LAMOiiOUWBtBICH T EN. KMENGDE BERICKTEN. den menschenleveus en 4 milliard peseta's (ongeveer 2000 millioen gulden) werden aan de verovering des lands ten koste ge- legc' en al 'tverrichte werk is thans ver- nieligd. In de streek van Melilla zijn de Spanjaarden teruggedrongen in de positie van 1909. Melilla wordt beschermd door de kanonnen der oorlogschepen, maar de Rif- bewoners zijn in staat geweest met hun ka nonnen een andere kuststad, Alhucemas, te bombardeeren. Een van de oorzaken der nederlaag was meeningsverschil tusschen den hoogen commissaris Berenguer, te Te- toean, en generaal Sylvestre, die de troepen random Melilla aanvoerde. De laatste vroeg versterkingen, die niet werden afgezonden. De Rif-bewoners hebben den „heiligen oor- log" met succes gevoerd en in Fransche bla- den wordt gewezen op 'tgevaar voor het overslaan der ooroerige beweging naar het Fransche gebied. De volgelingen van Rai- soeli hebben 10.000 geweren, een 40tal ka- nonren en eenige honderden machine-ge- weren van de Spanjaarden buitgemaakt en zij weten er gebruik van te maken. In Spanje zelf zijn de gevolgen van de ne derlaag op politiek gebied reeds merkbaar. Marokko was het groote buitenlandsche vraagstuk en vormde de reden van bestaan van de militaire partij, terwijl de vele groo te offers aan mannen en geld, die Marokko eischte, de verovering van dat land niet po- pulair maakte bij de groote massa van de bevolking. Maar afzien van herovering der zone waar de Spanjaarden nu uit verdreven zijn, is voor de militaire partij een te zuren appel om door te bijten. Aan de andere zijde zal het moeilijk zijn om een voldoend leger bijeen te brengen voor de zware taak van de definitieve onderwerping. Het Spaan- sche leger telt 130.000 man en men kan, bij de stijgende opwinding onder't volk, moei lijk het heele leger naar Marokko zenden. En de soldaten toonen ook weinig lust in 't Moorenland te gaan vechten. Muiterijen en dienstweigering zijn aan de orde van den dag. Te Bilbao en Cadix wierpen de solda ten hun wapens op straat. Te Madrid kwam het tot onlusten, waarbij dooden vielen. In Cafalonie is het verzet tegen het zenden van troepen naar Melilla zoo sterk, dat de re- geering er van afzag om van daar solda ten weg te halen. DIERENDK ESiSUU R IN HET LAGER- HUIS. In het det'tige Lagerhuis komen in den laatsten tijd vermakeiijke tooneelen voor. Men interesseert zich sterk voor beperking van dierendressuur en -mishandeling en een Lagerhuiscommissie stelt een onder- zoek in naar beweerde wreedheden. Niet alleen dierenbeschermers, maar ook dresseurs worden in verhoor genomen en aan deze laatsten wordt gelegenheid gege- ven, hun beweringen door feiten te demon- streeren. Zoo gebeurde het dezer dagen, dat er een tweetal circusvertooningen in het eer- biedwaardig domein der onschendbare par tem entariers werden gegeven. Een goochelaar, die bij zijn toeren een kanarievogel met kooi en al in een vloek en een zucht Iaat verdwijnen en van wien lasteriijk beweerd was, dat hij het d'ertje, waarmee hij zijn illusionistische experimen- ten uitvoert, gewoonweg tot mcrsterd knijpt, kwam zich van die blaam iuive- ren. Hij liet namelijk vogel en kooitje, waarmee hij zijn kunsten verrichtte, door den voorzitter der commissie merken en vervolgens vogel en kooi op ongeloofl.ijk vlugge wijze verdwijnen, waarna hij beide de vogel vroolijk tjilpend weer van acliter een gordijn te voorschijn bracht. Tijdens de jongste commissiezitiing v\ r- scheen er een mijnheer met etn kortertje, bevattende een kleinen hand, in 't Lager- huisgebouw. De hond vertoonde het kunststuk, om zich als een dronken man te georagen en de dresseur kwam aantoo- nen, dai daartoe door hem geen „valsche streken" tegenover het dier werden ge- pleegd. Etn algemeen ge.ach ging op, toen de