GEMENGPE 8EBICHTEW, Laatste Berichten. Handelsberich tea. LANDBOUWBERICHTEN. I p tier bevolking van Ter fteuzei. TENTOONSTELL1NG TREKPAARD DEN HAAG. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. wijst op een pokkenepidemie, aU een der vreesrlykste o.-rdeelen Gods. Op de ge- brekkij;e wjjze ran bestriding in vroeger tgden. Nu zegt de wetenschap, dat zulke epi- demiea niet meer roorkomen, is een gevolg van de vaccinatie. D.t is volgens sprekerDe waarheid in 't aangezicht slaan. Er zjjn andere oorzaben, als afzonderiDg van een poklijder, uitroeien der pokhaardeu, verbeterde woningtoestanden enz. Nu teekent spreker op zjjn eigen manier, de angst der moeder voor de gevo'gen der pokinenting, nitkomende in't gezegde Mijn kind is nog zoo z<vak, ik wtcbt nog maar wat. Dan als 't kind naar school moet, ja, dan waagt ze't maar. Een moeder waagt wat met haar kind, Hjj noemt de mis- leid'ng door moeder en docter van het kind, dat het niet zoo erg is, geen pjjn doet enz., goddeloos. Een Engelsch geleerde ontdekte op de uiers en spenen der koeien zweren, pokken en constateerde, dat de melkers en melksters die door de etter uit die zweren wel eens besmet waren geweest, tjjdens een pokkt-n- epidemie niet zoo vatbaar waren als anderen. En nu dwingt de regeering dat onze kinderen, op grond van de uitspraak der wetenscUap, met de koepokstof, de etter uit die zweren der beesten moeten besmet worden, en als er dan maar pokken op de arm van uw kind komen is 't gevrjjwaard De doctoren zjjn het niet eens over den duur der onvatbaarheid van een gevaccineerde De een zegteen half jaar, de ander 6 weken, weer een ander 3 dagen een vierde zegt 't duurt slechts een half uur. De w« tenschap beroept zich op de stati- sti«ken, doch die zijn onbetrouwbaar. Met kracht en redenen wjjso spreker aan. dat de overheid niet kan en mag uitmaken. dat de vaccinatie een voorbehoed middel is tegen de pokken. De vaccinatie kan doodeljjk zijn. Welnu als de vaccinatie den dood van een kind kan teogevoige hebben mag de overheid niet dwiugen. Wat een inconsequcntie zegt spreker Uw kind mag ongevaccineerd niet op school, maarwel op catechisatie, wel in de kerk. wel in de bioscoop. Wat moeten we nu Gaan tot de over heid met de vraag, dat de dwang worde weggenomen. Dor ons recht want wjj kunnen en mogen niet vaccineeren. Hij roept alien op om de ljjsten te teekenen opdat onze bede neergelegd worde voor den troon onzer Koningin, en teveos tot God. opdat hij als onze Koning het Amen uitspreke op onze noodkreet. Aan het einde riep spreker enkete mannen op om de lijsten ter reekening aan te bieden. Een getal gaf zich op, zoodat in deze maand elk meerderjarige in Zaamslag zjjn bezwaar tegen de vaceinedwang kan uit- spreken. Na het zingen van Psalm 121 1 sloot Zjjn Eerw. met dankzegging. AXEL. Door den heer C. T. Dieleman is, met in- gang van 1 Januari 1921 om gezondheids- redenen eervol ontslag gevraagd als onder- wijzer aan o.I. s. alluer. Met ingang van 1 Januari 1922 zou| ge- noemde heer 27 jaren als onderwijzer aan de school alhier werkzaam zijn., Woensdagavond werd alhier in het Beursg.bJUA^ de jaaive.gadcring gefoaden van de vereeniging „Het Groene Kruis". In zijn openingswoord drukte de voor- zitter den leden, die gebruik maakten van de verplegingsartikelen, op het hart, deze steeds op tijd en behoorlijk. gereinigd, terug te bezorgen. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging het atgeloopen jaar sterk in ledental is toegenomen; dit was gestegen van 525 tot ruim 750. Het verplcgingsmateriaal was ook aanmerke- lijk uitgebreid: o.a. waren aangeschaft een ijskist, 7 (edikanten, 7 kapokmatrassen enz. Het atgeloopen jaar waren uitge- leend 264 artikelen en van de oprichting at ruim 1200 artikelen. Door de wijk- verpleegster waren de laatste 9 maan- den 13o4 ziekenbezoeken atgeTegu. De inkromsten over het atgeloopen vereem- gingsjaar bedroegen 12/16,97, de uitga- ven 12433,70, alzoo een batig slot van 1283,27. De contributie der leden be- droeg t 1529,25. De subsidie van de ge- meente was 11000. Als bestuurslid werd herkozen de heer L. P. Bakker. SAS VAN GENT Bij Kon. besluit is benoemd tot ont- vanger der directe belastingen en accijnsen te Goes, A. H. v. d. Feen, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnsen alhier. ZUIDDORPt. Te Breda slaagde voor het diploma M.U.L.O., o^m. de jongejpffrouw D. M. A. Lyppens alhier. In de atgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: M. Dieleman, landbouwer, O 228, van Hoek. P. de Groote, veldarbeider, Q 82, van Hoek. Vertrokken L. Rammeloo, dienstbode, 8 N, naar Philippine. F. Kusmann, werkman, Kerkhoflaan 22, naar Lippstadt (Duitschland). W. M. Verswijveren, geest. zuster, Q 176, naar H. en L. Zwaluwe. M. A. V. Gosterhout, geest. zuster, Q 176, naar H. en L. Zwaluwe. K. Donze veldarbeider, O 154, naaj Hoek. H. Janvier geb. Robbe, carouselhouud- ster, naar Bergen op Zoom. SHORT~ T- G. i ging op bezoefc naar Gontich, om aldaar, ter gelegenheid van een sportfeest, een vvedstrijd te spelen tegen Gontich F. G. Voor dezen wedstrijd was uitgelootd een zilveren beker. Voor het begin van den wedstrijd werd aan den aanvoerder van T. S. G. een bouquet overhandigd. T. S. G. won met 31, waardoo^ zij dus in het bezit van den beker kwam. MASKARADE-VOETBAL. Omtrent een den vorigen Zaterdag te Axel plaats gehad hebbenden bijzonderen voetbalmatch, schrijft de Ax. Crt. Zooal sverwacht werd, was eLr Zater dag veel belangstelling voor de gecos- tumeerde voetbalwedstrijd. Om 5 uur trok Goncordia met opgewekte muziek naar het voetbalterrein, gevolgd doordt spelers, die in verschillende kleedij ge- stoken de gekste figuren vormden. Tus- schen de menigte, die den stoet volgde, was de kleeding niet best te onderschei- den, maar op het veld had men rechtj een overzicht van de costumes. Sommi- gen waren zoo dolzinnig toegetakeld, dat er zelts een Socrates noodig geacht werd om met een kaarsje naar Tiun wijsheid te zoeken. Men zag er bij boeren en boerinnen, pierrots, corpulente dames en heeren, een Roodhuid, een Chinees, een neger en tenslotte de scheidsrechter in toga met zijn picolo m rok met hoooen hoed. s Op het sein van den scheids^echljer die daartoe in plaats van het bekende fluitje een scheepsroeper bezigde, begon de wedstrijd. Deze liep natuurlijk niet vlug van stapel. Met waterlaarzen, hoo- ge klompen ot muilen is het moeilijk om het bruine monster te bewerken. Ge- lukkig, dat de scheidsrechter wat bij- ziend was en voor zijn taak een lange verrekijker noodig had, anders was het straften niet van de lucht geweest. Toch werden nog stratschoppen enz. toegediend, tot de eene partij wellicht uit wraak ot luiheid flauw viel en een hartverstetking noodig had, een ander moest adem ingepompt worden en een gewonde werd door de onmisbare pad- vinders per barrak uit het veld gedragen. En zoo werden allerlei anecdotes