Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Laatste Berishtan. BURGERLUKEN STAND. Ingezonden Mededeelingeu EEN KOSTBAAR KACHELVUURTJE. Een paar zigeuners, die te Pfarrhofen bij Inn hun kamp hadden opgeslagen en naar de plaatselijke wedrennen waren geweest, zagen bij hun terugkomst tot hun groote ontsteltenis, dat hun kinderen de kachel in den woonwagen hadden aangemaakt. Dit zou niet zoo erg zijn geweest, wanneer hun ouders de kachelpijp niet hadden uitgeko- zen als bewaarplaats van hun geheele for- tuin. Een bedrag van ongeveer veertigduizend gulden ging verloren, evenals het gouden horloge van den vader en de oorringen en andere sieraden van de moeder. Hoe die zigeuners aan veertigduizend gulden kwamen, meldt het bericht helaas met. EEN MISDAAD. Van een gruwelijke misdaad te Parijs ge- pieegd, maken de Parijsche bladen melding. Dinsdagmiddag om half een zag de con cierge van een huis aan de Avenue du Maine een man met allerlei stukken bagage de trap afkomen. Op een vraag van den concierge antwoordde de man, dat hij van de familie Gagnepain kwam, die uit de stad ging. De dienstmeid van de familie kwam ook met bagage beneden, alles werd op een taxi ge- laden en de man en de meid reden er mee weg. Toen de heer Gagnepain's avonds om half acht met zijn zoon uit 't kantoor thuis kwam vonden ze mevrouw Gagnepain,. een zeer ziekelijke vrouw van 59 jaar, dood op haar bed liggen met gebonden armen en beenen, en prop in den mond. Het onmiddel- lijk ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de meid met haar vrijer, een jongen van 20 jaar, de misdaad gepleegd hebben. Zij zijn gepakt en hebben alles be- kend. Er wordt aangenomen, dat mevrouw Gagnepain door verstikking ten gevolge van den prop in den mond gestorven is. De moordenaars hebben bij hun verhoor het grootste cynisme aan den dag gelegd. Tegen den commissaris van politie, die hem een verhoor afnam, zeide de jongen: ik bof nou ook nooit eens; ieder jaar word ik voor den Men Juli ingepikt. WOLVEN IN ZUID-FRANKRIJK. Uit Marseille wordt, aan de Times ge- meld: In de boschrijke buitenwijken van de gemeenten Signes en Rougairs in het de- partement Var ondervinden de boej-en veel last van troepen wolven, die zich sedert ruim veertig jaar daar niet meer hadden vertoond. Een der boefen zag voor zijn oogen zeven van zijn schapen dooden door de wolven, die ook van een anderen boer zeventiem schapen doodden. Er heerscht een paniek onder de inwoners dezer gemeenten. De pretect van Var ver- zocht dringend om bescherming van de boeren. DE DROOGTE IN ENGELAND. Een verslaggever van de Daily Mail heeft zich tot den leider, der Koninklijke Sterrenwacht te Greenwich gewend met de vraag, of deze een verklaring kon ge- ven van de ongekende droogte, welke thans in Engeland heerscht: Doch, de sterrenkundige gat ten antwoord: „Voor mij is de droogte een even groot geheim als voor ieder ander. Ik kan er; geen ver klaring van geven. Er valt geen regen, en dat is' alles." Overal droogen de rivieren op en ver- schroeien korenvelden en weiden. Wan neer er regen valt, dan zijjn het slechts een paar droppels. De te velde staande oogst dreigt geheel verloren te gaan. Ook de Londensche parken zijn geheel geel geschroeid. EEN GEVAARLIJKE REDDING. Een inwoonster van Fleet in het Engel- sche graatschap Hampshire, bemerkte de zer dagen, dat haar huisf in brand stond en dat het niet mogelijk was, langs de trap te vluchten. Zij sprong in haarnacht- gewaad uit het raam van haar slaapka- mer, een hoogte van tien meter. Daar- na riep zij een meisje, dat in een aan- grenzend vertrek sliep, en verzocht haar, haar kindje van achttien maanden naar beneden te werpen. Het meisje deed dit en met bewonderenswaardige kalmte ving de moeder haar kindje in de