mede oorzaak heeft gehad, kunnen we niet beoordeelen. Voor zoover ons bekend is, is alles weer in de beste orde afgeloopen. MIDDELBAAR ONDERWIJS. De heer J. Wisse, leeraar aan de Rijks H. B. S. te Vlissingen, vroeger alhier, is door den gemeenteraad van Amsterdam be- noemd tot leeraar aan de 2e H. B. S. met driejarigen cursus aldaar. HET VLAAMSCHE VOLKSTOONEEL. De alhier op j.l. Vrijdagavond door het Vlaamsche Volkstooneel, onder leiding van Dr. J. O. de Gruyter gegeven, had zooveel bezoekers getrokken, dat de bovenzaal van het Hotel de Pays-Bas" overvol was. De opvoering van het tooneelspel „Onder een dak" van Fabricius werd met groote be- langstelling gevolgd en er werd weder een meesterlijke vertolking der verschillende karakters gegeven. Het kwam ons echter voor, dat het type van Jacob, de onderwiizer, niet „af" was en de uitbeelding dier rol niet in overeenstemming met het karakter, dat deze volgens zijn woorden behoort te hebben. Ter verontschuldiging kan wellicht strekken, dat een type, zooals wij ons daaromtrent denken, bezuiden de landgrens weinig of niet voorkomt. Misschien kan het ook nut hebben hier melding te maken van de niet ongegronde klacht, die we hoorden, dat door de bezoe kers het gemis van een programma, ver- meldende de namen der optredenden is ge- voeld, en dat een stuk van niet grooteren omvang dan het thans opgevoerde feitelijk niet den geheelen avond vult. Voor een entreeprijs als die welke gevorderd werd, mogen de bezoekers wel iets meer krijgen dan thans werd geboden. Een een-acter van vroolijke strekking, die het sombere waas, dat over het opgevoerde stuk ligt, iets had vervaand, ware bij deze tijdens de ker- misweek gegeven voorstelling geen overbo- diye weelde geweest. Er is sprake van, dat het gezelschap hier den aanstaanden winter een serie voor- stellingen zal geven. UN HOMME AVERTI EN VAUT DEUX! Men schrijft ons van zekere zijde: De pers over de heele wereld bevat op 't oogenblik het nieuws van de verschrik- kelijke ontploffing in de Annilin- en Soda- fabrieken te Oppau in Baden. Haarstraubende bizonderheden worden ons medegedeeld omtrent de verschrikkeliike tooneelen, die zich op de plaats des onheils en uren ver daarvandaan voordeden. In herhaling vervallen is niet noodig, ieder, die een blad leest heeft zich kunnen indenken wat zich daar ginder binnen en- kele oogenblikken heeft afgespeeld. Maar niet ieder denkt er aan, dat wij in onze onmiddellijke omgeving ook een paar inrichtingen hebben, waar chemische pre- paraten worden vervaardigd en hoe zonder het nemen van de noodige voorzorgsmaat- regelen ook wij, die in deze omgeving wo- nen, het slachtoffer zouden kunnen worden van een dergelijke explosie, of nadeelen zouden kunnen oploopen aan gebouwen en inrichtingen, al mochten bij eventueele ca tastrophe, wij met den schrik vrij komen. Deze en dergelijke overwegingen doen mij een alarmkreet verwekken; 'tis te hopen, dat het bij een loos alarm behoeft te blij- ven en daarom schreef ik, als opschrift bo- ven mijn artikel het bekende Fransche spreekwoord, dat in 't Hollandsch ook veel gebruikt wordt: „Een gewaarschuwd man geldt voor twee!" Het zal daarom in de eerste plaats de taak zijn van diegenen, die met de leiding van soortgelijke inrichtingen belast zijn, door de feiten gewaarschuwd en voorbe- reid, de noodige veiligheidsmaatregelen te nemen en in de tweede plaats de wettelijke overheid er toe aansporen zoodanige voor- behoed- en controlemaatregelen te treffen, dat rampen, zooal niet finaal onmogelijk ge- maakt, dan toch tot de hooge onwaarschijn- lijkheden gereduceerd worden. Gaarne wil ik zelfs veronderstellen, dat een aansporing tot het treffen van maat- regelen in het geheel niet noodig geacht wordt, aangezien wel behoorlijk