ver- toond, zoodat zij die meenden voetbalspei te zullen zien, er niet de minste voor- stelling van kregen. Er was zeer; veel publiekl aanwezig en er werden over de 600 kaarten verkocht. Na de voorstelling werd nog een mn|zi- kale wandeling door de stad gemaakt, waarbij nog velen even buiten de deur ot voor het raam kwamen,, om de mon sters eens toe te lachen. Ze hebben succes gehad van hun po- ging om een „potje" te garen. VOETBAL. Gisteren speelde T. S. G. II tegen Blauw Wit van Ter Neuzen. T. S. G. II \voit met 2I. Donderdag was er weer groote belaDg- stelling. Het was toen de dag van vier- spannen en van merrien met veulens. De Ministers Ruys, Pop en Van IJssels+ejjn waren Js miduags aanwezig en later kwam ook de Koningin-Moeder, die van uit haar auto het defile der prijswinners gadesloeg. Het voorbrengen der vierspannen had vooral groote belangstelling van het publiek. De Zeeuwsche prijswinners waren I weejarige hengsteD, (44 inschrijvmgen), le prjjs Burrhus' d'Ahea (Vb 12677) v. Gebr. Aernaudts te Sluis 2e pr. (met twee anderen) Alidor van DierkensteenVb 12062) v. A. H. de Miliiano te Waterlaudkerfeje. 3e prjjzen Atbertus (Vo. 12523) van L. J. M. Blondeel en Co. te Aardenburg Carnaval d'Ahea (Vb 13242) van Gebr. Aernaudts te Sluis. 4e prjjzen: Florent d'Ahea (Vb. 12932) van Gebr. Aernaudts te Sluis; Coureur d Ahea (Vb. 14646) van Gebr. Aernaudts te Sluis; Klaas (Vb. 15386) van B. L. Ysebaert te Axel. Eervolle vermeldingen Gagnant (Vb 12660) van Gust. Buysse te BiervlietHabeer (Vb. 13013) van Gust. Buysse te Biervliet; Thomas (Vb. 16123) van Gebr. Aernaudts te Sluis; Turm (Vo. 12822) van L. J. M. Biondeel te Aardenburg. Merrien van twee jaar. (96mschrjjvingem) 2e prys Bertha (Vb. 14633) van Gebr. Aernaudts te Sluis. 4e pryzen Dalila (Vb. 12191) van J. Hamehnck te Stoppeldyk Coba(Vb. 12628) van J. Q. C. Lenshoek te KloetingeFlora (Vb. 12272) van B. G. Friderichs te Oud- Vos8emeer. Eervolle vermeldingen Docilla de La- boureur (Vb. 14727) van Cam. A. de Bruyckere te Breskens Siska(Vb. 142929) van C. B. Maenhout te Sluis B 11 Mar- griete de Nimrod (Vb. 1239) van F. J. Campen te Stoppeldyk Cortina (Vb. 12340) van Joh. Vogelaar te Kortgene Ceres (Vb. 14718) van J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge. Hengsten die de bes'e paarden hebb-n voortgebracht (10 inschrij viugen) 3e prjjzen Nimrod d'Ossogue (B 509) van Hengsten- vereeniging ^Stoppeldyk" te Stoppeldijk ital de Knock (B 127) van Hengsten- vereeniging ,/Thoten" te Tholen. Eervolle vermeldingen: Filebert (A 114) van P. Dees te Krabbendjjke. Loten van 4 merrien in bet Stamboek op naam staande van een eigenaar (15 in- schrjjvingen) le prys gebr. Aernaudts te Sluis 3e prys Hanken te Wilbelmina- polder. Eervolle vermeldingenP. Vogelaar, Anna JacobapolderJan Wisse, id.Gebr. Aernaudts te Sluis Stoutjesdijk te Tholen. Loten vaa 4 merrien in het Stamboek op n&am staande van twee verschillende eigenaars (7 inzenders, alle bekroond), 2e prys b. B. de Deckere, Hulst en E. P. Staal, Stoppeldijk3b Mabesoone, Oostburg en De Dobbelaere, IJzendijke. Eervolle vermeldingen G. Buysse, Bier vliet en gebr. Aernaudts, Sluis. De katnpioensprjjs voor de hengsten werd toegekend aan Cavalier de Grubben (B 696) geboren 1917, uit Indigene de Wisbecq (B 276) en Liza (A 1827), eigendom van gebrs. Aernaudts te Sluis. Voor de merrien aan Madameke (B 3056), geboren 1916 uit Orange de Mullein (B 325) en Altesse (B 174), eigendom