Handelsberich ten. GEMENGDE 8ERICHTEN. LANDBOUWBERICHTEN. gehouden tusschen president Harding ea de vertegenwoordigers uit de zakenwereld over het vraagstuk der werkloosheid, een algemeene beweging zal zy die zich over het geheele land zal uitstrekkeu om een yerlaging der prijzen te verkrijgen. Deze beweging zal zich niet alieen richten tot de fabrikanten en groothandelaars, doch ook en misschien zelfs in de eerste piaa's tot de detaillanten, dien men verwijt, dat zy, hoewel goedkoopsr mkoopend, loch hun oude prjjzen ongeveer behouden. De vergadering verwachlte, dat lager pryzen, met als gevolg daarvan lager loonen, het beste middel zouden zjj a om de industrie te doen herle-en, den uitraerhandel weder mogeljjk te maken en daardoor de werk- loosheid te doen verminderen. EEN SCHULDAFLOSSINGSKWESTlE OPGELOST. Tusschen Frankrjjk en Belgie was een meeningsverschil ontstaan over de kwestie, hoe de aflossing van de door Belgie jegens Frankrijk aangegane oorlogsschuld zou ge- sehieden. Belgie stelde voor, dac Frankrjjk hetzeifde bedrag in francs zou ontvangen als het gestort had. Bjj deze oplossing zou het verlies ingevolga den huidigen wissel- koers de helft van de werkelijke waarde van Belgie's sehuld bedragen. Op voorstel van Frankrjjk werd het ge- schil aan de arbritage onderworpen van Soyden, gedelegeerde der Vereenigde Scaten op de financieele conferentie. Engelund steunde Frankrijks standpunt voor den scheidsrechter. Deze heeft thans uitspraak gedaan en Frankrjjk ten voile inhetgelyk gesteld. De terugbetaling der Belgiscbe sehuld do^r Duitschland zal berekend wor- den m goudmarken, tegen den koers van 11 November 1918, den dag van de onder- teekening van den wapenstilstand. Deze oplossing verschaft Frankryk een voordee! van meer dan een milliard goudmark. TER NEUZEN, 3 Oct. 1921. KOPSCHOOL. De heer J. L. Ch. Guiot, te Bardinxveld in de jl. Donderdag gehouden raadszitting beDoemd tot hoof I der kopschool alhnr, heeft voor die benoeming bedankt. REORGANISAT1E ONDERW1JS. Ln het overzicht van de jongste raads zitting alhier is dooi ons abusief vermeld dat het voorstel tot reorganisatie van het onderwys is aangenomen. De stemmen hebben daarover gestaakt, zoodat in de volgende vergadering opnieuw moet gestemd worden. BRAND IN DE VLASSERIJ ZEEUWSCH VLAANDEREN. Zooals we nog in een deel der oplaag vau ons vorig nummer konden melden ont- stond Vrydagnamiddag brand in de vlasserij Zeeu vsch-Vlaandereu, even beoosten het Zwaaatje. Na wegens de malaise geruimen tyd te hebben stil gelegeu, was men pas enkele weken aan het werk. Vermoedelijk is de brand ontsiaau door het onklaar geraken van een riem die de stofzuigers in beweging brengt, en een groot aantal toeren maakt, waardoor deze zoo warm geloopen was, dat de in de daar omheen zwevende klodden en stofdeelen vlam hebben gevat, welke is overgeslagen naar het zwingellokaai waar de vlam men in het bewerkt wordende vlas en de leemen een dankbaar voedsel vonden. A1 spoedig bleek men met eigeu kracht de vlammen niet meester te zullen worden en werd de gemeentebrandweer gewaar- schuwd, die vrij spoedig met de motorspuit ter plaatse was. Het baarde eenige zorg om water te trek- ken, daar dit uit den welput der fabriek niet mogeljjk bleek. De zuiger is daarop gelegd in het reservoir met rootwater en met dien voorraad warm water van 32 graden gelukte het den brand meester te worden Ware de spuit eenige miuuten iater ge arriveerd dan was er niet veel meer te red den geweest. Zjj is bepaald tot het zwingellokaai en deszelfs inhond. Met de werktuigen. het vlas en de leemen