PREPIKBEURTE1, LANDBOUWBERICHTEN. GEMEN6DE BE.RICHTEN. TER NEUZEN, 19 AUGUSTUS 1921. COLLECTE GEWAPENDEN DIENST. De opbrengst van de oollecte voor den gewapenden dienst 1921 in de navolgende geineenten, is als volgt: Axel 1 19.34s, Boschkapelle f 7.58s, Chn- ge 1 2.60, Graauw 1 5.945, Hengstdijk niet geoollecteerd, Hoek t 31.41, Hontenisse 119.48 Hulst 112.81"', Koewacht t2.&l, Ossenjsse nihil, Oversiag t'4.33, Philippine t 4.22 Sas van Gent 1 20.65, St. jansceen 12.50, Stoppeldijk 16.47s, Ter Neuzen 129.82, Westdorpe 16.08 s, Zaamslag 1 15.35, Zuiddorpe 12.47. Totaal 1 193.70. VAK-EXAMENS. De heer W. van Aken te Sas van Gent slaagde te Arnheni voor het examen van gewapend beton-constructeur, ingesteld door de P. B. N. A. en de iieer A. P. Leen- houts te Schoondijke voor het diploma van electro-monteur. PASVISUM VOOR BELGIE. De Belgische consul te Rotterdam deelt nader mee, dat het pasvisum voor de Ne- derlanders, die naar Belgie reizen, niet op 1 September, doch op een nog te be- palen datum zal worden afgeschaft. BESMETTEL1JKE ZIEKTEN. Het aantal gevailen van besmettelijke ziekten over de week van 7 tot en met 13 Augustus, in de provincie Zeeiand, be- droeg: Febris typhoidea (buiktyphus)Borsse- len 1, 's fieer Abtskerke 1, Wemeldinge 1. Diptheritis: Aardenburg 4, Wissekerke 1. AXEL. De deelname voor den door de Burge- wacht en Schietvereeniging Prins MauriiS alhier uitgeschreven schietwedstrijd op 20, 21, 22, 23 en 2*1 September a.s., op de schietbaan te Axel, zal volgens de tow gx.'.jnden kenmsgevingen groot zijn. Alle in Oost- en West Zeeuwsch-Vlaan- deren bestaande burgerwachten, schietver- eemgingen en Vrijwillige fandstormatdee- iingen zijn tot di'en wedstrijd uitgenoo- digd. Bij die gelegenheid wordt ook verscho- ten de zilveren wisselbeker voor de lede- ratie Axel. (Houderes op het oogenbhK de burgerwacht te Zaamslag). Zoodra meerdere gegevens bekend zijn, zal m dit blad eene uitvoerige mededee- li'ng omtrent dt'en wedstrijd worden ge- daan. Zondag 21 Augustus 1921. Hervormde Kerk. Gereformeerde Kerken. Ohr. Qereformeerde Kerk. (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 a., 2 a. en 51 u., (oude tijd) leeskerk. BESTRIJDING VAN MOND- EN KLAUWZEER. Dc N. R. Crt. bevat een uitvoeng ver- haal van oificieele tegenwerking door den heer J. van den Berg ondervonaen bij het toepassen van het middel, hetweik deze beweert te bezitten tegen mond- enklauw- zeer. Het geval deed zich nu te Overschie voor en tenslotte moest men den heer Van den Berg zijn gang laten gaan, toen bleek, dat deze de risico voor de zieke dieren bij contract op zich genomen had. Het resultaat was, dat binnen eenige dagen de zieke dieren hersteld waren. „D^ ot- hcieele veeartsen hadden de piaat ge- poetst voor met de behandeling was be- gonnen", aldus de N. R. Crt. En het blad voegt er aan toe: U'ij zouden hebben kunnen begrijpen zoo de Minister van Landbouw zelt ver- langen getoond had, om een demonstrate bij te wonen en de resultaten zed na te gaan. Maar ofticieel is men nu eenmaal onverschillig voor deze zaak. Er is een staatsoommissie en daarmee uit De staats- oommissie heeft het middel van den heer Van den Berg vvel nooit beproetd, zij heeft zich den heer Van den Berg van den hals geschoven, maar om het even. Men laat zich nu verder aan het middel niet gelegen Jiggen en biijft liever de millioenen schadj lijden. Hoe lang nog? Is er nu