GEM ENGDEB ERICH TEN, kracht van de gemeente wegens subsidie- verleening vooral niet te hoog moet warden aangeslagen. We hadden in die 3 jaar alleen 1160 verpleegdagen voor het Burgerlijk Armbestuur van Ter Neuzen tegen f 1 per dag voor de eerste 30 dagen, 80 cent per dag voor de overige dagen, wat een verlies geeft van zeker wel /2500 voor het zieken- huis. Door de doktoren van Ter Neuzen zijn in die 3 jaar ingebracht 14 interne patien- ten, die feitelijk vrije artsenkeuze hadden; deze zouden dan de eenige zijn, die zich zouden bezwaard kunnen voelen door het besluit. Van buiten kwamen in 55 patienten; deze kwamen vanzelf onder behandeling van den geneesheer-directeur; voor die buitenpatien- ten blijft de zaak feitelijk dezelfde. Evenzoo is het met hen, die opgenomen worden voor scheepsmaatschappijen. In de 3 verloopen jaren werden inge bracht 59 chirurgische patienten. Van 5 Augustus 1920 tot 15 Augustus 1921 waren er 41 door Dr. Van Bockstaele ingebracht; na het in werking treden van het besluit 18. De slotsom is, dat Dr. Van Bockstaele al leen er bijna zooveel behandelde als de 3 anderen tezamen in 3 jaren. De heer Jansen (Driewegen) zegt, dat niet tegen te spreken is, dat er veel stof is opge- jaagd. Hij heeft zelf, om op de hoogte te komen, de laatste raadszitting bijgewoond. Hij heeft nu gehoord, dat het besluit geldt voor 2de en 3de, niet voor de le klasse. Het bestuursvoorstel wil nu voor alien vrij van apotheker, maar waar staat het besluit voor wat betreft de uitzondering voor dokters ten behoeve van de le klasse? De heer Nolson legt uit, dat het besluit Dr. Van Bockstaele als chirurg te nemen niet beteekent, dat er geen andere specia list komen mag. Als morgen zich hier een oogdok'er vestigt, mag die evengoed het ziekenhuis gebruiken voor' zijne patienten. Wij zijn nu al in onderhandeling met andere specialisten. De actie is gekomen van de dokters. Om niet al te veel tegenwerking te hebben, lie- ten wij ons vermurwen voor de le klasse, mits geen dwang wordt uitgeoefend. Hij stelt nog het voordeel in het licht van het hebben van een vast chirurg. Als tweeOe motief voor onze handeling kan dienen, dat wij uitzicht hebben op die manier aange- wezen te worden als districts-ziekenhuis roor t. b. c.-patienten. Is er een vaste in terne dokter, dan wordt die op dat gebied specialist, en dat is in het belang der pa tienten. De heer Jansen legt er den nadruk op, dat hij het besluit niet bestrijdt. Maar zijne vraag is, in welk artikel staat nu, of zal ge- bracht worden het gedeelte, dat slaat op vrijheid van dokters voor de le klasse? De heer Nolson zegt, dat het eene con- cessie is, een exceptionneel geval. De heer Jansen vraagt, als er niets in sta- tuten of reglement staat, waarop kan dan zoo'n eerste klasse-patient zich gronden? De heer Nolson antwoordt, dat het be- kend is door het genotuleerde in den raad. De heer Huizinga brengt hulde aan't be- stuur voor het genomen besluit, dat ook hij in het belang acht van het ziekenhuis. Hp wijst er verder op, hoe weinig medewerking de doktoren betoond hebben gedurende het distributie-tijdperk, toen ze weigerden voor hunne patienten briefjes af te geven voor extra-rantsoenen voedingsmiddelen. De ge meente werd hierdoor op kosten gejaagcl en de patienten gedwongen zich door een vreemden dokter te laten onderzoeken, wat toch zeker geen vrije artsenkeuze beteekent. Ook weigerde onlangs een dokter zijn pa tient te laten onderzoeken door den