man bij zijn verhoor beweerde, dat de klachten over wreedheden, door hem te genover het dier bedreven, afkomstig wa- ren van geheelonthouders, die er woedend over waren, dai hij het beest „anti-Pussy- foot" had gedoopt. Daarna kwam een ander personage, die met een fietsrijdende chimpansee expen- menteerde, ook ten aanzien van dezen handigen aap zijn blanke engelen-onscnuld aan liet licnt Drengen. CHOLERA. Het Deensch blad Politiken zegt uit ver- trouwbare bron uit Riga te vernemen, dat er tot eind Juli in Rasland reeds 13U.0U0 menschen aan de choiera gestorven zijri. VC' dt den verderen ioestand betreft, lieett in tal van deelen van' het land het ban- dietendom geheel de overhand genomen. In net Oeraigebied hebben zij lu.UDO hec- taren bosch verbrand. In Zuid-Rusland is htt spoorwegvtrkeer, dat reeds tot het uiterste beperkt scheen, nu nog verder ingekrompen wegens ge- brek aan brandstotten. Dit is een nieuwe zware slag voor het hongergebied en ook voor de kolenindustr.e van het Don-gebitd, daar de toevoer van levensmiddeien \oor de mijnwerkers nu nog moeilijker gewor- den is. Inzake den hongersnood is een bencht uii de Iswestia teekenend. Er wordt mel ding gemaakt van een bijeenkomst van ja- gers, die overleg gepieegd hebben over de bestrijding der wolven, die vanwege den hongersnood cot in de dorpen doordringen. In net goevernement van Toela heboen wolven en beren in eenige dorpen al het vee en ook eenige menschen gedood. Wanneer de bevolking uit een dorp weg- trekken wit vanwege den honger, wordt zij gevolgd door een groote scnare wol ven en jakhalzen. Daar er geen jachtge- weren en geen munitie te krijgcn z^n, is het zeer moeilijk deze beesten te be- strijden. OOLIJKE BANKBILJETTEN- DRUKKERSj. Het Poolsch oorrespondentie-bureau in S Den Haag meldt ons: De werklui, die in de verschLIend* druk- kerijen van bankpapier in Rusland werk- zaam zijn, hebben gestaakt. Eerst nadat men ze gewapenderhand had gedwongen 1 zijn zij weer aan 't werk gegaan, maar ze hebben wraak genomen door op de biljetten aan de eene kant b.v. 1000 roe- bel, aan de andere kant 500 roebei te drukken. Dit heeft een constematie ver- oorzaakt onder de overheid, d.e detwerk- lui eindelijk er toe heeft kunnen brengen, goed werk te leveren, maar op voo'.vaar- de dat zij 2 uur per dag voor zich :ei mogen werken, mits zij in cfe uren, geen banknoten van hoogsre waarde dan 1000 roebei zullen vervaardigen. Gedurende deze twee uren is di produc- tie natuurlijk even groot als voor den oor- Log. De overheid heeft dezen eisch m- gewilligd, omdat de ambtenaren van de sovjet-regeering, zoowel als die van de industrieele instellingen sinds verscheide- ne maanden geen safaris hebben ontvan- gen en de medewerking der drukkers dus niet ontbeerd kon worden. CONFERENTiE OVER PALESTINE. Binnenkort zal een bespreking p'aats vin- den tusschen de ArabiSche delegate, die deze week te Londen verwacht wordt, en eenige leden van het uitvoerend comite der Zionistische wereld-organisatie o.n o, een overeenstemming tusschen Joden en Arabieren in Palestina te geraken, op grond waarvan een vreedzame en vriendschappe- iijke samenwerking bij den wederopbouw van het land bereikt kan worden. ..Het Engelsche departement van Kolo- men volgc met groote belangstelljngj het verloop dezer conterentie en in politieke kringen hoopt men, dat tusschen de Zio nistische aspiraties en de wenschen der Arabieren een modus vivendi gevonden zal worden. EEN TJACHERAAR IN LIJKEN. De „Peuple" vertelt hoe de ouders van een in den oorlog gevallen officier van het D. v. O. verlof kregen om diens lijk te doen opgraven en over te brengen naar zijn geboorteplaats. Bij de opgraving bleek, dat het lijk reeds opgegraven was! De directeur van het kerkhof erkende, dat reeds 163 maal iets dergelijks