ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. o 7192 Vrydag 2 September 1921. 69e Jaargaag, Uit het hooge Noorden. buiteniamd LOTING VOOR DE MILITIE. het laten branden en onderhonden van de straatlantaarns te Sloiskil en by de Sassche Poort. STRAATVERLICHTING. BINNENLAND, EEBSTE BLiAD. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen voor 12 September 1921, eene prijsopgave voor De voorwaarden liggen op de Secretarie ter inzage. TerNeuzen, 2 September 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. 1. ZONNEVIJLLE, Secretaris. v. In de maand Augustus is Groot-Brittan- nie in spanning geweest, hoe het met Ier- land gaan zal, n.l. of de regeering van Lloyd George, met de opstandelingen-regeering van De Valera het eens worden kon over de voorwaarden, waarop Ierland zich van het Vereenigd Koninkrijk afscheiden kon en als ..dominion" deel uitmaken van het Britsche rijk. De begeerte naar ..home rule" of eigen regeering (zoo mogelijk als een republiek) vloeit niet alleen voort uit een gevoel van tot een ander volk of ras (het Keltische) te behooren en uit een besef, dat men door Engeland wordt overheerscht, maar ook gel- den hier godsdienstige en economische mo- fieven. De in letterlijken zin arme lersche bevolking haakt naar een eigen regeering, terwijl het*toch aan gereeden twijfel onder- hevig is, of die armoede der landbouwers daardoor wel kan worden opgeheven. Want het aldaar inheemsche systeem is er een van zulke kleine boertjes, dat zij het niet veel beter dan onze landarbeiders hebben kun- nen, hoewel het land zeker vruchtbaarder is en in een beter klimaat ligt dan het onze. Ierland is juist het voorbeeld bij uitnemend- heid, dat een land, alwaar de landbouw kleinbedrijf is veel minder welvaart geniet, dan een land waar het grootbedrijf bestaat en de boeren (althans ten deele) kapitaal- krachtig zijn. Om dit goed te begrijpen, moeten wij iets uit de lersche geschiedenis vertellen. In de middeleeuwen werd Ierland geregeerd door vier koningen. Oneenigheid veroorzaakte, dat een hunner den Engelschen koning te hulp riep. Deze (Hendrik II) gaf daaraan gehoor en veroverde Oostelijk Ierlatnd, waar op in 1175 een verdrag werd gesloten, waar- bij het Oosten aan hem werd afgestaan. Dit verdrag besliste over Ierland's lot, want de Engelsche baronnen drongen nu telkens westwaarts. Van nu af werd de lersche be volking voortdurend geterroriseerd en eigen- den de Engelschen zich telkens meer larrde- rijen toe. In het begin van de 16e eeuw regeerde Hendrik VIII, die de hervorming invoerde. Dit mislukte vrijwel geheel in Ierland. Het grootste deel der bevolking bleef Roomsch, maar verloor in die jaren uitgestrekte lan- derijen. Toen nu in 1558 de protestansche Elisabeth koningin werd, lieten de leren zich overhalen door Spanje tot opstand tegen haar gezag. Het gevolg was, dat jarenlang een verwoede oorlog werd gestreden, waar- bij ten slotte geheel Ierland werd onder- worpen. Ook nu werd wederom veel land afgenomen en aan Engelschen en Schotten gegeven of verkocht. Onder koning Jacobus 1 werden opnieuw achthonderdduizend mor- gen lands aan de kroon foegewezen. Lang- zamerhand ontstond zulk een groote'haat tegen de ingedrongen protestanten, dat on- geveer 1640 een opstand uitbarstte, waarbij circa 50-000 protestanten vermoord werden. Toen enkele jaren later Olivier Cromwell na de executie van Karel I bestuurder van Engeland was geworden, besloot hij Ierland te tuchtigen. Zijn schoonzoon Ireton onder- wierp het land op bloedige wijze en weder om werd