armen. Geen van beiden had eenig letsel bekomen. TWEE DRAMA'S IN SRANJE. Naar de Times-correspondent uit Lis- sabon seint, zijn in Portugal dezer dagen twee vreeselijke misdaden aan het lichi gekomen. De een was een wraakneming, welke op een berooving op den open- baren weg volgde, en de andere een hui- selijk drama. Een landman, diet een paar ossen op de markt te Santorein, 40 mij- len ten noorden van Lissabon, had ver- kocht, keerde met zijn dochten van daar naar huis terug. Het meisje droeg de beurs met het ontvangen geld. Onderweg verwijderde zij zich een oogenblik, docn toen zij lang weg bleet, maaxte de vader zich ongerust, en begat zich met den ver- ioofde van zijn dochter, dien hij tegenge- kornen was, op weg, om haar te zoeken. Zij hadden zich met geweren gewapend, daar zij weinig goeds vennoedden. Toen zij een boschje passeerden hoorden zij lui- de roepen, en na eenig zoeken vonden, zij het meisje naakt aan een boom gebonden. Vier personen hadden haar overvallen en van alles beroofd. De beide mannen wik- kelden het kind in een meegenomen stuk stot, en begaven zich met hjaar naar, een in de buurt zijnde herberg. Hier zaten vier mannen, die door het meisje als haar aan- vallers werden herkend. De vader en de verloofde gelastten den waara zijn huis uit te gaan, sloten de deur, en schoten de vier bandieten neer. Zij keerden vervol- gens naar huis eii twee weken later kwam een en ander aan het licht. Het huiselijk drama vond plaatsi in een tamilie van een weduwnaar met vier kinde ren, die hertrouwde met een weduwe, wel ke zelf ook vier kinderen had. De kinde ren van de weduwe gedroegen zich weldra zeer slecht en mishandelden die van hun tweeden vader voortdufend. De man werd na een hevige scene zoo opgewonden dat hij de vier aangenomen kinderen in een put verdronk. EEN LANGE REIS. Het Britsche stalen schip William Mit chell heeft, naar gemeld wordt, 26b dagen noodig gehad om de reis van Gulport (in de Golf van Mexico gelegen) naar Buenos Ayres te maken, een atstand van 6000 mijlen. Het schip had te kampen met sterken tegenwind. OVERGANGSEXAMENS R. H. B. S. TE TER NEUZEN. BeVorderd van klasse I naar klasse II: P. C. van Aerde te Sluiskil (met taak Hoog- Duitsch); j. H. Balkenstein; P. L. Bom te Axel; P. E. v. Cadsand; J. Dieleman te Axel; C. J. van Drongelen te Hoek; J. C. Eekman; M. P. L. Eggermont te Clinge; Pa. de Feij- ter te Hoek; H. L. J. Guequierre; J. de Kra- ker; M. C. Timmerman; J. A. Hoi te Axel; C. den Hollander te Axel; H. J. de Jonge; L. P. v. d. Molen; P. J. M. v. d. Plassche; H. C- Visser; H. P. M. v. Wei. Herexamen: D. j. Oggel te Axel (stelkunde). Bevorderd voor klasse II naar klasse III: M. Hamelijnck te Sas van Gent; E. F. van Kemseke te Hulst; M. L. Remerij te West- dorpe; D. P. Solleveld; P. J. Stouthamer te Sas van Gent; A. Vervaet te Westdorpe; J. A. Vink te Axel. Herexamen: R. F. E. van Dommelen te Walsoorden; (Fransch); E. j. Eggermont te Walsoorden (meetkunde); J. J. de Feijter (Fransch); O. A. Guinau te Westdorpe (Fransch); F. Swagemaker te Philippine (Fransch). Afgewezen 9. Bevorderd van klasse III naar klasse IV. R. E. Begheijn; P. J. Brand te Hulst; C. Dees; J. le Feber te Axel; C. J. de Haan; D. A. v. Houte te Axel; J. Kaan; C. M. Nee- teson te Sas van Gent; G. v. d. Pitte; F. G. G. Reinier; A. Veenstra; A. Voerrrian. Herexamen: J. C. v. d. Peijl (Fransch; J. Wisse te Zaamslag (Meetkunde). Afgewezen: 4. Bevorderd van Ijlasse IV naar klasse V: J. A. Klaassen. Herexamen: A. J. Dees te Hoek (Fransch; M. Dijkwel te Axel (Nat. Scheik.) M. S. A. Luwema te Zaamslag (Meetkunde). Afgewezen 1. Waar geen woonplaats is vermeld woont de leerling te Ter Neuzen. INCiEZONUEN STUKKEN. (Buiten verantwoordehjkheid der Redactie. SCHEEPVAARTBEWEGING. 