van den SCeterjj de Grubben (mej. M. Berger) te Grubbenvorst (L) Beide kampioenen zjjn in Nederland ge boren. Zjj werden, getooid met linten, die hon onderscbeiding aanduidden, in den ring rondgeleid hetgeen luide t tejuischiugea uitlokte. M nister Van IJsselstyn reikte aan hun eigenaren de medailles uit, Dr. P. van Hoek deed hetzelfde met de onderscheidinten door de andere prjjswinners ve>worven. EEN ONGENOODE GAS I I e Vlissingen ontdekten twee alleenwo- netide dames, dat des nachts door het ver- brijzelen van een ruit een ongenoode gast een bezoek had gebracht aan haar womng en blijkbaar in al haar kamers was ge weest, terwijl echter niets was ontvreemd. Bij onderzoek bleek' in ce.i der op zol- der staande ledikanten een man in diepen slaap te liggen. De politie, die ter hulp was geroepen, ontdekte, dat het een mari- mer was, die den vorigen avond in zeer dronken toestand in de woning was ge- drongen. De man wpjt zich van, 't geval mets te herinneren jn kon iet begrijpen hoe hij daar was gekomen. Door de po litie is hij aan de marine autoriteitera over- geleverd. HET VOLGEND JAAR OVERDOEN. 1 e Boxtel was een echtpaar 25 jaar ge- trouwfd en teestte er duchtig op /los. Gedurende het feest kwam men echter tot de ontdekking, dat het echtpaar slechts 24 jaar gehuwdl was. KORTE ROKKEN. Moeder tot kleine Bertha in het van bezoekers krioelende warenhuis: Kind, houd je maar vast aan mijn rokken, anders verlies ik je nog. Kleine Bertha huilend: Maar moeder, ik kan er niet bij. MET EEN HALVEN LITER BLOED WAS HIJ GEHOLPEN. Onder het opschrift „Uit het Militair Hospitaal" schrijft ds. G. A. v. d. Brug- ghen, emeritus predikant te Utrecht, in het Utr. Predikb. Blad. Eenige weken geleden kwam ik bij een Roomsch man, die daar al van November al b&t, bleek en zwak, Bloedarmoede. Zijn vrouw woont te Hilversum met 6 kinderen. Hij vertelde me dat hij, volgens den dok- ter, met een halven liter biped geholpen zou zijn. Mijn vrouw en mijn broer wil- den me helpen maar hun bloed was niet gezond. Toen hij me dat zoo eenvoudig vertel de, werd ik beschaamd en dacht: Ik moest als Christen toch eigenlijk direct bereid zijn om hem van 'tmijne tp, geven, als het deugd genoeg heeft. Ik hadf haast een advertentie in de courant geplaatst: Wie heeft zooveel lifefde voor dezen zwak- ken huisvader, om zich een halven liter bloed te laten aftappen? Maar het bleef er bij. 25 Jum\kwam ik er weer. Het] eerste wat hij zeide was: nu heeft verleden week de bloedinstorting plaats ^gehad. En wie heeft zich nu daartoe geleend? Zekere G. S., korporaal-werkman bij het vliegkamp te Soest,. die voor een kleinig- heid eenige dagen in het hospitaal moest doorbrengen. Deze man, Protestant, op de bovenzaal liggende, was, toen hij van het geval hoor- te, terstond bereidi een halven liter bloed at te staan. Zij moesten samen in, de ope- ratiezaal komen en zoodra 'twarme bloed uit den arm van den korporaal was, atge- nomen werd het in den slagader in het been (de ader, die naar het hart toevoert) van den patient overgestort. Daarop is koorts met koude rillingen gevolgd. Maar hij voelde zich beter. Laat ons hopen dat hij geheel herstelle. Maar vindt gij het niet heel mooi die toewijding van den een voor den an der? Van den korporaal voor den soldaat? Den Protestant voor den Katholiek, van den gezonde voor den kranke? De ouders van S., zei de patient, zijn geloovige menschen, maar hij zelt gelooft niet. - Hij