een groot deel der landerijen En- gelsch eigendom. Maar hoe de bevolking ook leed, zij bleef getrouw Roomsch. Slechts in het Noorden (Ulster) vestigden zich een aantal protestanten. zoodat thans nog in de omstreken van Belfast de protestanten in de meerderheid zijn. Nu geviel het, dat koning Jacobus II Roomsch werd. Dit had het ge volg, dat de Engelsche protestanten zijn schoonzoon Willem III van Oranje in 1688 overhaalden zijn schoonvader te verjagen. Willem werd in Febr. 1689 koning van En geland. Maar de verjaagde vorst rekende op de leren, die goed Roomsch gebleven waren. Hij landde met 5000 Franschen in Ierland. De bevolking toonde zich trouw, i zoodat meer dan 30.000 leren zijn leger kwamen versterken. Daarop stak Willem III met een groot leger .over en versloeg 1 Juli j 1690 het R. Kath. leger bij de rivier de 1 Boyne. Bloedig werd huisgehouden en ge- j heel Ierland werd onderworpen. Ook nu ge- j schiedde het, dat een zeer groot deel van het land aan de leren werd afgenomen. Willem maakte daarvan gebruik om een aantal van j zijn gunstelingen en generaals groote land- goederen met deftige adellijke titels te schenken. Zoo was langzamerhand de toestand ont- staan, dat vrijwel alle landeigendom be- hoorde aan protestantsche Engelschen, Schotten en Hollanders, terwijl de leren sleehts pachters van kleine boerderijen kon- den zijn. Die eigenaars, waarvan sommigen groote landstreken bezaten, ontvingen hun pacht, die zij in Engeland verteerden, zoo dat jaarlijks groote sommen buiten Ierland werden uitgegeven. De leren werden zoo verdrukt, dat een Roomsche Ier niet in i bezit van een paard zijn mocht, dat meer dan zestig gulden waard was. Elk prote- stant had het recht om van zoo'n Ier het paard af te nemen, mits hij daarvoor zestig gulden betaalde! Op ailerlei wijze werd het R. Kath. geloof aan banden gelegd. Het spreekt wel van zelf, dat waar de bevolking door een kleine protestantsche minderheid zoo verdrukt werd, in de 18e eeuw telkens opstanden uitbraken. En toen in 1789 de Fransche revolutie zegevierde, vond de republikeinsche gedach- te in Ierland alom groote bijval. Het leidde weder tot een opstand, die 30.000 dooden kostte. Ondertusschen was de landverhui- zing van arme leren naar Noord-Amerika reeds begonnen. Aldaar wonen duizenden afstammelingen, die natuurlijk groote sym- pathie voor de lersche zaak koesteren en elke poging tot afscheiding geldelijk steu- nen. Eerst in 1829 werd een wet aangenomen (emancipatie-bill), waardoor het mogelijk werd dat R. Katholieken openbare ambten konden bekleeden. en zitting konden nemen in de volksvertegenwoordiging (parlement). Maar nu was het reeds te laat. De verbitte- ring der leren tegen Engeland was niet meer te sussen. Zij gevoelden zich als Katholieken onrechtvaardig bejegend door protestant sche vreemdelingen. Zij moesten ook voort durend pachten blijven betalen aan elders wonende rijken, terwijl zij arm bleven. Tot overmaat van ramp heerschten in 't midden der 19e eeuw hongersnood en ziekten. Hoe langer hoe sterker werd propaganda ge- maakt van uit Amerika voor de afscheiding. Het verbond der Fenians werd opgericht. Het werkte met aanslagen op de wijze, zooals in de laatste paar jaren weder geschiedde. Zelfs werd Smith O Brien uitgeroepen tot koning van Munster. Hij werd echter gevan- gen genomen en gedeporteerd. Langzamerhand begonnen de Engelsche staatslieden in te zien, dat het dringend noodig was om Ierland op menschlievende wijze te behandelen. Dit veroorzaakte, dat in de tweede helft der 19e eeuw