Hoogwatergetij te Ter Neuzen, {Wordt vervoigd.j INGfcZONDEN MEDEl>EELINGEN. ZONNETIJD. D A G E N. Voorm. Nam, Donderdag 4 Aug. 1 35 1.59 Vrgdag 5 2.22 2.44 Zaterdag 6 3.08 3.30 Zondag 7 u 3.53 4.15 Maandag 8 u 4 37 4.59 Dinsdag 9 5.23 5.47 Woensdag 10 6.11 6.39 voorwaarden, die een groote verantwoordelrjk- lieid op den aannemer laden, wel den indruk, dat het de bedoeling is geweest de geheele le vering in een hand te geven, en hij gelooft, dat het beter geweest ware overeenkomstig de bestaande usance de levering in massa aan 1 aannemer op te dragen. Spreker wil eens de veronderstelling uitspreken, dat, als het niet de bedoeling was geweest om in massa te gun nen, dat de inschrijvers dan ook hadden kun- nen inschrijven niet voor 34 regenbakken en privaatputten, maar b.v voor maar enkele regenbakken. Wat zou het bestuur van de woningbouwvereeniging dan gezegd hebben? Dan zou het daarmede toch niet tevreden zijn geweest. Er moet evenwel worden toegegeven, dat, al meent hij, dat de bedoeling geweest zal zijn, prijsopgaaf te vragen voor de levering in massa, de voorvvaarden pok voor een anderen uitieg vatbaar waren. Nogmaals hij acht het jammer, dat bij deze zaak zooveel bijkomstigheden zijn te pas ge- bracht. Hij meent dat het bestuur uit het ge- beurde een les kan putten, om in de toekomst in dergelijke omstandigheden de bedoeling dui- delijker te omschrijven. Hij neemt volkomen aan, dat er bij het be stuur geen sprake van geweest is om de een of andere persoon of firma te bevoordeelen, en dat het aldus gehandeld heeft, meenende op deze wijze de zaak die het vertegenwoordigd het best te dienen. Als de voorwaarden duidelijker omschreven ®ijn, kunnen zich omstandigheden zooals die zich nu voordoen, niet meer voorkomen. Om nog te voldoen aan de vraag van adressanten om de gunning ongedaan te maken, kan na- tuurlijk niet gedacht worden, daar vermoedelijk reeds een aantal bakken geplaatst zijn. De VOOR7.ITTER deelt mede, dat in deze geen cijfers zijn medegedeeld, omdat het be- drag niet van invloed is op den loop dien de zaak genomen heeft. Toen er gebouwd zou worden heeft het be stuur, gedachtig aan de het vorig jaar opge- dane ervaring, toen na de besteding moest ge- wacht worden op regenbakken en privaatput ten. gemeend de zaak te dienen, door alvast zelf regenbakken enz. aan te koopen, daar de eventueele leverancier dan zoo noodig reeds voor de aanbesteding met het maken der hoc- veelheid bakken kon aanvangen. Er is toen bij een voldoend aantal leveranciers uit de omge- ving prijs gevraagd. De voorwaarden waren van dien aard, dat men kon inschrijven voor de massa en ook per stuk. Zooals bij alle aan- bestedingen die gehouden zijn, bezat toch het bestuur ook nog het recht om af te wijken en behoefde het toch ook nog niet aan den min- sten inschrijver te gunnen? Dat heeft men toch ook gezien bij de laatste aanbesteding, toen het werk ook niet aan den laagsten in schrijver gegund is, die trouwens, evenals zijn opvolger, van zijn inschrijving vroeg ontheven te worden. Spreker blijft voor het bestuur van de wo ningbouwvereeniging het volkomen recht op- eischen, om te handelen zooals het heeft ge- daan; aan de een de regenbakken en aan een ander de privaatputten gunnen. Nu kan men daarover van meening verschil- len, doch bij partieele gunning was het voor de vereeniging het goedkoopste. Adressant wil het doen voorkomen, alsof de gunning aldus zou zijn geschied, om daarmede bepaalde menschen te bevoordeelen, dat er menschen aan het nemen van het besluit hebben meegewerkt, die er belang bij hadden. Die be- schuldiging mist alien grond. Niemand zou er beiang bij kunnen hebben, dat de heer De Ridder en deze heeft zoo W&nig invloed uit- geoefend op de besprekingen, dat spreker niet eens meer wist, dat de heer De Ridder de ver- gadering waarin deze beslissing genomen is heeft bijgewoond, hij vernam dit alleen van den secretaris. Als iemand voor zijn recht wil opkomen, dan moet hij niet beginpen met andere men schen verdacht te makep want dan is zijn reclame reeds bij voorbaat veroordeeld. Spreker meent, dat aan het bestuur der wo ningbouwvereeniging een woord Van dank be hoort te worden gebracht voor