heeft, antwoordde ik, van zijn ouders het beste geleerd wat er to leeren is in de maatschappij: liefde bewijzen aan den naaste. Ik heb, zei de zieke, niets anders kunnen doen dan hem bedanken, want ik bezit niets. S, is al weer ontslagen uit het/ hospitaal, maar zei bij 'tatschejd: Als er nog een halve liter noodig is, moet je 'tmaar laten weten. Dat ouders bereid zijn tot zulke opofte- ringen voor hun kinderen, spreekt van zelt, maar onder menschen die heelemaal mets met elkaar hebben uit te staan zal zoo lets niet zoo vaak voorkomen. Eere aan dien S. EEN EIGENAARDIG BEROEP.. t e Edmenton, een van de voorsteden van Louden, verdient een tachtigjange grijsaard, die als groothandelaar eens veel geld had verdient, doch dit weer door al lerlei tegenslagen heeft verloren, op ds volgende wijze zijn kost: Hij bezoekt achtereenvolgens de meest bekende cafe's van het stadje en roept bij het binnentredeh metJ luide stem: Driemaal hoera voor den heer die het beste bier in den geheelen stad verkoopt. Dan begroet hij een winkelier dien hij Kent en die toevallig aanwezig is, met de woorden: Driemaal hoera voor den heer d(!e tie beste schoenen verkoopt. fn de plaats van de schoenen en het bier ko men al naar de omstandigheden, andere artikelen. De grijsaard ontvangt voor zijn vrijwillige reclame een behoorlijk sala- rfs, dat hem in staat stelt zijn leven zon- der al te veel zorgen te slijten. INBRAAK IN EEN KATHEDRAAL. Inbrekers hebben zich gedurende den nacht toegang verschaft tot de kajhedraal van den H. Pet^ms te Montpellier. Zij zijn doorgedrongen tot de sacristie, waar zij een brandkast openden, waarin de hei- lige vaten waren opgeborgen. De boos- doeners namen verschillende kelken en schalen van groote waarde met zich me- de, terwijl zij tevens eenige; ofterblokken ledigden. Tot dusver is het nog met mogen gelukken de daders te vatten. AANBESTED1NG SCHOOLGEBOUW. Heden werd alhier door burg, en weth. aanbesteed het bouwen van een school- gebouw met 2 gymnastieklokalen c.a. Voor het le en 2el perceef was minste inschrijver de heer J. Eltnnk te Ter Neu- zen voor f 79.000 en voor het 3e perceel de heer Alph. Guilliet te Ter Neuzen, voor t4466. MEPPEL. Zaterdagavond werden ver- giftigingsverschijnselen waargenomen bij 400 kinderen, die ijs hadden gegeten. Thans zijn reeds 6 kinderen overleden. De con- sternatie is groot. Rotterdam, 11 Juli 1921. VEEMARKT. Aangevoerd werden 281 vette runderen, 306 vette- en graskalveren, 734 schapen en lammeren, 1320 varkens. De noteering was als volgt Koeien le kw. 1,85 tot 1,75 2e kw /1,75 tot /1,65 3e kw. 1,55 tot /1,45 Ossen le kw. 1,80 tot 1,95 2e kw. 1,70 tot 1,60; 3e kw. f 1,50 tot 1,40 Kalveren le kw. 1,85 tot /2, 2e kw. 1,75 tot f 1,653e kw. 1,50 tot 1,40; Schapen le kw. f 1,25 tot 1,15 2e kw. 1,10 tot 1,— 3e kw. 0,90 tot 0,80; Lammeren 1,25 tot 1,40 Varkens le kw. 1,tot 1,06 2e kw. 0,98 tot 0,94 3e kw. 0,90 tot f 0,86 licht soort 70,86 tot 0,94. Vet vee en vette kalveren met zeer tragen handel en sterk teruggaande prijzen. Varkens met redelyken handel, ondanks den ruimen aanvoer. Prima vieeschvarkens werden tot 3 cent boven noteering verkocht. Schapen en lammeren met matigen handel en teruggaande pryzen. FIJNE ZADEN. Lijnzaad voer /18,—tot /20,—Koolzaad 27,tot 28,Bruin Mosterdzaad 32,tot f 34,Geel Mosterdzaad 20,tot f 21,Karwijzaad 26, tot 28,Blauwmaanzaad 46,tot 48,Kanariezaad 14,a 15, VLAS. Aanvoer. Hollandscb Blauw 600 steen, Hollandsch