ailerlei over- heidsmaatregelen zijn genomen ten bate van dit volk, maar natuurlijk waren die maat- regelen, hoe goed ook bedoeld, thans geheel onvoldoende. De partij der 2oogenaamde home-rulers werd hoe langer hoe sterker. Eindelijk begreep Engelands minister Gladstone, een liberaal man maar tegelijk orthodox, die de Boeren in Transvaal ook recht gedaan heeft, dat het niet langer zoo mocht blijven doorgaan. Hij stelde home- rule voor Ierland voor. De liberale partij in Engeland sloot zich bij hem aan, maar de zoogenaamde unionisten (conservatieven) wilden onder geen voorwaarde toestemmen in de afscheiding. Het gelukte aan Gladstone in 1886 het kabinet Salisbury omver te werpen. Nu diende hij twee wetsontwerpen in: 1°. om de geldmiddelen beschikbaar te stellen om den grond in Ierland in het bezit der lersche pachters te kunnen brengen, 2°. om in Du- blin een lersch parlement te vestigen, dat met een daaraan verantwoordelijk ministerie de regeering vormen zou. De protestant sche leren in Ulster verlangden nu, ingeval dit wetsontwerp zou worden aangenomen de afscheiding van Ulster, Na verwerping werd het Lagerhuis ontbonden. Bij de daar op volgende verkiezing overwonnen de unio nisten. Gladstone trad af en Salisbury volg- de hem op. Nadat in het begin van de 20e eeuw zulke veranderingen waren aangebracht, dat het Hoogerhuis (waarin de Lords erfelijk zit- ten) niet langer een hinderpaal tegen home- rule vormde, zc\ en in 1914 beproeven de afscheiding te volaekken. De regeering vond toen in den aanvoer- der der protestansche leren Carson zoo ver woede tegenwerking, want hij dreigde met een burgeaoorlog in Ulster, dat daardoor in Augustus de Duitsche regeering geheel mis- leid was. Deze rekende erop, dat deze bur- geroorlog voor Engeland een beletsel zijn zou Frankrijk ter hulp te komen. Dit was een misrekening. Aanstonds besloten de leren hun nationale kwestie tijdelijk tot na den oorlog uit te stellen. De lange duur van den oorlog maakte de begeerte naar afschei ding nog grooter. Nu werd de uiterste partij hoe langer hoe sterker: de Sinn Feiners, die deze afscheiding absoluut willen doorzet- ten en van Ierland een geheel onafhankelijke republiek maken. Dit heeft de paar laatste jaren geleid tot de bloedige onlusten, waar bij moord en brandstiditing veelvuldig is voorgekomen. Wij moeten echter niet vergeten, dat En geland riik is en Ierland arm, dat Engeland ook beschikt over een groote vloot, zoodat als de afscheiding niet in der minne plaats conditie zal verkeeren, zeker veel slechter, conditie zal verkeeren. zeker veel slechter dan wanneer die afscheiding wel in der minne geschiedt. Doch hoe ook het eind zijn zal ik verwacht niets anders dan een afscheiding ook in het gunstigste geva! zal Ierland tengevolge van het heerschend kleinbedrijf een arm land blijven, niettegen- staande de grond zoo vruchtbaar is. T. g. T. EEN NUCHTERE NOORSCHE BESOfOUWING. De aankomst van H. M. Koningin Wil- helmina, Prinses Jul|iana en gevolg in Aandalsnes, heeft het Noorsche blad „Romsdal" gei'nspireerd tot eenige be- schiouwingen, die de Msb. als volgt weer- geeft: ,,Het is juist met "onze koningsgezind- heid, die er ons toe drijft iets te scnrijven over Nederland, in haar land zoo hoog geacht staatshoofd, koningin Wilhehmna. H.M. landde met haar dochtertje en ge volg, Dinsdag te Aandalsnes en de geheele stoet maakte in rijtuigen een tocht door het dal. Men is er hier niet zeker van ot de Rrins er ook bij was. fEr waren ver- scheidene heeren in het gevolg. De heer die de