Provinciale Staten van Zeeland LAN0B0UW8ERICHTEN. SEIflENGDE BERICHTEN. schepen van iedere afmeting en soort moes ten zoo spoedig mogelijk worden verkocht. Wat die houten schepen betreft, is het mogelijk, dat zij door de Amerikaansche marine zullen worden gebezigd als doelen. Dat is een snelle en doeltreffende manier om af te komen van honderden nuttelooze schepen, terwijl de vloot er nuttige oefening door zou hebben. Dat men de houten sche pen lewijt moet, ligt voor de hand. In het afgeloopen jaar moest, om die bodems zee- waardig te houden een kwart van het be- drag worden uitgegeven, dat zij nicuw had den gekost. En de onkosten zouden van jaar tot jaar stijgen. Bovendien zijn de schepen opgelegd, wordt er dus geen cent mee verdiend en wordt er geen enkel bod op ontvangen. DE GEHE1MZINNIGE VERDWIJNING VAN SCHEPEN. Bolsjewistische zeeroovers? Sinds de algemeene belangstelling zich met het raadsel van de vermiste Amerikaan sche schepen heeft ingelaten, is het aantal dezer schepen toegenomen. Het was'de zoekgeraakte schoener „Caroli Deering", die, naar men weet, door haar weer opduiken aan de Diamantkust de kwestie onder de algemeene aandacht bracht en waardoor tevens het raadsel werd uit- gebreid over drie andere Amerikaansche schepen, die eveneens spoorloos zijn ver- dwenen, zonder zich evenwel, gelijk de schoener, weer te hebben doen terugvinden. In twee dagen tijds was daarop het aan tal schepen, dat vermist werd, reeds geste- gen tot een tiental en thans bemerkt men, dat dit aantal nog rnaar de helft is van het eigenlijk aantal schepen, dat sedert het be gin van dit jaar op geheimzinnige manier is verdwenen. Het zijn niet alle Amerikaansche schepen, die bij het nysterie betrokken zijn. Er bevin- den zich ook eenige van Engelschen oor- sprong bij n.l. het stoomschip „Esperanza de Larrinaga" uit Liverpool, metende 4.981 ton en het tankschip „Ottawa" van Londen, groot 2.742 ton, op 2 Februari van Norfolk naar Virginia vertrokken. Van het eerste schip is sedert de afvaart nie+s meer vernomen; het laatste zond vier dagen voor zijn vertrek een radiotelegram „alles wel aan boord". Daarna bleef ook dit schip zwijgen als het graf. Doch ook bij deze twee nationaliteiten blijft het niet. Onder de vermiste schepen bevinden zich een Spaansche boot, de „Yute" van 4.880 ton; een Noorweegsche viermaster ,,Svartskog" vdn 2.307 ton; de Zweedsche bark „Albyn", metende 2.092 ton; het Braziliaansche stoomschip „Cabe- dello" van 3.557 ton. De grootste schepen zijn echter van Ame rikaansche nationaliteit en er zijn daaronder van 5000 en 6000 ton, alzoo geen notedop- pen. Thans wordt uit New-York bericht, dat daar de politie verleden jaar in het bezit kwam van een uitgewerkt plan van Ameri kaansche bolsjewiki, zooals dit was gezon- den aan de kameraden op zee, leden van scheepsequipages. ten doel hebbende de schepen te bemachtigen en ze naar Rusland te brengen. TER NEUZEN, 29 JUNI 1921. DROEV1G ONGEVAL. Een droevig ongeluk dompelde Dinsdag- avond een familie alhier plotseling in die- pen rouw. De 17-jarige zoon van den brood- bakker Van S. was, naar we vernamen, met een makker aan het varen op een vlotje In den nieuwen kanaalarm, dat daar gemeerd lag en gebruikt wordt bij werkzaamheden aan de remmingstoelen. Toen op een ge- geven oogenblik zijn makker aan wal sprong bemerkte deze, omziende, dat Van S. van het vlotje was geyallen en in de diepte ver- dween. Betrekkelijk spoedig kwamen eenige personen toegeloopen. Zekere Van G. begaf zich nog te water en dook