Laatste Berichten. BURGERLIJKEN STAND. Ingezonden Mededeelingen. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Men zou er niet in berusten, en een der beeren, die het vorig jaar 300 belaating betaald had en nu volgens biljet f 1500 aac den fiicus moest dokken ging op hooge pooten naar het belastingkantoor. BRAND. Naar men ons mededeelt, is in de vlas- tabriek van den heer H. de Wael te Koewacht, brand uitgebroken. L>e brand woedt in voile hevigheid, zoodat wel niets gered zai kunnen worden. SAS VAN GENT. OVERSLAG. WESTDORPE. WEERBERICHT VAN 8 JUNI 1921. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt, luidt als volgt: Hoogste barometerstand 762.4 Biarritz. Laagste barometerstand 750.0 Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 9 Juni: Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen, toenemende bewolking, waar- schijnlijk eenige regen met kans op onweer, daling van temperatuur. SCHEEPVAARTBEWEG1NG. 3 Juni: Eng. s.s. Multistone, 838 M3V ledig, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Macville, 1886 M3., hout, van Danzig voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Coaster, 762 M3.v kolen, van Gent naar Lowestoft. Eng. s.s. Tynesider, 538 M3., ledig* van Londen voor Gent. Eng. s.s. Ellinda, 340 M3., kolen, van Gent naar Scarborough. Fransch s.s. Radiumy 3552 M3., ledig, van Rouaan voor Gent. Eng. s.s. Jabiru, 4820 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Aire, 1974 M3., kolen, van Ter Neuzen naar Yersey. 4 Juni: Eng. s.s. Collingham, 11547 M3., ledig, van St. Nazaire voor Gent. Eng. s.s. Buftalo, 65r) M3., kolen, van Ter Neuzen naar zee. Eng. s.s. Rretect, 856 M3., kolen, van Ter Neuzen naar IJsland. Eng. s.s. Glenrose, 898 M3., ledig, van Yarmouth voor Gent. Eng. s.s. Cavenhill, 4404 M3., ledig; van Belfast voor Gent. Eng. s.s. Oakfield, 10318 M3., ledig, van Algiers voor Gent. Tinsch s.s. Lapponia, (3666 M3., fos- faat, van Gent naar Wasa. Eng. s.s. Darlington, 3044 M3., stuk goed, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Crichtoun, 3184 M3., stuk goed, van Gent naar Leith. Fransch s.s. Saint Marc, 6365 M3., le dig, van Immingham naar Gent. Eng. s.s. Tynesider, 538 M3., kolen, van Gent naar Lowestoft. Eng. s.s. Falcon. 1910 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Eng. s.s. Jabiru, 4820 M3., stukgoed,: van Gent naar Belfast. Eng. s.s. Skarv, 447 M3., ledig, van Felixtowe voor Gent. Zweedsch s.s. Viola, 3577 M3., ledig, van Leith voor Gent. Eng. s,s. Goldfinch, 697 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. 5 juni: Fransch s.s. Orleans, 7693 M3., kolen,, van Gent naar Bordeaux. Fransch s.s. Fouras, 4468 M3., ledig, van Havre voor Gent. Grieksch s.s. Argostoli, 10826 M3., le dig, van Antwerpen voor Gent. Ned. s.s. Scherpendrecht, 1397 M3., ko len, van Gent naar Rochester. Eng. s.s. Vanellas, 5338 M3., stukgoed, van Gent naar Liverpool. Fransch s.s. Le Scorft, 1883 M3., ledig, van Lorienl voor Gent. Eng. s.s. Brodsworth, 6115 M3., ledig, van Hull voor Gent. Eng. s.s. Multistone, 838 M3., kolen; van Gent naar .Yarmouth. Eng. s.s. Irwell, 2944 M3., stukgoed, van Uoole voor Gent. Noorsch s.s. Mathilda, 10328 M3., le dig, van Algiers voor Gent. Eng. s.s. River Deben, 542 M3., kolen, van Gent naar Jpswich. Eng. s.s. Glenrose, 898 M3„ kolen, van Gent naar Yarmouth. Noors. s.s. Ala, 2641 M3., leC van Co mes voor Gent. 6 Juni. Fransch s.s. Angouleme. 6880 M3., ledig, van Liverpool voor Gent. Fransch s.s. Tourneur, 2941 M3., ledig, van Lorient voor Gent. Eng. s.s. Thurland Castle, 13402 M3., geniengd, van Fernandina voor Gent. Eng. s.s. Albert Clement. 