gemeen- te-geneesheer, om hem in het ziekenhuis op genomen te krijgen, op grond, dat hij niet wilde gecontroleerd worden door een col- lega. Op een vraag van de heer Huizinga werd medegedeeld, welke geneesheeren in Ter Neuzen en omgeving lid waren van de ver- eeniging en welke niet, en hoe groot hunne bijdragen waren. De heer De Rauw, getoord de verschil- lende besprekingen en Constateerende de weinige beiangstelbng van de doktoren voor het ziekenhuis, stelt voor een amende- ment op het bestuurvoorstel om de uitzon- ring van eerste klasse-patienten te doen vervallen. De heer De Ridder betoogt eveneens, dat het bestuursbesluit in het belang is van het ziekenhuis en van de patienten. Hij steunt sterk het} voorstel—De Pauw. Het amendement De Pauw wordt door het bestuur overgeomen en art. 8 zal nu wor den gelezen als volgt: „leder, die in het Ziekenhuis wordt opgenomen, wordt behandeld door de aan het zeikenhuis verbonden geneesheeren, doch is vrij in de keuze van apotheker." Dit voorstel wordt met algemeene ^tem- men, zonder hoofdelijke stemming, aange- nomen. De heer Onderdijk stelt voor eene Com- missie te benoemen om te trachten nieuwe leden aan te werven en de bestaande re- den hunne contributie te doen verhoogen. Dit voorstel wordt aangenomen. De voorzitter, de heer Van Rompu, spreekt zijn dank uit voor de goede op- komst en de betoonde belangstellmg en de wijze waarop de leden het bestuur inr de- zen hebben gesteund. Men mag toch met vergeten, dat een ziekenhuis voor Ter Neuzen noodzakelijk is en dat vooraf voor den kleinen man moet gezorgd worden, dat het ziekenhuis zoo goed mogelijk aan zijn doel beantwoordt. Daarvoor is steun va." iec^en aan het bestuur noodzakelijk. Hij wekt een ieder op zooveef mogelijk voor het ziekenhuis te propageeren, en visluit onder dankzegging de vergadering. EXAMEN FRANSCHE TAAL. Bij het gisteren te 's Gravenhage gehou- den examen voor de Fransche taal is ge- slaagd de heer J. P. Geensen, Egmond a/ci Hoef, vroeger alhier. EEN HULDE. J.l. Zaterdag is door de heeren L. J. de Vries en J. C. Jansen, resp. als vertegen- woordigers van het personeel der openbare en bijzondere scholen in het vroegere arron- dissement Ter Neuzen, aan den heer H. Gratama, burgemeester van Oostburg, een album overhandigd, bevattende de hand- teekeningen van het personeel der verschil- lende scholen, als blijk van hulde, ter gele- genheid van zijn aftreden als schoolopzie- ner, op 1 Januari 1.1., nadat hij 20 jaren die functie had vervuld en zich algemeen de achting van de hoofden van scholen en het onderwijzend personeel wist te verv.erven. POSTER1JEN EN TELEGRAFIE. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat het post- en telegraafkantoor te Breskens van af 17 Au gustus 1921 op werkdagen zal zijn open- gesteld voor den telegraafdienst van 8 12,30 uur en 27,30 uur en voor den tele- foondienst van 8 uur v.m.8 uur n.m., met dien verstande, dat tijdens de uren, dat het kantoor voor den telegraafdienst gesloten is, van uit de openbare spreekcel geen ge- sprekken kunnen worden gevoerd. GRENSVERKEER. De regeling tot het verleenen van taa- liteiten voor bezoekers uit Belgie aan Walcheren, welke tot nu toe alleen op Donderdag en Zondag werden verleend, zullen in het vervolg ook 's Maandags gel- den en bovei d en, gedurende de Iandbouw- week MiddelburgVhssingen, van 12 tot en met 17 September. DE GESTOLEN ZILVERBONS. Naar aanleiding van het bericht omtrent gestolen onbruikbaar gemaakte