 be doelde voorschot en de toekenning van de on der 2°. bedoelde bijdrage de voorwaarden te verbinden, vermeld op de bijlage dezes; 4°. aan de gemeente Ter Neuzen voor kosten van toezicht ter zake van het onder 1°. bedoelde voorschot voor eenmaal 0.1 pCt. van dat voorschot in rekening te brengen. Bij dit besluit zfjn gevoegd de volgende VOORWAARDEN, waaronder bij beschik king van de Ministers van Arbeid en van Financien van 23 September 1921, nr. 4117, J I Afdeeling Volksgezondheid aan de gemeente Ter Neuzen ingevolge de bepalingen der Woningwet steun is toegezegd voor den bouw van 34 ar- beiderswoninen, door de vereeniging Werkmansbelang" te Ter Neuzen. Door de gemeente zal aan genoemde vereeniging een gelijk voorschot tegen gelijke annui'teit worden verleend. b. Door de gemeente zal aan de vereeni ging worden verleend eene bijdrage ten be- drage van vier derde maal het bedrag der bij drage die door de gemeente van het rijk ge- noten wordt met dien verstande, dat wanneer de bijdrage van rijkswege aan de gemeente zal ophouden of worden verminderd, de bij drage van de gemeente aan de vereeniging eveneens zal ophouden, dan wel een evenredige vermindering zal ondt'rgaan. c. De vereeniging zal, behoudens afwijking voor den duur van de tegenwoordige buiten- gewone omstandigheden, behalve aan personen, die ten gevolge van maatregelen tot verbete- ring der volkshuisvesting hunne huisvesting verloren en niet in staat zijn den vollen prijs van eene voor hun gezin geschikte woning te betalen, hare woningen niet verhuren beneden den prijs, welke voor woningen van de door haar gebouwde soort in het betrokken gedeelte der gemeente te bedingen is. De woningen moeten worden verhuurd tegen den prijs, dien de Minister van Arbeid vast- stelt. d. De vereeniging zal, wanneer zulks door den Minister van Arbeid op grond van de uit komsten van de exploitatie der met het voor schot gebouwde woningen noodig wordt ge- oordeeld overgaan, tot huurverhooging van alle woningen of van een bepaald aangewezen deel van de woningen, bij de vereeniging in exploitatie. e. Eventueele batige saldi op de exploita tie rekening zullen worden gestort in een fonds, dat zal worden gebezigd ter verbete- ring van de volkshuisvesting in de gemeente Ter Neuzen en dat zal worden beheerd vol gens door de Ministers van Arbeid en van Fi nancien te geven voorschriften. f Wanneer overe -nkomstig de voorwaar den, waaronder de erfpacht is verleend, de eigendom van den opstal aan de gemeente vervalt, zal de bestemming der aldus verkre- gen goederen niet dan met toestemming van den Minister van Arbeid kunnen worden ver- anderd; de daaruit voor de gemeente ont- staande zuivere baten zullen geheel in het be lang der volkshuisvesting worden aangewend. g. Wanneer de eigendom van de met het voorschot verkregen gebouwen aan de ge meente mocht zijn overgegaan, zal na aflos sing van het voorschot een deel van de dan te schatten waarde dier gebouwen, evenredig aan het aandeel, dat het rijk, in den vorm van bijdragen in het tekort op de exploitatie der woningen heeft gedragen, tot het bedrag en op de wijze als door de Ministers van Arbeid en van Financien te bepalen, aan het rijk zijn terug te betalen de schatting der waarde te geschieden door drie schatters, waarvan een door genoemde Ministers, een door de gemeen te en de derde door de beide anderen zal wor den aangewezen. h. Overeenkomsten ter zake van de met het voorschot verkregen woningen met een werkgever te sluiten en alle in dergelijke, ter- zake van zoodanige woningen reeds gesloten overeenkomsten aan te brengen wijzigingen, zullen aan de goedkeuring van den Minister van Arbeid worden onderworpen. i. In de met het voorschot verkregen wo ningen zullen alcoholhoudende dranken niet ten verkoop in voorraad genomen of verkocht