3300 M3., ledig, van Belfast voor Gent. 7 Juni. Fransch s.s. Limoges, 5533 M3., ledig, van Belfast voor Gent. Fransch s.s. Radium, 3552 M3., kolen, van Gent naar St. Servais. Eng. s.s. Macville, 1886 M3„ stukgoed, van Ter Neuzen naar Antwerpen. Eng. s.s. Freighter, 841 M3„ ledig, van Lowestoft voor Gent. Eng. s.s. Irwell, 2944 M3.. stukgoed, van Gent naar Goole. Duitsch s.s. Elisabeth, 2116 M3., steenen, van Karlshamn voor Gent. Eng. s.s. Skarf, 447 M3„ kolen, van Gent naar Ipswich. Eng. zeils. Olive Branch, 193 M3., kolen, van Gent naar Ipswich. Eng. zeils. inflexible, 225 M3., kolen, van Gent naar Ipswich. Eng. zeils. Duchess, 204 M3., kolen, van Gent naar Ipswich. Eng. zeils. Waterlely, 213 M3., koien, vay Gent naar Ipswich. Van 6 tot 7 Juni zijn langs de Midden- sluis alhier 40 binnenvaartuigen op- en 35 afgeschut: langs de Westsluis 5 op- en 2 afgeshut. (Wordt vervolgd). ZONNETIJD. D A G E N. Voorm. Nans Donderdag 9 Juni. 3 33 3 56 Vrijdasr 10 4.20 4.46 Zaterdag 11 5 12 5.39 Zondag 12 6 08 6 40 Maandag 13 7.12 7.46 Dinsdag 14 8.22 8 58 Woensdag 15 9.34 10 07 EEN LATE APRILGRAP. Dezer dagen werden een groot aania ingezetenen te's ilertogenbosch zeer ouaan- genaatn verrast met de toezending van hun belastingbiljet (personeele belasting). Zoo'n biljet wordt nooit met vreugde ontvangen, maar zoo waren de belasting- plichtigen nog nimmer geschrokken, de cgfers waren 5. 6, 7 en 10 maal grooter dan het vorige jaar, cijfers om er van te duizelen. In den Lohengrin kwamen een aanta bezitters van deze kostbare papiertjes bp elkaar en men zag woedende gebaren en men hoorde nog woadendr en zelfs onbe- tameiyke woorden over zoo'n schandelyken aan Mag. Toen hij zjjn biljet loonde, kwam er een zeidzaamheid by eeu goed ainbtenaar een glimlach op het gelaat van den fiicus- man. »Meneer, u zijt misschien de honderdste, bet biljet is valsch". Een grappenmaker had aan meer dan bonderd Bossehenaren eenige slapelooze naehien en stormachtige dagen uezorgd. (Huisgezin.) VERNIETIG1NG VAN TUBERKEL- BACILLEN. Tot dusver is de werking van alle che- miisehe preparaten die voor hetdesinfecteeren van de sputa der tuberculose-pafienten werden aanbevolen, niet afdoende gebleken. Thans deelt prof. Uhlenhuth in de ffMedicinische Klinik" mede, dat in het rijksgezondheidsbureau in het hygienisch instktuut der universiteit van Leipzig proeven zijn genomen met kresol-oplossingen, die geec jeep bevatten en dat dit middel een absoluut-doodende werking op den tuber- kelbacil heeft. Gebruikt werd een 5 procents- oplossing van alkali-lysol en kresolloog, waarvan de werking nog intenser werd by verwarming. Voor de desinfeetie van nitwerpselen in particuliere woningen wordt aanbevolen, na het gebruik van de met desinfectie- vloeistof voorziene spu wftesschen en spuw- glazen, deze 4 uren lang in een grooter vat, bij v. een emmer met bovengenoemde oplossing te laten staan. Oaar dan absolunt alle bacitlen gedood zjjn, gaat de reiniging van dergelijk vaat- werk met meer met infectiegevaar gepaard en is het uitgi*»en van de sputa in de W. C. ook niet meer gevaarljjk. HOELANG DUURDE DE 80-JAR1GE OOLROG Een misschien wel kinderachtige strik- vraag voor schoolkiuderen is: „Hoelang duurde de 80-jarige oorlog?" Men zou misschien niet gelooven, dat er verscheidene kinderen zjjn, die met een ernstig gezicht gaan zitten nadenken over dit ingewikkelde probleem. Hieraan doet het volgende