8EMENGDE 8EHICHTEN. komt. Gisteren was ik op Swanley-college te Kent, en daar heefc het mjj getroffen, hoeveel getegenheid er voor vrouwen is, om wetenscbappelijk werk te verrichten op het land. Ook frappeerde mjj de rnoeder- Ijjke zorg, waarmee zjj de experimenten met planten en jonge dieren verrichten, en waarvan zooveel voor het welsiagen afhangt. Mies Sybil Thorndike, de actrice, zei Och, het doet er niet toe, of er zooveel vrouwen over zjjn. Zji kuunen uitstekend eea zelfstandig leven leiden, Alle beroepen staan tegenwoordig voor de vrouw open, en trouwen is niet noodig. Miss Genevieve Ward was ook optimistisch gestemd. Het komt alles vanzelf terecht meende zij. KINDERRECHTBANK. f-r jongens, die appelen hadden gts olen, verschenen dezer dagen te Londen voor de eerste kinderrechtbank krachtens de nieuwe wet. Voor het eerst werd daarbjj recht gesproken buiten een rechtzaal, namelyk in het raadhuis van Lambeth. Den recht- ter Hay Halkett stonden mevrouw La Ohord en de heer Owen Jacobson. twee vrede- rechters, terzjjde. De rechter legde een boete van vjjf shil lings op en droig den ouders op, het geld, dat zjj daar voor oetalen moesten, geleidelyk af te houden van alle zakgeld, dat de jongens kregen. #Ik wenseh", zeide hjj, »dat gjj in een aanteekenboekje alles op- schrijft. Telkens wanneer gjj, in gewone omstandigheden, twee stuivers zoudt gege 'en hebben, geeft gij een stuiver en zoo voort tot uw jongen u de vijf shillings in zes maanden tjjds terugbetaald heeft. DE WERKLOOSBE1D IN ENGELAND VERM1NDERT. Uit de officieele gegevens, welke dezer dagen door het Britsche departement van Arbeid zijn gepubliceerd, blykt, dat het aantal als werkloozen ingeschreven personen op 28 Juli 1.870.000 bedroeg. Yergeleken met de vorige week beteekent dit een achter uitgang met 138 500, terwjjl sedert het begin van de maand het aantal werkloozen met 300.000 is verainderd. Te Londen is het aantal werkloozen deze week verminderd met 5100. Het bedraagt thans 173 994. PRIJSDAL1NG IN DE VER. STATEN BN EUROPA. Volgens een rapport van het bureau voor statisiiek aan het ministerie van arbeid te Washington zjjn de prjjzen van de stapel- goeieren in de Vereenigde Staten, sinds het hoogste punt in 1920 bereikt werd, met 46 pCt. gevallen. Dit percentage is hooger dan in elk ander land. VoediDgs- midd-len geven met een prjjsverlaging van 531/,, pCt. den toon aan, terwjjl brandstoffen en verlichtingsartikelen bet krachtigste tegenstand hebben geboden aan de alge- meece prjjsverlaging en slechts 171/3 pCt. in prjjs zijn gedaald. Als men voor de gemiddelde prijzen in 1913 in de Vereenig de Staten het cjjfer 100 vaststelt, dan was dit eijfsr'op zeker oogenolik in 1920 niet minder dan 264. In April van het loopende jatr was het cyfer gedaald tot 146, hetgeen dns slechts 46 pCt. boven het cyfer van voor den oorlog is. In dezelfde periode stegen de prijzen in Groot-Brittanie van 100 tot 313 in 1920, in Duitsehland tot 1714 en in Frankrjjk tot 588. In April j.l. waren deze cijfers 199, 1429 en 347, zjjnde een daling van 36 pCt. voor Groot-Brittannie, 7 pCt. voor Daitschland en 41 pCt. voor Frankryk. De buiiengewone deflatie van het Duitsche geld moet verantwoordeljjk worden gesteld voor de geringe prijsdaling in dat land. De voortdurend hooge prjjzen in de Vereenigde Staten, aldus vervolgt de »Chi- cago Tribune", die bovenstaande cjjfers geeft, hebben een eigenaardige uitwerkiDg op het koopend publiek, welke op haar heart er weer toe meewerkt de huidige crisis te doen voortduren. De aankoop zelfs van de allernoodzakeljjkste zaken wordt tot het laa'st mogeljjke tjjdstip uit- ge«teld en d>ze onis'andigheid doet haar stigen iuvloed gelden op het algemeene zakenleven. De prodnctie wordt oveial be- perkt en zoowel de groothandel als de detailhandelaren bljjven met hun voorraden zitten, daar de koopers zich tot het uiterst noodzabeljjke beperken. TER NEUZEN, 1 AUG. 1921. CONCERT. Het muzickgezelschap „L)e Vereenigde Werklieden" is voornemens^ ter gelegen- heid van den jaardag van H. M. de Konin- gin-Moeder op morgen, Dinsdagavond, te halt negen uur, op de Markt het volgende programma uit te voeren: 1. Volkslied. 2. Miss Neyrac, one step, arr. M. P. Harte. 3. La fille du Regiment, tantaisie Jos. Kesseis. 4. Alpenrozen, groote wals 5. Grande Fantaisie-polka, voor 2 cla- rinetten E. Marsal. Pauze. 6. De Vogelhandelaar, fantaisie Ztller. 7. Tilt we meet again, Whiting. 8. Oarde d'Honneur, marche Aug. Enhaes. 9. Wilhelmus. NOG EEN AFSCHEID. J.l. Vrijdag waren wij getuige van het af- scheid van het derde hoofd eener onder- wijsinrichting alhier binnen een verloop van enkele weken, n.l. van den heer F. van Dix- hoorn, als hoofd van school B, wien door den gemeenteraad tegen 1 September eer- vol ontslag als zoodanig is verleend. De heer Van Dixhoorn was alhier ruim 37 jaar in die betrekking werkzaam. In dien tijd zijn zeer velen door hem opgeleid, waar- onder meerderen die thans een eervolle po- sitie in de maatschappij innemen. Hij heeft ook steeds medegewerkt, om te trachten met bescheiden middelen het onderwijs op hoo ger peil te brengen. Daarvan zullen zeker zij kunnen getuigen, die zich herinneren de wijze waarop de eerste M. U. L. O. klassen aan zijne school werden ingericht, met een tekort aan lokalen en een tekort aan per- soneel. Deze klassen werden aldaar weer opgeheven om in een welingerichte, ruime lokaliteit en met flinke leerkrachten doch onder eens anders leiding te worden on- dergebracht. Toen dit niet de resultaten bracht die men er van verwachtte, en die nieuwe inrichting werd opgenomen in de rijks hoogere burgerschool, is het meer uit- gebreid lager onderwijs weer terug onder- geb^acht in school B, onder leiding van den heer Van Dixhoorn. Het valt wel te begrij- pen, dat al die veranderingen op het betrok- ken schoolhoofd niet steeds een aangenamen indruk moeten hebben gemaakt. Ondanks alles bleef hij zijn taak met ijver voortzetten. Hij leefde voor het onderwijs. Aan het pu- blieke leven nam de heer Van Dixhoorn wei- nig deel. trad zelden op den voorgrond, waarvan hij trouwens ook geen vriend is. Alleen bij nationale feesten hebben verschil- lende commissies meermalen van zijn ge- waardeerde hulp genoten, door de leiding die hij gat bij de schoolkinderfeesten, het dichten van feestcantates, enz. Ook verschillende feestnummers van ons blad in de verloopen jaren bevatten gaar- ne gelezen gedichten van de hand van den heer Van Dixhoorn, naar aanleiding van nationale gedenkdagen. Hij was voor ons in dit opzicht een zeer gewaardeerd mede- werker. Hij heeft thans zijn werk aan de school meenen te moeten beeindigen, op een tijd- perk, dat het hem