8 Juli. Belg. s.s. Piomer, 14355 M3., rest la ding, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. York, 3202 M3.„ stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Zweedsch s.s. Betula, 2959 M3., ledig, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Fox, 393 M3., tostaat, van Gent naar Little Hampton. Fransch s.s. Celte, 2600 M3., ledig, van Trouville voor Gent. Eng. s.s. Deerhound, 1189 M3., ledig, van Rochester voor Gent. Eng. s.s. larrix, 1215 M3., ledig, van Queensborough voor Gent. Eng. s.s. Mar) Alston,883 M3., kolen,! van Gent naar Scarborough. Belg. s.s. Rrsse. Marie Jose, 619 M3., ledig, van Gent naar Ostende. Eng. s.s. Nortolk! Cbast, 2775 M3., ko len, van Gent naar Beltast. Eng. s.s. Pembroke Coast, 2288 M3., ko len, van Gent naar Plymouth. 9 Juli. i Fransch s.s. Outreau, 5303 M3., kolen, van Gent naar La Rochelle. Eng. s.s. Hornby Castle, 11916 MX, gemengd, van Galveston voor Gent. Eng. s.s. Pendragon Castle, 12320 M3., gemengd, van Fernandina, voor Gent. Eng. s.s. Yarria, 1215 M3., koien, van Gent naar Rochester. Eng. s.s. York, 3202 M3., stukgoed,j van Gent naar Hull. Eng. s.s. Borthwfck, 31S2 M3., stuk goed, van Gent naar Leith. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. 10 Juli. Grieksch s.s. Argostoli, 10826 M3., le< dig. van Algiers voor Gent. Eng. s.s. Ellinda, 340 M3., ledig, van Yarmouth voor Gent. Noorsch s.s. Adolt Urban, 1560 M3., ledig, van Rochester voor Gent. Eng. s.s. Iris, 1176 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Belg. s.s. Dalmatier, 3401 M3., stuk goed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Rosie, 326 M3., ledig, van Colchester voor Gent. Eng. s.s. Maymaid, 10866 M3., kolen,: van Gent naar St. Nazaire. Eng. s.s. Cahiracon, 5296 M3., kolen; van Gent naar Grangemouth. Eng. s.s. Deerhound, 1189 M3., kolen,. van Gent naar Rochester. Eng. s.s. River Ribble, 3145. M3., stuk goed, van Goole voor Gent. Van 8 tot 10 Juh zijn langs de Midden- sluis 69 binnenvaartuigen op- en 55 afge- schut; langs de Westsluis 8 op- en 8 at- geschut. ST. JANSTEEN. ZUIDDORPE. ZONNETIJD. D A G E N. Voortn. Nam Donderdag 14 Juli 8.57 9.35 Vrijdag 15 10.09 10.44 Zaterdag 16 11.07 11.45 Zondag 17 12.11 Maandag 18 0.36 12.57 Dinsdag 19 1.17 1.36 Woensdag 20 n 1 54 2.12 Mijnheer de Redacteur! Gaarne wenschte ik het volgende onder de aandacht Uwer lezers te brengen. In de on- middeliijke nabijheid van school C, Java, is men bezig met het afbikken eener ketel. Dit geschiedt in de stadswerkplaats, welke destijds gebouwd is op het speelterrein(van de school. Erg hinderlijk is dit geklop voor het onderwijs, vooral nu onze ramen zooveel mo gelijk geheel open staan. Ik heb mij er steeds over verbaasd, dat men eertijds van een schoolspeelplaats ruimte kon afnemen voor het bouwen van stads-werk- plaats--n en beer-remise. Het getuigt niet van veel liefde voor ons onderwijs. Het is te hopen, dat de nieuw te bouwen kopschool het beter zal treffen en men later haar speelplaats niet zal inkrimpen voor gelegenheden als boven- bedoeld. Misschien is tegen dien tijd ons on derwijs zoodanig in aller achting gestegen, dat we daarvoor geen vrees meer behoeven te hebben! Met dank, Uw dw., A. C. DE PAUW, Onderwijzer, school C. Huwelijks-aangiften. 24 Juni. Josephus Herre- wijers, oud 21 j., jm. en Leontina Pierssens, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Juni. Lndovicus Petrua Johannes van den Brande, oud 24 j., jm. en Julia Mathilda van Haver, oud 24 j., jd. Geboorten. 4 Juni. Maria Louisa, d. van Josephus Augustinus Frankevijle en van Marie Justine van de Walle. 5 Juni. Josephus Bernardus, z. van Johannes Baptist van Acker en van Eugenia Mathilda Hesters. 7 Juni. Joseph, z. van Eduard Ferket en van Ger- maine Jacobs. 