Het drama te Clinge. Prtmnciale Staten van Zeeland. ^EMENGDE BERICHTEN. van onderkruiperij, Het eenige wat in he? voordeei is van den Transportarbei- derscond, is, dat stakers, volgens een wet- teiijke bepaling, geen ondersteuning krij- gen, als zij van organisatie veranderen. Aileen arbeiders, die vverk hebben, mo- gen zich aansluiten bij een andere vakver- eeniging. Daardoor zijn de ongeveer 9000 aroeiders, die op het oogenblik in de haven in staking zijn, verplicht, lid te biijven van den Transportarbeidersfc>pnd. Hoe geweldadig de rooden tegenover hun medearoeiders van gematigder gezindheid optreden, blijkt uit hetgeen dezer dagen is voorgevallen. Drie arbeiders verrichten werkzaamheden in den stoomketel van het stoomschip „janson", toen rooden tracht- ten, den ketel vol water te pompen met het doel, het drietal te laten verdrinken. De toeleg mislukte evenwel. A an boord van een ander schip, waar een dergelijke reperatie werd verricht zijn gloeiende kolen in den ketel geworpen, zocdat de aroeiders bijna zijn verbrand. DE DOODSTRAF. Eenige dagen geleden --roordeelde het Assisenhof te Luik een zekeren Douhard to de doodstraf, wegens het zich in diensl stellen van den vijand gedurende den oorlog en het verraden van landgenooten. Alhoevvel de doodstraf in Belgie sedert 1865 niet meer wordt toegepast heeft de jury, na de uitspraak. een verzoekschrift tot den Koning gericht om de straf ditinaal ten uitvoer te doen brengen. De houding van den beklaagde was n.l. tijdens het proce* zoo cynisch, dat de jury meent, dat zij niet de minste consideratie met hem behoeft in acht te nemen. Daar evenwel Vandervelde, minister van justitie, een stellig tegenstander van de doodstraf is, is het waarschijnlijk dat hjj den Koning ~a! vcrzoeken den vecoordeelde gra- tie te schenken. Mocht de koning evenwel voor den aandrang van de jury zwichten en Douhard geen gratie verleenen, dan acht men het waarschijnlijk dat Vandervelde zijn ontslag zal nemen. H1TTE TE NEW-YORK. "Woensdag heeft er te New-York een hitte geheerscht, zooals daar nog nimmer op 22 Juni is waargenomen. Om 3 uur 'snamid- dags wees de thermometer 93 graden in de schaduw. Verschillende menschen vielen op straat flauw van de warmte. Te midder- nacht bedroeg de temperatuur nog meer dan 80 graden. HITTE EN DROOGTE TE LONDEN. Vrijdag was het in Engeland de 133ste dag zonder regen sedert Januari. Voor het eerst sedert 1840 is aan het me- teorologisch instituut van Greenwich in het tijdvak van negen maanden van het begin van den herfst tot het begin van den zomer een regenval opgeteekend, die minder was dan 10 Eng. duim (1 Eng. d. 2x/2 c.iV De waterraad van Londen berekent het tekort aan water op 20 miilioen gallons (1 gallon 4.54 L.) daags. De Theems komt lager en lager te staan en hare zijrivieren drogen op. De waterraad van Londen mag niet meer dan 130 miilioen gallons uit de Theems nemen, wanneer de hoeveelheid, die op een dag bij Teddington over den keer- dam stroomt, beneden de 200 miilioen gal lons blijft. Dit is al eenigen tijd't geval ge- weest, maar het waterschap van de Theems heeft den waterraad bij uitzondering ver- gund om 180 miilioen gallons daags te ge- bruiken. HET WEER IN DU1TSCHLAND. In het Reuzengebergte heeft het Donder- dagnacht bij een temperatuur van ruim 3'/2 graad onder het vriespunt hevig gesneeuwd". Het gebergte ligt tot een hoogte van meter diep onder de sneeuw. In het Main-dal is de temperatuur huiten- gewoon gedaald. De boonen en de komkom- mers zijn bevroren en ook de nieuwe aard- appelen hebben veel geleden. Ook in het Ertsgebergte is sneeuw gevallen bij vrij felle vorst. 