naar den drenke- ling, doch het mocht niet meer gelukken hem te redden. Eerst na drie kwartier dreg- gen werd hij boven water gebfacht. Hoe- wel nog beproefd werd de levensgeesten op te wekken en ook een geneeskundige ter plaafse kwam, hadden die pogingen geen re.ultaat. Het was een droeven last, die met de stedelijke brancard naar de ouder- lijke woning werd gebracht. STATU7EN. Bijv. tot de „Stcrt." van 25 dezer beva: eer afdruk van de statuten betreffende de vereeniging Conferentie van den H. Wille- brordus der vereeniging van den H. Vincen- tius van Paulo gevestigd te Ter Neuzen. EXAMEN TYPISTE EN SCHOONSCHRIJVEN. Voor het te Breda gehouden examen voor typiste is o.m. geslaagd mej. Albertine Ha- merlynck, die tevens een diploma behaalde voor schoonschrijven. VISSCHER1J. Het getal inosselvisschers vermindert meer en meer tengevolge van het steeds minder loonend worden van het bedrijt. Eendeels doordien de goede mosselbanken in de Wester Schelde bijna geheel verdwe nen zijn en, waar deze gevonden wordeh l*p de Goster Schelde, steeds meer aan pacht moeten opbrengen, anderdeels de mosselen in Belgie in veroand met den geldkoers, voor de koopers zeer duur zijn, zoodat de zoogenaamde mindere man met meer de verbruikef is, terwijl de prijs, in guldens uitgedrukt, voor de visschers een zeer geringe winst oplevert, ja, voor de mees en zelts verlies beteekent. Hef Vis- scherijbestuur heeft dit ingezien en tracht den nood wat te lenigen door een gedeei- telijke kwijtschelding van pacht, die in de meeste gevallen veel te hoog is opedreven Ot deze hulp nog kan oaten om de mossel- visscherij weer te doen opleven, moet de tijd leeren. (Zel.) DE KLEIN NIJVERHEIDSTENTOON- STELLING TE MIDDELBURG. Men schrijft ons uit Middelburg: Van 4 tot 14 Juli, met uitzondering van Zondag 10 Juli zal Middelburg staan in het teeken der N. 1J. T. E. M., zooals bovenge- noemde tentoonstelling in het kort wordt ge- noemd. De zalen en de tuin van het Schuttershof (vlak bij de groote markt) zijn herschapen in een fraai versierd en keurig aangelegd tentoonstellingsterrein en een zeer groote verscheidenheid van artikelen op velerlei ge- bied zullen daar door een 70tal exjfcosanten worden uitgestald. Het zou ons te ver voeren stand voor stand te bespreken maar een korte opsom- ming van de voornaamste artikelen, die ge- durende die dagen in Zeeland's hoofdstad zullen worden geexposeerd willen wij de lezers geven om hen te overtuigen, dat zij, die in die dagen eenigszins tijd hebben zich een gang naar Middelburg nog minder als anders zullen beklagen. De catalogus ongeveer volgende noemen wij dan: cichorei en peekoffie, vormen voor marstpein en andere artikelen; huisviijtar- tikelen en voorwerpen van huisvlijt; reclame- artikelen; mosterd, limonadestropen; bak- kers- en beschuitwaren; likeuren, wijn, bie- ren, iunonades enz.; rijwielen en onderdee- len; brandkasten en ijzerwaren; koek-, boter en margarine; brandbluschapparaten; geneesmiddelen; mode artikelen; boeken, kaarten enz.; verpakkingsartikelen; kantoor- benoodigdheden; goud- en zilverwerk; kunstwerk in bindwijze; kasregisters; kan- tourmachines, kantoormeubelen enz.; odeurs en tandpasta; groenten en tabletten en blok- ken; uurwerken; koffie en thee; naaimachi- nes; borstelwerk enz.; bloem, meel en bak- kersartikelen; een zeer grooten stand van biscuits en aanverwante artikelen; piano's en orgels; woningmeubileering; cacao en chocolade; suikerwerken; machinerien en landbouwwerktuigen; papierwaren enz.: za- den en