ook geen enkel Kameriid dat bo- iangstelling heeft voor deze aangelegen- heid? DE TRAGED1EDE GELDER Maandag is het slachtofter van xle Ra- paille-partij, nadat hi] zijn verschill^nde hechtenis-straften had uitgezeten, overge bracht naar een sanatorium voor drank- zuchtigen te Beeckbergen onderr Apel- doorn. Hoewel zijn zaak nog in hooger beroep moet worden behandeYl, is toch toestem- ming verleend den ouden zwerver voorloo- pig in een geschikte omgeving te brengen. MET EEN MOTOR TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Woensdagmorgen vertrok de heer F. j. Petten, banketbakker te Zwoiie, met zijn vrouw op een motor met duozittmg naar Apeldoorn. Nabij Epe liep de motor op een boom met het noodlottig gevolg, dat P. op slag gedood werd en zqn^vrouw in hoogst bedenkeiijken toestand naar het ziekenhuis werd overgebracht. EEN MEEVALLER. Uit Sappemeer wordt gemeldt, dat tot veler verrassing er eenige handel is geko- men in de oude gezouten snijboonen. Veel van den voorraad van voor enkele jaren, die waardeloos was, is vernietigd en vele zou- ters en kleine hanaelaren zijn doodarm ge- worden, maar toch zijn nog belangrijke hoc- veeliieden destijds voor ongeveer f 1 per vat en lager verkocht, bewaard en geregeld bijgezouten. Men vertelt ons van een handelaar, die 3000 vaten tegen dien prijs kocht en die ze thans van de hand kan doen voor ongeveer f 8 per fust. Een zoet winstje dus van pl.m. f 20.000. Maar meerderen willen tegen dien prijs geen zaken doen en hopen op hooger prijzen, vooral ook met het groote gebrek aan voedsel in het buitenland. TEGEN DE MUGGENPLAAG. Wij lezen in de Kampioen: Als 'n uitstekend muggenwerend mid- del wordt ons aanbevoien citronelka-ohe in te wrijven o,p handen, voorhootd, enz., ook op kussens, lakens, enz. De ohe heeft een aangenamen geur en bijt niet op de huid. Het gebruik van carbol op de huid is at te raden. NIET OR ZONDAG. Uit Barneveld schrijft men aan het N. v. d. D.: De pluimveetokkersvereeniging „De Bar- lievelder" alhier, heett besloten op de te 's Gravenhage te houden wereldpTutmvee- tentoonstelling eenige honderden eieren van het barneveldsche hoen in te zenden. Teneinde echter te voorkomen, dat deze eitjes soms ook op Zondag zouden worden bewonderd, zullen ze 's Zaterdagsavonds weggehaald en 's Maandagsmorgens weer teruggebracht worden. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. In het Ganzediep bij Kampen, dat een verboden, maar veelgezochte zwemplaats is, was een heel gezelschap, groot en klein, lustig aan het baden. Onder hen be- vond zich ook de 14jarige J. Zwanepol, die opeens in de diepte verdween. Daar geen der anderen voldoende zweinmen kon, restte niets dan teekens te geven en om hulp te roepen. Aan tie IJselkade werd dit gehoord door de beide heeren Reumer, van wie de een onmiddellijk ge- kleed te water sprong om den Ijssei zwem- mend over te steken. De ander ging in een roeihootje. De Iaatste bereikte het eerst de onheilspiek, dook en bracht na enkele oogenblikken den drenkeling bo- ven, doch het bleek te laat. Het (even was reeds geweken. ONTROUWE POSTBEAMBTE. De recherche te Rotterdam heeft den postconducteur H. S., die dienst deed op de lijn van de Rotterdamsche Stoorntram- maatschappij, op de Zuid-HoIIandsche eilanden aangehouden. S. werd reeds lang er van verdacht, geld te stelen uit per post verzonden brieven. Aangehouden bij aankomst van een