Ter I etRsusefce Courant STBXJ3 Tiill MISDMD. Yrijdag 26 Augustus 1921. No, 7187. BEBSTE ZBXiAJD- BUITEN LAN P. FEUILLETON. 8EMEN6DE BERICHTEN. DE TOESTAND TE MOSKOU. Uit Moskou seint men aan de „Daily Tel", dat daar Zaterdag een algemeene ge- bedendag is gehouden in verband met den hongersnood en besmettelijke ziekten, die thans Rusland teisteren. Het was een gods- dienstige vacantiedag en alle regeerings- gebouwen waren gesloten. Voor de 1600 kerken, die Moskou telt, waren de menschen in duizenden saamgestroomd en hadden hun beste plunje aangetrokke'n. De mannen droegen schoone witte hemden over hun kleeding, de vrouwen waren ook in het wit en de meeste droegen sokken, aangezien lange kousen niet rneer te krijgen zijn. Ver- minkte soldaten en bedelaars in lompen vroegen aalmoezen. De vrouwen droegen mede papieren zakjes met zwart brood, zout en vruchten. Ieder scheen een of ander te eten te hebben, ofschoon de correspondent gedurende een rit door de stad die hem 80.000 roebels kostte geen enkel restau rant kon vinden, waar iets te krijgen was. De regeering had voor dien dag het verbod van verkoop van eetwaren langs de straat opgeheven. A1 de klokken in de stad beier- den dien dag. Berichten over den hongers nood buiten de stad worden door de regee ring aangehouden en dagbladcorresponden- ten kminen geen vergunning krijgen om zich naar de Wolga-districten te mogen begeven. EEN INCIDENT TE BERL1JN. Zaterdagavond is voor het Berlijnsch sta tion Friedrichstrasse een incident voor ge- vallen tusschen Fransche soldaten en een wachtmeester van de politie, waaraan de pers nogal aandacht wijdt. Volgens het voorloopige ambtelijke rap port van den wachtmeester reed dien avond voor het station een lastauto voor met vrjf Fransche soldaten en een tolk, behoorende tot de intergeallieerde commissie te Memel. Verschillende soldaten waren blijkbaar een weinig beschonken. Onder groot lawaai be- gonnen zij de auto af te laden. Na eel^aan- maning van den politiebeambte om wat rustiger te zijn, trad een der Fransche sol daten op hem toe, zeide wat in het Fransch. dat de Duitscher niet verstond en gaf den wachtmeester een stomp. Tegelijkertijd tast- te hij in den zak. Daar de wachtmeeser ver- moedde, dat de soldaat geweld tegen hem wilde gebruiken, pakte hij hem bii den pols, zoodat de soldaat kalmer werd. Deze werd vervolgens naar de stationswacht gebracht om naam, nummer enz. op te geven, waarna de man weer werd vrijgelaten. ENGELAND. De Engelsche verlieslijst in Ierland. Greenwood, de Minister van Ierland, heeft op een vraag in het Lagerhuis naar het aantal, soldaten, politieambtenaren en bur gers, welke door het Iersche republkeinsche leger zijn ontvoerd of gevangen genomen, geantwoord, dat de lijst zeer lang is. Hij heeft om bijzonderheden verzocht aangaan- de den toestand dier personen, en er wordt een onderzoek ingesteld. De regeering betreurd elke vertraging in het verstrekken van inlichtingen, en betuigt haar voile sympathtie met de familiebetrek- kingen en vrienden der vermisten. De lijst bevat tal van namen van Brit- sche officieren, die door de Sinn Feiners werden ,,opgelicht", en waaromtrent men niets meer heeft vernomen. De afdeeling voor publiciteit van de „Dail Eireann" heeft op deze verklaring van sir Hamar Greenwood geantwoord. Het is nog niet mogelijk, zoo wordt gezegd, de lijst op te maken, doch in den oorlog zijn aan beide zij den vermisten, zoowel ten gevolge van desertie als van gevangenneming of dood. Het woord „ontvoerd" wordt ge- bruikt, ofschoon officieel is verklaard, dat er een staat van oorlog is. Sedert Jaunari 1920 zijn er 850 officieren en manschappen der Britsche strijdkrachten door het Iersche republikeinsche leger gevangen genomen, ontwapend en ongedeerd vrijgelaten, terwijl