LANDBOUWBERICHTEN. GEMENGDE BERfCHTEN, de Herv. kerk alhier, op aanstaanden Za- terdag 1 Oct., te geven zang- en muziek- uitvoering, door mej. C. Harte uit Ter Neu- zen en de heer Henninck, tijdelijk aldaar werkzaam. Mej. H. geniet als dilletante een goeden naam, terwijl we ook reeds in de ge- legenheid waren te genieten van het orgel- spel van den heer Henninck. De bezoekers steunen door hun opkomst dus een goed doe!, waarvoor dringend hulp noodig is, en kunnen zich tegen een hoogst billijke en tree genoegen smaken. Bij het op 23 dezer te Amsterdam ge- houden examen voor het politie-diploma slaagde onze vroegere dorpsgenoot de heer P. A. van Sweeden. AXEL. Uitslag van den vijfdaagschen schiet- wedstrijd te Axel, uitgeschreven door de schieivereeniging Prins Maurits en de Vrij- willige Burgerwacht alhier, scherpe baan 150 M. Korpsbaan A, waarop alleen mocht geschoten worden door Burgerwachten kring Axel. le prijs Burgerwacht Ter Neuzen 193 p., zilveren wisselbeker; 2e prijs Burgerwacht Westdope 164 p., zilveren Iegpenning; 3e prijs Burgerwacht Koewacht 145 p., bron- zen Iegpenning. Korpsbaan B, waarop mag geschoten worden door alle deelnemende vereenigin- gen. le prijs Schietvereeniging Prins Maurits te Axel 199 p.; 2e prijs Burgerwacht Ter Neuzen 180 p.; 3e prijs Burgerwacht Axel 156 p.; 4e prijs Burgerwacht Westdorpe 155 p.; 5e prijs Burgerwacht Koewacht 155 p.; 6e prijs Burgerwacht Overslag 140 p.; 7e prijs Burgerwacht Hoek 111 p. Marga 15 M.: le prijs Burgerwacht Ter Neuzen 282 p.; 2e prijs Burgerwacht West dorpe 281 p.; 3e prijs Burgerwacht Koe wacht 279 p 4e prijs Burgerwacht Axel 278 p.; 5e prijs Schietvereeniging Prins Maurits te Axel 269 p.; 6e prijs Burgerwacht Hoek 265 p.; 7e prijs Landstorm afd. Stoppeldijk 256 p. Eerebaan scherp: le prijs A. L. de Jong te Ter Neuzen 46 p.; 2e prijs J. van Goor te Ter Neuzen 44 p. Eerebaan Marga: le prijs Baert te Koe- ivac!:i 60 p.; 2e prijs j. M. Oostdijk te Ter Neuzen 60 p. (loting). Personeele baan scherp: le prijs P. Galle te Ter Neuzen 47 p.; 2e prijs P. A. Jens te Axel 44 p.; 3e prijs J. van Goor te Ter Neu zen 44 p.; 4e prijs A. L. de Jong te Ter Neuzen 43 p.; 5e prijs J. C. Scheele te Axe! 42 p.; 6e prijs M. Puijlaert te Zuiddorpe 42 p.; 7e prijs J. den Deurwaarder te Zaam- slag 42 p.; 8e prijs Laheijne te Overslag 41 p.; 9e prijs C. J. van Vessem te Axel 41 p.; lOe prijs J. van Meurs te Axel 41 p.; lie prijs G. Vlaander te Axel 41 p.; 12e prijs J. Oosting te Axel 41 p.; 13e prijs Swartelee te Koewacht 40 p.; 14e prijs M. Dijkwel te Axel 40 p.; 15e prijs Lauret te Oversiag 40 p.; 16e prijs Tazelaar te Bres- kens 40 p.; 17e prijs P. A. Butler te Axel 40 p.; 18e prijs A. de Feijter te Axel 40 p.; 19e prijs Goovaert te Westdorpe 40 p.; 20e prijs Van de Velde te Breskens 39 p. Personeele baan Marga: le prijs Baert te Koewacht 60 p.; 2e prijs A. de Feijter te Axel 50 p.; 3e prijs J. van Goor te Ter Neu zen 59 p.; 4e prijs Van Overbeeke te Ter Neuzen 59 p.; 5e orijs J. Rouw te Hoek 59 p.; 6e prijs C. van Tatenhove te Axel 58 p.; 7e prijs P .de Ridder te Westdorpe 58 p.; 8e prijs Raes te Koewacht 58 p.; 9e prijs A. de Klerk te Axel 58 p.; lOe priis v. d. Velde te Breskens 58 p.; lie prijs A. L. de Jong te Ter Neuzen 58 p.; 12e prijs J. de Putter te Zaamslag 57 p.; 13e prijs Tazelaar te Bres kens 57 p.; !4e prijs E. van Campen te Stoppeldijk 57 p.; 15e prijs R. Dieleman te Zaamslag 57 p.; 16e prijs Rooms te Axel 57 p.: 17e prijs L. van Cadsand te Axel 57 