Wit 980 steen, Hollandsch Geel 1430 steen, Dauwroot 170 steen. Geen noteering. AARDAPPELEN. Westlandsche Zandaardappelen 4,50 tot f 4.75 Westlandsche Poters f 2,50 tot f 2,80 Duke of York 3,75 lot 4, Westlandsche Kleiaardappelen /3,75 tot /4,25 alles per kin; Geldersche school- meesters 5,— tot 5,50 per fl.L. E1EREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 11,tot 13, Vergadering van Maandag 4 Juli 1921, des namiddags 7 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, J. J. de Jager, H. J. van den Ouden, P. van Cad- sand, R. G. E. Nolson, G. de Ridder, H. J. Col- sen. N. A. Hamelink, P. C. Geensen en L. J. van Driel; tijdens de vergadering komen ook de leden L. T. van Hasselt en F. B. G. de Meijer. (Vervolg). 4. Voorstel tot aankoop van watertanks. Burgemeester en wethouders deelen aan den gemeenteraad het volgende mede: Alvorens u onze plannen uiteen te zetten om te komen tot een tijdelijke watervoorziening onzer gemeente lijkt het ons goed u op de hoogte te stellen van de voorziening van het oogenbiik. Door de welwillende medewerking van den heer I.ensen alhier, als vertegenwoordiger der firma Lensen, voor welke medewerking wij be- doelden heer namens de geheele burgerij on- zen dank betuigen, is te onzer beschikking ge- steld ongeveer 700 ton water vertegenwoordi- gende ongeveer 70.000 emmers. Wij hebben dat water scheikundig laten onderzoeken door den heer Westerhof, scheikundig ingenieur al hier, uit welk onderzoek is gobleken, dat het water geen slechte bestanddeelen bevat en voor drinkwater uitstekend is te gebruiken. Door middel onzer brandspuit, wordt dit wa ter gepompt in een waterreservoir en ter be- Schikkinjr van de ingezetenen gesteld bij de Axe.'sche brug. Bovendien wordt dit water met kleine reservoir door de gemeente gebracht, zoodat ieder zich thans voldoende van goed drinkwater kan voorzien, tegen matigen prijs. Hierdoor is dus de waterellende weer een oogenbiik bezworen. Wij weten natuurlijk dat deze hulp slechts van zeer korten duur is. De commissie door uwen raad benoemd en ons college hebben dan ook niet stil gezeten om te komen tot een meer voortdurende voorzie ning. Ons zijn thans te koop aangeboden 4 ijzeren waterreservoirs voor een o.i. billijk bedrag. Deze tanks zijn onderzocht door een deskundige en behoudens enkele reparaties uitstekend ge- schikt voor het doel waarvoor wij ze willen gebruiken. Een dier tanks heeft een inhoud van 12 M3. 2 hebben een inhoud, ieder van 8 M3. en de derde heeft een inhoud van 10 M3., De eerste is een rond reservoir. Bij aankoop stelden wij ons voor, dat aan den wat te zetten en te voorzien van een kraan, zoodat er het water op een gemakkelijke wijze ware uit te tappen. De drie andere tanks zouden wij op een schuit van esn der Ter Neuzensche schip- pers willen plaatsen en daarmede water halen uit Hansweert. Per reis kon dan aangevoerd worden 26 M3. water en waar, volgens deskundige mededee- ling 3 reizen per week kunnen gemaakt wor den, zou dan wekelijks ongeveer 78 M3. leiding- water aangevoerd kunnen worden. Van de schuit kan dan met behulp eener pomp de tank gevuld worden op een wal voor hulp ter plaatse, terwijl het ook zeer goed mo. gehjk zoude zijn, kleine reservoirs op wagens te vulien en bij de ingezetenen te laten rond- brengen. Oi nu op deze manier een geregelde dienst jngesteld moet worden kunnen wij nog niet oeantwoorden. Wij zouden, bij wijze van proef. dien dienst tijdelijk