zilverbons, wordt van bevoegde zijde, ter voorkoming van misvertsand, medegedeeld, dat de ont- bruikbaarmaking door het Agentschap van het ministerie van Financien te Amsterdam is geschied doordien in de bons vier gaat- jes (in elk van de vier hoeken een) zijn gesiagen (niet geprikt). De onbruikbaar- making is alzoo duidelijk zichtbaar. ZAAMSLAG. cretaris van het bisdom. Bij de Geret. gemeente is tot predikant beroepen de heer F. W. Geerds te Schar- negoutum. BOSCHKAPELLE. Het rijksschooltoezicht bezocht de open- bare school in verband met noodige ver- anderiugen aan het gebouw, alvorens dit door de gemeente aan het "R. K. Kerkbe- stuur zal worden voorgedragen voor de stichting eener bijzondere school. Het elfjarig zoontje van F. de V. vie), al spelende, van een laag karretje, en brak een arm. HONTEN1SSE. Door Z. D. H. den Bisschop van Breda is aan den Z. Eerw. heen A. J. Theums eervol ontslag verleend als pastoor dezer parochie, en als zoodanig benoemd de Z. Eerw. heer L. de Meulemeester, se- KOEWACHT. Met ingang van 1 Sept. a.s. is benoemd tot onderwijzeres aan de R. K. Meisjes- school „St. Anna" te Breda, mej. E. Buijck, onderwijzeres aan de zuisterschool alhier. i i RECHTZAKEN. Arr. Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 23 Aug. de voigende vonnissen uitgesproken C. V., oud 48 j., koehouder te IJzen- dijke, is wegens eenv. beleediging veroor- deeld tot 5 gld. boete oh 5 dagen hecht, C. M., oud 25 j., veldarbeider te Schoon- dijke, is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevang. M. C. de V., oud 18 j., dienstbode te Groede, is wegens dietstal veroordeeld tot 1 maand gevang., voorw. proettija j jaar. L. M. R., oud 30 j., slooper enptimmer- man te Breskens, gedetineerd te Middel burg, is wegens bedriegelijke bankbreuk veroordeeld tot 1 jaar gevang., met aftrek der prev. hechtenis. L. W., oiid 41 j,, venter te Clinge, is wegens strooperij met een wagen veroor deeld tot 5 gld. boete ot 5 dagen 'hecht S. V., oud 38 j., werkster te Ter Neuzen,; is wegens beleediging veroordeeld tot 15 gld. boete ot 15 dagen hecht. P. A. P., oud 22 j., metselaar te Hulst, beklaagd van mishandeling, is vrijgespro- ken. D. F. P., oud 34 j., scheepshandelaar te Antwerpen, gedetineerd te Middelburg, is wegens paging tot opiichting veroor deeld not 3 maanden gevang. De rechtbank heeft Lekrachtg het von- ms van 3 Dec. 1920, waarbij' K., M., oud 28 j., schippersknecht te Rotterdam, we gens diefstal veroordeeld werd tot 2 maan den gevang. VERONGELUKT. Te Bitterfield is Zondag een luchtballon met vier inzittenden verongelukt doordien hij bij 't oplaten tegen een fabrieksschoor- steen sloeg. De vier inzittenden vielen uit het sc'mitje en waren op slag dood. De vrouwen van de verongelukten waren ooggetuigen van het ongeluk. DOODELIJK GEWOND. Een bekend jager te Boxtel, was met zijn 13jarig zoontje op de patrijzenjacht in de bosschen van Lierop. Op zeker oogenblik loste de knaap bij ongeluk een schot in de verkeerde richting, waardoor hij zijn vader zoodanig in het lichaam trof, dat deze doodelijk gewond ter aarde stortte. HUIZENBLOK INGESTORT. Vrijdagmiddag is te Almelo, naar men aan de Voorwaarts meldt, een in aanbouw zijnd blok van vier beton-woningen plot- seling geheel in elkaar gestort. Getukkig gebeurde het in scnafttijd, zoodat er geen arbeiders in aanwezig waren. Had het on geluk een halt uur later plaats gehad^ dan zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest. De woningen