pluimveevoeder; lederwaren; photo- artikelen; ntandwerk en rietenmeubeien; toegepaste electriciteit; rolluiken; een tea room, waaraan verbonden een electrische taartjesbakkerij; bakkerij-machines; mo- zaikwerken; tabak en sigaren, en velo- waschmachines. Daarbij dient nog vermeld, dat iederen dag, zoowel des 's middags als des avonds muziek wordt gegeven, dat in de tuin een bioscope geexploiteerd wordt en last not least, dat de bezoekers over dag ook toe- gang hebben tot de mooie verzameling van schilderijen in het Kunstmuseum. Zooals gezegd, het is slechts een zeer vluchtig overzicht van wat te zien zal zijn, o.i. voldoende om bovenstaande opwekking tot een bezoek te rechtvaardigen. ZAAMSLAG. Te Delft is geslaagd voor het propae- deutisch examen electro-technisch inge- nieur de heer G. de Regt, alhier. NIEUW-NAMEN. Voor het candidaats-examen geneeskunde aan de Universiteit te Amsterdam, slaagde de heer A. Vercauteren van hier, cum laude. IJZENDIJKE. Zondagnacht hebben dieven een bezoek gebracht aan het kippenhok van Andre Boo- gaert, werkman, wonende op het Eiland al hier en aldaar 7 stuks konijnen ontvreemd. Een en ander geschiedde tijdens de kermis- drukte te Waterlandkerkje, terwijl de poli tie aldaar op dienst was. AARDENBURG. Tot gemeenteveldwachter alhier, is door den Commissaris der Koningin benoemd de heer H. J. J. J. Vervake, thans in gelijke be- trekking te Eede. De eleccrificaiie van de Provincie. (Jed. Staten leggen over twee brieven van den raad van commissarissen der N.V. Provinciale Zeeuwsche electriciteits Maat- schappij, van 27' Mei en 8 Jum jl. Beide brieven hebben hun college aanleiding gegeven tot ernstige overweging, Mei den technischen opzet, door commissaris sen ontwikkeld, kunnen zij zich vereeni- gen. Verwacht mag worden, dat bij de uitwerking der voorgenomen piannen de geheele provincie op de snelste wijze zal worden voorzien van electrischen stroom. Voor zooveel den financieelen opzet aan- gaat, brengen Ged. Staten in herinnering, dat ook in het door prot. Feldmann in- dertijd uitgebrachte rapport werd voor zien, dat de electrificatie aan Zeeland in de eerste jaren belangrijke verliezen zo" opleveren. Prot. Feldmann gat twee wijzen aan, waarop de jaarlijksche tekor- ten konden worden gedekt. Commissaris sen van de P. Z. E. M. stellen een wijze van dekking voor, welke als het ware het midden houdt tusschen de beide door prof. Feldmann aangegeven me.hodtn Vol- gens deze zal op het aandeelenkapitaal naar luidt der statuten, groot 12.000.6(10 voorloopig niet meer dan 50 pet. of 11.000.000 worden gestort. Voor de pro vincie komt dit daar aan een zevental ge- meenten een onderaandeel van f 50u is atgestaan, neer op een totale storting van t 998,250; ter vereenvoudiging, zullen Ged. Staten het ronde cijfer van een m 'lioen oanhouden. Voor de storting van dit be- drag heeft de provincie reeds moeten Iee- nen 1400.000 (begrepen in de leening 1919 ad 11,250.000)tegen 5x/2 °o; zij zal moeten leenen 1600.000, vermoedelijk tegen 6'j °o zoodat zij aan rente zal moeten betalen 122.000 plus t 39.000 is 161.000 Daarte- genover staan geene inkomsten, zoodat dit het bedrag voorstelt, dat de provincie in ieder geval, hoe de zaak ook I ope, elk ja r voor de electrificatie ofteren moet. Mocht de provincie er in slagen, de lee ning van f 6 00.000 te plaatsen legen 6 dan wordt het offer t 3000 lager. Wat boven het eerste millioen noodig is, zal door de provincie werden geleend aan de P. E. Z„.M. op dezelt'de voorvvaarden als waarop zij