GEMENGDE 8ERSCHTEN, dat aan de hervatting van den bouvv ran passagievstucfitschepen in t _geheei met mcer kan worden gedacht. ENGELAND EN DE VER. STATEN. Sedert Harding als president van d e Ver. Staten is opgetreden, heeft hi] torn a- dering gezocht en gevonden tot het Bnb- sche rijk. Ot die buiteniapdsche politick in de eerste plaats vert and hield met de rasvervvantsehap der twee Engelsch spre- kende volken, dan veefeer beoogde, En- geland van Japan te vervreemderi en zoo doende den vcornaamsten tegens and.r van de V. S. in het Verre Oosien te lisoteeren, doet weinig ter zake. Zeker is dat Was hington de vernieuwing van het Engelsch Japansch verbond heett f^gengehouden en het, hoewei het dank zij de puridische vondst van den Engelschen procureur-ge- neraal nog een jaar biijfc doorioopen, id een doode letter heett gemaakt. 1 er Brit- sche rijksconierentie heeft de houding van de dominions Canada en Australie het den Ver. Staten gemakkelijk gemaakt, dit doei te bereiken. De Engelsche regeering is intusschen volstrekt met van pian, den bondgenoot, wiens trouw in den wereldooriog zoo overtuigend is bewezen, te laten schieten. Zij is er op uit, de Ver. Staten en Japan tot elkaar te brengen en te komen tot een arievoudige Entente. Vrijdag heeft Lloyd George dat in het Lagerhuis volmondig erkend en Washing ton te verstaan gegeven, dat de z.g. ont- wapeningsconterentie, die op 11 Novem ber te Washington bijeenkomt, slechts kans op welslagen heeft, als de Ver. Sta ten, het Britsche rijk en Japan zich te- voren verstaan over de Zuidzee-raagstuk- ken, die het Verre Oosten eni met name China betreffen, maar ook de voormalige Duitsche eilanden zooais Jap. Slaagt de Engelsche poLciek er in, detwee tegenj standers te verzoenen en te "doen sament- gaan, d an is de grondslag geiegd voor de grootste politieke trust in de wereld- geschiedems, wier macht vrijwei on'be- perkt zaf zijn. De Engelsche eerste mi nister heeft dat, zij het met andere woor- den, ook gezego. Samenwerking met de Ver Staten in ue wereldpolitiek noemde hij den volstrekten waarborg voor den we- reldvrede. Men zou het ook wereldheer- schappij kunnen lioemen maar dit begrip heeft in den oorlog zoo'n siechten klank gekregen. SLUITING VAN EEN ENGELSCHE SCHEEPSWERF. De beroemde scheepswert en machine- tabriek van Yarrow en Co. Ltd. aan de Clyde, heett dezer dagen aan haar per- soneel de volgende mededeelingen ge- daan: Tengevolge van herhaa.'de stakingen, be- perking der producdie, en geschillen over hec werk, dat al ot niet verricht mag wor den door arbeiders van de verschillende categorien in diverse takken van nijver- heid overaf in het land, zijn de kosten van den scheepsbouw overmatig hoogge- worden, daarbij komt nog, dat het onmo- gelijk is vaste toezeggingen te doen om- trent de data van aflevering. Met het grootste feedwezen hebben wij er toe besloten, onze fabrieken tij delijk de sluiten, met uitzondering van onze atdeehng voor proetneming en on- derzioekingen. Wij zullen de fabrieken weer openen, wanneer de omstandigheden het zullen mogelijk maken, de zaken te drijven met eenige kans op succes. Wij publiceeren deze vroege kennisge- ving van ons besluit opdat onze bedien- den in de gelegenheid zullen wezen om elders werk te krijgen. i In een nadere toelichting verklaart het bestuur nog, dat zij groot vertrouwen stei\ in de toekiomst van de scheepsbouw- en machinenijverheid in het Vereen. Komnk- rijk, en dat zij gelooft, dat de welvaart zai terugkeeren, wanneer ledereen zafbeseffen dat mdustrieele ondernemingen enkef met succes kunnen gedreven worden, wanneer gehandeld wordt in overeenstemming mei de eoonomische wetten. HET „DROGE" AMERIKA. Woensdag heeft het Amerikaansche Huis van Vertegenwoordigers een voorstel aan- genomen waarbij de fabricage van sterken drank in particuliere huizen wordt toege- staan. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Lodge verklaarde in den Engelschen Se- naat, doelende op zijn benoeming tot ge- delegeerde ter ontwapeningsconferentie, dat hij zijn best zou doen om een beperking der bewapeningen te verkrijgen, doch er moest een algemeene beperking zijn voor alle na- ties. De verklaring van Lodge werd uitge- lokt door opinerkingen van senator Harri son, die een amendement indiende op her credietontwerp voor de uitgaven der conte- rentie strekkende den Amerikaansc'nen gede- legeerden te verzoeken een openbare zitting te eischen. Lodge legde daarop zijn ver klaring af, eraan toevoegend, dat niemand harder dan hij zou werken om de conferentie te doen slagen, hetgeen het geval zou zijn als zij het volk de grootst tnogelijke bespa- ring bracht. DE DUITSCHE SCHEPEN. De overeenkomst tusschen Duitschland en Belgie omtrent de Duitsche schepen, die met den wapenstilstand een toevlucht in ons (and hebben gezocht, kent, naar de draadlooze dienst te Nauen meldt, aan Belgie, dat op alle twintig schepen aan spraak maakte slechts drie toe. De ove- rige behoudt Duitschland. HULPROEP VOOR DE STEDEN IN RUSLAND. Naar Politiken uit Revaf verneemt, be- vat de Prawda een hulproep voor de ste- den in Rusland. Wegens het nijpend ge- brek aan brandsfot'fen worden in de sfe- den, voorar in de provinciesteden, steeds meer huizen atgebroken om het daaruit voorfkomende hout als brandstot te ge- bruiken. Er zijn steden, zelts heel groote als de stad Kbsloft in het gouvernement Tambof, welke stad een belangrijk spoor- wegkndbppunt is en voor den oorlog 700.000 inwoners had, die aan een ware vermeling bloot staan. DEI VERKOOP VAN WTJN IN RUSLAND De te Moskou verschijnende „Krasnaja Gazette" ineldf, dat de raad van voiks- oommissarissen een decreet heett uitge- vaardigd, waarbij de verkoop van wijn met met meer dan 14 pet. alcoholgehaite wordt toegestaan, mits aan den Staat voor iedere flesch 15.000 roebels wordt be taald, waarbij dan nog de andere hie? voor verschuldigde belastingen moetenn worden opgeteld. POSTTARIEVEN IN RUSLAND. Een bericht uit Moskou meldt, dat de Raad van Volkscommissarissen thans de meuwe posttarieven voor Rusland heeft vastgesteld. Voor stadsbrieven bedraagt het porto nu 100 roebef, voor het binnen- land 250 roebef, bnefkaarten dienen met een postzegef van 100 roebel te worden beplakt, terwijl men voor aangeteeken- de brieven 100 roebel per woord moet betalen. Stadstelegrammen kosten thans 100 roebef per woord, voor het binnenland bestemde draadbenchten moeten met 500 roebef per woord betaald worden, terwijl voor drmgende tefegrammen een tax van 3000 roebel per woord wordt ge he veil. WEGEN. Voor den oorlog kon Frankrijk trotsch zijn op zijn ntooie wegen. In de laatste jaren zijn zij echter zeer verminderd. De Eclair schrijft er o..m. het volgende over: Het zijn met de wegen, die naar het vroegere front feiden, die er het ergst aan toe zijn. Integendeei zijn dat de eemge we gen, die onderhouden zijn, omdat de mi- litaire overheid voortdurend de hand er aan hield. Maar de ontelbare andere we gen zijn de faatste zeven jaar aanhoudend achteruit gegaan, zonder dat er lets ge- daan wordt om hen te verbeteren. De opmerking is gemaakt, dat er op zijn minst een milliard trank noodig zal zijn omi het Fransche wegennet in orde te bren gen. Er moeten 700.000 kilometer weg her- steld worden en als het daarvoor noo- dige geld met spoedig gevonden wordt, zullen die 700.000 kilometer weg niet her- steld, maar hernfeuwd moeten worden. TER NEUZEN, 22 Aug. 1921. EXAMEN FRANSCHE TAAL. Bij het te 's Gravenhage gehouden exa- men voor de Fransche taaf is gesiaagd mej. M. J. de Vos te