BINHEWLAND. BUITENLAN D, Koninklijk bezoek. LANDBOUWBERICHTEN. Opening der Tentoonstelling. recht. Maar juist, a|s de zedelijke pell- schaal zakt, en men vergeet wat waarlijk goed is en recht. gaat men haasten en dwin- gen, jagen en jakkeren, forcedren en door- zetten. Dan komt daar die „haastige spoed", die zelden goed is. Er is tweeerlei levenshouding nu mo- gelijk. Men kan de dingen „over zich" laten komen en gaan. Dan neemt men een- voudig genoegen met wat anderen voor- schrijven en voordoen, en richt daarnaar in meerder of minder mate ook zijn eigen leven in. Dan leeft men niet, maar zooals 't zoo teekenend genoemd wordt: „men wordt geleefd'. Dan moet men meehollen en jagen, en komt over en in ons leven die haast, hierboven geteekend en afgekeurd, van den vroegen morgen tot den laten avond, in onze beste oogenblikken al- thans in die oogenblikken, die zoo best konden zijn en zelfs bij onze teerste bc- zigheden. Dan gaat ons leven mee, en wor- den wijzelf ook meegesleurd op en in den voortjagenden stroom van het wereldsch bestaan. Maar wij kunnen ook in venet komen tegen den tijdgeest. Dat hoeft dan niet ten alien tijde en bij alle mogelijke en onmo- gelijke gelegenheden te worden betuigd en betoogd. Maar in alien eenvoud en in alle stilte besluiten wij bij ons zelf om ons niet te laten meeslepen door de anderen. Willen zij jagen zij mogen het doen; wij zullen er trouwens weinig tegen kunnen aanwen- den maar wij doen niet mee. Wij willen er den tijd voor nemen. Het leven is al kort genoeg. Het beste wordt kalm genoten. Zeker, wij erkennen danbaar: onze tijd heeft veel goeds en ook nog wel wat schoons. Maar wij willen ons de vrijheid veroorloven om dat schoone en goede op onze wijze te nuttigen en te genieten. En zoo gaan wij welbewust,, al is het dan zon- der veel uiterlijk vertoon, tegen den tijdgeest in. Wij doen liever een ding goed, dan tien dingen slecht. Wij willen de bijfactoren en de zoo licht te veronachtzamen bijkomstig- heden niet veronachtzamen. Wij willen het oor leenen voor de fijnere klanken en de stille rustige tonen en klemtonen. Moet er eens een keer worden aangepakt en moet er eens spoed worden gemaakt, wij kunnen en willen wel mee doen. Maar de haast bannen wij met mannenkracht en vrouwen- intuitie buiten de deur van ons huis en van ons leven. lets van wat de vaderen zeiden: „Komen wij er vandaag niet, dan komen wij er morgen". komt over ons leven. Zeker, zulke zinnetjes kunnen worden misbruikr, en ook: ze kunnen gemakkelijk worden be- lachelijk gemaakt. Maar er is toch ook veel goeds en waars in. En dus wij gaan eens rustig het ge- Jakker en gedraaf gadeslaan, en houden ons zoo niet onzijdig, dan toch wat afzijdig; en werkelijk: wij gaan eens glimlachen over al die grootdoenerij en gauwdoenerij, over al dat gevlieg en gehaast. Wij willen onze zinnen bewaren en ons niet laten op- of "voortjagen. Spoed mag soms te pas komen. Haast is altijd verkeerd. GEVAREN VAN DE B10SCQ0P. Een wetsoncwerp is ingediend ter bestrij- ding van de zedelijke en maatschappeljjke gevaren van de bioscoop. De denkbeelden, die ten grondslag liggen aan het rapport, dat de Staatscommissie van 2 Nov. 1918 te dezer zake heeft uitgebracht, hebben de instemrmng van de regeering.