Hoogwatergetij te Ter Neuzen, Handelsberich tan. ACHT ME1SJES VERDRONKEN. Ten gevolge van het bezwijken van een gzeren bruggetje hetwelke toegang gaf tot een zwembad voor vrouwen, vielen te Soleure 40 jonge meisjes in het water. Acht van haar verdroken. (Belga.) 29 Juli. Uuitsch s.s. Nereus, 1830 M3., houtj van Amsterdam voor Ter Neuzen. Eng. s.s. York, 3202 M3.j stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Imber, 6097 M3,, stukgoed, van Gent naar Belfast Uuitsch s.s. Edouard Haubus, 2083 M3., ledig, van Gent naar Rotterdam. 30 Juli. Uuitsch s.s. Venetha, 2386 M3., hout, van Ratso voor Gent. Eng. s.s. Roma* 513 M3., cement, van Gent ,naar Southampton Belg. s.s. Alexandre, 5349 M3.j ledig, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Fay wood, 1430 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Fransch s.s. Angouleme, kolen, van Gent naar La Pallice. Eng. s.s. Wharfe, 2585 M3-, stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Crichtoun, 3184 M3., stuk goed, van Gent naar Leith. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Eng. 's.s. York, 3202 M3., stukgoedy van Gent naar HulL Eng. s.s. Howden, 2886 M3., stukgoed, van Gent naar Newcastle. 31 Juli. Ned. ds.s. Julianapark, 4214 M3«, le dig, van Rotterdam' voor Gent. Noorsch s.s. Stemshest, 3191 M3., erts, van Antwerpen voor Gent^ Eng. s.s. Cormorant, 2106 M3.,, stuk goed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Hodder,1, 2877 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Fransch s.s. Tregastel, 4468 M3., ko len, van Gent naar Caen. Van 2Qr tot 31 Aug. zijn langs de Mid- densluis alhier 5S binnenvaartuigen op en 76 atgeschut; langs de Westsluis 8 op- en 4 atgeschut WEERBERICHT van 1 Aug. 1921. Het weerbericht van het Meteorologisch Instituut luidt als volglt: Hoogste barometerstand 764.8 Zurich. Laagste barometerstand 751.4 Blacksod. Verwachting tot den avond van 2 Aug.: Zwakke tot matige zuidelijke tot wes- telijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waar- schijnlijk droog warm weer. gemeenteraad van axel. (Wordt vervolgd.) ZONNETIJD. DAG E N. Voorm. Nam Dinsdag 2 Aug. t 12.20 Woensdag 3 0.46 1.12 Donderdag 4 1.35 1.59 Vrjjdag 5 n 2.22 2 44 Zaterdag 6 3.08 3.30 Zondag 7 3.53 4.15 Maandag 8 u 4 37 4 59 Rotterdam, 1 Aug. 1921. VEEMARKT. Aangevoerd werden 333 vette runderen, 318 vette- en graskaiveren, 418 schapen en 908 varkens. De notsering was als volgt Koeien le kw. 1,80 tot 1,90 2e kw. /l,70tot 1,60 3e kw. 1,50 tot 1,40; Ossen le kw. f 1,75 tot 1,90 2e kw. 1,65 tot f 1,55 3e kw. f 1,45 tot 1,35 Kalveren le kw. 1,95 tot /2,10 2e kw. 1,80 tot 1,60 3e kw. f 1,50 tot f 1,30 Schapen le kw. f 1,tot 1,10 2e kw. f 0,95 tot f 0,85 3e kw. 0.75 tot f 0,65 Lammeren 1,10 tot 1,20 Varkens le kw. 1,10 tot 1,14 2e kw. 1,05 tot 1,3e kw. f 0,95 tot f 0,90. Vet vee in alle kwaliteiten, redelijken aanvoer met matigen handel. Schapen en lammeren redelgken omzet. Varkens, Duurdere soorten redelijken handel, wegens vraag voor Beigie. Overige soorten prijs- houdend. F1JNE ZADEN. Lijnzaadwitbloei 22,tot 23, Kooizaad 30,— tot 31,Bruin Mos- terdzaad 29,— tot /31,— Geel Mosterd- zaad 20,tot 22,Karwijzaad 27,tot 28,Blauwmaanzaad 44,tot 46,Kanariezaad 14,— a 15,-. VLAS. Aanvoer. Hollandsch blauw 40 steen, Hollandsch Wit 510 steen. Hollandsch geel 700 steen, Dauwroot 1260 steen. AARDAPPELEN. Eigenheimers f 5,25 tot 5,80; Friesche schoolmeesters tot West- landsche Zandaardappelen 4,25 tot /4.60 Westlandsche Poters tot Westlandsche Kleiaardappelen tot f Geldersche Schoolmeesters f 5.tot f 5,50, Geldersche Kralen 6,— tot 6,50, Zeeuwsche School meesters 5,25 tot 6,alies per Kin E1EREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 11,50 tot 13, SCHEEPVAARTBEWEGING. Vergadering van Dinsdag 26 Juli 1921, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, Bur- gemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoom, J. Weijns, J. de Kraker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter en M. Easter, benevens de Secretaris. ((Vervolg). 