den- ken, dat we vinden in ,/The Times Educa tional Supplement". Het hoofd van een middelbare school vertelt, dat hij aan 35 leeriiagen, die toe latingsexamen voor zjjn school dedea en die gekozen waren uit 90 leerlingen der lagere scholen, deze vraag schrifteljjk ter beantwoording voorlegdeKapitein Cook maakte drie reizen naar de Zuidzee. Op een van die reizen werd by gedood. Op de hoeveelste reis geschiedde dit V Slechts zes van de 35 leerlingen die van 1012 jaar oud waren konden deze rooeiljjke quaestie oplossen De schryver gebruikt dit probleem als intellect-test en vraagt nuir^at was verkeerd, de test of de kinderen." Nogal eenroudig, zoudeu we zeggen de kinderen. Immers, zes bleken het juiste antwoord wel te kunnen vinden, zoodat niet gezegd kan worden, dat de vereischte rede- nering boven de kinderljjke denkkraeht uit- gaat. Men kan in het algemeen opmerken dat de meeste kinderen (nog niet hebben leeren nadenken. Vraagt men een schoolklasse„Moet een schiider met de bovenste trede of met onderste beginnen, als hjj een trap moet verven, dan krjjgt men ook tal van fouten en goede antwoorden zjjn dikwijls op goed geluk gegeven. hetgeen blykc, als men vraagt naar het waarom. Misschien zy'n de fouten toe teschryven -aan het gebrek aan algemeen voorstellings- vermogen bij de meeste kindereD. Hun intellect echjjnt dan onvoldoende, terwjjl het in waarheid hun fantasie is. In verband hiermedesherinneren we er aan, dat prof. G. Heymans en dr. Brugmans een hooge correlatie vond'en tusschen in tellect en fantasie. HOEK. Huwelijks-aangiften. 4 Mei. Andries Koster, oud •J6 j., jm. en Jacoba Cornelia de Putter, oud 24 j.,jd. 12 Mei. Daniel Deij, oud 22 jjm. en Cathariua de Feijter, oud 19 j,. jd. 26 Mei. Martinus Beaufort, oud 19 j.. jm. en Maria Adriana Leijs, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. Martinus Dieleman. oud 28 j., jm. en Catharina de Jonge, oud 26 j., jd. 12 Mei. Doetze Noordhuis oud 23 j., jm en Martina Scheele, oud 19 j., jd. 19 Mei. Andries Koster, oud 26 j.. jm. en .tacoba Cornelia de Patter, oud 24j.,jd. 26 Mei. Daniel Deij, oud 22 j., jm. en Catbarina de Feijter, oud 19 j jd. Geboorten 1 Mei. Johanna Wilhelmina, d. van Pieter Nieuwdurp en van .lanna Wilhelmina Meeusen. 5 Mei. Cornelis, z. van Pieter Pijpelink en van Cor nelia Sol. 12 Mei Cornelis, z. van Levinus Scheele en van Catharina Deij. 16 Mei. Leendert Simon, z. van Johannes Breureen van Neeltje Adriana Dieleman. 18 Mei. .lanna Elisabeth, d. van Adriaan Meertens en ven Jacomina Francoise Drabbe. 19 Mei. Sara Wilhelmina d. van Marines Michiel Kobijn en van Francina Adriana F as 29 Mei. Elisabeth Janna, d. van Daniel Cornelis van Drongelen en van Geertruida Kolijn. 30 Mei. Adriaan, z. van Adriaan Dieleman en van Janneke Adriana Dieleman 31 Mei. Abraham, z. van Adriaan Beaufort en van Janna de Groote. Overlijden 8 Mei. Helena Wolfert, oud 79 j.,echtg. van P. Pladdet. 10 Mei. Catharina Suzanna van de Velde, oud 37 j d. van Cornelis en van Suzanna van Doeselaar. 20 Mei. Een als levenloos aangege- ven kind van Marinas de Blaeij en vnn Jacomina Meertens. 30 Mei. Johannes Biiijze, oud 75,j., echtg. van Maatje Jansen. Huwelijks-aangiften. 11 Mei. Anthonie Reedijk, ud 28 j., jm. en Maria Louisa de Causmaecker, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Mei. Anthonie Ree dijk, oud 28 j., jm. en Maria Louisa de Causmaecker, oud 24 j jd. Geboorten. 11 Mei. Emile Edmond Inigo, z. van Cyrillus Franciscus Notschaele en van Celestina Pelagie Adelaide Mattbeeuws. 