p pupp® Wil i i ha I ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7183 Vrijdag 12 Augustus 1921. 69e Jaargang. Vervolgonderwijs. HUISELIJKHEID. BINNENLAND. 8 UiTEN LAN 0. EBBSTl BliJLP. Juist in deze maand van veler afwezig- heid, in deze weken van uit-logeeren-gaan en logees ontvangen, kan het zijn bijzonder nut hebben, eens over huiselijkheid te schrij- ven en te denken. Huiselijkheid staat tegen- woordig in een niet al te besten reuk. Menig merisch kan niet beter worden gekarakteri- seerd dan met de vijf bekende advertentie- letters: z. b. b. h. h. oftewel zijne bezigheden buiten huis hebbende. En waren het alleen maar de bezigheden, die buitenshuis werden vervuld! Maar wat erger is: ook de rust en het genot, de verstrooiing en de „ontwik- keling" worden buiten de deur gezocht en niet zelden gevonden. De liedjeszanger Clinge Doorenbos heeft dezer dagen den spijker al heel goed precies op den kop ge- tikt, toen hij de hoop uitsprak, dat de kell- nersstaking veel mannen er toe brengen mocht, om als zij in hun koffiehuis niet terecht konden hun gezelligheid te gaan zoeken bij „moeder, de vrouw". Wij zullen in het vervolg van dit artikel in de gelegen- heid zijn om enkele oorzaken, die tot dit euvel geleid hebben en nog leiden, te noe- men, en daarna ook enkele middelen op- geven, die tot verbetering en genezing kun nen dienen. Doch voordat wij daartoe over- gaan, willen wij de kwaal eerst in haar al- gemeenheid en in haar besmettelijkheid teekenen. Men moet maar eens gaan rondzien in zijn eigen omgeving, in stad of dorp, en de echt huiselijke menschen en vooral: de echt huiseliike gezinnen eens tellen. Dan zal men ongetwijfeld tot een aubbele ontdekking komen: ten eerste zal men wel bespeuren, dat hun aantal bijzonder klein is, en voorts zal men tevens tot de erkentenis geraken, dat haast zonder uitzondering deze perso- nen en gezinnen tot de meest tevredene en gelukkige mogen worden gerekend. Deze uithuizigheid begin! al heel vroeg. Men is niet tevreden als men niet buiten de deur is. Gemeenschappelijk er op uittrekken op een mooien zomermiddag of avond doet men haast niet meer. De meeste vaders heb ben hun vrije uren noodig voor vergaderin- gen („conferenties" heeten ze tegenwoordig deftiger en voornamer). En de moeders! Het verworven kiesrecht en vooral de lang- zamerhand doordringende emancipatie en gelijkstelling met den man maken de vrouw ook al steeds meer uithuizig. Een dame, die niet in vier, vijf comite's „zit", die alle haar voile belangstelling en vaak niet zuinige werkzaamheid vereischen, heet geen nuttig lid van onze samenleving, en deze uithuizige vaders en moeders kwee- ken, ja eischen: uithuizige kinderen. Van alle mogelijke (en onmogelijke) vereenigingetjes worden onze nog niet eens rijpende (laaf staan: rijpere) jongens en meisjes lid (en liefst bestuurslid), zij hebben hun vergade- ringen, waar overgewichtig bij afwisseling: bestuursverkiezing, reglementswijziging en ontbinding der vereeniging aan de orde worden gesteld drie perfecte middelen om het gewenschte aantal aanwezigen pre sent te doen zijn. De sport lokt ze alien buitenshuis; de vrije Woensdag- en Zaterdagmiddagen wor den buiten de deur doorgebracht, de Zondag ziet het gezin evenmin bijeen, noch tot ge- meenschappelijken kerkgang noch tot een- drachtig er-op-uit-trekken. En de kortere of langere vacanties brengen hierin ook al geen verandering. Ons zijn een aantal (overigens nog niet eens zoo bijster ongelukkige) ge zinnen bekend, waar ouders en kinderen na- genoeg alien verstrooid hun vrije weken gaan doorbrengen: Vader rondtrekkend van de eene conferentie naar het andere congres, Moeder op familiebezoek