stoomtram te Rotter dam, werd hij in het bezit gevonden van eenige zilverbons, denzelfden dag per briet verzonden. Hij heeft bekend, bij her- haling geld te hebben gestolen uit brieven, per jx»st verzonden en aan zijn zorg toe- vertrouwd. De man is ter beschikkfng van de justitfe naar het huis van bewaring overgebracht. EEN 92JARTGE TE PAARD. Men meldt uit Alkmaar: De oud-wethouder en oud-gemeenfe ar- chivaris, de 92jarige heer C. W. Bruin- vis, had een welbekend Amsterdammer en ons heden uitgenoodigd tot het maken van een rijtoer naar Sclioorl. Aldaar aan- gekomen bij de uitspanning van den heer Breed gat dc oude heer zij,n werfangen te kennen nog eens een hoogtepunt der Schoorlsche duinen te bezoeken. Maar hoe? Loopen ging met best meer en toen kwam de heer Breed op de tumineuse gedachte dat de tocht heel goed te paard te doen was. Brufnvfs maakte geen be- zwaar en werd op het paard getild, waar hij nog een kranig figuur maakte, zich aan de manen van den vfervoeter vasthou- dend. Begeleid door zijn twee paranymien volbracnt hij onder groote bewondering der tijdelijk vertoevende gasten den voor- genomen tocht door de duinen en werd bij zijn terugkomst met applaus voor de ze prestatie gehufdigd. IN HET ZVFEMBAD VERDRONKEN. Woensdagmiddag, toen het zwembad Zeeburg te Amsterdam gesloten zou wor den, bemerkte het pcersoneel, dac er nog go^d in een van de 4kleerkamertjes lag. Er werd gedregd en gedoken met het re sultaat, dat een 23jarige jongeman werd opgehaald. Otschoon de geneeskundige dienst trachtte de levensgeesten op te wekken, mocht zulks met baten. EEN BRANDSTICHTER. 1 e Arnhem heett zich Woensdag bij de pohtie aangemeld een inwoner van Dui- ven, die kwam medeelen, dat hij de wo- ning van zijn zwager te Groessen in brand had gestoken. Uft een telegratisch ver- zoek van den burgemeester van Duinen, waarin zijn aanhouding werd verzocht en dat even na 's mans komst binnenkwam, bleek de jufsthefd van zijn bewering. De brandstichter is een gewezen Oost- fndisqh militair die in indfe drie jaar ge- vangemsstrat onderging wegens dienst- weigering, met een rood paspoort was hij uit den miiitairen dienst ontsiagen en l'n Nederiand was hij bij zijn zwager gaan mwonen. Daar hij telkens ruzie had "met zijn zuster trok hij fater bij zijn stief- vader in. Dinsdagavond vertoetde hij te Arnhem, en maakte er veef misbrui'k van sterken drank. Op weg naar huis besloot hij brand te stichten bij zijn zwager. Hij! g ng naar Groessen. Het huis van zijn zwager, een bocrenwoning, heeft een (aag neten dak. De man hield een iuciter "bij het r et en m een oogwenk stoncf het dak in viant. In ailerij! is de brandstichter toen gevlucht om zich den volgenden morgen bij de politie aan te melden. GALANT. Nu de dienst ten postkantore te Rot terdam zoo omslachtig geworden is, dat aan het loket van de pakketpost geen postzegels meer te verkrijgen zijn, maar deze elders gehaald inoeten worden, kan men voor efgenaardige gevalien komen te staan. Een dame bemerkt aan het loket dat een postzegei van 5 cent aan de trankee- rfng ontbreekt. Viug gaat zij naar de kiosk voor postzegels waar tot haar ontsteltems weer een heeie fife staat. Vnendelijk vraagt zij een heer, die bijna aan de beurt is, voor haar een zegei van 5 cent te koopen maar een barsche stem van achter de trah'es jaagt de dame naar het einde van de rij. Ondertusschen vraagt de heer om een postzegei