INGEZONDEN MEDEDEELINGEN- De VOORZITTER verzoekt de leden over te gaan tot het benoemen van de leerkrachten bij het vervolgonderwjj s. Hij noodigt de heeren De Meijer en Colsen uit met hem het stem- bureau te vormen. De verschillende stemmingen hebben tot uit- slag, dat benoemd worden: tot hoofdvan den jongens- en den meisjes- cursus aan school A de heer C. F. Kohler met 12 stemmen; tot onderwijzers aan den jongenscursus de heer F. van den Broeke met 12 en P. J. Eijke met 10 stemmen; tot onderwijzer en onderwijzeres aan den meisjescursus resp. de heer Van den Broeke en mej. A. E. van der Heijden ieder met 12 stemmen; tot hoofd (tevens belast met het geven van onderwijs) aan den cursus aan school D te Sluiskil de heer J. Risseeuw; tot onderwijzer en onderwijzeres resp. de heer N. J. Imandt en mej. J. Nijssen, alien met 12 stemmen. 4. Verzoek van P. F. en E. M. M. Stan- daert om aansluiting op het gemeente- riool. Burgemeester en wethouders, gezien het verzoek van P. F. en E. M. M. Standaert te Ter Neuzen, d.d. 2 Juli 1921, om vergunning tot het leggen van een riool in gemeentegrond; stellen den raad voor te besluiten: a. aan P. F. en E. M. M. Standaert voor- noemd of hunne rechtverkrij genden tot weder- opzegging vergunning te verleenen tot het leggen van een riool in gemeentegrond en dit riool aan te sluiten op het gemeenteriool, ge- legen in de Van Bovenstraat, en zulks voor den afvoer van het spoelwater der W.-C. en van het hemel- en huishoudwater ten behoeve van het perceel kadastaal bekend in sectie L no. 1228, gelegen aan de Grenulaan no. 35 en wel onder de navolgende voorwaarden: lo. voor het leggen van het riool moet door adressanten worden kennis gegoven aan den gemeente-bouwmeester van het tijdstip waarop met de werkzaamheden zal worden begonnen onder overlegging van een door den gemeente- ontvanger af te geven quitantie waaruit blijkt. dat de verzoekers voor het herstellen en onder- houden der op te breken bestrating een bedrag van f 2,50 hebben betaald; 2o. ter erkenning van het eigendomsrecht der gemee-nte op den grond waarin het riool zal worden gelegd en waarvoor deze vergun ning geldt, betalen de verzoekers of hunne rechtverkrij genden jaarlijks voor het eerst voor 31 December 1921 eene retributie van f 1,25 ten kantore van den gemeente-ontvanger; 3o. het onderhoud van het riool komt voor rekening van de verzoekers of van hunne recht- I verkr ij genden 4o. de zinkput voor het riool en het riool zelve zullen moeten aangelegd en onderhou- den overeenkomstig de daaromtrent reeds be- staande of nader vast te stellen politievoor- schriften in deze gemeente; b. te bepalen dat door de verzoekers voor met de uitvoering van bovenbedoelde werk zaamheden wordt aangevangen eerst een bouw- verzoek met de noodige teekeningen en be- schrijvingen overeenkomstig de artikelen 2, 3, en 17 der bouwverordening aan burgemeester en wethouders van Ter Neuzen ter goedkeu- ring moet worden ingezonden en dat voor de dag.eekening der bouwvergunning niet met de uitvoering van deze werkzaamheden mag wor den begonnen; c. te bepalen dat deze vergunning alleen geldig zal zijn indien zij binnen een maand na hare dagteekening door de verzoekers bij eene op zegel geschreven verklaring wordt aan- vaard. De heer GEENSEN meent, dat voor het maken eener aansluiting van de privaatputten een vast bedrag moet betaald worden. Dit staat niet in de voorwaarden. De VOORZITTER antwoordt, dat dit mo betaald worden overeenkomstig de da a geldende verordening. Thans wordt alleen v gunning gegeven voor het maken der aan sluiting. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 5. Verzoeken om verlenging van den ter- mijn voor het bouwen op aangekochten gemeentegrond. a. Burgemeester en wethouders, gezien een verzoek van L. de Bruijne te Ter Neuzen, om ontheffing van de hem onder no. 6 bij raads- besluit van 31 Juli 1919, goedgekeurd door gedeputeerde staten van Zeeland, 15 Augustus 1919, no. 33, tot verkoop van gemeentegrond, opgelegde voorwaarde, dat „de bouw der bij dat besluit bedoelde woning zal moeten zijn voltooid binnen twee jaren, te rekenen van de dagteekening van het besluit", overwegende, dat adressant de termijn voor het bouwen der woning gaarne met twee jaren zag verlengd en alzoo bepaald op 31 Juli 1923; dat de grond niet voor een speculatief doel wordt gebruikt en verwacht mag worden, dat dit in de naaste toekomst ook niet zal ge- schieden; stellen den raad voor te besluiten: tot wijziging van het bovenvermelde raads- besluit in dier voege, dat onder 6o. in den tweeden regel in plaats van ,,twee" wordt ge- lezen ,,vier". b. Burgemeester en wethouders, gezien een verzoek van Abr. de Koeijer te Annet (Frank- rijk), om ontheffing van de hem onder 4o. bij raadsbesluit van 31 Juli 1919, goedgekeurd door gedeputeerde staten van Zeeland, 15 Au gustus 1919, no 35, tot verkoop van gemeente grond, opgelegde voorwaarde, dat ,,het terrein slechts gebezigd zal mogen worden tot het stichten daarop van eene woning, waarvan de bouw binnen twee jaren, te rekenen van de dag teekening van het besluit, moet zijn voltooid"; overwegende, dat adressant de termijn voor het bouwen der woning gaarne met twee jaren zag verlengd en alzoo bepaald op 31 Juli 1923, dat de grond niet voor een speculatief doel wordt gebruikt en verwacht mag worden, dat dit in de naaste toekomst ook niet zal ge- schieden; stellen den raad voor te besluiten: tot wijziging van het bovenvermelde raads besluit in dier voege, dat onder 4o. in den tweeden regel in plaats van „twee" wordt ge- lezen ,,vier". De heer VAN HASSELT verklaart geacht te worden hier tegen te hebben gestemd. De heer COLSEN zal er ook tegen stemmen, hij meent, dat de belanghebbenden den grond, als ze dien zelf niet kunnen bebouwen, dan maar moeten verkoopen. De heer HAMELINK vraagt of er ook een reden kan opgegeven worden waarom adres santen niet bouwen. De VOORZITTER deelt mede, dat adressan ten den grond hebben gekocht voor een niet al te duren prijs. Vroeger werd er geen tijd voor bebouwen bepaald, doch dit is nader ge- schied op verlangen van gedeputeerde staten, die wilden voorkomen, dat de grond zou ge kocht worden voor speculatieve doeleinden. Het is evenwel naar het hem voorkomt niet in het belang der gemeente, om aan dien termijn van 2 jaren vast te houden. Door de duurte is het adressanten niet mogelijk geweest tot bouwen over te gaan. De heer COLSEN vraagt, wat er gebeurt als de gemeenteraad hun verzoek niet inwil- ligt en er niet gebouwd is? De VOORZITTER: Volgens de voorwaarden van den koop vervalt de grond dan weer aan de gemeente en is de koopsom verbeurd. De heer DE RIDDER: Eerst had de raad den termijn op 5 jaar bepaald, maar op ver langen van gedeputeerde staten is dat terug- gebracht tot 2 jaar. Hii zou het nogal kras vinden, om onder de tegenwoordige omstan- digheden vast te houden aan die twee jaar. De heer VAN HASSELT merkt op, dat er wel een duurderen tijd voor bouwen is geweest j dan tegenwoordig; als men den termijn ver- lengt is het uitsluitend een vriendelijkheid tegen de heeren. Het voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Driel, Geel- hoedt, De Jager, Van den Ouden, Van Cad- sand, Nolson, De Ridder, De Meijer, Hame- link en Geensen; tegen stemmen de heeren Van Hasselt en Colsen. 6. Aanvulling reglement Burgerlijk Arm- bestuur. Burgemeester en wethouders van Ter Neuzen: overwegende, dat de Minister van Binnen- landsche Zaken bij schrijven van 1 Februari 1921, no. 9466, aan gedeputeerde staten de wenschelijkheid te kennen heeft gegeven net lere voorschriften vast te stellen in de regle- menten van de Burgerlijke Armbesturen, be- treffende uitbestede personen (Provinciaal blad, no. 16 van 1921), stellen den raad voor te besluiten: aan art. 23 van het reglement voor het Bur gerlijk Armbestuur toe te voegen een tweede, een derde, een vierde en een vijfde lid, luidende als volgt: Ten aanzien van de lichamelijke verzorging moet worden geeischt allereerst een behoor- lijke slaapplaats in een afzonderlijk bed, voorts dat algemeene reinheid in het gezin heerscht en dat in de plaats waar de persoon