Handelsberich tan. BURGERLIJKEN STAND. GEMENGDE BERICHTEN, GELDGEBREK Ook de spuit van de Nederlandsche (list en Spiritus Fabriek was ter plaatse. Bin- nen 25 minuten kwamen twee Haagsche aucospuiten onder ieiding van den heer Spoelstra op het terrt-in van den brand aao, die een kolossale massa water in den vuur- gloed wierpen. Omstreek kwart over twee stortte het dak onder daverend geraas in elkaar Het gevaar was toen geweken, het middenscbip vatte geen vuur. De militairen verleenden goede hulp bg het afzetten van het terrein. De schade wordt door verzekering gedekt. Om ongeveer 7 uur was men den brand in de Oude Kerk geheel meester en werd het blusschingswerk stop gezet, zoodat toen de groote motorspuit kon iurukken. Met een kleinere spuit bleef de brandweer voor alie zekerheid den geheelen nacht de waeht houden. De heer Roodenburg, president-kerkvoogd deelde mede, dat het gebouw op Anuter- damsche beurspolis verzekerd is, en dat nog onlangs de verzekeringssom van het Kerk- gebouw aanmerkelijk was verhoogd. De inboedel der Kerk is verzekerd bi) de Arnhemsche Verzekering Mi), te Arnhem. Wat de schade betreft, deze valt op het oogenblik nog niet met absolute zekerheid te taxeeren. Het inwendige van de Kerk en vooral het schip, kreeg groote water- schade. Was men aauvaukeljjk van mee- ning, dat het groote orgel hoegenaamd niet had geleden, later bleek het tegendeel. Het fraaie instrument zal een belangrijke re- paratie moeten ondergaan. Ook aan den preekstoel, een voorbeeld van fraai 16e eeuwsch houtsnjjwerk, zullen belangrijke herstellingen moeten gebeuren. De dikwijls vergroote Oude of St. Hypo litus kerk van ongeveer 1250 heeft als onderbouw van den scheefverzakten toren Frankischen wachttoren de kerk zelf bevat de graftombes van de zeehelden Piet Hein en Maarten Harpertszoon Tromp, van den natuurkenner Van Leeuwenhoek en van Elisabeth de dochter van Marnix van St. Aldegonde. Een gedenksteen houdt de ge- dachte aan Boot, den Delftschen wonder- dokter van Mevrouw-Toussant, levendig. Het spreekt wel haast van zelf dat in het Kerkgebouw voorloopig geen dienst kan worden gehouden. Kerkvoogden hebben evenwel de beschikking over een hulpkerk in de Schoolstraat, zoodat op Zondagen de prediking gewoon kan plaats hebben. Zoo spoedig mogelijk hoopt het Kerkbestuur met de restauratie van het Kerkgebouw aan te vangen. Rotterdam, 26 Sept. 1921. VEEMARKT. Aangevoerd werden 297 vette runderen, 201 vette- en graskaiveren, 1153 schapen en lammeren en 1101 varkens. De noteering was als volgt Koeien le kw. 1,80 tot J 1,90 2e kw. /1,70 tot /1,60 3e kw. 1,50 cot /1,40 Ossen le kw. f 1,75 tot 1,85 2e kw. 1,65 tot 1,553e kw. 1,45 tot 1,35 Kalveren le kw. j 2,40 tot /2,60 2e kw. 2,20 tot 2,- 3e kw. 1,80 tot 1,60; Schapen le kw. 1,— tot 0,90 2e kw. 0,80 tot 0,70 3e kw. 0,60 tot Lammeren 1,10 tot /I,VarkeDS le kw. f 1,14 tot 1.18 2e kw. 1,12 tot y 1,053e kw. 1,— tot 0,95 Licht soort 1,04 tot 1, Vet vee en vette kalveren met matigen handel in eerste kwaliteit. De miodere soorten met tragen haudel en afwijkende prijzen. Schapen en lammeren met tragen handel in beide soorten wegens ruimen aanvoerVarkens waren met redeijjken handel in alle kwaliteiten met eenigszins teruggaande prijzen. FiJNE ZADEN. Zaailijnzaad 24,tot 25,— Koolzaad 29,— tot 30,— Bruin Hos- terdzaad J 30, tot f 31,Geel Mosterd- zaad 28,tot 29,Karwgzaad y 30,tot 32,Blauwmaanzaad 48,- tot 50,-. AARDAPPELEN. Zeeuwsche EigeDheimers/5,80 tot /6,20; Geldersche Kralen 7,60 tot 7,75 Blauwe Eigenheimers 6,30 tot