de Britsche methode was, krijgsgevangenen als misdadigers te behandelen en hen met den dood of gevangenschap te straffen. Tegenover de Britsche cijfers plaats Sinn Fein de volgende: terechtgesteld: 24 per sonen; gedood, bij poging tot ontvluchting 127; dwangarbeid: 395, andere gevange- nisstraffen: 5755. Soufflard, die even gemakkelijk van het geld atstapte als hij" er aan kwam had Cau- tin een 20-francsstuk in de hand gestopt. Met deze vrij'gevigheid had hij zich de voile toewijding van den waard verzekerd. Nu is hij voor ons met lichaam enj ziel, zeide Fifi, hij zou nog liever van zijn eigen „wijn" drinken, dan ons te verklappen. Cautin had namelijk een uitgebreide wijnkaart, waarop alle merken voorkwa- men, van de „pive a 4 nerts" af; 'tot Cha teau Larose toe, maar al die merken wer den uit een en hetzelfde fust getiapt. Aileen voor de Chateau -Larose ge- bruikte hij een beter soort Campeche-houit) dan voor de overige merken, waarom men er dan ook 3 francs per flesch voor moest betalen. Voor 4 trancs kreeg men „oude Chateau- Larose", die gemaakt werd door de flesch met een stuk spinrag te decoreeren. Galgenaas, die van een goed glas wijn hield, waagde zich met aan het mengsei van Cautin, zelfs aan den" ou'cfen "Cfiateau- Larosse niet, maar begat zich met zijn ben- de dadelijk naar den zolder, waar hiji aan het venster, dat in her dak was uitge- bouwd, een prachtigen waarnemingspost vond. Van daar uit de hoogte, waar zij zich in veiligheid waanden, maar waar het scherpe oog van Milloc hen toch ontdekt had, genoten zij van het schouwspel hoe EEN „LEGER"-MAN 300 MAN. Indien de eische van de geallieerden door Bulgarije worden nagekomen, zal dit land, dat eens het beste leger van den Balkan bezat, nog slechts een „leger" van drie- honderd man over houden. Gisteren, 23 Au gustus was de datum, waarop het oude leger, gerecruteerd onder de oude dienst- plicht-bepalingen, moest zijn ontbonden. Bulgarije moet thans uit de 300 recruten, die zich als vrijwilligers hebben aangemeld, zijn toekomstig leger vormen. EEN SERENADE, Een aantal gasten uit de pensions van Ellefcom en de Steeg hebben een serenade gebracht aan den heer Wijnkoop, den be- kenden communist, die sinds eenige weken te Ellecom in pension is. Na het zingen van een aantal vader- landsche liederen en onder geroep van jjWeg^met de commumstefi", ging de stoet uiteen. GOED AFGELOOREN. Bij een te Roosendaal (N.-B.) gehouden vl'iegdemonstratie door de Nociam-maat- schappij is een vhegtuig bij het Tanden in een greppel terecht gekomen en daarna te gen de omrastenng van een weiland aan- gereden. Een paal drong in den romp van de machine. Deze bleet'hierdoor staan en sloeg met over den kop. De bemanmng, uit vliegenaar en twee passagiers bestaan- de, waaronder de luchtacrobaat Fritz Schindler, kwam er zonder letsef at. De materials schade is met groot. EEN KWARTEEUW VAN HUIS GEWEEST. Men meldt uit Arnhem aan het N. v. d. D.Sinds jaar en dag is; het huis Roer- mondspfein no. 37 gesloten geweest. Vijf- en-twintig jaar gel/eden vertrok de eige- naar en bewoner naar Rarijs. De zonne- blinden werden gesloten, een groot luik voor de huisdeur aangebracht en niemand betrad het meer. Het groote huis begon er haveteos uit te zien en volgens den volks- mond spookte net er. Verleden week is de eigenaar plotsehng teruggekeerd en heeft er weer, intrek ge nomen. Hij bracht vrouwejijk personeei mede dat heel wat te beredderen zal heb ben ini de woning, waar een kwarteeuw de inboedei aan zijn lot werd overgelaten. Het huis heeft nu de bijzondere beljangstel- I?ng van het publiek uit de Weerdjesstraat en amgeving, want de eigenaar is zeer kwistig met geld. Hij geeft aan menschen, die zijn woning passeeren, rijksdaaliders, en beloonde iemand, die een emmer water