willen instellen en ons niet langer willen binden dan b.v. voor een week of 14 dagen, zoo noodig voor een maand. Valt er weer veel regen en zijn de regen- bakken overal gevuld, dan komt er natuurlijk van wateraankoop door de ingezetenen niet veel meer. Te overwegen ware het dan den dienst te laten doorloopen, na alsdan eerst met de grootere verbuikers, en hierbij bedoelen wij in het bijzonder de bakkers, overleg gepleegd te hebben over een regelmatige afname. V at nu de kosten betreft. De aankoop van bovengenoemde tanks komt de gemeente met reparatie en transport op ongeveer f 1300, n.l. voor aankoop f 1140 en voor reparatie enz. on geveer f 160. De kosten van aankoop zouden wij uit de gewone middelen willen vinden. Bij lateren verkoop zouden wij dan natuurlijk geld toeleggen, doch de watervoorziening kost de gemeente nu ook veel geld en is nog absoluut onvoldoende. Wat de exploitatie betreft stellen wij ons de zaak als volgt voor: huur van een schuit per week f 65 aankoop water 78 M3. ad f 0,30 f 23,40, waterverlies en werk- loonen f 65, totaal der wekelijkschc u'tsraven f 153,40. 6 De opbrengst van het te verkoopen water ramen wfj op f 156, n.l. 78 M3 of 7800 em mers ad 2 cent per emmer. Bij thuis bezorgen van het water ware daar- voor 2 cent per emmer meer te berekenen. In de praktijk zullen deze cijfers wel eenige wij- ziging ondergaan, doch er blijkt toch uit, dat b(j deze regeling de gemeente niet zal behoe- ven bij te passen, wat thans wel het geval is bij een zeer onvoldoende regeling. Voor het weinige wat tot heden gedaan is, werd door de gemeente alleen voor de kom van Ter Neu zen reeds uitgegeven 264,19. Behalve een lid kon de commissie zich met deze plannen ver- eenigen. Een lid vindt deze oplossing niet afdoende. Wij geven dat natuurlijk onmiddellijk toe, doch zijn er toch huiverig van over te gaan tot het plan van bedoeld lid om nu reeds een water- schuit aan te koopen. Een goede schuit kost toch veel geld en blijft de watervoorziening alleen bestaan bij groot watergebrek dan ligt natuurlijk zoo'n schuit een groot deel van het jaar ongebruikt en kost veel aan onderhoud. Voor aankoop daarvan zouden wij in elk ge val willen wachten tot het waterleidingsplan bekend is. De heer HAMELINK geeft te kennen, dat het bekend kan zijn, dat de door burgemeester en wethouders voorgestelde wijze van water voorziening hem niet kan bekoren. Wanneer hij zich tegen dat voorstel uitspreekt, doet hij dit omdat hij overtuigd is, dat hier voor het oogen biik dringenden nood bestaat, doch dat er voortdurend gebrek heerscht aan geschikt drinkwater, en zuiver water voor andere doel- einden, en dat er niet alleen in tijden van grooten nood, doch voortdurend water zou moeten worden aangevoerd. Als de raad dit voorstel aanneemt vreest hij echter, dat er van een .atere voertdurenden aanvoer van water niets kemen zal, en dat 'lie aanvoer zal stop gezet worden zoodra de menschen water in de regenbakken liebben en dat dus niet meer voor 2 cent per emmer zullen komen koopen. Dan vervalt de watervoorziening dus en krijgen we nooit iets goeds, want bij hem staat het vast, dat er van het aanleggen eener water- leiding alhier niet kan komen. Als het dan weer eens geregend heeft en de menschen water in de bakken hebben zal dus wel zijn voorzien in bhoefte aan drinkwater, maar, waar blijven dan de bakkers met het beieiden van hun brood en de melkslijters voor t remigen van hun vaatwerk? Die