f 6,60 Poters 4,— tot 4,60 Spuische Eigen heimers f 6,tot f 6,50 Zeeuwsche Blauwe 7,25 tot 7,50 Zeeuwsche Bonte 7,25 tot 7,75. VLAS. AangevoerdBlauw 4080 steenGro- ningsch 1800 steen; Wit 1110 steen Hol- Iandsch Geel 2750 steenDauwroot 100 steen. E1EREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 13,— tot f 15,50. Wat de kwestie van de aanstelling van den tweeden fitter betreft, de gascommissie heeft geen bezwaar gemaakt tegen het aanstellen van een lweeden fitter omdat dit niet in het belang der fabriek zou zijn, doch de gascom missie heeft zich daarover beklaagd, dat zij, nadat eerst was bepaald, dat een tweeden bekwamen fitter zou worden aangesteld er verder- niets meer van hoorde en later be- merkte, dat weer een hulpfitter was aange steld. Indien de directeur bericht had gezon- den dat er z. i. geen voldoende sollicitanten waren en het hem dus in het belang der fa briek gewenscht voorkwam te handelen zooals thans is geschied, dan zou de opmerking ach- terwege zijn gebleven. Spreker voegt hieraan nog toe, dat de di recteur hem, nadat hij hem had ingelicht, heeft gemachtigd hier te verklaren, dat hij tot de overtuiging is gekomen, dat zijn plannen wel degelijk door Burgemeester en Wethou- ders zijn behandeld, en hij dus zijn schrijven op dat punt terugneemt. De heer DIELEMAN meent hieruit te moe ten concludeeren, dat er in de vorige vergade- ring wel wat lichtvaardig over den directeur gesnroken is. De VOORZITTER wijst er op, dat het be zwaar der gascommissie toch daarop neer- komt, dat de directeur van aangenomen plan nen afwijkt, zonder daarvan aan haar nader bericht te doen. Hij neemt wel aan, dat de directeur, dat niet met opzef heeft gedaan, maar dat gaat toch niet op. Als hij geen ge- schikt candidaat had om ter benoeming voor fitter voor te dragen, dan had hij daarvan zeker kennis moeten geven. De heer DIELEMAN gelooft toch, dat men, hier personen besprekende, zeer voorzichtig moet zijn. De VOORZITTER meent dit ook steeds te hebben in acht genomen. De hter OGGEL meent, dat de bemerking van den heer Dieleman hier toch niet op zijn plaats is, want de directeur weerlegt feitelijk in zijn schrijven niets van de beschuldigingen die tegen hem zijn uitgebracht. Hij had ken nis moeten geven van zijn veranderde plan nen, zijn b(,>wering omtrent het in de papier- mand* werpen van zijn plan is onjuist. Daar die ovenbouw slechts ten doel had de voor- handen bruinkolen op te maken, besloten Bur gemeester en Wethouders er niet op in te gaan, daar dit dan de voor de verbouwing noo- dige kosten niet kon goed maken. De heer DIELEMAN: Het komt mij voor, dat er niet genoeg overleg is gepleegd. De heer DE KRAKER zou dan gaarne wel eens vernemen, bij wie volgens de heer Diele man de fout daarvan schuilt, bij den directeur of bij de gascommissie. De heer DIELEMAN gelooft bij beiden. Maar daarover loopt het niet. Hij meent, dat de directeur wel eenige beschuldigingen weerlegt en maant daarom alleen tot voorzichtigheid aan. De heer DE KRAKER wijst er op, dat de heer Koster er in de vorige vergadering al leen op gerwezen heeft, dat de directeur de genomen besluiten niet uitvoert. Hij had daar- toe naar sprekers meening het voile recht. Als een besluit genomen is en men hoort ner- gens meer van, dan kan men dat terecht zeg- £en- De VOORZITTER acht het ook jammer, dat hij geen bericht heeft gezonden. Dat is in elk geval een nalatigheid. Ten andere Is zijn plan wel degelijk behandeld. Hij meent, dat de raad thans hiervan wel kan afstappen. Aldus