at^Enaofc berighiln. PROV .STOOMBOOT. Naar uit Hansweert aan de M. Crt. ge- meld wordt, heesch de pro v. stoomboot Schouwen, dienstdoende tusschen Walsoor- den en riansweert j.l. Zaterdag tijdens storm de noodvlag. De machine bleek defect. De stoomboot werd door de sleepboot Henri 24 op sleeptouw genomen en binnen ge- sleept. BILJART-CONCOURS. Bij den te Goes gehouden biljartwedstrijd voor drietallen van biljartclubs, welke van 28 Juni tot 31 Juli is gehouden, behaalden de heeren J. Donze, A. Standaert en C. de Pauw, van de biljartclub „Ter Neuzen", den tweeden prijs, zijnde ieder een verguld zil- veren medaille, resp. met 40, 25 en 21 pun- ten. De uitslag was als volgt: „Breda" (le drietal) 147 punten, hoogste totaal 100. „Ter Neuzen" 86 punten, hoogste totaal 40. „Goes" 57 punten, hoogste totaal 23. „Breda" (2e drietal) 44 punten, hoogste totaal 21. OEFENTOCHT Bij DE B1NNENVAART. De oefentocht voor de directeuren en lee- raren der schippersvakscholen, waarvan wii onlangs melding maakten, is Maandagmor- gen van uit Amsterdam aangevangen, onder leiding van den heer G. de Jong, voorzitter van net Onderwijsfonds van de Vereeniging van gezagvoerders bij de binnenvaart. Over Gouda, Rotterdam en Dordrecht zou de reis worden voortgezet naar de Zeeuw- sclie wateren. Zooals men weet staat ook Ter Neuzen op het programma. LETTERTEEKEN V1SSCHERSVAAR- TUIGEN. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat door de zee- en kustvisschersvaartuigen, thuis behoorende te Biervliet, inoet worden gevoerd het letterteeken B. 1. E. EXAMEN FRANSCHE TAAL. De neer A. A. de Waal te Hontenisse is geslaagd bij het exarnen voor de Fransche taal. PERSONEEL R1JKSBELAST1NGEN. Met ingang van 1 Aug. zijn verplaatst van Amsterdam naar Hulst de kommies bij 's riiksbelastingen F. de Mul en met ingang van 1 Jan. a.s. D. van der Ploeg van Sas van Gent naar Rotterdam. J LEKKAGE. Het Duitsche stoomschip Nereus, van hier naar Rotterdam, is Maandag te Vlissingen wegens lekkage uit zee teruggekeerd en op de haven gekomen. Dinsdagmorgen is het schip binnendoor naar Rotterdam vertrok- ken. HET TAPVEBOD TE MIDDELBURG. Gedurende de kermisweek te Middelburg geldt ook het tapverbod. De heer M. A. Maljaars, lid van den gemeenteraad en te- vens catehouder, heett nu gisterenmorgen opzetteiijk het tapverbod overschreden en de poiitie verzocht hiervan proces-verbaal ojp te maken. Hieraan is door de politic gevalg gegeven. 2 Den heer Maljaars, die-verder gedurende de kermis in zijn cafe geen sterken drank meer zal tappen, wil nu door den rechter laten uitmaken ot de verordemng op het tapverbod rechtsgeldig is. STAKING IN DE BOUWBEDRIJVEN. Te Bergen op Zoom is Maandag door de R. K. Christelijke en Neutrale bouwvakar- beiders een algemeene staking geprocla- meerd in de bouwvakbedrijven. HOEK. Tot ondehwijzeres aan de chr. school te Knol is benoemd (behoudens goedkeunng inspecteur). mej. van Driel van MiJdeh urg. MIDDELBURG. Dinsdagmorgen is door den trein die te kwart over 11 alhier aankomt, ter hoogte van de meelfabriek een koe, die op de spoor- baan gekomen was den kop afgereden. De trein had daardoor eenige vertraging. Het dier had een waarde van ongeveer 500. SOBEEPVA ARTBEWEGING. Gedarende de maand Juli 1921 pas- eeerden door de Westsluis Z°evaa:t Geladen op 53 stoomachepen 184896 M3. Ledig 52 121649 Ledig 2 zeilschepea 592 n Totaal 107 307137 AD. Waaronder voor Ter Neuzen 3 stoomschepea 5070 M3. te Middelburg, is hooger beroep aangetee- kend tegen net vonms der Rechtbank te Middelburg, van 26 Juli jl., waarbij hij we gens verduistering is veroordeeld tot eene gevangenisstrat van 6 maanden. 36034 M3. 