uitbesteed wordt de gelegenheid bestaat geneeskundige verpleging te verkrijgen wanneer deze nood- zakelijk mocht wezen. Het gezin der pleegouders moet waarborgen, tlat in het belang van de maatschappelijke op- voeding van het kind een hem passend school- onderwijs zal worden gegeven en dat voor oudere kinderen vakonderricht en vervolgon- denvijs kunnen worden genoten. Het gezin moet zooveel mogelijk zijn van dezelfde godsdienstige gezindte als waartoe het kind of zijn ouders behooren, opdat voor de zedelijke opvoeding een passende omgeving wordt gevonden en de gelegenheid voor gods- dienstonderricht verzekerd zij. De uitbestede persoon mag wel is waar be- zigheden verrichten, maar niet gebruikt wor den als werkkracht die gelijk zou zijn te stel len met een werkkracht in loondienst. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 7. Voorstel tot opheffing van den cursus voor handels herhalingsonderwijs. Burgemeester en wethouders, overwegen de, dat volgens de oude wet op het lager onder wijs (1878), de wedden der leerkrachten bij het handelsherhalingsonderwijs in deze ge meente, geheel door het rijk aan de gemeente werden vergoed; dat het handelsherhalingsonderwijs volgens de Lager-Onderwijswet 1920, niet meer valt onder het vervolgonderwijs en dus door het rijk niet meer worden betaald de wedden der on- derwijzers(essen) dat, te beginnen in 1923, door het rijk aan de gemeente 50 der netto-kosten kan wor den vergoed; dat om de bijdrage van 50 van het rijk te kunnen ontvangen het onderwijs aan hoo- gere eischen zal moeten voldoen; dat het aantal leerlingen thans gering is (voor den cursus 19201921 bedroeg het aan tal 15) en door het stellen van hoogere eischen nog zal verminderen; dat dus het bedrag, dat de gemeente zal heb ben te dragen, in verband met het aantal leer lingen, te hoog zal worden om het onderwijs te doen voortbestaan; gelet op een schrijven van het hoofd van den cursus; stellerr voor te besluiten: tot intrekking van het raadsbesluit van 18 Augustus 1919, gewijzigd bij dat van 9 Octo ber 1919, regelende het herhalingsonderwijs met in de richting van elementair handelson- derwijs aangevuld leerplan en een daartoe voorbereidenden cursus in de gemeente Ter Neuzen. De VOORZITTER dit voorstel nader toe- lichtende geeft te kennen, dat burgemeester en wethouders met leedwezen dit voorstel doen; zij hadden gaarne dit onderwijs gehandhaafd, doch de uitvoering blijkt niet mogelijk. De heer DE RIDDER herinnert, dat was af- gesproken, dat de klassen van jaar tot jaar zouden worden ingericht; er waren nu zeker al 2 klassen. Door hoeveel leerlingen werd daarvan gebruik gemaakt? De VOORZITTER: Door 15 in de 2 klassen. De heer DE RIDDER moet dan erkennen, dat het bezoek niet druk is. De heer HAMELINK vraagt of daarvoor van rijkswege geen vergoeding meer wordt gegeven. De VOORZITTER: De betaling der leer krachten houdt op. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 8. Verzoek van de Vereeniging voor de Christelijke bewaarsehool ora een ver- hoogd subsidie voor 1921. Ingekomen is een adres van het bestuur der vereeniging voor de christelijke bewaarsehool te Ter Neuzen, dat daarin te kennen geeft: dat de vereeniging, teneinde te voldoen aan het verlangen van vele ouders, nogmaals eene poging wil doen, om hare school te heropenen; dat zij daartoe de belanghebbenden en an- dere vrienden der bewaarsehool wil verzoeken, de jaarlijksche contributie te vermeerderen; dat zij voor de mecr-gegoeden het schoolgeld zal verhoogen; dat zij den gemeenteraad eerbiedig verzoekt, haar een subsidie te willen verleenen van dui- zend g-ulden per jaar op de voorwaarden op welke tot hiertoe vijf honderd gulden werd genoten; dat bij inwilliging van haar verzoek er ge* gronde hortp bestaat, dat mej. Hageman naar Ter Neuzen zal willen i^rugkeeren; dat blijkens bijgaande begrooting de>rekening nog wel met een tekort sluit, doch dat de ver eeniging, gezien het groote belang der zaak, het risico van dit tekort wil aanvaarden. In de bijgevoegde begrooting wordt als ont- vangsten geraamd: schoolgeld per jaar, dagschool f 1600; idem avondschool 500; subsidie f 1000; huur f 180; contributie f 400; samen f 3080 uitgaven: salaris onderwijzeres dagschool f 1100; idem avondschool 200; idem le help- ster f 600; id. 2e en 3e helpster a f 200 is 400; idem 2 meisjes a f 100 is f200; rente 204; belasting en assurantie f 50; licht f60; brand- stoffen 100; onderhoud /200; leermiddelen /50; schoonhouden f 200; aflossing f 200; on- voorziene uitgaven 100; samen f 3964. Geraamd tekort alzoo 284. Burgemeester en wethouders, gezien het ver zoek der vereeniging voor de christelijke be waarsehool te Ter Neuzen. om een verhoogde subsidie uit de gemeentekas voor het jaar 1921; dat thans aan de vereeniging uit de gemeen tekas is toegekend een subsidie van f 500 per jaar en de vereeniging verzoekt dit te verhoo gen tot f1000; (iat bij verhoojnig der subsidie de bewaar sehool wederom zal kunnen worden heropend; dat weddeverhooging van het onderwijzend personeel door vemeerdering van het subsidie zal kunnen geschieden; aat door heropening der bev. aarschool het algemeen belang zal worden gediend; stellen voor te besluiten: het aan de vereeniging voor de christelijke bewaarsehool te Ter Neuzen voor 1921 toege- kende subsidie te verhoogen tot 1000, onder voorwaarde, dat de meerdere subsidie zal wor den besteed voor verhooging der wedden van het onderwijzend personeel der bewaarsehool en zulks met ingang- van den dag, waarop dat personeel zal in functie treden. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 9. Wijziging gemeentebegrooting, dienst 1921. INKOMSTEN: Bijdrage van het rijk ingevolge art. 48 Oc- ties der wet tot regeling van het lager onder wijs 1878 en zulks ingevolge art. 201 der wet tot regeling van het lager onderwijs 1920 23.750,terugbetaling door de woningbouw- vereeniging „Werkmansbelang" te Ter Neuzen van de annulteit van de te haren behoeve ver- leend voorschot uit's rijks kas van ten hoogste fl99.000,voor den bouw van 42 arbeiders- woningen 19.318,72%terugbetaimg door de woningbouwvereeniging ,,Werkmansbelang" te Ter Neuzen van de rente der annulteit van het voorschot van ten hoogste f 199.000,over het tijdvak 10 September 192010 Juli 1921 f 342,10; terugbetaling door de woningbouw vereeniging ,,Werkmansbelang" te Ter Neuzen van 0,1 van de bouwkosten der 42 arbeiders- woningen voor toezicht f 198,92; bijdrage van het rijk in de annuiteit van het voorschot van ten hoogste f 199.000,voor den bouw van 42 arbeiderswoningen 5.228,08%; aandeel van de gemeente in de bruto-opbrengst der elec- trische centrale f 1200,bijdrage van het rijk in de kosten van het doortrekken van de Scheldekade ter bestrijding van de werkloos- heid f 28.000,verkoop van grond aan het R. K. kerkbestuur voor den aanleg eener be- graafplaats 3.483,80; geldleening tot dekking der kosten van den aanleg eener algemeene begraafpaats van f 16.500,geldleening tot dekking der kosten voor het doortrekken van de Scheldekade f 60.000,geldleening tot dek king der kosten voor het bouwen eener kop- school met gymnastieklokalen en centrale 7de klasse f 70.000,totaal f 228.021,63. UITGAVEN: Vermeerdering: Dienstreizen 300,bij drage aan den oud-keurmeester P. J. Klaaijs- sen f 158,kosten doortrekken Scheldekade f 88.000,kosten van aanleg nieuwe begraaf- plaats 16.500,—; kosten voor den bouw van een kopschool met gymnastieklokalen en cen trale 7e klasse f 93.750,subsidie aan de vereeniging ,,de Ambachtsschool" te Ter Neu zen f 1.512,45; subsidie aan de avondteeken- school f 378,11; renten tegen 7 per jaar van een kapitaal groot f 16.500,aangegaan voor den aanleg eener begraafplaats 599,96; ren ten tegen 7 per jaar van een kapitaal groot f 24.000,aangegaan voor den bouw van mid- denstandswoningen f 872,67; renten van de an nuiteit van 9.659,36, welke op 10 September 1920 betaald had moeten worden f 342,10; renten tegen 7 per jaar van een kapitaal groot f 70.000,gedurende 5 maanden f 2.041,67%; annuiteit van het voorsqhot van ten hoogste f 199.000,ten behoeve van den bouw van 42 arbeiderswoningen, toegekend bij