geschiedt. gezegd wenscht men de ontvangst van Hare Majesteit zoo eenvoudig mogelijk te doen zijn. -Hij meent echter, dat het beter zoude zijn, om, in plaats van daama feest te vieren, en daar- voor gelden te verteeren, de behoeftigen en ouden van dagen die door de diaconien worden ondersteund eens te bedenken en dien dag voor hen tot een feestdag te maken. Dat de gemeente gelden zou moeten voteeren voor feestvieren ziet hij nog niet in. De VOORZITER vraagt, of het denkbeeld van den heer Dieleman niet met dat der Oranjevereeniging zou te combineeren zijn. De heer VAN DE BILT merkt op, dat, in dien de Oranjevereeniging langer bestond, het misschien niet noodig zou geweest zijn bij de gemeente aan te kloppen om steun. Het be zwaar van den heer Weijns, dat ook andere vereenigingen zouden kunnen komen, kan hij niet deelen. Iedere vereeniging is ook met de Oranjevereeniging niet op een lijn te stellen. In die vereeniging hebben nu alle partijen zit- ting en op dat punt zijn alien gelijk gezina: het eeren van het Hoofd van den Staat. Hi] ziet er geen bezwaar in, dat van gemeente- wege hiervoor nu eens een bedrag wordt be- schikbaar gesteld, om na het vertrek van de Vorstelijke familie nog eens wat feest te vie ren. Hij wil niet beweren, dat er alsdan ook niet eens iets zal gebeuren dat minder goed is, maar dat heeft men altijd. Want dan zou het bezoek van de Koningin zelf ook wel achter- wege moeten blijven, daar ook dat alleen wel aanleiding kan geven, dat iemand eens een borreltje te veel gebruikt, en dan zou de Ko ningin wel de schuld kunnen gegeven worden, dat er iemand zat is. De Oranjevereeniging is van plan om elken gedenkdag van het Vor- stelijk Huis luister bij te zetten. De heer DE FEIJTER zal, nu er zoo weinig dagen resten en er natuurlijk reeds plannen gevormd zijn om Hare Majesteit de Koningin waardig te ontvangen voor het voorstel stem- men, waarmede hij echter volstrekt niet te kennen wil geven, dat hij dit den meest ver- kieslijken weg acht en er in de toekomst ook voor zal zijn. De VOORZITTER acht terecht opgemerkt, dat de Oranjevereeniging pas is opgericht en er dus geen gelegenheid meer was om een be- roep te doen op steun der ingezetenen. De heer DIELEMANDan had zij maar een leening moeten aangaan, er zijn vermogenden genoeg onder de leden, die een bedrag hadden kunnen leenen. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat d? Oranjevereeniging nu voor deze gelegenheid een bedrag vraagt. Het bezoek van Hare Ma jesteit duurt maar 10 minuten. Indien daama alles zou afgeloopen zijn, zou dit geenerlei in- druk nalaten, vooral niet op het jonger ge- slacht. Het is gewenscht, daarvan vooral van het eerste bezoek van Prinses Juliana, een blijvende herinnering te scheppen. Het votee ren van gelden voor deze gelegenheid acht hij volkomen gewettigd. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met 8 tegen 2 stem- men. Voor stemmen de heeren Baert, De Kraker, Dekker, Oggel, Van de Bilt, Kruijsse, De Feij- ter en Koster; tegen de heeren Weijns en Dieleman. (Wordt vervolgd). Da loodgieter H., door wiens onvoor- zichtigheid de brand in de Oude Kerk on- stond is gisteren door de Politie in arrest gesteld. EEN SYMBOOL VAN 100-JARIGE VR1ENDSCHAP Op de grenslgn tuasphen Canada en de Vereenigde Staten is een geweldige poort van cement en staal opgericht, die voor de helft op Canadeesch en voor de andere helft op Amerikaanpch gebied staat en dient om den honderdjaiige vrede tusschen beide landen te gedenken. Het inschrift aan de Noordzijde luidt