met daar- tusschenin natuurlijk ook een of andere sa- menkomst de jongens verdeeld over kam- pen en voetreizen en fietstochtende meis jes dito. Kon de vacantie nog eenige ver betering en aanvulling brengen van de ove rigens tijdens een geheel jaar haast moed- willig verwekte verwijdering, men kan niet meer bijeen zijn, men past niet meer bij el- kaar, men begrijpt en verstaat elkander niet meer. De huiselijkheid is weg, ze is verdwe- nen, en naar het sehijnt voor goed! Mogen er al eenige gunstige uitzonderin- gen worden gevonden, deze dienen zeker niet tot ontkenning, doch veeleer tot bevesti- ging van den regel. En deze uithuizigheid is niet alleen vrijwel algemeen, zij werkt ook uitermate besmettelijk. Er behoort werkelijk moed toe, om het in onze dagen nog voor het gewone gezinsleven op te nemen. Wie het woordje „huiselijk" maar uitspreekt, laadt reeds op zich den schijn van achter- lijkheid, conservatisme, behoudziekte en re- actionair zijn. „Huiselijk" en „knus" zijn voor velen woordjes van denzelfden klank en dezelfde soort als „aartsvaderlijk" of ,,bakerachtig". Neen, buiten, in het vrije veld, of nog meer in een bedompt vergader- lokaal „werkt" de tijdgeest. De dagen van net gezinsleven zijn geteld, zoo niet voorbij. Onwiilekeurig en als vanzelf hebben wij in het voorafgaande reeds enkele oorzaken van deze uithuizigheid genoemd. Daar is in de eerste plaats het uitgebreide vereeni- gingsleven, dat zoo langzamerhand zulke bedenkelijke afmetingen is gaan aannemen, dat binnenkort wel tot oprichting van een vereeniging tot afschaffing van vereenl- gingen mag worden overgegaan. Wie er mee begint, kan op onzen ,,daadwerkelijken" steun rekenen. Deze vereenigingsmanie haalt de menschen vaak avond-aan-avond uit hun woningen, daargelaten dan nog de ellende van het bijkans voortdurende gehas- pel en gekibbel over bijkomstigheden, dat harten en hoofden in den tusschentijd ver- vuit en vergiftigt. Het is trouwens men vergunne ons deze twee tusschenzinnen een wonder, zooals de meest-onbeteekenen- e iiiijkiieden" (indien deze schep- seleri nog op den schoonen naam „persoon- lijkheden" aanspraak mogen doen gelden!) in allerlei vereenigingen zich een vooraan- staande positie weten te verschaffen. Groot- heid van moed, ruimheid van hart, helder- heid van verstand, zelfstandigheid van in- zicht kunnen u zoo niet geheel, dan toch voor een goed en groot deel ontbreken, terwijl gij in allerlei vereenigingen toch een gezien en gewild lid kunt zijn. Als tweede oorzaak noemen wij de sport- manie, waarover wij thans kort zullen zijn, omdat wij er later gaarne nog eens wat breeder op willen terugkomen. Deze waan- zin heeft niet alleen onze jongeren, maar ook een deel van onze oudere menschen op dusdanige Wijze aangegrepen, dat hieraan stellig ook de schuld voor veler onhuiselijk- heid moet worden geweten. Toch willen wij nog wat verder en wat dieper gaan. Whni het wil ons voorkomen, dat de ergste oorzaak voor dit euvel nog niet door ons genoemd werd: Onhuiselijk- heid, uithuizigheid is ten siotte niet zelden een kwestie van luiheid, van gemak, van eigenliefde en eigenzinnigheid. Op vreem- aen en in niet-eigen omgeving, waar men ons niet kent en ons slechts naar den schijn beoordeelt, is het zoo gemakkelijk een gun- stigen indruk te maken, en ons op ons be- minnelijkst te toonen. Daar doen luchtige charnianterigheid en ietwat-overdreven- geestigheid dankbaar opgeld, daar kan men zijn gezelschap kiezen, behoeft men zich niet te geven, behoeft men niet aan te pas- sen. Men kan zich laten dienen, ja: bedie- nen op zijn wenken, men bestelt maar en beveelt maar, kan aan zijn nukken en gril- len naar hartelust