5644 5200 n 24609 71487 M3. SPORT. VOETBAL. Zondag speelde te Axel de voetbaiver- eeniging „Vigor" van! Hamme (B.) kam- pioen 2e klasse tegen Wilhelmina 1 van Axel. Beide elftallen verschenen met 3 invallers. Bij de rust was de stand 1—0 in het VDordeel van Wilhelmina. Bij het einde was de stand 22. De liemeObers van voetballen hebben een mooi partijtje voetbal kunnen zien, of- schoon de temperatuur wat te hoog is. September nadert. Zou het geen aanbe- veling verdienen de Zeeuwsch-Vlaamsche clubs aan te sporen toe te treden tot den N. V. B. om alzoo ingesteld te krijgen een Zeeuwsch-Vlaamsche competitie? Wie geett hiertoe de eerste stoot? REC HTZ AKEn7"~"~ Door C. Bouwens, 33 j., landhou- wersknecht te Oostburg, thans gedetineerd KINDERMOORD. Maandagmorgen om 9.25 uur kwamen buren in het politiebureau Witte de Wjt- straat te Rotterdam, melden, dat in de wo- ning Zwartepaardenstraat 12b twee hoog achcer gesehoten was. De poiitie begai zich er heen en ontdekte na het forceeren van de deur, dat zich in de woning be von- den de lijken van een man en een kind. Het bieken te zijn de 48-jarige havenarbei- der P. T. van Dijk en zijn dochtertjeji de 4-jarige M. van Dijk. "Deze M. van "Dijk woonde djdelijk bij een tante in de Aeri van Nesstraat 73b. Bij onderzoek is ge- bieken, dac de vadcr het kind met een.mes de hals heeft afgesneden, Dit moet ge- schied zijn Zondagmiddag om 3 uur. De buren hebben toen het kind hooren trappe- len. De man zelf blijkt zich daarna te heb ben opgehangen. Want een halt uur na het irappelen hoorde men een bons. Het touw waarinede hij auch had opgehangen bleek nl. gebroken te zijn, want men vond hem met een strop om den hals liggen terwijl het eene gedeelte van het touw aan den zolder bevestigd was. Nader is geble- ken, dat de havenarbeider Van Dijk reeds 9 maanden gescheiden. is van zijn vnouvv. Deze woont in de Leeuwenstraat 11. De scheidingsproceduft was nog steeds aan den gang. (J1. Dinsdag was men voor het laatst bij den rechter oommissaris terugge- kotnen. De rechter had toen de vrout» gevraagd, of zij weer bij haar man wilde wonen, maar deze had dit geweigerd uit vrees, dat hij haar dan zwaar zou mishan- delen. De man heeft haar toen bedreigd en toegevoegdAls je met bij mij terug- koint, kun je achter mijpi lijk loopen". Uit hell huwelijk van Van Dijk waren 2 jneisjes en een zoon geboren. Een meisje van 14 jaar< en een van 4 jaar, de thans iver- moorde, werden de moeder toegewezen. De 15-jarigen zoon, die zich thans nog op zee bevindt, werd den vader toegewezen, doch v. Dijk was zeer gesteld op de 4-jari ge Marie. Uit wraak dat hem dit kind was afgenomen, heeft hij het vermoord. De oommissaris Van Veen heeft persoon- lijk het onderzoek geleid. De lijken zijn naar het ziekenhuis Coolsingei gebracht om gerechtelijk geschouwd te worden. MIJN WERKERSSTAKING IN L1MBUKG Wegens een loongeschit is staking ge- prociameerd aan de Domimale mijn te Heerlen. Van de ochtendploeg, ongeveer 1000 man sterk,, die Maandag moest aan- vangen, waren slechts zeer enkele arbei- ders opgekomen. Het geheel bedrijt hgt stil. Slechts zes pompmachinisten zijn met toestemming der vakbonden aan het werk gebleven. De stemming onder de circa 2800 stakers is zeer kalm en alles ls.rustig. ZES SCHAPEN DOODGEBETEN. In een weide bij het station Warmond zijn van den slager v. d. Vooren van een achttal schapen er zes doodgejaagd of doodgebeten. Men vermoedt, dat hier een bloeddorstige hond aan het werk is ge- veest, wat ai eens eerder voorkvvam. DE TYPHUS IN ZWOLLE. Het aantal tvphusgevalien bedroeg op 17 Juli 17, op 24 Juh 46 en op 30 Juli 62 gevalien. Eenige patienten zijn over- leden. MET f 3000 VERDWENEN. In Hotel Carm te Zandvoort was de Duitscher J. S. als huisknecht wericzaam die plotsehng met een kistje met f 3000 verdwenen is. Direct werd het trampersoneel van den laatsten tram