voor de veiligheid van gebouwen en arbeiders en omgeving gezorgd zal zijn; men beschouwe ter plaatse zulks dan ook slechts als eene opwekking meer dan vroeger nog aandacht te schenken aan deze gewichtige zaak der veiligheid. Wat elders gebeurde kan hier tot voor- beeld strekken, want zooals de volksmond zegt; ,,Die regen kan ook ons bedruppen". GEMEENTERAAD VAN HOEK. In de heden, Maandagvoormiddag ge- houden vergadering van den gemeenteraad te Hoek, is met algemeene stemmen be- noemd tot gemeentebode eri klokkenist de heer F. de Groote. Door den Voorzitter werden, namens Burg, en Weth., mededeelingen gedaan om trent het onderzoek naar de kosten van en de vooruitzichten voor drinkwatervoorzie- ning bij het plaatsen van een Nortonpomp aan den Lovenpolderschen dijk, nabij het Boeregat. De kosten worden geraamd op f 230 en het daar opwellende water is bij onderzoek deugdelijk gebleken. Met algemeene stem- men werd besloten de pomp aldaar te plaat sen. Vastgesteld werd eene verordening voor een correspondentschap der arbeidsbemid- deling en eene instructie voor den corres pondent. Met ingang van 1 Nov. a.s. werd, over- eenkomstig zijn verzoek, eervol ontslag ver- leend aan den heer J. J. Bliek, als on- derwijzer aan de openbare lagere school. Met algemeene stemmen werd aangeno- men een voorstel van Burg, en Weth. om de gemeente aan te sluiten bij de centrale van de Provinciate Zeeuwsche Electriciteits- maatschappij. Blijkens mededeeling van den Voorzitter denkt men, dat de werken voor stichting der centrale in Zeeuwsch-Vlaanderen der- mate zullen vorderen, dat met September van het volgend jaar stroom zal kunnen worden geleverd. AXEL. Op het postkantoor alhier is een valsch bankbiljet ontvangen van 25. De serielet- ters waren BX. Op de voordracht voor onderwijzer(es) aan de o. 1. school alhier zijn geplaatst: mej. J. H. Abrahamse te Vlissingen; de heer C. J. Overbeeke te Herwen en Aerdt (N. Br.) en mej. M. E. Leenhouts te Biervliet. SAS VAN GENT. Bietenvervoer. Het vervoer van suikerbieten per tram is reeds in vollen gang. In verband met den verhoogden prijs voor vervroegde levering worden reeds thans beduidende kwantums aangevoerd- Vooral de suikerfabrieken in Belgie, die te Selzaete en te Moerbeke, ontvangen reeds druk. Volgens oppervlakkige beoordeeling zijn de bieten ondanks de langdurige droogte- periode niet al te klein van stuk, zoodat ver- wacht mag worden, dat de gemiddelde op- brengst niet zoo heel ver zal afwijken van die uit andere bietenjaren met normalen neerslag. Zooveel is in ieder geval zeker, dat het suikergehalte niet zal tegenvallen, hetgeen voor de fabrieken zeker geen ongewenschte factor zal zijn. De Minister van Arbeid heeft aan de ge meente Sas van Gent een bijdrage van 10.830 verleend in de bouwkosten van 7 woningen, ten behoeve van A. Vernaeve. BRESKENS. Met ingang van 1 Oct. a.s. is tot tijdelijke ambtenaar ter secretarie alhier benoemd ae heer J. Eekhout, volontair ter secretarie te Aardenburg. VLIEGDEMONSTRATIES TE IJZENDIJKE. Naar we vernamen zijn de vliegdemon- straties te IJzendijke aldaar van wege de „Nociam" gegeven, de vorige week ontijdig beeindigd. Naar de N. Z. Crt. meldt, wei- gerde j.l. Dinsdag de machine bij een pas- sagiersvlucht. De heer Briigmans zette de machine, bemand met 2 passagiers in gang, doch toen hij een meter of 10 gestegen was, sloeg de motor niet meer met zijn gewonen gang. De bestuurder poogde toen om nog op het terrein te landen, doch te vergeefs. Hij moest toen dalen op een stuk geploegd land. De wielen van het toestel zakten er totaal in, zoodat de vleugels door het draaien der machine den grond raakten en het vliegtuig over den kop sloeg. Dadelijk schoten eenige personen toe en alien vreesden het ergste, doch