de genomen beslissing in plaats van er een blaam op te willen werpen. Met algemeene stemmen wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. b. Een adres van A. Michielsen en 6 ande ren, alien bewoners van de Kerkhoflaan aan de Zuidzijde, die daarin te kennen geven: dat zij zich reeds voor de vierde maal tot den gemeenteraad wenden met het verzoek, eenige verbetering aan te brengen in den wa- terafvoer voor hunne woningen, omdat zij totaal geen uitweg hebben voor spoelwater enz.; dat het verzoek steeds, na een enkele op- merking verwezen wordt naar burgemeester en wethouders, om een plan te beramen; dat reeds in de vergadering van 29 Januari 1920 de voorzitter op het derde verzoek mede- deelde, dat deze zaak zoover gevorderd was, dat door de commissie van bij stand een plan voor voorziening kon worden gemaakt, het- welk dan in den gemeenteraad zou kunnen worden aanhangig gemaakt; dat het nu reeds Juni 1921 is, dus anderhalf jaar later en er nog geen sprake is van voor ziening; redenen waarom zij zich tot den gemeente raad wenden met beleefd verzoek om zoo spoe- dig mogelijk in de bestaande behoefte te voor- zien. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit adres in hunne handen te stellen om advies. De heer VAN CADSAND begrijpt niet, waarom dit adres nu nog in handen van bur gemeester en wethouders moet worden gesteld om advies, aangezien bij een vorige behande- ling reeds is te kennen gegeven, dat een op- lossing dezer kwestie in verren staat van voorbereiding was. Dat was in den aanvang van het jaar 1920 en nu zijn we anderhalf jaar verder. Als het toen zoover was, dat de com missie van bij stand reeds kon opgedragen worden een plan te bespreken, is het nu toch niet noodig, dat burgemeester en wethouders daarover nog eens advies gaan uitbrengen. Het is dringend noodig, dat daar handen aan het werk worden geslagen, wie het dan ook doen moet, de verkooper van den grond of de ge- meente. Er is een rioleering noodig, en die welke achter de huizen ligt wordt niet onder- houden, de een steekt het op de ander. Het komt me voor, dat burgemeester en wethouders er werk van moeten maken. De heer DE RIDDER heeft gehoord, dat de verkooper van den grond niet zou willen heb ben, dat er een riool door zijn grond gemaakt wordt. Hjj acht echter dringend noodig, dat in dezen toestand een oplossing gevonden wordt en zou wenschen, dat den gemeente-bouw- meester werd opgedragen een plan daarvoor te maken. De VOORZITTER wil dat met genoegen doen, als de heer De Ridder dan maar zegt, hoe het gemaakt moet worden. De heer HAMELINK wil er niet alleen op wijzen, dat deze zaak reeds lang sleepend is, en burgemeester en wethouders nu weer voorstellen het naar hun college te renvoyeeren om advies, maar ook, dat het reeds in een vorige vergadering ter tafel had behooren te zijn. Het is gedagteekend van 28 Juni 1.1., en had dus reeds in de vergadering van 4 Juli moeten zijn aan de orde gesteld. Artikel 67 der Gemeentewet zegt, dat de inkomende stukken zoo spoedig mogelijk ter plaatse moeten wor den gebracht waar ze behooren en spreker ver- zoekt den voorzitter in het vervolg met die wetsbepaling rekening te houden. Het gaat toch maar niet aan om de raadsleden op den duur te behandelen alsof die nu ook heelemaal niets van de wetten kennen. Burgemeester en wethouders hebben ook hun plichten en behoo ren die na te komen. Waarom wordt met het eene adres zooveel haast gemaakt en het andere maar steeds op de lange baan geschoven. De vorige vergadering werden we uitgenoodigd te beslissen over een adres dat er nog niet was, en het adres over de regenbakken werd aanstonds in handen ge steld van het bestuur der woningbouwvereeni ging, hetgeen hij wel niet weet of het is zoo als het behoort en dat naderhand bekeken ook beter niet geschied was. Wat nu het adres zelf betreft, in de verga dering van 29 Januari 1920 gaf de voorzitter te kennen, dat de zaak nu zoover gevorderd was, dat de commissie van bij stand binnen- kort een plan zou kunnen ontwerpen. Hij stipt aan, dat het niet op den weg der commissie ligt om piannen te ontwerpen, maar het zal wel de bedoeling geweest zijn piannen te beoor- deelen, want het