koninklijk besluit van 4 December 1918, no. 83 19.318,72%; kosten vallende op het aangaan van geldleeningen f 2000,bijdrage der ge meente aan de woninbouwvereeniging „Werk- mansbelang" te Ter Neuzen in de betaling der annuiteit van f 9659,36 f 6.970,78; terugbeta ling aan. het rijk van 0,1 van de bouwkosten voor toezicht bij den bouw van 42 arbeiders woningen, bouwkosten bedragen 198.916,01 f 198,92; kosten van de drinkwatervoorziening f 900,totale vermeerdering f 233.843,39. Vermindering: Bedrag waarover alleen met goedkeuring van gedeputeerde staten kan worden beschikt 2.822,bedrag dat zonder nadere machtiging van gedeputeerde staten kan worden gebruikt tot overschrijving op enz. f 2.999,76; totale vermindering 5.821,76. De heer HAMELINK moet, naar aanleiding van de in dit voorstel opgenomen posten be- treffende het bouwen van een kopschool, er aan herinneren, dat indertijd is toegezegd, dat, alvorens tot het bouwen van de school over te gaan, burgemeester en wethouders met het plan nog bij den raad zouden komen en deze er zich dus nog nader over zou kunnen uitspreken. Het heeft hem nu bij zonder ver- wonderd, dat burgemeester en wethouders tot het aanbesteden en uitvoeren van het plan zijn overgegaan, zonder den raad daarover nog te hooren. Hij vraagt of burgemeester en wet houders daarvoor wel het recht hadden. De VOORZITTER wijst er op, dat de ge meenteraad de geldleening voor de school heeft goedgekeurd en dat het werk bij de aan- besteding beneden het geleende bedrag is ge- bleven. Waren de kosten hooger geloopen, dan hadden burgemeester en wethouders eerst bij den raad moeten komen. In de vergadering der commissie van bij stand is echter toch voldoende aangetoond, dat het werk lager is gegaan, dan de raming aanvankeljjk was. Daarom achtte spreker het niet noodig, hiervoor nog den raad te raadplegen. De heer DE MEIJER wijst er op, dat het zevende leerjaar weer zal vervallen. De VOORZITTER stemt toe, dat er bladen zijn, die dit gemeld hebben, maar officieel is daarvan niets bekend. Hij meent, dat dit maat- regel hoogstens eenigszins zal worden uitge- steld, maar dat die in de toekomst toch tot uitvoering komen zal. Dat bericht is echter gekomen na de aanbesteding en gunning. Als het een b paalde regeeringsverklaring was, zouden we er wellicht nog rekening mede heb ben kunnen houden. In ieder geval konden we niet veronderstellen, dat de gemeenteraad, na zijn de.sbetreffend besluit De her HAMELINK: Neen, neen, het was toegezegd, dat de raad er nog nader over zou kunnen oordeelen. De VOORZITTER: Ja dan hebt u gelijk. De heer VAN CADSAND bevestigt, dat dit ook zoo is; hij herinnert het zich goed, temeer daar hij tegen het voorstel heeft gestemd, om- dat de zevende klasse pas met 1925 moet wor den ingevoerd. De VOORZITTER wijst er op, dat raadple gen van den gemeenteraad ook weer aanlei ding zou hebben gegeven tot oponthoud en de leden moeten niet uit het oog verliezen, dat spoedig bouwen gewenscht is, daar we moei- lijk zitten met het onderwijs aan de m. u. 1. o. klassen. Nu is van den directeur der H. B. S. reeds een schrijven gekomen, dat 1 der 2 klassen die daar zijn ondergebracht er met September a.s niet meer kan geplaatst worden. Het is dus noodig, dat de gemeente zoo vlug mogelijk over lokaalruimte kan beschikken. Wat de bemerking van den heer Van Cad- sand treft kan hij wel aannemen, dat iemand die eenmaal tegen de school stemde, er nu ook nog tegen is en er ook tegen blijft. En wat betreft de vraag, of burgemeester en wethouders het recht hadden over te gaan tot uitvoering van het plan, het rechtmen zal het toch met hem "ens z'jn, dat het noodig is zoodra mogelijk te zorgen, dat die kinderen van school B onder dak kunnen. De heer HAMELINK merkt op, dat, toen het bouwen der school door burgemeester en wethouders is doorgezet, en de aanbesteding is gehouden, zij er nog niets van wisten, dat een der klassen van school B niet meer in de R. H. B. S. kon blijven, dat is dus geen motief geweest voor hun besluit. Er was in elk geval beloofd, dat het voorstel nog nader