17 Mei. Marcel Fran ciscus Hector, z. van Dominica, Leonardus van Bas- telaere en van Emelie Rammeloo. 18 Mei. Johannes Jan, z. van Jan Oostdijk en van Maria Albina Velleman M»rgaretha Maria, d. Alfred Constant de Vos en van Henrica Uyt den houwen. Joseph, z. van Eduardus Goethals en van Maria Augusta Coone. 22 Mei. Marie Jose, d. van Raymond Charles van Ham en van Maria Vereecke. 31 Mei. Johannes Aloysius. z. van Levinus Bernardus Dominions Doppegieter en van Maria Elisabeth Clemtninck. Overlijden. 7 Mei. Annie van der Zalm, oud 3 m., d. van Victor en van Maria Nathalia Arens. 29 Mei. Albertina Malschaert, oud 82 j echtg. van Henricus Rudolphus Kramer. In deze gemeente hebben geen aangiften plaats gehad. Huwelijks-aangiften. 21 Mei. Machiel van Geetsurn, oud 30 j., jm. en Rosalia Maria Obrie, oud 27 j., jd. 27 Mei. Florimorid Coone, oud 22 j., jm. en Alphosina D'hert, 17 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Mei Julius Soete, oud 9 j., jm. en Nathalie van Ilecke, oud 25 j., jd. 10 Mei. Alfred August Kersbuclk, oud 26 j., jm.en Emma Agatha van Bastelaere, oud 23 j ,jd. 19 Mei. Engelbertus Wille, oud 35 j., jm. en Irma Maria van der Spiegel, oud 21 j., jd. Geboorten. 1 Mei Frida Adelaida, d. van Petrus Augustinus Talboom en van Maria van Hoecke. 8 Mei. Rachel Regina, d. van Cyrillus Rene Kalle en van Itomanie Stephanie Marie de Vos. 18 Mei. Irena Suzanna, d. van Gustaaf Wijne en van Eulodie Marie van Eetvetdt. 21 Mei. Hubertus Augustinus Maria, z. van Petrus Emile Speusens en van Lima Pharilda de Smet. 27 Mei. Germaina Elisa Raymonda, d. van Cyrillus Joannes Leonardus de Clerck eri van Anna Stephanie Gijsel. 30 Mei. Johannes Paulus Jacobus, z. van Laurent Arthur Verguyze en van Leonida Louisa Pieters. Overlijden. 15 Mei. Elvira Eulalia de laeger, oud 3 m.. d. van Petrus Rene en van Clementia Maria Kamoen 17 Mei. Suzanna Augusta de Jaeger, oud 3 m d. van Petrus Rene en van Clementia Maria Kamoen. 19 Mei. Paulina de Joughe, oud 83 j., echtg. van Camilus van Waes. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 11 Mei Antoine Allaraine Marsilje (van Ter Neuzen). oud 37 j., jm. en Catha rina Dees, oud 18 j., jd 26 Mei. Johannes Jacobus Dieleman (van Hoek), oud 27 j jm. en Tanneke Verpoorte, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Mei. Mattheus Ver- linde, oud 28 j., jm. en Janneke Cornelia Dees, oud 31 j, jd. Pieter de Bokx (van Ter Neuzen), oud 22 j., jm. en Adriana Marie Cornelisseipoud 20 j ,jd. Gelein Overdulve, oud 23 j.. jm en Magdalena de Feijter, oud 25 j jd. Jan van Langevelde, oud 26 j jtn. en Fiancoise Snap, oud 27 j., jd. 19 Mei. Jan Andries van Doom (van Axel), oud 28 j.,jm.en Pieternella Jansen, oud 25 j., jd. 26 Mei. Antoine Allaraine Marsilje (van Ter Neuzen), oud 37 j jtn. en Catharina Dees, oud 18 j.. jd Geboorten. 4 Mei. Cornelis Pieter, z. van Adr. Bakker en van Cornelia Bareman. 11 Mei. Jannetje Helena, d. van Abr. de Jager en van Dina Suzanna Tolhoek. 52 Mei. Jacomina. d. van S van Hoeve en van Tannekke Dekker. 17 Mei. Levii a Pieternella, d. van Mart. Schieman en van Corn. Schieman. Fredcika Marie, d. van L. de Visser en van Jac. Maria van Fraijenhove. 23 Mei. Jacomientje, d. van C. Kaijser en van Neeltje Missu. 25 Mei. Cornelia, d. van Mar. de Kraker en van Anna den Hamer. 30 Mei. Daniel, z. van Dan. R. Riemens en van Neeltje van Driel. 31 Mei. Frederik, z. van M. v. d, Hooft en van Margaretha Jansen. Willem, z. van J. de Ridder en van Francoise Rorneijnsen. Overlijden. 