zijn ook kleedingstukken der werklieden in de vlammen gebleven. Aan het in den kelder onder de zwingelarij geborgen afgewerkte vlas is waterschade toegebracht. Naar we vernemen wordt de schade ge- schat op pl.m. 15 000 en is alles op bearspolis verzekerd. EEN ONGEVAL. Toen Vrydagnamiddag de heer Van S.. op zyn motorrjjwiel met matigen gang het ziekenhuis passeerde, kwam plotseling van achter een wagen een 5jarig knaapje voor zjjn rjjwiel geloopen. Hjj kon op dien korten afstand niet meer volkomen stoppen en reed het jongetje aan. Het werd door eenige omstanders opgenomen, van wie de heer Van S het overnam en in het zieken huis bracht, waar bleek dat. het een hoofd- wonde had bekomen en een dybeen was gebroken. Naar we vernemen treft den rjjder in deze geen schuli. BRUG AANGEVAREN. Zaterdag is de sleepboot „Henri 28" tegen de rolbrug over de middensluis ge- varen waardoor deze werd beschadigd. Voor het oogenblik kan de brug function- neeren doch tijdens de herstelling zal het verkeer per pont moeten plaats hebben. ONTPLOFFING IN EEN VLASFABRIEK. Vrijdag werd in de vlasfabriek van de Gebr. Verstraeten alhier een hevigen knal gehoord, komende uit de machinekamer. Het vliegwiel sprang stuk en het ijzer vloog overal heen. Spoedig kon de machine wor den stop gezet. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. BESCHERMING VAN DIE REN. De Minister van Landbouw heeft, naar aanleiding van een verzoek van het Hoofd- bestuur der Ned. Vereeniging tot Bescher- ming van Dieren, de Districtsveeartsen uit- genoodigd, den onder hen werkzamen vee- opzichters op te dragen, om wanneer door hen eventueel tjjdens de uitoefening hunner bediening <-enigerlei overtrading van de wet- teljjke bepaiingen ten aanzien van bescher- ming van dieren (art. 254 en 455 Wetboek van Strafrecht trekhondenwet of anderszins) mocht worden waargenomen. daarvan op hun eed als onbezoldigd Rjjksveldwachter proces-verbaal op te maken. KIEZERSLIJST KAMER VAN KOOPHANDEL. Door deCommissies voor de voorbereiding der Kamers van Koophandel zijn thans, ter voldoening aan de Wet, op I October op de secretar.eo der verschillende gemeenten en op het bureau der Commissie gedepo- neerd de opgemaakte kiezerslysten voor de nieuwe Kamer van Koophandel om ge durende 14 dagen voor belanghebbenden ter inzage te liggen. De kiezerslysten opgemaakt door de Commissie voor de Kamer van Koophandel in Zeeuwsch-Vlaanderen bevat 1352 namen van kiezers gerechtigd voor het klein-bedryf en 602 namen van kiesgerechtigden voor het groot-bedrjjf, van welke laatsten echter ruim 400 buiten het district wonen en ook by andere Commissies zyn ingeschreven, die alzoo hier hun stemrecht niet zullen uitoefenen. Tot en met 14 October is een ieder be- voegd by de Commissie verbatering van de vastgestelde kiezerslijsteu te vragen, op grand dat hjjzelf of een ander in stryd met de wet daarop voorkomt, niet voor- komt of verkeerd geplaatst is. Ook kan een kiezer, behoorende tot bet grootbedryf, verzoeken te worden over- geplaatst naar die voor het klein bedrjjf. Voor 1 November moet de Commissie omtrent eventueele verzoeken beslissen. Zy, wier naam in het Handelsregister by meer dan een Kamer voorkomen, zijn verplicht voor 15 October eene schriftelijke verklaring af te leggen by de Kamer voor welke zy het kiesrecht wenschen uit te oefenen. Deze verklaring moet worden ge- vonden per aangeteekenden brief of persoon- Ijjk ter hand gesteld aan den Secretaris der Kamer of die hem vervangt. In beidege- vallen moet een bewijs van goede ontvangst aan den belanghebbende worden verstrekt. Het is