was ge- beurd. Een der doodgravers n.l. stond heimelijk in verbinding met families, die na den wa- penstilstand het lijk van gesneuvelde bloed- verwanten lieten overbrengen. Daar de doodgraver bij zijn nachtelijke opgravings- arbeid niet al te crupuleus te werk placht te gaan, vonden er nog al eens „vergissin- gen" plaats: zoo was ook het lijk van deze officier voor 2000 frs. uitgeleverd aan .ouders", die niets met hem te maken had- den. Volgens het blad bevindt de doodgraver zich thans in de gevangenis na voor 326.000 frs. lijken te hebben verkocht! AARDBEVING IN 1TALIE. Een bericht uit Milaan meldt, dat een hevige aardschok te Livorno een groote pa- niek heeft veroorzaakt. De bevolking vlucht- te in massa uit de stad naar het platteland. Ook in andere streken deden zich ernsti- ge schokken voor. In het district Lunigiana (ten Noorden van Lucca) werd daardoor aanzienlijke schade aangericht. Te Ban stortte een groot gebouw in elkaar, waar- door verscheidene personen onder het puin bedolven werden. Het aantal slachtoffers en het bedrag der schade is nog niet bekend. DE U 20CAFE? Naar Social Democraten te Kopenhagen meldt, overweegt men thans het plan, om de U 20, die indertijd de Lusitania torpedeerde, en later op de westkust van Jutland, ten Noorden van Borgbjerg aan den grond liep, een strandcafe te maken. VREEMDSOORTIG EERBETOON. Te Kingston (Engeland) is dezer dagen het huwelijk van een boekdrukker kerkelijk ingezegend. De bruidegom werd gevolgd door een eerewacht van kameraden en het bruidspaar moest onder een eerepoort door- wandelen van groote houten zethaken, ma- trijsborstels, cliches, inktrollen, letterkasten, papiermanden, enz. Een der ..bruidsjonkers" droeg een potlood van drie voet lengte. TER NEUZEN, 10 AUGUSTUS 1921. ADMINISTRATE Ri JKSBELASTINGEN. De heer L. Hendrikse, klerk ter secretarie alhier, is door den Minister van Financien met ingartg van 1 October 1921 benoemd tot tijdelijk rijksklerk bij de directe belas- tingen, enz. in de inspectie Haarlem, lste afdeeling. VEILING WOONHUIS. Gisteren werd alhier door notaris Callen- fels in hetHotel de Commerce" in hetopen- baar geveild het huis, met erf en tuin aan de Axelsche weg 10a, bewoond geweest door den heer Anth. Dekker. Kooper hiervan werd de heer Jac. de Bruijne Jacz., voor f 6000. DRIEWEGEN. En ongeval met doodelijken af loo p. Bij den landbouwer A. A. R. was gisteren, Dinsdagmiddag, de 18jarige M. de Kr„ werkzaam bij het binnenhalen van den oogst. Bij het vastmaken van de pommeltouw brak deze, zoodat De Kr. van de volge- laden wagen viel en tusschen de paarden terecht kwam. Hoewel gewond aan het hoofd, liet zich het geval in het begin niet zeer ernstig aan zien, daar de ongelukkige zelf nog den wa gen naar de hoeve reed en daarna per fiets naar de ouderiijke woning kwam, is hij toch des avonds te ongeveer 9 ure overleden. PASTOOR F. X. M. VERAART. f De Zeereerw. heer F. X. M. Veraart, pa- stoor te Philippine is naar de „Tijd" meldt, overleden. De Zeereerw. heer Franciscus Xaverius Maria Veraart werd geboren te Putte- Capellen (Belgie) 18 Juli 1878, studeerde aan de seminaries van het Bisdom Breda en werd priester gewijd 6 Juni 1903. Achtereenvolgens wefd Zijn Eerw. be noemd tot: kapelaan te Sluis 4 Maart 1904, kapelaan te Beek bij Breda 26 November 1909, kapelaan te Wouw 12 December 1940, kapelaan te Ossendrecht 4 April 1914. Op 7 Augustus 1'919 volgde zijn oenoeming tot pastoor te Philippine. VLIEGTOCHT. Woensdag 17 Augustus zal een propa- ganda-vliegtocht Rotterdam—Vlissingen vice-versa worden gehouden, zulks in over- ieg met den burgemeester van Vlissingen, georganiseerd door de Kon. Luchtvaart- maatschappij voor Nederland en Kolonien. Het vliegtuig wordt te 10.15 te Vlissingen verwacht, aan de uit Rotterdam medekomen- de