gehoor geven, ziet zich niet zelden gefeteerd, bewierookt, geprezen, gehuldigd, heeft bovendien invloed en zeg- genschap, kortorn: men heerscht en behoeft niet te dienen. In het gezin juist andersom: daar moet men vaak, zoo niet steeds: de ntinste zijn, daar moet men aanpassen, in- schikken, eens of meermalen opstaan en tevreden zijn met een mindere of minste plaats. Daar heeft men zich te schikken naar anderer luimen en humeur, moet aan hun zwakheden te hulp komen, daar wordt men gezien in eigen kleinheid, niet „op z'n Zon- dagsch", daar is men een uit anderen, zoo niet velen; het gezin vraagt ons de minste te zijn, kortorn: het gezinsleven vraagt zelf- verloochening. Wij hebben het euvel in al zijn gewicht en breedte erkend; wij hebben ook enkele redenen genoemd, die tot onze hedendaag- sche uithuizigheid leidden. Tenslotte willen wij nu ook nog enkele geneesmiddelen noe men, die zoo niet tot algeheele uitroeiing, dan toch ongetwijfeld tot belangrijke ge nezing van deze kwaal kunnen voeren. En dan willen wij het allermoeilijkste maar dadelijk het eerste noemen: Wij hebben menschen noodig, die zich geven, die niet eerst vragen wat zij ontvangen, doch die willen beginnen met veel te geven, nog lie- ver en beter: met zichzelf te geven. Natuur lijk kunnen wij dit niet eerst van onze kin deren verlangen. Wij ouders of ouderen, moeten daarmee ernstig en volhardend een begin maken. Dit zal veel inspanning kos- ten. Voor sommige, echt moderne menschen, zal het haast ondoenlijk zijn. Zij zullen zich misschien tevreden moeten stellen met de erkentenis, dat zij hun leven hebben ver- knoeid, omdat zij alleen hebben gedacht aan eigen eer, eigen gemak en eigen genot. Maar daar zijn er gelukkig ook nog (en niet weinigen) die nog veel, zoo niet alles kun nen goedmaken. Zij zullen vanaf vandaag moeten beginnen met zich te geven. In den aanvang zal dit wat moeilijk hun afgaan, en zullen zij haast volgens een vooraf vast- gesteld program van actie hebben te han- delen. Maar laat het dan maar wat houterig staan of gaan. Beter het goede onhandig gedaan dan het kwade handig! Eerst het dus zelf doen. En dan ditzelfde ook van anderen verlangen, ja zelfs eischen! Wij zullen de moeite eens moeten nemen ons gezinsleven er op na te gaan. Weten wij nog wat gezinsleven is? Hebben wij werkelijk gezinsleven? Is werkelijk ons huis ons echte „thuis"? Wij moeten zorgen, dat onze kinderen zich bij ons thuis-voelen. Onze kinderen moeten ons niet tot last zijn en wij moeten onzen kinderen niet in den weg staan. Het is zoo mooi van onzen ouden bijbel, die onder allerlei beelden het hemelleven teekent, dat weggelegd is voor hen, die God waarlijk hebben gediend. Wij noemen al die beelden hier niet op: 'n ieder kent ze wel. Maar het mooiste en sob^rste beeld is en blijft toch altijd: het beeld van het Vader- huis. Niets heerlijkers dan: het Vaderhuis. Heerlijk als men dat beeld hier leerde ver- staan en als ouders en als kinderen, als ontwikkelde of (zoogenaamd) onontwikkel- de. Geen grooter euvel dan onhuiselijkheid, zij brengt en voert alle andere zonden met zich mede. Geen grooter deugd dan echte huiselijkheid. 