5. Verzoek van den directeur der gasfa- fabriek, om verhooging van jaarwedde. In de vergadering van 21 Juni 11. werd in handen gesteld van Burgemeester en Wethou- ders om advies, een verzoek van K. A. Wiech- mann, directeur der gasfabriek, om verhoo- ging van salaris, hetwelk adressant grond op de omstandigheid, dat zijne eollega's aan an- dere fabrieken, ook in kleinere plaatsen, hoo- ger bezoldigd zijn. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders voorstellen op het voorstel afwijzend te beschikken, terwijl de gascommissie voorstelt zijn salaris met 300 te verhoogen. De heer ROSTER merkt op, dat het schrif- telijKe prae-advies van Buigemeester en Wet houders vermeld, dat „de meerderheid" van Burgemeester en Wethouders voorstelt afwij zend te beschikken. De VOORZITTER: Dat is bij vdrgissing ge- schreven. Het is geen gewoonte dit bij de voorstellen mede te deelen Alleen kan daar- voor wel eens aanleiding zijn bij de bespre- kingen. De heer WEIJNS: Hoe groot is de jaar wedde De VOORZITTER: f 2300. De heer OGGEL: En dan toch ook nog ver- schillende emolumenten. De VOORZITTER: Hij geniet ook vrije woning, vuur en licht; dat hebben alle gas- directeuren. De heer WEIJNS: Dat beteekent d..~ ook nog al wat, ik heb daar geen bezwaar tegen, maar wil er op wijzen, dat er dan toch bij de jaarwedde ook nog al wat bijkomt. De heer VAN DE BILT: Hoe staat het met de medewerking tusschen den directeur en de gascommissie De VOORZITTER: Wij hebben gisteravond vergaderd en met den directeur verschillende zaken besproken en hetgeen de gascommissie als haren wcnsch te kennen gaf, is door den directeur aangenomen, zoodat daar niets van te zeggen valt. De heer VAN DE BILT: Ik vind, dat het nog niet gaat, zooals het gaan moet. Als de gascommissie besluiten neemt en de directeur voert ze niet uit, acht ik niet dat de zaak in orde is en dan Is er allerminst aanleiding om over te gaan tot salarisverhooging Als de fa- briek beter beheerd werd, zou de prijs van het gas, die nu veel te hoog is, ook lager kunnen zijn. Ik wil niet zeggen, dat het bepaald aan den directeur ligt, maar vind toch in deze om- standigheden verhooging verkeert. De VOORZITTER: Zeker is de prijs hler niet laag, maar uit de lijst voorkomende in het vakblad voor de gasindustrie blijkt toch, dat er gemeenten zijn waar de prijs nog hooger is. Dat kan men ook niet aan den directeur wijten, want er zijn verschillende factoren, die dien prijs beheerschen. De prijs der gas- kolen is nu ook weer gestegen Anders zou de commissie wel verlaging hebben voorgesteld, maar wenschte nu liever eens af te wachten. De heer DIELEMAN: Deze zaak is voor m(j niet zoo gemakkelijk te beslissen daar de fi- nancieele toestand zoodanig is, dat we eigenlijk wel zouden moeten verlagen, maar aan den anderen kant ben ik ook overtuigd, dat de directeur niet bezoldigd wordt naar wat hij presteert De heer Van de Bilt zegt nu, dat er onvoldoende samenwerking is, maar dat kan ook wei zijn oorzaak hebben in het geveel dat hij zooveel lager bezoldigd wordt dan eollega's aan andere gasfabrieken. Laat ons daarom eerst beginnen met zijn salaris op peil te bren- gen, en als de samenwerking dan niet goed is, moet van hem geeischt worden, dat hij daar voor zorgt en aan de wenschen en opdrachten gevoig geeft, want anders lijden de burgers daaronder De directeur heeft zich in andere opzichten toch flink van zijn taak gekweten. Toen bij den bomaanval de gashouder stuk was, heeft hij de ingezetenen toch van gas weten te voorzien en naar zijne meening zou den maar weinig eollega's hem dat hebben nagedaan. De yOORZITTER: Dat de jaarwedde laag is, is juist, want de directeur te Hulst heeft f 4000 salaris, die moet er ook wel de boek houding bijdoen, maar als we daar voor f 500 aftrekken is