het kapitaal zelt moet opnemen. Gedurende de eerste jaren zal daarvan al- leen rente worden betaald, welke door het bedrijt aan de provincie wordt gerestitu- eerd. Wanneer met de aflossing zal wor den aangevangen, is thans nog hiet te zeg- gen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het bedrijt zich zoo gunstig zal ontwik- kelen, dat de verliesjaren spoedig achter den rug zijn en eenige winst de aflossing zal vergemakkelijken. Is dit niet het geval, dan zal nader moeten worden overwogen, hoe de aflossing zal moeten worden ger. geld D: wo dt een zaak van nader over- leg tusschen de P. Z. E. M. en Ged. Sta ten, waarvan uit den aard der zaak de Provinciale Staten op de hoogte zullen worden gehouden. Het kornt Ged. Staten voor, dat op deze wijze de last, door de electrificatie op de provincie gelegd, het meest dragelijk wordt gemaakt, in aan het bedrijt zelt de met het oog op den o stand der financien kleinst mogelijke befem- mering wordt opgelegd. In dezen gedachtengang. zijn ontworpeh de voorstellen tot her aangaan van eene geldleening en tot het vasfstellen van de begrooting welke hieronder nader volgen. In hun eersten brief zeggen de com missarissen dat zij, hu de Tweede Kamer het wetsontwerp tot electrificatie van hei geheele land heeft algewezen, zij hun al- geheele vrijheid van handelen herkregen, behoudens de goedkeuring! van de Prov. Staten. De voorziening van Zeeuwsch- Vlaanderen kon alzoo geheel onveranderd worden voortgezet. Toen gebleken was dat een andere opwekking der electriciteit dan tot nu toe niet was aan te bevelen en de grond, die te Sas van Gent voor de plaatsing der electrische centrale aapwe- zig was, te nat en met goed droog te leg gen was, werd besloten tot gewone opwek king en tot het plaatsen van de centrale aan den ouden kanaalarm en zuiden van Sluiskil. Na opgemaakte bestekken en ge houden onderhandsche aanbesteding werd het maken der technische centrale (d. i. machinehuis, ketelhuis en schakelhuis) op- gedragen aan de A^lgemeine Elektrizatz Gesellschaft (A. E. -i.te Berlijn voor 1 563.79S, welk bedrag verhoogd moet worden met ongeveer f 80.000 voor een kolentransportinrichting, buizen buiten de centrale, enz., terwijl bovendien nog moet gerekend worden op een so n vocr hei, ctn trale-gebouw met bijgebouwen enz. van t 250.000 Het geraamde f 1.000.000 zal dus wel niet geheel noodig zijn en zal kur.neh wor den volstaan met 1900.00Q. Voor den aanleg van de onder- en bo- vengrondsche hoogspanningsleidingeh en de schakel en transtormtorenstations, werd een contract afgesloten met de Heemat te Hengelo, een firma, die reeds meermalen dergelijke werken heett gebouwd, volgens hetwelk de eerste 65 K.M. zullen komen op ongeveer f 640.000 vermeerderd met 160.000 voor kleine bijwerken en kunst- werken; waarbij bedacht mbet worden, dat dit cijfer niet vaststaat, zooals bij de gunning van de A. E. G. en dit niet kan, omdat de becijfering moest gebaseerd wor den op eene aanbieding van eenheidsprij- zen. De geheele centrale voor Zeeuwsch- Vlaanderen zal dus ongeveer f 1.600.00Q kosten. Ook de electrificatie van de middengroep zal weldra kunnen aanvangen en waar- schijnlijk zal moeten besloten worden ook voor die groep een efgen centrale te bou- wen, wat trouwens geheel in overeenstem- ming zou zijn, met het rapport van prol. Feldmann. Bij de gevoerde onderhandeiing met het Noord-Brabantsche bedrijt is gebleken, dat de bouw eener eigen centrale aanbeve- lenswaardiger is, van de provincie minder zware offers worden