0PENSTELL1NG DER POSTKANTOREN OP ZONDAG. In de vergadering van de Kamer van Koophandel te Deventer was ingekomen de mededeeling van den directeur van het post- katoor, dat het in het voornemen ligt bin nenkort het postkuntoor op Zon- en feest- dagen slechts gedurende een uur voor het pubiiek open te stellen. Naar aanleiding hiervan merkten leden der Kamer op, dat deze maatregel voor alle kantoren in het land te wachten is. 47.000 JUST1TIABELEN ZOEK. Uit de lijst van signalementen, voorko- mende in het „Algemeen Politieblad", welke op 1 Januari 1921 nog niet waren ing£trok- ken of vervallen, blijkt, dat er ruim 47.000 personen staan gesignaleerd of zoek zijn, die nog iets met de juistitie hebben te ver- effenen. Het vorige jaar, zoo weet de „Po- litiegids" mede te deelcn, bedroeg dit aantal 39.000, zoodat het sehijnt, dat er zich jaar- lijks meer onttrekken aan de hand der Ju- stitie. DE TOESTAND. Lloyd George enBriand hebben zich dan Dinsdag gemeten in het steekspel dat over het wel en wee van Opper-Silezie zal beslissen. Vo'jgens een Havas telegram werd naar aanleiding daarvan op voorstel van Lloyd George door den Oppersten Raad het vol- gende besluit genomen: „Gezien de moeilijkheden van het naast elkaar bestaan, in het middengedeelte van Opper-Silezie, dat bekend staat onder den naam van industriestrook, van eenerzijds stedelijke gemeenten, welke een sterke meerderheid voor Duitschland hebben op- geleverd; en anderzijds van bij de steden gelegen 0$; landelijke gemeenten,, weljke een meerderheid voor Polen hebben op- geleverd gezien eveneens de noodzakelijkheid om voor zoover mogelijk deze toestand in overeenstemming te brengen met de be- ginselen neergelegd in het verdrag, wordt de oommissie van deskundigen, die uitge- breid wordt met de hooge commissarissen, uitgenoodigd het 'vraagstuk opniemv te onderzoeken en een rappOrt in te dienen, waaruit zal blijken welke gemeenten. om redenen van economische of topografischen aard niet van de groote stedelijke gemeen ten1 kunnen worden gescheiden, welke hier- boven bedoeld zijn. Het rapport zal te> vens aangeven welke sjaoorwegen nood- zakelijk zijn voor het handelsleven en den bloei van deze streek." Tengevolge van dit besluit zijn de des kundigen aan het werk getogen. De atwijkende lezingen daarvan ma ken het echter niet gemakkelijk met vol- komen zekerheid te zeggen, 'wat er nu eigenlijk is overeengekomen. Een ding staat wel vast: Lloyd George heeft het be- ginse! der ondeelbaarheid van de industrie strook prijsgegeven en dus impl'icite toe- gestemd in een verdeeling, waarvoor de Opperste Raad een ontwerp aan de En- tente-oommissarissen en -deskundigen heert gevraagd. Overigens verschilien de particuliere te- legrammen echter nogal van het ofticieei lijkende Havasbericht, dat bijv. geen ge- wag maakt van een passage in het aan- genomen voorstel, welke zoowel onze bij- zondere correspondent als die van de Ti mes vermelden, nl. dat de nijverheids- centra, waar de Duitschers tweederde der stemmen haalden, hun onmiddellijk wor den toegekend, noch van de overeenkomst, dat de algemeene uitslag der volksstem- ming boven den uitslag in de gemeenten zal gelden. Dit laatste rnotiveert het be sluit dat de omliggende plaatsen worden toegekend aan de centra waarvan zij eco- nomisch afhankelijk zijn en voorkomt het scheppen van allerlei enclaves. De Fransche pers is begrijpelijkerwijze verheugd over het gevonden compromis en verdiept zich reeds in allerlei combina- ties, die het industriegebied zoowat hal- veeren. Verdere beteekenis dan voldoe- ning over de beginsell-concessie van En- geland hebben ze natuurhjk niet, want de oritknooping van het geschil hangt geheel van de uitwerking van het algemeen richt- snoer at en het is volstrekt niet onmoge- lijk dat straks, als het op 'ttrekken van de grens aankomt, de poppen opmeuw aan het dansen gaan. De felheid van het debat tusschen de twee eerste ministers (Lloyd George heeft aan 't adres van Frankrijk zelfs de woorden machtsmisbruik en rechtsverkrachting gebruikt) geeft alle reden tot dit vermoeden. De Fransche pers heeft tot dusver wfeliis- waar een gematigden toon aangeslagenj doch de Figaro erkent volmondig dat zij zulks doet op een wenk van hoogerband en niet uit eigen voorkeur. De Debats schijtt in denzelfden geest en voegt erbij dat het Fransche volk overtuigd is sedert meer dan een jaar van de Engelfeche regeering ai meer dan genoeg te hebben verduurd. Het hoort uit Londen steeds mooie woorden,, gevolgd door de meest verderfelijke maat- regelen. Zoo zal het de te Londen uitge- werkte slechte rege!