nog mogelijk is van zijn rust te genieten, nu het hem nog mogelijk is arbeid te verrichten geheel naar zijn ge- noegen. Die verlangde rust zij hem van harte ge- gund. In den laatsten schooltijd der vorige week, nam de heer Van Dixhoorn in de verschillende klassen voorloopig afcheid van de leerlingen. Na den schooltijd verzamelden zich in zijn woning het onderwijzend personeel, en werd hij namens hen toegesproken door den heer L. J. de Vries. Als blijk van waardeering voor de behandeling die zij steeds van hem genoten hadden en als hulde van een aan- tai oud-leerlingen werd den heer Van Dix hoorn aangeboden een pendule met zijstuk- ken, een brillendoos en een album met de namen der gevers, benevens een bloemen- hulde van het onderwijzend personeel. Aangenaam verrast door deze hulde be- tuigde de heer 'Van Dixhoorn zijn welge- meenden dank. Het gemeentebestuur meende het aftreden van den heer Van Dixhoorn als hoofd van school B niet onopgemerkt te moeten later, voorbijgaan. Zii hadden hem uitgenoodigd tegen 4 uur in de raadzaal, waar met burgemeester en wethouders tegenwoordig waren de in- specteur voor het lager onderwijs, de heer Pattist, verschillende raadsleden, het onder wijzend personeel van school B, de hoofden der openbare scholen, en afgevaardigden van de plaatselijke schoolcommissie en de ouder-conimissie van school B. Nadat hij den heer Van Dixhoprn en voorts alle aanwezigen had welkom gehee- ten, bracht de burgemeester den arbeid van den heer Van Dixhoorn in herinnering. Hij wees er op, dat sommigen door den dood uit hun werkkring worden weggerukt, dat anderen hun werk moeten beeindigen omdat hun lichaamskracht niet voldoende meer is om het voort te zetten, maar dat het zeker een voorrecht is zijn taak te kunnen neer- leggen nog, menschelijker wijs gesproken, in de voile kracht van het leven, zooals dit met den heer Van Dixhoorn het geval is, en hij wenschte hem een nog lange, welverdiende rust toe. Hij bracht voorts hulde aan de wijze waarop hij zijn taak alhier heeft verricht, en die, al zal zij hem teleurstelling niet heb ben bespaard, toch ook vele oogenblikken van voldoening moet hebben geschonken. bij het vernemen, dat oud-leerlingen, die door hem waren gevormd, tot eervolle po- sities in de maatschappij waren gekomen. Hij heeft steeds getoond belang te stellen in het onderwijs en in de leerlingen en heeft hen ook, zelfs wanneer zij de school ver- laten hadden, nog met raad gediend, wan neer die gevraagd werd. Hij hoopt en ver- trouwt, dat, waar dit voor sommigen hun- ner mocht noodig zijn. deze ook nog in de toekomst, als de heer Van Dixhoorn te Mid- delburg woont, niet te vergeefs zullen aan- kloppen. Namens het gemeentebestuur dankte spreker den heer Van Dixhoorn voor zijn arbeid, alhier in het belang der jeugd en der maatschappij verricht en beval de ge- meente en de gemeentenaren verder in zijn welwillende herinnering aan. Hierna sprak de heer Pattist en bracht namens het rijksschooltoezicht hulde aan de verdiensten van het scheidend schoolhoofd, hem een aangename rusttijd toewenschend. Door den heer De Groot werd het woord gevoerd namens de collega's, hoofden van scholen, hetgeen hij met te meer genoegen deed, daar hij ook een 5+al jaren als onder wijzer bij den heer Van Dixhoorn werkzaam was, en in zijn latere loonbaan van diens