ge- .vaarschuwd, maar die was ai te Haarlem aangekomen, zoodat de reizigers zich al verspreid hadden. S. spreekt gebroken Hol- (andsch-Duitsch, is tenger, zwarf van uiter- lijk en heeft geen snor. EEN DIEVENJACHT TE NIJMEGEN. Een revolvergevecht tusschen een vluch- teling en de poiitie. De Nijmeegsche poiitie heeft Zaterdag- middag onder sensationeele omscandighe- den een drietal personen aangehourieu en daarniede naar alle waarschijnlijkheid een goede vangst gedaan. Toen de recher- cheurs Schraven en de Rooij drie vreemde- iingen, die in de stad nieuwe oostuums hadden gekocht en deze in een badmrich- ting voor hun andere kleeding hadden ver- wisseld, verzochten mede naar het bureau te gaan, ten einde zich te iegi.imeersn werd daaraan aanvankelijk voldaan. Op den hoek van den Ganzenheuvel en de Hezelstraat zetten alle drie het evenwel op een loopen, in verschillende richtingen. Twee hunner, de 30-jarige Th. F. J. Kok en de 40-jarige J. v. d. Vaart, beiden uit Rotterdam, waren spoedig gegrepen, doch de derde slaagde er in met een ro«_.JOot over de Waal te komen na te voren in de Vinkegas met een browning verschillende revolverschoten te hebben gelost op den hem achtervolgenden rechercheur Schra ven, zonder dezen te raken, Een schip- persknecht, die hem had willen beietten de roeiboot los te maken, kreeg een schamp- schot in den rechter-bovenarm. De rechercheur Schraven zette met den havenmeester den vluchteling in een roei boot over de W aal na, doch kwam voor een sleep te liggen. Inmiddels hadden zich echter eenige agenten van poiitie per rijwiel over de spoorbrug naar de over- zijde van de rivier begeven en met de re volvers in de hand wisten zij hier den vluchteling te overmeesteren. Op zijn t. volver waren nog verscheidene scherpe pa- tronen. Hex drietal werd overgebracht naar het hoofdbureau van poiitie en bij fouilleering werd een groote som gelds, totaal onge veer t 7000 op hen bevonden, uitsluitend bestaande uit dikke bundels bankbiljetten van f 10, zilverbons en zilvergeld. V. de Vaart had bovendien een spaarbankboekje van de Rotterdamsche Spaarbank bij zich met een tegoed van ruim f 3000. Twee der aangehoudenen bieken voorts in gerages een motorrijwiel te hebben gestald, resp. een Harlev Davidson H 11856 en een In dian H 22414. Dit alles is in beslag ge nomen als zijnde vermoedelijk van dietstal afkomstig. De aangehoudenen vveigerden echter de herkomst op te geven. Zij wor den tot nader onderzoek in arrest gehou den. De schietersbaas weigerde tot dusver zijn naarn op te geven. De recherche vermoedt echter in hem de hand te heboen gelegd op den 33jarigen A. B. van Leeuwen, die gesignaleerd staat wegens de inbraa': bij het Deventer Dagblad op 13 Mei 1921, waarbij t 1800 is gestolen en voor welk feit reeds twee personen in arrest zijn, ter wijl genoemde van Leeuwen tot dusver voortvluchtig was. EEN GEZELLK5E RA^D. In de jongste raadsvergadering te Eg- mond aan Zee, werd met 3 stemmen (4 blanoo) tot wethouder gekozen de heer van Hall, die deze benoeming aannam, De heer Jonkers protesteerde, omdat de ge- meente zoo weinig aan den heer v. H. zou hebben. De heer Snoexs sceide geen vertrouwen meer. in B. en W. mefeen mijnheer v. H. als woorddraaier. Een voor- stel van het Ijid A. Krab, om de^ rondvraag af te schafien, werd aangenomen. Te vo ren had de heer Snoeks verklaard, dat hij bij aanneming van het voorstel zou bedanken als raadslid, terwiji de heer Jon- ker, eveneens voorstander van het behoud der rondvraag, zeide, dat hij alles zou te- genwerken. Dat kan daar een gezelhge boel worden. RGOVERBENDEjfs' IN RUSLAND. Uit Riga wordt aan het blad Politiken gemeld Over geheel Rusland breidt het roover- wezen zich uit. Tengevolge van den hon- gersnood en de daaruit ontstane vertwijfe- ling en moedeloosheid hebben zich ee.