1ERSCHE DUIKBOOTEN? In de „N'ewyork Tribune" verklaart ka- pitein Shanley, secretaris van het comite voor de erkenning van de Iersche republiek, dat 2 duikbooten een geregelden passagiers- dienst onderhouden tusschen lerland en de Vereenigde S+aten voor het overbrengen van functionnarissen van de Iersche republiek. Zij varen onder Iersche vlag. Een bericht uit Londen zegt, dat dit Ame- Tikaansche duikbooten zijn. DE ERKENNING VAN HET KAP1TAAL. De „Morning Post" verneemt uit Reval, dat de Sovjet-regeering steeds meer het pri- vaat-bezit begint te erkennen. De commis- saris voor financien heeft thans een decreet uitgevaardigd, volgens welk aan particulie- ren toegestaan wordt, wederom kapitaal, on- verschilli'g in welke hoeveelheid, in bezic te hebben, hetzij onder eigen berusting, hetzi, onder beheer van banken. De laatste inoeten ten spoedigste weer geopend worden. M1LITAIRE DWAASHEID. Men kan spotten met de toestanden in het vroegere Duitsche leger, maar wat zegt men van het volgende. Een soldaat, die ais wackier in een rnilitaire loods sliep, ont- waakte op een morgen door gehuil en ge- kerm buiten. Hij ontdekte een vrouw, die ongesteld scheen. De soldaat bracnt haar in de loods en daar verklaarde ze dat ze moest bevallen. De soldaat riep een politieagent te hulp, men legde de vrouw op het bed van den soldaat en haalde een dokter. Werke- lijk schonk de vrouw het leven aan een kind. De soldaat handelde dus, zooals de men- schelijkheid hem voorschreefmaar hij werd door zijn superieur gestraft, omdat hij het reglement had overtreden, dat verbiedt vrouwen tot de loods toe te laten. EEN ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. De sneltrein RijsselParijs, die om 1 u. 40 min. uit Rijssel vertrok, is Zaterdag te Beaucourt Hamel bij Albert, ontspoord. Er zouden 23 dooden en 40 gewonden zijn. Een B. T. A.-te!egram meldt nog: De 4 laatste wagens, die bestoi.den uit 3 wagons en een bagagewagen, liepen van de rails; de eerste wagen viel onderstboven, met het gevolg, dat de drie andere ertegen op bot- sten. Men is reeds zeer gevorderd met het opruimingswerk. Men heeft 23 dooden en 30 gewonden te voorschijn gebracht. De nietgewonde passagiers werden overge- bracht naar het niet-ontspoorde deel van den trein en zette de reis naar Parijs voort. DE BURGEROORLOG IN LERLAND. Bjj de ODtsporing van een militairen trein oor Sinn Feiners zjjn, volgens Reuter, niet 40, maar sleehts 3 soldaten gedood en 13 gewond. In Sinn Feinsche berichten wordt er herhaaldeljjk op gewezen, dat de Engelschen stelselmatig hun verliezen in lerland ver- '.wijgen. Omtrent de oorzaak van de ontsporing wordt gemeld dat van te voren gedeelten tan de rails waren verwijderd en in de gaten in den grond bomnien waren geplaa'st. De locomotief liep in het gat waar de rails opgebrokeo waren, waama de bommen ont- ploften. Het groutste deel der waggons stortte onderste boven van den spoordijk. Er zouden bp de spoorramp 70 paardeu zjjn gedood. De ontsporing heeft te Belfast groote verontwaardiging onder de soldaten verwekt. In den trein, die uit eenige passagiers- rijtuigen bestond, bevonden zich 104 sol daten, eenige onderofficieren en een hoogere officier, benevens verschillende waggons, waarin 115 paa>den. Volgens sommige berichten is niet de heele, maar zijn aileen de aeht-rsle waggons ge- derailleerd. De bevelvoerende hoofioffiner sir Douglas Scott, bleek ongedeerd te zijn. Oogen- blikkeijjk werd de noodige ussistentie uit Belfast ontboden en van daaruit een ambu lance-trein uitgezonien. Volgens een offieieel bericht uit Londen is het totaal der verliezen in de afgeloopen week: gedood 8 politiemannen, gewond 16 poiitiemanften en militairen, terwijl 11 aan Sinn Feiners toegeschreven moorden op