p.: !8e prijs J. van Vliet te Axel 57 p.; 19e prijs J. van Hermon te Zaamslag 56 p.; 20e priis P. Galle te Ter Neuzen 56 p. Rozenprijs*. P. A. Galle te Ter Neuzen 47 p. Vrije baan scherp: le prijs A. de Feijter te Axel 85 p.; 2e prijs P. A. Jens te Axel 85 p.; 3e prijs v. d. Velde te Breskens 83 p.; 4e prijs J. van Goor te Ter Neuzen 82 p.; 5e prijs P. A. Galle te Ter Neuzen 82 p.; 6e prijs A. L. de Jong te Ter Neuzen 81 p.: 7e priis Oostdiik te Ter Neuzen 8! p.; 8c prijs J .van Meurs te Axel 81 o.; 9e prijs L. van Cadsand te Axel 78 p.; lOe prijs J.-J. de Losanne te Axel 77 o. Vrije baan Marga: le priis A. de Feijter te Axel 108 p.; 2e prijs P. A. Jens te Axel 108 p.; 3e prijs J. van Goor te Ter Neuzen 108 p.; 4e prijs P. A. Galle te Ter Neuzen 108 p.; 5e prijs J. Oosting te Axel 108 p.; 6e prijs C. van Tatenhove te Axel 107 p.; 7e prijs J. Rouw te Hoek 107 p.; 8e prijs J. van Vliet te Axel 107 p.; 9e prijs S- Lourens te Axel 107 p.; lOe prijs J. Stolk te Zaam slag 106 p. Dagmedailles als hoogste Korpsschutter op de scherpe baan werd gewonnen door: A. L. de Jong te Ter Neuzen op 20 Sept. 46 p.; Dane te Axel op 21 Sept. 46 p.; J. Scheele te Axel op 22 Sept. 46 p.; Cort- vriendt te Hoek op 23 Sept. 40 p.; Laheijne te Overslag op 24 Sept. 44 p. Op de personeele baan: Oostdijk te Ter Neuzen op 20 Sept. 59 p.; Baert te Koe wacht oo 21 Sept. 58 p.; P. A. Jens te Axe! op 22 Sept. 60 p.; S. Lourens te Axel op 23 Sept. 59 p.; Laheijne te Overslag op 24 Seot. 56 p. De aandacht van de sport beoefenende dames en heeren zij gevestigd op de lezing die alhier van wege de korfbalclub „Rapide" zal worden gehouden door den heer M. A. Aalbregtse, van Oostburg, lid der propa- gandacommissie van den Zeeuwschen Korf- balbond over de geschiedenis, spelregels, techniek en taktiek van 't korfbalspel, op Zaterdag a.s. In een Zaterdag geht uden algerneene vergadering vaD de anti-revolutionaire kies- vereeniging ,/Nederland en O-anje" alhier, werd met overgroote meerderheid van stem men de volgende motie aanger.omen De a-r. kiesvereeniging /Nederland en Oranje" te Axel in algemeene vergaderirg dd. 24 September bijeen, lettende op de burgemeestersvacature in deze gemc-ente, epreekt de wenschelgkheid u.t, dat Zijne Excellence het daarheen leide. dat die vacature worde vervuld door de benoeming van een persoon, wiens politieke overtuiging aansluit bij de anti-revolutionaire begin- selen en die, wetenschappeljjk behoort tot de gegradueerde ontwikke'den besluit,deze motie te brengen onder de geeerde aandacht van Zijne Excellentie dent Minister van Binnenlandsche Zaken, er gaar. over tot de orde van den dasr. (Ax. Crt). SAS VAN GENT. Ouderavond. Maandagavond werd door de Oudercom- missie van school A, de eerste ouderavond belegd. Een groot aantal ouders hadden aan den oproep gevolg gegeven, waarover zij zeker geen spijt zullen hebben. Als gelegenheid om ouders en de onder- wijzers hunner kinderen in nauwer contact met elkander te brengen zijn ouderavonden eene uitstekende gelegenheid. Op dezen eersten ouderavond zijn dan ook heel wat ^aangelegenheden behandeld en gedachten gewisseld, waardoor het werk der opvoeding niet weinig gebaat zal zijn. Als eerste proeve mag geconstateerd worden, dat een ouderavond in den geest opgevat als de Maandag gehoudene, volko- men aan de verwachtingen beantwoord heeft. Maandag 1.1. deed het gerucht de rondte, dat er in de omliggende bietenak- kers een jong wild varken zou rondloopen. Er zijn personen, die