leiding had, noemde zich kapitein De Prins kan ook wel kapitein in (het Hol- landsche leger zijn. Deze kapitein reed alleen voorop in een rijtuig, daarachter de Koningin met dochter in een tweede en vervolgens het overige gevolg in drie rijtuigen. Natuurlijk had leder paard zijn voerman. Bij het vertrek waren slechts weinig menschen aanwezig. Maar bij de terugkomst was er een massa volk bijeen- gekomen om de Koningin te bekijken. En ze kregen een tamelijlc groote, niet oude, gezette dame te zien, met een ge- vuld en tamelijk germaansch uiterlijk. De dochter leek op de moeder. De Konin gin maakte den indruk van gezond en krachtig te zijn. ffetgeen ons trot bij het beschouwen van deze zeer hoogstaande dame, waren haar eenvoudige, natuurlijke bewegmgen en kleeding, zij leed met aan groot- doenerij. Zij scheen ook geheel vrij en gelukkig te zijn. Zij was geen modedame. Haar kleeding was eenvoudig: gewone zijde, zonder kunstige plooitjes en tier- fantijnfjes. Zij hacf onder haar scfioe,nen lage breede hakken. Haar hoed was kaal zonder veeren. En gemakkelijk stapte zij in den wagen. Zij was kortweg een voor beeld ter navolging voor onze Noorsche dames van heel wat mindere afkomst. Het zou werkelijk nuttig voor Noorwegens dames zijn, als ons land bezoek gehad had van veel zulke komnginnen. Om dezeh redenen waren wij zoo vrij deze hoog- geplaatste persoon nader te bespreken. En dat is de vrouw, die van Europa de opdracht gekregen heeft om de be- wakingspapieren te onderteekenen be- treftende Keizer Wilheifn en den ge- wezen Duitschen Kroonprins, die ztch beide op Hollandsch grondgebfed ophou- den." EEN INCIDENT TE BELLING WOLDE 1 e Bellingwolde, waar zes van de elt raadsleden sociaal-democraat zijn, wap- perde Woensdagmorden de Nederland- sche driekieur van het gemeentehuis. Doch toen burgemeester Venema even atwezig was, trok een van de sociaal-democratisctie wethouders die vlag in en verstopte het dundoek. De vlag werd gezocht en te- ruggevonden en wapperde verder den ge- heelen dag. (N.R.Crt.) PRINCIPIEELE DIENST WEIQERAARS. Alle principieele dienstweigeraars zul- len i n den vervolge worden overgebracht naar de militair hulpgevangems aan den weg naar het Pompstation te 's Gravenha- ge. De dagen voor hun overbrenging zul- len zij bij de korpsen gedurende dag en nacht worden opgesloten in de daar aan- wezige politiekamers. Voorts is bepaald, dat aan deze militairen geen med^deel.ngen zal gedaan worden van hunne overbren ging ,teneinde manitestaties gedurende die overbrenging te voorkomen. DECENTRALISATIE U1TVOERING ON- GEV ALLEN WET. Naar De Tijd verneemt, ligt het in het voornemen van den minister van Arbeid, maatregelen te treffen, welke er toe zou- den kunnen leiden, dat een befagrijk stuk werk der Ongevallenwet 1901 met ingang van 1 April 1922 komt onder de Raden van Arbeid. Aanvankelijk zou dit zijn: le. de uitvoering van de bepalingen der wet van de ter uitvoering van die bepa lingen genomen besluiten, welke verband houden met de premiebetaling aan de bank door de werkgevers, ten aanzien van wier werklieden de bank het risico der verze- kering draagt; 2e. de vaststelling van de loonen, wel ke voor de premieberekening in aanmer- king zou komen, indien de verzekerden, waarop die loonen betrekking hebben, voor risico der bank zijn verzekerd; 3e. medewerking bij het nemen door het bestuur der R*jks Verz. Bank Van be- slissingen omtrent indeeling van de ver- zekeringsplichtige ondernemingen, staking van bedrijf, enz. (dit adviseerend bedoeld); 4e. het onderzoek