waren zoo goed als klaar. DE VEENBRAND IN DE PEEL. De veenbrand in de Peel is in zooverre gebluscht, dat het vuur alleen nog door- vreet in het veen. De schade wordt ge- schat op 400.000 gulden. In totaal zijn, naar thans bekend is geworden, vijt hui- zen verbrand. EEN GASONTPLOFFING TE ZWOLLE Te Zwolle had Zaterdagavond een gas- ontpoffing plaats ten huize van den heer P. Nybotr, oud-agent van politie. Reeds langer dan een jaar had men in die straat over een sterke gaslucht geklaagd. Toen Zaterdagavond genoemde Nyboer op- meuw gas meende te constateeren, waar- schuwde hij zijn buren. Hij opende een luik in de gang, om met een kaars in de kelder at te dalen. Een hevige gasont- plofting volgde. Uit een raam werden de ruiten gesiagen, terwijl van het dak pannen werden atgerukt. ^i+ioer stond plotsehng in vlam. Hij werdg (jor buren op straat gebracht, waar mef paardedekens uit een naburige sfal de vTammen gedoofd wer den. Met hevige brandwonden werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Het on derzoek, door de gasfabrfek ingesteld, toonde de aanwezigheid van grondgas aan. LOONSVERLAGING. Door de Biem-zandplatenfabriek te Utrecht, is aan het personeel medegedeeld, dat men het loon met 20 wilde verlagen. Nemen de arbeiders hiermede geen ge- noegen, dan wordt de fabri-k gesloten. De patroon grondt deze loonsverlaging op de groote concurrentie van het buitenfand, waardoor hij zijn bedrijf niet meer rendabel zal kunnen houden. De verschillende organisaties hebben aan- den patroon bekend gemaakt, dat zij met deze loonsverlaging niet kunnen meegaan. Daarom hebben de arbeiders aanzegging gekregen, dat zij tegen Zaterdag a.s. zijn ontslagen. De organisaties zullen trachten de betrok- ken werklieden elders geplaatst te krijgen. DE WIJKSCHE &ONDERDOKTER! In het Vad. vertelt een inzender van den Wijkschen wonderdokter, de beroemdheid uit de heele streek. Hij is 'n man vaij achter in de 30. Als bakker heeft hij in den mobilisatietijd kwa- de dagen doorgemaakt. Nadt hij van de di stribute buitengesloten was, heeft hij zijn tegenwoordig bedrijf ter hand genomen, of liever: hij heeft het in een andere riohting geleid, hij heeft zijn gave ontwikkeid. Als kind van acht jaar, moet hij reeds de gave hebben gehad, paarden, die over de koot waren gegaan, te belezen. Nu doet hij het de menschen. Kiespijn geneest hij door eenvoudig met de hand langs de kaak te strijken. Op de zelfde manier stijve gewrichten. Een pa tient, wiens schouder tengevolge van een val van zijn fiets stijf was, vroeg hem „hoe hij dat aanlegde." 't Staat in het laatste hoofdstuk van Markus", zei de wonderdokter, daarbij blijk- baar doelende op Marcus 16 vers 18: „Op kranken zullen zij de handen leggen en zij zullen gezond worden." Breuken geneest hij door belezen, gevolgd door het besmeren met den inhoud van een versch ei. Het daarbij gebezigde doekje wordt begraven en indien dit verrot is, is de breuk weg. Een kind uit een woonwagen, dat loopen noch spreken kon, moet na een behandeling van 9 dagen volkomen genezen zijn. Het moet thans kunnen loopen als een hoen en kunnende praten als Brugman. Doofheid geneest hij door den patient voor te schrijven een watje wol van een ram- schaap in de ooren te dragen. Een jeugdig lijder aan adenoide-vegeta- tie, welke ziekte hardhqorigheid veroorzaakt heeft, schreef hij behalve dit middel voor: warmen doek om den hals en slaolie snui- ven. Samengestelder is het middel tegen rheu- matiek: op een