leiding heeft kunnen genieten. Door den heer L. J. de Vries werd het woord gevoerd namens het onderwijzend personeel. Hij verklaarde, dat zij" hun chef een welverdiende rust gunnen. hoewel zij hem met spijt de school zien verlaten. In de 371/2 jaar, dat hij aan die school ver- bonden was, was hij steeds voor zijn (per soneel een goed chef, die steeds ook voor hunne belangen trachtte te zorgen. ,en een goede verstandhouding wist te onderhou- den. Hij zal steeds bij hen als zoodanig in aangename herinnering blijven. Hoewel daartoe geen opdracht ontvangen hebbende, omdat het wegens de vacantie niet mogelijk was geweest een vergadering der plaatseiijke schoolcommissie te beleggen na de ontvangst der uitnoodiging van bur gemeester en wethouders, meende de heer A. C. de Pauw als voorzitter toch zeker uit haar naam te spreken, als hij zich aansloot bij de verschillende woorden van hulde die hier gesproken waren, terwijl hij ook als oud-leerling der normaalschool te Axel dank bracht voor het onderwijs aldaar ook van den heer Van Dixhoorn genoten. Ook de heer De Ridder, sloot zich als lid der schoolcommissie bij de verschillende sprekers aan, zich tevens uitende als oud- leerling, die met dankbaarheid herdenkt het op de school van den neer Van Dixhoorn genoten onderwijs, en hem een langdurlge rust toewenscht. Ten zeerste aangedaan door de gespro ken woorden en de gevoelens die deze bij hem hadden opgewekt, betuigde de heer Van Dixhoorn daarvoor zijn dank. Hij ver klaarde, dat het zijn verlangen was zijne taak neer te leggen op een tijdstip, dat hij nog de kracht bezit om te rusten. Niet, dat het zijn voornemen is een leven van niets- doen te leiden. Hij heeft de hem opgelegde taak naar zijn beste weten vervuld, al was het ook, dat hij zich zijn loopbaan wel eens anders had voorgesteid. Zijn rustic wenscht hij thans te benutten, om mogelijk gekoesterde idealen nog te zien verwezen- liiken. Er is ook.nog een reden die het hem niet doet spijten, dat de tijd gekomen is zijn werk neer te leggen. Er zijn symptomen en ver anderingen op onderwijsgebied, onder de onderwijzers, zelfs in de houding der leer lingen, die zoo geheel anders zijn dan vroe- ger, en die, het doet hem leed dit te moeten zeggen, geen verbeteringen zijn. De geest der leerlingen tegenover de mderwijzers is geheel anders dan vroeger en zij komt noeh het onderwijs, noch den leerlingen ten goe- de. Ook onder de onderwijzers is dat he. geval. De vroegere geest van verdraagzaam- heid, van onderlinge waardeering verdwijnt meer en meer, om plaa*> te maken voor een wantrouwen zaaien, en verdeeldheid, daar men verschil van meening over zaken, ter- stond meent te moeten beschouwen als per- soonlijke verschillen. In het bijzonder wendt hij zich daarom tot den inspecteur, den heer Pattist, wlen hij de kracht toewenschf dien maar al te veel opkomenden geest te onderdrukken en den tijdstroom in een betere bedding te leiden, tot wetzijn van het onderwijs. Hij wil wel erkennen, dat zijn werk niet altijd even gemakkelijk is geweest, dat hem teleurstelling en miskenning niet onthouden is, doch daar tegenover stonden ook oogen blikken van tevredenheid, die het onaange- naipe weer deden vervagen. Den tijd hier doorgebracht zal hij niet vergeten en hij beveelt zich in aller herin nering aan. De burgemeester sprak hierna nog een