worden. j. Personen, die hun eigen woning vrijwil- lig verkocht hebben, zullen als huurder eerst in de laatste plaats in aanmerking komen en dan alleen tegen een huur, die den kostprijs cler woning dekt. k. Zoolang de Minister van Financien zulks wenschelijk acht, zullen 3 woningen beschik- baar worden gesteld voor en verhuurd aan Rijksambtenaren, die wat hun stand betreft, voor het bewonen van deze woningen in aan merking komen. De huurprijs, dien de ambtenaren aan de vereeniging te betalen hebben, wordt op ge lijke wijze vastgesteld als ten aanzien van particuliere huurders geschiedt. Van het gereedkomen der woningen geeft de vereeniging ten minste 3 maanden te voren kennis aan den Minister van Financien. Acht deze het niet noodig, dat dadelijk het geheele aantal woningen, waarvoor voorkeur is bedongen, voor bedoelde ambtenaren be schikbaar wordt gesteld, dan kunnen de niet dadelijk benoodigde woningen aan particulie- ren worden verhuurd. Blijkt het later noodig over het voile aantal te beschikken, dan geeft de voomoemde Mi nister daarvan aan de vereeniging kennis, die dan verplicht is de eerst vrijkomende wonin gen te verhuren aan ambtenaren, als hiervoor bedoeld, totdat het voile aantal bereikt is. Huurderving tengevolge van leegstaan van een beschikbaar gestelde woning wordt, zoo lang de Minister van Financien niet heeft verklaard, dat de woning voor het vervolg niet meer voor ambtenaren beschikbaar be- hoeft te worden gehouden, van Rijkswege aan de vereeniging vergoed. De vereeniging heeft het recht tot huurop- zegging, indien de ambtenaar-huurder de huur- voorwaarden niet nakomt, of door wangedrag van hem of van zijn gezin of door slechte be- woning daartoe aanleiding geeft. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een adres van het bestuur der vereeni ging Volksbibliotheek" te Ter Neuzen, dat zich daarmede tot den gemeenteraad wendt met het beleefd varzoek aan bovengenoemde vereeniging wederom een subsidie te willen verleenen van twee honderd gulden. Het bestuur verwijst naar de volgende toe lichting: „U nogmaals te overtuigen van het groote nut der vereeniging ..Volksbibliotheek" zal wel overbodig zijn; alleen zij opgemerkt, dat in het afgeloopen seizoen de belangstelling van het lezende publiek nog grooter was, dan in het daaraan vorige. Doch, de vereeniging zit voor nog groote financieele moeilijkheden, hetgeen duidelijk uit het volgende blijken zal; aan leesgeld werd in het afgeloopen seizoen ontvangen 139,45, aan contributie van donateurs f 36, aan sub sidie van de gemeente f 200, terwijl het batig saldo vorig seizoen bedroeg 0,43%, wat een totaal ontvangsten oplevert van f 375,88. Uitgegeven werd aan boekhandel voor in- binden enz. van oude boeken f 63,47, voor het aanschaffen van 70 nieuwe boeken j 125, voor drukwerk (nieuwe catalogus enz.) 80, huur lokaal 52,10, brandstoffen f 16,90, onkosten bestuur, reparatie gebouw, licht, hulp, bode- loon, schoonhouden lokaal enz.) 77,60, totaal der uitgaven f 415,07, zoodat er een nadeelig saldo is van f 39,18%. Waren er het vorig seizoen in 't geheel 1536 boeken aanwezig, door schiften en anderszins zijn hier 93 boeken afgegaan, terwijl er door aankoop 70 nieuwe zijn bijgekomen, zoodat het totaal der boeken thans 1513 bedraagt, een vermindering dus van 23 boeken. Het bestuur hoopt dan ook, dat de gemeen teraad evenals het vorige jaar wederom de gevraagde subsidie zal verleenen. Besloten wordt, dit verzoek te behandelen bij de vaststelling der begrooting. h. Een adres van het bestuur der afdeeling Ter Neuzen van den Nederlandschen Christe- lijken Bond van personeel in publieken dienst, dat daarin te kennen geeft: dat het, volgens besluit der Bondsleden al- hier, de gemeenteraad verzoekt vast te stel len, dat: a. met ingang van 1 Januari 1922 de loo nen van het