voor de bierbjj betrokkenen van groat belang die verklaring af te leggen, daar zjj, by verzuim, door de betrokken Kamers ten hoogste 2 jaar van het kies recht zullen worden uitgesloten. By deze wet is ook ingevoerd het orga nised kiesrecht, d. w. z. het kiesrecht voor veraenigingen. Leden van vereenigen die voldoen aan de daarvoor door den Minister van Landbouw gestelde eischen, kunnen aan de Commissie kennis geven dat. zij af stand doen van hun kiesrecht ten bate hunner vereeniging. lndien het aantal aldus handelende leden zoo groot is als het quotient, verkregen door deeling van het aantal te kiezen leden der Kamer op het aantal kiezers, heeft die vereenigiDg het recht van harentwege een lid der Kamer aan ts wyzen. De stemming daarvoor in de vereeniging te houden moet geheim zyn en van den uitslag moet een notarieele akte worden opgemaakt. De even tueele kennisgeving der kiezers in deze laatste zinsnede bedoeld moet geschieden na 1 doch voor 15 December a.s. SLUISKIU Alhier is door de bevolking een request aan den Minister van Waterstaat gecireu- leerd om verbetering te krijgen in den onhoudbaren toestand van de leiding. De ondraagljjke stank ervan alieen is niet uit te staan, doch 'tgeverfde der woniDgen neemt allerlei kleuren van d<m regenboog aan. Zelfs in de huizen verk'eart koper- werk, nikkelen en zilveren voorwerpen 't Ware te wenschen dat nu de betrokken autoriteiten er zich eens van kwamen over- tuigen. KOEWACHT. Het Belgische gedeelte dezer gemeente heeft gedurende den oorlog zeer veel ge- leden door de grensbezetting der Duitsche soldaten, die de meeste huizen inricbtten voor wachten, paardenstallen en soldaten- keukens. Vele huizen waren ingestort vernield of geheel of gedeeltelyk afgebroken. Bjjna alle waren onbewoonbaar. Dezen zomer is men begonnen met het hersitllen dezer woningen en thans zyn de meeste zoover hersteld, dat zy door de eigeqpars weer betrokken kunnen worden. CADZAND. Vrjjdagmorgen bemerkte de vrouw van den visscher J. M. Baas te Cadzand, toen ze naar het strand ging, een man, die zich in het water bevond, in doodsgevaar ver- keerde, zonder zich een oogenblik te be- denken, begaf ze zich te water en mocht er in slagen den ongelakkige, met veel moeite van een wissen dood te redden. GRAFZERKEN TE SLU1S. ln 1811 brandde de St. Janskerk te Sluis geheel en al af; slechts de muur van het kerk- hof en een grasveld, waaronder talryke graf- zsrken begraven liggen, welke eertyds deze kerksierden, houden de herinnering daaraan levandig. Hoewel momenteel bedolven, is omtrent deze zerken ons een beschrijving overgeleverd, die bewaard wordt in het museum te Sluis en die zoowel in den Wapenheraut van 1902 als in het werk van Mr. Blr ys van Treslong Pries over de genealogische en heraldische merkwaardig- heden der Zeeuwsche kerken is geplubiceerd. Zoo moet hier te viuden zyn geweest, een der weinige zerken uit de veertiende eeuw, die Zeeland nog bezit, n.l. de zerk voor Wtllum van Cadsant 1305 en diens vrouw Marie f 1310. Ook zijn er tal van zerken van burgemeesters van Sluis en van officieren in het btaatsche leger die daar in garnizoen hebben gelegen en te Sluis gestorven en begraven zyn, als Charles van der Noot, gouverneur van Sluis, f 1614, Guillaume Zoete de Lake, gouverneur van Walcheren en admiraal van Zeeland f 1637. Dav d van Orliens, kapitein en bekend ingenieur f 1652, den generaal-majoor Jhr. Vegelin van Claerbergen f 1717, den generaal Francois Nicolaas baron Fagel f 1718, enz. Veel ervan zal voorgoed verloren zyn, maar tal van zerken zitten nog onder bet gras bedolven. Het