beweren het beestje met eigen oogen te hebben gezien. Onmiddellijk togen eenige jagers er op uit, om het beestje op te sporen. We hebben evenwel niet vernomen, dat het een hunner gelukt is het wild te be- machtigen. VLISSINGEN. Maandagmorgen werden 'n vijftal stow aways, komende van Amerika, door een Amerikaansch stoomschip, gaande naar Antwerpen, hier aan wel gezet. Het bleken alien Hollanders te zijn. Nadat hun aan het bureau van politie voedsel werd verstrekt, vertrokken zij om gezamenlijk te trachtten Rotterdam te bereiken. Een hunner zag echter gelegenheid hier een rijwiel te stelen, waarmede hij ijlings wegreed. Waar de aangifte bij de politie direct volgde, daar waarschuwde deze dadelijk telegrafisch en telefonisch de bevoegde autoriteiten, met het resultaat dat een drie kwartier later onze man met het rijwiel te Goes werd gearre- steerd. Hij is thans aan de politie alhier overgeleverd. RECHTZAKEN. EEN TE HARD RIJDENDE BURGE- MEESTER. De rechtbank te Zierikzee veroordeelde den burgemeester der gemeenten Dreischor en Noodgouwe tot j 30 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis wegens het, als bestuur- der van een motorrijtuig, daarmede rijden over een weg op zoodanige wijze, en met zoodanige snelheid, dat de vrijheid en de veiligheid van het verkeer op dien weg, wordt belemmerd en in gevaar gebracht. De eisch was f 50, terwijl beklaagde door den kantonrechter te Zierikzee was veroor- deeld tot 30 boete, subsidiair 10 dagen met ontzegging van de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen voor den tijd van 2 maanden. LLJM VOOR LIJMBAJNDEN OM VRUCBTBOOMEN. De PlantenziekteDkundige Dienst meldt In sommige bladen wordt aangeraden de rupsenijjm, die voor het omleggen van lijm- banden om de etammen der vrnchtboomen noodig is, zplf te bereiden en daarvoor worden een of meer recepten gegeven, waar- i ij teur, hars, olie, vet e. d. de grondstoften vormen. Om teleurstelling te voorkomen zij hier- bij medegedeeld, dat het niet mogelgk is uit bovengenoemde grondstoffen een goede, lang kievend bljjvende rupsenljja. te ver- vaardi^en, zoodat men aangewezen is op de goede praeparaten, die in den handel verkrijgbaar zjjn. Daar behalve enkele goede lijmsoorten er aniere zjjn van inferieure quaiiteit, vrage men zoo noodig hierover advies bij den Piantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen of bjj de teebniscke ambtenaren en controleurs van dien dienst. MICH1ELTJES IN DEN DOP. Te Bussum haalde de politie een drietal 12jarige jongens van het kruis der in aan- bouw zjjnde R.-K. kerk aan de Brinklaan af. Die jongens zagen er geen bezw ar in, op het 53 Meter boven den grond Oevin- dende kruis eenige grimassen uit te voeren. ONTROU WE BEDIENDE. Ten nadeele van den cafehouder B. te Almelo is een bedrag van f 7000 ontvreemd, vermoedelijk door een Daitscher, die sedert eenigen tijd bij hem als kellner werkzaam was, doch sedert Zaterdagavond spoorloos is verdwenen. SCHEURENDE GEBOUWEN. Bij vele gebouwen in den Haarleromer- meerpolder worden verzakkingen en barsten of scheuren waargenotnen, die echter niet het vermoeden wettigen, dat daartoe ge- leid zouden hebben minder gunstige om- stardigheden met betrekking tot cnnstructie en soltditeit. Volgens deskundig oordeel moet de oorzaak zeer waarscbijnlijk worden toegeschreven aan krimpiog van den grond teagevolge van de iangdurige droogte. VAN EEN BERG GEROLD. Een 42-jarige dame uit Grooirgen had bij het fietsen het ongeluk nabij