Hoogwatergetij te Ter Neuzen LANOBOUWBERICHTEN. PREDIKBEUETEN GEMENGDE BERICHTEN. Laatste Berichten. BURGERLIJKEN STAND. dier oommissie zijn de banken te St. Jan- steen, Clinge en Driel. SAS VAN GENT. De stijfselfabriek „Zeelandia" die on iony door de direetie. wegens loonge- schi! werd stopgczet, heeft hare werk- zaarnheden thans hervat. KOEWACHT. Woensdag n.m. omstreeks halt drie Drak hier door een onbekende oorzaak brand uit in de vlastabriek van den heer Honore de Yvnele. In een oogenblik stond de ge- heele fabriek met de dichtbijstaande schuur in Iichte iaaie en viei aan blusschen met te denken. Met vereende krachten kon men de nieuwe woning van den bedrijtsleider nog redden. In de schuur en in de tabriek was een zeer groote hoeveelheid bewerkt en onbewerkt vlas en lokken. Fabriek en schuur zijn op beurspolis ver- zekerd. f RECHTZAKEN. Door A. de Br., landbouvver, te Ter Neuzen, is cassatie aangeteekend tegen een vonnis der rechtbank te Middelburg van 3 J mi jl., waarbij hij wegens het niet plakken van rentezegels voor zijn afoei- ders, is veroordeeld tot 224 maal f0.50 boete of 224 maal 1 dag hecht. DALENDE VEERRIJZEN. De prijzen van het vee in de Betuwe loo-pen sterk achteruit. Deels schrijft men dit toe aan den invoer van best buiten- landsch vleesch naar onze groote steden. (Deer^ch en nu ook Amerikaansch). Aan den anderen kant heeft ook het mindere gebruik van vleesch grooten, invloed. Het vee, dat in het voorjaar duur gekocht is, moet nu met verlies van de hand worden gedaan, terwijl er bijna geen vraag is naar inlandsch vee. WEINIG EN DURE KERSEN. Zoowei uit de Betuwe als uit Maas en Waal Wxadt gemeld, dat het kersengewas, dat veel meer van de vorst heeft gele- den, dan men vervvacht had, nog veel minder dan halfgewas is. Zondag 12 Juni 1921. VERDRONKEN. Woensdag is in de gemeentelgke zwem- inrichtiug aan den Schiukel te Amsterdam een 30 jarige man bij bet zwemmen vei- dronken. TEGEN ELKANDER GEREDEN. Te Heerieu zgu Woensdugmiaung etn personen- en een vrachtauto tegen elkander gereden op den hoek van een straat. De bestuurder van den peisocenwagen, de onge- huwde L., is kort na het ongeluk aan het daarbg bekomen letsel overleden. EEN MERKWAARDIGE ANTTEKE KOFFER. In de otngeving van Turnhout heeft men een boer eeu antieken koffer ontdekt. die gemaakt was van oude b schilderde pi an ken. Dit het eerste onderzoek is gebleken, dat de bescbilderingen aanvankeljjk hadden ge- diend als altaarstukken, welke later zijn stuk gezaagd. om er een koffer van te maken. De tameljjk goed geconserveerde fiag- menten stellen voor een Opdracbt van h*-t Kind Jezus en een Aaubidding. De eerste indruk was, dat men te doen had met werk van Quinten Matfys, doch men is daarna gekomen tot de veronder- stelling, dat de fragmeoten afkomstig zijn van een altaartriptiek, geschilderd door den meester van Frankfort, een tijdgenoot van Matsys, die te Antwerpen onder zjju leiding werkte. VERGISSING MET MEDICUN. Naar een der ziekenbuizen te Amsterdam is overgebracht een kind van 4 dageD, dat bjj vergissing lysol was ingegeven EEN GOUDEN RING. Een landbouwer uit Opheusden verkocht een koe aan een slager te Rhenen, die bjj het slachten een gouden ring in de maag van het dier vond. Deze ring bleek de verlovingsriDg van een zoon van den land bouwer te zijn, welken bjj verleden jaar bij het oogsten verloor en niet meer terug kon vinden. 