terrein is thans in andere handen overgegaan, en dank zy de wakkere zorgen van de bestuurders der jonge com missie ter bescherming van oudheidkundige monumenten te Sluis zullen eerlang deze zerken voor den dag worden gebracht en bewaard. Wanneer n.l. het terrein zal worden bebouwd, geljjk het plan is, zullen de voor den dag gekomen zorken door het tjjdig ingrypen van bovengenoemde com missie met medewerkiDg van den eigenaar naar de kelders vau bet raadhuis worden overgebracht en daar tentoongesteld. (N. R. Crt.) VEERE. Op de Markt te Veere, schuiu over het oude raadshuis, staat een aarlig zeveutiende- eeuwsch huisje met trapgevel en goed be- waarde onderpui van houten consoles en glas-in-lood. Thans is dit huisje in eigendom overgegaan aan de Vereeniging Hendrick de Keyser en daardoor voor de mogelyk- heid van verminking bewaard. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de afgeloopen week zijn uit deze gemeente vertrokken: H. Kayser, veldarbeider, Q 98, naar Oostburg. L. Hendrikse, tyd. ryksklerk, Tbolens- straat 100, naar Haarlem. J. B Koole, verpleegster, Grennlaan 42, naar Ermelo. Joh. Bruinzeel, water'b. opz., Steenkamp- laan 71, naar Oud-Vossemeer. Ph. Selis (wed. J. A. Mobach), zonder beroep, Q 197, naar Sas van Gent. D. Hamelink, veldarbeider, Q 130, naar Ax^l. A. Poot, kommies te water, De Feyter- straat 3, naar Sas van Gent. SPORT. BEKERWEDSTRIJD. Naar men ons mededeelt zullen de In ternationale bekerwedstrijden, uitgeschre- ven door de voetbalvereeniging „T. S. C." alhier, om een beker uitgeloofd door den heer Wieckhorst, Zondag 9 October a.s. aanvangen. Er zijn 6 clubs ingeschreven in klalsse A en 12 in klasse B. Voor de lief- hebbers zal er dus vermoedelijk gedurende eenige weken op dit gebied te genieten vai- len. Verder wordt verwezen naar de op hei eind dezer week verschijnende advertentie in dit blad. RECHTSZAKEN. Arr. Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 30 September de volgende vonnissen uit- gesproken: M. J. T., oud 20 j., dienstbode te Bier- vliet, is wegens diefstal veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. A. v. F., oud 67 j., slager te Zaamsiag, is wegens beleediging veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. J. F., oud 18 j., veldarbeider te Axel, is wegens alsvoren veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. A. v. M., oud 41 j., herbergier te Clinge, is wegens mishandeling van zijn echtge- noote veroordeeld tot 1 week gevang. P. C-, oud 19 j., dijkwerker te IJzendijke, E. d. B., oud 18 j., veldarbeider en A. I. D.. oud 21 j., veldarbeider, beiden te Biervlie' zijn wegens mishandeling veroordeeld ieder tot 2 maanden gevang. A. N. d. V., oud 16 j., varensgezel te Rotterdam, is wegens diefstal veroordeeld tot 10 boete of 3 weken tuchtschool. Verwezen naar de terechtzitting met gevangenhouding A. V., oud 26 j., en A. J. d. M., oud 20 j., veldarbeiders resp. wonen- de te Zuidzande en Groede, gedetineerd te Middelburg, ter zake van diefstal. HET TAPVERBOD. Voor het kantongerecht te Middelburg stond Zaterdag terecht M. A. M., ver- gunninghouder aldaar, die bekende op 1 Augustus, dus tjjdens de kermis, sterken drank te hebben verschaft, zulks terwyl volgens de verordening het tapverbod van kracht was. De Ambtenaar van het O M., Mr. Gom- beult, zeide dat het de eerste maal is, dat het Middelburgsch tapverbod behandeld wordt en dus moet worden nagegaan of het bindende kracht heeft. Eene verordening als deze kan berusten op art. 7.1.4e van de Drankwet of op art. 135 der gemeente- wet. De verordening spreekt niet van