* Bet wets- ontwerp en de memorie van toelichting zjjn iau ook geheel aan het rapport ontleend. BOND VAN BELASTINGBETALERS. IHet imofdbestuur van den Nederlandachen bond van feelasringbetalers heeft aan den Minister van Financien twee adressen ver- sonden, een met verzoek geen gevolg te geven aan het voornemen, aan de rjjks- ambtenaren een vacantietoeslag te verleenen, ifaet andere om de verbouwing van het ge- Jjouw der Tsveede Earner uit te stellen tot «en zoodanig tjjdstip, als geacht kan worden belangrijk minder bezwaar voor 's lands financien op te leveren. HET OP rj»t§ME OVTER DE 1ERSCBE r a A N DE L1NGE X. |)e bladen geven hun goedkeuring te kea- nen ewt nota van het kabinet aan Ier land Bet fait, dat de nota den agressieven toon van de Valera negeert en een confe rence aanbiedt, wordt byna eenstemmig met vrengde begroet en men is het er over eens, Sat" de Valera, a!s hy werkeljjk den vrede wenscht, het moeiljjk zal vinden een dergelijke invifatie af te sloan. De j, Manchester Guardian" noemt het antwoord van het kabinet gematigden ver- zoenend. Er is geen ultimatum, zegt het •biad. geen tjjdsbeperking wat betreft de be- spre'kingen en geen enkel soort van bediei- ging. In plaats daarvan staat het aanbod tot bet houden van een conference, die men binnen tien dagen zou willen doen plaats hebben. Het lijkt er dus op, iat deze con ference zal plaats vinden. Groot Britfannie wenscht, evenals het nationalistische Ierland, door alle tuogeljjke middelen de eventueele eonheid van Ierland te bevorderen. De zekerste w^g om dit te verhinderen en een seheiding tussehen noordelijk Ierland en de rest van Ierland te maken is voor de Valera, om trouw aan de kroon te weigeren, wat elk dominion aanvaard heeft en binderpalen te leggen in den weg van alle mogeljjke defensieve strydkrachten van de kroon en het rjjk, ter wij I alle dominions alle moge- Igke hulp en faciliteiten in dit opzicht ver leenen. Ulster moet gewonnen worden en de sekerste weg om het te winnen is iangs dec weg van een vriendschappeljjke over- oenkomst met Groot-Brittauie. De nDaily Chronicle" schrjjftDe Valera on zijn vrienden zullen wel doen zich elke gedachte uit het hoofd te zetten, dat de Britsche regeering, omdat zjj een zachtznnig antwoord verkozen heeft, eenige zwakheid zou toonen inzake het fundamenteele be- ginsel van het bljjven van Ierland binnen het Britsche rjjk. Lloyd George's nota wordt ook door de nationalistische pers in Ierland gunstig ontvangen. Het //Freeman's Journal" zegt //Door Lloyd George's nota wordt de deur voor onderhandelingen wjjder opengezet dan tot nu toe was geschied, terwiji zij een ruim veld aaubied voor besprekingen. Wij dringen er ten sterkste op aan, dat deze weg zal worden gevoigd, want slechts tjj- dens een conferentie kunnen alle misver- standen uit den weg worden geruimd". De wIrih Independent" zegt: Het Sinn Fein-kabinet zal Lloyd George's uitnoodi- ging tot een conferentie waarschjjnlijk wel aannemen, maar het schjjnt dat de Valera sterk onier den invloed staat van de uiterste elementen, welke op zjjn eigen oordeel druk uitoefenen. Men neemt aan, dat Lloyd George's schrijven hem de reden zal geven om de extremisten aan te zeggen, dat zij nu oin- deljjk moeten kiezen tussehen wat hun wordt aangeboden of in het geheel niets te krjjgen. De ^Sunday Times" verneemt van zeer welingelichte zjjde, dat de Engelsche re geering in haar jongste mededeelingen aan Valera haar laatste woord heeft gesproken. Dit antwoord is eenstemmig door het kabi net opgesteld in de zekerheid, dat van eenige verdere concessie geen sprake meer kan zjjn en dat een conferentie met de Sinn Fein onmogeljjk is, tenzij op de basis in dat antwoord vervat, n.l. de erkenning van het oppergezag van de kroon en het deel uitmaken van het Britsche rjjk. De regeering zal zich dan ook niet inlaten op onverschillig welke poging van Valera, om aan dit besluit iets af of toe te doen. Volgens den zegsman van de //Sunday Times", heeft het kabinet Lloyd George de volmacht gegeven, wanneer het antwoord van Valera niet bevredigend is, de onder handelingen voor afgebroken te verklaren. Er is alle reden om aan