kan jenever laten trekken een ons meekrap, een stuiver pijpkaneel gemalen kaneel is ook goed en 35 kruid- nagelpennen. Daarvan dient driemaal daags een glaasje genomen te worden. Behalve jenever kunnen ook bier en azijn wonderen verrichten. Een jongetje, sinds zijn geboorte van een zeer zwak beenderengestel, is een bad van water, bier en azijn voorgeschreven. Behalve deze oud-Hollandsche dranken houdt onze dokter het Hollandsche zeeban- ket, de haring, de hand beschermend boven het hoofd. Hij constateerde bij een vrouw, die sinds jaren bedlegerig is, „inwendigen dauw- worm." Eieren en vleesch waren voor haar uit den booze. ,,Die kweeken wormen; wor- men en slakken worden verdelgd door zout; dus twee zoute haringen per dag." Nog eenvoudiger, nog goedkooper is de behandeling van een man, die lijdt aan open beenen; hij heeft ze eenvoudig te baden in water, waarin bierflesschen zijn schoonge- spoeld. Er zijn in ons landje een massa menschen krankjorum, dat is: ziek boven den neus- wortel. Het staat in Wijk dan ook niet stil van rijtuigen, hittekarren, auto's vol van zieken. Mij werd verzekerd, dat de dokter dagen van 120 zieken heeft. Men verhaalt van twee zwagers, die kaal waren als een biljartbal en nu prijken met een haardos als leeuwenmanen. En het re- cept: klitwortel laten trekken op brandewijn en regenwater; het hoofd daarmee 's mor- gens insmeren; het haar laten knippen met afnemende maan, als het kan." TREUR1GE TOESTAND. Te Eys-Wittem (L.) kampeeren al se- dert ruim vijt weken twee oudjes met hun meubels op een stuk gemeentegnond langs den grooten weg, omdat ze geen woning kunnen betalen. Ze moeten vah de milddadigheid der menschen leven. De man heeft al meermalen den burgemeester om een noodwonmg ot ander onderdak verzocht, maar zonder resultaat. Als mo- tiet vernam hij, dat de planken te duur zijn om een noodwonmg te bouwen. Bij elke regenbui moeten ze nu 's nachts van hun bed vluchten om een onderdak te zoe- ken in een grootekleerkast. AANGENAAM GEZELSCHAR. Te Nijkerk vond een landbouwer een nest met jonge bunzings in zijn... bed. Hij had al dikwijls onraad bespeurd, doch in de meemng, dat het mufzen waren, had hij zoo nu en dan maar eens aan zijn beddegoed geschud en dan werd het weer stil. TRAMBOTSING NABIJ ZEIST. Zondagavond had op de lijn Zeist Utrecht een ernstige trambotsing plaats, waarbij wonder boven wonder de vele passagiers er met den schriki atkwamen, behoudens een drietal dat lichte kvvetsuren opliep. Ook de wagenbestuurders kwamen er met genng ongeval at. van een der trams werd het geheele voorbalcon ver- nield, terwijl de andere ernstig werd be- schadigd. Naar het heet reden met de Zondagsdrukte meer trams dan gewoon- lijk. Aan den ongeregelden dienst zou het ongeluk te wijten zijjr, dat plaatis greep in een bocht van den weg bij de uitspan- ning Riant. De laatste tram uit Utrecht kon 's nachts weer gewoon passeeren. Maandag is door de directie der O. S. M» een nauwkeurig onderzoek ingesteld. BROEKHUYS GEARRESTEERD. Een inval van de politie in een pension te Zeddam. De Rractizijn W. H. Broekhuys, wiem* aanhouding door de Justitie verzocht was wegens verduistering en opiichting bij de onderneming de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank is, zooals wij in 't kort vertelden, in den nacht van Zaterdag op Zondag te Zeddam bij de Montfoordsche berg gearresteerd. Zoodra de Rotterdam sche recherche vernomen had dat Broek huys met vrouw en kind zijn intrek geno