(mg der schadevergoe- dmg niet licht vergeten. Bij de thans hangende kwesties zou verklaart het bllad ten siotte Lloyd Ge orge niet kunnen volstaan met Briand diens toestemming at te twingen; het Fransche volk za! die toestemming moeten kunnen bekrachtigen." De eigenlijke moeiiijkheid koint dus eerst als de commissarissen en deskundigen hun plan aan den Oppersten Raad voorleggen; indien zij er althans ditmaal in slagen het eens te worden. N1EUWE RUSSISCHE POSfTZEGELb. Een correspondent van de „Times" deelt mede, dat de Russische Sovjetregeering na twee jaar lang een kosteloos postverkeer te hebben gehandhaafd, zich thans gedwon- gen ziet, weer tot de postzegels terug te keeren. De hervatting van de handelsbeirekkin- gen met het buitenland is de voornaamste reden hiervan. Zoolang de binnenlandsche postdienst kosteloos geschiedde, waren er geen postzegels vereischt, doch nu het postverkeer met het buitenland zich gaan- deweg uitbreidt en men nog grootere uit- breiding verwacht, zijn er weer zegels noo dig. Uit Moskou wordt bericht, dat er binnen kort een serie Sovjet postzegels zal worden uitgegeven. Het goedkoopste zegel zal een roeeb! kosten. De zegels zullen de beeltenissen dragen van Lenin, Trotski, Karl Marx en andere leiders, terwijl de om- lijstingen dezelfde zullen zijn, als van vroe- gere tsaristische postzegels. Voor de postzegels van 100 roebels heeft een bols- jewistisch kunstenaar een artistieke en alle- gorische teekening ontworpeq. »Zii stelt een jongeling met uitgestrekte armen op een wit paard voor, aan het hoofd van een menigte zwoegende arbeiders. VERNIETIGING VAN DUITSCH OORLOGSMATERIEEL. Aan een statistich overzicht van de ont- wapening van het Duitsche leger tot en met 1 Juli is ontleend: De Reichstreuhandgesellschaft heeft ter vernietiging ontvangen: 5.337.000 geweren en karabiinen, 95.705 machinegeweren, 26.231 mijnwerpers, 51.545 kanonnen, 27.036 affuiten, 30 millioen mijnen en artillerie- projectielen, 14 millioen handgranaten, 54.000.000 lonten, 380 millioen projectielen voor handwapenen, 13.269 vliegtuigen, 23.366 vliegtuigmotoren. Bovendien werden 622 vliegtuigen en 2644 vliegtuigmotoren uitgeleverd. Op grond van het ultimatum en van de ontwapeningsmethode van Mei 1921 werden tot 6 Aug. j.l. nog de volgende voorraden wapenen, munitie en oorlogsmateriaal ver- nietigd: 453 kanonnen, 395 loopen, 846 af fuiten, 2.368.263 artillerie-projectielen en mijnen, 1.695.953 lonten voor artillerie-mu- nitie, 3.141.977 K. G. kruit, 1198 mijnen en granaatwerpers, 9266 machinegeweren, 370.712 geweren en karabijnen, 19.312 re volvers en pistolen, 227.566 blanke wapenen, 2.078.489 handgranaten, 2.091.241 lonten voor granaten, 37.499.170 projectielen voor handwapenen, 370.290 andere projectielen 349.530 dynamietpatronen, 14.826 wagens waarvan 418 affuitwagens en 751 veldkeu- kens, alsmede een groote hoeveelheid ander oorlogsmateriaal. DE KONINKLIJKE AUTO GESTRAND. Toen Koningin Alexandra, de Koningin- Moeder en Prinses Victoria Maandagavond een avondritje door de Londensche city maakten, sprong een band van hun auto, met het gevolg, dat zij eenigen tijd in de buurt van Horbornviaduct moesten blijven staan. Er ontstond een oploopje en de me nigte herkende Koningin Alexandra. Een groepje volksmeisjes