't WAS NIET ZOO ERG Het kantoor Almelo van de Nationale Bankvereeniging deelt mede dat de door haar jongsten bediende verloren cheque die Vrjjdagmorgen bjj het fietsen over de rivier de Aa in bet water was gevallen niet f 13,000 bedroeg, maar slechts 56 70, waarvoor inmiddels eeu duplicaat is aan- gevraagd. 300 ZILVEREN MUNTEN. Een arm vrouwtje, dat gisteren op de bofstede Het Sol, nabjj Garderen, bezig was hout te sprokkelen, heeft, bjj het af- breken van een doode stomp, ongeveer 300 zilveren munten, uit de 17de eeuw dateerende gevonden. KOE1EN VERG1FT1GD DOOR ZOUT WATER. Iu den laatsten tgd stierveu er aan den overkant van het IJ, in de voormalige ge- meente Schellingwoude en Ransdorp, op onbegrgpelgke wgze koeien. Na onderzoek bleek, dat de beesten zout water gedronken hadden. Tevens kwam aan het licht, dat de slooten een vrjj boog zoutpercentage hadden. Dit is het gevolg van het opspuiten der bouwterreinen met zeezand uit Umuiden. De boeren zondeu een deputatie naar B. en W., met het ge volg, dat het opspuiten is stop gezet. BRANDALARM DOOR EEN BOND. Te Leicester (Engheeft een kleine ter rier een geheele familie van den dood gered. De eigenaar van het diertje werd nl. vroeg in den morgen wakker, omdat de hond voor de kamerdeur stond te blaffen. Tweemaal joeg bjj het dier weer naar be- neden, doch steeds kwam het terug. Toen hjj, in woede ontstoken, voor de derde maal opstond om den keffer weg te jagen, rook hjj in den gang een brandlucht. Met groote moeite wisten man en vrouw han zes kinderen nog in veiligheid te brengen. AUTO TOTAAL VERN1ELD. Nabjj het station te Moordrecht is een splinternieuwe auto, waarin de kooper en de meesterknecht der fabriek. die het voer- tuig had afgeleverd, zaten, door verkeerd uitwgken van een wielrijder tegen een boom gereden en totaal vernield. De inzittenden kwamen er met enkele Schramm en af. OPZ1EN B AREN DE ARREST AT IE Maaudagmiddag zjjn naar't N. v d. D. meldt -op last van den Officier van Justi tie te Haarlem in Amsterdam aangehou- den J. B. G. S., 31 jaar, en M. v. d. B 36 jaar, beiden commissionnairs in effecten en leden van de firma M. v. d. B. en S., te Haarlem. Zjj worden verdacht van verduistering van een groot bedrag (eenige honderd- duizendeu guldens) aan geld en efleeten en koopmansgoederen, ten nadeele van ver schillende families, die het geld en de effecten aan de firma v. d. B en S. hadden toe- vertrouwd. EEN „PRETTIG" VERJAARDAGS- GESCHENK. Een zeer laffe poging heeft in Seegeveld in Duitschland plaatsgevonden, om een meisje van 16 jaar. door middel van een helsche machine om het leven te brengen. Het meisje ontving op den dag van haar verjaardag een pakket uit Berljjn. Daar zoowei de vader als haar broeder niet thuis waren opende de moeder het pakket, dat in bruin papier was ingepakt. Toen zjj poogde het deksel van de kist te ver- wjjderen hoorde zjj uit het kistje een snorreod geluid komen. Zij vond dit geheimzinnige geluid zoo angstig, dat zjj het pakket weder sloot en het in den tuin bracht. Hier poogde later het meisje en een dienstmeid de kist open te maken. VVederom ontstond bjj het openen van het deks«l een snorrend geluid en bet meisje zag van binnen een veer, die afliep. Met een stok bracht zjj de machine tot stilstand. Toen haar broer thuis kwam en het pakket onderzocht, ontdekte hjj twee geleidings- draden, die aan twee drooge elementen waren vastgemaakt. Hjj sneed deze