de inzitten- den rolden uit de machine op den grond en hadden door den schok eenige schram- men opgeloopen ook de aviateur, maar an- ders niets, zoodat dit ongeluk betrekkelijk goed is afgeloopen. Alleen de machine is leelijk gehavend. We vernemen omtrent bovenstaande na- der, dat de vliegeniers het gebeurde aan sabotage toeschrijven. Bij het nazien van den motor zouden aanwijzingen zijn ont- dekt, dat de benzine moedwillig bedorven is, terwijl daarvoor ook grond gevonden wordt in de omstandigheid, dat op het voor vertrek bepaalde tijdstip werd ontdekt, dat van de voor de demonstraties gebruikte driedekker de stuurinrichting onbruikbaar gemaakt was en overigens de vleugels en de romp door messneden vernield. VLISSINGEN. Bij den alhier van wege de Koninklijke scherpschuttersvereeniging „Vlissingen" al hier gehouden nationalen schietwedstrijd behaalde op de in de afd. B 1, personeele baan, geweer 95, maximum 100 punten, de eerste prijs de heer A. Raamsdonk te Ter Neuzen, met 9518; de lie prijs behaalde de heer A. de Feijter te Axel, met 90-18-17. In afd. D, vrije baan, cylinder, maximum 180 punten, behaalde de heer Raamsdonk voornoemd de 8e prijs met 170, (56, 55, 54). Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de afgeloopen week hebben zich alhier gevestigd: J. A. Vermeeren, klerk der directe belas- tingen, Lange Kerkstraat 8, van Ginniken. A. C. Muste, leeraar H. B. S., Westkolk- straat 8/10, van Rotterdam. A. L. Versprille, leeraar ambachtsschool, Smidswal 33, van Waterlandkerkje. E. F. van den Bos, arbeider, Q 215, van Axel. C. L. K. Cloet geb. Loones, zonder be- roep, Grenulaan 18, van Nieuwpoort. J. A. van Opdorp, koopman, Lange Kerk straat 73, van Hoek. E. Gauwe, fabrieksarbeider, woningbouw Sluiskil, van Sas van Gent. Vertrokken: C. ver Dun, Pater Capucijner, Q 183, naar Zevenaar. K. J. Gorp, Pater, Q 183, naar Zevenaar. A. Donze, dienstbode, P 69, naar Axel. J. J. Stempels, leerares, Schoolplein 11, naar Purmerend. J. J. de Rijke, dienstbode, Pelmolengang 2, naar Rotterdam. M. E. de Rijke, dienstbode, Pelmolengang 2, naar Rotterdam. J. Th. H. A. Derksen, reiziger, De Jon- gestraat 7, naar Nijmegen. M. A. Duboi, dienstbode, Westkolkstraat 6, naar Breda. RECHTSZAKEN. Arr. Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 23 September de volgende vonnissen uit- gesproken: P. B. T., oud 25 j., rijwielhandelaar te IJzendijke, is wegens diefstal veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, voorwaar- delijk proeftijd 3 jaar. J. D., oud 54 j., koewachter te Hoofd- plaat, is wegens alsvoren veroordeeld, tot 15 boete of 15 dagen hecht. P. F. Q., oud 24 j., landbouwersknecht te Aardenburg, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hecht. A. v. O., oud 45 j., koopman te Koewacht is wegens beleediging veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hecht. L. Th. A. D., oud 39 j., koopman te Hulst, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hecht. A. V., oud 33 j., veldarbeider te IJzendijke, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen hecht. L. A. V., oud 16 j., veldarbeider te Axel, is wegens het veroorzaken van brandge- vaar veroordeeld tot 25 boete of 1 maand tuchtschool. F. J. S., oud 31 j., veldarbeider te Oost- burg, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. De zaak tegen P. G., oud 43 j., kruidenier te Ter Neuzen, beklaagd van diefstal, is uitgesteld tot 14 October 1921. Verwezen naar de terechtzitting met gevangenhouding tegen P. J. W., oud 20 kermisreiziger te St. Nicolaas en Th. B., oud 20 j., werkvrouw te Antwerpen, beiden gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal. -De officier van Justitie te Middelburg, heeft ingetrokken het door hem ingestelde hooger beroep in zake A. J. 