burgers plaats badden. De soldaten hadden het escorte van den koning uitgemaakt bp de opening van het parlement te Belfast en keerden naar het kamp terug. Twee Sinn Feiners werden doodgeschoten naoij het tooneel der ramp. TER NEUZEN, 27 JUNI 1'921. DROOGGELEGD. De droge periode,s volgen elkaar blijk- baar op. De weerprofeten voorspellen uit barometer en wind iehting wa we te wach- ten hebben. Er zijn, volgens hun zeggen teekens, dat het zal gaan regenen. Er wordt niet bijverteld „wanneer". Onder- tusschen vergroot het aantal ledige re- genbakken en de ingezetenen moeteh zich behelpen met water" dat willicht door een bacteriologisch onderzoek nu juist niet het cachet „drinkbaar" zou verkrij- gen. „Het kanaal", hoe het dan oojc is, foezorgt velen een uitkomst. Gt die hy- gienisch is, valt te betwijfelen. Naar we vernemen, is het gemeentebe- stuur in onderhandeling voor het aankoo- pen van .benoodigdheden" om zuiver drink vater aan te voeren. Dat een radica- le oplossing van dit vraagstuk meer en meer dringend wordt, staat buiten twijtel. BEVORDERD. Met ingang van 25 Juli is bij Kon. be- sluit bevorderd tot eerste luitenant, de heer M. R. de Bruijne, thans tweede lui tenant van het lOde regjiment infanterie. ONGEVALLENVERZEKERING. Bij Kon. besluit van 26 Mei zijn, te reke- nen van 21 April: herbenoemd tot voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Hulst, de heer J. F. Rottier te Hulst; tot plaatsvervangend voorzitter der plaat selijke commissie voor de ongevallenverze kering te Hulst, de heer E. B. Dumoleyn, te Hontenisse; tot voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Sas van Gent, de heer F. P. J. Stubbe te Sas van Gent. AANBESTEDING. liitslag der Dinsdag gehouden aanbeste- d'ng van het waterschap „Ab;die, Riet- en Wultsd jk", is afs volgt: voor A. de leve ring van 330.000 K.G. macadam 2-4 franco op wagon station; Hulst en Kijkuit: Th. Voet, St. Jansteen, f 76,P. BLom- maert Hulst en Aug. Stevens, St. Gilles 174,96, E. Kieboom, Hulst f74, Firma L. Nolson, Ter Neuzen station Kijkuit, 170,50, station Hulst 169,50, J. P. de Vos, Ter Neuzen, f 69,90, J. B. Petit te Breda, station Kijkuit f69./0, station Huls't f 68,95, Firina v. d. Peijl, Ter Neuzen, sta tion Kijkuit f 69,station Hulst f 68,40. J. F. Adriaansens-Polfliet, Groenendijk, f 65, alles per 10.000 K.G. Voor B. het vervoer macadam, nat "stations Hulst en Kijkuit: N. Blommaert te Hulst f 11,25, J. Bolsens te Clinge, f 10,90, J. F. Maas, Hulst f9.90, alles per 10.006 K.G. En voor C. het maken keioesiratingen J. H, v. d. Ven, Vlissingen 1 12.(379. M, Handel, Oostburg f 12.844. L. G. J., v. d. Ven, Koudekerke f 12,060. Jac. Woltert, Hoek f 11,700, R. Verschelllng, Ter Neuzen 1 11.385, Aug. Stevens, St. Gilles en P. Blommaert, Hulst f 11.304, E. Claessens, Zaamsiag f 11,200 J. P. de Vos, Ter Neu- gen f 10.990, j. van Drongelen, Hoek, 1 10.785, J. F. Adriaansens-Polfliet, Groe- nendljk, f 10.400. (Zel.) ZAAMSLAG. Zaterdag werd alhier door de geitenver- eeniging „Ons Belang" een tentoonstelling gehouden, waarbij als keurmeester fungeer- den de heeren Sietema uit Middelburg en Versluis uit Serooskerke. Aangevoerd waren: 8 eenjarige 12 twee- jarige, 11 driejarige, 10 vierjarige en 20 lammeren. De tentoonstelling had plaats onder de boomen op het dorpsplein en er was veel belangstelling. Er waren prijzen ubgeloofd, de eerste en tweede prijzen verguld bronzen en de der^e '"r'-en bronzen medailles. De prijzen werden toegekend ais volgt: 1-jarige geiten: le prijs P. Hamelink, 2e prijs L. Bolleman en 3e prijs P. Goossen. 2-jarige geiten le prijs Jacob Florussen, 2c prijs O. Hamelink en 3e prijs G. van Pienbroek. 