slotwoord en sloot de bijeenkomst. TWEE JUBILE's. Naar we vernemen is de heer L. J. de Vrie$, onderwijzer aan school B, 40 jaar bij het onderwijs werkzaam. Was dit feit van algemeene bekendheid geweest, dan zou het dezen onderwijzer, die ook buiten de school velen gaarne met raad en daad bij- staat, zeker niet aan belangsteiling hebben ontbroken, evenmin als zijn broeder, de heer W. D. de Vries, die heden zijn zilveren la bile als onderwijzer herdenkt. GEREF. GEMEENTE. Na geruimen tijd van een leeraar versto- ken te zijn geweest, ontving de Geret Ge- meente alhier gisteren haar meuwen leer aar, Us. B. van Neerbosch. Na in den voormiddag door Ds. A. Verhage van Mid- delburg, die tot tekst had gekozen 1 Pe^tr. '5 2, te zijn bevestigd, hield Ds. Van Neer bosch de9 namiddags zijn ititrede, daarbij tot teksf nemendej 1 Cor. 2 1 en 2. Aan het eind van den namiddagdienst werd de nieuwe leeraar hartelijk toeges- sproken door den ouderling F. Dekker Az., die hem den steun toezegae van het kerk- bestuur in zijn zware taak. Hij verzocht de gemeente staande den nieuwen leeraar toe te zingen Ps. 6b 2. In antwoord hierop liet Ds. van Neer bosch nog zingen Ps. 133 3. Zoowel des voor- als des namiddags vul- de een groote schare het kerkgeibouw, CONCERT VAN „CRESCENDO". Gisteravond gaf de orkestvereeniging „Crescendo", directeur de heer J. Bierle, het aangekondigde concert in „De Buiten-So- cieteit". Het bezoek was redelijk. Zij die opkomen waren hebben zich goed geamu- seerd, zoowel met de uitvoering der verschil lende muzieknummers, als bij het bal, dat den avond besloot. LANDARBEIDERSWET. Bij Kon. besluit van 19 dezer is toege- laten als vereeniging uitsluitend ter bevor- dering van de verKrijging van onroerend goed door landarbeiders werkzaam: de Vereeniging ter bevordering van de verkrijgmg van onroerend goed door land arbeiders „Land van Axel", gevestigd te Ter Neuzen, kring de gemeenten Axel, Hoek, Ter Neuzen en Zaamslag. RIJKSPGSTSPAARBANK. Bij Komnklijk besluit) van 8 Juli l.i. is bepaald, dat bij de rijkspostspaarbank in plaats van 50 gulden, zooals tot nu toe, aan de postkantoren rechtstreeksch eens in de zeven dagen bedragen tot 100 gul den zullen kunnen worden terugbetaald, mits deze met uitmaken het geheele te- goed van den inlegger. HI JKSTELEFOON. Bij K. B. van 13 Juh jl. (Stbl. 937) is bepaald, dat het niet geoorloot'd is inter- loc^le en Internationale gesprexken aan te vragen van uit een ander perceei dan dat hetwelk in de aanvrage voor het gesprek is aangegeven. Door ot vanwege den directeur-generaai kan van deze bepaling in bijzondere geval len ontheffing worden verleend. EEN HUIi INGESTGRT. Oonderdagnacht is te Middelburg het grootste deel van het cafe „de Eendracht" op de Markt, meengestort; waarbij twee dakkappen, een zolder en een deel van het cafe, o.a. een voor de kermis opgesl-a- gen tooneel en een deel1 van het buftet werden vernield. Een viertai der bewo- ners, die nogf in het cafe werkzaam wa ren, hoorden gelukkig het vallen van steenen uit den muur en wisten zich bij- tijds in veiligheid te brengen, zoodat per- soonlijke ongelukken niet voorkwamen. Ue materieele schade is zeer groot. AXEL. Bij gelegenheid van den jaardag der Ko- ningin-Moeder zal „Concordia" concert geven op de kiosk, 's avond 8,30 uur,jnet het volgende programma: 1. Volksliederen. 