\ groot aantal ongure elementen der bevol- king, waaronder ontsl'aa'en roode gardis- ten, tot benden aaneengesloten. „De Prawda schrijft: Het (even op het land is door deze rooverbenden geheel on- dragelijk geworden, die op een zoodanige wijze optreden, dat de plaatselijke overhe- den volkomen machteloos tegenover hen zijn. De roovers slaan de Sovjet-beambten neder en plunderen de boeren totaal uit. SCHEEP VAARTBEWEOIN G. 1 Aug. Eng. s.s. Fox, 393 M3., ledig, van Southampton voor Gent. Belg. s.s. Neree, 640 M3., ledig, van Gent naar Ostende. Eng. zeils. Mysterie, 300 M3., fosfaat, van Gent naar Delquay. Duitsch s.s. Nereus, 1836 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Rotterdam. Duitsch s.s. Renata, 2057 M3„ hout, van Kotka voor Gent. Duitsch s.s. Norderney. 2503 M3., ledig, van Gent naar Hamburg. Fransch s.s. Phryne, 8189 M3., kolen, van Gent naar Bordeaux. 2 Aug. Eng. s.s. Darlington,3044 M3„ stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Belg. s.s. Prins Leopold de Belgique, 3550 M3., ledig, van Antwerpen voor Gent. Noorsch s.s. Stemhest, 3191 M3., ge- mengd, van Gent naar Liibeck. Eng. s.s. Fox, 393 M3-, fosfaat, van Gen? naar Southampton. Noorsch s.s. Lilian, 842 M3., fosfaat, van Gent naar Southampton. Eng. s.s. Hodder, 2877 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Taywood, 1430 M3., ledig van Gent naar Antwerpen. Ned. s.s. Julianapark, 4214 M3., cokes, van Gent naar Drontheim. Eng. s.s. Loos, 7887 M3., ledig, van Ant werpen voor Gent. Van 1 tot 2 Augustus zijn langs de Mid- densluis alhier 49 binnenvaartuigen op- en 40 afgeschut; langs de Westsluis 0 op- en 4 afgeschut. INCiEZONUEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Geladen af 103 stooraschepen 302150 M3. Ledig 18 61118 Geladen 1 zeilsehip 292 Totaal 722 363560 Ms. Waaronder van Ter Neuzen 5 stoomschepen 5171 Ms. Van Belgie-Ter Neuzen 5 stoom - schepen 9744 M3. 14915 M3. Geladen op Ledig Geladen af Ledig Binnenvaart 27 vaartuigen 71 26 60 Totaal 184 Ter Neuzen, 2 Augustus 1921. Geachte Heer Redacteur! Eere wien eere toekomt, en daarom wil ik gaarne een kleine ruimte in Uw blad gereser- veerd zien voor de volgende opmerking betref- fende het verslag over den R. K. Propaganda- dag te Sas van Gent, en wel voor zoover aan- gaat het opluisteren van de groote vergade- ring in de Kerk. Het was niet de symphonie van en onder leiding van den Eerw. Heer De Bie, doch wel eene combinatie van de R. K. Symphonie Semper Florens" van Ter Neuzen en het or- kest „Artis Amore" van den Groenendijk, welke combinatie onder leiding van den direc- teur der Ter Neuzensche R. K. Symphonie, den heer Edm. Dijselijnck, eenige nummers uit- voerde, terwijl door het Groenendijk's orkest alleen een paar nummers werden gegeven, en met veel succes, zulks onder leiding van den Eerw. Heer De Bie. Er werd ook nog verzuimd te berichten, dat door het R. K. Zangkoor „St. Cecilia" van Ter Neuzen, onder kundige leiding van den heer A. van Hauwe, een paar kwartetten wer den gczongen, met het succes zooals wij dat in Ter Neuzen in de Parochiekerk, met uit- voeringen bij groote Diensten, van dat koor gewoon zijn. Uw bcrichtgever geiieve mij niet ten kwade te duiden, dat ik zijn rapport hiermede eenigs- zins heb gecompleteerd. Mijn dank voor de plaatsing. PROPAGANDIST. Vergadering van Donderdag 28 Juli 1921, ties namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Tegenwoordig de heeren: L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt, J. J. de Jager, H. J. van den Ouden, P. van Cadsand, R. G. E. Nolson, G: de Ridder, F. B. G. de Meijer, H. J. Col- sen, N. A. Hamelink, P. C. Geensen en L. J. van Driel Afwezig de heer D. Scheele. De VOORZITTER