9 Juni. Jozef Benedictus, z. van Petrus Franciscus de Cock en van Anna Maria Boussen 14 Juni. Leonia. d. van EduardusSturmen en van Rosalia Lievens. 15 Juni. Ivon Maria, d. van Joannes Jacobus de Kindt en van Louisa Johanna Polfliet. 17 Juni. Maria Jdsepha, d. van Jozef Schuerman en van Clementina Breijaert. 18 Juni. Hijpolitus, z. van Ferdinandus Vergauwen en van Leontina Rosalia de Smit. 22 Juni. Joseph, z. van Theophilus Thiron en van Emma Maria Gijssel. 24 Juni. Omer Joseph, z. van Josephus de Bruijn en van Maria Emelia de Kind. 24 Juni. Gusta Maria, d. van Camile Savoije en van Emelia Maria Strooband. Overlijden. 15 Juni. Josephus Benedictus deCock, oud 6 dagen, z. van Petrus Franciscus en van Anna Maria Boussen. 20 Juni. Seraphina Stallaert, oud 79 j., wed. van Augustinus Ludovicus Sturm. 22 Juni. Lucia Maria Strobbe, oud 19 j., d. van Eduardus en van Maria Francisca de Bot. 25 Juni. Johanna Savooij, oud 1 mnd., d. van Irma Maria. 28 Juni. Camillus Albertus van Avermaete, oud 23 j., z. van Dominicus en van Congtancia Lievens. 30 Juni. Gusta Maria Savoije, oud 2 dagen, d. van Camile en van Emelia Maria, Stroptiand. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Juni. Jean Henri De- puijdt, oud 26 j., jm. en Alice Marie Magdalena Kock- uijt, oud 26 j jd. 22Juni. Augustinus Aloysiusde Vos. oud 24 j., jm. en Martha Hermon, oud 23 j., jd. Theophilus de Ridder, oud 29 j., jm. en Bertha de Ridder, oud 24 j.. jd. Geboorten. 8 Juni. Gerardus Josephus, z. van Josephus de Groene en van Bertha Maria Aerens. GEMEENTERAAD VAN HOEK. Vergadering van Dinsdag 12 Juli 1921. Voorzitter de heer A Wolfert, burgemeester. Tegenwoordig de heeren Guiran, J. A. Meer tens, A. Meertens, Dieleman en Koster. Afwezig de heer Van Doeselaar Een vaca- ture. Na opining der vergadering worden de no- tulen der voorgaande gelezen en met alge- meene stemmen onveranderd vastgesteld. D Voorzitter stelt aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopneming bij den boekhouder van het gemeentelijk eleetrisch be- drijf. Daaruit blijkt, dat over 1920 is ontvan gen f 13.205,83 en gedurende 1921 f 5263,15, samen f 18.468,98, en dat is uitgegeven in 1920 f 12.453,66 en in 1921 f 5454.64, samen (17.499,20, zoodat meer is ontvangen dan uit gegeven f 969,78, welk bedrag in kas aan- wezig was. Aangenomen voor kennisgeving. b. Procesverbaal van de kasopneming bij den gemeenteontvanger, waaruit is gebleken, dat is ontvangen over 1920 f 74.301,55 en ge durende 1921 f 46.286,05, samen 120.587,60 en dat is uitgegeven over 1920 81.664,78, en gedurende 1921 30.711,05, samen f 112.375,83, zoodat meer is ontvangen dan uitgegeven f 8211,77, welk bedrag in kas aanwezig was. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een adres van P. Pladdet en 29 anderen, die daarin te kennen geven, dat zij groot ge- brek aan drinkwater hebben en dit niet kun- nen bekomen dan wanneer zij dit op een verren afstand gaan halen Zij verzoeken daarom hen te willen helpen rhet het maken van een wel- put of het slaan van een northonpomp in hun- ne buurt. De VOORZITTER geeft te kennen, dat deze bewoners van den dijk van den Koudenpolder zich steeds voor het verkrijgen van water heb ben kunnen behelpen met den put van den heer P. Scheele. Zij zouden daar nog mee geholpen zijn. doch die put geeft thans weinig water, omdat zij zou behooren te worden schoonge- maakt. De eigenaar doet dit niet, en de men- I schen uit de buurt. die er belang bij hebben, doen het ook niet. De eigenaar is genegen toe te staan, dat de put wordt schoongemaakt en wil de menschen ook veroorloven er water uit te halen. De heer DIELEMAN vraagt, of ze geen water kunnen halen uit de inlage. De VOORZITTER meent, dat ze dan even- goed naar het Boerengat zouden kunnen gaan, maar het is nog al ver