van de ongevallen; 5e. de vrifwillige verzekering van de werkgevers. Betreftende het personeel, eerlang min der noodig aan de R. V. B., zijn wenken aan de Raden van Arbeid gegeven. HET ASYL-RECHT VAN DEN VROEGEREN DUITSCHEN KEIZER. Reuter (bijzondere dienst) seint uit Lon- den aan de N. R. Crt.: Inlichtingen uit kringen die nauw ver- bonden zijn met Downingstreet, toonen aan, dat de Britsche regeering met groote aan- dacht de gebeurtenissen in Duitschland volgt en den terugkeer en den invloed van persoonlijkheden in Duitschland's binnen- landsche aangelegenheden, die verantwoor delijk zijn voor den oorlog, niet zal ge- doogen. De Britsche regeering zou zich met het Haagsche kabinet in verbinding gesteld hebben en in krachtige termen haar ziens- wijze hebben doen weten betreffende het fameuze telegram van den vroegeren Keizer aan zijn getrouwen in Duitschland. (Een telegram, waarin Wilhelm II antwoordde op een huldebetuiging van betoogende Duitsche monarchisten en waarin hij gewaagd moet hebben van het „onverslagen leger." - Red.) Het incident wordt, heet het, door het kabi net te Londen als een vergrijp tegen het asylrecht beschouwd, hetwelk den vroegeren Keizer te Doom is verleend. Ook de Morning Post bespreekt in een hoofdartikel de jongste gebeurtenissen in Duitschland en spreekt de hoop uit, dat de Nederlandsche regeering zorgvuldig de rol overweegt, welke de Doomsche banneling in de huidige beroering in Duitschland speelt. Die regeering neemt, aldus het blad, een zware verantwoordelijkheid op zich door den gewezen Keizer toe te staan zoo dicht bij de gevaarlijke zone te blijven en klaar- blijkelijk een leidende rol te spelen in sa- menzweringen van zijn trawanten over de grens. Van Doom naar Potsdam is niet ver. Een beslissing om hem naar een Neder- landsch St. Helena te zenden mag een bui- tensporig compliment voor hem zijn, maar zou tegeiijkertijd een wijze voorzorg kunnen blijken. WIJZIGING PENSIOENWETTEN. Naar verluidt. is aan het departement van financien een wijziging van de nieuwe pen- sioenwetten in bewerking, waardoor het hoogst onwaarschijnlijk kan geacht worden, dat deze wetsontwerpen, ter behandeling waarvan de Tweeije Kamer tegen 7 dezer is bijeengeroepen, inderdaad op dat tijdstip in behandeling zullen kunnen worden ge nomen. IERLAND. Degenen die een onverwoestbare hoop behouden hebben, dat de Jersche kwestie ten slotte in het reine komen zal, mogen schrijft de N. R. Crt. hun schietgebeden verdubbelen, want het ontbreekt niet aan welberaden pogiDgen, om, trots de groote belangen die op het spel staan, alles nog in de war te sturen. Daar is in de eerste plaats de leerstelligheid van de Valera zelf, die op het laatste oogenblik ook datgene leek terug te willen nemen, wat hij al opgegeven had, indien de aaiigeknoop'e onderhandelingen eenigen zin wilden hebben. De gHegenheid om hec daarmee aangerlchte kwaaa weer eenigszins goed te maken, wordt hem geboden in het antworrd, dat naar verluidt, vandaag in Downingstreet woidt ufgegeven. Van den inhoud en de phraseologie van dat stuk zal inderdaad veel afhangen. Dan doet Belfast wepr van zich spreken door moord en doodslag. die begonnen is met een aanval van de in hun verwachtingen teleurgestelde unionisten op de nationabstische en katholieke wjjken van de stad. Ulster had den wapenstilstand niet officieel geteekend, Het stuk etot-e draagt alleen de handteekeningen van de vertegenwoordigers van Engeland en Zuid- Ierland. Maar stilzwijgend werd aange nomen, dat het met het bestand instemde. De oude veete is nu feller dan ooit kunnen uitbreken, omdat de tropper, die de mili- taire overheid door bet bestand rot wprke- loosheid gebonden achtten, zich afzijdig hielden. 