opent de vergadering. Aan de orde komt: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 4 Juli 11. worden met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Door G. H. Kooman te Sluiskil, Gebrs. Nieuwelink te Hoek, en Gebrs. Stevens te Sas van Gent is een adres ingezonden luidende als volgt: dat zij door het bestuur der woningbouwver- eeniging ,,Werkmansbelang" in uwe gemeente, bij schrijven van 18 Mei 11. o.m. ook uitge- noodigd zijn, om prijsopgaaf te verstrekken voor 34 regenbakken en 34 privaatputten In cementijzer; dat zij hieraan gaarne hebben voldaan, daar alien in de steliige verzekering verkeerden, dat volgens eerlijke concurrentie, hunne opga- ven zouden behandeld worden, naar recht en billijkheid, zooals van een dergelijk hoog- staand bestuur was te verwachten; dat hun echter naderhand is gebleken, dat men zich niet heeft ontzien, door van een hun- ner iaagste inschrijvingen misbruik te maken, door opnieuw nogmaals te gaan onderhandelen, met de plaatselijke ook reeds meegedongen firma, en deze andermaal in de gelegenheid te stellen, nieuwe veranderde prijzen te ver strekken, waardoor deze ten slotte vanzelf de voordeeligste opgaven gemakkelijk Icon verkrij- gen, waaiuit vanzelf uit een en ander ver schillende conclusie's te trekken zijn; dat het bestuur eener woningbouwvereeni- gmg ten alien tijde verantwoording zjjner da- den schuidig is, aan het gemeentebestuur; dat de gemeenteraad, aan zulke handelwjjzen- in geen geval toch zijn goedkeuring kan hech- ten, daar dit feit algemeene bekendheid in de gemeente en ook daai'buiten heeft verkregen, en niet anders dan verkeerden invloed uitoefent op het peil van het gemeenteleven, daar alle eer- baarheid en achting voor de overheidspersonen er door te loor gaat; redenen waarom ondergeteekenden, dan ook de vrijheid nemen, Uwen E. A. Raad beleefd en dringend vcrzoeken, deze handelwijze als- nog te willen doen veranderen, zooals die had behooren te wezen. Dit adres is door burgemeester en wethou- ders om advies verzonden aan het bestuur dei woningbouwvereeniging ,,Werkmansbe- lang", dat daarop het volgende antwoord zond: Wij bevestigen hiermede de ontvangst van het door uw college in onze handen om bericht en raad gestelde adres van G. H. Kooman te Sluiskil c.s. dd. 13 Juni 1921, Met zeer gemengde gevoelens hebben wij daarvan kennis genomen, want de samensteller heeft zich blijkbaar op een dusdanig laag en verdachtmakend peil geplaatst, bij de beschou- wing der feiten waarover het daarin gaat en is in een zoo minderwaardigen toon vervallen, dat het toch zeker de overweging waard is, of dit adres wel een antwoord zou verdienen. Omtrent het zalcelijke deel kunnen wij uw college het volgende berichten: Het vorig jaar is bij de uitvoering der wer- ken van bestek no. 3 en 4 ondervonden, dat, indien cementen regenbakken en privaatputten pas besteld kunnen worden na de gunning der besteding door den aannemer dit vertraging en een minder gemalckelijke uitvoering van het bouwwerk tengevolge heeft. Zoodra thans' eenigszins bij ons bestuur vaststond, dat zou moeten worden overgegaan tot de uitvoering van bestek no. 5, het bou- wen van 34 arbeiderswoningen, werd besloten in hot helang van een goeden vooruitgang van het werk de regenbakken en privaatputten zelf aan te lcoopen en daarvoor een vasten post in het bestek op te nemen. Overeenkomstig het besluit van het Bestuur werd op daarvoor gestelde voorwaarden prijs gevraagd voor het leveren van 34 regenbakken en evenveel privaatputten, aan de N. V. ,,De Hoop" te Ter Neuzen, G. H. Kooman te Sluis kil, Gebrs. Picha-Stevens te Sas van Gent en Gebrs. Nieuwelink te Hoek. Ons bestuur acht- te dit aantal adressen voldoende, voor het ont- vangen van concurreerende prijsopgaven. De