yBroeders samenwonende in vriendschap", terwijl aan den Zuidkant geschreven staat yKinderen van een moeder". Bij een van de deuren leest men d, Honderd jaren open", en bij da anderemogen deze deuren nooit gesloten worden." Verder draagt de poort een blok hout van de Mayflower" en een stuk ijzer van de Beaver", het eerste stoomschip dat den Stillen Oceaan overvoer. Van de poort waait ook de Belgischs vlag, omdat het vredesverdrag tusschen de Vereenigde Staten en Canada te Gent geteekend werd, op 24 December 1814. De Fransche driekleur wappert ter eere van de Fransche bevolking in Canada. HE! OR1G1NEELE DENKBEELD VAN EEN MUZ1KAAL WERKGEVER. Een directeur van een Engelsche tabriek, met ongeveer duizend man personeel, heeft aan een vertegenwoordiger van de „Daily Cronicle" zijn origineele denkbeelden om trent muziek voor de werkplaats uiteenge- zet. „Waarom>" zoo vraagt hij; worden er voor de verschillende beroepen geen hed- jes gemaakt de arbeiders zouden ze ook zelt kunnen maken r zooals de wijsjes, waarop de matrozen vroeger het anker he- schen, de zeiten bijzefteu at reetden, het schfp leegpompten, en zoo voort? 1 oen ik nog jong was, herinnerde lk mij, dat vele werklieden, liedjes zongen die be- trekking hadden op hun beroep, Waarom zouden wij met eens probeeren, bij voor beeld met behulp van een organisatie van werklieden, om voor elk bedrijt een paar liedjes te maken? Er zull.n natuurlijk altijd een paar bedrijven zijn waar dit niet zou lukken. Tegen een automatische klink- machine zouden de werklui bijvooroeeld bezwaarlijk op kunnen. Het eigenlijke idee is dus: elk bedrijt zijn eigen liedjes. Het lied van de kleer- makers en naaisters zou de genoegens van een kalm, huiselijk leven moeten verheer- lijken, en de melodie zou zich moeten aan- passen aan zachten en zoetvloeiende woor- den, die een draad en naald een flinK eind op weg zouden helpen. De vrouwen in een jamtabriek zouden het beste werken onder het zingen van een lied, waarin sprake is van de vrucnt- boomen en de jaargetijden, maar het zou een vroolijk en aanstekelijk deuntje moetpn zijn, met korte, krachpge woorden. Het lied van een smid komt bijna van- zelt. En denk eens aan, hoe een landbou- wer zou kunnen uitweiden over de lente. Wanneer ik mijn zi'n hacf, zou iedere werkplaats weergalmen van hederen, ge maakt door dichters en groote compoms- ten, en de arbeiders zouden vroolijk blij ven en belang stellen in de tradities van hun beroep. GRAAUW. Huwelijks-aangiften. 12 Aug. Prudent Franciscus Bruggeman, oud 32 j., jm. en Martha Marie Buijsse, oud 27 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 31 Aug. Prudent Fran ciscus Bruggeman, oud 32 j., jm. en Martha Maria Buijsse, oud 27 j., jd. Geboorten 4 Aug. Maria Leonia, d. van Petrus Josephus Totte en van Anna Maria Laffeber. 11 Aug. lvonne Paulina, d. van Jacobus Burm en van Mat- hilde Want. 18 Aug. George Petrus. z. van Edu- ardus Jacobus Totte en van Martha Daalman. 22 Aug. Anna Louisa, d. van Petrus Alphonsus van Gimst en van Mathilda Rosalia Cambeen. Nathalie Marie en Josephine Melanie dochters van Aloijsius Desiderius Boenne en van Juliana Maria Theresia Apers. 24 Aug. Cornelis Adrianus Petrus, z van Petrus Johannes Boenne en van Cornelia Maria Petro- nella Wijnen. Overlijden. 6 Aug. Maria Rosalia Borm, oud 6j., d. van Honore en van Maria Catharina Bogaert. 22 Aug. Anna Catharina de Maat, oud 10 w., d. van Petrus Johannes en van Benilde de Koning. 24 Aug. Fidelus Dominicus Mattheijssen, oud 3 m., z. van Petrus en van Sophia Mangnus. 