2. Valse Nationale, wals over oude volkswijzen. 3. Beriatrix, ouverture. 4. Marcia Sintonico, marsch. Pauze. 5. Horn mage a 1'Umon, marsch. 6. La Jardinaire, polka voor bugle. 7. Cendrilonnette, taffitaisie. S. Carte postale illustree, schofjisch. 9. Nos petits' soldats, marche militaire. SAS VAN GENT In eene Zaterdag ten 10 uur belegde Raadsvergadering werd met algemeene stemmen besloten tot elecjtrificatie van de Gemeente door te contracteeren met de N. V. Glas- en Spiege'fabrieken en Maatschap pij tot vervaardiging van Kunstmestsitoften en Chemische producten alhier gevestigd. Vdlgens mededeeling van. den Voorzit ter zal deze wijze van verlichting betrekke- lijk beterkoop uitkomen dan aansluitiner bii de P. Z. E. M. Cijfers werden niet genoemd, doch aan- gezien de Raadsleden voor den aanvang der vergadering in de gelgenheid zijn ge weest de desbetreftende stukken in te zien en het voorstel van B. en W.fzonder discussie werd aangenomen, meenen we te mogen verondenstellen, dat het voor de Sassche ingezetenen inderdaad voor- deeliger zal zijn de electrificatie van de gemeente op deze wijze te bevorderen.i dan te wachten op den door de P. Z. E. M. te leveren stroom. Dit staat in ieder geval vast, dat het ver- lichtingsvraagstuk op deze wijze veel spoe- diger zijn beslag zal krijgen, dan te wach ten tot de Provinciaie haar bedrijt zal kun nen beginnen te exploiteeren. ROOMSCH-KATHOliEKE LANDDAG. Onder begunstiging van heerlijk zomer- weer had alhier gisteren de Roomsch-Katho- lieke propagandadag plaats. Zij is in alle opzichten naar wensch geslaagd. Uit alle deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen waren de Katholieken naar hier opgekomen, per trein, tram, schip, fiets, enz. enz. zoodat onze stad bijna te klein was om alle opge- komenen ruimte te bieden. De opening had plaats in den voormid dag, met een plechtige H. Mis in de Pa- rochiekerk, waar de Z.Eerw. heer Hack, aal- moezenier van den arbeid in het Bisdom Breda, de openingsrede hield. In den namiddag had de optocht plaats, waaraan vele vereenigingen zoowel uit deze als uit andere gemeenten deelnamen. Voor- al trokkeji de praalwagens aller aandacht. Door de schippersvereeniging St. Nicolaas uit Ter Neuzen werd er aan deelgenomen met een versierde en bemande boot, de vis- schersvereeniging van Philippine was geko men met een model mosselvisschersvaartuig, terwijl er voorts waren van Sas van Gent- sche vereenigingen de wagens „Rerum No- varum", het ,,Wit-Ge!e-Kruis" en ,,Bouw- vakken", terwijl een Westdorpsche vereeni ging er met den „Maria-wagen" aan deel- nam, en voorts muziek- en zanggezel- schappen. Na afloop van den optocht werden op een viertai plaatsen vergaderingen gehouden. In die voor den middenstand en de werk- gevers in het Hotel Rotterdam trad als spreker op Prof. Knaapen, Norbertijner Pater; in die voor de arbeiders-beweging de heer A. H. J. Engets; in de vrouwen-afdee- ling mevr. Brouns-Besouw. Voorts werd nog een afzonderlijke vergadering gehouden voor de Ieden van den spoorwegbond St. Raphael. Van 4,30 tot 6 uur werd op de markt met groot succes een concert gegeven door de nieuwe harmonie Vlijt en Volharding" van Hulst, directeur de heer Aug. Eeckhout. Ten slotte had in de parochiekerk, die keurig versierd was, de algemeene verga dering plaats, waarin als sprekers