't G. te Ter Neuzen, tegen het vonnis waarbij deze is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde oplichting. DOOD DOOR SCHULD. Voor de rechtbank, te Middelburg werd Vrij dag behandeld de zaak tegen den 31- jarigen arbeider P. de H. uit Wissenkerke, die op 25 Maart in het jachtveld heeft ge- loopen met een geladen geweer, waarvan de haaninrichting zoo slecht was, dat hij bij de minste beweging neerviel. Beklaagde knielde, terwijl de loop op zijn neef gericht was. Het geweer is afgegaan en laatstge- noemde zoodanig in den buik getroffen, dat hij den volgenden dag is overleden. De eisch luidde 2 maanden gevangenisstraf. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Bewakingsvoorschift. Straatscheuderij, Valschon uaam opgeveu aan het hevoeg^ gezag. Nachtrumoer. Loopeu over bepoot Land. Vaartuig zonder Letlerteeken en Nummer. Rapen van Schelpvisch zonder consent. Loopeu over Weilaud. Openbare dronkenschap. Rijwiel zonder lantaarn en bel. Rijwiel zonder licht. Motor- en Rijwielreglement. Voertuig zonder licht. Leerplichtwet. Vrygesproken. Teruggave bevolen aan de ouders zonder straf Uitspraken van 2 September 1921. Veroordeeld zijn ter zake van overtreding A. M. v. W. te SelsaereK. G. te Assenede, ieder tot eene boete van f 10, subs. 20 dagen hecht. voor ieder. G. S. te Selzaete tot een boete van 10, subs, t maand tuchtschool. P. de B. te Bouchaute, tot eene boete van 10. subs. 20 dagen hecht. E. B., aldaar, tot eene boete van f 10, subs. 1 mnd. tuchtsctool. op den openbaren weg met steenen smijten naar de aldaar geplaatste Electrische Lampen. L. A. V.J. L. S.P. A. G. alien te West- dorpe, M. G. te Sas van Gent, ieder tot eene boete van f 10, subs. 20 dagen hecht, voor den lste be klaagde en tot plaatsing in een tuchtschool vooreen maand voor beklaagden sub. 2, 3 en 4. A. v. H. te Selzaete, tot eene boete van 25, subs. 50 dagen hecht.; K. d. C. te Selzaete, tot plaatsiug in een tuchtschool gedurende een maand met een termijn van een jaar als proeftijd. J. t. H. te Ter Neuzen, tot eene boete van 5, subs. 10 dagen hecht. J. v. V. te Sas van Gent, tot eene boete van f 10, subs. 20 dagen hecht. A. .1. L. te Philippine, tot eene boete van j 5. subs. 10 dagen hecht. P. L. te Biervliet, tot eene boete van f 5, subs. 10 dagen hecht. A. M. te Axel, tot eene boete van 1, subs. 2 dagen hecht. 1.. F. v. F. te Axel, tot eene boete van f 1, subs. 1 week tuchtschool. M. P. W. te AxelG. d. B. te Zaamslag C. P. F. te Philippine, ieder tot een boete van f 15, subs. 30 dagen hecht. voor ied«r, R. L. S. te Sluiskil, tot eene boete van 15 subs. 30 dagen hechtenis. P. d. V. en C. F., beiden te Axel, ieder tot eene boete van 10, subs. 20 dagen hecht. P. J. d. M. te Philippine, tot eene boete van 10, subs. 20 dagen hechtenis. J. de N. te Bouchaute, tot eene boete van 5, subs. 10 dagen hechtenis. A. F. M. te Ter NeuzenA. v. D. te Utrecht, ieder tot eene boete van 15, subs. 30 dagen hechtenis voor ieder. J. J. de B. te Hoek, tot eene boete van /15, subs. 30 dagen hechtenis. J. H. te Hoek, tot eene boete van 2, suos. 4 dagen hechtenis. C. K. te Westdorpe, tot eene boote van 5, subs. 10 dagen hechtenis. J. J. de V. te Westdorpe, tot eene boete van 10, subs. 20 dagen hecht. A. de J. te Zaamslag, tot eene boete van 10, subs. 20 dagen hechtenis. S. P. v, d. H. te Ter Neuzen, tot eene boete van 20 subs. 40 dagen hechtenis. P. B. te Axel. in de zaken van A. M. M. en J. J. v. D, beiden te Axel. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 13 September 1921, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, Bur- gemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, J. Weijns, J. de Kraker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Diele- man, J. de Feijter en M. Koster, benevens de waam. Secretaris. Afwezig de heer Ph. J. van Dixhoorn. Del VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. De notulen der vergadering van 16 en die van 26 Juli 11. worden met algemeene stem- men onveranderd vastgesteld. Hierna komt aan de orde: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een schrijven van den heer Ph. J. van Dixhoorn, die daarin te kennen geeft, dat het hem spijt, in verband met de opening der landbouwtentoonstelling te Middelburg, deze belangrijke vergadering van den gemeenteraad niet te kunnen bijwonen, vooral spijt dit hem omdat hij gaarne de Burgemeester in deze laatste door hem gepresideerde vergadering, wegens zijn vertrek naar een andere gemeen te, hulde had willen brengen, voor het vele goede, dat hij voor deze gemeente gedaan heeft. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van den Directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Breda, waarin deze naar aanleiding van het nader tot den Minister van Financien ge richt bezwaar tegen de indeeling dezer ge meente bij de inspectie Hulst, te kennen geeft, dat aan de bezwaren welke zijn verbon- den aan de eventueele oproeping van ingeze- tenen voor de rijksinkomstenbeiasting, zoo veel mogelijk zal worden tegemoet gekomen door de inwoners dezer gemeente in de ge- legenheid te stellen ter plaatse te worden gehoord, terwijl eerst na het ontstaan van een vacaturs van het ontvangkantoor te Axel af- scheiding en nieuwe indeeling van deze ge meente in overweging kan worden genomen. Aangenomen voor kennisgeving. De heer OGGEL merkt op, dat het be- staande bezwaar nu is opgeheven. c. Eene missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 22 Juli 1921, waarbij van het bewijs hunner goedkeuring voorzien wordt teruggezonden het primitief kohier van den hoofdelijken omslag over de vier eerste maan den van het jaar 1921. Aangenomen voor kennisgeving. d. Eene missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 22 Juli 1921, waarbij van het bewijs der Koninklijke goedkeuring voorzien, wordt teruggezonden een exemplaar der ver ordening tot heffing van loon voor het keuren van vee en vleesch, vastgesteld 19 April 1921. Aangenomen voor kennisgeving. e. Eene missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland. dd. 29 Juli 1921, waarbij van het bewijs der Koninklijke goedkeuring voorzien wordt teruggezonden een exemplaar van het raadsbesluit van 19 April 1921 tot vaststelling eener verordening op hef heffen van leges ter secretarie in de gemeente Axel. Aangenomen voor kennisgeving. f. Eene missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 29 Juli 1921. waarbij van hit bewijs der Koninklijke goedkeuring voor zien wordt teruggezonden een exemplaar van het raadsbesluit van 19 April 1921 tot vast stelling eener verordening op de heffing van gelden van banken, of staanplaatsen in hallen, op marktcn en dergelijke openbare plaatsen in de gemeente Axel. Aangenomen voor kennisgeving. g. Eene missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 19 Augustus 1921, waarbij van het bewijs der Koninklijke goedkeuring voorzien wordt teruggezonden een exemplaar van het raadsbesluit van 31 Mei 1921 tot vast stelling eener verordening op de heffing van rechten, wegens verriehtingen van den amb tenaar van den burgerlijken stand, ingevolge artikel 5 der Wet van 23 April 1879 (St.bl. no. 72) in de gemeente Axel. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een schrijven van het Burgerlijk Arm- bestuur naar aanleiding van door Burge meester en Wethouders in opdracht van den gemeenteraad gevraagde nadere toelichtingen op de rekening over 1920. Het Armbestuur begrijpt niet, dat de re kening van Dr. J, C. Bom nadere toelichting behoeft. Deze is naar haar oordeel over dui- delijk. De nota van Mr. P. Dieleman, groot f 6,35 is het honorarium voor het inwinnen van ad- viezen omtrent de kinderen M. Goossens; het Armbestuur heeft getracht, den vader uit de ouderlijke macht te doen ontzetten; daar het hier een bij zonder geval betrof, achtte zij een advies van een advocaat noodig, De nota van Dr. Bom ad 10, betreft vey- bandmiddelen voor enkele patienten. Aangenomen voor kennisgeving. i. Proces-verbaal van de op 5 Augustus 1921 door Burgemeester en Wethouders ten kantore van den gemeente-ontvanger gehou den kasopneming, waarbij is gebleken, dat over het jaar 1920 is ontvangen (355.092,74 en in 1921 f 87.062,82, samen (442.155,56, en uitgegeven over het jaar 1920 344.689,75 en over het jaar 1921 (92.697,56%, samen 437.387,31 zoodat meer is ontvangen dan uitgegeven (4768,24%; het restant van het goed slot der rekening over 1919, dat nog niet op de loopende begrooting is gebracht be- draagt (2070,35, zoodat in kas moest zijn (6838,59%, overeenkomende met de vertoonde gelden en geldswaardige papieren. Aangenomen voor kennisgeving. j. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 5 Augustus 1921, houdende eenige opmerkingen van administratieven aard, met betrekking tot het ter goedkeuring ingezonden raadsbesluit van 26 Juli 1921, tot wijziging der begrooting voor 1921. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan de bezwaren van Gedeputeerde Staten te gemoet te komen en het besluit gewijzigd op- nieuw vast te stellen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. k. De VOORZITTER deelt mede, dat thans is ingekomen een schrijven van den Minister van Buitenlandsche Zaken, waarin deze be- richt, dat de Britsche regeering heeft mede gedeeld harerzijds een ingenieur te hebben aangewezen om met een Nederlandschen in genieur de schade op te nemen toegebracht aan den gashouder bij den bomaanval in het jaar 1917 en de Minister nu het gemeente- bestuur uitnoodigd een ingenieur te benoe- men, die hierbij hare belangen zal kunnen be- hartigen. In verband daarmede hebben Burgemeester en Wethouders den directeur der gasfabriek opgedragen zich te wenden met een verzoek tot de N. V. Zeister Machinefabriek, daarvoor een ingenieur te willen beschikbaar stellen. Hierop is ten antwoord ontvangen, dat er van wege die vennootschap een ingenieur be schikbaar is. Burgemeester en Wethouders stellen thans voor, definitief de door hen uitgenoodigde in genieur te benoemen. De heer BAERT meent, dat de gascommis- sie van meening was, dat ieders partij zijn eigen ingenieur moest betalen, maar nu blijkt uit de stukken, dat volgens de opvatting van de Britsche regeering de kosten gelijkelijk door beide partijen zullen worden gedragen. Dat zou voor dien Engelschen ingenieur nog al eens een groot bedrag kunnen worden. De VOORZITTER meent, dat het toch wel niet van invloed zal zijn op het groote bedrag waarover het hier gaat. In elk geval kan het onderzoek daarop toch niet afstuiten. De gevraagde goedkeuring wordt met alge meene stemmen verleend. 1. Een schrijven van den A. N. W: B: toe- ristenbond yoor Nederland, welke bericht, dat in verband met de jaarlijksche inspectie, de inspecteur niet eerder dan in het laatste van September Axel kan bezoeken. Aangenomen voor kennisgeving. m. Een schrijven van het Hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Politieperso- neel in Nederland, gevestigd te Amst2rdam, waarin wordt te kennen gegeven, dat adres- santen zich volkomen kunnen vereenigen met de beoordeeling die in het verslag, dat door de op 4 September 1920 ingestelde Staats- commissie, ingesteld om te onderzoeken, wel ke bezoldiging worde genoten door Burge- meesters en de ambtenaren in dienst der ge- meenten, omtrent de waarde van