passagiers wordt te Domburg een lunch aangeboden. De Zeeuwsche deelnemers, de Commis saris der Koningin, de burgemeester van Vlissingen, de heer VV. Ejerdenis van Berle- kom uit Middelburg, Dr. A. Staverman, ge- meenteraadslid van Vlissingen, gaan te 10,30 met het Fokker-verkeerstoestel naar Rotter dam, waar hen een lunch wordt aangeboden en keeren te 3.45 naar Vlissingen terug, v/aarop te 4.30 de Rotterdamsche gasten de terugreis van Vlissingen aanvaarden. OOSTBURG. Maandag had onder deze gemeente een ernstig ongeluk met doodelijken afloop plaats. Van het voertuig bestuurd door den land bouwer F. te Zuidzande sloeg het span paarden op hoi. F. trach'G de dieren tot staan te brengen, doch is daarbij onder het voertuig geraakt en zoodanig gewond, dat hij kort daarop is overleden. SPORT. VOETBAL. Zondag l.I. had te Clinge de laatste match der seriewedstrijden plaa s. ;>De Grensstijders" van Kapellebrug moesten kampen tegen „Majella" uit Hulst. De uitslag was, dat „de Grensstijders" vvonnen met 3—1 en der. eersten prijs be- haalden. ALGEMEENE VERGADERING DER ZEEUWSCHE LANDBOUWMAAT- SCHAPPIJ. Dinsdag werd te Middelburg in het Schut- tershof eene algemeene vergadering gehou den van de Z. L. M., onder voorzitterschap van den heer Mr. P. Dieleman, die er op wees, dat deze vergadering gehouden wordt in deze maand, omdat tijdens de landbouw- week daarvoor geen gelegenheid zal zijn. Spreker heette in het bijzonder welkom den vice-admiraal, commandant in Zeeland. Onder applaus der vergadering deelde de voorzitcer mede, dat H. M. de Koningin op 15 September de tentoonstelling zal be- zoeken. Hierna nam de heer Dieleman nogmaals het woord om zijn overzicht te geven van den toestand van landbouw en veeteelt en Qe wei'kzaarnheden der maatschappij over 1920. Door onkunde over de economische aan- gelegenheden en laksheid verlaten vele de organisatie, die in de oorlogsjaren zooveel voor hen deed, juist nu voor den landbouw slechte tijden te wachten staan, nu Amerika de Europeeschen landbouw zoo ernstig be- dreigd. En juist de samenwerking moet de goede richting aangeven. De Jan Salie geest moet plaats maken voor een van Jan Cou- rage. Juist Amerkia geeft het voorbeeid, waartoe goede organisatie op het gebied van productie en verkoop kan leiden. In Amerika is een tentoonstelling een nationaal feest en komen de landbouwers zonder te letten op afstand of kosten naar de stad der tentoonstelling en slaan hun tenten in de omgeving op, Zoo moet het ook hier zijn, niet alleen van d'Ee tot Hon- tenisse, maar ook van Burgh tot Cadzand moet alles naar Walcheren komen. De grootheid van een land hangt niet af van zijn uitgestrektheid, maar van het ka- rakter van de bevolking en zoo hangt de grootheid van een maat^happij als de Z. L. M. niet af van het aantal leden, maar van den geest onder de leden. Voor alles is noo- dig gemeenschapszin, in plaats van zelf- zueht. De tijd van de gilden is voorbij en moet ook niet meer terug keeren, maar wel een krachtig vereenigingsleven. Alles moet van onder af geregeld worden om Staatsinmen- ging te voorkomen, die alles veel te duur maakt. Men moet het Engelsche systeem van decentralisatie volgen en niet het Fransche van centralisatie. Tusschen arbeid en kapi- taal moet overeenstenfming worden gezocht, geen reactie, geen revolutie, maar evolutie is gewenscht. De arbeider moet begrijpen dai door verlaging der prijzen meer vraag en dus ook meer werk komt. De kortere ar- beidstijd zal alleen meer productie brengen als ook de .arbeider winst weet te hebben bij betere resultaten van het bedrijf. Goed geleide vakvereenigingen kunnen bevorder- lijk zijn aan betere samenwerking tusschen kapitaal en arbeid. Spreker bepleit goed landbouwonderwijs. De resultaten van den landbouw in 1920 waren in Zeeland over het