uit de buurt Hij zou de menschen nog eens willen wijzen op het belang dat er voor hen bij betrokken is, om den waterput van den heer Scheele zelf schoon te maken. Vroeger schijnt dat ook al eens ge- daan te zijn, tenminste, dan hebben de men schen er gezamenlijk een sommetje voor uitge- legd om dat werk te betalen. Zijn ze daartoe niet te bewegen, dan zou hij het maar voor rekening der gemeente willen laten doen. De heer A. MEERTENS heeft daar niets op tegen, maar vraagt, of het toch geen aanbe- veling zou verdienen om er van gemeentewege een pomp te plaatsen. Men beloopt nu de kans, dat de gemeente den put laat reinigen en de eigenaar later de menschen niet wil vergunnen, dat ze er water uit halen. Daar bij J. Pladdet is ook een pomp geboord en die geeft goed water. De VOORZITTER verklaart, dat de heer Meertens er niets van blijkt te weten, Pladdet heeft daar een welput geplaatst. De heer A. MEERTENS acht dit wel moge lijk, maar meent, dat ei»<ioch eerst geboord is, om te zien of men water kreee. De OORZITTER acht dat niet onmogelijk, maar merkt op, dat de gemeente daar geen grond bezit en dat men dus, als men er een pomp zou willen plaatsen, men zou moeten be- ginnen om eerst een stuk grond te onteigenen. Bovendien, er zou geruimen tijd verloopen eer een pomp geplaatst was en de menschen be hooren dadelijk te worden geholpen. Be heer A. MEERTENS: Natuurlijk, ze zijn het vlugst geholpen door het in orde brengen van den put van Piet Scheele. Hij zou er dan maar niet larger over praten en het maar van wege de gemeente doen. De VOORZITTER zou toch liever den men schen er eerst nog eens op wijzen, dat het hun eigen belang is om voor den put te zorgen. Het moet tegenwoordig maar alles van wege de gemeente komen. De heer A. MEERTENS: Och, die menschen betalen ook hun belasting en ze willen ook wel eens iets van de gemeente profiteeren. De VOORZITTER meent, dat die menschen dat door de inrichting van het gemeentebestuur en verschillende andere zaken reeds doen. Na tuurlijk krijg je ze dan van overal, van den Wulpenbek, van de Asschestraat, van Maurits- fort De heeren A. MEERTENS en DIELEMAN: Neen, die put aan Mauritsfort hebben de men schen zelf gekuischt. De OORZITTER: Waarom kunnen ze dat dan aan den Koudepolder ook niet? De heer A. MEERTENS: Zoo iets is al moei- lijk, als de menschen er niet over tot overeen- stemming kunnen komen en, blijkens hun adres schijnt zulks het geval te zijn. De heer KOSTER zou het ook maar ineens voor rekening der gemeente nemen, want het 1 i spreekt toch van zelf, dat de menschen van I avond al weten, dat, als zij het niet doen, de gemeente het zal doen en dan doen zij het van zelf niet meer. Hij meent dat het gebrek aan drinkwater toch een veel sterkere pressie zal zijn om't te doen dan de moreele pressie die de Voorzitter op hen wil uitoefenen, maar als ze het voor watergebrek niet doen, zullen ze het ook niet doen voor den Voorzitter. Hij zou het evenwel alleen doen, wanneer er zekerheid be- staat, dat de menschen er voortdurend water mogen halen. De VOORZITTER verklaart, dat de heer Scheele er geen bezwaar tegen heeft, dat de menschen er voortdurend water halen, mits ze maar to'kens het hek dicht doen. De heer KOSTER: En als er dan eens 1 het hek openiaat, moeten de anderen er dan ook van verstoken blijven? De VOORZITTER: Dan sluit hij het af, men kan maar moeilijk gaan uitzeeken wie nalatig is geweest en er ook geen post bij zetten om bepaalde personen te beletten te komen. Doch al zal er een eens het hek laten openstaan, zal hij nog niet terstond de weide afsluiten. Het is echter zoo geen bezwarend werk, om het hek telkens dicht te doen. De heer DIELEMAN: Zou er in dien put voldoende water opwellen? De VOORZITTER: De put geeft, als die in orde is, in voldoende mate water. Met algemeene stemmen wordt overeenkom- stig het voorstel van den Voorzitter besloten. 