in den raad zou komen. En als er haast bij v/as kon de raad toch ook wel spoedeischend worden bij- j eengeroepen Dat geschiedde wel toen er wa- tertanks moesten worden aangekocht, een j kwestie van f 1200, orndat een gewoon lid op dat voornemen aanmerking gemaakt had, maar nu het een zaak van een ton betreft gaan bur gemeester en wethouders hun gang, zonder in strijd met hun toezegging den gemeen teraad te hooren. Op die wijze kan men den raad wel op zij zetten. De VOORZITTER: Maar het geld was toch toegestaan De heer HAMELINK: Neen, de leening was wel goedgekeurd, maar, in strijd met de belofte is het plan niet aan de vergadering overgelegd. De heer VAN CADSAND betoogt, dat de uitdrukking van den voorzitter nopens hem niet op zijn plaats was. Het gaat niet aan te beweren, dat hij steeds tegen schoolbouw zal blijven. Hij is wel tegen het bouwen van deze school in dezen tijd, daar hij er nu de nood- zakelijkheid niet van in ziet. Er is wel degelijk gezegd. dat het plan nog in den raad zou komen. De heer DE JAGER wijst op de verhooging van den post dienstreizen met f300; dat is een verhooging, dus het werkelijk bedrag is grooter. Hij neemt aan, dat de reizen die ge maakt worden in het belang der vereeniging zijn, doch verzoekt, die toch te beperken tot de strikt noodige keeren en personen, als het met 1 kan, dat er geen 2 of 3 gaan. Hij wil hierop thans alleen de aandacht vestigen. Vervolgens wijst hij op de 1512,45 subsidie voor de ambachtsschool. Als hy het goed be- grijpt, komt dit ook boven de reeds toege- stane f 7500. Uit welke noodzaak moet die subsidie worden verhoogd? De VOORZITTER: Dat is een gevolg van de door den minister vastgestelde hoogere jaarwedden der leeraren. De heer DE JAGER kan niet nalaten er op te wijzen, dat deze uitgaaf aanzienlijk hooger loopt, dan aanvankelijk is gezegd. Want in de toekomst zal dat er niet op verminderen. Hij gelooft, dat het een dure liefhebberij zal wor den. Er was gezegd, dat het f 1600 's jaars zou worden, maar het is er nu al f 10.000. De heer HAMELINK: Wordt dat er zoo maar op gebracht, zonder verzoek? De VOORZITTER deelt mede, dat deze om- standigheid aan burgemeester en wethouders bekend werd, toen. zij juist bezig waren, met het opmaken eener wijziging der begrooting. Toen is het er ook maar op gezet, doch indien de raad het wenscht, zal er wel officieel een verzoek gedaan worden. De heer DE JAGER heeft er slechts op wil len wijzen, dat dit eene verhooging is en dit in de naaste toekomst misschien nog meer woi'den zal. De heer HAMELINK merkt op, dat de mi nister verschillende uitgaven voteert, doch de vereeniging 30 dier uitgaven zelf moet zien gedekt te krijgen. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. (Wordt vervolgd). GEMEENTERAAD VAN HOEK. Vergadering van Maandag 1 Augustus 1921. des namiddegs half drie ure. Voorzitter: de heer A. Wolfert, Burge meester. Afwezig: de heer G. Dieleman. Voorts een vacature. De VOORZITTER opent de vergadering, waama de Secretaris de notulen leest, die on- veranderd worden vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, d.d. 22 Juli 1921, houdende goedkeuring van de wijziging van het Reglement van het Burgerlijk Arm- j bestuur. b. Schrijven van de afdeeling Zeeland van den Nederlandschen Bond van Gemeenteamb- tenaren, verzoekende een goede salarisregeling van het secretariepersoneel. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. c. Schrijven van Ged. Staten d.d. 1 Juli 1921 houdende bericht dat de archiefverorde- ning gewijzigd en de instructie voor archivaris ingetrokken moet worden omdat er geen archi varis benoemd is doch dit werk geschiedt door den Secretaris. Besloten wordt aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen. 2. Voorstel tot voorloopige vaststeiling der gemeenterekening over 1920. De heer KOSTER doet namens de commissie belast met het nazien dezer rekening verslag en adviseert tot goedkeuring, waartoe besloten wordt. De ontvangsten zijn 74.423,39 en de uitgaven f 81.664,78; nadeelig slot dus f 7.241,39. 