algemeen gun- stig, de vlasteelt leverde echter «lechte re sultaten op, en ook de suikerbieten gaven ook niet het gewenschte resultaat. De tuin- bouw kon alles bijeen genomen tevreden zijn. De veilingen zettep slechts de helft om van 1919, maar waar zij op een goede basis berustten zal dit weer terecht komen. De paardenfokkerij liep eenigszins terug en werden er in 1920 1000 paarden minder gedekt dan in 1919, doch de resultaten zijn prachtig, gezien de tentoonstelling in Den Haag. De veehouderij en de zuivelproductie nc- men in Zeeland steeds toe. Het mond- en klauwzeer brengt wel groote schade, maar toch liep de melkproductie mede, en werden goede prijzen gemaakt. De schapenteelt gaat vooruit, de resultaten van de varkens- fokkerij waren zeer goed en de geitenfok- kerij is van groot sociaal belang, daarom verdient zij meerderen steun. Spreker zette uiteen het vele werk door het bestuur verricht en bracht hulde aan den arbeid van den eersten en den tweeden secrefaris. Voor de tentoonstelling is reeds veel steun ontvangen, maar in het waarborgfonds is nog te weinig ingeschreven en spreker riep de leden op mede te werken, dit te verster- ken, opdat de Z. L. M. geen kosten moet maken, die haar voor eenigen tijd in groote financi£ele moeilijkheden zou brengen. Na nog enkeie andere zaken, als onder- linge verzekering enz. te hebben aanbevo- len, zeide spreker, dat het ledental weer met 1000 is achteruitgegaan en kwam hij er tegen op, dat men voor alle kleinigheden zijn organisatie verlaat. Eenheid is en blijft noodig om Zeeland vooruit te brengen. Goedgekeurd werd de rekening over 1920 aanwijzend een goed slot van f 77.560,56 tegen 43.963,31 /2 over 1919. De voorgestelde statutenwijziging en de wijziging van het huishoudelijk reglement werden onveranderd goedgekeurd, nadat met bijna algemeene stemmen besloten was niet in te gaan op het voorstel van Krul- ningen, hetweik nu verdedigd werd door Scherpenisse, om den termijn van bedanken te steilen op 1 December in plaats van 1 October. Wel was overgenomen een voorstel om te bepalen, dat niet minstens 4 doch min- stens 2 maal een hoofdbestuursvergadering moet plaats hebben. In de middagvergadering heette de voor zitter den Commissaris der Koningin wel kom en hoopte, dat deze de voetsporen van zijn voorganger zou drukken, die geen al gemeene vergadering der Z. L. M. oversloeg. Ook heette de heer Dieleman welkom den heer J. Bakker, lid der Tweede Kamer, die daarna eene inleiding hield over De socialisatie in den landbouw. Spreker stelde de volgende punten: 1. Het begrip der socialisatie. 2. De toepassing der socialisatie. 3. De mogelijkheid der socialisatie. Spreker zette uiteen, dat socialisatie iets anders is dan socialisme en ook iets anders dan Staatsexploitatie en hij meent, dat eco nomische overgangen niet plotseling kunnen plaats hebben zonder groote storing te wek- ken en daarom zou socialisatie eerst zeer langzaam kunnen komen. De toepassing der socialisatie is wellicht inogeiijk op sommige bedrijven van alge meen belang, maar zeker niet op individua- listische bedrijven, en voigens spreker ook niet op land- en tuinbouw. Wat betreft de mogelijkheid der sociali satie zegt spreker die niet te ontkennen, maar toch zal de onmogelijkheid blijken om dat de menschen nu eenmaal niet alle egoi's- me op zij zullen kunnen zetten, omdat spre ker de onmogelijkheid voelt, dat er bij so cialisatie nog de prikkel zal zijn, zoo noodig voor het welslagen van een bedrijf. Ook op godsdienstige overwegingen be- strijdt spreker de mogelijkheid van sociali satie. De heer J. W. van Oeveren acht ook so cialisatie van den landbouw onmogelijk, zijn 40jarigen praktijk heeft hem dit volledig cdoen gevoelen. De heer Bakker wijst nog op het verkeer- de van de S. D. A. P., die steeds de