25 Aug. Josephine Melanie Boenne, oud 2 d., d. van Aloijsius Desiderius en van Juliana Maria Theresia Apers. KOEWACHT. Huwelijks-aangiften. 13 Aug. Joseph Janssens (van Stekene, B.), oud 37 j., jm. en Elisabeth Marie van Pottelberghe, oud 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Aug. Johannes Cor nelis van den Boom (van Breda), oud 31 j., jm. en Clara Maria Bonte, oud 26 j., jd. 17 Aug. Josephus van Goeije, oud 26 j., jm. en Irma Maria Weijnacker, oud 23 j.. jd. Franciscus Gregorius Rammeloo (van Rotterdam), oud 29 j., jm. en Joanna Coleta Velle- man, oud 28 j., jd. 29 Aug. Joseph Janssens (van Stekene), oud 37 j., jm. en Elisabeth Marie van Pot telberghe, oud 29 j., jd. Geboorten. 4 Aug. Josephus, z. van Polijdorus Henricus Hamerlinck en van Maria Augusta de Block. 9 Aug. Magdalena Josephine Alphons, d. van Henricus Dominicus Wijnacker en van Emelie Marie Vernim- men. 16 Aug. Alphons, z. van Honore Creve en van Christina Maria Schaut. 27 Aug. Hilda Maria Leonia, d. van Honore Adam en van Alma Emma, d. van Augustus van Bastelaer en van Mathilda van Himste. 20 Aug. Maria Amanda Judith, d. van Honoreus Bernardus Plasschaert en van Alicia Joanna Josepha Wuijtack. Overlijden. 12 Aug. Celina Mathilda Eelegeest, d. van August Jozef en van Maria Mathilda Beaurain. 15 Aug Anna Maria Sturtewagen, oud 86 j., wed. van Charles Louis Martens Clementina Josephina van Pottelberghe, oud 30 j d. van Aloijsius en van Maria Josephine van Damme. 16 Aug. Camillus Miggens, oud 6 j z. van Petrus Franciscus en van Maria Josephina de .Jonghe 18 Aug. Hijpolitusde Puijsseleijr, oud 75 j., z van Pieter Antonius en van Maria Josepha van Damme. SAS VAN GE^T. Huwelijks-aangifter.. 11 Aug Gerardus Herinanus Hendrix, oud 29 j., jm. en Zulrna Julia De Maet, oud 21 j., jd. 17 Aug. Arthur Joseph Ilollebosch, oud 24 j., jm. en Emma Melanie van Cleemputte, oud 21 j., jd. Echtscheiding. 20 April. Gescheiden van echt.. Charles Maurice Vereecken en Camilla Emilia Cun- stantina Everaert. Huwelijks-voltrekkingen. 27 Aug. Gerardus Her- manus Hendrix, oud 29 j., jm. en Zulma Julia De Maet, oud 21 j., jd. Geboorten. 3 Aug. Julienne Maria Jeanne Regine, d. van Gustaaf Stephanus Maria Brion en van Joanna Josephina De Smidt. 5 Aug. Willy Cyrillus, z. van Edmond Eduardus Renique en van Elodie Acke. 6 Aug. Willy, z. van Marinus Wilhelmus van Rijssel en van Geertruida Visser. 13 Aug. Joris Cornelis, z. van Machiel Hamelink en van Adriana Neeltje Harms. 25 Aug. Marguerite Regina, d van Ed mond Joseph Neijt en van Irma Christina de Caluwe WEERBER1CHT VAN 26 SEPTEMBER. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt luidt als volgt: Hoogste barometerstand 771.6 Blacksod. Laagste barometerstand 755.6 Vestma- noer. Verwachting tot den avond van 27 Sept.: Zwakke tot matige, Noordoostelijke tot Noordelijke wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, zelfde tem- peratuur. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. INDIEN GEZOND, BLIJF GEZOND. Maak geen gewoonte van het gebruiken van geneesmiddelen. Als gij ziek zijt, hebt gij waar- schijnlijk medicijnen noodig. Maar zoodra gij weder gezond zijt, dient gij met het gebruik op te houden. Zorgzame gewoonten, lichaams- oefeningen, eenvoudig voedsel, goede ontias- ting, en geregelde, verkwikkende slaap, dienen u gezond te houden. Wees biij, als gij vrij zijt van verschijnselen van nierzwakte. Als gij er aan twijfelt, kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pillen u helpen. Dit geneesmiddel