die op straat speel- den, vermaakten de Koningin en de Prinses met dansen. De Koningin ging in de auto staan en klapte in de handen. Hierop zond een moeder haar dochter naar de auto om de Koningin een bloem aan te bieden. Toen het meisje schuchter naderde, kwam er toe- vallig een chauffeur achter de auto vandr.an, waarop het kind de bloem in de auto wierp en vlug terugsnelde. De Koningin dankte haar met een kushandje. Ondanks de hulo van verscheidene taxichauffeurs, duurde het drie kwartier voordat de auto zijn weg kon vervolgen. TER NEUZEN, 12 AUGUSTUS 1921. EXAMEN FRANSCHE TAAL. Bij het Dinsdag gehouden examen voor de Fransche taal 1. o. zijn o.m. geslaagd de heeren J. M. Cense te Dordrecht, vroeger te Ter Neuzen, en de heer P. Lauret te Oost- burg, vroeger te Philippine. EXAMEN ENGELSCHE TAAL M. O. Bij het gehouden examen voor de akte Engelsche taal M. O. is o. m. geslaagd me]. J. A. van Dis, te Zetten, van Zaamslag. COMMISSARIS PATEER. De heer E. J. Pateer, benoemd tot Com- missaris van jaolitie te Amsterdam, trad 1 Juh 1895 bij de Amsterdamsche politie als surnumerair in betrekking. In 1897 werd hij bevorderd tot inspecteur, in wel- Jcen rang hij na korten tijd dienst te, heb ben gedaan bij de controle, geplaatst werd bij de recherche, van welke hij, na zijn bevordering in 1916 tot hoofdinspecteur thans de chet is. Hier gaf hij blijk van veel vaardigheid en lust in de studie van de nieuwere inzichten omtrent het wezen van de misdaad en de misdadigers, zoo als die zich in het buitenland ontwikkeld hadden. Met name de dactylorcop e d hestudee- ring van vingerafdrukken en op andere wijze verkregen sporen van bedrijvers an misdaden) vond in hem een kundig be- oefenaar. En als de Amsterdamsche re cherche thans staat op een hoogte, die atf- dere groote plaatsen haar benijd n, dan is dat voor een zeer groot deei 'te dan- ken aan de toewijding en werkkracht van dezen bekwamen politieman, die ook om zijn persoonlijke eigenschappen en zijn on- krenkbaar karakter bij het Amsterdamsche politiecorps in groot aanzien staat. Met genoegen nemen wij dit bericht uit het Nieuws van den Dag over, wijl de heer Pateer een oud-provinciegenoot is. Hij werd namelijk geboren te Hontenisse, waar zijn vader een zeer vooruitsfrev end landbouwer was. REIMERSWAAL. Er zullen, naar men verneemt, pogingen in het werk gesteld worden door het be- stuurvan het Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen te Middelburg en dat van den Geschiedkundigen Kring tg Bergen op Zoom om de laatste overbiijt- selen van de verzonken stad Rcimerswaal of Roemerswaal aan de Schelde voor verde- ren ondergang te bewaren en zoo moge lijk toegankeiijk te maken. (Hbl.) SPUI. Tot hoofd van de Chr. school alhier is be noemd de heer A. P. van Esch, onderwiiz' te Rotterdam, tegen 1 October a.s. AXEL. Maandag was het 25 jaar geleden, dat de heer L. Bogaert zich alhier heeft gevestigd als veearts. Uhschoon benoemd als provt veearts met standplaats Ter Neuzen, kwam het hem blijkbaar meer practisch voor in het centrum te wonen en vestigde zich al hier. De heer Bogaert wenschte dezen dag liefst zooveel mogelijk onopgemerkt voor bij te laten gaan en voor wie den heer Bo gaert kent, komt zulks niet vreemd voor. De heer Bogaert is iemand, die zich weinig in het openbaar [even doet gelden, doch dit neemt niet weg, dat hij zich door, zijn veeljarigen practijk en door hetgeen hij als veearts heeft gepresteerd bij velen „ge- zien" heeft gemaakt en in de grheele streek bekend staat als een goed veearts. Wei nig van zeggen, doch doortasten, is het ka rakter dat hem typeert. We vernamen d»k behalve door zijn intieme kennissen, dhr. Boogaert