draden door en ontdekte toen dat de draden met een helsche machine in verbmdiug storden. Deze bestond uit een fleschje met benzol, een slaghoedje en een 6 m.M. patroon. Bjj de ontploffing zouden de kleeren van het jonge meisje door de hoog oplaaiende vlammen in brand gevlogen zjjn. Omtrent de aanleiding tot dezen moordaansGqr tast men nog geheel in het duister. Men ueemt aan, dat de dader getracht heeft door deD aanslag op het meisje, zich op den vader te wreken. EEN TRE1N GEDERAILLEERD DOOR DEN BAGEL. Uit Lyon wordt gemeld, dat het depar- iement de laatste dagen voortdurend werd geteisterd door hevige onweders. In het ianton Vaugneray verbrjjzelde de hagel londerden vensterruiten. De hagelbuien waren zelfs zoo hevig, dat een trein zich den weg door den hagel versperd zag. Toen de trein zich weer in beweging had gezet, derailleerde hjj een eind verderop door dezelfde oorzaak. H1TTE-GOLF IN OOSTENR1JK. Te Weenen is bet, volgens Reuter, reeds dagen achtereen ontzettend warm. Duizen- deu zochten Zondag verfrissehing aan de oevers van den Donau. Er werd druk gezwommen en reeds 12 personen vonden in het water den dood. Te Boedapest is het ook reeds vjjf dagen abnormaal warm. Zondag barstte boven de stad een hevig on weder los, waardoor heel wat schade aangericht werd. VERIJDELDE PLANNEN. Drie jongens, woonachtig in de Bis- schopsstad, twee van vijftien en een van 19 jaar, waren op, het idee gekomen ons land uit te trekken om werk te zoeken in den vreemde, liefst in Afrika, waar zij eventueel een farm zouden willen gaan houden. De reis zou over Spanje gaan, want als de Pyreneeen vruchtbaar werk zouden opleveren, dipt -wast het ondeme- mend drietal van plan om daar een tijd te arbeiden. Weken duurden, volgens het „U. D.", de voorbereidselen voor dezen farmeuzen tocht. Een van de jongens plunderde zijn heele spaarbaiikboekje en bracht zoodoen- de een flinke reissom) bij elkaar. Een vol- 1/edige uitrusting werd aangeschaft, zelfs boksbeugels werden niet vergeten. Zondagavond zou de reis' een aanvang nemen. In alle stilte zou het drietal ver trekken, de wereld in. Maar de politie werd spelforeekster. Zij kwam achter de plannen van de jongelui en hield de drie reizigers aan, juist toen zij vertrekken wilden. En inplaats van naar Afrika wandeide het drietal naar het politiebureau, gepakt en beladen, met klapperpist"x>ls( en boks beugels en met een zed teleurgiesteld gezicht. De respectievelijke papa's van de jonge* lui hebben hun zoons afgehaald en naar het veilige home teruggebracht. U1TSLAG AANBESTEDING. Heden werd in het gemeentehuis door het bestuur der woningbouwvereeniging „W-erk- mansbelang" alhier aanbesteed het bouwen van 34 arbeiderswoningen, op een terrein nabij „Java". De uitslag was als voigt: le perceel. Metsel- en stukadoorswerk. Hiervoor schreven in de heeren: Gebrs. Kolijn voor 85000, W. Reinhouu voor 83600, Gebrs. van der Velden voor f 82900, P. M. Oostdijk te Driewegen voor f 81500, W. P. Nieuwelink voor f 7950- P. J. J. H. Rijnberg voor j 77648, D. Galle te Zaamslag voor f 66000 en Gebrs. Nieuwelink te Hoek voor j 64892. 2 perceel. Timmerwerk. Hiervoor schreven in de heeren: J. L. van de Walle en A. J. Butler te Hulsi voor f 74380, P. L. Boogaard .voor f 61950, Wed. A. J. de Kort voor f 60878, P. A. Leu- nis voor 59600, F. C. Herrebout voor j 59010, H. Kaijser voor f 58000, D. Galle te Zaamslag voor f 57500, C. C. Nobels voor f 56080, B. H. Reuling te Hulst voor f 56000, I. P. Casteleijn voor f 55221, Kr. Dieleman te Zaamslag voor f 52200 en J. A. Meertens voor 50700. 