te nemen, zegt Reuter, dat het Sinn Feinkabinet reeds heeft besloteD, de uitnoodiging der Britsche regeering tot een conferentie, te aanvaarden. Waarschjjnlijk zal het antwoord voor Woensdag verzonden worden. TER NEUZEN, 14 SEPTEMBER 1921. Zooals we reeds in ons vorig nummer meldden, bey vert men zich ook alhier om. ondanks de korte spanne tjjds en het niet- officieele kaiakter, de Koninkljjke familie een waardige ontvangst te bereiden. De verwachting bestaat, dat deingezetenen, vooral de bewoners der straten waar de stoet passeeren zal, algemeen de vlag van hunne woningen zullen doen wapperen, helgeen, we weten dit bij ervaring aan de straat een bjjzonder feestelyk aanzien geeft. Dat er reeds een feesteljjke stemming bij de bevolking heerscht in verband met het herhaald bezoek van fl. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins en vcoral naar aan- leiding van het eerste bezoek van de lief- ta'lige Prinses Juliana, die de meesten nog slechts door fotografien kennen, blijkt vooral des avonds, by de repetities van het weer saamgeroepen ,,Protestkoor" en ook gisteravond bij de repetitie die de schoolkinderen met bet muziekgezelschap op de Markt hielden. De donkere wolken en dreigende regendruppels konden het vuur niet dooven en de spontaDe optocht van het muziekgezelschap, na afloop der repetitie, was velen naar den zin, maar te kort van dunr. Ondertusschen is het te hopen dat we vooral tjjdens het bezoek nog een staart zullen genieten van den mooien zomer. Trouwens, we zijn daaromtrent optimis- tisch gestemd, de komst van H. M. naar Zeeuwsch-Vlaanderen gaat in doorsnede ge- paard met mooi weer. We knnnen thans een en ander nader mededeelen. EL. M. denkt te 2 uur met Hare Familie en gevolg per stoomschip Hydrograaf aan de ponton in de nieuwe haven aan te komen. By de aankomst zullen namens de ge- meente Ter Neuzen aan H. M. de Koningin en Prinses Juliana bonquetten worden aan geboden door het dochtertje van den burge- meester, Grietje Huizinga en dat van den gemeente-secretaris, Jozina Zonnevijlle. Voorts zal bij de aanlegplaats een eere- wacht worden gevormd door manscbappen van den vrjjwilligen laodstorra, d:e daar- voor uit verschillende deelen van Zeeuwsch- Vlaanderen herwaarts zijn gekomen en die zullen staan onder commando van den ka- pitein Louwerse, te Vlissingen. Nadat deze aan de Koningin de voorge- nomen eerbetuigingen hebben gebracht, wor den de auto's bestegen en zullen H. M. en govolg rjjden van de nieuwe sluis over de Rolbrug, Westkolkstraat, Nieuwstraat, Noordstraat., Kersstraat naar de Markt, waar alsdan zullen zijn opgesteld op de muziektent het muziekgezelschap ,/De ver- eenigde werklieden" en daarvoor aan de westzijde de leerlingen der 5e en hoogere klassen van alle scholen in deze gemeente, becevens de deelnemers aan het Protest- koor en voorts ook de afdeeling Ter Nea- zen der Padvinders. H. M. zal aldaar worden uitgenoodigd met Hare Familie, plaats te nemen in een baldakijn tot het in ontvangst nemen der bulde van de Ter Neuzensche bevolking. Daarop znllen onder directie van den heer A. B. 1. Schirris worden gezongen door het Protestkoor en de schoolkinderen, be- geleid door het muziekgezelschap, 2 cou- pletten van het Wilhelmus. Door de schoolkinderen zal daarop worden gfzongen het volgende WELKOMSTLIED. Door het Protestkoor zal daarop a capelia worden gezongen ,/Bede" van Valerius. Vervolgens door het ensemble het eerste en laatste couplet van het rZeeuwsch- Vlaamsch Volkslied". H. M. zal daarna met gevolg van de Markt ryden langs de De Jongestraat, Heerengracht, Axelschestraat en Axelsche- weg, naar Axe!. Omstreeks 5 uur zal H. M. hier weer terugkeeren, koniencte van Zaamslag