VYlp met haar rijwiel van een berg te storten. Zij werd in hoogst ernstigen toesfand near het Velpsche Z'ekenhuis gebracht, waar zjj thans is overledeD. EEN MODERNE MiiNNICHHAUSEN. De landbouwer H. Schuiling te Eext (Dr.) was dezer dagen op de patrjjzenjacht. Bjj schoot op patrijzen, docb raakte een koe, twee paarderi en zjjn kneehr, die op het veld werkte, op den koop toe in zjjn zitvlak, zoodat deze geneeskuudige hulp moe t inroepen. AUTO ONGELUK. Zondagnamiddag liep op den weg Nij- verda! naar Wierden onder het rijden een wiel van de auto van den heer Hor.debrink af. De bestuurder was daardoor het stuur niet meer meester, en de auto liep tegen een boom, waardoor zjj over den kop sloeg en de vier inzittende heeren uit het voer- luig warden geshogerd. Een hunner hep hierdoor zware inwendige kneuzmgen op. D« drie andere werden aan h t hoofd ver- wond. OA RBIDLAMP GESPRONGEN. Den heer K. Kvemer te Steenwijk trof een ernstig ongeluk doordien een carbid lamp bjj het aansteken uii «.lkaar sprong. Hij werd zoj ernstig in het gelaat en vooral aan de beide oogen getroffen dat directe overbrenging per auto naar Leeuwarden noodzakeiijk werd geoordeeld. Vrjj zeker zal de man 't gebruik van beide oogen moeten missen. EEN ARRESTATIE MET REVOLVER- SCHOTEN. Te Rotterdam herkende een rechercheur in een persoon, die met een meisje op de Schiekale liep te wandelen, den in het politieblad gesigualeerden B. J. G. L verdacht van inbraak te Middeiharnis. Bjj het naderen van den rechercheur wilde L zich uit de voeten maken door met het pontje bjj de Zomerhofstraat de Schie over te steken. Toen L. zoodoende aan verdere vervol- giug trachtte te ontkomen, zag He recher cheur zich genoodzaakt van zijn revolver gebruik te maken en op den verdachte eenige schoten te lossen. L. werd door twee schoten getroffen. Een kogel drong in het linkerdijbeen, terwjjl het rechter- been werd doorschoten. Toch vei volgde L. zijn vlucht en drong in de Benthemdwars- straat een particulier huis binnen. Het bloedspoor wees den rechercheur echter den weg, welken de verdachte had geno- men, waarop de arrestatie volgde. Allereerst werd L toen naar het zieken- huis aan den CooLingel vervoerd, daar verbonden en toeD naar het politiebureaa Witte de Withstraat overgebracht. WOEST RIJDEN. Te Elst (U.) werd G. Drost, die Daast zgn paard liep, door een in raeende vaart rijdend motorrjjwiel .net zijspan aangereden, waarbij hem het linker oaderbeen totaal verbrjjzeld werd. Na voorloopig verboDden te v.jju werd de ongelukkige naar Uirecht vervoerd. De motorrijder reed kalmpjes door naar Amerongen, zonder zich ergens om te bekommeren. Te Amerongen echter werd hij na telefoDische waarschuwing aangehoudeD, waarna proces-verbaal werd opgemaakt. Op den Haagweg onder Rijswgk is een tilbury, waarin de heer en mej. Van der Veen uit 's Gravenhage een toertje maakten aangereden door een onbekend gebleven automobilist,, die met groote snelheid reed. De inzittenden werden over den weg ge- slingerd en werden ernstig verwond met een auto die passeerde naar het Ziekenhuis Bethel te Deltt vervoerd. De tilbury werd vernield, het paard bleef ongedeerd. De Rgswijksche politie stelt een ernstig onderzoek in naar den woesten rijder, die zonder zich ergens om te bekommeren is doorgereden. ONVOORZICHTIG. Te Njjmegen, op den Berg en Dalsehen- weg, sprong Zondagmiddag de 28 jarige magazjjnkcecht G. A. Jorna van den in voile vaart zijnden motorwagt-n van de electrische tram, meldt de