maken van piannen hehoort tot de taak van burgemeester en wethouders en den gemeente-bouwmeester. Deze willen zich verschuilen achter de commissie van hij- stand, doch in de vergadering met de com missie is er gezegd, dat er een oplossing te vinden is, door het aanleggen van een riool langs de huizen in de Kerkhoflaan, waarop ze dan kunnen aansluiten. Er is opdracht gegeven om zoo'n plan te ontwerpen en als het nu later niet mogelijk gebleken is dit uit te voeren, dan zou het plicht geweest zijn van burgemeester en wethouders, om daarvan mededeeling te doen. Het moet niet noodig zijn, dat belang- hebbenden drie tot viermaal opnieuw voor een zaak moeten adresseeren om daarin voortgang te krijgen, en na de lange geschiedenis die deze zaak reeds heeft, had de raad toch zeker een ander antwoord van burgemeester en wet houders mogen verwachten, dan dat ze than,-; nog voorstellen dit adres naar hun college te verzenden om bericht en raad. Dat heeft geen bljjk van een emstige behandeling van zaken en ook niet van een ernstig onderzoek. Hij spreekt daarom de hoop uit, dat burgemeester en wethouders in de toekomst de zaken met. wat meer ernst zullen behandelen en ook aan den gemeenteraad gerichte stukken dezen niet zullen onthouden, doch dezen terstond daarvan zullen in kennis stellen, ook ter voorkoming van tijdverlies. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de stukken, ook die voor den gemeenteraad, in den regel ook eerst worden medegedeeld in de ver- gaderingen van burgemeester en wethouders en nu kan het voorkomen, dat een aan den gemeenteraad gericht adres wel eens terecht komt in de portefeuille van de stukken aan burgemeester en wethouders gericht en daar voorloopig blijft liggen, waardoor het niet terstond op de agenda voor den raad komt. Daar is trouwens ook geen bezwaar tegen. Volgens artikel 76 der Gemeentewet opent spreker de stukken aan burgemeester en wet houders en den gemeenteraad gericht en brengt die zoodra mogelijk ter plaatse waar ze be hooren. Nu kan het toch gewen|pht voorkomen, dat een adres eerst bij burgemeester en wet houders wordt behandeld. Dat staat toch ter be- oordeeling van spreker. De heer HAMELINK ontkent dat ten sterk- ste. De Gemeentewet zegt duidelijk, dat de burgemeester de ingekomen stukken zoodra mogelijk moet brengen ter plaatse waar ze be hooren, dat is de stukken voor burgemeester en wethouders bij dat college, maar die bestemd voor den gemeenteraad ook in de vergadering van den gemeenteraad, hij behoeft daaromtrent niets te bcoordeelen, de stukken moeten daar komen. De voorzitter moet dan artikel 76 dan maar eens lezen. De VOORZITTER, na het artikel gelezen te hebben, geeft te kennen, dat er in elk geval geenerlei bedoeling is geweest om dit adres aan den gemeenteraad te onthouden. Daar kan ook geen reden voor zijn, want na korter of langer tijd moest het toch komen. De zaak waar het over gaat is echter niet gemakkelijk, zij loopt al over jaren. Er zijn hier drie moei- lijkheden In de eerste plaats zijn de adressan ten zelf niet erg medewerkend, om verbetering in den toestand te krijgen. Wat het schoon- houden van het achter de woningen gelegen onderling riool betreft, schuiven zij dien last over het algemeen op hun achterwonenden buurman. Nu is er over gesproken om een rioleering te maken door het land tusschen de heeren ieleman en Van der Werf, en ook om op den hoek der woning bewoond door Meertens een rioleering te maken naar den overkant der Kerkhoflaan. Daarvoor is echter toestemming noodig van den eigenaar der Kerkhoflaan, den heer De Feijter, doch burgemeester en wethouders hebben van hem geen schriftelijke verklaring kunnen loskrijgen, dat hij voor het aanleggen en onderhouden van een riool toe- stemming wilde geven. Toen hebben burgemeester en wethouders ge- tracht de zaak op een andere manier op te los- sen, n.l. door het leggen van een riool naar den Provincialen weg, Daarvoor was het echter noodig, dat de rioleering in den Axelschen weg, die nu is aangelegd ongeveer tot aan het ziekenhuis, werd doorgetrokken. Burgemees ter en wethouders hebben toen aan gedeputeer- de staten gevraagd, het deel van den provin cialen weg tot aan de