men had in het pension V. R. te Zeddam, begaven de rechercheurs J. v. Maastrigt en L. de Levie zich er heen. Zij fnformeerden in den omtrek en toonden daarbij het por- tret van de gezochte. Zoodra zij zekerheid hadden stelden zij zich in verbinding met de marechaussee te 's-Heerenberg, die de 3 toegangen van het pension bezetten. Za terdagavond om 10 uur drongen de recher cheurs door 'ot he: s'aapve t'ek vai Eroek- huys die zich reeds ter ruste had begeven. De rechercheurs herkenden hem onmidde- lijk. Tot den rechercheur v. Maastrigt, die over hem heen boog, zeide Broekhuys: Wie 1 is U? Ik ben de rechercheur v. Maastrigt, aan wien U zooveel ansichten hebt gezonden, antwoo:dde de rechercheur. Nu dan fehciteer ik U met Uw vangst. Ik vind het kranig, zeide Broekhuys, en ge- willig stelde hij zich ter beschikking van de recherche. Op zijn verzoek werd Broekhuys denzelfden nacht per auto naar Rotterdam gebracht. Tijdens de reis on- derhield hij zich allergezelligst met zijn begeleiders en vertelde hij hoe hij er tot dusver in geslaagd was de politie om den turn te leiden. Om 51/2 uur kwam men aan het Hoofdbureau van Politie te Rotterdam. Later us hij overgebracht naar het Huis van Bewaring en ter beschikking gesteld van de Justitie. HANDSCHOENEN. Onder alle menschen die handschoenen dragen, zullen er weinigen zijn, die precies weten, hoe dat toilletartikel wordt gemaakf. De Franschen weten zoo ongeveer, dat het middelpunt der productie Grenoble is, maar van de 20.000 toeristen, die jaarlijks deze stad passeeren, zijn er zeker geen tien, die er belang in stellen 'n handschoenenfabriek te gaan zien en van nabij kennis te maken met een echt nationale industrie. Hoe is nu Grenoble eerder dan iedere andere stad middelpunt geworden der hand- schoenenindustrie? Dat ligt minder aan de hoeveelheid geiten, die op de Alpen leven en wier huid in hoofdzaak het leder voor onze handschoenen levert. dan wel aan de bijzondere geschiktheid van het water in de buurt der stad voor het verven der huiden. De ververs uit Dauphine hebben zoo groo te verscheidenheid van nuances te hunner beschikking, als niemand anders in hun vak. Een goede fabriek kan u een gamma van 300 verschillende tinten vertoonen en de ver- bruikers vragen altijd weer nieuwe, die on- middellijk op bestelling kunnen worden geleverd, naar welk staal ook. Laat ons nu eens zien, hoe het in zulk een fabriek toegaat van het oogenblik af, waar op de huiden, mooi en wit en gelooid, van den leerlooier komen, tot op het tijdstip. waarop de handschoenen naar de groot- handelaars worden verzonden. Tusschen de hooge stapels huiden bewegen zich de em ploye's der fabriek. Zij onderzoeken de vel- len en beslissen naar den korrel de fijnheid en het weerstandsvermogen welk soort van kleur er op moet worden aangebracht. Elke kleur heeft haar eigene soort huiden; terwijl ook van te voren wordt uitgemaakt of men van het vel glace-handschoenen of peau- de suede-handschoenen zal vervaardigen. Die twee soorten zijn identiek; alleen wordr het glace gedragen, zooals het dier zijn huid draagt, zoodat de buitenkant die is, waarvan het haar is verwijderd, terwijl de suede- handschoenen een omgekeerde huid is, waar door de vroeger harige zijde in aanraking is met de hand. Na de eerste schifting worden dan de hui den naar den verver gezonden en ze komen terug om te worden geknipt. Nu moet er n.l. bepaald worden, voor welke soort van handschoenen en voor welke grootte ieder