3-jarige geiten. le prijs C. de Jonge, 2e prijs P. de Visser, 3e prijs j. Kaijser. 4-jarige geiten: le prijs J. Machielsen, 2e prijs A. Faas, 3e prijs j. A. Risseeuw. Lammeren: le prijs P. de Feijter, 2e prijs M. Goossen, 3e prijs A. de Pooter, 4e prijs M. Moens. Overloopers. le prijs G. van Pienbroek. De zilveren medaille, uitgeloofd door den heer R. J. de Krijger voor het grootst aan tal door een eigenaar of fokker aangevoer- de dieren werd toegekend aan den heer A. Rouw. In het Provinciaal Stamboek werd inge- sc'nreven een geit van C. de Jonge. terwiii in het plaatselijk stamboek thans 61 dieren staan ingeschreven. Het niuziekgezelschap „De Volharding" dat de tentoonstelling op verdienstelijke wij- ze met muziek opluisterde, ontving daar- voor van het bestuur der vereeniging van geitenhouders een zilveren herinneringsme- daille. Alle dieren waren kosteloos met wa gens bij hiinne eigenaars afgehaald en werden ook op dezelfde wijze .eruggebractr BGSCHKAPELLE. Het zoontje van1 J. E. klemde zich den duim zoodanig aan een disselboom, dat het lichaamsdeef gel>eel werd platgedrukt en geneeskundige hulp moest worden in- geroepen. Naar wij vernemen zal bij de open- bare school nog een zesde lokaal worden gebouwd, a Ivor ens zij wordt overgedragen aan het R. K. kerkbestuur voor bijzonder onderwijs. SOUBURG. Jl. Vrijdag werd alhier de eerste steen ge- legd voor een complex woningen, te bouwen op het terrein der woningbouwvereeniging alhier. De plechtigheid werd verricht door den burgerneester, op uitnoodiging van den voorzitter, den heer Polderman. Na afloop verzamelden het bestuur en de genoodigclen zich in de directiekeet, waar verschillende goede woorden gesproken werden, ook voor het welslagen van het werk der aannemers de heeren Van't Hoff en Luijk, van Axel. Men schrijft ons uit Clinge: Naar aanleiding van den voor eenige dagen door de dagbladen vermelden dub- belen tnoord alhier, werd daaraan vastge- knoopt „roofmoord". Onder den eersten indruk was de alge- meene opinie ook aldus. Evenwel, het nader onderzoek in deze zaak, schijnt tot andere eonclusies te moeten leiden. Er schijnt in de betrokken woning van het echtpaar een somber drama te zijn af- gespeeld. Het gevonden z.g. inbrekersgereedschap was van den man zelf. Er bleek niet te zijn ingebroken, er was niets beschadigd en bui ten was niet het geringste spoor van bloed te vinden. Er was den geheelen nacht pasage door de straat waaraan de woning lag en ook de buren hebben geen gerucht gehoord. Er is een betrekkelijke som aan geld gevonden, zoodat moeilijk aan „roof" kan gedacht worden. Het onderzoek der deskundigen schijnt er op te wijzen, dat men hier met een treu- rig bedrijf van moord en zelfmoord te doen heeft. Er zou zeker geen aanleiding zijn, deze feiten in het licht te stellen, ware het niet, dat de eerste indruk dezer zaak „roofmoord'" de gemoederen vaij velen uit deze ge- meente en omgeving kon verontrusten. SPOR t7~ VGETBAL. Gisteren speelde een elftal van T. S. G. tegen Blauw Wit van Middelburg. De uitslag was 52, in het voordeei van T. S. C. Daarna speelde T. V. V. van Ter Neuzen tegen Blauw Wit van Ter Neuzen. Deze uitslag was gelijk spel, 1—1. Zaterdag 1.1. speelde te Val D. S. S. I van Val tegen Blauw Wit II van Ter Neuzen, D.S.S. I won met 31. Het tweede elftal van D.S.S. speel de tegen de Scheldestrijders van Ter Neu zen, D.S.S. II won met 32. Loop der bevolking van Ter Neuzen In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. C. Lensen,, reeder, 11 N, van Was- senaar. J. Notebaart, geb. Bursens, zonder be- roep, P 41, van Antwerpen. P. van Tatenhove, landbouvver, P 104 van Hoek. I. de Block, diensfopde, Dijkstraat 69, van Axel. Wed C L. van