het dan toch nog f 3500, alzoo een groot verschil. De heer BAERT: Ik geloof, dat de bedoeling van de gascommissie ook is geweest zooals de heer Dieleman het zegt, en dat men door hoo ger salaris beter werk wil krijgen. Ik acht ook wel eenige verhooging gewenscht. De heer VAN DE BIT: Dan zou vooy de verhooging door de gascommissie voorgesteld alleen gelden het motief, dat ze dan betere samenwerking verwachten? Als het met de fabriek werkelijk beter zal gaan dan kan de directeur heel wat meer verdienen dan f 300 meer. Dan zal ik de eerste zijn om hem meer te geven en dan zullen de bewoners op het licht ook nog verdienen. Onder de tegen- woordige toestanden ben ik er tegen. Het gaat niet aan nu te verhoogen, waar de bevelen van Burgemeester en Wethouders niet worden op- gevolgd of aan de wenschen der gascommissie niet wordt tegemoet gekomen. Ik stel er prijs op, dit nu eens in het openbaar te zeggen De VOORZITTER: Het denkbeeld, dat men te min bezoldigd wordt, werkt ook niet goed. De heer WEIJNS: Ik kan er niet zoo over oordeelen, maar ik hoor, dat er veel over den directeur geklaagd wordt. Ik meen, dat hij eerst beter werk zou moeten leveren eer over verhooging- gesproken kan worden, maar om eerst verhooging te geven met de bedoeling dat dan de klachten zullen verminderen, daar ben ik tegen. De heer VAN DE BILT: Ik wil niet zeggen, dat het bepaald aan den directeur ligt, het kan ook zijn oorzaak vinden in andere personen op de fabriek, maar, dan moet hij maar optreden, daar is hij directeur voor, hij is de baas en moet de anderen dan onderhanden nemen. De heer VAN DIXHOORN: Zijn er officiee- le klachten bij Burgemeester en Wethouders ingekomen? Of wordt er op praatjes afge- gaan W aaruit blijkt, dat er geen goede ver- standhouding bestaat tuschen de gascommissie en den directeur? Heeft die commissie daar- over zelf geklaagd? De YOORZITTER: Wij hebben geen offi- cieele klacht gehad. De heer VAN DIXHOORN: Tegen mij is ook nimmer een klacht geuit, dat kan nu wel daardoor komen, dat ik veel afwezig ben en minder onder de menschen kom, dan b.v. de heer an de Bilt, die in de omgeving is. De heer ROSTER: Het gebeurt meermalen, dat de adviezen niet worden opgevolgd. In Ja- nuari hadden wij den directeur als gascommis sie opdracht gegeven een oproeping .te doen voor een tweeden bekwamen fitter. Wij heb ben daarop nimmer een lijst van sollicitanten onder de oogen gehad en de directeur heeft op eigen gelegenheid er weer een hulpfitter bij genomen. Dat is een voorbeeld, hoe het gaat. De heer OGGEL: Hij r.ioet telkens op zijne verplichtingen worden gewezen. De heer VAN DIXHOOAN: Ik kan wel me. dedeelen, dat ik als aanpalend eigenaar aan het terrein der fabrieken ook niet tevreden ben, daar door de wijze van werken mijn tegen het terrein gelegen weide meermalen verontrei- nigd is, door de manier waarop daar met af- vaiproducten werd omg,eg,aa.n. De heer OGGEL: Het eene motief, van het afwijzend voorstel der meerderheid van Burge meester en Wethouders is wel gelegen in het teit. dat dit weer zou zijn een tuschentijdsche verhooging waartegen hier al zoo dikwijls be zwaar is gemaakt en ten andere de nog voort- durende klachten over wijze van handelen van den directeur, dat hij de adviezen van de gas commissie niet op volgt. De heer RRDTJSSE: Met welken datum wenscht de gascommissie de verhooging te doen ingaan. De VOORZITTER: 1 Januari 1921. De heer RRL1IJSSE: Ik wil ook nog opmer- ken, dat, als hij die verhooging krijgt, hem dan toch ook wel gezegd dient te worden, dat hij alle werkzaamheden moet doen, die bij zijn taak behooren. Bij het nazien van de rekening der gasfabriek hebben wij echter bemerkt, dat er nogal een mooien post voor schrijfloonen ten laste der fabriek gekomen is en zelfs tech- nisehe rapporten door een ander gschreven z;jn. Is hij dan niet bij machte dat te doen? j De VOORZITTER: Dat kan misschien daar- uit