via Othene, langs den Molen- en Koedijk. Alsnu zal van Axelsche brug worden ge- reden langs den afrit van de Vlooswijk- straat, Nieuwediep, Dykstraat, Rolbrag, naar de aanlegplaats by de nieuwe sluis. Aldaar zullen dan vermoedelyk opgesteld zijn alle deelnemers aan de op de Markt gehouden huldebetuigiog. Vaste planuen omtrent verdere feestvie- ringen bestaan alhier niet. Vermoedelyk zal het muziekgezelschap wel trachten, de pauze aan te vullen. t*- ifeft *8AXEL. Met het oog op het bezoek van de Koninklyke Familie aan ons stedeke, op a. s. Vrydag 16 Sept., heefc de op 31 Augustus j.l. opgerichte Oranjevereeniging alhier, het initiatief genomes en een zeer uitgebreid programma opgesteld om de Hooge Gasten op een waardige wjjze te ontzangen en dien dag tot een ware feest- dag te maken. Programma: Van 1 2 ure. Voetbalwedstrjjd met mu- ziek. Op het Spui: Zang van Schoolkin deren en de Zangvereeniging. Ongeveer 2,45 ure. Ontvangst van de Koninklyke Familie. Aan den ingang der gemeente nabij de spoorweg staan opgesteld de Chr. Zangver. //Asaf" en het Muziekgezelschap van Koewacht ter verwelkoming. Op de Markt, waar de officieele ontvangst zal plaats hebben, wordt een aubada aan geboden door de Harmonievereen. ^Concor dia", de algemeene Zaugvereen. //Orelio" en ongeveer 700 schoolkinderen. Verder zijn op de Markt opgesteld Padvinders, Bur- gerwaeht, Schietvereen. jPrins Maurits", Handboogschuttery »Ons Vermaak", Dui- veamaatschappy, Voe^balvereen. „Wilhel- mina" en de Korfoalvereen ,Rapide", enz. enz. Wanneer ^Concordia" het //Wilhelmus" speelt, wordt het publiek beleefd verzocht mee te zingen. Aan de uicgang der Gemeente worden opgesteld, nabij de brug de Chr. Zangver. /.Hoop op Zegen" en het Muziekgezelschap van Westdorpe. Na het vertrek der Vorstelijke Familie volgt een wandeling door de stad van al de Vereenigingen in volgorde. Te volgen route Kerkstraat, Noordstraat, Nieuwstraat, Station, Stationstraat, Kerkdreef, Weststraat, Markt. Op de Markt ontbinding der stoet. Van 45 uur. Korfbalwedstrijd met muziek. Van 56 uur. Voetbalwedstryd. yan 46 uur. Kindervertnakelijkheden en spelen. Van 67 uur. Pauze. yan T uur. Uitvoering op de Markt van het Muziekgezelschap van West dorpe en de Chr. Zangver. //Hoop op Zegen". 87j uur Lichtstoet. Opstellen van fakkel- en lampion- optocht. Te volgen routeKerk straat, Noordstraat, Nieuwstraat, Sta tion, Stationstraat, Kerkdreef, West straat, Markt. Op de Markt ontbinding der stoet. Te HUIjST wordt de Koninklyke familie verwacht te 3.25. Zij zal door den burgemeester by het raadhuis worden opgewacht en verwelkomd. Door het jongste zoontje van den bur gemeester en bet dochtertje van het raads- lid G. C. Verwilghen zullen namens het gemeentebestuur aan H. M. de Koningin en Prinses Juliana bouquetten worden aan geboden. Ook zal door een Weensch meisje een bloemtuil worden aangeboden namens de Weensche kinderen, als bljjk van dankbaar- heid voor de genotea gastvrjjheid. In de nabijheid zullen worden opgesteld de leerlingen van alle scholen in de ge meente, en de Koninklyke Harmonie en de nieuwe Harmanie Vlijt en Volharding, die vaderlandsche liederen zullen uitvoeren. Door H.M. zal daarna het fraaie kerk- gebouw, waarin zooals men weet zoo wel de Ned. Herv. gemeente als de R.K. ge meente is gehuisvest, woiden bezichtigd om, na weer te zjjn ingestapt, rjjdende langs het Liefdehuis, Hulst te verlaten voor het bezoek aan Zaamslag. Te ZAAMSLAG zal de auto stil houden by het gemeente- huis, waar H.M. hulde zul worden gebracht door een lied te zingen door de zangver- •eaiging „Zingt den Heere een Nieuw Lied". Vervolgens zal H.M. zich met Haar gevolg begeven naar de woning van den burgemees ter, den