VN. R. Ct Hjj werd door een bijwagen overredeu en overleed op den weg. GASONTPLOFFING. Zondagmorgen zocht M. Heider, korpo- raal bjj de Koloniale Reserve te Njjmegen, in zgn huiskamer met eea lucifer naar een lek aan de gaslamp, waardoor een gasont- ploffing plaats had. Heider bekwam ern- stige brandwonden aan handen, armen en rag en is in het Militair Hospitaal opge- nomen. Zijn vrouw btkwarn eenige brand wonden aan haar handen, terwijl van de drie kinderen de haren schroeideD. De woning werd ernstig b=schacligd. Een raam werd uit.geiuwd en een deur versplin- terd, terwjjl het bebang en het plafond in de huiskauaer werden beschadigd. Een be gin van brand ontstood waarbij eenig huis- raad verbrandde. De brand werd door bu- ren gebluseht. De oorzaak van de ont- ploffing is te wgten aan het niet voldoen- doende van water voorzien zgn van de gaslamp, zjjnde een nat gasornament, zoo dat gas ontsnapte. KINDJE VERBRAND. Verschillende kinderen te Nieuweroord onder de gemeente B=ilen waren aan het vuurtjestoken, waarbij ook tegenwoordig was het 3jarig dochtertje van den land bouwer G. Kuiper aldaar. Toen de kleine, evenals de grooten, ook wat sprikken op het vuur wilde gooien uit haar schortje, vatten have kleertjes vlam. In weerwil van alle aangewende pogingen, kon niet worden voorkomen, dat het kindje in hevige mate met brandwonden werd overdekt Het moes*: naar het ziekenhuis worden overgebracht en is aan de gevolgen overleden. VERG1FT1GD DOOR WORST? Bjj verscbeidene persomn te Lisse doen zich vergif igingsverschjjnselen voor. De oorzaak werd gezocht in het eten van worst Hoewel er e nstige lijders onder zgn is er nu nog niet een van gestorven. VL1EGONGELUK. Op het vliegveid bjj MalmS had een ernstig vliegongeluk plaa-s. Kort na het opstijgen van een vliegtuig, waarin zich twee officieren-vliegrrs bevonden, ontplofte de motor en stortte het toestel in 'ljismtn gehuld omlaag. Beide officierec bleven op de plaa^ dood. Hun Ijjken werrten verkooid onder het bracdende, vliegtuig weggehaald. O-NTPLOFFING. In den trein, welke de vorige week Dinsdagmiddag 5 u 5 min. uit Rotterdam naar Den Haag veitrok, heeft, naar aan de Res.bode wordt gemeld, een ernstig ongeval plaats gehad. Even voorbjj Schiedam werd de trein plotselmg tot stilstand ge bracht, doordat er nan de noodrem ge- trobken werd. In een drrde klas coupe had een hevige ocrploffing plaats gehad, doordat een reuiger, die een flesch benzine ia den zak had, welke niet goed gesloten was, bjj het aansteken van een sigaret te dicht met een lucifer in de nabijheid van het givaarlijke goedje was gekomen. In de propvolle coupe werden verschillende personen gewondvan enkelen was het hoofdhaar geschroeid en waren de handen deerlijk verbrand. De gekwetsten moest.en in Delft den trein verlaten, om daar ver bonden te wordeD. Het geval verwekte hevige consternatie. GEMEENT ERA AD VAN AXEL. Vergadering' van Dinsdag- 13, September 1921, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, Bur gemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, J. Weijns, J. de Kraker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Diele man, J. de Feijter en M. Koster, benevens de waam. Secretaris. Afwezig de heer Ph. J. van Dixhoorn. (Vervolg). 