van 10 cent en een postzegei van 5 cent. Die van 10 cent wordt voor hem neergegooid, maar die van 5 n et. Beleetd verzoekt de heer nogmaals om een zegel van 5 cent. „Die krijgt u met", is het antwoord. De heer bewaart zijn kafmte, cfe man achter fief foket wincft zicft op. „Een jaostzegel Kan 5 cent die krijgt u met, een postzegei van 5 cent die krijgt u met; „Zaalwachter". Zaalwachter komt. De heer zegt: ,,Ik heb een jxistzegel van 5 cent gevraagd en deze wordt rryj geweigerd. De zaal wachter verzocht den beambie een ze gel van 5 cent aan dien heer te geven. Ltoodbedaard gaat nu de heer te mid den der toeschouwers naar het eind der queue en biedt de dame den postze gei van 5 cent ten geschenke aan Msb. GEEN GRAR. Maandagmorgen verzamelde zich in de ie klasse-wachtkamer van het station der Hollandsche Spoor in Den haag 200 a 300 menschen naar aanleiding van eeh advertentie, waarin de metaalgieterij „Holland", gevestigd te Amsterdam, per- sonen vroeg, die met colportage t25 per dag konden verdienen. Zij zouden zich met den verkoop belasten van metalen platen, waarop „Tabaksvergunning". I egen 11 uur kwam er een telegram „aan de wachtenden in de 3e klasse-wacht kamer", inhoudende de mededeehng, dat zij met in Den Haag konden woruen te woord gestaan, doch dat zij op het station te Rotterdam 'smiddags werden verwacht. Daar had men echter maatregelen ge-f nomen, dat de menschen niet tot de wacnt kamer werden toegelaten. Men dacht hier met een misplaatste grap te doen te hebben. Da policie werd met het geval in kennis gesteld. Haar bleek echter, dat de directeur van genoemde ta- briek de advertentie zelt had doen plaat- sen. Hij Had vele plaatsen at te reizen en voor het gemak als plaats van bijeen- koirrst de wachtkamers der stations uit- gekozen. Dat er zioo vele gegadigden zouden zijn, had hij niet verwacht EEN GEVAARLIJK MIDDEL. Te Rijnsburg had de echtgenoote van W. K. veel last van vliegen en op haar klagen had zij den zonderlingen raad ontvangen de lastige diere door gas te verdrijven. Een dubbeltje gas was daartoe voldoende, aldus het advies. De proef zou genomen worden. De kinderen werden in 'n schuur aan't spe- len gezet, vrouw K. sloot deuren en vensters en zette de gaskraan open. Ze zou zelf in- tusschen aan het werk blijven en tegelijk den massadood der vliegen constateeren. Door den grooten toevoer van gas in het gesloten vertrek raakte de vrouw zelf buiten bewustzijn en viel op den grond neer. Door een toevallige omstandigheid kwam een der kinderen, die zich over zijn speelkameraadje wilde beklagen, de woning binnen en moeder zoekende, vond hij deze op den vloer liggen, schijnbaar dood. Het kind liep huilend en schreeuwend naar buiten, waarop een met zijn wagen voor de deur staande bakker het huis insnelde en de vrouw naar buiten droeg. De ontboden geneesheer slaagde er na een behandeling van 1 /2 uur in de le vensgeesten weer op te wekken. Het slacht- offer van den „goeden" raad ondervindt echter nog steeds de nadeelige gevolgen. DE FINANC1EN VAN DEN EX-KE1ZER! De ex-Keizer van Duitschland heeft her- haaldelijk te kennen gegeven, dat hij niet vrijwillig in Doorn verblijf houdt, maar te gen zijn wil in verbanning moet leven. Dat deze opvatting onjuist is, blijkt uit een pu- blicatie van den meerderheidssocialistischen schrijver Kurt Heinig, die na de revolutie op het departement van financien te Berlijn was en