3e perceel. IJzerwerk. Hiervoor schreven in de heeren: B. H. Reuling te Hulst voor f 2300, Gebrs. Verlinde voor f 1943, C. Verhage voor 1'940, J. Harte voor f 1915 en Aug. Dhaeze soar f 1665. 4e perceel. Lood- en zinkwerk. Hiervoor schreven in de heeren: B. J. Dhaeze voor f 3590, Gebrs. A. A. en J. D. Guequierre voor f 3530 en j. J. de Dreu te Krabbendijke voor f 2850. 5e perceel. Glas- en verfwerk. Hiervoor schreven in de heeren: J. Verlinde voor f 10542, Joh. Korporaal te Sliedrecht voor f 10500, M. van der Stec te Goes voor 9777, A. de Zeeuw voor f 9600, C. Kaijser C. Dees te Zaamslag voor f 8670, A. L. van Duijse voor f 8327,75, en Alph. Guilliet voor f 7276. Voor de perceelen 1 en 2 te samen schre ven in de heeren Jac. Houg te Axel voor f 157000, J. Wisse te Zaamslag voor f 142600 en J. C. Kaijser te Zaamslag voor f 140900. Voor de massa werd als volgt ingeschre- ven, door de heeren: P. Dorleijn te Middelburg voor f'184200, H. Scho-ut te 's Heer Arendskerke voor f 182500, L. P. Korstanje te Wemeldinge voor f 168000, C. M. Laban te Yerseke voor j 166000, I. P. Casteleijn voor 163372, A. van 't Hoff H. van Luik te Axel voor J 156500, J. van 't Hoff te Hoek voor j 156000, P. F. Voet P. F. de Waal te Hontenisse voor f 155000, j. C. Kaijser te Zamslag voor f 154850, A. A. van de Walle te Hulst en A. P. Butler te Axel voor j 151650, Kr. Dieletnan te Zaamslag voor f 150200, A. Wabeke te Krabbendijke voor j 149800, B. H. Reuling te Hulst voor 143500, H. J. Reuling te Hulst voor f 142000, J. B. Reuling te IJzendijke voor 'f 141000, j. Elfrink voor 139200 en C. C. Nobels f 137060. De gunning is tot a.s. Maandag aange- houden. De inschrijvers aahter wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Ter Neuzen. POLITIE. Aan het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponeerd: een jongenspet. Rechthebbende vervoege zich aldaar. SCHEEPV AARTBEWEGING. 8 Juni. Fransch s.s. Le Scorff, 1883 M3., kolen, van Gent naar Lorient. Eng. s.s. James Tennant, 574 M3., ledig, van Newcastle voor Gent. Eng. j.s. Kyle Firth, 1274 M3., ledig, van Scarborough voor Gent. Duitsch s.s. Liihe, 2463 M3., hout, van Rafso voor Uent. Fransch s.s. Bucheron, 3013 M3., ledig, van ^ntwerpen voor Gent. Fransch s.s. Saint Enogot, 6353 M3„ erts, van Huelva voor Sas van Gent. Fransch s.s. Renee Marthe, 3930 M3., ledig, van Caen voor 5en^- Fransch s.s. Fernande, 3754 M3., ledig, van Caen voor Gent. Eng. s.s. Algarda, 2149 M3., ledig. van Louden -voor Ter Neuzen. Nederl. s.s. Scherpendrecht, 1397 M3., ledig, van Rochester voor Gent. Noors. s.s. Trudvang, 2655 M3., ledig, van Dublin voor Gent. Noors. s.s. Lilian, 842 M3., ledig, van Southampton voor Gent. Eng. s.s. Tynsidel, 538 M3., ledig, van Yarmouth voor Gent. Ned. s.s. Moordrecht, 3678 M3., van Li verpool voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Goldfinch, 697 M3„ stukgoed, van Gent naar Londen. Fransch s.s. Toumeur, 2941 M3., kolcr van Gent naar Lorient. 9 Juni. Eng. s.s. Glen rose, 898 M3„ ledig, van Yarmouth voor Ter Neuzen. Fransch s.s. Fouras, 4468 M3„ kolen, van Gent naar Rouaan. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3„ stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Magrix, 890 M3„ ledig, van Hull voor Gent. Eng. s.s. Wearsider, 1054 M3„ ledig, van Newcastle voor Gent. Fransch s.s. Daphne, 4152 M3„ ledig, van Caen voor Gent. Fransch s.s. Bucheron. 3013 M3., kolen. van Gent naar Havre. Noors. s.s. Astra, 2265 M3., ledig, van Rouaan voor Gent. Eng. s.s. York. 3202 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Bortliwick, 3184 M3„ stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. London, 3409) M3., ledig, van Newcastle voor Ter Neuzen. Van 8 tot 9 Juni zijn langs de Midden- sluis alhier 50 binnenvaartuigen op- en 65 afgesciiut; langs de Westsluis 6 op- en 9 afgeschut. ZONNET1JD. DAGEN. Voorra. Nam. Zaterdag 11 Juni. 5 12 5.39 Zondag 12 t, 6 08 6 40 Maandag 13 7.12 7.46 DinsJag 14 8.22 8 58 Woensdag 15 9.34 10 07 Donderdag 16 10.41 11.12 Vrgdag 17 11 39 (Nadruk ver bo den). TER NEUZEN. AXEL. ZUIDDORPE. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. (Vervolg). Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 91 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 91 u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 91 u. en 21 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 91 u. en 21 u., Ds. G. van Dis. Axel. 91 u. en 2 u., Ds. J. B. Th. Hugenholtz. Sas van Gent. 91 u., Ds. H. Akersloot van Houteir' Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. Hermanides. Hontenisse. 10 a., Ds. W. J. van Lindonk. vavelormverd'' Hoek tO n Ds. H. v. d. Wal en 3 nv leeskerk. Ohr, Uereformeerde flier k. Zaamslag, S n. en 2 u., Ds. L. de Bruijne. Q f fc. formr*\r<ii: Gemeente. (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., (oude tijd) leeskerk. \Mitl-Gereformeerde f/emeeiite (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 a., 2 u. en 51 u., (oude tijd) leeskerk. Lok-aal f.ben- HaSxer". (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 51 u., Evangelisatie. K. K. Kerkdieneten te Ter Neuten. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 81 en 10 uur s Namiddags om half drie Lof. Huwelyks-aangiften. 3 Juni. Abraham van Doese- T'oc U J"1, en Pieternella van der Gouwe oud 25 j., jd. Huwelijks-yoltrekkingen. 2 Juni. Johaunis Adriaan hckhardt, oud 22 j., jm. en Catharina van Cadsand, oud 24 j., jd. Geboorten. 2 Juni. Marinus, z. van Martinus Maarten Rouw en van Janneke Maria Etve. Johannes Wi he mus Hendrikus, z. van Johannes Hendrikus Wilhelmus Boerbooms en van Elisabeth Maria Cornelia Hopmans. Overljjden 30 Mei. Jan Klaassen, oud 56 i echtgen. van Alida Penne. Huwelijks-aangiften. 4 Mei. Abraham Dees, oud -i J., jm. en Fatifoise .lacomina de Eeijter (van Koewacht), oud 21 j„ jd. Pieter Adriaan Wonder- gem, oud 28 j., jm. en Janna Levina Heijnsdijk, oud 32 J., jd. 6 Mei. Willem Dees, oud 27 j., jm. en Janna de Koeijer, oud 25 j jd. 12 Mei. Marinus Cornells de Jonge (van Zaamslag). oud 23 j.. jm. en Geertruida van Tatenhove, oud 23 j., jd. 13 Mei. Willem \erstraten, oud 31 j., jm. en LeentjeMeiier, oud 32 j., wed. J Huwelijks-voltrekkingen. 10 Mei. Adeldne Ca- ruille IJsebaert, oud 24 j.. jm. en Irene Marie Cele- vre Chislaine Temmerman, oud 2i j., jd. 12 Mei Petrus Gerardus Willems (van Ter Neuzen), oud 24 j.[ jm. en Augusta Rosalia Dominica Maria Buijsse, oud 24 j., jd. Jan Leendert Dieleman (van Hoek), oud 25 j., jm. en Elisabeth Overdulve, oud 19 j jd. 19 Mei. Pieter Adriaan Wondergem, oud 28 j., jrn. en Janna Levina Heijnsdijk, oud' 32 j., jd. 26 Mei Willem Verstraten, oud 31 j., jm. en Leentje Meijer, oud 32 j., wed. Marinus Cornells de Jonge (van Zaamslag), oud 23 j., jm. en Geertruida van Taten- hove, oud 23 j., jd. Abraham Dees, oud 22 j., jrn. en Francoise Jacomina de Feijter (van Koewacht), oud 21 j., jd. Geboorten. 