voortkomen, dat er, in verband met het I advies van den accountant een andere boek- houding is aangelegd ook voor het beheer der 1 fabriek en daarvoor heeft hij hulp gehad. De heer ERUIJSSE: Na zijn benoeming is, omdat toen bleek, dat hij de gewone boekhou- ding niet kon doen, deze aan een ander opge- dragen, maar nu is aan de commissie geble- ken, dat er nu eigenlijk al een derde persoon is. En het was geen gering bedrag, dat er voor uitgegeven is. De heer DIELEMANIk ben het eens met den heer Rruijsse, dat was f 257. Als hij dan nu die boekhouding zelf deed, waren we uit den brand, dan kunnen we hem f 300 opslaan, maar we krijgeh dien post voor schrijfwerk niet meer op de rekening. De heer OGGEL: Het is de vraag, of hij bij machte is dat werk te doen. De heer BAERT: Er is opgemerkt, dat de directeur tekortkomingen heeft en er wordt nu ook gesproken over een derden persoon in de boekhouding. Ik wil er echter op wijzen, dat het boekhouden veel omvattender is gewor- den en er heel anders uit ziet dan een 10 of 15 jaar geleden. Daar is veel meer werk aan. In het algemeen zijn de menschen met administra- tieve werkzaamheden ook zeer in salaris voor- uitgegaan en zulks is met den directeur niet het geval geweest. Dat is toch zeker een ar gument, dat hier gelden kan, om het voorstel der gascommissie aan te nemen. De VOORZITTER: Bij de gascommissie is ook overwegen, dat alle overige tractementen verhoogd zijn. De heer VAN DE BILT: Naar aanleiding der woorden van den heer Van Dixhoom wil ik met nadruk verklaren, dat het van mij niets persoonlijks tegen den directeur is, want als alles in orde is, zal ik de eerste zijn om aan een hoogere jaarwedde mede te werken. De heer VAN DIXHOORN: Ik heb dat ook niet beweerd, doch alleen aangestipt, dat u meer in de gelegenheid is om er iets van te hooren dan ik, die veel afwezig ben en weinig onder het volk kom. U kunt beter op de hoogte komen. D heer DE KRARER: Ik wil nog wel mee- meedeelen, dat de geheele gascommissie was voor een vprhooging met f 300. Nu weet ik wel, dat men er als lid van zoo'n commissie gemak- kelijker toekomt om daar voor te zijn, dan iemand die er buiten staat, maar dat vloeit dan toch ook weer voort uit de meerdere ken- nis die men van den gang van zaken heeft ge- kregen. Na rijp beraad heeft de commissie gemeend niets anders te moeten voorstellen, in de hoop, dat dan de samenwerking ook verbeteren zal, en het werk van den directeur zoodanig zal zijn, dat de raad er genoegen mede kan nemen De heer DE FEIJTER: Ik zal voor stem- men, al is het ook, dat ik een principieele tegenstander ben van tuschentijdsche verhoo- gingen. Be heb echter verleden jaar bij de begrooting al verhooging voorgesteld, die werd afgestemd en op dien grond meen ik nu voor ditmaal van mijn standpunt te mogen af- stappen. De heer RRUIJSSE: Maar het is dan toch de bedoeling, dat het extra-schrijfwerk zoo weinig mogelijk zal voorkomen en hij alles wat tot zijn taak kan gerekend worden zelf moet doen. Als de boeken zijn aangelegd, kan hij die toch zelf wel verder bijhouden De heer VAN DIXHOORN: Aan de hand van zijn instructie is toch wel uit te maken wat hij doen moet Ik moet er verder ook mee instemmen, dat het bezwarend is, om met die tusschentijdsche verhoogingen voort te gaan. Herhaaldelijk heb ik mij hier daartegen ver- klaard. Er kan geen agenda van een verga dering zijn of men vindt er een verhooging op van jaarwedde, tot zelfs voorstellen voor va- cantie-toeslagen of aanvragen voor een of an der doel. Men weet er geen regel meer in te onderscheiden en in principe ben ik er tegen, die tusschentijdsche verhoogingen te behan- delen. De heer RRUIJSSE: Ik wil nog te kennen geven, dat ik er niet tegen ben, dat de direc teur m speciale gevallen tijdelijk hulp krijgt maar dat moet geen vaste hulp worden, want naar de commissie vemam gaat die persoon er op vaste uren per week naar toe. Uit enkele opmerkingen blijkt, dat den leden der gascommissie hiervan niets bekend is. De heer OGGEL: Dit geeft mij aanleiding, gehoord de besprekingen voor te stellen. deze zaak nog eens aan te houden en een onder- zoek in te stellen. Er kan dan besproken wor den verhooging van jaarwedde te geven maar die tijdelijke hulp af te schaffen. De VOORZITTER: Daar is meen ik niets tegen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van den heer Oggel aangenomen. 