den politie- arbeid wordt uitgesproken; reden waarom zij den gemeenteraad ver- zoeken te willen uitspreken, dat betere ver- zorging van het politiepersoneel en afzonder- lijke beoordeeling van de waarde van den politiearbeid in het algemeen belang dringend geboden en dat bet afwachten, totdat de con- clusies van de Staatscommissie1 al of niet gewijzigd wet zijn geworden, betreffende de politie, in strijd met het algemeen belang wordt geacht. Bij het schrijven is gevoegd een memorle van toelichting in brochurevorm. Met algemeene stemmen wordt besloten dit schrijven bij het vaststellen der begrooting nader onder de oogen te zien. n. Een schrijven van C. T. Kolfer-Moerdijk, gemeente-verloskundige, die daarin verzoekt met de a.s. begrooting hare jaarwedde te willen herzien en te brengen op een minimum van 1000 tot een maximum van 1500. Naar aanleiding eener informatie van Bur gemeester en Wethouders bericht adressante dat door haar in 1916 72 verlossingen wer den verricht en dat het minimum tarief toen 4 was, in 1917 66 verlossingen, minimum- tarief f 5, in 1918 63, minimumbetaiing 5, in 1919 62, minimum tarief (6 en in 1920 95, minimum tarief 7,50. Besloten wordt, dit verzoek bij de vaststel ling der begrooting nader onder de oogen te zien. o. E n adres van A. H. Sorber als voor zitter en J. P. van der Staai ais secretaris van het werkliedencorps der gemeente Axel, die daarin te kennen geven, dat ten zeerste noo dig wordt geoordeeld, dat van gemeentewege werkkleeding wordt verstrekt, waarvoor het onderstaande noodig zou zijn: voor de fitters 1 ketelpak 2 stuks; voor de stokers 2 stookhemden 10 stuks; 1 ketel pak 5 stuks; 1 kort broekje 5 stuks; voor de stadswerklieden 1 oliejasje 3 stuks; 1 oliebroek 3 stuks; 1 paar schoenen of laarzen 3 paar; dat evenzeer noodig is, een loonstelsel met periodieke verhoogingen, zooals dat in vele andere gemeenten gebruikelijk is, en ook ligt in de lijn van het voorloopig rapport der Staatscommissie voor de bezoldiging van het gemeent -personeel, zoodat, wanneer 5 een- jaarlijksche periodieke verhoogingen worden toegekend, de volgende groepen zullen ont staan (28, (33, (26, (31, (25, (30, (24, (29; dat door dit stelsel perspectief in de loon- regeling komt, waardoor betrokkenen eenige vooruitzichten hebben; dat het aanbaveling verdient om eenig on- derscheid te maken tusschen de bezoldiging van valdieden en hen die of beperkte of geen vakkennis bezitten en voor alle werklieden de dienstjaren te doen medetellen. Zij verzoeken den raad in dien zin te willen besluiten. Besloten wordt, dit schrijven bij de vast stelling der begrooting nader onder de oogen te zien. p. Een schrijven van K. Wiechmann, di recteur der gasfabriek, luidende als volgt: Naar het lezen van het verslag van Uwe vergadering, gehouden op Dinsdag den 26 Juli 1921, voel ik mij verplicht, het volgende te b.i-richten. De heer Van der Bilt zegt in dit verslag: Als de gascommissie besluiten neemt en de directeur voert ze niet uit, acht ik het dat de zaak niet in orde is en dan is er allerminst aan leiding om over te gaan tot salarisverhooging. Als de fabriek beter beheerd werd, zou de prijs van het gas, die nu veel te hoog is, ook lager kunnen zijn, en zoo voort. Hierop is mijn antwoord: Het is eene on- waarheid, dat ik de besluiten van de gascom missie niet uitvoer en, dat de hooge gasprijs aan mij is te danken, ook dat wjjs ik met alle beslistheid verre van mij af. Juist om den gasprijs te kunnen verlagen, heb ik wekenlang plannen en teekeningen ge maakt, tot dat ik een voor onze fabriek uit- stekend geschikt plan gereed had. Mijn plan was, daar de 5 retortschoven toch opnieuw in- gebouwd moest worden dezen inbouw zoo te doen. dat het produceeren van gas heel wat goedkooper