daar gelegenheid had, allerlei materiaa! over de revolutie te verzamelen, dat hij thans publiceert in een boek onder den titel „Ho- henzollern". Toen de Pruisische regeering den Keizer niet zooveel geld sluUide, als hij wenschte, dreigde de Keizer meermalen naar Duitsch land terug te zuilen keeren. Hij betoogde, dat hij onder geen omstandigheid langer van de gastvrijheid van graaf Bentinck ge bruik kon maken, zonder tegen de meest elementaire wetten van de beleefdheid te zondigen. Er zou hem niet anders overblij- ven, dan naar Duitschland terug te keeren, en er behoefde niet gezegd te worden, welke gevolgen dat zou hebben. Interessant voor de Nederlandsche belas- tingautoriteiten is de volgende, door Heinig meegedeelde opgave, van de geldzendingen, welke sedert de revolutie aan den Keizer gedaan werden. November 1918. Uit de huisschatkist 650.000 mark. Januari 1919. Uit het alloidaal vermogen van het Koninklijk Huis 1 milliden gulden oi ongeveer 8 millioen mark. Augustus. Allodiaal vermogen 1.183.535 mark. September. Id. 6.000.000 mark. September. Opbrengst van aan het Duit- sehe rijk verkochte stukken grond 40 mil lioen mark. October. Allodiaal vermogen 10 millioen mark. in 191920. Verkoop van jachtterrein 3.230.000 mark. Di vornit te zamen een bedrag van ,63.063.535 mark. Bij deze geldzendingen is het niet gebie- ven. De hofmaarschaik heeft voor de inrich- ting van de Keizerlijke woning allerlei laten exporteeren. Zoo liet hij 200 kamerthergio- meters en evenveel schrijfstellen komen voor de bediendenkamers. Ook maakt Heinig melding van zilverzendingen. Naar Doorn werden 1000 couverten en 1000 borden van zilver gezonden, evenals bijna alles, wat tot den vroegeren hofstaat had behoort, o.m. een kostbaar avondmaalstel en een zilveren doopvont, een geschenk van de Koningin van Engeland. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Te Kerkrade is Zaterdagmiddag de mijn- werker L. in het open veld door den blik- sem getnoften en gedood. EEN DORPSDRAMA. Tengevolge van een dorpstwist is uitge- komen, dat in April 1914 in het Fransclie gehucht La Chapelle-Onzerain, in de om geving van Orleans, een vader en zoon, de landbouwers Pardoux een tweeden zoon, den 26-jarigen Charles Pardoux hebben ge- wurgd, omdat hij met 600 frs. goeden sier had gemaakt in Orleans, inpla&ts van he: geld, zooals hij in opdracht had, naar den notaris te brengen. De familie was bang, dat de pretmaker a! het geld op die wfjze zou opmaken ot dat hij zou gaan trouwen en dan moest hij zijn aandeel hebben 1 Het liit den weg ruimen g ng ech;er met moeilijkheden gepaard. De jongen werd aan een balk in uen sfai opgeknoopt en eea bnurman werd geroepen en kreeg te hoo- ren, dat de jongen zich had o-pgehangen. Ziende dac hij nog leerde, nep hij: „Snijd hem at!" Maar Pardoux antwoordde: „Het is zonde om zoo'n goed touw als dat (door te snijden. Het kan later nog gebruikt worden." De buurman echter sneeo net touw zeif door. Maar toen de vader zag, dat zijn zoon nog leefde, riep hij uit: „Het zou jammer zijn, als de schurit weer bijkwam. Laten we hem nog maar eens ophangen." De buurlui, die zich met het geval be- moeiden, gaven hun afschuw over de gru- welijke daad te kennen, maar de moeder van Charles zei: „Je moet weten, dat hij als hij biijtt leven, al ons geld en door zaiN lappen." Charles oudste broeder kwam nu den stal binnen en riep: „Wat! hebben. juilie