lokaliteiten voor het publiek toegankeljjk en art. 7 der drankwet spreekt daar toch aitdrukkelijk van. De vraag rest nu of art. 135 der gemeentewet voldoende steun geeft aan de bepaling. Dat in art. 7 der drankwet wordt gezegd, onverminderd de bevoegdheid krachtens artikel 135 der ge meentewet, acht spreker een zuivere decla- ratoire overbodige toevoeging want er is hier by wetsopdraeht een wetsaanvullende be oegdheid aan de sremeenteraden gegeven in een speciale materie van de drankwet. De gemeenteraad mocht in deze nooit buiten de speciale opdracbt van art. 7, 1, 4e van de drankwet gaao. De rijkswet gever geeft een linie aan buiten wier grenzen de gemeentewetgever in deze mate rie niet wetsaanvullend mag optreden. Wei mag hy binnen die grenzen het mindere nemen. Waar de verbodsbepaling uit de verorde ning dus reeds in stryd is met art. 7, 1, 4e der drankwet, omdat gesproken wordt en alle vergunningen en niet alieen van vergunningslokaliteiten, welke voor het publiek toegankelyk zijn, daar kan art. 135 der gemeentewet deze bepaling nooit en te nimmer redden. De ambtenaar conclu- deerde dan ook tot ontslag van rechtsver- volgiDg. Uitspraak Zaterdag 15 October. DE ZOON VAN MINISTER DE V1SSER ERNSTIG GEWOND. Donderdagavond had naby Maarn een ernstig auto-ongeluk plaats. De heer De isser, zoou van den Minister van onder- wys, met zjjn auto van de richting Amers- foort komend, reed tegen een steen, zoodat de auto kantelde en draaiende om haar lengteas tegen eenige boomen langs den weg terecht kwam. De heer De Visser werd zwaar gewond. Zyn metgjzel kwam er beter af. Per auto warden ze naar Doorn vervoerd, vanwaar de heer De Visser naar Utrecht werd getrans- porteerd. De auto was geheel vernield. EEN GRANAAT GEVONDEN. Bij het graven van een nieuwe bedding voor de Zompesloot te Doetinchem is e n grauaat gevonden. Het is een raadsel hoe het projectiel er gekomen is. Het zal naar de Hembrug worden gebracht om te worden gedemonteerd. NACHTVORST. De laatste twee nachten heeft het te Zevenaar sterk gevroren. Veel te velde liggende aardappelen zijn bevroren. Het heeft des nachts in Friesland flink gevroren 's morgens zag alles wit en hier en daar lag in sloten zelfs een laagje ijs. Ook uit verschillende andere streken des lands wordt sterke nachtvorst gemeld. VALSCHE BANKBILJETTEN VAN 60. Te Praag zijn, naar aan de „Tel." ge meld wordt, aangehouden de Poolsche deserteur Mozes A. en de diamantslijper David S. uit Antwerpen, die bekenden zich te hebben toegelegd op de fabricatie van Hollandsche bankbi jetten van 60 gulden, waarvan zjj te Antwerpen 15 stuks uitgaven. GOED AFGELOOPEN. Donderdagmiddag, terwijl drie aaneen gekoppe'de locomotieven, den op afstand bedienden overweg nabjj wachtpost 37 te Oss, zonden passeeren, liep plotseling het 20 maaDden oude dochtertje van den in de nabijheid wonendnn landbouwer Gielis van Uden onder de afsluitboomen door, de spoor- baan op. Het kind werd door de voorste loeomotief gegrepen en tusseben de rails gesmeten, terwyl de locomotieven in flinke vaart doorreden. Bewusteloos opgenomen kwam het kindje echter spoedig bjj, en bleek slechts een wondje aan het achterhoofd te hebb -m Het op de locomotieven dienstdoende persoceel schjjnt van het ongeval niets ge- merkt te hebben, daar doorgereden werd. Rotterdam, 3 Oct. 1921. VEEMARKT. Aangevoerd werden 240 vette runderen, 116 vette- en graskalveren, 723 schapen en lammeren en 1134 varkens. De noteering was als voigt Koeien le kw. f 1,65 tot 1,75 2e kw. /1,60 tot/1,55 3e kw. 1,50 tot /1,40; Ossen le kw. 1,65 tot f 1,70 2e kw. f 1,55 tot 