Groede., AANVARING. Nader vernemen wij dat de in ons vo- rig nummer vermelde aanvaring pfaats had tusschen het Italiaansche stoomschip ,,Numidia" en een uitgaand Fransch s.s. Dit faatste heeft aan den grond gezeten, doch is zonder assistentie vlot gekomen en teruggekeerd naar Antwerpen. De ,,Numidia" is bij Baarland ten an ker gekomen en had ongeveer 3 voet water in de machinekamer. Het lek wordt dicht gemaakt door de Bergingsmaatschap- pij Gerhng, waarna het schip naar Arrt- werpen zou worden gesleepf. ALS EEN GESCHIEDENfS VERDER VERTELT WORDT.g Onze fezers zullen zich het treurig mo- tor-ongeval herinneren, dat nu voor 14 dagen te Viissingen plaats had. Dat bericht vond zijn weg in verschil lende Nederlandsche bladen en verder cok weer in de Belgische pers, waaruft het thans weer door enkele Nederlandsche bladen als versch meuws wordt overgeno- men, in de volgende bewoordingen Motorongeluk op de Hollandsch-Belgische grens. Op den weg van Steneke—Koewacht naar Ter Neuzen reden 2 Belgische jon- gelui in razende vaart op een motorfiets, toen deze tegen een wegpaal botste. Een hunner, die op het duo-zadei zat, werd tegen een boom geslingerd en bleei met verpletterden schedef dood liggen. De be- sfuurder stortte met de motiorfiets in de vaart, waaruit hij met 2 gebroken armen en inwendig zwaar gekneusd door boe- ren werd gered. BIJDRAGEN IN DE'BOUWKOSTEN Door den minister van Arbeid zijn bij - dragen verfeend in de bouwkosten aan de gemeenten: IJzendijke van t 1530 voor een womng van J. Sinac. Aardenburg van t 1540 voor een womng van F. B. Ceulenaere., Chnge van f 1450 voor een woning van A. J. J. Lansu. Zaamslag van f 1200 voor een woning van Chr. v. d. Velde. Zuidzande van f 1475 voor een woning van J. Maseele. VEREENIGING SANATORIUM ZEELAND". In de societeit „St. Joris" te Middelburg, werd Zaterdagmiddag eene algemeene ver- gadering gehouden van bovengenoemde ver- eeniging, onder voorzitterschap van den heer M. J. Harts, die in zijn openingswoord zeide verheugd te zijn over de groote op- komst, wel een bewijs, dat een Zeeuwsch- Sanatorium in aller harten leeft. Het aantal ieden is in sommige deelen van Zeeland schitterend, doch in andere deelen nog be- roevend slecht. Totaal is het thans bijna 200, doch het moet minstens 1000 worden, niet zoo zeer en om financieele redenen, maar om moreele redenen. De exploitatie- kosten zullen uit de verpleeggelden moeten worden bestreden, vooral ook door die, welke door sociale instellingen worden be taald. Gaane had men met name uit Ooste- lijk Zeeuwsch-Vlaanderen wat meer steun. Thans werd aan de orde gesteld verkie- zingen van leden van het algemeen bestuur, namelijk 9. De voorzitter wees er op, dat het gewenscht is, dat zooveel mogelijk alle deelen van Zeeland vertegenwoordigd zijn, maar ook dat vooral enkele voormannen op het gebied der tuberculosebestrijding onmis- baar zijn, o.a. Dr. Hoorweg. Verder deelt de voorzitter mede, dat de volgende personen zich bereid hebben ver- klaard een eventueele benoeming aan te :emenmejuffrouw L. van Raalte, Viissin gen, die bereid is het penningmeesterschap op zich te nemen; de heeren arts Van Gelde- ren, Dr. Duijvis, Berger, alien thans lid van het voorloopig bestuur; Mr. Goedbloed te Goes, Welleman te Krabbendijke, Dr. Gel- derman van Noord-Beveland; Dr. Huze, Dr. Ittman en de heer Timmerman voor Schou- wen, Dr. Wallien te Breskens en de heer Leenhouts te Retrachement voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen; voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en Tholen vond men nog niemand. Uit de vergaderingen wordt de naam van den heer Harts genoemd en de heer Welle man bevelt de heer J. de Meij aan. Bij de eerste stemming worden 30 stem- men uitgebracht, waarvan 1 bianco, vol- strekte