gemeentepersoneel zoodanig zul len worden verhoogd, dat meerdere overeen- stemming wordt verkregen, zoowel met het salaris, dat het rijk aan zijn personeel geves- tigd in gemeenten als Ter Neuzen betaalt, als met andere gemeenten, die met deze laatste, volgens levensstandaard op een lijn te plaat- sen zijn; b. de dienstjaren in de toekenning van de salarissen zullen worden medegeteld en de maximums in vijf jaren zullen worden bereikt; dat in de bij het adres gevoegde memorie van toelichting een reeks dezer gemeenten, met de aldaar betaalde salarissen is opge nomen. In bedoelde memorie van toelichting erken- nen adressanten, volgaarne, dat voorgaande salarisverhoogingen op zichzelf te waardeeren verbetering hebben gebracht. Daarbij stond het evenwel voor hen vast, dat met de laatste verhooging het eindpunt nog met was bereikt, waarbij ze er echter mede rekenden, dat uit een oogpunt van financieel beleid er alles voor te zeggen was, dat niet op eenmaal te hooge eischen aan de gemeente- financien werden gesteld. Het leven van een arbeidersgezin past zich aan verkregen verbeteringen snel aan, waama spoedig de ervaring opgedaan wordt, dat de salarissen nog niet evenwichtig zijn aan de gewone eischen die het leven stelt. Zulks behoeft geen verwondering te wek- ken, als men bedenkt, dat het duurtecijfer in September 1920 geklommen tot 122,1 procent, volgens de laatste statistische publicaties, die nu uitgaan van den toestand in Maart 1920 toen het percentage op 113,80 stond, 2,7 daar beneden is gedaald, dus 111,10 be draagt, waarin de belastinggelden buiten be- schouwing zijn gelaten. Volgens dezelfde publicaties waren de voe- dingskosten in de laatste periode 0,9 ge stagen. Sedert het rijk besloten heeft tot het invoe- ren van een premievrij pensioen voor het rijkspersoneel, betaalt het in plaatsen met 2e klasse levensstandaard (w. o. Ter Neuzen) behoort) f 27 voor een ongehuwd ongeschoolde arbeider, waarbij nog f 1 kindertoelage per week komt, voor ieder kind beneden de 18 jaar. Verder volgt eene lijst van plaatsen met 2e klasse levensstandaard, waar loonen betaald worden van 28f 31 als laagste loonklasse en f 38f 41 als hoogste loonklasse. Voorts zijn aangegeven een aantal gemeen ten van gelijke grootte als Ter Neuzen va- rieerende van een laagste loonklasse van f 26 tot een hoogste van f 38 tot f 42. Befeloten wordt, dit verzoek te behandelen bij de vaststelling der gemeentebegrooting. i. Eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 9 September 1921, waarbij zij toezenden eene beschikking van hun col lege op een reclame van F. H. van der Peijl tegen den hoofdelijken omslag, waarbij zij het ingestelde beroep ongegrond verklaren, daar de reclamant, hoewel hij daartoe is uitgenoodigd, in gebreke is gebleveh afdoend met cijfers aan te toonen, dat zijn aanslag in de 20e klasse, naar een belastbaar inkomen van f 1450 te hoog zou zijn in verhouding tot zijn inkomen. Aangenomen voor kennisgeving. j. Een verklaring van P. Platteeuw, dat deze de voorwaarden, hem bij raadsbesluit van 2 September gesteld voor het leggen van een riool in gemeentegrond en dit riool aan te sluiten op het gemeenteriool aanvaardt. Aangenomen voor kennisgeving. (Wordt vervolgd). INtiEZONUEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redac*'c SOMETHING ROTTEN Er gebeuren weer vreemdsoortige dingen in het kleine Sas van Gent. Waar het algemeen belang daarmede ver- bonden is, mag het niet meer dan oirbaar ge- acht worden, de aandacht eens op enkele zaken te vestigen. Zooals meermalen gebleken, is dit de beste manier het „rotten" in de plaatse lijke toestanden het best en het spoedigst mo- gel ijk te doen verdwijnen. Er is thans weer sprake van een „adver- tentiekwestie' of beter gezegd van „een adver- tentie-schandaaltje", hangende tusschen den