gevergd, de onat'han- kelijkheid van het Zeeuwsche bedrijt groo- ter zijn en, wat ongetwijteld een hoogst belangrijlc element is, de stroomlevering zal zekerder, veiliger, zijn. In ieder ge val moeten tijdig financieele maatregelen worden genomen. Waar hier de eerslnoo- dige kosten voor hoogspanningsleiding hier hooger zullen loopen, mag gerekend wor den op f 2.000.000, te samen voor zuider- en middengroep dus 13.600.000. De administratiekosten enz. vorderden reeds ongeveer 1200.000, terwijl het in de bedoeling ligt zachtjes aan uitbreiding aan het net te geven en zoo veel moge lijk na van de belanghebbenden garantien in een ot anderen vorm verkregen te heb ben. Zeer voorloopig wordt hier vopr t 400.000 geraamd, waardoor de kosten van beide centrales op f 4.00.(*)0 komen. Na volstorting van het aandeelenkapitaal zal nog f 2.000.000 noodig zijn, waarom- trent ook spoedig, althans in beginsel, voorzieningen zullen moeten worden ge- tnoften. Voor de electrificatie van de noordelijke groejp (Schouwen en Duiveland, Tho- len en St. Philipsland) zullen voorts wel dra de eerste uitgaven moeten worden gedaan, doch waar daaromtrent nog wei- nig met zekerheid is te zeggen, meenen commissarissen dit punt vooralsnog buiten beschouwing te mogen en te moeten laten. Het bedrag van f 2.000.000 zou door het aangaan eener obligatieleening, hetzij door uitbreiding van het aandeelenkapitaal te verkrijgen zijn. Nog wordl in dezen brief medegedeeld, dat in de plaats van Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, als commissaris werd ge- kozen de heer J. A. van Rompu. Het personeel bestaat uit: directeur- hoofdingenieur H, Streefkerk, ingenieui H. Everwijn, Centralechet H. G. A. Roosa, bouwkundige C. W. JfcJ. Keller, teekenaar A. W. Strubbe, hoafaboekhouder G. VC. Graafhuis en schrijfster mej. L. M. P. Passenier. In hun tweeden brier worden de kosten der algeheele electrificatie der Provincie nader geraamd op 15.700.000, zijnde voor Zeeuwsch-Vlaanderen f 2.300.000, voor de middengroep f 2.600.000 en voor de noor delijke groep 1800.000. Na nadere overwegingen meenen com missarissen dat voorloopig zal kunnen wor den volstaan met een storting van 50 pet. op het aandeelenkapitaal, waarvan reeds 20 pet. gestort is. De overige f 4.700.000 zou moeten worden gevonden uit een door de provincie te sluiten leening, waarvan de maatschappij de rente betaalt, wat medebrengt, dat de provincie heel wat minder rente heett te betalen, doch de N. V. zal moei- lijk voorloopig de rente kunnen betalen en daarom dient de leening iverhoogd te worden met een som, die dit mogelijk maakt, waarom voorgesteld wordt, eene leening van ten hoogste f 6.000.000. Com missarissen vragen tenslotte de Prov. Staten voor te stellen, leeningen uit 'te schrijven en die te negocieeren tot een maximum van f 6.600.000. In verband met bovenstaande stellen Ged. Staten voor te besluiten tot het aan gaan eener leening van f 6.600.000, te gen eene rente van 6x/a pet. Waar het hun bedoeling is geleidelijk in de behoeften der P. Z. E. M. te voor zien door het opnemen van kasgeld, stel len Ged. Staten voor het bedrag, waar- voor kasgeld mag worden aangegaan te verhoogen van een op twee millioen. Het veer van Veere op Kamperland. Naar aanleiding van het verzoek in de najaarsvergadering gedaan orn te onder- zoeken hoe de veren van Veere op Kam perland en omgekeerd in Provinciale ve ren, zoo wat eigendom ot pacht als ex- ploitatie betreft, waren bnt te zetten, heb ben Ged. Staten zich tot de eigenaars der