ook namens het gemeentebestuur door den burgemeester werd gecomplimen- teerd, terwijl hij verscheidene schriftelijke bewijzen van b elangstelling mocht ontvan gen. Wij meenen namens de geheele Iandbouwende bevolking dezer streek te spreken, als we hem nog vele jaren prak- tijk toewenschen, maar dan een minder vermoeiende, want wie den heer Boogaert hoort verhalen over zijne eerste jaren in Axel, die weet dat het ook voor hem „wer- ken" is geweest. (A. Crt.) SINT JANSTEEN. Het nieuwe kerkorgel, vervaardigd in de electrische orgelfabriek van den heer Ber nard Pels te Alkmaar, werd Zondag j.l. na het Lof plechtig ingezegend door den Wel- eerw. heer Timmermans, kapelaan alhier en daarna deed de Eerwaarde Broeder Lam- bertus uit Huijbergen de eerste tonen van het kunstwerk statig langs de gewelven onzer parochiekerk weerklinken. Het orgel is geheel modern ingericht. De sierlijke orgelkast, met eikenhouten front in gotischen stijl, verbergt een veertiental re gisters, met name Bourdon 16 v., Pristant 8 v., Roerfluit 8 v., Octaaf 4 v., Fluit 4 v., Speelfluit 2 v., Trompet 8 v., voor het on- uerklavier Viola di Gamba 8 v., Aeoline 8 v., Vox Celeste 8 v., Holpijp 8 v. en Roerfluit 4 v., voor het bovenklavier, terwijl Subbas 16 v en Cello 8 v., in majestueuze klanken het vrije pedaal doen spreken. Als neven- registers noteeren wij: Manuaalkoppel II-I, Super-octaafkoppel I, Sub-octaafkoppe! II-!. Pedaalkoppel I, Pedaalkoppel II-I en Fre- molo. Benevens jaagt een prachtig werkende crcsendokast in aanzwellende klanken de melodien in verwisselende zwier langs de statige gewelven. Ten siotte moeten wij, wat de dispositie van het orgel betreft, nog melding maken van de drukknoppen p (piano), f (forto) en t (tutti) met oplos- ser, door welke de organist in staat is, de schoonste nuanceeringen te verkriigen bij zijn spel. De Eerw. Broeder Lambertus, bekwaam oganist als hij is, deed elk register voor zich zelf spreken, en, zooveel Aeoline en Vox Celeste met hun hemelzoet geluid als de trompet met haar schetterende, doch niet schreeuwende toon, brachten de ook uit de omliggende gemeenten toegestroomde me nigte bepaald in verrukking. Ook het pe- daalwerk subbas en cello, gaf aan het ge heele samenspel een sublime uitdrukking. Achtereenvolgens werden door den Eerw. Broeder Lambertus o.m. ten gehoore ge- bracht: Praeludium op het motief „Vem Creator" van Ru'ygrok; Allegretto van Bon- ten; accompagnement van het Panis Ange- licus van Cesar Vranck; gezongen door den heer Roelofs, directeur van het zangkoor, waarin vooral de trompet, bij den nazang schitterend tot haar recht kwam; verder Impromptu van Lemmens, waarbij naast de vingervlugheid van den organist, ook de verschillende bovengenoemde registers en vooral het pedaal bijzondere gelegenheid boden, om den lof van den maker van het orgel te verkonden. Hierna zongen de hee ren A. S. Lockefeer als tenor. A. Poe'ofs, 2e tenor en Eug. Baert, als bas het „Jesu dulcis" van H. Kuipers te Amsterdam, bij de zeer artistieke begeleiding van den organist v. n. soKmsesaas leamss^tssMSSsmigsscaaa COURANT Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, maken bekend, dat zij, die aan den cursus voor het vervolgonderwijs voor meisjes in de kom,aanvangemle 3 September a. s., wenschen deel te nemen zich moeten aanmelden voor 22 Augustus U.S., bij het hoofd van school A. Bij genoemd hoofd kunnen tevens nadere in- lichtingen voor het vervolgonderwijs worden verkregen. Na den aanvang van den cursus worden geene leerlingen meer toegelaten. Ter JSeuzen, dtn 9 Augustus 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HU1ZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 1