Moffelschans aan de ge- meente te willen overgeven, na het eerst vol- doende te hebben bestraat en gerioleerd. Daar- op werd gunstig geadviseerd door den opzich- ter en door den ingenieur alhier, doch gedepu- teerde staten wenschten er niet op in te gaan. De kosten, ad f 12.000 kwamen hen te hoog voor. Burgemeester en wethouders stonden dus weer even ver. De slechta toestand die hier bestaat, komt voor verantwoording van degenen die hier zoo hebben gebouwd en van het vroegere gemeente- bestuur, dat bouwvergunningen heeft afge- gegeven, zonder dat voldoende in de rioleering van het terrein was voorzien. En nu is het toch wel frappant, dat de man die de bomvgrond heeft verkocht, die daarvan de voordeelen heeft getrokken, nu den noo- digen uitweg weigert vocr het maken eener rioleering van gemeentewege, terwijl men hem eigenlijk voor het bouwen der woningen had moeten verplichten, dat zelf voor eigen reke ning te doen, dan zou men er nu niet mee zitten. Het gemeentebestuur heeft trouwens van den heer De Feijter al veel plezier gehad. Dat Is ook gebleken in verband met de sloot langs de Kerkhoflaan. Burgemeester en wethouders haa- den toen hun wil wel kunnen doorzetten, maar dan hadden zij ook tevens de bewoners der Kerkhoflaan moeten dupeeren, waarom ze het maar hebb:n nagelaten. Nu hebben burgemeester en wethouders voor de toekomst beproefd in gevallen als dit te voorzien door artikel 10 van de nieuwe politie- verordening, waarin is bepaald, dat ieder eige naar of onderhoudsplichtige van openbare we gen en wateren verplicht is toe te laten, dat op, in. onder of over dezelve, zoodanige wer- ken of inrichtingen ten behoeve van openbaar verkeer, verlichting of de openbare gezondheid worden aangebracht, als de raad of burge meester en wethouders zullen noodig oordeelen Als de politieverordening eenmaal is goed- gekeurd, zullen burgemeester en wethouders dus kunnen optreden en zal de kwestie kunnen worden opgelost. Dan zal het minder kosten dan de 2500 waarop het door den heer Hame- link bedoelde plan, waarvoor aan den gemeente- bouwmeester opdracht gegeven was, geraamd is. Het zal ook nog de vraag z(jn, als er een riool door de Kerkhoflaan zpu worden gemaakt, op de bewoners daarop ieder met een riool van uit hun woning zouden aansluiten. Als burge meester en wethouders eenmaal kunnen op treden, zullen ze met een desbetreffend voor- stel bij den gemeenteraad komen. Dat de be- 1 anghebbenden reeds voor de vierde maal met een desbetreffend verzoek bij den gemeente raad zjjn gekomen meot men naar sprekers meening, niet zoo zwaar opvatten. Ook zelf ondervindt de gemeenteraad het wel, dat men door het zenden van een of meer- dere verzoeken nog maar steeds niet terstond bereikt wat men wenscht of noodig heeft. De omstandigheden die op inwilliging van invloed zijn moeten ook worden in aanmerking geno men. Burgemeester en wethouders willen graag deze menschen helpen, maar het moet toch eerst kunnen, het onmogelijke kan van burge meester en wethouders niet worden gevergd. Het zou ook geen vrueht hebben om nu over en weer verwijtingen uit te spreken, dat er bij den gemeenteraad zelf oorzaken zijn te zoeken, waardoor de inwerkingtreding van de nieuwe politieverordening, bevattende het aangehaalde art. 10, is vertraagd. Als de gemeenteraad dan ook doortast, zullen we er goedkooper afkomen dan we aanvankelijk gedacht hebben. Het voorstel van burgemeester en wethou ders, tot verzending van het adres naar hun ollege wordt aangenomen met algemeene stemmen. De heer HAMELINK: Aan den kapstok! GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 26 Juli 1921, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, Bur gemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoom, J. Weijns, J. de Kraker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter en M. Koster, benevens de Secretaris. (Vervolg). 8. Aanbieding gemeenterekening dienst 1920. Door Burgemeester en Wethouders wordt aangeboden de gemeenterekening over 1920. De ontvangsten tiebben bedragen 355.092,74, de uitgaven 344.689,75, het goed slot alzoo It 10.i02,99. De VOORZITTER stelt deze rekening in handen eener commissie, bestaande uit de hee ren Weijns, Kruijsse en De Feijte*, om daar over rapport uit te brengen. 