moeten dan blijven voortgaan met het gebruiken van het U't kanaal en in verband met de scmlderingen die daarvan te dezer plaatse in den laatsten tijd al gemaakt zijn, kan spreker met aannemen, dat de raad dat verder gebruik van kanaalwater daarvoor kan goedkeuren. De menschen zijn er hier nu eenmaal aan gewoon ran zich te behelpen en als er thans 1 irale oplossing wordt ingevoerd, zal het blijven gaan zooals het tot nu toe altijd gegaan heeft. Dan zal er geen voortduren- den aanvoer van water zijn en de minstkapi- taalkrachtigen, die huizen bewonen met minder va.ngoppervlakte en die over het algemeen ook minder bergruimte hebben en daardoor steeds met watergebrek te kampen hebben, zullen er de dupe van worden, want als het water alleen voor hen met tanks moet worden aangevoerd zal de afname niet groot genoeg zijn en daar door te kostelijk worden, er zal dan zoo geen grooten aandrang meer zijn en het zal worden nagelaten, omdat het water te hoog in prijs zal worden. De thans door burgemeester en wethouders gegeven cijfers noemt hij een slag in de lucht en voorziet, dat de gemeente er toch op zal moeten toeleggen. Als spreker zich dus tegen deze uitvoering verklaart, doet hij dit, omdat hij dan verbete- nng voor de toekomst uitgesloten acht. Voor hem staat het vast, dat er van een waterleiding met aanvoer van water over water niets kan komen, daar wegens de dubbele exploitatie het water te hoog in prijs zou moeten worden. Hij kan het standpunt van burgemeester en wethouders niet begrijpen die zelf 6 weken ge- j iU ''.en gemeenteraad hebben medege- cieeid, de oplossing van watervoorziening door middel van een waterschuit mogelijk te achten. Nu laten ze dat standpunt los en stellen voor het te doen door het aankoopen van tanks Dit heeft geen blijk van een vaste lijn bij burge meester en wethouders en als het over het al gemeen zoo gaat met de voorstellen van bur gemeester en wethouders, als ze daarvoor zoo weinig grond onder de voeten hebben als nu ten opzichte der watervoorziening blijkt, zal het zaak worden de voorstellen die door het col lege worden gedaan, eens ter dege te bekijken. Het is al heel wonderlijk. Burgemeester en wethouders doen een voorstel ter oplossing van het vraagstuk watervoorziening, en we mogen verwachten, dat ze daarmede de zaak opgelost achtten. Er wordt een commissie benoemd, om oyer dat voorstel advies uit te brengen. een lid dier commissie doet echter een voorstel om de kwestie op een andere wijze op te lossen en burgemeester en wethouders laten nu hun eigen voorstel zonder verder bezwaar zakken! Spreker zou hier niet trachten die tanks weg te praten, als hij kon verwachten, dat een betere oplossing mogelijk was, doch hij heeft zich in verbinding gesteld met menschen die er ook iets van weten kunnen, en die achten het aanleggen van een waterleiding op de wijze zooals dat hier zou moeten geschieden uitge- sloten. daar het water, om de exploitatiekosten te dekken of zoo duur zal moeten zijn dat het voor de inwoners niet te betalen is, of voor de gemeente een reuzenstrop zou worden. De heer VAN DRIEL onderwerpt de be- rekening van het aantal reizen per week aan critiek. Schippers hebbc-n hem daaromtrent gezegd, dat dit niet uitvoerbaar is, in verband niet de watergetijen, tenzij het water naar ge- ang van het yallen der watergetijen te Hans- weert of te Vlissingen zou kunnen worden ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2