vel geschikt is, waarbij met milimeters moet worden gerekend. Het vel gaa+ dan naar den handschoenmaker voor de dollage", d.i. een bewerking, waardoor het leer wordt geschoren met een zeer fijn en scherp instrument, om er een minimum dikte, gepaard aan een maximum rekbaar- heid, aan te geven. Wanneei; het vel vast en hard is, is het niet geschikt voor glace's, maar de binnenzijde wordt des te beter ge schikt voor de suede-handschoenen. Men zou kunnen meenen, dat, wegens de moeilijkheid van het schaven, de werklieden, die er mede bezig zijn, specialiteiten daarin worden, die niets anders verstaan, zoo is het niet; men heeft integendeel als regel gesteld, dat wie den handschoen maakt, hem ook ,,schaaft", omdat hij dan beter al de eigenschappen van het leer kent, en zoo gaat dezelfde bewer- king over tot het rekken, waarbij het leer in de lengte en breedte wordt uitgetrokken en over een kartonnen modelhand wordt ge- spannen. Na die bewerking heeft de coupeur ziin werk gedaan. Vroeger moest hij dan ook nog de insnijdingen voor de vingers er in maken, maar Xavier Jouvin heeft een sy- steem uitgevonden, waardoor dit knippen ineens voor 4 a 5 paren kan geschieden. Nu is de handschoen gereed voor de 1 hand der vrouw, der arbeidster, wel te ver staan. In Grenoble zelf zijn werkplaatsen, waar de handschoenen worden genaaid, sommige ware paleizen der Industrie. De kleine elegante Dauphinesche handschoe- nennaaistertjes werken er in ruime, hooge zalen en wat ieder moet treffen is de fijn heid en de vlekkelooze reinheid harer tee- dere handjes. De voortdurende aanraking met het geitenleer schijnt hare huid zoo zacht te hebben gemaakt. Elk paar hand schoenen eischt ongeveer twee uren hand- arbeid, behalve de stempeling, het nazien of ergens fouten zijn ingeslopen en de ver- pakking. GEEN MUIZEN ACHTER HET BEHANG. Als men Cavenne-peper laat fijnmalen, is dit een best middel om' muizen achter het behang te verdrijven. Deze stot schijnt te prikkelend op de slijmvliezen der muizen te werken, zoodat zij het terrein verlaten ennaar de bu ren verhuizen. ZEVEN TOERISTEN VERONGELUKT. Naar uit Bruck (Rinzgau) wordt ge- meld, zijn op den Kitzsteinhorn 7 toe risten verongelukt, doordat zij onder een groote massa sneeuw, die naar beneden stortte, werden bedolven. EEN KERKHOF VAN MOTORFf ETSEN De politie en de verzekeringsmaatschap- pijen van Chicago zijn bezig met het in- stellen van een onderzoek naar wat men daar noemt „het kerkhot van motorrij- wielen". Het is een 100 voet diepe steen- groeve te Summit (een voorstad van Ch 1- cago). Deze groeve is bijna geheel ge- vuld met water en to# dusver zijn daar reeds 30 tnotorfietsen uit opgevischt. Dui kers, die ter plaatse een onderzoek! heb ben ingesteld, beweren, dat er zich in 't geheel 100 motoren onder de opper- vlakte van het water bevinden. De politie werd op een em ander op- merkzaam gemaakt, doordat zij het zadei van een motorfiets boven het water zag uitsteken. Spoedig bleek toen, dat het rij- wiel op zeven andere rustte... De wagens die tot dusver zijn opgevischt, waren door hun eigenaars opgegeven als te zijn ver- loren geraakt. De verzekeringsmaatschappi/en bewe ren, dat de rijwielen opzettelijk in de groeve zijn geworpen door de eigenaars, teneinde de verzekeringssom machtig te worden. DE RAD1UMVOORRAAD DER WERELD. Naar een mijn-autoriteit in het „Journ. ot the Americ-Association" mededeelt, brengen de Vereenigde Staten de laatste jaren meer radium op dan