meerderheid dus 15. Gekozen wor den direct mejuffrouw Van Raalte met 18 stemmen en de heeren Berger met 29, Harts met 28, Van Gelderen met 26, Goedbloed met 16, Hoorweg met 26, Welleman met 24, en De Meij met 23 stemmen, terwijl verder waren uitgebracht 12 op de heeren Onder- dijk en Duijvis; 9 op de heeren Wallien en Ittman, 7 op den heer Huze; 5 op den heer De Groote te Breskens; 4 op den heer Leen houts; 3 op de heeren Gelderman, Dr. Smit Vissingen en Sanderse Viissingen; 1 op de heeren De Veer, en RIchel en op mej. Deet- man. -j De heer De Meij rteent te moeten bl- danken, daar Walcheren toch reeds voldoen- |de vertegenwoordigd is en er dan een plaats voor een der andere deelen open komt. Bij de tweede stemming worden 29 stemmen uitgebracht, een bianco. Gekozen worden de heeren Wallien met 17 en Ittman met 15 stemmen, terwijl verder verkregen Dr. Huze 10, De Groote 6; Leen houts en Timmerman ieder 3, Gelderman en Onderdijk ieder 1 stem- Volgens de statuten moesten door de ver- gadering uit dit 9tal een voorzitter, een secretaris en een penningmeester worden aangewezen. Tot voorzitter werd gekozen de heer Harts met 26 stemmen, tegen 1 op ieder der heeren Welleman en Van Gelde ren; tot secretaris de heer Berger met 28 stemmen en tot penningmeesteres mej, Van Raalte met 27 tegen 1 op Dr. Ittman. Ook nu was een biljet bianco. De voorzitter zeide, dat zeker zal overwo- gen moeten worden het bestuur een volgend jaar uit te breiden, dan zullen nog meer alle stroomingen en alle deelen van Zeeland tot hun recht komen. Aan de orde was nu de behandeling van het ontwerp huishoudelijk reglement, dat na bespreking met enkele wijzigingen werd vastgesteld. Hierna doet de yoorzitter mededeeling van hetgeen reeds door het voorloopig be stuur isgeschiedt. Onderhandelingen werden gevoerd met de departementen en met de inspectrise voor Zeeland, mevrouw Van Schagen van Zoelen. Een subsidieaanvrage van ongeveer een half millioen voor 1922 werd afgewezen, omdat de Minister meende daarvoor de gelden niet te vinden zouden zijn. Er werd toen 'n andere weg overwogen om het groote sociaal doel te kunnen ver- wezenlijken. Beslotip werd aan te vragen, dat het rijk gedurende 30 jaar een annui- teit van 30.000 zal garandeeren, Dit na goedkeurirtg door het thans geko zen algemeen bestuur, in te zenden request zal moeten vergezeld zijn van plannen en begrootingen. Door een ambtenaar van het departement werd berekend, dat voor een steenen blijvende barak voor 32 bedden, ver- deeld over twee zalen f 72.000, noodig zal zijn. Waar de voordeeligste exploitatie is 100 bedden, zouden drie zulke barakken noodig zijn, dus /216.000. Volgens een bouwkundige is dit wel wat te laag geraamd en zal het 300.000 moeten worden begroot, daarbij komt de aankoop van een boschrijk terrein bij Domburg van ongeveer 24 H. A. Totaal schat de voorzitter de kosten van op- richting op f 600.000. In Den Haag onder- steunt men die plannen met kracht, daar men overtuigd is, dat Zeeland als gei'soleerd liggende provincie spoedig geholpen moet worden. De voorzitter wekt op tot het maken van reclame voor het werven van nieuwe leden, hoe grooter aantal hoe meer kracht men bij de regeering kan uitoefenen. De heer Peeman aeht een minimum contri bute van /2,50 te hoog, om veel leden te werven. De voorzitter zegt, overweging toe of ver- laging kan plaats hebben. Hij geeft toe lie- ver 10.000 leden te hebben van f 1,50, dan 1000 van 25. De heer Van der Heijden meent, dat in vele deelen van Zeeland het doel van de ver- eeniging nog te weinig bekend is en begre- pen wordt. Hij zou lezingen willen houden door personen, die op de hoogte zijn. Ook dit zal het algemeen bestuur over- wegen. Mejuffrouw Deetman wil op haar reizen door de provincie gaarne werken