Bouchaute, zonder, Korie Kerkstraat IS, van Koewacht. J. J. de Bakker, rijks- eursmeester, Dijk straat 73, van Sas van Gent. L. Bareman geb. van de Wege, zonder, O 136, van Zaamsiag. Vertrokken M. Penne, dienstbode, O 224, naar Axel. M. A. Stufkens, advocaat, Lange Kerk straat 39, naar Zwolle. A. Dekker, koopinan, 10a N, naar Ant werpen. Maatje den Exter, dienstbode, Donze- Visserstraat 38, naar Philippine. M. J. van de Velde, zonder, G 172, naar Gorinchem. L. Willemsen, smid, G 43, naar Zaam siag. Afdamming Eendrachi en Zandkreek. Ged. Staten wijzen op aanwinst van grond tengevolge van afdamming, die in de laatste tientallen jaren in deze provin- cie heeft plaats gehad. De vraag rijst, of niet op dezen weg kan worden voortgegaan, met de bedoe- ling aan Zeeland nieuwe stukken vrucht- baren grond toe te voegen. De natuur schijnt daartoe den weg te wijzen. In de Eendracht tusschen Tholen en Noord Brabant staat op sommige punten niet veel water. Bij Oud-Vossemeer is eene plaats, welke biij laag water nage- noeg geheel droog valt. In de Zandkreek ;s het niet veel beter. Naast den steiger te Kortgene ligc heel wat land, dat alleen bij hooge vioeden on- aerloopt. De haven van Kortgene moet door krachtig spuien open gehouden wor den. De booten van den provincialen stoombootdienst kunnen van Middelburg komende den steiger te Kortgene niet dan met moeite naderen. In het midden der rivier, vlak vooc den steiger te Kortgene, is het ondiep. Gok elders levert het vaarwater tus schen Noord-Beveland, Zuid-Beveland en NX'alcheren moeilijkheden op. Voor Veere ligt eene verondieping; herhaaldelijk moet de Provinciaie boot varen tot dicht onder den Kamperlandschen wal, alvo- rens de haven van Veere te kunnen in- draaien. Vermoedelijk zou afdamming van Een dracht en Zandkreek het gevolg hebben, dat binnen niet te langen tijd aan weers- zijden van de dammen grond kon worden gevvonnen. Gok andere voordeelen zouden er aan verbonden zijn; het ligt voor de hand, dat verkeersverbindingen over een dam on- eindig minder moeilijkheden opleveren dan op welke andere wijze ook. De vraag rijs't evenwel, of 'het uit waterstaatkundig oogpunt mogelijk is, de dammen te leggen en of de aangeduide voordeelen niet worden te niet gedaan door de schade, welke afdamming in an dere opzichten zc<i kunnen veroorzakery. Ged. Staten denken daarbij aan de belan- gen van de seheepvaart, de visscherij, de afwatering, den landbouw en den handel. Al die belangen maken een nauwgezet onderzoek noodig. Dit; zou kunnen plaats hebben door eene commissie, waarin naast deskundigen op waterstaatkundig gebied, vertegenwoordigers van de ver schillende belangen zitting konden nemen. Deze commissie zou allereerst de mo- gelijkheid der afdamming moeten overvve- gen en daarna hare aandacht moeten schenken aan de gevolgen, welke die af damming zouden hebben voor polder-, seheepvaart-, visscherij-, landbouw- en handelsbelangen en welke regelingen en maaTegelen in verband met die belangen noodig zouden kunnen zijn. Naar het Ged. Staten voorkomt, zou de commissie zich in de eerste plaats moe ten bezig houden met het vraagstuk van de afdamming der Eendracht. Gok in ver band met de spoorwegplannen schijnt de bespreking van deze afdamming meer ur gent dan die van de Zandkreek, welke vaft meer verwijderd belang moet worden ge- acht. Komt d e commissie tot de slotsom, dat afdamming mogelijk en wenschelijk is, dan zou naar de meening van Ged. Staten aan de Rijksregeering moeten wor den gevraagd, het werk te doen uitvoeren voor rekening van het Rijk, dat immers meester is over de rivieren en dat later ook de voordeelen van de ingedijkte gron- den aan zich zal trekken. Ged. Staten