veren gewend' om dienaangaande de noodige inlichtingen te verkrijgen. Het veer van Veere op Kamperland is eigendom van het Rijk dat in opigekeerde richting eigendom van de Ambachtsheeren van Oud Dampen, en Soelenkerke. Van den minister van Waterstaat, tot wien Ged. Staten zich gewend hadden, werd bericht, dat het veer onder Finan cien ressorteert en van den ontvanger der registratie te Middelburg werd bericht ontvangen, dat hij in opdracht van den minister van Financien' nader overleg zou plegen met de Ambachtsheerlijkheid Oud Dampen. Van den rentineester der ambachtshee ren werd mededeeling ontvangen, dat het vraagstuk in de in Juni van dit jaar te houden vergadering der ambachtsheeren een onderwerp van besprekirjg zou uit- maken. Omtrent deze bespreking is nog geen nader bericht ontvangen. zoodat Ged. Sta ten nog geen voorstel kunnen doen. Maandag had in het Landbouwhuis te Goes de Hoofdbestuursvergadering plaats van de Maatschappij tot Bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. De voorzitter Mr. P. Dieleman, werd naar de M. Crt. meldt, door den heer W. Kakebeeke geiukgewenscht met zijn herstel. Tot cand. plaatsverv. secretaris van de commissie van scheidsgerecht der Landbouw Onderlinge in Zeeland werd gesteld Mr. A. H. Kyiper te Middelburg. Commissies. Tot lid der pachtcommissie werd in plaats van den heer J. A. Snijder, te Ber gen op Zoom, benoemd de heer J. H. Hage te Scherpenisse. De commissie werd aange- vuld met een klein-pacliter, de heer Q. Krimpe, te Kloetinge. Besloten werd om in te stellen een com missie van onderzoek naar de prijsen voor werkzaainheden en leverancien van am- bachtslieden den landbouw betreffende in de verschillende deelen der provincie. Hierin werden benoemd als leden en plaatsvervan- gers resp. de heeren: 1. S. J. Gast te Duivendijke en W. A. de Vrieze te Dreischor; 2. W. de Buck te Melis- kerke en E. Verlare te N. en St. Joosland; 3. J. B. Becu-De Hullu te Groede en Jan de Feijter Lz. te Axel; 4. F. de Roo te 's Heer- Abtskerke en D. W. Lindenberg te 's Heer- Arentskerke. Tot leden der commissie van toezicht op de rekeningen der kringtentoonstellin- gen en voor het beheer van het reservefonds dier kringtentoonstellingen werden benoemd de heeren: P. Melis Wz. te Serooskerke (W.) Arendsrust; C. Gast te Brouwers- haven; 1; A. Risseeuw te Oostburg; C. Zan- dee te Kloetinge en C. F. de Deckere te Clinge. Arbeidsduur. Behandeld werd het rapport over den korten arbeidsduur. Besloten werd dit te handhaven, doch er den nadruk op te leggen, dat een rege- ling langs wettelijken weg met de grootst mogelijke voorzichtigheid moet geschieden. De organisaties van werkgevers en werk- nemers moeten worden geraadpleegd. Satutenwijziging. Hierna was aan de orde het voorstel van het Dagelijksch Bestuur om de statuten en het huishoudelijk reglement te wijzigen. Dit gaf tot een uitgebreide discussie aanleiding. Het Dagelijksch Bestuur heeft op de wijzl- gingsvoorstellen der statuten van de com missie amendementen ingediend, waardoor het verschil tusschen gewone. en algemeene leden geheel vervalt. De kringen krijgen nu weer meer de beteekenis van de vroegere afdeelingen in de oude maatschappij. Blijkens de toelichting, is het Dagelijksch Bestuur van oordeel, dat het onderscheid tusschen gewone en algemeene leden niet meer moet bestendigd blijven, vooral nu ook hot systeem „opbouwen van onderaf" door middel van vereenigingen in de dorpen in het algemeen niet naar behooren tot zijn recht is gekomen. De algemeene