6. Verzoek om beschikbaar stellen van een lokaa! voor het geven van een politie- vakcursus. Ontvangen is een adres van J. F. van Ber- kei, cursusleider te Vlissingen en Ter Neuzen die daann mededeelt, dat de Algemeene Ne- derlandche Bond, gevestigd te Utrecht, orga- niseert sedert verleden jaar in den lande poli- tie-vakcursussen ter opleiding van burgers en politiemannen voor het examen, hetwelk jaar- lijks van wege dien Bond wordt afgenomen ter verierijging van het politiediploma. De cursisten ontvangen wekelijks 3 uren les in de pohtiewetenschappen; 1 uur les in de Ne- erlandsche taal, terwijl zij mede onderricht ontva.ngen in Eerste Hulp bij ongelukken en mandwezen. De benoodigde boekwerken ont- vangen zij geheel gratis in bruikleen of wel in atbetaling van den cursus. De bedoeling van die cursussen is, dus in het algemeen het bijbrengen aan den eenvoudigen pohtiebeambte en a.s. politiebeambten, die pas worden toegelaten tot den cursus na gebleken algch-ele betrouwbaarheid en geschiktheid van meerdere kennis in hun vakken algemeene ontwikkeling, welke zoo hoog noodig is, mede m verband met de vele werkzaamheden en de vele nieuwe en ingewikkelde wetten, welke meer en meer aan de politie worden opgedra- gen, waarbij niet gevraagd wordt, .,of zij wel berekend is voor haar taak". U it de gemeente Axel en hare omgeving heb ben zich reeds 17 personen aangemeld, zoodat nu oolc te Axel een cursus kan worden opge- richt. Daartoe zijn ook reeds voorbereidingen gemaakt en hebben zich als leeraar aan dien cursus bereid verklaard: le de heer Van Houte, schoolhoofd a costi en 2e de waehtmeester der Ron. marechaussee Daneeveneens uit deze gemeente, beide heeren geheel ter zake bevoegd. De cursus moet evenwel kunnen beschikken over een gratis leslokaal, met, zoo noodig (des winters) vuur en licht, daar de zeker niet on- belangriike kosten, welke de cursus zal mede- brengen aan boekwerken en lesgelden aan de (de uitgaven zijn geraamd op c.a. t 1200) werkelijk te hoog zouden worden, in- dien de cursus bovendien nog het leslokaal ten zijnen lastet had. Adressant neemt daarom de vrijmoedigheid om bescheidenlijk de hulp van den gemeente raad in te roepen en verzoekt beleefd, hetzij aan den cursus gratis in gebruik te willen geven (des avonds) een leslokaal, zoo mogelijk met vrij gebruik van vuur en licht (des win ters), hetzij, indien daartoe de mogelijkheid niet bestaat, den politievakcursus te Axel wel eenige subsidie te willen verleenen, b.v. in den zin, dat de gemeente de kosten van een (par- ticulier) lokaal ten haren laste neemt. Waar nu reeds meerdere gemeenten (o.a. Ter Neuzen en Vlissingen) in dien geest hun hulp boden aan het zoo hoog noodige politie- vakonderwijs, daar meent adressant beschei denlijk ook bij dezen gemeenteraad om hulp te mogen aankloppen. Daar de opening van den cursus spoedig ge wenscht is, zal een eenigszins spoedige beslis- sing ten zeerste op prijs worden gesteld. De VOORZITTER: Burgemeester en Wet houders hadden eerst gedacht het gymnastiek- lokaal der openbare lagere school daarvoor be schikbaar te stellen, doch de heer Van" Houte wij st er op, dat dit in verband met het aan- brengen van de noodige borden en banken nog al duur zou worden, doch hij adviseert daarvoor beschikbaar te stellen een der lokaaltjes in ge bruik voor de normaallessen. Daar zou dan kunnen volstaan worden met het plaatsen van eenvoudige banken. Burgemeester en Wethou ders wisten niet