arbei- ders socialisatie voorspiegeld, maar tevens erkent, dat zij zich ook bij invoering daar- van voorloopig met idleele voordeelen te vreden moeten steilen. De voorzitter bracht den heer Bakker dank voor zijn moeite. Het kan niet genoeg belicht worden hoe gevaarlijk socialisatie ook voor den land- en tuinbouw zou zijn. De Commissaris der Koningin sprak nog enkeie woorden van dank voor de welkomst- woorden, hij is overtuigd van het groote be lang van den landbouw en is verheugd er binnenkort op de tentoonstelling kennis mede te kunnen maken, voor het welslagen van die tentoonstelling, uit spreker zijn beste wenschen. De voorzitter wekte nogmaals op tot een druk bezoek aan de tentoonstelling en sloot hiermede de vergadering. DRAMA IN DE NIEUWE LELIE- STRAAT. MaandagBacht heeft in een der huizen ran de Nienwe Leliestraat te Amsterdam, een hevige familietwist plaats gehad tus schen een man en zjjn eeotgrnoote. Dsk- wijls was er ruzie geweest. Ditmaal liep de ruzie heel hoog. De man sloeg de vrouw met een plank op het hoofd, tenge- volge waarvan zjj gewond werd In haar angst IDp ze naar de buren. Haarechtge- noot trok zich dat zoo aan, dat hij een scheermea greep, zich een -mede over den hals toebracht en uit het raam sprang. Beide gewonden werden per autobrancard naar het Binnen-Gasthuis vervoerd, alwaar de man is overleden. EEN ZUIGEL1NG SLAC8T0FFER VAN EEN BURENTWIST. Zaterdagavond waren de »dames" in de Anjelierstraat te Amsterdam aan het kijven en zij deden dit op de bekende manier. In de grootste opgewondtmheid slingerden zjj om beurtcn elknar aUerlei scheldwoorden naar het hoofd. Een der iron wen maakte plotsehng een eind aan het ,,bek"-veehten en nam een blcempnt van het kozjjn, om dezen uaar haar tegeostandster te werpen. De pot kwam echter terecht op het hoofoje van een zuigeling, die door een passeerende vrouw in de armen werd gedragen. Het wicht was deerlijk gewond. De morder was radeloos. Tegen de daderes isproces- verbaal opgemaakt terzake van het toe- brengen van zwaar Ietsel door schuld. SCHEGREN IN HET ROTTERDAMSCHE STADHUIS. Nadat eerst verscheidene kleine schenren in de dekljjst van het hardsteenen base ment van het stadbuis te Rotterdam waren ontstaaD, waarvan die links en rechts van den hoofdiogacg al op een minder gelukkige plaats zitten, is nu ook een hardsteeneD blok in het bassement nabjj den linkerhoek van den hoofdingang middendoor gescheurd, terwijl in den linkerzjjgevel zich mede scheuren van ernstiger aard gaan vertooren Op enkeie plaatsen is de gevel afgescheurd van den bovenhoek der sousterrainramen naar den onderhoek van de vensters der hoofdverdieping. BRNSTIG ONGELUK MET EEN PARACHUTE! De lnchtvaartmaatschappy #Nociam" geeft dezer dagen vliegdemonbtracies te Apeldoorn ats onderdeel van de eportfeesten, ge organiseerd door de V. V. V. Apeldoorn Vooruit". Zondag is aan het slot van de demon strates een ernstig ongeluk geoeurd. Da Hollandsche parachutist Berend Hamer uit I wello maakte om half negen een sprang" met het valscherm van een hoogie van 1000 M. uit een tweedekker. De parachute weigerde en de parachutist viel met razende snelhoid en kwam op korten afstand van het vliegterrein neer. Hij was nog niet dood. De veipleg-rs en rarpleegsters uit „Het Apeldoorusche Bosch die spoedig aaDwezlg waren eti de sergeant van het Roode Kruis, de heer Lansberg, die met zijn rjjwiel- brancard op het terreiu aanwezig was, constateerden, dat hij nog leefde en dat zjjn polssiag nog vrjj slerk en zeer snel was. De geneesheeren uit, Qet Apel- doornsche Bosch", dr. Schrjjver en mevr. dr. Schrjjver-Herzberger, constateerden een schadHbreuk en inweiidige kwetsuren. Zjj lieten bem per rijwielbrancard naar het ziekenbuis vervoeren T*oen hij daar aan- kwam, bleek hjj overleden te zijn. Op het