3 Mei. Petrus Franciscus. z. van Au gust van Overmaire en van Maria Louisa Frankevijle. 5 Mei. Adriaan, z. van Adriaan de Feijter en van Geertruij Heijnsdijk Geertruida Maatje. d. van Jan Sander Johannes Wijna en van Janna Tanneke van Hoorn. 8 Mei. Jozina Sara, d. van Martinus Kempe en van Maria van Driel. 13 Mei. Bonna, d. van Hermanus Smies en van Adriana Meulbroek 15 Mei. Johan Adolf Jacobus, z. van Jacobus Aloijsius Breepoel en van Sidonia Barbier. 18 Mei. Adiiaan tlendrik, z. van Dominicus de Kraker en van Janna Pieter- nella Kotvis. 19 Mei. Emile Cornelis. z. van Petrus Augustinus Marcus en van Maria Louisa Mel. 22 Mei. Jozias Jacobus, z. van Jan Marinus van de V'elde en van Adriana Susanna de Groote. 25 Mei. Rene Joseph, z. van Achiel Karel Jan den Haeijrink en van Juliana Albina Matthijs Overlijden. 5 Mei. Petrus Franciscus van Over maire, oud 2 d., z. van August en van Maria Louisa I' rankvijle. 23 Mei. Henrious Leonard us Uroothaert, oud 5 j., z. van Petrus Johannes Hu- bertus en van Joanna Maria van Rumste 25 Mei. Petrus de W ijn, oud 38 j.. echtg. van Marianna Vink. BOSCHKAPELLE. Huwelijks-aangiften. 2H Mei Antbonius Leonar- dus Lambert, oud 35 j., jrn. en Emerentia Pieters, oud 26 j., jd. Geboorten. 31 Mei. Cornelis Josephus, z. van Jaeobus Erpelinck en van Eugenia Maria Pastijn. Overlijden. 6 Mei. Anna Maria Platjouw, oud 94 j., wed. van Jan Francies van de Lavoir. GRAAUW. Huwelijks-aangiften. 12 Mei. Franciscus Durinck, oud 27 j.. jm. en Benilde van Immerseel, oud 25 j., jd. 27 Mei. Honorius Wilhelmus Dalmijn, oud 30 j., jm. en Marin Pbilomena van den Eeckhont. oud 22 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 31 Mei. Franciscus Du rinck, oud 27 j., jm. en Benilde van Immerseel,oud 95 j jd. Gdioorten. 4 Mei. Joseph, z. van Petrus Honore Verbist en van Rosalia de Bilde. 8 Mei. Fidelus Dominicus, z. van Petrus Matthijssen en van Sophia Mangnus. HENGSTDIJK. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Mei. Petrus Burg grave, out! 25 j., jm. er. Elisabeth van Belle, oud 22 j., jm. Geboorten. 27 Mei. Aloijsius Leonardus Cornelis, z. van Ednardus Cornelis vail Esbroeck en van Amelia Maria Borm. Huwelijks-aangiften. 9 Mei. Jean Henri Eugene Depuvdt, oud 26 j jm. en Alice Marie Magdalena Kockuyt, oud 26 j., jd. 23 Mei. Augustinus Aloij sius de Vos, oud 24 j., jm. en Martha Hermon, oud 23 j., jd. 31 Mei. Ttieophilus de Ridder, oud 28 j., jm. en Bertha de Ridder, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Mei. Petrus Leopol- dus van Damme, oud 47 j., jm. en Emerentia Bea trix Maria van Laere, oud 41 j.,jd. 12 Mei. Eugenius Joseph van Dorsselaer, oud 25 j., jm. en Clara Maria Moerdijk, oud 26 j.. jd. Geboorten. 8 Mei. Ghislaine Valentipa Maria, d. van Maurice Auguste Puijlaert en van Elvira Step- hania Govaert. 16 Mei. Marcel Theophiele, z. van Alphonsus Cyrilles de Munck en van Alida Felicita Dusarduvn. 19 Mei. Urbain Emile Ghislain, z. van Alberic Philibertus Buijsse en van Elodia Maria de Letter. 31 Mei. Marcella Clara ierre, d. van Petrus Franciscus Baeten en van Maria Joanna Louisa Ougenae. 