hem afgesneden ezelpEn meteen wil de hij zijn stervenden broeder met zijn vuisten bewerken, doch dit werd door de buren voorkomen. Pardoux verzocht nu zijn buren om heen te gaan, maar de buurvrouw die argwaan koesterde, kwam een poosje later terug en zag den ontaarden vader over zijn bewus- tel|oozen zoon gebogen. Hij had zijn knie op diens borst gezet en was bezig hem te wurgen. „Wat doe je daar?" riep de vrouw ont- steld uit. ,JO! ik ben juist bezig hem een beetje Iucht te geven!", antwoordde de vader cymsch. - Een halt uur later stiert de ongelukkige en de dokter, die geroepen werd, gat een attest, dat hij zelfmoord gepleegd had door verhanging, zooals de inoordenaars hem verklaard hadden. De onmenschen zijn gearresteerd en heb ben een volledige bekentenis atgelegd. De vader heeft zich nu in de gevangems aan de venstertralies opgehangen. EEN VREESELIjKL MISDAAD. Lbt Auton wordt aan de „Matin" bericht, dat er een vreeselijke misdaad is geplevgd in het gehucht Laizy 15 K.M. van Autun, Een oude voddenraper Pierre Marchand leefde daar rustig en tevreden van zijn spaarduitjes in een hutje aan den rand van het bosch. Zondagmorgen vonden twee bewoners van Laizy hem badende in zijn bloed en met een verbrijzeld hoofd in zijn tuintje liggen. De verdenking vief onmid- delijk op een zekeren Jean Baptist: Miiaan, 25 jaar oud, die reeds verscheidene inalen wegens dfetstal en desertie uit het. leger veroordeeld was en bij de jongste amnestie was vrijgekomen. Sindsdien zwiert hij in de streek rond, en leefde van root en dief- stal. Vooral de konijnenhokken en de hoenderhoven der fandelijke bevolking moesten het ontgeiden. Hij werJ d kwijls in gezelschap gezien van een 65-jarigen zwerver, een zekeren Bureau. De politie sjaoorde Bureau op, en arresteer le hem. Hij ontkende hardnekkig lets van de mis- da,ad at te weten. Ook Miiaan, die sjaoe- dig daarop gepakt werd, ontkende eerst. Zijn handen en zijn kleeren waren echter met bloed bevlekt, hetgeen naar hij zeide van een pas geslacht konijn afkomstig was. Toen hij echter met het lijk geconfronteerd werd, bekende hij de misdaad alleen ge pleegd te hebben. Hij had zijn slachtofter buitenhuis geloj-cj en hem acht siagen met een knuppef op het hoofd toegebracht. Het motiet was dietslal geweest. Hij had slechts 115 francs gevonden, daar de oude man, zijn geld op ee:i vei,.ge pi at. had ge- bracht, sinds men hem verieden jaar 4000 francs had afgestolen. Bureau is voorloo- P'g op vrije voeten gesteld, doch Mi-aan is in de gevangems te Auiun opgesjo.en EEN VLIEGER LEVEND VERBRAND. Dezer dagen maakte een luftenant-vhe- ger van het vliegkamp te Manstou in Enge land een proefviucht boven het vliegter- rein. Terwijl hij boven het veld cirkel- de, raakte de motor defect en de be- stuurder begon te dalen. Terwijl de ma chine echter naar beneden kwam, zag men rook ontsnappen. Het vliegtuig Iandde op eenigen afstand van het Wiegveid en on middellijk daarna sloegen de vlammen er uit. Assistentie was spoedig genoeg ter plaatse, doch men stond machteloos en de aviateur kwam in de vlammen om. Toen de vlammen waren gedoofd, vond men zijn verkoold lijk onder het wrak van de machine. UI1 HET LAND DER ONBEPERKTE MOGELIJKHEDEN. De directeur van het hotel „Longue Veu", in den omtrek van New-York, liefe- lijk gelegen aan den oever van een meer, had bij zijn hotel een golfbaan aangelegd. De baan reikte tot aan