kan geschieden. Toen ik dan mijn plan gereed had, bracht ik de teekening met het verzoek, om den oven volgens dit plan te mogen inbouwen, naar het gemeentehuis. Een heele tijd hoorde ik er niets van, tot ik den heer Burgemeester er naar vroeg en het bleek toen, dat mijne teekening, een product door veel nadenken verkregen, in het gemeentehuis naar de papiermand was verhuisd. Veel later is mij mondeling door den Voorzitter der gas commissie bericht, dat de heeren er niets voor voelden. Indien de heeren meer van dit plan willen vernemen, beveel ik hun aan, mijn ar tikel, geschreven in ,,Het Gas" te lezen. De heer KOSTER beweert: Het gebeurt meermalen, dat de adviezen niet worden op- gevolgd. In Januari hadden wij den directeur als gascommissie opdracht gegeven, een op roeping te doen voor een tweeden bekwamen fitter. Wij hebben daarop nimmer een lijst van solicitanten onder de oogen gehad en de direc teur heeft op eigen gelegenheid er weer een hulpfitter bijgenomen. Hierop is mijn antwoord: De oproeping is wel geschied. De bedoelde hulpfitter is met goedvinden van de gascommissie tijdeljjk aan genomen. Art. 11 van mijn instructie luidt: Voor de benoeming van het personeel, dat onder hem aan de gasfabriek verbonden is, met uitzondering van de losse werklieden dient hij voor iedere vacatur© eene aanbeveling van minstens twee personen in aan Burgemeester en Wethouders, die daarna de benoeming doen. Van schorsing en ontslag van dit per soneel doet hij de noodige voorstellen aan Burgemeester en Wethouders die daarop be- slissen. Art 12 zegt: De losse werklieden wor den door hem aangesteld, geschorst en ont- slagen. Hiervan geeft hij elke maal kennis aan Burgemeester en Wethouders. Daar ik mij van de ingekomen sollicitatien niet bevoegd achtte, een voordracht van min stens 2 op te maken, is deze aanbeveling ach- terwege gebleven, hetgeen ik den heer Burge meester mondeling heb meegedeeld. Van ad viezen 'niet opgevolgd te hebben ben ik mij niet bewust. De heer Kruijsse beweert: Na zijn benoeming is, omdat toen bleek, dat hij de gewone boek- houding niet kan doen, deze aan een ander opgedragen, maar nu is aan de commissie ge bleken, dat er nu eigenlijk al een derde per- soon is, enz. Mijn antwoord is: Nooit is het gebleken, dat ik de boekhouding niet kon doen, deze was bij mijn indiensttreden heelemaal niet in orde en ook niet eens op de gasfabriek aanwezig en verwisselt de heer Kruijsse mij met mijn voorganger. De Raad was toen hui- verig, de boekhouding in een hand te geven en er is toen o.a. gezegd: Men kan nooit se- kuur genoeg zijn. In al de vele jaren, toen de derde hulp nog niet bestond en ik deze eerste heb gekregen later in de drukke distributie- tijd, heb ik van de boekhouding het leeuwen- deel moeten verrichten. De VOORZITTER merkt naar aanleiding hiervan op, dat, indien het na veel nadenken verkregen product betreffende het verbouwen van den retortsoven in de papiermand is ge- raakt, zulks moet geschied zijn bij den heer Wiechmann zelf, aangezien Burgemeester en Wethouders en ook de gascommissie dat plan wel degeljjk hebben behandeld en het daarna bij den heer Wiechmann is terug bezorgd. De reden, dat er niet op ingegaan is was, dat Burgemeester en Wethouders en de gascom missie eenparig van meening waren, dat de oven-inbouw niet in't belang der gemeente kon zijn. De kosten daarvan liepen nogal hoog en aangezien de directeur daaraan verbond het gebruiken van bruinkolen, waardoor men dus zooals de ervaring geleerd heeft minderwaar- dig gas zou ontvangen meende men, dat de mindere kosten van het gas tegen een en an der niet zou opwegen. Als gevolg dier mee ning is het plan ook niet in den gemeenteraad ter sprake gebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2