en trach- ten correspondenten aan te stellen. De voorzitter zegt haar daarvoor dank en zal haar een lijst gegeven worden van de gemeenten, waar nog geen correspondent is, dit is nog maar in een 30tal plaatsen het geval. Met dank voor de opkomst sluit de voor zitter de vergadering. DE LANDBOUWTENTOONSTELLING. Het Zeeuwsch Landbouwblad meldt, dat de inschrijvingen voor de diverse afdeelin- gen over het algemeen niet zijn tegenge- vallen. De tentoonstelling belooft dan ook inderdaad bqjtengewoon veel. Het blad zegt te kunnen zeggen, dat alle afdeelingen zeer interessant beloven te worden. Voor het zangkoor bij het bezoek de Koningin hebben zich niet minder dan 600 zangeressen en zangers aangemeld. De muzieknummers kunnen binnen enkele dagen door de deelneemsters en deelnemers tegemoet gezien worden, indien ze nog niet reeds verzotrden zijn. DE TAAK DER OUDERCOMMISSIES. Een aardig voorbeeld van de wijze, waarop de ouder-commiss:es kunnen wer ken, gat een schrij'ven der oudercommis- sies der le, 2e en 3e klassescholen in,Gro- ningen, die mededeelden, dat in verband met de plannen tot reorgamsatie van het onderwijs in de handwerken, dit vraagstuk op oudervergaderingen werd besproken en men daar algemeen van meening was, dat het mogelijk was, dit onderwijs tot 3 uur week te beperken, aangezien vee! van dit onderwijs voor de pracktijk van het leven best gemist kan worden. Deze meenfg werd dan nader toege- Iicht en verzocht werd aan Burg, en Wetii bij het samenstelfen van het (eerplan voor handwerkonderwijs het advies in te winnen der moeders van kinderen, die handwerk onderwijs krijgen op de le 2e en 3e klas sescholen. ,;Schoof en Huis" weet dat dit adres adres onderteekend wa door 19 van de 21 voorzitters der Gromngsche oudercomnns- sies. Het was in al de oudervergaderingen met groote meerdertieid van stemmen aange- nomen. MIDDELBURG. Ged. Staten hebben hun goedkeuring ont- houden aan het besluit van den gemeente- raad te Middelburg tot wijziging van de ge- meentebegrooting voor 1921, in verband met de daarin gebrachte nadere verhooging van de jaarwedden van het gemeentepersoneel, met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1921. Ook hebben Ged. Staten hun goedkeuring onthouden aan het bestuur van denzelfden gemeenteraad tot het aangaan van een tijde- lijke geldleening van 48000 voor de be- drijven. Burg, en Weth. stellen den raa'd voor van deze beslissing van Ged. Staten in beroep te gaan bij de Kroon. Leop der bevolking van Ter Neuzen In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: E. A. S. I. Galle, van Zundert, zonder be roep, Korte Kerkstraat 15. H. Meersema, van Middelstum, hoofd chr. school, Jozinastraat 14. H. J. de Smet, van Westdorpe, fabrieks- arbeider, woningbouw Sluiskil. B. van Neerbos, van Bruinisse, predikant, Heerengracht lb. D. Schippervorst. van Bruinisse, dienst- bode, Heerengracht lb. Vertrokken: Janna de Ridder, zonder beroep, 0 22d, naar Hoek, A. J. de Doelder, dienstbode, Javastraat 15, naar Schoten. G. C- Riemens, zonder beroep, Kazerne- straat 13, naar Groningen. Joh. de Vos, koopman, Dekkerstraat 26, naar Hoek. F. van Dixhoorn, zonder beroep, School- weg 23, naar Koudekerke. A. J. Eekman, kommies rijksbelastingen, Schoolweg 7, naar Hulst. C. J- van de Winkel, zonder beroep, Baan- dijk 8, naar Breda. WEERBERICH1 van 22 Aug. 1921. Het weerbencht van het Meteorologisch Instituut te De Biidt Iuidt als vol'gt: Hoogste barometerstand 7C6.4 Bronnae. Laagsfe barometerstand 754.9 Vestma- noer. Verwachting tot den avond van 23 Aug.: Zwakke tof matige, meest oostelijke tot zuidelijke wind, zwaar bewolkt met tijde- iijke ookfaring, waarschijnlijk regen ot on- weersbuien, zelfde temperatuur. KELLNER AANGERAND. Door iemand, wonende te Venio, is aan het