voor hem haalde, met tien gulden. Zater dag verdongern zich zooveel menschen voor 'tspookhuis, dat politiefloezicht nood- zakelijk werd. De eigenaar verfoont zich nu minder. HOOGE HAKKEN. Men schrijft uit Valkenburg: Aan het station alhier, werd een dame zeer voorzichtig in den trein geleid. Bij het beklimmen van de omliggenae heu- vels had zij haar enkef gebroken. "De sta- tionschef verzekerde mij dat dit in enkele weken tijds reeds het vierde geval was dat een dame tengevolge van het bergbeklim- men, maar nog meer bij' het afdalen van steile hoogten, een enkel had gebroken of verstuikt door het dragen van hooge hakken. DE D1EFSTAL VAN ZILVERBONS. Omtrent den dietstal van duizend inge- trokken zitverbons van t 2.50 meldt de Res.bode nader, dat de agent van het mi- msterie van Financien te Amsterdam dit- maal de bons in een met-verzegelde kist naar de Rekenkamer in Den Haag gezon- den heeft en dat deze agent daarom voor den diefstal aansprakelijk is. LOOD IN HE! WATER. B. en W. van Tiel hebben de bewoners de pas vo'f.ooide St. Jozephstichting schrit- telijk gewaarschuwd tegen gebruik van het leidingwater in hun woningen als drinkwater, tenzij zij's morgens eerst eeni ge emmers hebben laten wegloopen, daar in dat water de aanwezigheid van Lood is geconstateerd. WEER ONTVLUCHT. Het Vederljand is van meenfng, dat fciij de ontvluchting van den Rotterdamschen koopman uit het Huis van Bewaring in Den Haag omkooping gebezigd is en me|dt in verband daarmee, dat twee bewaarders van wie men vermoedt, dat zij betrokken zijn bij de ontvjuchting, gearresteerd zijn. de agenten „De Ratelslang" overrompeir den en met de kous op den kop weer naar buiten kwamen. Zij hadden smakelijk om hen gelachen en zich terdege vermaakt met hun te- leurstelling, totdab de oude bedelaar ten tooneele verscheen. Fifi keek strak naar hem en mompelde: <*an dien bedelaar daar moet ik m'efs hebben, hij is niet zoo arm als hij erwei uitziet. Dat vermoeden vond hij weldraj beves- tigd, to en hij zag dat de bcdelaaijm druk gesprek was met de agenten. Hij deelde zijn verdenki'ng mede aan Soufflard en Lesage, die' op hun beurt scherp toekeken en zich geen beweging van den gewaanden grijsaard lieten ont- gaan. Milloc had een aanwensef. Wanneer hij druk praatte of ernstig na- dacht tikte hij telkens "met ^Ijn wijsvi'nger tegen zijn neus. Soufflard wist dat. Daar zag hij dat de bedelpar, onder het spreken met de agenten, tegen zijn neus tikte en hij fluisterde de andere fioe: Het is Milloc. Milloc, riop Lesage uit, terwijl(*hij van scmrik verDleekfe. DrommFls, ik had ook liever dat hij in het land zat, waar de peper groeit. Alweer die Milloc, mompelde Fifi, wat 'n dakpan. Nu ja, Milloc, hernani Soufl£rd mm- achtend, dat is bij slot van rekening ook maar een man en ik geloot toch wel, dat ik mijn man sta. Die zal je luchten, zei Fifi spottend. Wat mij betreft, vdegde Lesage er bij, HEJSTGELES MET MUZIEK 1 Dat vieschen kimnen hooren, is nu wel uitgemaakt, maar dat ze ook muzikaal zjjn, is nog niet algemeen bekend. Van een bejaard visscher, een goed citer speler, wordt verteld, dat toen hij op een zekeren dag zijn nengelstok in het water had gelegd zonder eenig succes, hjj zjjn citer te voorschijn haalde en begon te spelen. Dadelijk kreeg hij beetEn van dien tijd af ODdervonr' hjj, dat hij geregeld succes had zoodra hjj smeltende tonen aan het instrument ontlokte. X-STRALEN TER OPSPORING VAN GESTOLEN VOORWERPEN. De Engelsche politie heeft thans voor de eerste maal gebruik gemaakt van x-stralen om gestolen voorwerpen op hun verborgen plaatsen te ontdekben. Dit had Zaterdag te Londen plaats op het politiebureau te Ro- cester. Zekere Mrs. Harriet Harman werd ervan verdacht, eenige gestolen goudenringen te hebben ingeslikt, voordat zij werd