prijsopgaven moesten worden ingeleverd op 21 Mei 11. bij den Secretaris-Penningmeester. Deze heeft de ingekomen brieven des avonds in tagenwoordigheid der architecten geopend. Daarbij bleek, dat voor alles het hoogst was ingeschreven door de Gebrs. Picha-Stevens, hetgeen deze trouwens in verband met de ver- voerkosten had voorzien, dat daarop volgde de aanbieding der Gebrs. Nieuwelink welke voor een bepaalde som voor de massa hadden in geschreven, die hooger was dan wanneer van de aanbieding der N.V. ,,De Hoop" de stukprijs met het te leveren aantal vermenigvuldigd werd, en voorts dat voor de regenbakken het goedkoopst was ingeschreven door de N.V. ,.De Hoop" en voor de privaatputten door G. H. Kooman. In verband met dezen uitslag werd overeen- gekomen, dat de architect de heer De Bruijne aan de N.V. ,,De Hoop" zou vragen of deze bereid was voor den opgegeven prijs alleen de regenbakken te leveren en eveneens aan den heer Kooman die vraag te stellen voor de pri vaatputten, daar dit voor de vereeniging thans het goedkoopst bleek. Die vraag werd des Maandags gesteld, in verband met een op Dinsdagvoormiddag te houden vergadering van het Dagelijksch be stuur der vereeniging, in tegenwoordigheid van den voorzitter van uw college, om over de gunning te beslissen. De heer De Bruijne heeft zich van zjjne op- dracht gekweten en kreeg van de N.V. ,,De Hoopterstond de mondelinge mededeeling, dat zij volgaame bereid was de regenbakken alleen te leveren. In den loop van dien dag werd van wege die vennootschap den Secretaris-Penningmeester medegedeeld dat men zich met het opgeven van den. prijs voor de privaatputten had ver- g. .t en dat indien de heer Kooman niet be reid mocht blijken de privaatputten alleen te leveren de N.V. „De Hoop" die alsnog kon leveren voor een gereduceerden prijs. De secretaris merkte toen op, dat dit naar zyne meening thans wel niet meer van invloed kon zijn, aangezien het bestuur zich aan de aanbiedingen zou houden, indien die werden gestand gedaan. Maandagavond vernam de secretaris nog van den heer De Bruijne, dat de heer Kooman had verklaard, niet bereid te zijn de privaatputten alleen te leveren en dat hij meende, omdat, in dien de massa berekend werd, zijn aanbieding het goedkoopst was, recht te hebben op leve ring van en regenbakken en privaatputten. Die mededeeling werd den secretaiis-pen- ningmeester Dinsdagvoormiddag door den heer Kcoman, die hem voor den aanvang der ver- ga -r.g bezocht, bevestigd. Hij deed van een en ander mededeeling in de 'oestuursvergadering. Het bestuur heeft toen rekening houdende met de goedkoopste aanbieding, het leveren der regenbakken gegund aan de N.V. ,,De Hoop" en daar de heer Kooman zijn goedkoope aanbieding voor de privaatputten niet wenschte gestand te doen, ook de privaatputten gegund aan den leverancier, die, na het vervallen der aanbieding van den heer Kooman, Iaagste in- schrijver was, in dit geval eveneens de N.V. „De Hoop". De loop dezer zaak is alleen een gevolg ge- vceest van de weigering van den heer Kooman. Indien hi: bereid bevonden was de privaatput ten te leveren zouden deze hem zijn opgedra- gen, ondanks de latere goedkoopere aanbieding die hij het bestuur was ingekomen. Uit vorenstaande blijkt naar onze meening voldoende, dat in deze alleen is beslist op za- kelijlce motieven en persoonlijke invloeden in geen enkel opzicht een rol hebben gespeeld. Niemand van hen die aan deze beslissing hebben medegewerkt heeft ooit het voomemen gehad om als leverancier, aan of uitvoerder van werken voor de vereeniging op te treden. We zouden dus met vorenstaande kunnen volstaan, ware het niet, dat aan ons bestuur reed.