9. Begrooling Burgerlijk Arinbestuur dienst 1922. Ingekomen is de begrooting voor het Burger lijk Armbestuur, voor den dienst 1922. Het eindcijfer bedraagt f 10.760,74%. De subsidie van de gemeente is uitgetrokken op f 9500 (voor den loopenden etienst bedraagt dit f 10.000). De VOORZITTER stelt deze begrooting in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Koster, Dieleman en De Kraker, om daarover rapport uit te brengen. 10. Wijziging begrooting, dienst 1921 Burgemeester en Wethouders stellen voor de begrooting voor 1921 te wijzigen als volgt: onder de ontvangsten te verhoogen de vol- gende 40 opcenten op de hoofdsom der grond- uelasting op de gebouwde eigendommen 1000, 10 opcenten op de hoofdsom der grondbelas- ting op de ongebouwde eigendommen f 500 bijdrage van het rijk krachtens art. 33 der Woningwet 298.400, samen 299.900; onder de uitgaven te verhoogen de volgende posten: kosten van drinkwatervoorziening 2000, kosten der installing van ouder-commissie f 75, uitbetaling van het rijksvoorschot ten behoeve van den bouw van 48 woningen aan de Veree niging tot verbetering der Volkshuisvesting te Axel 298.400, samen 299.900; en te verminderen de volgende posten: schrijfloonen 75, bedrag waarover alleen met goedkeuring van Gedeputeerde Staten kan worden beschikt f 250, bedrag (der onvoorziene uitgaven), dat zonder machtiging van Gede puteerde Staten kan worden gebruikt tot over- schrijving f 250, samen 1500, blijft meer 1500. Dit voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 11. Verzoek om gedeeltelijke ontheffing van den aanslag in den hoofdelijken omslag. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van J. Dees Jacz. te Ter Neuzen, om onthef fing van een deel van zijn aanslag in den hoof delijken omslag over 1920, wegens zijn vertrek uit de gemeente Axel, op 11 December 1920, stellen Burgemeester en Wethouders voor, hem, overeenkomstig de wet, ontheffing te ver- leenen over een twaalfde deel van zijn aanslag. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 12. Goedkeuring rekening van het distribu- tiebedrijf over 1920. Door den heer KRUIJSSE wordt namens de commissie van onderzoek rapport uitgebracht over de rekening betreffende het distributie- bedrijf, dienst 1920. Allereerst maakt hij de opmerking, dat het wel gewenscht zou zijn, dat in de toekomst, als hier commissies vergaderen, iemand van de secretarie aanwezig is, om zoo noodig assistentie te verleenen. Toen de commissie vergaderde was er niemand, de stukken waren niet alle aanwezig en eerst toen de commissie bemerkte, dat de ambtenaar ter secretarie Cor- nelisse nog thuis was en diens hulp was inge- roepen, kon het onderzoek doorgaan. De VOORZITTER deelt mede, den betrok- ken ambtenaar op het gebeurde te zullen wij zen. In het vervolg zal gezorgd worden, dat de ambtenaar wiens werk onderzocht wordt op het gemeentehuis aanwezig is. De heer OGGEL: Waren ze op de secretarie omtrent de vergadering ingelicht? De heer KRUIJSSE: Zeker, want ze hebben zelf voor de oproeping gezorgd. De heer Kruijsse deelt verder mede, dat de commissie een kwitantie heeft aangetroffen van f 2552,75, terwijl de rekening slechts f 1809,75 bedroeg. De VOORZITTER deelt mede, dat met die kwitantie ook nog een andere nota, wegens meellevering, ten bedrage van f 743 verre- kend is Uit de verdere besprekingen tusschen den heer Kruijsse en de Voorzitter blijkt, dat er ook van die f 743 een kwitantie is, zoodat dit bedrag feitelijk tweemaal is verrekend, het geen den heer Kruijsse de vraag doet stellen, of het mischien ook tweemaal betaald is, het geen de Voorzitter niet kan aannemen. Voorts maakt de commissi^ aanmerking op een kwitantie van f 6 voor het gebruik van het Zondagssehoollokaal te Kijkuit voor de maan- den Januari tot en met April, terwijl er later nog een kwitantie voorkomt voor het gebruik van dat iokaal geteekend door een ander per soon, welke luidt 6 voor huur gedurende het jaar 1920". De vraag is: werd het Iokaal ge- huurd voor f 6 voor het geheele jaar, of be treft die tweede kwitantie gebruik van het Io kaal na de maand April-. De VOORZITTER kan daarop geen inlich- tingen geven, dit zal hij moeten onderzoeken. De heer KRUIJSSE kan, behoudens die op- merkingen, namens de commissie tot goed- J keuring der rekening adviseeren. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 13. Goedkeuring rekening armbestuur over 1920. Door den heer KOSTER wordt namens de commissie van onderzoek, waarvan mede deel- maakten de heeren Dekker en Weijns omtrent deze rekening medegedeeld, dat zij gaarne zou worden ingelicht hoe het komt, dat er ook een kwitantie was van 10 van een geneesheer. De commissie meende, dat de geneesheeren die door de gemeente worden betaald, daarvoor de armen gratis moesten helpen. De heer DE FEIJTER (voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur) deelt mede, dat het wel eens gebeurt, dat de geneesheeren aan een door het armbestuur ondersteunde een bril le- veren of een breukband, het armbestuur vraagt de geneesheeren ook wel eens daarvoor te zor- gen en die artikelen moeten dan natuurlijk be taald worden. Hij denkt, dat die kwitantie zoo iets zal betreffen. De heer KOSTER merkt op, dat de commis sie daarvan niets kon bemerken, er stond op: wegens geneeskundige verpleging. De heer DE FEIJTER: Ja, de geneeshee ren geven geen specifieke rekening, die schrij- ven niet graag veel. De heer KOSTER deelt mede, dat er op drie datums zoo'n kwitantie was. De heer DE FEIJTER kan, aangezien de stukken niet op het gemeentehuis zijn, thans geen nauwkeurige inlichtingen geven. Hij stelt voor, de beslissing dan aan te houden. De heer VAN DE BILT: De geneesheeren moeten de armen wel gratis dokteren, maar ze moeten er geen verbandmiddelen bijleveren. De heer KOSTER: Er stond nog iets op, dat dan de commissie vreemd voorkwam, n.l. een rechtskundig advies van Mr Dieleman. De heer DE FEIJTER deelt mede, dat het Burgerlijk Armbestuur heeft getracht, de kin- deren van Lette Berrevoet, anders kent hij haar niet, ergens onderdak te krijgen en het heeft daarover met den voogdijraad gecorrespon- deerd. Alvorens daaraan te beginnen, achtte men het gewenscht, eens advies te vragen, om te weten hoe in deze gehandeld moet worden. Hetgeen gedaan is heeft echter niet geholpen, de kinderen worden nog steeds ten laste van het Burgerlijk Armbestuur in verschillende inrichtingen verpleegd. De beslissing op de rekening wordt aange- houden. 15. Goedkeuring rekening der gasfabriek dienst 1920. De heer KRUIJSSE brengt namens de com missie tot onderzoek der rekening van de gas fabriek rapport uit en deelt mede, dat de com missie tot goedkeuring der rekening adviseert. Zij wenscht echter op te merken, dat het haar is opgevallen, dat de stokers zooveel bijwerk hadden. De commissie weet niet juist hoe dat in elkaar zit, maar zij meent dat, indien het kolenlossen en teerpompen in den gewonen diensttijd gebeurt, daarvoor geen afzonderlijke betaling behoort te geschieden. En als het bui- ten hun diensttijd zou gebeuren, overschrijden ze den 8-urigen werkdag, hetgeen ook niet mag, dan mogen ze buiten die 8 uren aan de fabriek geen arbeid verrichten. De VOORZITTER meent, dat dit dateert van voor de invoering van den 8-urendag. Nu is het personeel er op ingericht en gebeurt er geen bijwerk van beteekenis. De heer KRIJSSE: Als er zulk soort werk buiten den gewonen diensttijd moet gedaan worden, behooren er anderen voor te worden aangenomen, er is nu wegens de werkeloosheid volk genoeg te krijgen. De heer DE FEIJTER: Uit de rekening der gasfabriek blijkt, dat er f 7000 minder is ont- vangen dan uitgegeven. Uit het accountants- rapport blijkt ons ook, dat daarvan moet wor den afgetrokken f 4000 voor vermeerdering der waarde van den inventaris, maar dan is er toch nog een tekort van f 3000. Hoe zal het nu daarmede gaan? Men heeft zich hier in den gemeenteraad altijd op het standpunt gesteld, dat de verbruikers den kostenden prijs zouden 3J.GR De VOORZITTER geeft te kennen, dat de gascommissie zich ook nog aan dat aangenomen standpunt vasthoudt. Zij was aanvankelijk voomemens geweest een verlaging van den gasprijs voor te stellen, maar heeft aan dat voomemen geen gevolg gegeven, juist ook om dat standpunt. Toen zij door het accountants- rapport van den stand van