3. Voorstel tot vaststeiling van de rekenin- gen van het voormalig Levensmiddelen- bedrijf, het gemeentelijk electrisch be- drijf en het Burgerlijk Armbestuur. a. Rekening voormalig levensmiddelenbe- drijf. De heer KOSTER adviseert tot goed keuring van deze rekening. De uitgaven hebben bedragen /828,49 en de inkomsten /28,95. Het nadeelig slot is dus 799,54%. b. Rekening gemeentelijk electrisch bedrijf. De heer KOSTER merkt op, dat het de aan dacht getrokken heeft, dat slechts 11813 K. W U. verrbuikt waren. Hoeveel kan de straat- veriiehting gebruiken? De VOORZITTER antwoordt hem, dat de straatverlichting daar geheel buiten valt. De heer KOSTER: We hebben een verbruik van 15.000 K.W.U. geraamd, Dan zijn de machines nu toch niet te zwaar belast. De VOORZITTER merkt echter op, dat de machine het is er een van 55 paardekrach- ten soms werkt voor 58 en 59 par.rf. racht. Die is dus wel overbelast. De heer J. A. MEERTENS wijst er nog op, dat die overbelasting vooral komt van het vele verbruik tegelijk. De heer KOSTER: Maar dan kun je hee- lemaal geen raming meer maken. Misschien, dat de straatverlichting meer verbruikt dan wij denken. De VOORZITTER wilt dat wel eens onder- zoelcen. De heer KOSTER merkt verder op, dat er verschillende quitanties waren, waarop zegels voorkwamen, wat toch niet noodig is. Er waren er anders zoo wel een twintig. De VOORZITTER deelt hem mee, dat het niet meer zal voorkomen, en dat de boekhou- ders die zegels nu zelf betaald heeft. De heer A. MEERTENS vraagt hierop nog, of het verbruik ran het licht het vorige jaar 13.000 K.W.U. was. De VOORZITTER antwoordt hem, dat het 'tvorige jaar nog minder was dan nu. Voorts kan hij de heeren nog meedeelen, dat men ver- moedelijk het volgend jaar wel licht van de provincie zal hebben. Dezer dagen zal er n.l. een vergadering over zijn. De heer VAN DOESELAAR moet zulks eerst nog zien. ACHTERUITGANG VAN DE NIEREN. Een huisdokter verklaart, dat de ergste ge- vallen van nierziekte gevonden worden bij personen, die te veel hebben gedronken, te zwaar hebben gegeten en een inspannend levers van haast en tirukte geleid hebben. Hij ver- geieek bij een onderzoek de nseren van een jongen man van 40 jaren met die van een ouden man van 70 jaren. Beiden droegen de stamped van ouderdom. Waarom? Omdat het leven, dat de jongeman leidde, hem in den bloei van zijn ieven nieren als van een ouden man be- zorgde. Hoe verduidelijken deze woorden niet ai te dikwijls de oorzaak van rugpijn, urinestoor- nissen, waterzuchtige zwellingen, niergruis, rheumatische aandoeningen, voortdurende ver- moeidheid enz. Nierziekte wordt als te voorkomen beschouwd vergeet dit niet. Vermijd tocht en kou, wees matig met uw eten en drinken, zorg voor de noodige rust, lichaamsbeweging ontspanning en slaap, en voor geregelde ontlasting. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een on- schatbare hulp aan de natuur tot onderhoud en herstel van de werkzaamheid der nieren. Door deze organen bij te staan in hun taak om het bloed te zuiveren, draagt dit erkende nier- geneesmiddel veel bij om de kwade gevolgen van onbedachtzaamheid tegen te gaan. Als de nieren verzwakt zijn, versterk ze dan met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zijn zij gezond, wees dan zoo verstandig om haar gezond te houden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Ter Neuzen verkrijgbaar bij Wed. A. v. Overbeekse- Leunis a 1.75 per doos. 38 De rekening wordt hierop goedgekeurd. De inkomsten zijn .fll.216,19 en de uitgaven f 10.413,10%; batig saldo dus 803,08%. c. Rekening Burgerlijk Armbestuur. De heer KOSTER adviseert tot goedkeuring, hetgeen gebeurt. Inkomsten /2056,53 en uitgaven f 2119,07%; kwaad slot dus 53,54%. 