2. Oninbaarverklaring belastingposten. Burgemeester en Wethouders stellen voor on- inbaar te verklaren: a. van de aanslagen in den hoofdelijken omslag f 404,16; b. schoolgelden. f 5,10. c. hondenbelasting. f 4,50. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 3. Gemeenterekening. Aangeboden wordt de gemeenterekening over 1920. De ontvangsten hebben bedragen f 74.423.39. de uitgaven f 81.664,78, zoodat het tekort beloopt (7241,39. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1920 bedraagt in ontvangsten f 2065,5314, In uitgaven f 2119,07%, het tekort alzoo f 53,54. De rekening van het gemeentelijk eleetrisch bedriif wijst aan een bedrag in ontvangsten van f 11.216,19, in uitgaven van f 10,413,10%, alzoo een goed slot van f 803,08%. Uit de rekening van het levensmiddelenbe- drijf over 1920 blijkt dat dit een tekort op- leverde van f 799.54%. De VOORZITTER benoemt als commissie van onderzoek dezer rekeningen de heeren Kos ter, A. Meertens en Dieleman, die de opdracht aanvaarden. 4. Wijziging reglement Burgerlijk Armbe stuur. Naar aanleiding van den door Gedeputeerde Staten bij Prov. blad no. 16 van 11 Febr. 11. gegeven wenk, stellen Burgemeester en Wet houders voor aan het Reglement voor het Bur gerlijk Armbestuur. vastgesteld bij raadsbe- sluit van 8 Juli 1913, toe te voegen: Dat, alvorens tot het uitbesteden van kinde ren in een gezin zal worden overgegaan, dat gezin waarborgen zal moeten geven. dat een goede verpleging in dat gezin mogelijk is, dat voor het kind zal kunnen worden beschikt over een afzonderlijk bed, dat in het gezin reinheid heerscht, dat ter plaatse gelegenheid zal be- staan tot het zoo noodig verkrijgen van ge- neeskundige verpleging. Het kind zal passend school onderwijs moeten worden gegeven en het gezin.zal zooveel mogelijk van dezelfde gods- dienstige gezindte moeten zijn als waartoe de ouders van het kind behoorden en de gelegen heid voor het volgen van godsdienstonderwijs moet verzekerd zijn. Het kind mag wel bezigheden verrichten, doch niet in den zin, dat het zou gelijk zijn te stellen met een werkkracht in loondienst. Voorts wordt bepaald, dat een ambtenaar on het gezin waar een kind verpleegd is toe- zicht zal houden. De heer KOSTER merkt op, dat die bepa- ling in deze gemeente wel geen uitwerking zal hebben, aangezien die gevallen hier niet voorkomen. De VOORZITTER beschouwt het ook meer als een formaliteit, aangezien van wege het armbestuur alhier geen kinderen zijn uitbe- steed. De voorgestelde wijziging wordt aangenomen met algemeene stemmen. 5. Voorstel tot heffen van opcenten op de personeele belasting. Burgemeester en Wethouders stellen voor, vast te stellen eene verordening op het heffen van opcenten op de personeele belasting, als volgt: bij een huurwaarde tot f 100 ?>0 opcen ten, meer dan f 100f 150 55 opcenten, meer dan f 150f 200 60 opcenten, meer dan f 200 f 250 65 opcenten, meer dan f 250— f 300 70 opcenten, meer dan f 300f 550 75 opcenten, meer dan f 400 80 opcenten. De heer KOSTER verklaart zich tegen die progressieve heffing. De gemeente heeft dien aanslag niet in handen en kan er dus geen in- vloed op uitoefenen. Men moet dat maar aan- nemen, zooals dat tegenwoordig door de com- miezen wordt gedaan. Hij haalt als voorbeeld aan een zwager. Die heeft een woning met toe- behooren op het dorp duur gehuurd en moet nu een hoogere personeele belasting betalen dan een r .v'f familielid in den Koudenpolder wo- nende, die een veel ruimere woning heeft. En dan komt de gemeente ook nog eens, om een hooger percentage te vragen. De VOORZITTER meent, dat men den stand waar een woning staat ook in aanmerking moet nemen