het oveng deet der wereld. Het totaal van den voorraad zuiver radium, op 't oogenblik, schat hij op 100 tot 110 gram, waarvan in Noord- Amerika 20 tot 2o gr. voor medische doef- einden beschikbaar zijn. De oorlog heeft een groot gedeelte van het aanwezige radium opgeeischt en het zai'zaak zijn, zoo betoogt cfe schr., ^le krachten in te spannen om met den kost- baren voorraad zuinig te zijn, temeer waar het zich laat aanzien, dat de Amerikaan- sche vindplaatsen in Colorado en Utah binnen hoogstens 10 jaar zullen zijn uitgeput. EEN NATUURONDERZOEKER VER- DWAALD GERAAKT. Een Central News telegram uit New- York meldt, dat een postduit, die aidaar totaal uitgeput is opgevangen, het bericht bij zich droeg, dat de bekende natuur- onderzoeker Ed^nund Heller, verdwaatd was geraakt in de Hoodoobergen in Yel- lovystone park en in nood verkeerde. De duit had de 2000 mijlen atstand, welke New-York van het Yellowstone park scheidt, in vier dagen afgelegd. Oniniddelijk telegrateerden vrienden van Heller, die met een en ander in kennis waren gesteld, instructies naar de dichts- bijgelegen plaatsen, om zoo spoedig mo gelijk reddings-expedities uit te zenden. Tot nu toe is het resultaat hiervan rfiet bekend. DE MAN MET DE TWINTIG BRUIDEN. Een zeer actief huwelijkszwendelaar heeft in de laatste vier maanden in Weenen tal van meisjes en weduwen, deels bedrogen, deels bestolen. De man was een ijverig lezer van huwelijksadvertenties en wanneer hij in een krant er een vond, liet hij niet na met de dame, die ze gesteld had, in brief- wisseling te treden. Het gevolg was dan gewoonlijk de uitnoodiging tot een bezoek, en het heertje deed zich bij die gelegenheden goed voor. Daar hij geen onaangename ver- schijning was, wist hij in den regel een zoo gunstigen indruk te maken, dat de trouw- lustige de kennismaking gaarne verder voortzette te meer daar hij zijn maatschap- pelijke positie steeds in een voordeelig licht wist te plaatsen. Zijn bezoeken dienden er voor om zijn beklagenswaardige slachtoffers te laten bloeden. Wanneer het slechts doen- lijk was, stal hij bij het eerste of tweede be zoek, wat hem in handen kwam; anders trachtte hij haar onder allerlei voorwend- sels geld of voorwerpen van waarde te ontfutselen. Zoo lichtte hij midden Jum van dit jaar een jongedame uit Leopold- stadt op voor een bedrag van 250.000 kro nen aan sieraden. Bij het commissariaat van politie te Leopoldstadt werd hiervan aangifte gedaan, en men kwam, na een onderzoek ingesteld te hebben te weten, dat de bedrieger op het postkantoor nabij het Zuiderstation brieven liet komen on der verschillende door hem aangenomen namen. Rechercheurs hielden wacht bij het postkantoor en konden den negenden dezer den oplichter inrekenen, juist toen hij zijn brieven in ontvangst wilde nemen. Het was de in Mei van het vorige jaar uit Graz naar Weenen gekomen en uit hoofde van bedrie- gerijen reeds gestrafte 32jarige meubelma- kersknecht Franz Stander. Bij z'n inhech- tenisneming bekende hij alle hem ten laste gelegde bedriegerijen en diefstallen. Hij moet de gestolen en ontfutselde goederen, die een waarde vertegenwoordigden van 300.000 kronen, in een iogement in de om geving van den straatweg aan een man, die hem bekend was, voor 50.000 kronen ver- kocht hebben. Men is begonnen den kooper op te sporen. De huwelijkszwendelaar, te gen wien 20 aanklachten waren ingekomen, is voor het Landsgerecht gedaagd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2