1,453e kw. f 1,40 tot 1,30 Kalveren le kw. /2,30 tot 2,50; 2e kw. 2,10 tot 1,90; 3e kw. 1,75 tot 1,50; Schapen le kw. f 0,95 tot 1,05 2e kw. 0,90 tot 0,80 3e kw. 0,70 tot Lammeren 1,10 tot 1,20 Varkens le kw. f 1,08 tot 1,12 2e kw. f 1,04 tot 1,— 3e kw. f 0,95 tot 0,90 Licht soort 1,02 tot 0.95. Vet vee en vette kalveren in alle kwaliteiten met zeer matigen handel en lagere prijzen dan vorige week. Varkens waren met rede- ijjken handel, doch de prjjzen van vorige week bleven niet gehaudhaafd. Schapen en lammeren met iets williger handel dan vorige week wegens den kleinen aanvoer. FIJNE ZADEN. Zaailynzaad 22,tot 23, Ljjnzaadvoer 20,tot 30, Koolzaad 29,tot f 30,Bruin Mos terdzaad 30,tot 31,Geel Mosterd- zaad 28,tot Karwjjzaad 32,tot 83,Blauwmaanzaad f 48,tot Kanariezaad 16, 17,- AARDAPPELEN. Zeeuwsche Eigenheimers/5,80 tot /6,20; Geldersche Kralen tot Blauwe Eigenheimers 6,20 tot f 6,60 Poters 4,tot 4,60 Spuische Eigen heimers 6,tot 6,50 Zeeuwsche Blauwe 7,tot 7,50 Zeeuwsche Bonte 7,— tot 7,75. VLAS. Aangevoerd Blauw 6330 steen 1,50 tot 1,70, Groningsch 2300 steen 1,50 tot 1,80, Wit 1250 steen f 1,tot 1,25. Hollandsch Geel 2820 steen 1,40 tot 1,80, Dauwroot 170 steen 1,30 tot 1,50. ElEREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 13,— tot 16,—. LANDBOUWARBEIDSWET. De Minister van Arbeid heeft bij den Hoo- gen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt het voor-ontwerp van een Landbouwarbeidswet. Aan de hand van de uitvoerige Mem. van Toelichting stippen we er de volgende bijzon- derheden uit aan. De arbeidstijd. De Minister is van oordeel, dat, voor zoover het mannen betreft, op den grondslag van vier en vijftig uren per kalenderweek eene goede regeling van den arbeidsduur voor de verschillende deelen van het jaar kan worden getroffen. Als maximum-duur van den dagelijkschen werktijd wordt hierbij gedacht aan zeven, acht, negen of tien uren. Het zal deze regeling over het geheel zeer ten goede komen, dat elk jaar met voorlichting van commissies uit de belanghebbenden wordt vastgesteld voor wel ke deelen van het jaar de genoemde werktijden zullen gelden, zoodat met de bijzondere be- hoeften van de verschillende typen van bedrij— ven en van de verschillende streken kan wor den gerekend. Gezinsleden. De echtgenoote van het bedrijfshoofd en zijn kinderen van 16 jaar en ouder worden buiten alle wettlijke bepaiingen gelaten, in- wonende bloed- en aanverwanten tot en met den derden graad van 18 jaar en ouder van de bepaiingen omtrent arbeids- en rusttijden worden eveneens uitgezonderd. De ondernemer zelf blijft geheel vrij te wer- ken wanneer hij wil. Uitzond<.ringsbepalingen. Gewezen wordt op de uitzonderingsgeval- len, waarin de wet gehee! of gedeeltelijk niet van toepassing is. Vermelding verdient inzon- derheid het geval van werkzaamheden op gronden, waarvan de voortbrengselen bestemd zijn tot gebruik in de huishouding van hem, die de beschikking over den grand heeft; werkzaamheden dus, welke een eigenaardig karakter dragen en veel overeenkomst vertoo- nen met huiselijken dienst, in hare omschrij- ving een behoorlijke begrenzing vinden en der- halve volgens de in de arbeidswetgeving aan genomen lijn voor deze uitzondering in aan- merking komen. Bij algemeenen maatregel van bestuur zul len verder bepaalde werkzaamheden worden toegelaten met overschrijding van den wette- lijken bepaalden arbeidstijd. Die werkzaamheden betreffen: het verzor- gen van het vee, het voederen der werkpaar- den 's morgens vroeg; het verzorgen der kas- sen, en herderswerk. Daar de regeling van de overwerkvergun- ningen