-, voordat dit schrijven in onze handen werd gesteld bekend was, dat blijkbaar van in deze belanghebbende zijde den laster is ver spreid, dat de beslissing genomen is onder in vloed van personen die er belang bij hadden, dat de gunning zou geschieden aan de N.V. ,,De Hoop" en dat meer bepaald de architect de heer L. de Bruijne, dit zou hebben gedaan als zijnde aandeelhouder der genoemde ven nootschap. Het kan daarom misschien nut heb ben dat officieel die laster wordt gelogenstraft, aangezien genoemde heer geheel buiten alle relaties met die maatschappij staat. Wel is gebleken, dat het lid van den ge meenteraad, dat aan ons bestuur is toegevoegd een dergenen is, die als bezitter van een aan- deel bij die maatschappij betrokken is, doch we zijn vol vertrouwen dat onze verklaring, dat deze in geen enkel opzicht getracht heeft eene beslissing in een of anderen zin uit te lokken bij u aan geen twijfel zal onderhevig zijn. Bovendien is het ook niet te veronderstelien, dat een lid van zoodanig college dat niet nau- wer bij een handelszaak betrokken is, om zoo'n onbeteekenend voordeel voor zichzelf, „alle eer- baarheid en achting voor overheidspersonen" om de woorden van adressant te gebruiken dooi' het uitoefftien van een ongeoorloofden invloed zouden willen ,,te loor doen gaan". Resumeerende, heeft ons bestuur gehandeld zooals het meende in het belang der vereeni ging te moeten handelen en is zich niet be- wust iemands rechten gekrenkt te hebben. Mogelijk is- het, dat er personen zijn, die meenen, dat de beslissing van ons bestuur an ders had moeten zijn. In dat geval zal er blij ken van een zakelijk verschil van meening. Nimmer hebben we evenwel gehoord, dat men, omdat men met een ander van meenir.g ver- schilt over een zakelijke kwestie minder hoog staat of zijn eerbaarheid te loor gooit. We meenen dan ook dat de persoonlijke be- leedigingea die in het adres zijn. vervat de leden van ons bestuur niet kunnen deeren, doch alleen hen kunnen treffen die het adres hebben opgesteld terwijl naar ons uit betrouwbare bron werd medegedeeld, dat sterk mag betwijfeld worden of de medeonderteekenaars van den inhoud wel voldoende hebben kennis genomen of zich rekenschap hebben gegeven van den in houd. Burgemeester en wethouders kunnen zich met het rapport van de woningbouwvereeni ging „W: rkmansbelang" vereenigen en stellen den raad voor, het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer COLSEN gaat niet accoord met de uiteenzetting van het bestuur; de zaak wordt verdraaid. Indien het bestuur de regenbakken en privaatputten afzonderlijk wilde gunnen, had het ook moeten onderhandelen met de Gebr. Nieuwelink, die voor alles te samen een bedrag hadden ingeschreven. Van die inschrij- vers kende men dus de specifieke prijzen niet. De heer VAN CADSAND merkt op, dat de zaak eigenlijk voorbij is, hij meent ten minste, dat er wel niet veel meer aan te veranderen zal zijn. Het komt hem voor, dat er niet juist is gehandeld. Blijkens informatie was wel is waar de opgegeven prijs voor de regenbakken van ,,De Hoop" lager dan die van den heer Kooman en diens prijs het laagst voor de pri vaatputten, doch, ofschoon hij per stuk had ingeschreven was het de bedoeling van den heer Kooman, dat hij voor de massa inschreef. Als men zijn totalen prijs in aanmerking neemt, was hij voor de massa het laagst. Nu werden de regenbakken evenwel aanstonds gegund aan ,,De Hoop" en de privaatputten aan den heer Kooman. Toen deze boodschap bij „De Hoop" gedaan werd, werd terstond gezegd, dat het goed was, maar nadat de heer De Bruijne, die de boodschap deed, vertrokken was, begon men te telefoneeren met den secretaris, dat men van den prijs dfer privaatputten nog wei wat af wilde doen, men ging dus persoom, onderhandelen. Mogelijk is toen een zoodanl- gen prijs opgegeven, dat „De Hoop" ook lager