6. Eervnl ontslag van F. van Dixhoom als hoofd van school B. Naar aanleiding van een adres van F. van Dixhoorn, hoofd van school B, waarin deze verzoekt hem met ingang van 1 September 1921 ontslag te verleenen uit zijne betreldring, stellen burgemeester en wethouders voor, dat ontslag tegen genoemden datum op de meest eervolle wijze te verleenen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 7. Vaslstelling vcrmenigvuldigingscijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelasting, dienst 1921/22. Burgemeester en wethouders stellen voor, het vermenigvuldigingscijfer voor de gemeen telijke inkomstenbelasting, voor het dienstjaar 1921/22 vast, te stellen op 1.15. Blijkens eene toelichting van den heer GEEL- HOEDT is er f 160.000 in de begrooting uit- getrokken, en werd op grond van bekende ge- gevens van de oorspronkelijke aanslagen een heffirtg verwacht van f 140.000. Het vorig jaar was het vermenigvuldigingscijfer 1.06. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 8. Benoeinen van leden der plaatsclijke com- missies van toeiHcht op het lager onder- wijs. De VOORZITTER verzoekt de leden thans over te gaan tot het benoemen van leden voor de plaatselijke schoolcommissies. Hij herin- nert aan de aanbeveling die deswege door bur gemeester en wethouders aan den raad is voor- gestrld, terwijl de leden ook rekening kunnen houden met de aanbevelingen van de verschil- lende organisaties op onderwijsgebied ont- vangen. Hij noodigt voorts de heeren De Jager en Scheele uit, met hem het stembureau te vor- men. De heer SCHEELE herinnert, dat de vorige maal door den gemeenteraad is besloten, om betreffende de candidaten ter benoeming van lid der commissies het advies in te winnen van sehoolbesturen en onderwijzersvereenigingen. Dit is nu gebeurd, doch spreker had verwacht. dat burgemeester en wethouders thans aan den raad een leiddraad zouden hebben gegeven. Dit doen ze evenwel niet en latcn hun oude aanbeveling eenvoudig bestaan. Dit levert thans voor den gemeenteraad wel eenige moei- lijkheid. Hij memoreert in verband daarmede de namen der verschillende heeren, die zoowei door burgemeester en wethouders als door ver- eenigingen voor de verschillende categorien zijn aanbevolen. Hij wijst voorts ook op het verzoek van het sehoolbestuur te Driewegen, dat gaarne 2 leden uit die buurt zou wenschen te zien aangewezen, omdat, indien er maar 1 persoon uit die buurt van de commissie voor Sluiskil-Driewegen deel maakt, ze voorzien, dat de vergaderingen altijd te Sluiskil zullen moeten worden gehouden. Ze meenen, dat ze recht hebben op 2 afge- vaardigden, ook misschien uit overweging, dat het gezelliger is, als men met z'n tweeen naar Sluiskil moet gaan vergaderen, dan wanneer 1 persoon altijd alleen moet gaan. Hij vraagt, of er geen weg zou te vinden. zijn, om aan het verzoek van het sehoolbestuur van Driewegen tegemoet te komen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat bur gemeester en wethouders hebben gemeend hun- ne aanbeveling te moeten handhaven, omdat zij daarbij ook rekening hebben gehouden met de verschillende richtingen in de gemeente, welke naar hunne meening daarbij alle tot uiting zouden komen. De raad heeft gemeend, een aanbeveling- te moeten krjjgen langs organisa- torischen weg, zooals uit de brieven blijkt, Is de afwijking met de aanbeveling van burge meester n wethouders niet zoo groot. Het kan de vraag zijn, of er misschien mts zou te zeggen