en de hooge huur is misschien oor- zaak van den hooigeren aanslag. Vroeger meen- den wij. dat wij eerst boven een huurwaarde van f 300 meer dan 50 opcenten mochten ko men. maar nu gebleken is, dat men bij een la ger bedrag ook al hooger mag heffen, hebben wij deze verordening voorgesteld. We hebben voor de gemeente niets dan geld noodig en dan moeten we het halen waar het te krijgen is. dig is, maar waarom dat dan alleen gezocht De heer KOSTER weet wel, dat er geld noo dig is, maar waarom dat dan alleen gezocht in opcenten op de personeele belasting, aarom die voor de grondbelasting dan ook niet pro- gressief gemaakt De VOORZITTER: Omdat het bij de per soneele belasting wel en bij de grondbelasting niet mag. De verordening wordt aangenomen met 4 stemmen tegen 1. Voor stemmen de heeren Die leman, J. A. Meertens, Guiran en A. Meertens; tegen de heer Koster. Daarna wordt de verordening op de invor- dering der opcenten met algemeene stemmen vastgesteld. 6. Vaststellen verhoudingscijfer hoofdelij ken omslag. De OORZITTER stelt namens Burgemees ter en Wethouders voor het verhoudingscijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelasting vast te stellen op 1,57, zulks op grond van de uit- komsten van het onlangs vastgesteld kohier. j De heer KOSTER maakt bezwaar en meent, dat de gemeente zooveel opbrengst niet zal noodig hebben. Hij zou eens willen wachten. tot de ontvanger het eindcijfer van het kohier heeft vastgesteld. dan weet men het zeker. De VOORZITTER meent, dat de raad het j nu toch ook vrijwel weet uit het vastgesteld j viermaandsch kohier. Is er bovendien wet over Alle jeukende huidkwalen als eczema, uitslag, netelroos, acne, winter- handen enz., en ook lichte kwalen als zadelpijn, insectenbeten, kloven enz. worden geheeld door aanwending van Foster's Zalf. Prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. 6 dan komt dat een volgend jaar ten goede. Wel is waar worden nu geen belastingen enz. meer afgetrokken, maar het bedrag voor noodzake- lijk levensonderhoud is verhoogd, zoodat het eindcijfer niet zooveel verschil zal maken. Uit- stiellen der beslissing mag niet. Gedeputeerde Staten vragen zoo spoedig mogelijk het ver houdingscijfer op te geven en in het vervolg zal dit voor Mei moeten geschieden. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 7. Omvraag. a. De heer DIELEMAN vraagt, of men met het spannen van koperdraad is gekomen tot den Driedijk. De VOORZITTER antwoordt, dat men maar gekomen is tot den Binnendijk. De heer J. A. MEERTENS heeft bij het af- kemende ijzerdraad van het eleetrisch net ge- zien, dat er bij is, dat zoo goed als doorge- roest is. Hij vraagt of Verijzer nog zal nagaan of er geen verdere plaatsen zijn waar het net verteerd is om dit dan met koperdraad te ver- vangen, daar dit gevaarlijk zou worden. De VOORZITTER zegt, dat er nog 50 K.G. koperdraad voorhanden is en dit bestemd is om daarmede dringend noodige herstellingen te verrichten of versleten draad te vervangen. b. De heer KOSTER wijst op de groote droogte en vraagt, of er wel voldoende maat- regelen zijn genomen om in geval van brand alle plaatsen in de kom der gemeente te be- reiken met de brandspuit. De VOORZITTER geeft te kennen, dat dit voor een groot deel wel het geval zal zijn. Men beschikt over 400 meters slang en kan van uit de eerste kreek komen tot aan den Noorddijk en de daaraan staande gebouwen in rechte lijn bestrijken. Verderop aan de school enz. zou het moei- lijkheden kunnen opleveren, daar de put bij de kerk leeg staat. De hoop is dan gevestigd op den Hoekschen put. Die zou nog al kunnen meevallen, blijkens vroeger genomen proeven en zou wel voor anderhalf uur vol doende zijn. Ook zou er nog een paar honderd meters slang aangeschaft kunnen worden. Nog