schept geen gewoonte-vorming. Onderzoek u zelf. Ontwaakt gij 's morgen3 met een doffe, kuoppende pijn in den rug? Hebt gij biazen onder de oogen en zijn uw handen en enkels gezwollen Is de urine bewolkt, zanderig of brandend Geschiedt de loozing te veel of te weinig Zijn uw ledematen beve— rig en rheumatisch, vooral bij vochtig weder? Zijt gij moedeloos, altijd vermoeid, zonder lust en wilskracht Wordt gij duizelig na een poos gestaan te hebben Hebt gij last van rheuma- tiek, spit of ischias? Als gij „ja" moet antwoorden op een van deze vragen, is het bepaald, noodig om een speciaal niergeneesmiddel te nemen, en kunt gij niet beter doen dan onmiddellijk te bfegin- nen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Te Ter Neuzen verkrijgbaar bij Wed. A. v. OverbeekeLeunis a f 1,75 per doos. 32 3»cgsmwiwma8waHgBB»Ks^aiaEsaaKmsaizamaa^saMiBH»»a«ai SCHEEPVAARTBEWEGING. 19 Sept. Eng. s.s. Jakefleet, 2827 M3., kolen, van Jjoole voor Gent. Eng. s.s. Iris, 1176 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Duitsch s.s. Enak, 509 M3., ledig, van Gent naar Hamburg. Duitsch lich. Baza 1146 M3., ledig, van Gent naar Hamburg. Duitsch lich. Nation, 1114 M3., ledig, van Gent naar Hamburg. Eng. zeils. Lord Harington, 249 M3., phosphaat, van Gent naar Ipswich. Eng. s.s. Vanellus, 5338 M3., stukgoed, van Liverpool voor Gent. Fransch s.s. Depute Jaclijn de Rohan. 5775 M3., ledig, van Caen voor Gent. Fransch s.s. Danae, 4135 M3., ledig, van Rouaan voor Gent. Fransch s.s. Portrieux, 6388 M3., ledig, van Havre voor Gent. Eng. s.s. York, 3202 M3„ stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Cormorant, 2106 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. 20 Sept. Fransch s.s. Chauffeur, 3013 M3., ledig, van St. Malo voor Gent. Duitsch s.s. Gustav Fisher, 868 M3., stee- nen, van Lysekil voor Gent. Eng. s.s. Maggie O'Regan, kolen, van Barry voor Gent Eng. s.s. Vanellus, 5338 M3., stukgoed, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Hunterfield, 4114 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Noorsch s.s. Jelo, 1853 M3., ledig, van Gent naar Grangemouth. Duitsch s.s. Hugin, 1616 M3., ledig, van Gent naar Emden. Eng. s.s. Grenkle, 911 M3., cement, van Gent naar Newcastle on Tyne. Fransch s.s. Tisseran, 3013 M3., steen- kolen, van Gent naar Rouaan. Fransch s.s. Marinier 3013 M3., kolen, van Gent naar Pelcamp. Fransch s.s. Dinard, 9263 M3., ledig, van La Pallice voor Gent. Fransch s.s. Limoges, 5533 M3., ledig, van St. Nazaire voor Gent. Fransch s.s. Suville, 6560 M3., phosphaat, van Sfax voor Sas van Gent. 21 Sept. Eng. s.s. Argus, 1994 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. zeel. Hooke, 658 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Nesta Williams, 1385 M3., kolen, van Sunderland voor Gent. Eng. s.s. York, 3202 M3., stukgoed, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Yokefleet, 2827 M3., ledig, van Gent naar Hull. Fransch s.s. Chauffeur, 3013 M3., kolen, van Gent naar Caen. Eng. s.s. Alt, 2840 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Iris, 1176 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Belg. s.s. Loodsboot No. 5, 326 M3-, ledig, van Gent naar Vlissingen. Eng. s.s. Tourmaline, 2363 M3., ijzer, van Gent naar Liverpool. Eng. s.s. Solent, 4171 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. 