4. Voorstel tot vaststeiling eener verorde ning op de heffing en invordering van schoolgelden wegens vervolgonderwijs. Voorgesteld wordt door Burgemeester en Wethouders om beneden de f 1000 geen school geld te heffen, daama van 1000-f 1200 2 cent en vervolgens per f 200 meer 2 cent, tot een maximum van 16 cent per week. (Meer dan f 2400). Voor het 2e, 3e, 4e en 5e kind wordt het schoolgeld resp. met 20 4 0%, 60 en 80 verminderd. De volgende kinderen be talen geen schoolgeld meer. Deze regeling zal in werking treden 1 November 1921. De heer KOSTER vraagt of dit schoolgeld lager gesteld moet worden dan het gewone. De VOORZITTER wijst hem er op, dat dit onderwijs slechts 9 uur per week gegeven wordt. De verordening op de heffing, zoowel als die op de invordering. worden hierop zonder hofdelijke stemming goedgekeurd. 5. Reclame's tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag voor 1920. Deze worden in besloten vergadering be~ handeld. 6. Bond vraag. a. De heer KOSTER wil nog eens terug- komen op het brandgevaar. De VOORZITTER kan hem dan meedeelen, dat hij deze zaak besproken heeft met den machinist. We hebben 400 M. slangen, en daar- mee kunnen we komen tot het midden van Hoek. Schaffen we meer slangen aan, dan heeft het water geen opstuwende kracht meer. Het beste is daarom, mocht er eventueel brand uit- breken, met onze spuit naar de Hoeksche put te gaan, en dan de spuit van Ter Neuzen ter assistentie te vragen, om die put vol te spuiten. Dan kunnen we alles bereiken. De heer KOSTER is anders van gedachten om nog een paar honderd meter slangen er bij aan te schaffen, en om dan de spuit van Ter Neuzen te vragen, als't noodig mocht zijn. Die is toch van hooger prestatie? De VOORZITTER antwoordt hem, dat dat gelijk is. Maar we moeten een spuit hebben, die het water van de kreek aanvoert naar de Hoeksche put. De heer VAN DOESELAAR: Als er een maal goed brand is, brandt het toch door. De VOORZITTER: Maar men moet toch ook zorgen voor de belendende perceelen. b. De heer A. MEERTENS vraagt hierna, hoe het staat met het water aan den Loven- polder-dijk. De VOORZITTER deelt hem mee, dat er verschillende monsters opgezonden zijn, doch die waren ongeschikt. Wel i9 hot water goed om te spoelen en te schuren, maar het is slecht om te drinken. De heer A. MEERTENS: Maar bij Bedet is toch een goede wel. De VOORZITTER: Maar ook niet om er uit te drinken. We kunnen echter nog wel eens weer een onderzoek instellen. c. De heer A. MEERTENS heeft verder het plakkaat gezien, dat het water eerst goed ge- kookt moet worden. Dat staat ook bij het water van de pomp bij de openbare school. En dat water is zoo goed. De VOORZITTER merkt hem op, dat dit een voorzorgsmaatregel is, opdat ieder het wa ter goed koke, waardoor de bacterien dood gaan. De heer A. MEERTENS komt nog eens tot die pomp bij de openbare school terug, en vindt dat die toch weinig waarde heeft. Als we een viertal pompen hadden geplaatst, waren we beter af geweest. De VOORZITTER: Maar je kunt toch overal maar geen pompen gaan zetten. Men moet niet vergeten, dat het nu ook een buitengewoon jaar is. De heer A. MEERTENS: Maar de menschen willen het water van die pomp niet gebruiken. De VOORZITTER: Het water is drie keer onderzocht, en alle drie keer is het goedge keurd. De heer A. MEERTENS: Dat kan wel, maar ik zeg, dat het niet goed is. De VOORZITTER: Dan weet U het beter dan de deskundigen. c>. De heer A. MEERTENS heeft nog iets. Laatst, tijdens een oefening van de burger- wacht, is een kogeltje bij Jas. Dees in bed ge- vallen. De VOORZITTER belooft hem, daamaar een onderzoek te zullen instellen. e. De heer VAN DOESELAAR vraagt of het waar is, dat Keizer bericht gekregen heeft, dat hij voor het spoelen van flesschen geen water van de pomp meer gebruiken mag. De VOORZITTER: Er is gezegd, dat hij niet meer gebruiken mag, dan hij gewoon noodig heeft, want hij haalde maar overal water voor. f. De heer VAN DOESELAAR deelt ver der nog mee, dat de put van De Feijter schoon- gemaakt is, en dat die, zonder gekeurd te zijn, toch goed water geeft. Spfeker moet evenals de heer A. Meertens, ook niet veel van die keu- ringen hebben. De VOORZITTER zal het echter niet graag op zijn verantvvoording nemen de menschen uit ongekeurde pompen of putten water te geven. Niemand meer het woord verlangende sluit de VOORZITTER hierna de openbare raads- zitting.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 3