gearre steerd. Zjj werd daarom op het politiebureau doorlicht met x-stralen en het resultaat was, dat men de twee gestolen ringen in haar maag ontdebte. In Zuid-Afrika gebruikt de politie de x-str^jenmethode reeds langen tijd voor gevallen, witarbjj inboorlingen ervan worden verdacht, diamanten te hebben inge slikt. Een eigenaardige juristische kwestie is in Engeland door dit nieuwe procede ont- staan. De Engelsche politie toch heeft niet het recht, een gevangene, die nog niet heeft bekend, aan een onderzoek met x-stvalen te onderwerpen, terzij de gevangene er zelf in t estemt. In dat geval ban het resultaat als een getuigenis dieuen. Zoo is de Britsche politie evenmin gerechtigd van een gevan gene tegen zijn wil vingerafdrnkken te nemen. In het onderhavige geval is echter door de politie verklaard, dat de verdachte zelf voor het onderzoek haar toestemming gaf. CLANDESTIENE JENEVERSTOKERIJ ONTDEKT. Iu het benedenhuis van een pand aan de Ceintuurbaan hebben ambtenaren der acejjn- zen een geheime jeneverstokerjj en een groote hoeveelheid gistende en uitgegiste grondstof ontdekt. De branderjj had blijk baar nog zeer kort geleden gewerkt. Voorts is in het huis een partij glucose gevonden en ongeveer 100 liter spiritus. De ambtenaren vonden aanleiding de directies der gemeente-waterleiding en van de gasfabriekeu te waarschuwen tegen het onrechtmatig onttrekken van gas en water aan die diensten. EEN GEHEIMZINN1GE BESTOKING. in een Belgisch biaci worden de volgende bijzonderheden verteld omtrent een geheim- zinnig bombardement en erger op het huis van den socialistiscnen wethouder Leorun te Roeulx. Deze mysterieuze geschiedenis speelt zich nu reeds sinds een maand af. Bijna ge regeld werden er men weet niet van waar zou gauw het nacht werd steentjes en andere voorwerpen tegen den gevel van het huis ,,gekogeld". Later ging men verder; er bieek namelijk een geheimzinnige brand ontstoken te zijn in een aan het huis gren- zenden stal en bergplaats. Zoo pas weer werden er twee brandende vuurpeilen naar de woning gelanceerd. Een er van kwam achter het huis terecht, de an dere in een kamer, hetgeen er op schijnt te wijzen, dat men besloten is, het huis in brand te steken. Een zwarte kei, zooals men die tusschen de steenkolen vindt, werd ook naar het huis geworpen; op de bovenverdieping daarvan is geen ruit meer heel. De beneden- woning is gespaard. Lebrun is nu met zijn beide oudste zoons in het huis achtergebleven. Zijn vrouw, die door de jongste gebeurtenis geheel van streek is, heeft zich met zijn beide dochters naar Thieux begeven, waar haar ouders wonen. Een correspondent van het blad was per- soonlijk getuige van de geheimzinnige voor- vallen. Dezer dagen 's avonds om half twaalf zag hij, hoe opnieuw een vuurpijl op het huis werd afgeschoten. Hij scheen uit de richting van het nabijgelegen kerkhof te komen. Onmiddellijk gingen gendarmen en eenige burgers, mitsgaders een welgedres- seerde politiehond op pad naar het op on- nu ik zie dat Milloc er bij is, nu smeer ik 'm. En hij wilde al naar beneden gaan, maar Galgenaas hield hem tegen en zei: Hier blijven. Wie hier wil blijven moet "t zelt maar waten, hernam Lesage, maar ik zeg je dat ik 'm smeer. En ik zeg je van met. We/hebben afge- sproken dat wij hier zouden blijven tot het donker is. Jawel, maar "toen was Milibe er nog niet. Nu hij er is, staan we er heel an der s voor. Dat zie ik niet in. En zich tot de anderen wendend: vrouw Vollard, Alliette en Micaud, die wat meer naar achteren op den zolder ston- den, ging hij voort: Wat zeg jelui er van? Wat zou; volgens jelui het verstandigfcte zijn: hier op den zolder wachten tot het donkei? is en me- mand ons zien kan of nu dadelijk weg- gaan, terwijl de smerissen hierover zit- ten en het misschien in