optraden, nadat de voorzitter van het comite, de heer L. J. M. Maertens de bijeenkomst had ge- opend, de heeren Ch. van der Bilt en Mr. Dr. J. van Best. Deze bijeenkomst werd opgeluisterd door een symphonieorkest onder leiding van den WelEerw. heer R. de Bie. kapelaan te Groe- nendijk, die met zijne vereeniging de laat- ste jaren bij gelegenheden dat Katholieken sarnenkwamen, reeds velen kunstgenot ver- schafte. Bij de groote menigte die dezen voor de Katholieken glorievollen dag bijwoonde, zal zij lang in de herinnering blijven voort- leven. Loop der bevolking van Ter Neuzen In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: E. H. M. van Woerkom, zonder beroep, Westkolkstraat 8, van Breda. A. Donze, dienstbode, O 60, van Axel. M. Waegenaer, zonder beroep, O 17, van Zaamslag. C. P. Leunis, zonder beroep, Tholens- straat 35, van Amsterdam. Vertrokken: M. M. Jansen, dienstbode, Van Boven- straat 39, naar Goes. B. J. Delaigle, zonder beroep, O 42, naar Utrecht. A. A. Bruggeman, schippersknecht, Visch- steeg 4, naar Rotterdam. H. G. ten Bruggen Cate, Weskolkstraat 20, Directeur R. H. B. S., naar Purmerend. B. S. V. Guilliet, zonder beroep, Diikstraat 67, r.aar Heerlen. H. L. C. Kok, leeraar R. H. B. S., Lange Kerkstraat 20, naar Groningen. VERNUFTIGE WRAAKNEMHNG. Een juffrouw in de Tollenstraat te Rot terdam heeft bij de politie aangitte gedaan dat haar bovenburen de affoerbuis van den W.C. hadden afgesneden en de leiding naar haar bed hadden gevoerd waardoor dit ge heel is bedorven. EEN VIJFDE SLACHTOFFER. Men meld ons nader uit Zwolle, dat het 14-jarig jongetje, dat bij het inslaan van den bliksem in een te Rechteren onder de gemeente Dalfsen staande boerdery werd getroffen, thans ook is overleden. De naam van de getroffeD familie is Mannes van den Bosch. ROEI-ONGELUK OP DEN AMSTEL. Te Amsterdam is op den Amstel een roeibootje, waarin twee jorgelui zaten te schommelen, omgeslagen, waardoor beiden te water raakten. Nadac zjj aan den wal waren gebracht, bleek dat een overleden was. De andere jongen is per outo van den G. G. D. naar zijn woning vervoerd. Te- vergeefs was getracbt by den eerste de lerensgeesten op te wekken. ONDER EEN GROND-1NSTORTING BEDOLVEN. Een 40-jange grondwerker te Maastricht is nabij de nieuwe gasfabriek onder een grondinstorting bedolven. Hoewel zynmede- arbeiders hem na eenige minuten weer te voorschyn haalden overleed hy aan de bekomen inweniige kneuziogen. GROOTE BRAND. Cuca half tien Orak Zaterdagmorgen te Sprang een felle brand uit. By den bevigen wind en droogfe viel aan blusschen niet te denkea. Acbt huizen naby de schoenfabriek van de firma Zwart gingen in de vlammen op. DE GELE HAND. Het personeel van een der groote bank- instellingen te Amsterdam klaagde reeds geruimen tijd over het feit dat uit mantels, jassen of taschjes, in de kleedkamers be- waard, herhaaldelyk dlngen werden gemist. Speciaal geld nleek een dankbare n vondst" te zyn. Bedragen van zestig, van negentig gulden «-n meer werden reeds op deze wyze vermisr. Een kantoorjuftrouw, die de zaak nader wenschte te onderzoeken, stelde zich in verbindirg met een scheikundige, die haar aanried in de verschillende zakken een poeder te strooien dat in aanraking gekomen met de menschelyke huid daarop gele vlekken achterlaat. Het poeder werd gebruikt, met het ge- volg dat