2. Adres van den directeur der gasfabriek om salarisverhooging. Naar aanleiding van het in de vorige ver gadering aangehouden verzoek van K. Wiech- mann, directeur der gasfabriek, om verhooging zijner jaarwedde, stellen Burgemeester en Wethouders voor, zijn jaarwedde te verhoo- gen met 300, onder voorwaarde, dat de ad- ministratieve hulp die hij thans krijgt alsdan achterwege zal blijven. De gascommissie heeft echter geadviseerd eene verhooging van f 300 's jaars te geven, zonder eenige voor waarde. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders de jaarwedde wer- kelijk veel te laag achten in verhouding tot collega's van den directeur. Er wordt zelfs in kleinere gemeenten dan Axel veel meer gege ven. Hij is een der minst bezoldigden. De heer VAN DE BILT verklaart tegen de verhooging te zijn; hij wenscht die niet te geven voordat de zaak beter marcheert. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat het voorstel van Burgemeester en Wethouders af- wijkt van dat der gascommissie. De laatste wil de verhooging geven zonder voorwaarde. Hij was lid der commissie van onderzoek, die do aandacht vestigde op het hooge bedrag, dat was uitgegeven voor administratieve hulp van den directeur. Hij vraagt, of de gascommissie overtuigd is, dat de directeur die administra tieve hulp kan missen. De VOORZITTER deelt mede, dat de gas commissie daarvan niet overtuigd is. Als de nieuwe wijze van boekhouding, die volgens aanwijzing van den accountant ook op de gasfabriek moest worden ingevoerd, niet door den directeur kan verricht worden, moet hem hulp worden verstrekt. De heer KRUIJSSE was daar niet tegen. maar wel maakte de commissie bezwaar, dat dit een vaste hulp zou worden. De heer BAERT merkt op, dat die hulp den dinecteur indertijd verstrekt is wegens de meerdere zorg die de fabriek in den distribu- tietijd van hem vorderde, doch hij schijnt ze thans nog noodig te hebben. De heer DIELEMAN wijst er op, dat het voorstel der gascommissie inderdaad een jaar- weddeverhooging van f 300 bebeekent, doch dat van Burgemeester en Wethouders maar f 44, daar f 256 was uitgegeven in 1920 voor admi nistratieve hulp. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders zich op een eenigs- zins ander standpunt stellen dan de gascommis sie. Deze acht het noodig, dat de boeken goed worden bijgehouden. daar dit de controle der commisie vergemakkelijkt, die anders zeer lastig is en dat dus, als hij dit niet kan, daar voor hulp moet worden verleend. Burgemees- tar en Wethouders meenen, dat hij dat werk zelf moet doen. De heer OGGEL acht het hier een eigen- aardige toestand. Hij nam tijdens de distri bute werk aan buiten de gasfabriek, waardoor hij voor zijn ambt tijd te kort kwam. Nu zijn d erkzaamheden afgeloopen, krijgt hij dus weer meer tijd voor zijn eigen werkkring dis- ponibel en meenen Burgemeester en Wethou ders, dat hij voldo'tide in de gelegenheid is om die f 300 zelf te verdienen en de tijdelijke hulp dus kan vervallen. De heer DE KRAKER vraagt, of de boek houding, toen de directeur benoemd werd, op de gasfabriek geschiedde. De VOORZITTER weet dit niet, daar de directeur er al was toen spreker hier kwam. De heer KRUIJSSE meent, dat hier zaken wordeti verward. De boekhouding voor zoover die het administratieve gedeelte betreft, dat wil zeggen de aankoopen en leveringen aan particulieren is opgedragen aan een boekhou- der, maar het gaat hier over de boekhouding de fabriek zelve betreffende. De commercieele boekhouding berust bij den heer Comelisse. maar het gaat hier over de technische boekhouding. De heer DE KRAKER meent, dat, als die technische boekhouding aan den directeur be hoort, dat deze dat dan zou moeten doen en de tijdelijke hulp zou