heer Johs. de Fey ter, alwaar de thee zal worden gebruikt. Vervolgens zal het vooraenorrhu bezoek worden gebracht aan de hofstede van den heer J. de Kraker, met de bedoeling ecu en ander van de werking vrn een land- bouwbedrjjf in dezi streek te bezichtigen. De terugtocht wordt gemaakt over de de Val en Othene. EEN LANGEN DIEN3TTIJD. Naar we vernemen is door den heer A. Visser, dien wel zrker alien van het tegen woordig levend ges'acht niet anders gekend hebben dan als waterbouwkundig ambtenaar van den Nieuw Neuzenpolder, tegen 1 December a.s. als z ioianig eervol ontslag aangevraagd. In die jarea verwierf de heer Visser de algemeene achting zoowel van zyne supe- rieuren als van de ingezeteuen van Ter Neuzen, getuige de wijze waarop by een aantal malen werd herkozen als lid van den gemeenteraad, tot hy wegens zyn klimmende jaren by de laatste verkiezingen te kennen gaf die functie niet meer te ambieeren. Hy vervulde die functie van af 1887 tot 1919 en was voorts van af September 1909 tot Augustus 19l9"wet- houder dezer gemeente. Van af 1865 was hy in dieust van den Nieuw Neuzenpolder. ONDERWIJS. Op de voordracht voor boofd van de kopschool te Ter Neuzen komen in alpha- betische volgorde voor de heerenJ. L. Ch. Giout, hoofJ eener school te Hardinx- veldJ. J. Klimbie, idem te Haarlem H. Kunzel, idem te Zuidbroek. HULST. Zaterdagavond omstreeks kwart voor twaalven zagen bewoners van de Zomer- straat, dat daarin een vrouw op een ver- dachte wjjze zich heen en weer bewoog. Men sprak haar aan, vroeg de reden van haar vertoeven in dier plaatse, vroeg waar zij den nacht zou doorbrengen, maar op al deze vragen gaf de vrouw geen antwoord. Dit kwam de bewoners van de Zomerstraat zeer verdacht voor en zij wisten deze vrouw iD een der huizen binnen te krjjgen. Toen dit gelukt was werd de politie gewaar- schuwd, die, omdat dezs vrouw geen vol- doende reden kon opgeven voor haar vertoeven in de Zomerstraat, msende dat er termen aanwezig waren haar althans voorloopig in arrest te nemen. Na hare arrestatie liet deze vrouw enkele woorden los, welke het vermoedeu wettigde dat zjj in verbinding stand met een man, die in het Liefdehuis bezig was in te breken. De politie meldde zich toen aan het Liefdehuis aan tot het instellen van een onderzoek. Door de zuster die de naehtwake had, werd de politie binuengelaten en het gebouw onderzocht. Inmiddels waren meerdere zusters ontwaakt, die na zich gekleed te hebben, evenals een paar mannen mede aan het onderzoek hielpen. Terwiji dit in het Liefdehuis gebeurde waren bjjna alle bewoners van den [Jzeren- weg en de Zomerstraat ter been gekomen. Er werd door die bewoi.ers besloten alle straten, welke rond het Liefdehuis gelegen zyn, af te sluiten ten einde den dief die het Liefdehuis was biDnen geslopen, want daarvan hield men zich vast overtuigd, het ontsnappen onmogelyk te maken. D'ank zy deze bewakingsdiensf, klonk dan ook zeer spoedig in de Zomerstraat het ge- roep, dat ook in het Liefdehuis werd ge- hoord //We hebben den dief". Dit geroep werd aangeheven toen eeu man over den muur, welke het Liefdehuis omringd, in de Zomerstraat terecht kwam en trachtte lange beenen te makeD. De bewoners der Zomerstraaat hielden hem vast en leverde hem over aan de politie, die op het geroep dat men den dief had, van uit het Liefde huis naar de Zomerstraat kwam en aldaar den arrestant van de bewoners, door wier waakzaamheid de arrestatie plaats bad, overnam. Uit het onderzoek in het Liefdehuis is gebleken, dat de inbreker, een zekere P. W. een bezoek gebracht had aan de manuen- zaai en aldaar wat kleederen had snede- genomen, benevens b°nedcn ook nog een paar sehoenen. In den tunnel schijnt, de dief bezig