uitgever van een plaatselijk blaadje en het stadhuis. Hoe zit de zaak in elkander? Daartoe is het noodig enkele feiten naar voren te brengen. Den 16 Sept. een Vrijdag (Vrijdagen schij- nen nog altijd een noodlottigen invloed op menschen en zaken te kunnen uitoefenen!) werd aan het bureau van het plaatselijk blad in handen van den uitgever-redacteur-admini- strateur een advertentie bezorgd door den bode van het stadhuis. Die advertentie behelsde een oproeping voor een onderwijzer of onderwij- zeres aan school A, alwaar door het vertrek van een leerkracht, de vacature weder moest worden aangevuld. Eenzelfde advertentie was tegelijkertijd naar de Tern. Crt. opgezonden, waarin zij dan ook reeds denzelfden avond stond opgenomen. Het gemis dier advertentie in het plaatse lijk blad viel op aan een paar raadsleden, die daaromtrcnt hun eigen conclusie trokken De heer Marquinie, wiens aandacht ook daarop gevallen was, interpelleerde in de vergadering van Vrijdag 30 Sept. 's morgens om 9 uur ge houden daaromtrent den Voorzitter. Wat deze daarop heeft geantwoord is voor- loopig nog niet bekend, aangezien er op ge- melde vergadering geen publiek aanwezig was) hetgeen in verband met het vreemd gekozen uur trouwens ook niet te verwonderen is Doch daarover later! Nu komt de uitgever-redacteur-administra- teur ons in den pluralis-majestatis ons in zijn orgaan van 1 Oct. met een lang pleidooi zijn onschuld bepleiten, door te beweren, dat hij de advertentie niet ontvangen heeft. terwijl daar- entegen de stadhuisbode de stellige verklaring aflegt, dat de brief met de zich daarin bevin- dende advertentie in des redacteurs-uitgevers- administrateurs hoogst eigene handen is af- gegeven dat deze zelfs den brief in des boden persoonlijke tegenwoordigheid heeft openge- scheurd en gelezen en zich daarmede verwij- derd heeft. In die advertentie-historie zit evenwel iets rotten dat moet opgehelderd worden, ten eerste omdat door een twijfelachtig dementi een accuraat ambtenaar gecompromitteerd wordt, ten tweede, dat de Voorzitter van het College van B. en W. daardoor van noncha lance beschuldigd wordt en ten derde, dat zelfs het heele College van B. en W. van een buiten- gewone slordigheid beschuldigd wordt. Waar echter vermoedt wordt, dat een be- krompen opvatting in het dienen van een sectansch belang als ondergrond dezer zaak moet beschouwd worden, dient er over dit ad- vertentie-schandaal het laatste woord nog niet te zijn gewisseld. Sas van Gent. x Huwelijks-Aangiften. 13 Aug. Johannes de Sae- gher, oud 24 jm. en Margaretha Josephs de Schrij- ver, oud 24 j., jd- 19 Aug. Alphonsius van Aver- J Jm- er> Philomena Francisea Pieters, oud 19 j., jd. Huwelijks-Voltrekkingen. 26 Aug. Johannes de Saegher, oud 24 j., jm. en Margaretha Josephs de bchnjver, oud 24 j., jd. Geboorten. 8 Aug. Isidorus, z. van L. Roels en van H C. van Cauteren. 11 Aug. Eugeen Fran- cois 1 neodoor, z. van A. de Maeijer en van H. R. Brascel. 12 Aug. Franciscus Alovsius, van E. van de lele en van H. C. van Dorsselaer. 16 Aug Petrus Franciscus, z. van J. J. d' Hooghe en van M C. van Remoortere. Elizabeth, d. van Uonie Thui" 19 Aug. Maria Anna, d. van M. Th Giele en van ^os- 26 Aug. Elsa Maria, d. van P. Sclnjven en van J. L. Lievens. 27 Aug. Angela d, van K. L. de Geest en van V. Boussen. 29 Aug" Cesar Camiel. z. van F. Ferket en van M. L. Cammaert. Overlijden. 1 Aug. Levenloos aangegeven, z van t- A. van Helsland en van S. A. M.Stevens. 7 Aug Ludovicus Cornelis Voet, oud 22 j., z. van Th Voet en van A. Scheers. 11 Aug. J. A. Duinink, oud 63 j., echtg. van Elisabeth van Dale. Isabella Crom- been, oud 56 j echtg. van Augustus Beaurain. a"8- ,G- ,M de Jonghe, ou4 3 maanden, dochter van C. de Jonghe en van L. de Blok. 23 Aug Rochus Blommaert, oud 52 j., echtg. van M L Nachtegael. 