kunnen worden weggeno- men. De heer OGGEL merkt op, dat de heer De Kraker dan hetzelfde wil, als hetgeen Burge meester en Wethouders voorstellen. De heer DE KRAKER weerspreekt dit; hij wil alleen die tijdelijke hulp afschaffen als het kan. De heer WEIJNS is overtuigd, dat, als het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt aangenomen, die tijdelijke hulp zal blij ven. Hjj voelt daarom meer voor het voorstel van Burgemeester en Wethouders. De VOORZITTER acht de uitlegging van den heer Kruijsse nog niet geheel juist. Voor de commercieele boekhouding waren verschil lende gagevens noodig van den boekhouder Cornelisse. Voor het verzamelen daarvan is indertijd aan den directeur tijdelijke hulp ver leend en die hulp is tot nu toe gebleven. Er kan worden nagegaan, of die hulp thans nog noodig is. De heer OGGEL vraagt, of den directeur al is gevraagd of hij die administratie kan verricht.-n, dan wel of hij nog hulp noodig heeft. De VOORZITTER deelt mede, dat hij te kennen gaf, die noodig te hebben. De heer DE FEIJTER meent, dat, als het voorstel der gascommissie wordt aangenomen, deze wel zoo kvviek aal zijn, om de tijdelijke hulp voor de boekhouding weg te nemen, als die niet meer noodig is. De heer VAN DE BILT vraagt, wat dit zal baten, als de gascommissie zegt het mag niet en hij doet het toch? De heer DE FEIJTER meent, dat uit het geen hier te berde gebracht is, nog niet kan worden geconcludeerd, dat de directeur bevelen die hem gegeven worden niet zou opvolgen. Hetgeen hier met betrekking tot de aanstel- ling van een fitter is meegedceld, kan z. i. daarvoor nog niet als bewijs gelden. Hij kan dat nog niet zoo erg vinden. De VOORZITTER acht het ook wel wat sterk uitgedrukt, dat hij gegeven bevelen niet zou uitvoeren. Het feit is, dat hij geen kennis heeft gegeven van de poging om het genomen besluit uit te voeren. De heer WEIJNS meent op grond van een en ander, dat het toch beter geweest ware, dat de brief van den directeur aan den gemeente- raad achterwege was gebleven. Als er schuld is, is dit toch in de eerste plaats bij hem te zoeken. De heer KOSTER vestigt er de aandacht op, niet te hebben gezegd, dat de directeur gege ven bevelen niet opvolgt, doch wel: dat dit wel eens voorkomt. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat er hier verschil is tusschen Burgemeester en Wethou ders, het verantwoordelijk, en de gascommis sie, het adviseerend college. Hij meent, dat het voor den gemeenteraad aanbeveling ver- dient het voorstel van het verantwoordelijk college aan te nemen. De heer DIELEMAN voelt ook daar wel voor. Hij wijst er echter op, dat de directeur zich volgens zijn instructie, indien dit nood zakeiijk is, door deskundige hulp voor de boek houding kan doen bijstaan. Dat is rekbaar, want dan zou er van een tweede hulp ten slotte ook nog wel eens een derde kunnen komen. De gascommissie en Burgemeester en Wethou ders moeten dienaangaande kunnen ingrijpen. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat dit kan, want indien er geen geld voor op de begroo- ting staat, kan dat er niet voor worden uit gegeven. De VOORZITTER brengt alsnu in stem ming het voorstel van Burgemeester en Wet- ders, om voorwaardelijk een verhooging van f 300 te geven. Daarover staken de stemmen; voor stemmen de heeren Weijns, Dekker, Dieleman, Oggel en Kruijsse; tegen stemmen de heeren Baert, De Kraker, Van de Bilt, De Feijter en Koster. In de volgende vergadering zal alzoo hier over opnieuw worden gestemd. 