1 en slotte heeft men ingezien, dat men niet al te consequent moest zijn en de laatste berichten melden, dat het opr-oer gedempt wordt. Gezien de tehandelir g van de mindtrfceid nu pas weer te Belfast, zal het proces eer in kracht toe- dan afnemen. In Ulster zelf zijn de kiemen aanwezig van een soort van Opper-Sileziscbe kwestie. die de regeling van het leische vraagstuk zou kunnen com- pliceeren. Aan den anderen kant kan de Valera moeilijk terug van zjjn beloften betreSende een zoo uitgebreid mogelijke zeif's and gbeid van het Oranje-gezinde deel van Ulster, nog minder nn hjj in zijn laats'e antwoord zoo nadrukkelijk voor zijn eigen geb'ed het recht op zelfstandigheid en het behoud van zjjn »geboorterecht", samengerat in het beginsel van //regeering met toestemming van de geregeerden", verlaDgd heeft. De spjjtigheid van Ulster zal er met door verminderen, dat de twee graafschappen Tyrone en Fermanagh, twee van de zes die nog onder het gezag van het noorde- ljjke parlement staan, bij monde van een deputatie voor de Valera uiteengezet hebben, dat de meerderheid van de bevolking daar tegen verdeeling van Ierland in een noor- deljjk en een zuideljjk gebied is. Hetzelfde hebben ook de gemeenteraad van London derry, in het graafschap van denzeifden naam en de districtsraden van Dungannon, Cookstown en Strabane verklaard. De af- brokkeling van Ulster's gezag, op welke hier meermalen de aandacht is gevestigd, is daarmee nog eens op gezaghebbende wjjze gestaafd. DE ONLUSTEN TE BELFAST. Omtrent de onlusten, die Dinsdag j.l. te Belfast voorvielen, verneemt de //Times" nog de volgende bjj '.onderheden De woelingen, die vroeg in den morgen geeindigd schenen te zjjn, begonnen op nieuw toen de arbeiders naar hun werk gingen. Weer waren de North Queenstraat en de Yorkstreet het tooneel van ernstige ongeregeldheden, waar zich de scbevpschut- ters verscholen. Een man en twee vrouwen werden in de beenen getroffen. Het schieten bracht tal- rjjke nieuwsgierigen op de been, die in groepjes op de hoeken der straten stonden te kjjken. Een man kreeg een schot in den neus, juist toen hjj zjjn hoofd om den hoek van een straat stak, om te kijken. De vecbtenden, die meestentjjds van het tooneel verdwenen, wanneer de politie in aantocht was, werden stoutmoediger, toen de dag begon aan te breken. In sotnmige straten wierpen zjj barricaden op, waar- acbter zjj scelling namen, ten einde voort durend te vuren. Wanneer de pantser- auto's der politie naderden, namen de vechtersbazen de vlucht, doch nauweljiks was de gewapende maeht verdwenec, of zij keerden weer terug. Een arbeider kreeg een schot dwars door het hoofd. Een politieagent onderging het zelfde lot. In den loop van den middag werd in de New Lodge Road zoo gescboten, dat een man, die in een voorbjjrjjdende tram met zjjn vrouw zat te prateD, een schot in het been kreeg. In dezelfde straat werd een paard, dat een boerenkar voort- trok, doodgeschoten 's Avonds moest het traraverkeer worden stopgeztt en om negen uur was het aantal dooden reeds tot vier gestegen. Tot de slachtoffers behoorde o.a. een meisje van vijf jaar, dat op den stoep van haar woning door een kogel werd ge troffen. Bovendien werden 21 personen gewond. Te middernacht bedroeg het aan tal dooden zes. VIER MANSCHAPPEN DER BURGER- WACHT VERMOORD. Woensdagmorgen vroeg zjjn op denstraat- weg van Peuke