16 Mei. Catbarina Dieleman, oud 63 j., echtg. van Jan Hamelink. Adriana Verpoorte, oud 77 j., echtg. van Jozias van Hermon. 23 Mei. Jacobus, de Krakar oud 3 mnd., z. van Adr. en van Maatje de Regt. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Vergadering van Donderdag 2 Juni 1921, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, J. J. de Jager, D. Scheele, R. G. E. Nolson, G. de Ridder, F. B. G. de Meijer, H. J. Colson, N. A. Hamelink en P. C. Geensen. Afwezig de heeren L. T. van Hasselt, H. J. van den Ouden, P. van Cadsand en L. J. van Driel. (Vervolg). De heer GEELHOEDT verklaart, dat hij zich ten voile kan vereenigen met het verlee- nen van een voorschot voor het instellen van een onderzoek naar dit geoppperde denkbeeld. Het is nn altijd nog goed afgeloopen, maar de kruik gaat zooiang te water tot zij breekt, het is niet te zeggen of we hier altijd zullen ge- spaard blijven voor epidemische ziekten, ont- staan door het gebruik van slecht of onzuiver water, indien we nagaan w e 1 k water de menschen soms moeten gebruiken, en w a a r ze het halen. Op het groote plan zullen we naar te voor- zien is nog lang kunnen wachten en als er nu mogelijkheid was om partieele geholpen te worden, waren we toch al een eind vooruit. De heer NOLSON wil den heer De Jag antwoorden. dat de eommissie het water niet denkt te halen van St. Jansteen. Van den regeeringsvertegenwoordiger is omtrent dat water van St. Jansteen vemomen, dat dit wel goed is te maken, maar zooals het nu is toch niet deugt, omdat het te hard en te ijzerhou- dend is. Er bestaan daar ook nog verschillende andere bezwaren. In de eerste plaats heeft de eommissie dus het oog gevestigd op Hansweert. Daarom heeft spreker gezegd, laten we inlichtingen vragen aan de Zuid-Bevelandsche waterleiding. De directeur dier inrichting kan eene berekening maken, of ons denkbeeld uitvoerbaar is. Spre- kers bedoeling is niet nu reeds een teekening en bestek te laten maken, doch een plan in het ruwe, waaruit blijken kan wat ongeveer een leiding zou maeten kosten, voldoende voor Ter Neuzen en ook om later aan de algemeene lei ding aan te sluiten, en indien dan de regee- ring de uitvoering steunde, waarop naar hij overeenkomstig het Vlaardingsche voorbeeld wel uitzicht meent te mogen hebben, acht hii de mogelijkheid van aanleg en economische exploitatie niet onmogelijk. Misschien zouden de kosten wel iets duur- der moeten worden dan voor de menschen in Zuid-Beveland. maar daariii zou men zich naar sprekers meening wel schikken, als we een af doende watervoorziening konden krijgen. Spreker kan er dus niet genoeg op aandrin- gen, om het voorstel der eommissie aan te nemen. Kan de eommissie gratis een deskun- dige van de rijkscommissie krijgen, dan is dit natuurlijk een voordeel, want de deskundige zal zich toch voor het verkrijgen van gegevens met de rijkscommissie moeten verstaan. Hij geeft nog te kennen, dat, indien het tot aanleg komen zou. hij in elk geval de conditie zou wenschen te maken. dat de regeering indien de algemeene waterleiding later tot stand komt de plaatselijke weer daarbij op te nemen. De heer DE RIDDER zou eerst wel eens willen zien hoevelen geneigdheid zouden heb ben. zich aan te sluiten, hij verwacht dat die liefhebberij niet groot zal zijn. Hij zou de zaak maar willen laten rusten tot het rijk er mede begint en voorts als er behoefte is water aanvoeren op de wijze zooials dit tot nu toe geschiedde. De heer SCHEELE geeft te kennen, dat het voor hem de vraag was, of in directe aanvoer was