het meer en nu klaagden de gasten er over, dat zij last hadden van de bedienden uit naburige vil la's, die gewoon waren, heel ongeneerd in het meer te gaan zwennnen, ook alsdde hotelgasteu aan hun golfspel waren. De hotelier, aitijd bereid om zijn gasten te be- lieven, zou wel eens met een even krach- tig ais origineel middel een eind maken aan die onhebbelijkheid van dat dfenstbo- den Freibad, onder de oogen van zijn golf- speiende gasten. Hij deed uit Florida 2 ah- gators komen en liet die in het meer rond zwennnen. Prachtig, nu durfde niemand zch, dank zij d - aan a ez g.ieid van ci: lieve diertjes, meer in het water wagen, doch de aiigators schenen de ruinite van 200 bij 50 voet, hun door het meertje geboden, te beperkt, ie vinden; zij wilden ook wel eens aan land een kijkje gaan nemen. Zoo ge- schiedde het, dat, terwijl de jongeluj uit het hotel vrooiijk en nu ongehinderd door badende en zwemmende huisknechts er dienstboden, aaii het goltspelen waren, daar eensklaps uit het meer twee groene, schubbige glibberige lichamen, met korte pootjes, maar vreeselijk grooten muil, op- rezen en schuftelend de golfbaan ip kro- pen. Onder angstig gegil viuchften de spe- lers in alle richtingen uiteen, doch de aii gators deden hen geen kwaad. Alleen verslonden zij oe goifballen, d e b.'nne i hun bereik kwamen. Nu heeft de hotel'nouder rond het meertje een hek lacen plaatsen, om de aiigators in en de zwemiustige bu ren uit het water te houden. Aldus luidt het verhaal volgens een Centraai News- bericht uit New-York. DE STORM IN DE M1DDELL. ZEE. Tien slachtoffers. Bij den hevigen storm, die dezer da gen over de Middellandsche Zee heeft ge- woed, is in de nabijheid der Corsicaansche kust een irawier door een rukwind omge- slagen en gezonken. Dit geschiedde op ongeveer vijftig mijl atstana van de haven van Chrgese. Van oe uitgezette reddingsbooten slaag de slechts een enkele erin,' de haven van Cargese binnnen te loopen. De andere werden door de hooge golven op de rot- sen verbrijzeld en men vreest, dat alle tien opvarenden, die in deze booten had den plaats genomen, zijn verdronken. EEN WAAGHALS. Een tabrikant vanparapluis uit Grenoble, bracht met zijn vrouw de vacantie door in Zwitserland. Hier maakte hij tochten met zijn motor en zijspan, waarbij hij over pa- den reed, zoo smal, dat ieder zich angstig aivroeg hoe hij daar den moed toe had. Het gevolg bleet dan ook niet uit. Op' ze keren dag viel hij en zijn vrouw raej mjp- tor en al in een ravijn van meer dan 60 meter diepte. Beiden waren on slag- dood. Op den man werd een testament gevonden, waarbij hij al zijn bezittingen aan zijn vrouw vermaakte. HET DERDE EEUVCFEEST DER INDIANEN. Naar de Times-correspondent te To ronto aan zijn blad bericht, is op 4 Aug. te Penetanquishene (Ontario) het drier honderdjarig feest der Indianen gevierd. De vereenigde raad van Idianen van On tario heeft op dien dag een eisch opge- steld, betreffende de teruggave van uit- gestrekte gebieden aan de Couchiging- en Simcoemeren en aan de Georgian Bay, welke den Indianen, zooals zij zeggen' zonder een zweem van recht door de regeering zijn afhandig gemaakt. Hun eischen strekken zfch uit over groote ge- deelten van York en Simcoe, en over de districten Muskoka en Parry Sound. De eischers zeggen, dat deze gebieden wel ke door de Chipjjewa-Indianen waren be- zet, nooit aan de Icroon zijn overgedaan, doch dat