werd dan de heer Kooman. De prijzen,.zijn aan spreker niet bekend, misschien zijn ze een ge- heim, maar naar hij hoorde stond Kooman met de privaatputten 8 lager dan „De Hoop". Die moet er dus meer dan 8 afgedaan hebben. want anders stonden ze nog maar gelijk. Hij zou het wel wenschelijk achten, dat die cijfers nog eens gevraagd werden. De heer DE RIDDER geeft te kennen, dat door het dagelijksch bestuur der vereeniging met de architecten kennis is genomen van de verschillende aanbiedingen. Die van ,,De Hoop" was het voordeeligste voor de regen bakken, die van den heer Kooman voor de privaatputten. Aan ieder der inschrijvers werd gegund dat deel waarvoor ze het laagst had den ingeschreven. Toen de heer Kooman ech ter weigerde zijn Iaagste inschrrjving gestand te doen, stond het bestuur weer vrq. Er is ge- bruik gemaakt van bet aanbod dat financieel het meest in het belang der vereeniging was. De heer COLSEN is het nog niet met het bestuur eens. De Iaagste insehrijver was de heer Kooman. Dat men nu misschien minder betaalt, komt, omdat er gescharreld is. Den heer Kooman had men het moeten gunnen, maar nu is het gegund aan „De Hoop", die te kennen gaf abuis te hebben gehad, maar bij inschrijvingen komt het maken van een abuis niet te pas. Hij acht den heer Kooman onbil- lijk behanaeld, omdat deze voor het geheel het Iaagste was Dat de inschrijving voor het ge heel bedoeld was, kan wel blijken uit de in schrijving van de gebroeders Nieuwelink, die voor de massa inschreven zonder verder iets. Flink vindt hij het van het bestuur, dat het in zijn antwoord openlijk den architect, den heer De Bruijne rehabiliteert, dat vindt hij bepaald flink. Ook hem was het gezegd, dat de heer De Bruijne aandeelhouder van „De Hoop" was en hij moet erkennen, dat ook een oogenblik gegloofd te hebben. Het deed hem daarom ook genoegen te vememen, dat dit niet zoo was, want hij vindt, dat het tot geheel verkeerde verhoudingen aanleiding geven kan, als een architect aandeelhouder is van een ven nootschap die materialen levert bij bouwwer ken waarover de architect het opzicht heeft. Daarom heeft ook de heer De Jager, die voor den gemeenteraad zitting had in het be stuur der bouwvereeniging wegens zijn ver- houding tot ,,De Hoop" ontslag genomen, maar nu merkt hij, dat de gemeenteraad er niet ge- lukkig aan toe is, want als zijn opvolger is benoemd de heer De Ridder, die nu ook aan deelhouder dier vennootschap blijkt te zijn. Daaruit vloeit voort, dat de heer De Ridder hier voor zijn eigen zaak kan pleiten. De heer DE RIDDER betwist, dat op grond van de voorwaarden der levering de gunning in massa moest geschieden. Bij alle bestedin- gen is trouwens het bestuur vrij te gunnen aan hem wiens aanbiedingen het voordeeligst voor- komt. In dit geval is gegund op eene wijze die het voordeeligst voorkwam voor de gemeen- schap. Spreker is wel aandeelhouder van „De Hoop", maar het besluit was reeds genomen, toen spreker in de vergadering van het dage lijksch bestuur der vereeniging kwam. Het werd hem medegedeeld en hij stemde er mede in, omdat hij het een goede handelwijze achtte. De heer Colsen zal toch niet gaan veronderstel ien, dat hij uithoofde zijn lidmaatschap bij de vennootschap zou willen gaan influenceeren op een besluit van het bestuur der bouwvereeni ging om aan „De Hoop" een levering op te dragen. De heer HAMELINK geeft te kennen, dat het hem opgevallen is, dat de zaak waar het hier om gaat eigenlijk vedrongen is door aller- lei bijomstandigheden, hetgeen hij jammer acht. Hij heeft, toen over deze zaak door be langhebbende geklaagd werd, inzage gevraagd van de voorwaarden. Als men die doorleest krijgt men, in verband met de verschillende

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2