geweest te zyn een kist open te breken, doeh hieruit wordt niets ver mis:, zelfs niet het daarin geborgen geld Waarschjjnlijk is de dief door het onraad dat hjj vernam, gestoord geworden en heeft hy getracht door een overylden vlucht zich in veiligheid te brengen, wat hem door de waakzaamheid der buren, geljjk reeds gezegd is, niet gelnkte. De dader is een Belg, die in vroegere jaren als weeskind in het Liefdehuis is verpleegd geweest en bjj het begin van den oorlog naar Beigie gegaan is om in het leger te dienen. Daaruit is hjj thans gedeserteerd en de drjjfveer van zijn diefstal schjjnt geweest te zjjn om zyn uniform tegen burgerkleeding te verwisselen. De gearresteerde vronw schjjnt op den uitkjjk te hebben moeten staan om tegen onraad te waarschuwen. De politie heeft beiden aan de justitie overgeleverd. (Zel.) ELLEWOUTSD1JK. De heer E. A. van der Bent, burge meester alhier, had dezer dagen by ge- legenheid van de hem ten deel gevallen Koninklyke onderscheiding, door dien benoeming tot Ridder in de orde van Oranje Nassau, een stroom van gelukwen- schen in ontvangst te nemen. De heer Van der Bent is de oudste burgemeester van Zeeland in dienstjaren en is in zjjne woonplaats en in de omgeving in tal van gemeente!jjke- en waterschaps- betrekkingen geplaatst, die fcjj alien op de meest accurate wjjze bekleedt en waarneemt. Door zyne Koninklyke onderscheiding is het bewjji ook thans weer gelever.i, dat, wanneer men in het klem getrouw is, er ook waardeering en hulde bjj hooger gezag berust. Het ligt zoo vernemen we in het voornemen van den heer Van der Bent, om Knnen afzienbaren tjjd te gaan rusten van zjjn veel omvattenden arbeid. In het nieuw opgestelde hoofdrestaurant kwamen Dinsdag middag te 12 uur tal van genoodigden bijeen om de opening der ten toonstelling bij te wonen. De Voorzitter de heer Mr. P. Dieleman heette de verschillende autoriteiten, hier aan wezig welkom, en hield daarna eene uitvoerige rede, die we wegens plaatsgebrek heden niet kunnen opnemen, doch waarop we in ons vol- gend nummer terugkompn. Vervolgens nam de Minister van Landbouw het woord, wij kunnen de rede van Z. Exc. slechts in het kort weer geven, daar slechts een exemplaar aanwezig was en een vertegen- woordiger van een ander blad zoo weinig collegiaal was, dat hij niettegenstaande de Minister zeide, dat de rede voor de geheele pers was, weigerde hem af te geven. De Minister dan begon met te zeggen, dat de tentoonstelling z.i. een groot Nederlandsch belang is, zij behoort tot de reeks van ten- toonstellingen, die onder opperleiding van het Kon. Nederl. Landbouw Comite worden ge houden. Aanvankelijk was het de bedoeling in 1914 reeds zulk een tentoonstelling in Zeeland te houden, de oorlog heeft daarin echter ver- hindering gebracht, doch thans 7 jaar later worden de plannen toch uitgevoerd. Is deze tentoonstelling dus een algemeen belang, de Zeeuwsche cultuur treedt er spe- ciaal bij op den voorgrond, omdat Zeeland Is bij uitstek een landbouwprovincie. Hierbij wil spreker geenszins uit het oog verliezen. dai men in eene gemeente vertoeft met veel in- dustrie, waar alleen „De Schelde" 2000 werk- lieden telt- Doch de landbouw is de kurk waarop Zeeland drijft. Ook spreker wil een blik slaan in de historie en wijst er op hoe Middelburg in de 18e eeuw een handelsstad was van groote beteekenis, in het bijzonder op West-Indie. Doch er is wellicht geen pro- vincie die zoo onder de Fransche over- heersching heeft geleden, dan Zeeland. Na dien, in het begin van de 19e eeuw scheen de handel wat te herleven en vooral in Schou- wen en op Walcheren, maar dit duurde slechts kort. Ook de poging om door een nieuw ka- naal en nieuwe havens Middelburg