vergadering heeft reeds be sloten de contributieregeling passend in dit systeem te heffen en hiervoor in de plaats gesteld een gelijke regeling voor de gewone en algemeene leden. Hierdoor is het onderscheid tusschen ge wone en algemeene leden nog geringer ge- worden; en "is het ook uit een ideeel oog- pun't bezien de leden hebben dezelfde reciiten en plichten wenschelijk ook de algemeene leden voortaan gewone leden te noemen. Het gevolg van een en ander is, dat ver schillende amendementen moesten worden ingediend, welke in het bijzonder de kringen en afvaardiging naar de algemeene verga dering betreffen. De kringen krijgen weer meer de be teekenis van de vroegere afdeelingen in de oude maatschappij. Zij behooren trouwens ook aan beteekenis te winnen. Gaan we er van uit, dat ook de tegen- woordige algemeene leden gewone leden worden, dan is het n.l. niet meer mogelijk, de afdeelingen de kringen te doen vormen doch dan moeten omgekeerd de kringen zich zoo noodig splitsen in afdeelingen. Dit is dus juist het orngekeerde van wat de maatschappij thans kent. Maatregelen veepest. De voorzitter behandeld de regeling der schade ingevolge de maatregelen tot besfrij- ding van den veepest genomen en zeide, dat door den districtsveearts den heer P. Ste- houwer te Middelburg,, lagere cijfers waren opgegeven dan door de commissie uit het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. en den Chr. Bond, die de schade hadden bestudeerd. Aan de vragen van den heer De Muralt aan den Minister gesteld is de commissie niet debet. Nieuwe staten zijn nu ingediend waarop ook de schade voor de houders van klein vee is opgenomen. De Minister is prin cipled bereid om deze schade te vergoeden in afwijking van'het oorspronkelijke inge- nomen standpunt. De voorzitter meende, dat de vertegen- woordigers der groepen den Minister nog eens o\ J» een en ander zouden moeten in- lichten, in verband met het verschil in de cijfers van den heer Stehouwer en der com missie. De heer Stehouwer, die persoonlijk het standpunt der Z. L. M. schadevergoeding van het geheel, goedkeurde was gebonden aan de opdracht van den Minister, die aan- vankelijk alleen vergoeding voor extra-voe- ding wilde geven. De heer Stehouwer had alleen met de 300 M. strook en niet met de 700 M. strook te maken. De heer Dees te Ter Neuzen. wilde echter afwachten totdat er een geheel compromis omtrent de uitbetaling wordt getroffen en niet aan te dringen op een spoedige voor- loopige uitbetaling. Besloten werd, dat een afvaardiging naar den Minister van Landbouw zal gaan om te trachten te verkrijgen wat we wenschen. De voorzitter stelde voor om afwijzend te bescbikken op het verzoek van den Bond van Paardenfokkers op Schouwen en Dui veland voor een subsidie van f 100 voor het houden van een fokdag te Zierikzee. Het adres werd hierna ingetrokken. Als candidaat voor voorzitter van het Kon. Ned. Landbouw-Comite werd gesteld de heer V. F. I. Kroese. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering van dit comite werd benoemd de heer Tj. B. E. Kielstra en tot plaatsver- vanger de heer L. van Dijk. Afgewezen werd een verzoek van het comite voor de te Goes te houden ring-rij- derij om een prijs beschikbaar te stellen. Overzicht rekening 1920. Over de rekening 1920 werden eenige in lichtingen verstrekt. Aan Walcheren zal worden verzocht een commissie te benoemen tot het nazien der rekening, die door de al gemeene ledenvergadering moet worden goedgekeurd. Door den secretaris den heer Kielstra werd toegelicht, dat