naar Bobraus bjj Breslau de 1 jjken gevonden van vier manschappen der burgerwach', die schotwonden en kneu- zingtn vertonnden. De moord is op den straatweg gepleegd, waarna de ljjken in het kreupelhout langs den weg zjjn verborgen. De politie heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. DE IN BESLAG GENOMEN DUITSCHE GOEDEREN IN AMERIKA. De voor de bezittingen van buitenlanders verentwoordeljjke ambtenaar heeft voorgc- steld, dat de onder zjjn berusting vetkee- rende gelden, welke hoofdzakelijk afkomstig zjjn van gedurende den oorlog in beslag genomen bezittingen van Duitschers. zullea worden gebruikt ter afdoening der Ameri- kaansche vorderingen op Duitschland, weike in hoofdzaak berusten op "het torpedeeren der //Lusitania" en andere schepen. Deze vorderingen bedragen in totaal ongeveer mimsjxgamu^mawaBasaam COURANT De Burgemeester van TER NEUZEN maakt be- kend, dat de loting voor de lichting van 1921 voor deze gemeente zal plaats hebben te Ter Neuzen in het Stadhuis op Woenmlag I W«-pteiiiher 1931, des namiddags IlS.SSe u«»». W1E AAN DE LOTING DEELNEMEN. Aan de loting nemen deel alle voor de lichting ingeschreven persorien, met uitzondering van hen lo. die voor den aarivang der loting voor de ge meente blijken te zijn overleden 2o. die voor den dienst bij de militie ongesehikt zijn bevonden 3o. die voor 1 September TOn dit jaar bij onher- roepelijk geworden uitspraak van den militie- raad of van Gedeputeerde Staten of bij Konink- lijke beslissing, op een ingesteld beroep geno- rnen, voorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld Ao. die v6or 1 September van dit jaar onherroepe- lijk, hetzij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst zijn uitgesloten De ingeschrevenen, die aan de loting moeten deel- nemen. worden uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aangegeven plaatse aanwezig te zijn. BEPALINGEN BETREKKELIJK DE LOTING. De ingeschrevenen worden in de volgorde van het alphabetisch register afgeroepen, ten einde zelf een nommer te trekken. Is de afgeroepen ingeschrevene niet opgekomen of wel bniten staat of onwillig zelt een nommer te trekken, dan kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Is ook deze niet opgekomen of wel buiten staat of onwillig een nommer te trekken, dan geschiedt het trekken door den Burgemeester, het Lid van den Gemeenteraad of den ambtenaar der gemeente, bij de loting tegen- woordig. Het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter secretarie van de gemeente, voor welke geloot werd. Aldaar kan de loteling het biljet binnen drie maan- den na de trekking afhalen of doen afhalen BEZWAREN TEGEN DE LOTING. Door belanghebbende lotelingen of door hun vader, moeder, voogd of curator kunnen tegen de wijze waarop de loting is geschied, bezwaren worden in- gebracht bij den Commissaris der Koningin. Het bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden ge- steld. doch moet, behoorlijk met redenen omkleed en or.derteekend, BINNEN TIEN DAGEN, te rekenen van den dag, waarop de loting is afgeloopen, tegen bewijs van ontvangst worden ingeleverd bij den Burgemeester. Van de uitspraak van den Commis saris der Koningin geschiedt ten spoedigste openbare kennisgeving en daarvan wordt tevens bij persoon- lijke kennisgeving mededeeling gedaan aan hen, die de bezwaren inbrachten Bezwaren, niet ingericht of niet ingeleverd op de hjervoren aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Ter Neuzen. 2 September 1921. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 1