dat het zoo kon opgelost wor den. Ze willen echter het advies volgen en stellen voor een der lokalen van de normaal lessen beschikbaar te stellen, voor zooveel noo dig verlicht en verwarmd. De heer VAN DE BILT: Ja, ik heb daar niets tegen als het niets kost, maar als die banken moeten gemaakt worden, heb ik er bezwaar tegen. De VOORZITTER: Dat zal, volgens mijn information, kunnen worden ingericht zonder kosten voor ons. De heer WEIJNS: Er is het vorig jaar een besluit genomen, dat, in het belang van het onderwijs, alle vereenigingen er uit moesten. Als we dit gaan toestaan, zullen anderen ook weer komen. Er staat een vereenigingsgebouw, ik zou hen maar aanraden, daarvan gebruik te maken. De heer DE RRARERIk ben het daarmede volkomen eens; ik wensch er ook niet aan mee te werken om nu opnieuw weer een vereeniging in de school toe te laten. De VOORZITTER: Tegenover den raad die de heer Weijns geeft moet ik opmerken, dat de kosten om van het vereenigingsgebouw ge bruik te maken zoo hoog zullen loopen, dat ze dat niet kunnen betalen. En in dat geval vra- gen ze van de gemeente eene subsidie, om die kosten te dekken. Ik zou het toch treurig vin den, als uit dergelijke overwegingen die cursus hier niet kon plaats hebben. In Ter Neuzen en andere plaatsen wordt die tegemoetkoming wel verleend. De heer ROSTER: We moeten hier de zaak niet verwarren, er is het vorig jaar gezegd, dat de zaken die onderwijs betroffen, en daartoe behoorde ook de landbouwcursus, er in zouden blijven, al is die er nu niet meer in. Ook dit betreft onderwijs. De heer DE FEIJTER: Ik wil er wel op wijzen, juist naar aanleiding van de omstandig heid, dat de landbouwcursus er niet meer kon blijven, omdat Zaterdagsmiddags het gymna- stieklokaa! daarvoor niet kon worden afge- staan. dat het den schijn zou gaan geven, dat de heer Van Houte alleen gunstig adviseert voor de zaken waarbij hij als onderwijzer be- trokken is. Ik ben van meening, dat het voor den landbouwcursus die op enkele dagen les gaf, best geschikt had kunnen worden. Ik zou hierop niet willen ingaan. De VOORZITTER: De landbouwcursus kon met, omdat die van de lokaliteit gebruik moest maken juist op een tijd, dat er voor de nor maallessen gebruik van gemaakt moest worden. De heer ROSTER: Het landbouwonderwijs wordt 's avonds gegeven en dan is het toch geen normaalschool naar ik meen. De VOORZITTER: Het kwam door den Za- terdagmiddag. De heer ROSTER: Daarvoor had de heer Van Houte de normaallessen dan toch vermoe- delijk wel op Zaterdagvoormiddag kunnen stellen. De heer DIELEMAN: Maar, we hebben het nu toch, naar ik meen niet over den landbouw cursus maar over een politiecursus Ik ben er ook niet voor, om de school voor allerlei ge- legenheden beschikbaar te stellen. Zouden de kosten zoo hoog loopen, dat geen gebruik kan gemaakt worden van het beursgebouw en we daarvoor dan een kleine subsidie gaven? De heer OGGEL: Waar blijkt dat van de school gebruik kan worden gemaakt, zonder dat het gewone onderwijs daarvan hinder heeft, zie ik niet in waarom we subsidie van misschien f 100 of f 200 zouden moeten geven om in een ander lokaal te gaan. De heer DIELEMAN: Omdat ik van tie veronderstelling uitga, dat de opleiding van politiemannen van dien aard is, dat we er wel iets voor mogen doen. Dq yOORZITTER: Het zou me «piiter voor de 11 jongelui, die zich voor dee^neming aan deri cursu° hebben aangemeld. De heer ROSTER: Hoeveel zijn er uit deze gemeente? Daar zijn er zeker van Roewacht en Zuiddorpe ook bij De VOORZITTER: Ik meen, dat ze voor het grootste deel uit deze gemeente zijn. Naar ik vermeen komt er ook nog een cursus in Zaamslag De heer KRUIJSSE: We geven hier ook subsidie aan de vereeniging en toen die ge vraagd werd, werd in het vooruitzicht gesteld, dat hier een cursus zou worden ingericht. Nu vragen ze daarvoor lokalen, of, indien we die niet kunnen geven, subsidie om die te betalen. Voor