terrein waren de verloofde van den gesto vene, zijn vader, zjjn moeder, zijn bro^r »n zjjn zusters aanwezig, om hem den sprang, dien hp reels 8 keeren met goed gevolg gemaakt had, te zien doen. Zij zagen hem voor hun oogen dood vallen. Het ongeluk is vermoedelijk te wjjten aan de omstandigheid, dat een weivelwind de parachute, nadat deze uitgetrokken was, opgerold heeft, zoodat de wind er niec onder kon slaan en hetscheen niet ontplooide. De rallende beweging van hetgevouwen scherm was tjjdens den val duideljjk waar te nemen, De uitzetting had goed plaats gehad aoor den heer Casendam, uit Deventer, die geregeld mee opsteeg, om bjj de spron- gen te helpen ook was de parachute vol- komen in orde u tgetrokken. Het spsl van den wind is dan ook de oorzaak geweest. De ongelukkige, die 21 jaar oud was, was als hulp mecanicien ex parachutist aan de ,Nociam" verbonden. OVERREDEN. Een 13jarig meisje uit Haarlem, dat te Heerde gelogeerd was, is door een met steenen beladen wagen overreden en gedood, toen zjj op den Terwoldschendjjk haar, hoed die afgewaaid was, wilde grppen, EEN ONGEWOON SCHOUWSPEL OP MARKEN Door verschillende omstandigheden school (op het etland Marken) het maaien der graslanden niet hard op de maaiers trok- ken weg. Om in den nood te voorziea, is een maairaachine gehuurd. Nn ziet men op het eiland dat, wcrktuig, door twee paarden getrokken dnbbel vreerud voor de bewoners, daar er geen paard gehouden werd op het eiland en een maaimachine er onbekand was. BRAND. Zondagavond is te Dordrecht brand ont- staau in een houtpakhuis, dat vlak naast de Groote kerk lag. Door den krachtigen wind en het licht brandbare materiaal kreeg de brand spoedig een zoo dreigend aanziex dat men vreesde, de kerk niet te zullen kunnen beboudsn. De brandweer, met rijdendi en drjjrarde stoombrandspuit uit- gerokt en versterkt door de door Zwijn- drecht aangebodeo motorbrar.dspuit, had tegen twaalf uur het gevaar voor uitbrei- ding bezworen. De kerk en de toren, die op enkeie punten nu en dan vlam badden gevat, waren toen bebouden. Omstreeks een unr was de brandweer het vuur geheel meesfcer. Het pakbuis was toen geheel ui'gebrand. De aangrenzende woning alsmede de woning van de kosteres en een belendend pashms hebben brandschade gekregen. De Rotter damsche brandweer beeft gedurende den brand hulp aaDgeboden, maar naar van be- hoefden geen gebruik te worden gemai.kt. VIER HUIZEN AFGEBRAND. Viijdagavoud brandde door oribekende oorzaak de boerderij van den landbouwer Coppens te Geldrop totaal af. Door den wind aangewakkerd sloeg het vuur over caar de bjerderij van de Klomp, die ook geheel afh-ar.dde. Daarna werden de twee tegenover gelegeD huizen vaD Warning, bewoond door Coppens en van Lith eveneeri8 door het vuur aangetast en werden geheel een prooi der vlammen. Het huis- raad is gedealtelijk gei-ed. Veel vee kwam in de vlammen om. Verzekering dekt de schade, buhalve voor de woning van Van Lith, welke niet verzekerd is. MOTOROMN1BUS VERONGELUKT. In het zuiden vsn Londen bad Donder- dagmiddag eeu ernstig oDgeluk plaats. Een motor omnibus met twintig passagiers rved in voile vaart tegen een vracbtauto, die uit een garage kwam. Door de botsing werd het s' uur berahadigd van den omnibus, welke tegen een munr van een hotel botste en omver viel. De bestuurder en een passagier warden op slag gedood, terwijl zes passagiers ernstig en negen licht gewond werden. BELOOFD, MAARDE MINISTER WIL ZUINIG ZIJN. De Minister van Marine a. i. had aan de zeilclub „De Veerhoop" (Fr.) toegezegd, de zeilwedstrijden op 13 dezer te doen opluiste- ren door het zenden van een paar water- vliegtuigen. De Minister heeft thans meegedeeld om der zuinigheidswille te zijn de toezegging in te trekken. 7 '1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2