Posthuis-zeebaa een 40jar«g kellner, die in de Messstraat, nabij den Pompsta- tionsweg te 's Gravenhage, op den grond lag. Omstreeks half negen Donderdagavond is deze kelfner door een viertai mannen aangevalfen, die hem van zijn geld, ter waarde van 30 gulden benoofden, hem neersloegen en op den weg achterhefen. De man is zoodanig mishandeld, dat hij per auto naar het ziekenhuis vervoefd moest worden. Het politieonderzoek leid- de tot aanhouding van een 17jarigen fos werkinan, Hij heeft bekend het misdrijt gepleegd te hebben. uE ONVINDBARE BROEKHUIJS. Men schrijft uit Amsterdam aati de H. Crt. VVij liepen dezer dagen in de Utrechtsche straat, toen plotsehng een schalsch-ha- chend „Bounjour, mijnheer/7 ons wak- ker nep uit onze overpeinzing. We keken op en voor ons stond Broekhuijs; Broek- huijs, de Onvindbare. „Maar kerel, u hiert" nepen we ont- hutst. „ZooaIs u ziet,,' was het lachende ant- woord. „Ik heb bijna een jaar in Amster dam gewoond, d.w.z. mijn vrouw en mijn jongen. Ik zweefde tusschen hetnH en aar- dc, was nu eens in Duitschland, dan weer in Belgie en een week fatcr weer in Frank rijk. Maar mijn rustplaats was Amsterdam. In Groot Mokum rustte ik uit; nu eens een paar weken, dan weer een paar dagen. Daar ontving ik vrienden en kennissen, re- gelde de zaken der Bank, om daarna weer in m'n wagen te stappen en door Europa te zwerven." „En.... de politie?" vroegen we. Hij lachte sarcatisch. „De politie is nu eenmaaf politie, die fcomt altijd te Iaat. Uit mijn dossier blijkt, dat de recherche een klein vermogen heeft "verspiid om mij op te sporen. De heeren hebben nog nooit zooveel van het buitenland gezien. Ik ken mijn pappenheimers. Als ik ergens vertnok, zond ik een menigte kaarten naar Rot terdam en vergat dan mijn vrfend Rom- bach en zijn handlangers natuurlijk niet. Zoo kwamen ze ook altijd te faat. Ook hier in Amsterdam. Ik was vertlrokkert naar Parijs, en begreep, dat de woekeraar- ster, die me voor t475 per maand een bovenhuis had verhuurd, zou kletsen, Zoo is 't gebeurd en 'twijt heett gekletst. Nu loert de politie in de buurf en wachf tot ik korn..., Inmiddels zond ik kaarten uit Parijs van mijn kantoor, waar een Hol- landsche kalender hi'ng. Ik het echter op 't chhche dat Hoifandsch wegmaken, indt het gevolg, dat de recherche er nfets van geloofde, dat ik in Parijs was. De heeren hebben natuurlijk met een loupe de toto bekeken en gedacht: hij neemt ons er tus schen. Er is met de recherche alfes klaar td spelen. Ik ben o.a. geinterviewd doo: den hoofdredacteur van het Dagblad van Rotterdam, ze hebben daar zelts hun licht met opgesfcoken. Ze geiootden er niets van. Trouwens, de man zou zich beroepen heb ben op z'n beroepsgeherm." „En de zitting?" vroegen wij. „Gaat u er heen?" „OngetwijfeId, doch 'f kan zijn, dat ik eerst verstek tegen me Iaat verfeenen.'1 „En wat denkt u van den afloop?" „Vrijspraak, natuurlijk." „In beide zaken?" „In beide. Alleen is 't jammer, dat mijn stukken in de tweede zaak zoek zijn. Doch ook die zaak is belachelijk." „En waarlfieen...- Hij het ons met uitspreken, doch nep lachend: „Waarheen God me leidt. Ik heb vandaag mijn vrouw uit Rotterdam gehaald met het oog op onze meubefen en zag van Reijn Snoeck, den inspecteur, speciaal met mijn opspormg betasi, nog loopen met een paar andere heeren, blijk- baar ook recherche-menschjes. Lachend reed ik hen in m'n open wagen voorbij. Nu wacht ik op m'n vrouw en ga naar 't Zuiden. ,,'t Zuiden? En de grens?" „U hebt bij de Akensche trekking] ge zien, dat de wereld voor rrtij) grenzeloos is." We schudden't hootd en keken den man aan naar aanleiding van wien mr. van Ros- sum zijn „Pomarius" schreet. Kalm stond hij daar voor ons, de vogelvrijverklaarde. „En als ze u nu arresteeren?" „Dat kan alleen do.or