aangezien Prov. Staten nog geen beslissing hebben genomen om trent het verleenen van een subsidie aan de Z. L. M. voor de paardenfokkerij, de Z. L. M. geen bedrag heeft kunnen beschikbaar stellen voor de Prov. Keuringscommissie. De hoop werd uitgesproken, dat alsnog door de Staten zal worden besloten een sub sidie te verleenen. Rapport verkorte arbeidsduur. In behandeling kwam daarna het rapport inzake verkorte arbeidsduur, waarvan de voorzitter de conclusies, die reeds in dit blad vermeld werden, nog eens voorlas. De heer Zwagerman betoogde, dat reke ning gehouden moet worden met de stem ming der landbouwers, die tegen iedere wettelijke regeling zijn. De heer Van Vredenburch meende, dat het standpunt van het Hoofdbestuur de Z. L. M. geheel moet worden herzien en stelling genomen tegen verkorten arbeids duur; vooral wanneer' men in 'toog houdt dat vermoedelijk het bedrijf in de toekomst niet langer loonend zal zijn. De heer Van Oeveren meende, dat we in Nederland financieel vast zullen loopen. Alleen de kapitaalkrachtigen laten tegen- woordig wat uitvoeren. De heer J. Welleman, Krabbendijke, meen de, dat de serieuse bezwaren, die onzerzijds genoemd worden, wel degelijk erkend wor- aen. We moeten niet negatief reageeren want dan volgt reactie en zouden we ge- vaar loopen, dat over ons en zonder ons beslist wordt. De Voorzitter verdedigt het rapport, waar- in verschillende bezwaren tegen arbeidsver- korting, o. a. productievermindering, duide- lijk naar voren worden gebracht. Het rap port dateert feitelijk reeds van 1919 (na- jaar). Besloten werd het rapport te handhaven, maar er den nadruk op te leggen, dat een regeling met de grootst mogelijke voorzich tigheid moet geschieden en de organisaties moeten worden geraadpleegd. Besloten werd het rapport, dat reeds in 1919 door een algemeene vergadering is goedgekeurd, niet naar de afdeelingen terug te zenden (met alg. stemmen op 3 na). men de kwestie op de eerst volgende verga dering bespreken, dan kan men het op het agendum doen zetten. TRAMBOTSING BIJ ROTTERDAM. Negen personen gewond. Zaterdagavond omstreeks half negen zijn bij den Schiedamschenweg onder de ge- meente Schiedam twee wagens van lijn 8 der R. E. T. M., die op korten afstand van elkaar beide in de richting van Schiedam re- den, op elkaar geloopen, doordat de be- stuurder van den voorsten wagen, Greve, plotseling remde. De bestuurder van den tweeden wagen stopte uit alle macht. doch kon niet voorkomen, dat zijn motorwagen met een krachtigen stoot op den voorsten bijwagen reed. De hevige schok verbrijzelde de ruiten en vernielde de koppelstangen en buffers. Door het wegslingeren der glas- scherven werden een zevental personen aan het hoofd en de handen verwond, terwijl de conducteurs v. d. Poel en Van Lit, die met de armen bekneld hadden gezeten, kneuzin- gen opliepen en in het ziekenhuis te Schie dam moesten worden verbonden. De mate- rieele schade is vrij aanzienlijk, terwijl de dienst RotterdamSchiedam geruimen tijd vertraging ondervond. EEN ROEI-ZEILBOOTJE OMGESLAGEN- Een echtpaar verdronken. Zondagmiddag is een roeibootje, dat door 't bijzetten van een zeiltje tot zeiljacht was omgezet, door een rukwind op de Vecht bij de Meindensche sluis, tusschen Loenen en Nieuwersluis, omgeslagen. Van de vier per sonen, die zich in 't bootje bevonden, wer den twee gered, maar 't sinds 3 maanden gehuwde echtpaar Vonk, van hier, werd eenigen tijd na 't ongeluk levenloos opge- haald.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2