zaken op de hoogte kwamen, is van het voorstellen eener verla ging afgezien en aeht men het beter, dat het tekort eerst wordt aangezuiverd. Nu zou spreker het echter nog niet zoo erjjf vinden, al moest de gemeente er iets op toe- leggen, want men moet er rekening mede hou den, dat er elk jaar wordt afgelost, dat de schuldenlast jaarlijks vermindert en dus het tijdstip naderblj komt, dat de fabriek geheel eigendom is van de gemeente. Dan zal daaruit winst voorkomen. De heer DE FEIJTER: Als daarvoor geen geld meer moet worden uitgegeven krijgen de menschen ook goedkoop gas. Mijntwege krij gen ze het gratis, als er maar niets moet wor den bijgelegd. Er is steeds aangenomen, dat de kostende prijs zou worden betaald en daar moeten \v aan vasthouden. De VOORZITTER: In verband met die woor- den moet ik u wijzen op het advies van den accountant, aan het slot van zijn besehouwing, dat hij in verband ook met dat tekort, moet aanraden thans den gasprijs niet verder te ver- lagen. Dat was dus, omdat er reeds een tekort was. De heer DE FEIJTER: Maar waaruit is dat tekort dan betaald? De VOORZITTER: Er was aanleiding, om te meenen, dat de gasprijs verder zou kunnen verlaagd worden, doch toen bleek, dat er een tekort was is men daarop niet ingegaan, doch heeft overwogen, dat het geleden verlies een gevolg van te lagen prijs, in de volgende pe- riode moest worden ingehaald. Dat zal oo'k geschieden, want nu wordt er winst gemaakt. De heer DE FEIJTER: Dat zal dan de esrste maal zijn, niet dat het gezegd werd, maar het liep altijd op een tekort uit. De heer WEIJNS: U sprak er van, mijnheer de Voorzitter, als de fabriek eens is afgelost, maar dan zal die ook wel versleten zyn. De heer DIELEMAN: Waarom zou men overgaan tot verminderen van den gasprijs, indien bekend is, dat men voor een tekort staat. De VOORZITTER: Het is toch niet altijd een tekort geweest, er is ook al eens een zes of achtduizend gulden winst gemaakt. De heer DE FEIJTER: Er was al thans zoo- veel meer ontvangen dan uitgegeven. De VOORZITTER: Ik wil toegeven, dat in den eersten tijd van de stijging;, de gasprijs niet evenredig is geweest aan dien welke we voor de kolen moesten betalen. We zullen nu echter als basis nemen, den prijs, die volgens het deskundig rapport als grondprijs kan worden aangenomen en dien voorts regelen naar den kolenprijs. De rekening wordt goedgekeurd met alge meene stemmen. 15. Omvraag. a. De heer KOSTER: Is het nu met den waterput op 't Fort al in orde De VOORZITTER: Die put is nog niet In Maagpijn, krampen, brakingen, slechte spijsvertering, verstopping, enz. moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen, het ideale, zacht wer- Lmde laxeermiddel. Prijs f 0.65 per flacon. alom verkrijgbaar. orde; er moest eerst iets gemaakt worden om daaruit nog wat zand te halen, het water is nog niet goed. De heer KOSTER: Het zou wel gewenscht zijn, den gemeente-opzichter er eens op te wij zen, dat men daar des avonds het werk aan den put laat liggen, onverlicht, en dat dit in den nacht gevaar kan opleveren voor degenen die daar moeten passeeren. Gewenscht was het, den put af te sluiten, of er een lantaarn bij te hangen. De VOORZITTER: lk zal daarop den ge- meenteopzichter wijzen. b. De heer DIELEMAN heeft met genoe gen gezien, dat aan het plan tot watervoozie- ning reeds uitvoering is gegeven, toen hij den gehuurden watertank zag rijden. Hij vraagt wanneer er uitvoering zal kunnen worden ge geven aan het geheele plan, om ook de buiten- wijken te voorzien. De VOORZITTER: Indien er buiten ook ge- brek bestaat en de menschen er water van hebben willen, zal de tank morgen wel buiten de stad kunnen komen. Indien deze dienst goed werkt, zouden Burgemeester en Wethouders nog een tweeden wagen willen aanschaffen, er is er nog een te krijgen, doch die is maar 1000 liter, tegen de reeds aanwezige 1500 liter. De ingezetenen kunnen nu het water voor 214 cent per emmer krijgen. Burgemeester en Wethou ders gaan zuinig met het hen toegestane cre- diet om. Er was eerst over gedacht bij den heer De Ruijter een tweeden put te maken, doch daar is van afgezien en er is nu een tweede pomp geplaatst, waarmede het water recht- streeksch