verraad. En ik heb de sympathie van het pubhek. Duizend maal had men mij kunnen verraden. Ik ben 86 maal als praetizijn'vervolgd. Toen had ik de sympathie door m'n handigfieid en brutaliteit, nu omdat 't pubhek voeit!, dat het recht aan m'n zijde staat. Ik heb dit honderden malen ondervonden en dat maakt me sterk. Zeker, er kan er een ko men, die me verraadt. De zitting is nu na bij. Komt u?" ,,Misschien, 't zai een mtersante zitting worden, dunkt me." „Een zitting met verrassingen, want de rechtbank weet nog niets." Lachend stak hij z'n hand uit en ver- dween in de richting van het Rembrandt- plein. Wij oogden nem na. Even verder werd hij gegroet door twee heeren, die in stomme verbazing hem nastaarden. Q?ar hep Pomarius, lachend dioor de Utrecht- schestraat, overwinningszeker, vertrou- wend op hen, die hem kenden, geen yer- raad duchtend Vreemde, vreerr.de ;r.an mompelden we en liepen verder. (Zie laatste oerichten.) BIJ VERGISSING. A. S., van de militaire politie nabij tort Schiphol, heeft te Haarlemmermeer den landbouwer V., die per rijwiel passeerde, zoo met de vuist in het gefaat gestagen, dat dien het bided uit den mond spoo; De politie maakte tegen S. proces-ver-. baal op. Deze heett bekend en verklaard zich in den persoon te hebben vergist^ omdat hij meende te doen te hebben met den arbeider S., dien hij in verband met vroegere kwesties een flink pak slaao; had toegedacht. EEN LONDENSCHE BANK DOOR EEN JONGEN BESTOLEN. Volgens de „Daily Chronicle" is dezer dagen een Londensche bank door een jon gen van een jaar of 15 bestolen. Hij trad op een middag een bijkantoor van Londen County en Westminster Bank te Streatham binnen, en vroeg een bediende, hem een model te geven voor een 51/2 Treasury bond. Hij noemde den naam van een op de bank welbekend handelsman, en toen de bediende zich omdraaide om een model te krijgen, greep de jongen een bundel van 100 eenponds schatkistbiljetten, die in een hoek van het loket lagen, en vluchtte de straat op. Hij werd onmiddellijk achtervolgd, doch tot nu toe zijn alle pogingen, om hem terug te vinden, vruchteloos geweest. SERUM TEGEN BLINDHEID. Een serum, dat personen die nog niet ge- heel blind zijn het gezicht terug kan geven, zou, naar Engelsche bladen melden, de oog- arts. Dr. Erasmus Pond te Brooklyn hebben ontdekt. Hij heeft over dit serum, dat hij nog geheim houdt, mededeelingen gedaan aan het congres der Amerikaansche academie voor geneeskunde. Pond werkt reeds acht jaren aan de samenstelling van dit serum en beweert, dat hij met een behandeling van drie tot zes maanden een groot aantal slecht-zienden, heeft genezen. ZIEKTE ONDER DE OESTERS. De beroemde oesterbedden van Morbihan, die de beste Fransche oesters opleveren, zijn op het oogenblik het slachtoffer van een tot heden onbekende ziekte onder de oesters, welke groote verwoestingen aanricht. In de laatste jaren kostten de oesters ongeveer 50 francs per duizend. September a.s. zul len de duizend 350 tot 400 francs kosten, hetgeen beteekent, dat een dozijntje in een Parijsch restaurant op ongeveer 10 francs zal komen. Eenige weken geleden ging een vertegenwoordiger van een wetenschappe- lijk bureau te Parijs naar Penerf, om een onderzoek ter plaatse in te stellen. Hij vond er volkomen verwoeste bedden, en duizen- den doode oesters. WEGKRUIPERS. Aan boord van een Engelsch schip, dat van Singapore naar New-York Vofcr, heett men met minder dan 40 Chineesche weg- kruipers (stow-aways) gevonden. De voed- selvoorraad van het schip was op zoo veel onverwachte passagiers met bere kend, zoodat men cfe Chineezen op rant- soen moest stellen en hun tenslotte rat ten moest faten eten, waarvan het ge- fukkfg in de ruimen van het schip ive- melde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2