zien er evenwel geen be- zwaar in, dat de kosten van het onder zoek voorloopig zullen gedragen worden door de provincie. Dit is eene uitgaat voor eenmaal, welke zoo noodig kan be- grepen worden onder door leening ,te dekken uitgaven. Wellicht zouden er termen zijn, om aan de rijksregeering te vragen die kosten gedeeltelijk voor hare rekening te nemen, of wel een regeling te treffen, volgens welke die kosten worden gerestitueerd, wanneer bij indijking de verkochte grond voordeelen zal opleveren. Op grond van een en ander stellen Prov. Staten voor, hen op te dragen eene bovenbedoelde commissie te benoe- men en aan hen een crediet te verlee nen in evenredigheid van de uitgebreid- heid van het onderzoek. Salarisregeling. De heeren J. F. Lindeijer c.s. hebben bij Prov. Staten een voorstel ingediend om de maxima der verschillende sa- larissen in dienst dezer provincie, zooals zij in December 1919 zijn vastgesteld, te verhoogen met f 200 ot f250, voor zoover die maxima sedert dien tijd niet zijn ver- hoogd. Daamaast stellen zij ook ten op- zichte der verhoogingen eenige wijzigin- gen voor, waardoor eveneens het salaris hooger wordt. Door verdergaande voorstellen zou naar de voorstellers meenen, ook de ver- houdmgen tot de salarissen van het stoombootpersoneel verbroken worden, waardoor dus een geheele salarisherzie- ning noodig zou zijn. Een meerderheid in de Staten hiervoor, werd door de voorstellers echter betwijfeld. Technische ambtenaren bij polders en waterschappen. Ged. Staten stellen voor, afwijzend te b s bikken op het. verzoek van den bond van technische ambtenaren in overheids- dienst, om wijziging te brengen in de Zeeuwsche polderreglementen ten aan- zien van de waterbouwkundige ambtena ren bij de polders ot waterschappen in Zeeland. Ged. Staten wijzen; er op, dat zij her haaldelijk, het laatste 11 Maart jl. opge- komen zijn voor de belangen dier ambte naren en al moge de vastgestelde rege ling niet onfeilbaar zijn, achten zij een ah- deren maatstat voor de bezoldiging dan het bedrag der uitgevoerde werken met wel doenlijk, ook tegen elken anderen maatstaf zou bezwaar kunnen worden aan gevoerd. DOOR EEN PAARD DOODGETRAPT. Op de te Zaandam gehouden jaarltjksche paardenmarkt kreeg C. Keeman uit Krotn- inenie, die een paard sloeg, eeD dusdanige trap, dat hij op hetzelfde oogeublik dood was. EEN YOGEL VAN ZELDZAME PLUIMAGE In de raadsvergadering van Bovenkarspel (N.-H.) kwam ter tafel de schrifteljjke kennisgeving van een ingezetene, die daarin mededeelde, dat zjjn kinderen nu alien meerderjarig waren en dus aangeslagen kunnen worden in den Hootdelij ken Omsiag. WINTERSCHE ZOMER! In Waterland, waar men zich allerwege toelegt op de pluimveeteelt, zijn deze week, tengevolge van de koude, eenige duizenden kippen en eendekuikens gestorven. Volgens d- *Opr. Haarl. Ct." hebben nachtvorsten ernslige schade aangericht aan de aardappelvelden in de duinen. Vooral de plauten, die leeds hoog opge- schoten waren, hebben op sommige akkers reel te Ijjden gehad en zijn totaal afge- vroren. Eenige jaren geleden hebben de nachtvorsien ook zoo'n schade aangericht, juist op 21 Juni, den langsten dag. GEVANGENIS-SCHAANDAAL. Oi geveer een jaar geleden beklaagde een gevangene van de strafgevangenis aan den Amafelveenschenweg te Amsterdam, zich bij den direeteur over de handelingrn van een der onderwjjzers. Daar men dacht, dat de gevangene een wrok tegen den man had, werd sleehts een oppervlabkig onder zoek ingesteld, dat natnurljjk geen resultaat had. Kort geleden nu kwamen er meer van die klacbten over den onderwjjzer. Verschillende gevangenen deelden mede, dat de bewuste leeraar hun in de cellen ontuchtige voorstellen