een naaicursus hebben voor een paar jaar ook geen lokaal beschikbaar gesteld. Gaan we nu weer hiermede beginnen, dan ko men we op glad ijs. Ik zal dus tegenstemmen. Met den landbouwcursus is dat een ander ge val. Die heeft hier jaren en jaren bestaan. Het is jammer genoeg, dat het daarmede zoo geloopen is. Dat is een nalatigheid van den gemeenteraad. die daarop niet bedacht was, toen besproken werd schoollokalen voor de nor maallessen beschikbaar te stellen. We hadden daarop moeten letten. De VOORZITTER: Ik wil even opmerken. «lat aan de subsidie niet de voorwaarde is ver- bonden, dat hier een cursus zou worden ge- houden. De heer KRUIJSSE: Dat beweer ik o^k niet maar het stond in het adres als lokmiddel voor de subsidie. De OORZITTER: Als de raad op andere wijze steun wil geven voor het verkrijgen van een lokaal, heb ik niets tegen het standpunt dat verschillende sprekers innemen, maar ik zou het jammer vinden, als de jongens van hier naar een andere plaats moeten. De heer KRUIJSSE: Dan zou de gemeente een ander lokaal moeten geven, maar dan komen we ook voor moeilijke gevallen Het begrip onderwijs is rekbaar Ook het geven van onderncht in zingen is onderwijs en dan zou m<=n met even veel recht ook daarvoor van de gemeente een lokaal kunnen vragen. Dan zul len we telkens voor de vraag staan wat niet en wat wel mag. De heer WEIJNS: Ik wil er nog wel eens op wijzen, dat, toen we hebben gesproken over het afstaan van de school voor normaallessen, dat de andere zaken van onderwijs de vakschool en den landbouwcursus, daarvan geen hinder zouden ondervinden Ik heb er daarom vreemd van opgekeken, toen ik hoor- de, dat de landbouwcursus er niet kon blyven. Als we dit gaan toestaan, zullen we een an der die komt ook niet kunnen weigeren, anders zouden we met 2 maten meten. Ik zou er wel voor te vnden zijn een kleine subsidie te geven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. W ATERZUCHT EN DE NIEREN. Waterzueht is op hooping van water in het lichaam, doordat de nieren niet in staat waren om het af te voeren. Het is niet een ziekte op zich zelf, maar een verschijnsel van een orga- nische ziekte. Of gebrekkige nieren, of een hartkntraal kunnen de oorzaak zijn, doch daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Morgens optredende verschijnselen van waterzueht (pafferigheid onder de oogen en in het gezicht) wijzen op een nieraandoening. Zwellmgen van de voeten en handen na mspan- ning, vooral 's avonds, kunnen aantoonen, dat het hart is aangedaan. Dikwijls treedt waterzueht door nierzwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt verklaard door het feit, dat de nieren dan meer bloed te filtreeren hebben. Deze oveispanning kan de nieren verzwakken. Andere indirekte oorzaken van waterzueht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaarloosde gevallen kunnen de beenen en het lichaam enorm opzwellen, en de buik, de borst en de hersenen worden aangedaan. Heete luchtbaden zijn nuttig doordat zij de huidporien openen en reinigen, en geregelde stoelgang is noodzakelijk. Deze beide voor- zorgen verlichten het werfe van de nieren. Maar gebruik om deze organen te help n en te versterken Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit spe ciale niergeneesmiddel. Te Ter Neuzen verbijgbaar bij Wed. A. v, Overbeeke-Leunis, a f 1.75 per docs. 36 als de vereeniging het vereenigingsgebouw ge- bruikt, maar daarvoor moet ze dan zelf zor gen, daar moeten wij niet voor zorgen. De heer DE KRAKER: Het is wel degelijk een voorwaarde geweest, dat de landbouwcur sus ook in de school kon blijven. De heer VAN DE BILT: We hebben te veel geluisterd naar het advies van den heer Van Houte, die toen meende dat het wel kon en wiens standpunt was: de school voor het kind. De heer VAN DIXHOORNIk meen dat de schuld niet moet geweten worden aan den heer Van Houte, maar aan den gemeenteraad zelf, die steeds te krenterig is