den omtrek we nt elt van agenten, die er op loeren om ons bij de kraag te pakken? Dat zou je reinste dwaasheid zijn, zei de Alliette. De smerissen zullenj ons hier nooit kunnen opzoeken daarom zijn wij juist hier gekomen. Een veiliger hoekje dan dit kunnen wij nooit vinden. Zoo denk ik er ook over, sprak- de we- duwe Vollard. Wij zijn hier veilig en wij blijven hier. Daar ben ik het ook mee eens, riep Micaud. Fifi, die aan het dakvenster was blij ven staan, trok p/otseling zijn hoofd te- rug en zei geveer 150 meter afstand gelegen kerkhof. Een uur lang werd er gezocht en gespeurd, maar zonder resultaat. Intusschen wordt het huis steeds door gendarmen bewaakt. Woensdagmorgen is er, zonder dat iets van buiten af op brandstichting duidde, tot driemaal toe een begin van brand in he: huis ontstaan. Telkenmale kon men het vuu'* blusschen. Volgens een bericht van Zaterdag schijnt er in de kwestie eenig licht te komen. Er werd opgemerkt, dat een ruit van binnen het huis uit werd ingeworpen. Men meent nu, dat een der huisgenooten van den wethouder meer afweet van het bombardement en al de andere gebeurtfi- nissen. Tot nog toe, schijnt men aan deze mogelijkheid nog niet te hebben gedacht. UIT DE DIERENWERELD. In „Natura" treffen wij de volgende me- dedeeling aan van Dr. A. van Veldhuizen over nabootsing van geluiden: „Wanneer men zich steeds er aan gewend buiten naar elk geluid te luisteren, doet men voortdurend ontdekkingen. Ook al weet men, dat sommige inlandsche vogels echte papegaaimanieren hebben, het is toch altijd weer aangenaam, die streken op te merken. Verleden jaar vertelden me de spreeuwen, dat de wulp weer terug was. Pas een dag later hoorde ik den vogel zelf, dien zij na- bootsten. Den 20 April j.l. waren de meer- kollen op Adderhorst erg boos op me, ver- moedelijk, omdat ik aan het werk was, waar ze bouwplannen hadden. Ten slotte gingen ze maar heen. Maar toen een poos later daar iemand met me stond te praten, hoorden we een zacht ,,miauw" in den boom, sprekend het geluid van den steenmarter. Dadelijk keken we naar den muzikant, en jawel, de Vlaamsche gaai van zooeven nam wraak door ons \400r den mal te houden." HET LEVEN EN WERKEN DER BIJEN Aan een reteraat van den bekenden Duitschen plant- en dierkundige, dr. Zan der, opgenomen in het Maandschrift voor bijenteelt, is het volgende ontleend: Ieder jaar als de zomer voorbij1 is, be- staan de bijenvolken uit een volkomen en vele onontwikkelde vrouwtjes (de konpngin en de werkbij/en). Eerst het volgende voorjaar als de dagen in Mei warm wor den, komen de eerste mannetjes te voor schijn (de darren). De beide geslachten zijn dan weer tegenwoordig. Die verschij- ning van de mannetjes moet op de vrouw tjes wel een grooten indruk maken, want uitgezonderd de komngin, heeft geen en kel lid van het bijenvolk een mannetje ge- zien. De werkbijen, die na September uit- komen, blijVen den winter over, de oudere generatie sterft uit. De „darrenslag" heeft in Augustus plaats, zoodafc als de jongere werkbijen van September volwas- sen zijn, er geen darren meer aanwezig zijn. Het mannetje van de bijen heeft een zeer bijzondere eigenschap, die het met geen enkel ander mannelijk wezen deelt. Aileen de dar bestaat uit een onbevruch- te eicel, er is dus wef een moeder, maar geen vader. Een merkwaardige uitzonde- ring, die op wetenschappelijke biologische gronden onwederl.egbaar is. Het huwelijk van de koningin doet uit- sluitend dochters geboren worden (ko- ninginnen) en de onontwikkelde vrouwe- lijke werkbijen); die dochters, voor zoo- ver het koninginnen zijn, brengeh wel zoons voort, zoodat in het bijengeslachf aileen kleinzoons voorkomen. Opvallend is verder, dat de moederij reeds in den bruidsnacht weduwe wordt. De uitverko- ren dar, wien de koningin