deed en hen ook tot niet nader te omschrjjven handelingen dwong. De justitie nam den onderwgzer een verhoor at. Hg was zeer van streek en bezwoer in den aanvang dat alles laster was. Het onderzoek, dat de Centrale Recherche op last van hooger hand heeft ingesteld, heeft de juistheid van die klachten evenwel aan het licht gebracht. Een der inspecteurs heeft den onderwgzer daarop gearresteerd en hem een bekentenis ontlokt. De arrestant had reeds 12 a 13 jaren de functie van gevargenis-onderwijzer vervuld. Er is ook een onderzoek ingesteld onder de ontslagen gevangenen, met dit resultaat, dat een massa getuigenissen tegen den onderwgzer zgn bgeen gegaard. EEN B1LJETTEN KA U WER. In een cafe aan den Schiedamschedijk te Rotterdam bood Woensdagavond een Arae- rikaansch stoker een honderd dollar-biljet ter inwisseling aan. De waard en andere bezoekers vertrouwden het biljet niet en boden aan de stoker naar de politie te vergezellen om dit te laten uitmaken of het echt of valsch was. Onderweg rukte de stoker het biljet uit ds handen van zgn begeleiders en ging er van door. Eerst op de Zalmhaven kreeg men hem, na een woesten ren door straten en sloppen en over schepen weer te pakken. De man was toen bezig zgn papiertjes hij bezat er meer dan een stuk te kauwen en te verslinden. Uit zijn zakken werd sigaret- tenpapier ea tabak opgediept, waartusschen stukken van de blijkbaar in alle haast ver- scheurde dollarbills. VERDUISTER1NG. De kantoorbediende, die te Amsterdam was aangehouden in verband met de ver- duistering van een groot bedrag aan effecten. is weur op vrjje voeten gesteld, daar hij bleek onsenuliig te zgn. De vermoedeljjke dader is een broer van den aanvankelijk gearresteeriie. Hij schgnt naar Berlgn te zgn gevlucht. Het bedrag van 90.000 is waarschgnlgk te hoog opgegeven. Het is berekend op de Domiuale waarde, maar van veel der stukken is het reeele bsdrag heel wat minder. (Hdbl.) VLIEGMACHINE EN TORPEDOJAGER CONTRA DU1KBOOT. 22 Dooden. Op het oogenblik worden onder de kust van Virginie een reeks oefeningen gehouden die worden geleid door het departement voor luchtdienst en waarbjj verscheidene vroegere Duitsche duikbooten en torpedo- jagers en een draednought worden gebruikt als doelwit, met het doel, de weerstauds- kracht van op het water varende sehepen tegen aanvallen uit de lucht vast te stellen. Totnogtoe hebben de manoeuvres, die worden bijgewoond door een groot aantal congresleden en vertegenwoordigers der pers, zich ontwikkeld tot een wedstrgd tusschen vliegmacttines en torpedojagers tot het in den grond boren van duikkooten en gaan voltrens den correspondent van de ffTimes" de vliegwrs met de eer strjjken, die de duikboot »U 117" met 12 bommen in 16 minutec tot ziuken hebben gebrachtter wijl een divisie van vijf torpedojagers, die een kleicere duikboot met kanonvuur aaa- vielen, 24 minuten noodig hadden om haar tot, zinken te brengen en daarvoor 40 pro- ject.ielen gebruikten. Deze proefnemingtn hebben plaats op 50 mgl van de kust. De vliegmachines moeten van het land af' vliegen om de plaats der duikbooten vast te stellen, nadat iDlichtingen zijn verstrekt omtrent haar posities. De manoeuvres zullen nog een maand duren en eindigen met een aanval uit de lucht op het vroegere Duitsche slagschip »Ost Friesland" en het oude Amerikaansche slagsehip c/Iowa", dat zich met voile krachi electrisch bestuurd zal voortbewegen. Op de manoeuvres is een donkere schaduw geworpen door den dood van 22 officieren en marinen, die hun le en hebben verloren bjj een reeks ODgelukken, waar- van enkele plaats hadden gedurende de voorbereiding van de manoeuvres.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2