geweest om iets voor de gemeente te doen. Als deze zaak de gemeente voorbijgaat, heeft met bestuur dit aan zichzelf te wijten en het is het eerste niet waarmede zulks het geval is. Zooiets moet niet afhangen van het advies van een onderwijzer of van een particulier, die op eigen voordeel uit is. De raad had allang moeten zorgen, dat er hier een geschikte gelegenheid was om een en ander onderdak te brengen. De VOORZITTER: Het is zeker, dat hier groote behoefte bestaat aan een degelijk lo kaal, en wanneer daarin niet voorzien wordt, zullen we blijven tobben Er zal werkelijk iets moeten gebeuren, want vandaag zitten we met dit, morgen met dat. Met de keuring voor de militie is het ook zoo. De wet legt ons de verplichting op, daarvoor een lokaal beschik baar te stellen. We hebben nu een lokaal in de school aangewezen, maar de dokters hebben al geklaagd, dat dit er niet geschikt voor is. Misschien zou het goed zijn, dat plannen ge maakt werden om een gebouw te koopen het beursgebouw dat te koop is of een andere gelegenheid. Laten de leden eens be- denken, wat het meest geschikt zou zijn dan werd de zaak opgelost, maar nu zitten we al- tijd moeilijk. De heer WEIJNS: Ik ben daar zoo niet voor, want als het van de gemeente is willen ze alien weinig betalen en bij een particulier gaat dat beter. Voor het vereenigingsgebouw geven we reeds subsidie. De VOORZITTER: Nu is men geheel af- hankelijk. En al was het nu, dat er op de bij— dragen die betaald worden eens iets te kort kwam, dan zou dat toch niet zoo erg zijn, want dan profiteeren alien er toch van. De heer DE FEIJTER: Hoelang duurt die cursus. De VOORZITTERIk meen 2 jaren. De heer DE FEIJTER: Dan zou ik willen voorstellen de zaak eens aan te houden en eens te informeeren wat verwarming en ver- lichting zou kosten, want dat kost toch ook geld en er wordt meestal nogal aardig mee om- gesprongen. Daarmede kunnen we dan voor een subsidieregeling rekening houden. Als we dan susidie geven en niet over de school laten beschikken, blijft de raad op het goede stand punt. De heer OGGEL: Er is wel bezwaar tegen uitstel, want de cursus zal spoedig moeten aanvangen. De heer DE FEIJTER: Welnu de raad moet immers toch weer al gauw vergaderen? De heer VAN DIXHOORN: U: vindt het jammer, dat het er op dit gebied in Axel zoo bij staat, maar het is nu eenmaal zoo en niet anders, en dan moet dit ook weer maar voor- bijgaan, zooals reeds andere dingen voorbij- gegaan zijn. De heer OGGEL: Ik meen, dat dit geen standpunt is, dat we moeten innemen. Als we dan vroeger gedwaald hebben, is het toch be ter, dat we van dien weg afgaan. De school kan worden afgestaan, er is dus gelegenheid, zonder dat dit schade doet aan den goeden gang van zaken. De heer VAN DIXHOORN: Ik onderschrijf de stelling, dat, nu eenmaal besloten is, dat alle vereenigingen uit de school moeten, we er nu ook niemand meer in moeten toelaten. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met 6 tegen 5 stem- men. Voor stemmen de heeren Roster, Baert, Dekker, Dieleman, Oggel, Van de Bilt'; tegen stemmen de heeren Van Dixhoom, Weijns, De Kraker, Kruijsse en De Feijter. 7. aststelling van het heffingspercen- tage voor den hoofdelijken omslag. De YOORZITTER deelt mede, dat is inge komen een circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland, d.d. 5 Juli jl„ waarin wordt verzocht het heffingspercentage voor den hoofdelijken omslag ten spoedigste vast te stellen en daarvan mededeeling te doen. De eenige gegevens die Burgemeester en Wet houders daarvoor hebben zijn het pas vastge- stelde viermaandsch kohier. In verband met het in de begrooting voor opbrengst van den hoofdelijken omslag geraamde bedrag stellen Burgemeester en Wethouders voor, het hef fingspercentage voor 1921/22 vast te stellen op 1,27. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. If V H H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 3