zijn voor het verzoek van Drie wegen. doch burgemeester en wethouders heb ben rekening gehouden met het te Sluiskil be-, staande getal scholen en omdat het hun ge- wenscht voorkwam, dat er gelegenheid zou zijn in die commissie 2 katholieken te benoemen. Zij hebben daarom hunne aanbeveling gehand- haafd. Evenwel, de raad is vrij in ziin keus. De heer COLSEN geeft als zijn meening te kennen, dat de commissie voor Sluiskil-Drie wegen. die straks zal benoemd worden, tocb niet vandaag te Sluiskil en morgen te Drie wegen zal vergaderen. Hij is van meening, dat er geen verplichting zal zijn om te Driewegen te vergaderen en meent, dat Sluiskil, met zijn 4 scholen, daarvoor de aangewezen plaats is. Indien er 1 vertegenwoordiger van Driewegen wordt benoemd, waar maar 1 school gevestigd is, acht hi.i het juist een goede verhouding. De heer HAMELINK merkt op, dat de voor- zitter zooeven zeide, dat bij het doen der aan beveling door burgemeester en wethouders de verschillende richtingen in de gemeente goed tot hun recht lewamen, doch dat dit tcch niet het geval is met de partij van spreker, die toch ook reeds een beduidenden aanhang heeft en waarvan geen enkelen vertegenwoordiger is voorgedragen, daar zij geen organisatie bezit- ten, die voor het doen van een aanbeveling In aanmerking kon komen. Waar hier verschil lende personen uit de onderwijswereld worden voorgedragen, ook zelfs voor de categorie uit de ingezetenen, niet behoorende tot de ouders van schoolgaande kinderen, vestigt hij de aan- dacht op den heer A. C. de Pauw. Hii zou dezen gaarne benoemd zien, opdat dan ook de S. D. A. P. in de commissie vertegenwoordigd zal zijn. De VOORZITTER merkt op, dat hij, zoo- even de meening uitsprekende, dat de verschil lende richtingen goed vertegenwoordigd waren het oog had op de richting der verschillende scholen in deze gemeente doch daarmede niet bedoelde de politieke partijen. De heer HAMELINK merkt op, dat er toch speciaal katholieke ingezetenen worden aanbe volen. De VOORZITTER: Die hebben ook ze!" hunne scholen, doch cle heer Hamelink en zij partij reiken ik tot de voorstanders van de open- bare school en daarvoor worden hier in de kom uit de ouders voorgedragen de heeren G de Ridder en P. Kaan en te Sluiskil de heeren Brakman en Lijbaart. Alsnu wordt overgegaan tot stemming. In de eerste plaats voor de commissie in de kom. lo. Ouders der in de gemeente op eene la- gere school ingeschreven leerlingen. Aanbevolen worden door burgemeester en wethouders en door de afdeeling voor ..Volks- onderwijs" de heeren G. de Ridder en P. Kaan. Met 6 stemmen wordt benoemd de heer De Ridder; de heer P. Kaan verkrijgt 3 stemmen. 2o. Ouders der in de gemeente op eene bij- zondere lagere school ingeschreven leerlingen. Aanbevolen worden de heeren J. Huizinga en D. H. Littooij, door burg-emeester en wet houders, A. J. Klaassen, D. H. Littooij, C. Wolfert en J. Willemsen, door het bestuur der bijzondere school in de Jozinastraat, en C. A. M. Broekkamp door het bestuur der R. K school. Met 5 stemmen wordt gekozen de heer Broekkamp; de heeren Klaassen en Huizinga verlcrijgen. ieder 2 stemmen. 3o. Meerderjarige onderwijzers der opc-n- bare scholen. Door burgemeester en wethou ders worden aanbevolen C. F. Kohltr en F. van den Broeke. Door het Nederl. onderv.ii: genootschap, afd. Ter Neuzen, de heer. J.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2