van de Arbeidswet '19 vrijwel uitge sloten is voor den landbouw, is de Minister voor die vergunningen hiervan uitgegaan, dat aan een landbouwbedrijf in den drukken tijd zonder een voorafgaande aanvrage de gele- genheid moet worden gegeven om den werktijd voor mannen, met inachtneming van een be paalde grens te verlengen. De Minster meent die grens bij twee uren per dag te moeten bepalen, hetgeen hem, naast de vrijheia, welke hij den werkgever wil laten tot het verdeelen der werktijden van een ka lenderweek over de werkdagen alleszins voj. doende voorkomt. Het aantal dagen, waarop deze verlenging van werktijd ten hoogste zal mogen worden toegepast, stelt 't ontwerp in verband met den omvang van de drukke perio- de in het bedrijf op 42. Aan het hoofd der onderneming wordt de verplichting opgelegd iedere gebruikmaking te vermeiden op eene door hem onderteekende lijst en hiervan aan het eind van iedere week, waarin eene derge- lijke vermelding plaats vond, kennis te geven aan het orgaan (plaatselijke commissie) of den persoon die daarvoor is aangewezen. Voor werken in besloten ruimte met dorsch- machines of voor andere werken dat veel over eenkomst vertoont met fabrieksarbeid kan bij algemeene maatregel van bestuur een kortere arbeidsdag worden vastgesteld; echter niet korter dan 8 uur per dag. Vrouwelijke arbeid. Voor gehuwde vrouwelijke arbeidsters wordt de arbeidsduur beperkt tot 8 uur per dag. Voor de ongehuwde vrouwelijke arbeidster die een huishouden hebben te verzorgen wordt de landbouwarbeid op Zaterdagmiddag uitge sloten. Verder stelt het ontwerp het absolute verbod van landbouwarbeid voor vrouwelijke arbei- ders binnen 8 weken na hare bevalling. Aan een vrouwelijke arbeider, die een borstkind heeft, wordt gelegenheid verzekerd haar kind te zoogen. jeudige personen. Voor leerplichtige kinderen wordt de loon- arbeid geheel verboden. Kinderen van 10 jaar of ouder mogen bui ten den schooltijd tusschen 8 u. v.m. en 6 u. n.m. gedurende ten hoogste 4 uur per dag lichte werkzaamheden in het bedrijf der ouders verrichten. Voor jeugdige personen beneden 16 jaar wordt de landbouwarbeid gebonden aan be paalde uren. Zondag, en geen vrije Zaterdagmiddag. Het ontwerp verbiedt alien Ioonarbeid op Zondag met de mogelijkheid om bij algemee nen maatregel van bestuur uitzonderingen te maken voor de noodwendig elken dag te ver richten werkzaamheden, alsmede voor die ge- vallen, waarin het tot den volgenden dag uit- stellen van bepaalde werkzaamheden eenig product belangrijk in waarde zou verminderen of verloren doen gaan. Minder eenvoudig acht de Minister de kwes tie van den vrijen Zaterdagmiddag. Eenerzijds bestaat daarvoor uit gezondheidsoogpunt be- zien, bij de overwegend in de buitenlucht ver- toevende landbouwarbeiders veel minder be- hoefte dan bij de groote meerderheid der in- dustrieere arbeiders. Anderzijds verzet de aard van het landbouwbedrijf zich zoodanig daar- tegen, dat van een algemeene toepassing geen sprake kan zijn. Deze zou een grooter aantal uitzonderingen eischen dan op eenig punt van het van ontwerp noodig is, Voor een bedrijf dat met vele werkzaamheden zoozeer van de natuur afhankelijk is als het landbouwbedrijf en deze volgen moet, behoort verder de Zater dagmiddag in verband met den daarop vol genden Zondag te worden beschouwd. In ver schillende gevallen toch zou de vrije Zaterdag middag in den landbouw onvermijdelijk drin- gen naar meer Zondagsarbeid, dus op een gedeeltelijke verschuiving van werkzaamheden naar den Zondag neerkomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2