zij door de regeering zijn ge- naast, zonder dat de bewoners eenige schadeloosstelling hebben gekregen. Tijdens de feesten hebben de opperhoof- den van de Hurons en frokeezen zich met elkaar verzoend. De veete tusschen beide stamrnen bestond reeds bijna drie eeuwen en dateerde van den tijd, dat de verslagen Hurons door de Irokeezen van hun jacht- gronden verdreven werden. De hoofden hebben thans de vredespijp gerookt, en den strijdbijl begraven, als een teeken, dat het verledene vergeven en vergeten is en voortaan vrede tusschen de stam rnen heerscht. Er waren vijfduizend toeschouwers aan- wezig toen de beide stamhoofden uit hua kano's stapten en door een Huron en twee frokeezen begeleid hun zetels bij een tent van berkenschors innamen. De Irokeezen staken de vredespijp aan, en gaven haar aan den Huron onder de woorden: Er is vrede tusschen onze volken. Er is vrede, antwoordde de Huron, nam de pijp aan' en gat haar door aan het tweede stam- hoofd, die haar teruggat aan de lrokee- zen; De hoofden begroeven daarop den strijdbiji en tenslotte wendde zich de Hu ron tot de Irokeezen en zeide: Thans zullen wij gezamenlijk een eland jagen. DE KKACHT VAN HET RADIUM. Wanneer het gram radium, dat de Ame- likaansehe vrouwen aan mevr. Curie heb ben geschonken, in een moment de geheele kracht kon uitstralen, die het tijdens de 20.000 jaren, welke het zou kunnen bestaan, ontwikknlt, zou de warmte voldoende zjjn om 32.000 liter water van het vriespunt aan 't koken te brengen. Kon men radium in voldoende hoeveel- heid verkrijgen, dan zou het in staat zijn, den ganschen arbeid, die op de aarde noodig is, met de grootste zuinigbeid te verrichten. Een ton van het kodbaie element zou vol gens de berekening van Sir William Ramsa voldoende zjjn, om een schip van 15.000 ton, uitgerust met machines van 15.000 P.K., dertig jaren lang op een snelheid van 29 K.M. per uur te houden. Voor de ont- wikkeling van dezelfde kracht zouden niet minder dan l1/, millioen ton kolen worden vereischt. Een voorstelling van de energie, die in radium opgehoopt is, geeft ook het volgende wanneer in plaats van uit helium, calcium en andere stoffen, welker aanwezigheid de spectraal-analyse aantoont, de zon slechts uit radium bestoud, zouden de hilte en het licht, die zjj uitstraalde, een millioen maal sterker zjjn dan thans het geval is, zoodat alle leven op onze planeet vernietigd zou worden. Ter Neuzen. 9£ u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Bediening van den H. Doop. Sluiskil. 91 u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 94 u Ds.E. Raams, 21 u., Ds. E. Raams, Bediening van den H. Doop. Zaamslag. 91 u., geen dienst en 21 u., Ds. Her- manides. Axel. 91 u. en 2 u Ds. J. B. Th. Hugenholtz. Sas van Gent. 91 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. Hermanides. Hontenisse. 10 u., Ds. W. J. van Lindonk. Hoek. 10 u.. Ds. H. v. d. Wal en 3 u leeskerk Zaamslag. 9 a. en 2 u., Ds. L. de Brujjne. ti*re for meer tie Gem-eeiiiv Vlooswij kstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u. (oude tijd), Ds., Neerbos. Ouit-Gereformeerde gemeen te iMfcaal ^iSben-Halzer". (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 51 u, Evangelisatie. iff. K. Her kitten# ten te Ter Neuzei. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 81 en 10 uur 's Namiddags om half drie Lof.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2