op haar. bruids- vlucht de voorkeur schenkt, betaalt deze onderscheiding met den dood en ar blijft de konigin nog eenige jaren in leven,^ eeh tweede bruidsvlucht wordt door haar met gehouden. Heeft de koningin, om welke reden ook, geen bruidsvlucht kunnen houden, dan mist zij het vermogen vrouwtjes voort te brengen en uit de eieren, die zijj legt, ko men uitsluitend darren. Zoo'n bijenvolk kan nooit blijven voortbestaan; want wan- neer het werkbijenmateriaal niet voortdu rend wordt aangevuld door jonge, werk bijen, dan sterft dit uit. De werkbij leeft maar kort, gedurende de grootste dracht hoogstens 6 weken. Werkbijen zijn voor de instandhouding van een bijenvolk af het werk, dat noodig is voor het verzamelen van nectar, water, stuifmeel, propolis; voor het bouwen van de raten en voor het opkweeken van het broed enz. De dar leeft als een „grand seigneur", hij zelt ver- richt geen arbeid en laat zich in/ alles be- dienen, hoogstens verlaat hij op mooie da gen in de middaguren den korf ornf uit te zien naar een levens gezelhn. Het is(echter Ik niet. Allen keerden zich tot hem. Wat bedoei je? vroeg Soufflard. Ik bedoei dat wij moeten maken dat we wegkomen en wef zoo gauw moge-. lijk. Deze woorden, op zenuwachtigen toon door Fifi Vollard gesproken, brachten on- gerustheid op aller gezicht. Lesage, die aileen door de aanwezigheid van Milloc reeds van angst sidderde, vroeg met bevende stem: Wat is er dan? i Kijk maar eens naar buiten, dan kan je 't zelt zien. Lesage keek uit het venster. Nu, wat zeg je? vroeg zijn zuster, die achter hem kwam staan. Niets bijzonders, antwoordde hij, zij zitten op den stoep van „De Ratelslang" kalm een glaasje te drinken. Fifi haalde zijn schouders op. Verderop moet je kijken, fluisterde hij, naar het veld. Naar welken kant? Links. Toen Lesage bleet zwijgen, ging Fifi ongeduldig voort: Zie j'e dan nog die vier mannen daar niet door het veld loopen? Jawel. Dat zijn ze. Wie zegt dat? Kijk hen dan maar eens goed aan: de twee timmerheden, de „coco" en de or- geldraaier. Tien plezierige wanaehng met zoo'n kast op je rug in die warmte. Zie je dan met, dat het dezelfden zijn, die zooeven met Milloc stonden te praten? Ja, ja, dai zijn ze. verkeerd hierna alfeen den dap te beoor- deelen; wsjnt in zooverre heeft liij geen preterentie eigenschappen. De dar verte- genwoordigt echter ook het voik, waarbij hij woont en als zoodanig heeft hij het vermogen, de eigenschappen van dat volk over te brengen op de duizenden dochters, die na zijn vereeniging met een koningin geboren worden. Wat werkbijen pfresteeren kan het beste in getallen worden uitgedrukt. In Duitsch- land zijn pl.m. 2j600.000 bijenvolken in kasten, korven, enz. Ieder bijenvolk bestaat in Met en Juni minstens uit 10.000 werkbijen (een krach- fig volk heeft er veef meer), die dagelijks uittrekken om nectar, pollen, water, enz. te halen. Er zijn dus 2.6 millioen maat 10.000 is 26 milliard bijen, die nectar ver zamelen. Rekent men op mooie zomerda- gen op een werktijd van 8 uur voor een werkbij en 10 minuten de tijd noodig voor een uitvlucht, dan doet een werkbij op een dag stellig 40 uitvl'uchten^ de 26 mil liard bijen doen dus per dag 1040 mil liard uitvluchten. Knuth rekent, dat een bij 12 en Kischer 30—40 bloemen per minuut bezoekt. Ne men wij het getaf 10 aan, dan worden in 10 minuten, de tijd noodig voor een uit- vl^icht, door een bij 10 maal 10 is 100 blbe- men bezocht, dat geeft voor 1040 miilliard uitv||Uchten het reuzen getial van 100 maal 1040 milliard is 104.000.000.000.000. Al de duizendtaU'en van bloemen aan vruchtboomen, koojzaad, enz. hebben bijeenbezoek noodig voor kruisbestuiving, omdat zonder haar geen goede vruchtont- wikkel.mg mogelijk is. 1 DE OOIEVA|AR. Blijkens de tabels, die uit het verre ver