gisterochtend een der schoonmaak- sters van de bank met een gele hand haar bezigheden verrichtte. De politie werd van het gebeurde op de hoogte gebracht en hoewel de vrouw ont- kent zich aan diefstal van welken aard dan ook schuldig te hebben gemaakt, is zy voorloopig in verzekerde bewaring gesteld. BROEDERL1EFDE. Een mooi geval van oroederliefde wordt aan het ,/N. v. h. N." medegedeeld. Een jong, ongehuwd persoon te Groningen werd ernstig ongesteld, tengevolge van bloedver- giftiging door het geheele lichaam. De dokter achtte genezing mogelyk. indien voor 't verontreinigde bloed nieuw, versch bloed in de plaats kon worden gegeven. Een broeder van den patient verklaarde zich na deze uitspraak terstond bereid tot deze aderiating, teneinde het leven van den ander te kunnen behoud-m. Een daad, waarvoor hem niet genoeg bulde kan wor den gebracht. GRATIS VULL1NG. Een handelaar te Heerenveen biedt vaten te koop aan meteen gratis vailing met heerlyk drink water. IN DE KOELKAMER. Maandagavond, zoo deelae men aan de Avondster mede, was de heer H., fabrikant te Bergen op Zoom, werkzaam in de koel- kamer van zijn fabriek, toen ongemerkt de deur dicht sloeg. Door hulpgeroep wist hy de aandacht van voorbjjgangers te trekken, die den heer H. uit zjjn koele gevangenis verlosten. Was het hem niet gelnkt, de aandacht tot zich te trekken, dan zou de heer H. in een heete Julimaand een zeldzame ervaring hebben opgedaan. HET NOODWEER IN LIMBURG. 1 doode en 1 gewonde, Woensdagavond omstreeks acht uur woedde alhier een verschrikkelyk onweder, gepaard gaande met hevige stortregens en een geweldigen orkaan. Gedurende een kwartier hield het weer aan. Vooral in het westelijk gedeelte der stad en in 't bjjzonder op de Kapellerlaan heeft er een verschrikkelyke verwoesting plaacs gehad. Boomen ter dikte van 75 c.M. middenlyn braken af ais lucifers. Honderden boomen in den omtrek zyn middendoor gebrokenop verschillende plaatsen zyn de daken der hnizen tientallen meters weggeelingerd, terwyl zeer vele straten bezaaid waren met afgewaaide pannen. Op een plaats is de bliksem ingesiagen. In de heide werd iemand door den bliksem gedood, terwijl een persoon licht werd ge- wond. Ook de schade aan de landerjjen is door hagelschade zeer aanzienlijk, terwjjl het aantal afgekapte en beschadigde boomen ruim 500 bedraagt. EEN SCHEEPSRAMP. De Fransche stoomer #Ville de Casa blanca", die dezer dageu de haven van Algiers verliet met een lading phosphaat bestemd voor HueDa in Spanje, is Vrijdag- morgen j.l. gezofiken onder de volgende omstandigheden Het schip had dan geheelen nacht onder normale omstandigheden gevaren. Er stond een lichte bries. Tegen vijf uur in den morgen deelde de hoofdmachinist den kapitein mede, dat een straal water de machinekamer binnendrong. De kapitein deed onmiddelyk alle pom pen in werking stellen. Hoewel deze pompen een groot capaciteit bezaten, konden zjj het toch niet van het snel wassende water winnen, zoodat het vuur onder de ketels doffr het water werd ge- doofd. Tegeljjkertjjd begon het schip zeer sterk te hellen. De booten werden uitgezet en de geheele bemanning nam erin plaats. Even later werden de booten opgemerkt door het Fransche stoomschip ,/Ohesine". De geheele bemanning werd opgepikt en kwam behouden aan laud.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2