bedenkt hij, dat wellicht de slangen der oude spuit daarvoor dienst zouden kunnen doen. De heer KOSTER denkt, dat die oude slan gen uiteen zouden vliegen. De VOORZITTER denkt, dat men die wel op het eind zou kunnen gebruiken. Als er reeds 400 M. slang op staat, is de persing niet zoo groot meer. Met 100 M. slang kreeg men een straal van 27 M. hoog, maar met 400 M. slang was de waterstraal maar 15 M. meer. Als er nog 100 M. slang bij kwam was het mis schien maar 12 M. en als er dan nog 100 M. aangekoppeld werd kwam men misschien wel niet hooger meer dan 5 M., ofschoon het een motor is van 8 paardekracht. De heer KOSTER zou den Voorzitter willen aanraden, eens een onderzoek in te stellen. Hij wijst er op, dat nu toch is uitgemaakt, dat de in zijne buurt staande woningen met de spuit niet kunnen worden bereikt. Als een woning in brand vliegt, is die in vele gevallen niet meer te redden, maar behoedt men toch de aangrenzende woningen. Als daar ter plaatse brand ontstond zou het gevaar ontstaan, dat daar een geheel gedeelte door het vuur werd aangetast, omdat de brandweer het niet kan bestrijken. Nadat nog gewezen is op het water in den Valput, en wat daarmede te^bereiken is (de Voorzitter meent alleen de hofstede van den eigenaar, den heer J. de Feijter) zegt de Voorzitter toe, nog eens een onderzoek in te stellen naar hetgeen zou kunnen worden ge daan. c. De heer KOSTER geeft te kennen, dat hij gaame de agenda der vergadering spoe- diger zou ontvangen Nu was het pas Zater- dagvoormiddag half 12 en is er dan maar 1 dag om de stukken te komen inzien. De VOORZITTER merkt op, dat de agenda in elk geval is thuis gezonden met inachtne- ming van den termijn genoemd in de Gemeen- tewet. Er zal zooveel mogelijk met den wensch rekening worden gehouden, doch in dit geval kon het niet vlugger, daar spreker eerst Vrij- dagavond thuis gekomen is. De heer KOSTER merkt op, dat toch reeds des Woensdags een verslaggever te Ter Neuzen in het bezit der agenda was. De VOORZITTER licht den heer Koster in, dat dit wel mogelijk is, aangezien die heeren een ongeteekende agenda krijgen, doch die voor de raadsleden door hem moeten worden onderteekend. d. De heer A. MEERTENS deelt mede, dat het water uit de pomp op het sehoolplein, of schoon oogenschijnlijk, zeer geschikt voor drinkwater is, als men het kookt; doch het be- zinksel een zoodanig beeld vertoont, dat men er vies van zou worden. De VOORZITTER meent, dat dit een gevolg is van de derrielaag waar het water door moet. Dat zullen plantaardige bestanddeelen zijn. Het water ziet er anders toch mooi uit. Dat is mis schien ook niet zoo, als de pomp lang gestaan heeft. De heer A. MEERTENS geeft te kennen, wel eenig verschil maakt. Als iemand nu water juist zeer vroeg gehaald. Hij stemt ook toe, dat het zoo goed om te drinken is. De VOORZITTER zegt toe, het water uit die pomp voor zekerheid nogmaals te zullen laten onderzoeken. De heer A. MEERTENS meent ook nog de veronderstelling te kunnen uitspreken, dat het water uit die pomp toch uitsluitend bestemd is voor drinkwater De VOORZITTER antwoordt bevestigend. Het schuren is verboden. Ook het halen van water met tonnen is verboden. Er waren er die 8 tonnen per dag weghaalden. Daartegen zijn maatregelen genomen. De heer A. MEERTENS meent, dat het toch wel eenig verschil maakt Als iemand nu water noodig heeft voor het spoelen van flesschen. De VOORZITTER meent, dat juist dezulken, die het water als het ware voor industrieele doeleinden gebruiken, moeten trachten zich op andere wijze te voorzien. De gemeente tracht te zorgen voor drinkwater, in deze buitenge- wone tijden. Niemand meer het woord verlangende, sluit de VOORZITTER de vergadering. it H II H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 3