weer tot bloei te brengen mislukten en ook het verdwij- nen van de meekrap-industrie scheen Zeeland geheel ter neer te slaan. Vooral de jaren van den Fransch-Duitschen oorlog waren somber voor dit gewest er volg- de een sterke emigratie, niet alleen van arbei- ders, maar ook van andere personen en spre ker wijst er op, hoe bij v. in 1848 van de 16 gemeenteraadsleden van Middelburg er 14 equipage hadden en hoe anders is dit nu. Op het gebied van den landbouw heeft Zeeland steeds vooraan gestaan, o.a. reeds 100 jaar door den uitgestrekten en algemeen bekenden Wilhelminapolder. Ook zal er verandering komen als het voor Zeeland zoo moeilijke vraagstuk van de elec- triciteitsvoorziening is opgelost, en als voor de suikerbietenverbouw nieuwe wegen open- komen, als de drinkwatervoorziening verder is kunnen worden doorgetrokken dan Zuid- Beveland. De landbouw op kleigrond staat er nog zoo slecht niet voor, in Oost Zeeuwsch-Vlaande ren staat men vooraan op het gebied der paardenfokkerij, in Westelijk op dat der vee- fokkerij. De tentoonstelling brengt ook veel geiten, een zeer goed bewijs voor bloeiende economie; schapen te weinig, maar wel een verbetering in het opkweeken van varkens. Spreker zegt, dat deze tentoonstelling veel belangstelling trekt, ook buiten Zeeland, o.a. is een der excursies van de leden van het in- ternatidnaal congres voor de pluimveehouderlj naar Middelburg. Het Koninklijk bezoek zal aan de tentoonstelling grooten luister bij- brengen. Overtuigd, dat de tentoonstelling van groote beteekenis is, verklaart spreker haar voor geopend. De Commissaris der Koningin, zeide, dat de groote Zeeuwsche landbouwweek dan eindelijk is aangebroken. De poorten van het terrein, in feestdos gestoken, zijn geopend en de men- schendrommen kunnen binnenstroomen, ten- einde den indruk te krijgen van hetgeen hier is uitgestald. Ook zijnerzijds uit spreker een hartel'ijk wel kom aan alien, die hier zullen binnentreden en speciaal aan hen, die dezer dagen van buiten de grenzen dezer provincie tot ons zijn ge komen of nog zullen komen. Z. Exc. de Minister van Landbouw heeft zooeven bij de opening zijn beste vvenschen uitgesproken voor het welslagen dezer land bouwweek. Zooals vanzelf spreekt, sluit het Prov. bestuur zich daarbij gaarne aan. Succcs moge, naar wij alien hopen de landbouwweek in ruime mate ten deel vallen. Moge de vriendelijke zonnestralen, hoofdfac- toren voor dit succes, ons goed gunstig ge- zind zijn en tegenslagen, zooals die, veroor- zaakt door den storm van gisterenmorgen verder achterwege blijven. Dank zij de ijverige zorgen van het Dag. Bestuur der Zeeuwsche Landbouwmij, is alles op de meest uitnemende wijze voorbereid. Weken, neen, maanden hebben meerdere leden en in de eerste plaats het uitvoerend comite te weten Mr. Dieleman, Voorzitter, Kakebeeke, Vice-Voorzitter, Kielstra, Alge meen Secretaris en Van Bommel van Vloten, 2e Algemeen Secretaris, moeten werken en zwoegen, maar thans kunnen zij met vreugde en voldoening neer zien op de aanvankelijke resultaten van hunnen rusteloozen arbeid. Ik twijfelt er niet aan of dezer dagen zullen Door L. J. d. V. WIJZE: Is plicht dat iedere jonqen". 1. Wees welkom in Zeeuwsch-Vlaanderen, Geliefde Koningin De Prins kwam mee; ook de Prinses, Dat is ons naar den zin. Hoezee, hoezee Voor de Prinses hoezee Wij hoopten lang reeds op haar komst, Voor 't eerst komt Zij nu mee. 2. Haar eerstbezoek aan deze streek, Versterkt opnieuw den band, Die Neerland en Oranje bindt, Vorstin aan 'tVaderland. Hoezee, hoezee Voor 't Hoog bezoek hoezee Vertoon U hier nog menig keer, ^.g Dat is ons aller bee.$ '-rt. •v«aay(Gv1 tru. i »»i i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2