22 Sept. Eng. s.s. Falccn, 1910 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Volscian, 1613 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Crichtoun, 3184 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Ouse, 2841 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Gen. Havelock, 2073 M3., stuk goed, van Newcastle voor Gent. Fransch s.s. Calfat, 3013 M3., ledig, van Dieppe voor Gent. Fransch s.s. Portrieux, 6388 M3., kolen, van Gent naar Caen. Fransch s.s. Depute Josselin de Rohan, 5775 M3., kolen, van Gent naar Rouaan. Fransch s.s. Danae, 4135 M3., kolen, van Gent naar Caen. Duitsch s.s. Amisia, 2830 M3., fosfaat, van Sas van Gent naar Valencia. Eng. s.s. Argus, 1994 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. zeel. Hooke, 658 M3., ledig, van Gent naar Goole. Belg. s.s. Prest. Stevens, 600 M3., ledig, van Gent naar Ostende. Ena;. s.s. Nesta Williams, 1385 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Van 23 tot en met 25 September werden langs de Middensluis 83 binnenvaartuigen op- en 63 afgeschut; langs de Westsluis 19 op- en 17 afgeschut. POLITIE. 'Op het bureau van politie alhier is als gesonden gedeponeerd een duimstok (zoo goed als nieuw.) RTchthe^ber.de ve-vo-'ge mh aVlaar. q. Door Burgemeester en Wethouders wordt aangeboden de gemeentebegrooting voor 1922, op een eindcijfer van f 173.490,04. De hoofdelijke omslag is daarin uitgetrok- ken op een bedrag van f 80.525,34 (voor het loopende jaar op f 74.574,30). De VOORZITTER stelt deze begrooting in handen eener commissie om daarover rapport ui te brengen, en wijst daarvoor aan de hee ren Kruijsse, Dieleman en Koster, die de op- draeht aanvaarden. r. Een adres van F. Dekker en Maris, resp. voorzitter en secretaris der Oranjever eeniging te Axel, die daarin te kennen geven: dat zij met het oog op het bezoek van de Koninklijke Familie op 16 dezer aan deze ge meente eenige feestelijkheden wil organisee- ren, teneinde uiting te geven van waardeering aan dat bezoek en om de Oranjegezindheid in deze gemeente op peil te houden; dat deze feestelijkheden zullen bestaan in eenige versieringen en het doen geven van sport- en kinderspelen, alsmede muziek- en zangu itvoer ingen. dat hier eenige gelden mede gemoeid zijn is ongetwijfeld; dat zij als zeer jeugdige vereeniging thans over hoegenaamd geen financien beschikt; reden waarom zij zich tot den raad wendt met het beleefd verzoek haar een subsidie te geven van f 400. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders, gelet op den wensch van de Koningin, dat van gemeentewege geen gelden zullen worden besteed voor Hare ont vangst, doch dat dit niet uitsluit, dat het or- ganiseeren van feestelijkheden tot meerderen luister van dien dag kan worden gesteund, stellen voor aan de Oranjevereeniging eene subsidie te verleenen van f 250. Naar hunne meening zal dit bedrag niet geheel behoeven besteed te worden, doch dan kan het overschot later worden gebruikt. De heer WEIJNS acht het een gevaarlijk standpunt, om aan deze vereeniging subsidie te geven voor het houden van feestelijkheden Later kunnen er ook andere vereenigingen komen. Hij heeft er niets tegen, dat deze ver- eenijrfng een feest organiseert, dat niet in strijd is met Gods wet, maar hij meent, dat de kosten daarvan persoonlijk moeten wor den gedragen. Men moet bedenken, dat er ook menschen in de gemeente zijn, die niet met een feest instemmen en als er van ge meentewege subsidie gegeven wordt, dwingt men hen door hunne belasting daaraan toch mee te betalen. Bovendien worden de belas- tingen maar steeds hooger en het is dan toch een luxe, die kan gemist worden. Als men feesten wil, moet dat uit particuliere beurs ge- schieden. De