in de tank gepompt wordt. Konden we nu ook nog een tweeden tank huren, dan waren we goedkoop geholpen. De heer DIELEMAN: Ik kan mij met het voorstel goed vereenigen en verheug mij in den arbeid van Burgemeester en Wethouders te dezen opzichte. Een wagen is echter onvoldoen- de en daarom zou ik willen voorstellen zoo spoedig mogelijk ook een tweeden aan te schal'fen. Er is grooten waternood en daarin moet worden voorzien. De heer KOSTER: Dan zou ik in overweging geven om's morgens en's avonds in de buiten- wijken te rijden. De VOORZITTER: Maar we moeten ook rekening houden met de praktijk van den uren dag. De heer KOSTER: Dan moet men maar 2 ploegen nemen. De heer OGGEL: We kunnen nog een reser voir van 1000 liter huren voor f 100. De VOORZITTER: Dat is eigenlijk te klein, maar, dat zou dan kunnen gebruikt worden voor binnen. We zullen daarover binnen een paar dagen besluiten. De heer DIELEMAN: Ik wil dat gaarne aan Burgemeester en Wethouders overlaten. c. De heer DE FEIJTER: Zooals ik reeds in den aanvang der vergadering heb aange- stipt wil ik voorstellen om de palen die in de Zeestraat naast den rijweg staan, ook weg te nemen. De tram rijdt daar ook door en daar is de straat ook zeer smal geworden, dat, als men er met een rij- of voertuig passeert als de tram er ook doorkomt, men allicht tegen de palen rijdt. De VOORZITTER: Mischien kan hierover beter nog eerst eens gesproken worden in be- sloten vergadering, daar de heer Koster daar omtrent nog een mededeeling heeft aange- kondigd. We moeten in dit opzicht voorzich- tig zijn. Als de rjj- en voertuigen over de ge heele breedte der straat kunnen rijden, kunnen de menschen, en vooral de kinderen, niet meer buiten komen..iDie voelen zich nu juist binnen de palen veilig voor het voertuig- verkeer. Onlangs heeft de heer Dieleman bespreken, het verlagen van de trottoirs in de Kerkdreef, ter verbreeding van de straat, maar toen we te samen den toestand eens bekeken hebben, is hij toch ook tot andere gedachten gekomen. Het wegnemen van de trottoirs, zoodat de voertuigen ook buiten den tegenwoordigen rij weg- konden rijden, zou voor de menschen, die daar thans op vluchten als de tram en tegelijk voertuigen door de straat komen, onveiliger worden, en die moeten toch ook op straat kun nen komen. Men moet die zaak ook eens van een anderen kant bezien en niet alleen van dien van het standpunt van hot voertuigver- keer. De heer DE FEIJTER: U moet niet over- drijven, want de voertuigen zullen alleen bij hooge uitzondering buiten den rijweg rijden, alleen als ze de tram tegenkomen. Maar als men nu met een schichtig paard te doen heeft, loopt men toch ook gevaar, dat het buiten den rijweg komt en de palen omver loopt. Dan zijn de menschen daarachter toch ook niet veilig. De VOORZITTER: Naar aanleiding van die bemerking wil ik er op wijzen, dat men op den weg naar Drie Schouwen toch dikwijls kan waamemen, dat men, al is de weg daar breed genoeg, de paarden naast den steenweg laat loopen. Misschien is dat voor den voer- man gemakkelijker. De heer KOSTER: De keiweg naar Drie Schouwen is ook niet een van de aangenaam- ste om te berijden. De VOORZITTER: In het algemeen rijdt men dikwijls op den aarden weg naast een steenweg. De heer DE FEIJTER: Ik wil wijzen on trottoirs in de Noordstraat, die worden toch door de voertuigen niet bereden. De heer DIELEMANHet is altijd goed. de trottoirs iets hooger te leggen dan de straat, dan kan men ze niet berijden. Besloten wordt, overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter, deze zaak nog aan te houden. d. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat wel toezicht zou dienen gehouden te worden op de bergplaats van vuil, nabij de brug. Dikwijls staat het vuil in brand. Overdag is dit nog niet zoo erg, maar 's nachts zouden er ern- stige gevolgen uit kunnen voortkomen. Zater- dagavond, bij gelegenheid van den brand te Westdorpe, aan de brug staande, heeft hij waargenomen, dat de massa op het terrein brandde en er vonken weg vlogen. De VOORZITTER zal hiervan nota nemen. Hij sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgebed. It If if

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 3