3. Circulaire van het Bestuur der Afd. Zeeland van den Ned. Bond van Ge- meenteambtenaren, betreffende salariee- ring van het secretariepersoneel. Ingekomen is een schrijven van het bestuur der afdeeling Zeeland, van den Ned. Bond van gemeenteambtenaren, dat daarin herinnert, dat het op 28 September van het vorig jaar eene regeling aan de hand deed, welke naar hare bescheiden meening eene bevredigende salarieering der ambtenaren ter secretarie zou geven. Tot haar genoegen is daaromtrent ner- gens in ongustigen zin beschikt. Daarentegen vernamen zij zijdelings, dat enkele gemeenten eenige verhoogingen zij meent te mogen aannemen, dat die als tijdelijke maatregelen zijn bedoeld toekenden. Bij vele gemeenten blijkt hunne circulaire alsnog in overweging te zijn. Zij geven toe, dat de onzekerheid omtrent den loop der zaken welke bij de Staatscommis- sie voor de salarieering der gemeenteambte- ren in behandeling zijn, eenige aanleiding gaf tot het nemen van uitstel, doch nu hert tijdstip van de samenstelling der gemeentelbegrootin- gen weder nadert, veroorloven z\j zich de vrij heid, nogmaals het belang der ambtenaren ter secretarie onder het oog te brengen en den gemeenteraad te verzoeken, hunne voormelde circulaire nogmaals een ernstig punt van be handeling te doen uitmaken. De VOORZITTER stelt namens Burgemees ter en Wethouders voor, aan de vereeniging te berichten, dat de jaarwedden hier ongeveer ovdreenkomstig de bedoeling der vereeniging geregekl zijn. Overigens is er gelegenheid, die circulaire bij de begrooting nader onder de oogen te zien. De heer DE FEIJTER stelt voor, deze cir culaire eenvoudig voor kennisgeving aan te nemen. In verband met vroegere besluiten om trent een adres van een buiten de gemeente gevestigrie organisatie vindt hij dat regelma- tiger. De heer KRUIJSSE acht dat niet noodig; men kan er toch bjj de begrooting rekening mede houden. Hij vindt het wel gemakkelijk, dat een vereeniging eene regeling aangeeft, anders moet de raad in den blinde zitten wer- ken. Met 9 stemmen tegen 1, wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aangenomen. Voor stemmen de heeren Baert, Weijns, De Kraker, Dekker, Dieleman, Oggel, Van de Bilt Kruijsse en Koster; tegen stemt de heer De Feijter. 4. Verzoek van Ph. J. van Dixhoorn om ruiling van grond. Ingekomen is een schrijven van Ph. J. van Dixhoorn, die daarin te kennen geeft, dat hij den gemeenteraad verzoekt, met hem eene ruiling van grond te willen aangaan ter grootte van 178 M2., gelegen in de Zeestraat, ten- einde ter veTgemakkelijking van beider gren- zen er ter verfraaiing van de gemeente een reehte scheiding te kunnen maken, door mid- del van een rasterwerk, muur of schutting, loopende van Noordoostelijke in Zuidwestelijke richting, een en ander door den gemeente- opzichter door paaltjes aangeduid. De VOORZITTER stelt voor, dit verzoek te stellen in handen van Burgemeester en Wet houders en noodigt de leden uit, zich dan in- middels ter plaatse eens op de hoogte te stel len, De heer DE FEIJTER vraagt, of de voor- waarden van de vorige ruiling van grond zijn nagekomen. Hij meent, dat, als er voor- waarden gesteld zijn, Burgemeester en Wet houders deze ook moeten uitvoeren, en dat maar niet laten loopen. De VOORZITTER merkt op, dat voor zoover hem bekend is, slechts aan een voorwaarde nog niet voldaan is, n.l. het verharden van een w'S naast het terrein. Daar dit echter nog

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2