VOORZITTER wijst er op, dat het een hooge eer is, dat de gemeente een bezoek van Hare Majesteit de Koningin en Haar gezin ontvangt en daaraan dient de noodige aan- dacht te worden geschonken. Hij zou het ook verkeerd achten, daaraan groote bedragen te gaan besteden, maar tegen het thans voorge- stelde bedrag, kan, naar hij meent, wel nie- mand bezwaar hebben. Wat de Oranjever eeniging daarvan niet noodig heeft, blijft bij haar in kas. Zij stelt zich ten doel, de jaar- dagen van het Vorstelijk Huis niet onopge- merkt te doen voorbijgaan en daarin wat orde te brengen, en de schoolkinderen wat te geven. Burgemeester en Wethouders zouden het geld willen toestaan met de opdracht daarvan niets uit te geven, dat niet hard noodig is. De heer DIELEMAN is het en ook mede eens, dat de ontvangst van Hare Majesteit de Ko ningin op de meest eenvoudige wijze zal ge- schieden. Eenvoud is het kenmerk van het ware. Men meent nu, dat de Oranjevereeni ging van die ontvangst de Ieiding moet hebben en ook Ieiding zal geven aan hetgeen men verder doen wil. Hij acht het eerste optreden van de Oranjevereeniging niet erg gelukkig, dat ze 400 vraagt voor feestviering. Zooais EEN FAM1LIENUMMER! Bg de loting voor de nationale militie in Leeuwarderadeel viel aan iemand no. 48 ten deel, welk nummer vroeger ook door zgn vader en grootvader was getrokken. EEN DANKBARE VADER. De vader van een leerlinge van een han- delsschool le Amsterdam heeft, ter gelegen heid van het slagen van zijn dochter voor het eindexainen, elk der leeraren, van wie het meisje op die school onderwijs had ge- noten, vgfhonderd gulden ten geschenke gegeven. TWEEDUIZEND KILO MAIS ONDER- WEO VERDWENEN. De firma Gebr. van 1 E. te Rotterdam, heeft bg de politie aldaar, aangifte gedaan, dat met het motorschip ,/Avontuur" voor de firma van Rotterdam naar Arnhem 50.000 kilogram mais is vervoerd en dat men bij aankomst te Arnhem 2000 kilo gram te kort is gekomen EEN ONHANDIGE SCHUTTER. Zaterdagnamiddag fietsten een heer en een dame uit Emmen langs den weg van Oudepekela naar Winschoten. Plotseling moest halt gohonden worden. Een jager schoot over den weg op een patrijs en raakte de dame. Een hagelkorrel drong achter het oor naar binnen. Zg moest zich on- middelijk onder geneeskundige behandeling stellen. Later is gebleken dat ook in den bovenarm een hagelkorrel zat. De jager, die bekend is, legde de grootste brutalteit aan den dag. EEN PRACHTIG LEGAAT. De oud-burgemeester van Winsum, wglen de heer Wierda, heeft aan de gemeeDte in vollen vrgen eigendom gelegateerd een boerderg met 51.46 54 hectaren land, waarvan de waarde op ruim honderdduizend gulden is te schatten. De burgemeester van Wadenoyen heeft den ingezetenen een circnlaire gezonden met de mededeeliDg, uat het kohier van den hoofdelijken omslag op zgn vlugst in het laatst van September gereed kan zgn, maar dat de gemeente dringend geld noo dig heeft. Hij doet daarom een beroep op het gemeenschapsgevoel der ingezetenen om reeds op voorloopige kwitantie 1/s van den aanslag van het vorige jaar te betalen, waardoor kan voorkomen worden, dat er weder een dure kasgeidleening gesloten, moet worden, DE OUDE KERK TE DELFT IN BRAND. Omstreeks half twee werd Vrijdagmiddag brand waargenomen in de Oude Kerk in den zuidelijken vleugel te Delft. De Delft- sche brandweer was weldra met haar ma- teriaal ter plaatse, doch kon de brand niet onder de brandkniekrijgen, waarna dringend aan Den Haag om huip gevraagd werd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 3