leden tot ons gekomen zijn, hebben de menschen in die oude tijden zich over het geheel met als de meerderen, maar als de gelijken beschouwd van de dieren, waar- tusschen zij leefden. Deze voorstelling kan men eveneens vinden bij de stemmen, die ook heden ten dage nog niet ver van den oertoestand verwijderd zijn. In de tabels treden de menschen met aileen naast de dieren op, in daden en gesprekken, maar aan menig dier worden grootere eigen schappen ot meer wijsheid toegekend. Vooral de vogels stonden hoog aan- geschreven. Zij werden beschouwd als bevoorrechte wezens, die op hun vleu- gels dichter bij de goden konden ko men dan de andere schepsels, met in- begrip van den mensch. Vandaar dat vele vogels vereenng genoten en aan de goden geheiligd waren. Men hield het er voor, dat zij, al heen en weer vhegend, overal ingluren en hoogere regionen be- zoekend, achter veel dingen kwamen, waar- de mensch niets wist, en een waarzeg- genden geest bezaten. Dit alles geldt ten voile van den ooie- vaar, die in het volksleven aftijd zulk een belangrijke rol heeft gespeeld. Bij de Germanen was hij gewijd aan den god Thor. Met oprechte vreugde ver- welkomden zij hem na den langen win- tertijld als bode van warmte en licht, hoewel een bezadigd spreekwoord onzer voorouders zegt, cat Sen ooieva&r nog geen zomer maakt. Men beschouwde den steltlooper in het algemeen als een geluksvogel, in letter- lijken zin, hetgeen uitgedrukt wordt in zijn naam ooievaar, van odebare ot schat- brenger, uit oode (nog voorkomend in kleinood) en beren ot tiaren, d.w.z., dra gen. Volgens het volksgeloot beschermt hij het huis, waarop hij zijn nest bouwt, tegen inslaan van den bliksem en brahd en geeft den bewoners een lang en ge- lukkig leven. Hij gold ook voor waarzeg- ger en weerproteet. Het wijd verspreide volksgeloot was, dat de ooievaar eigenlijk een mensch in vcgelgedaante is ot in het (and waar hij overwintert, als mensch leeft. Zoo wordt in een verhaal van de dertiende eeuw ver teld, dat een reiziger uit onze streken, in de wildernissen bij den Sinai verdwaald zijnde, daar een man ontmoette, die hem den weg wees en zeide dat hij m^liet va- derland van den reiziger een ooievaar was en zijn nest had gemaakt op het huis: van diens buur. De man van den Sinai druk- te zich uit in goed Nederduitsch, dat hij tijdens zijn ooievearstasen had opgepikt. AFGR1JSELIJKE MISDAAD. Een nieuwe afgrijselijke misdaad wordt door de Fransche bladen vermeld: een jongmeisje is in stukken gehakt. De arinen zijn te Choisy gevonden, het li chaam is te Suresnes in de Seme mtdekt, maar het hoofd ontbreekt nog. Maar hij voegde er bij: Ben je daar zoo bang voor? Nogal. Zie je dan met, dat zij den kant van de barriere opgaan? Dat zie ik heer goed. Nu, dan zijn wij van hen at. Denk je dat oompje? Het is nogal duidelijk. En waarom loopen zij dan door het veld en met over den weg, wat veel ge- makkelijker zou zijn? Dat weet ik niet. En waarom blijven die anderen dan hier zitten? Dat weet ik ook niet. Dan zal ik het je eens zeggen. Hij wendde zich tot alien en zei: Luister jelui ook naar hetgeen ik zeg gen zal. Wat is er? vroeg Alliette driftig. Maak toch met altijd zooveel omhaal jij. Het is in 't belang van jelui allemaal en vooraf in dat van oompje en van Sout- flard, wien zij een probaat voorbehoed- middel tegen hoofdpijn zouden willien geven. Deze lugubere woordspeling deed Le sage sidderen. Koin, lig met te kfetsen, beet hij zijn neef woedend toe en zeg wat je te zeggen hebt. Nu dan, beste vrienden, hernam Fifi wat ik te zeggen heb is eenvoudig dit- Onze schuilhoek is ontdekt Wat? Ontdekt. Lesage en Micaud vroegen gelijktiidig- Waar zie je dat aan? (Wordt vervolgd.) ViN ■Mipiini ■Mnrwanm—juauMimi—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 5