30 Aug. Angela de Geest, oud 4dagen" dochter van K. L. de Geest en van V. Boussen' Seraphinus van Dorsselaer, oud 81 j., wed. van Rosalia Want. Huwelijks-aangiften. 4 Aug. Francies Antonius de keijzer, oud 27 j., jm. en Colette Verdurmen, oud J-, ja. 11 Aug. Jos ph Johannes Franken, oud 21 jm. en Anna Maria Catharina Neve, oud 22 j. jd. 18 Aug. Aloijsius Franciscus de Kock, oud 30 j., jm. en Rosalia Apolonia Bogaert, oud 25 j id Eduard Vermorken, oud 26 j jm. en Emma Catha- rma de Jonghe, oud 26 j., jd. 25 Aug. Aloijsius Petrus de Kever, oud 29 j jm. en Nathalia Isabella Velen hebben tot hun schade ondervonden. dat de gevolgen van influenza en griep som* erger dan de kwaal zelf zijn. Een van de gevolgen is achteruitgang van de nieren, en dit kan maanden van pijn en ellende met zich brengen. Bij kou en koorts toch wor den de teere nierorganen overspannen door has pogen om de ongewone hoeveelheid onzuiver® stoffen uit het bloed te filtreeren. Zorg voor der nieren bij deze inspanning zou uitputting voor- komen, doch hoe zelden wordt die zorg be- steed. En deze verwaarloozing leidt tot ont- steking van de nieren en blaas, urinekwalec. onzuiver bloed, niergruis, nierwaterzucht, rheu- matiek, steen, rugpijn, duizeligheid enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen baten tegen deze nierverschijnselen. Wees niet moedeloos door vroegere verwaarloozing; hoewel vroegw behandeling het best is, kan verdere ernstige ontwikkeling voorkomen worden. Dit speciaa! geneesmiddel voor de nieren behaalde zelfs bij gevorderde en ernstige nier- en blaaskwalert succes. Duizenden dankbare mannen en vrou- wen hier in het land danken hun goede gezond heid aan tijdige behandeling met Foster's Rug pijn Nieren Pillen. De handteekening van James Foster op de verpakking waarborgt de echtheid. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Ter Neuzen ver- krijgbaar bij Wed. A. v. OverbeekeLeunis, A f 1.75 per doos. 38 Huwelijks-voltrekkingen. 25 Aug. Francies An- thonius <le Keijzer, oud 27 j., jm. en Colette Verdnr- inen, oud 25 j., jd. 30 Aug. Joseph Johannes Fran- ken, .oud 24 j., jm en Anna Maria Catharina Neve, oud 22 j., jd. Geboorten. 2 Aug. Maria Christna, d. van M. L. de Zwart en van A. de Koeijer. 5 Aug. Marie Louise Helena, d. van Th. de Kock en van M. M. van der Bulck. 6 Aug. Petrus Augustinus. z. van J. Fr. van Overmeeren en van P. van den Brande. 13Aug. Madaleine Josephina Maria, d. van C. Raes en van J. M. Matthijs. 14 Aug. Maria Anna, d. van J. Fr. de Waal en van J. Seij. 18 Aug. Elisabeth, d, van I r. Dekker en van Neeltje Dieleman. Madeleine Louisa Johanna, d. van J. de Maagt en van L. Chr. van Deurssen. Ludovicus Petrus, z. van A. Parijs en van M. C. Vervaet. 21 Aug. Petrus Gerardus, z. van J. F. Vervaet en van R. van Steenbergen. 25 Aug. Rosalia, d, van A. van Damme en van L. M. van Hooije. 26 Aug. Mina, d. van A. M. van Jole en van M. M. Goossens. Leonie, d. van H. de Feber en van E. Thijs. 28 Aug. Joannes, z. van Ph. Ivens en van M. A. Smet. 29 Aug. Celine Anna, d. van J. F. van den Brande en van M. S. Schelfhout. Petrus Alphonsus Marie, z. van A. J. van de Bilt en van R. Martens. 31 Aug. Mina Apolonia, d. van P. Tieleman en van D. Th. de La- voir. Overlijden. 9 Aug. Petrus Augustinus van Over meeren, oud 3 d., z. van J. Fr. en van P. van den Brande. 15 Aug. Alouisius Ivens, oud 12 w., z, van J. en van M. van Heese. 21 Aug. Clementine de 'Tbeije, oud 37 j., echtg. F. A. de Waal. 25 Aug. Theophile Hoefijzers, oud 31 j., z. van P. J. en van A. Jansen. 28 Aug. Elisa de Waal, oud 2 j., x. van D. H. en van J. J. van den Bergen. Beck, oud 26 j., jd. Ludovicus Rnelands, oud 28 afeeschut' n, 3 "P" e: jm. en Maria Paulina de Deijn, oud 18 j., jd. J Vi..,. tstsluis 25 op 4152 M3„

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 3