voorzien, omdat dit noodig was. En wat nu de verdere denkbeelden van de eommissie 'oetreft, daar moet men, naar hij op grond van de verstrekte gegevens meent te moeten zeg gen, niet te veel van verwachten. De heer Nolson verwijst naar Vlaardingen en het West- land, maar uit de mededeelingen van den voor zitter biijkt juist, dat de minister gezegd heeft daar niet meer pan mee te doen. Voorts zeid^ w'w. dat de eommissie het oog heeft op aari- sluiting bij Zuid-Beveland. Maar dat moot dan toch onderdoor de Schelde. En daar moet men niet ligt over denken. Aan spreker is wel eens medegedeeld, dat nog geen enkele groote firma ooit een prijs heeft durven opgeven voor het maken van een zinker door de Schelde. En als u 5 groote eommissie er nog niet in is kun nen slagen om daarvoor zelf maar een prijs genoemd te krijgen, hoe zullen zij, als ge meente Ter Neuzen, daaraan dan gaan denken De heer NOLSON: Dat is ook niet 1e be doeling! De heer SCHEELE: Maar als u bij Zuid- Beveland wilt aansluiten moet dat toch langs onderwater. De heer NOLSON: Er is geen sprake van een duiker! De heer SCHEELE: Maar u kunt het water toch niet door de lucht naar hier voeren De heer NOLSON: Neen, maar wel op het water. De VOORZITTER meent, dat thans versehil- iende kwesties die geopperd worden, best kun nen blijven rusten. We hebben wel behoefte pan water, maar we moeten er niet in ver- drinken. Wanneer men iets goeds voor de ge meente bereiken wil, moet men ook al eens vooruitzien en onderzoeken hetgeen noodig is. De eommissie is vergaderd geweest en heeft huiselijk over het vraagstuk gesproken. Zij heeft uitg'esproken, dat watervoorziening di rect noodig was. Ook werd over de toekomst gesproken en de eommissie kwam tot de er- kenning, dat de daaromtrent gestelde vragen zonder voorlichting niet kunnen worden be an twoord. Wat het bericht in de courant betreft, door !?n heer Scheele besproken, ook spreker heeft dat gelezen. maar zich daaraan volstrekt niet geergerd. Niemand kon daardoor worden ge- blameerd, het was een doodgewone zaak. Toen de eommissie zich omtrent de wensche- lijkheid van een onderzoek had uitgesproken, heeft zij voorts burgemeester en wethouders verzocht zich met den directeur der Zuid- Bevelandsche waterleiding in verbinding te stellen en is den secretaris tevens opgedragen eens omtrent den stand der zaak van de Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding te gaan in- formeeren bij den secretaris van het comit<5, de heer Mr. P. Dieleman te Middelburg. Laatst- genoeinde heeft weinig anders kunnen mede- deelen dan hetgeen den laatsten tijd uit ge- publiceerde brieven is bekend geworden. In verband met zijne ziekte had de heer Diele- me.n zich ook niet voortdurend op de hoogte der zaken kunnen houden. Wel deelde hij mede, dat van wege de groote eommissie aan de regeering was gevraagd om van uit St. Jan steen een partieele waterleiding te mogen aan- leggen over Koewacht, Overslag en Westdorpe naar Sas van Gent. De bedoeling was, de Sas- sche industrie te helpen en omdat men dan langs de genoemde andere gemeenten moest. zouden die ook zijn aangesloten. Van wege de regeering werd op gTond van technische advie- zen tegen watememing te St. Jansteen gewei- rd, aan dergelijke partieele voorziening steun te verleenen. Toen hebben burgemeester en wethouders gezegd, nu dienen we te onderzoeken of het nu voststond, dat de regeering ook niet geneigd zou zijn steun te verleenen voor een water leiding te Ter Neuzen, op de door de eommis sie besproken wijze. Dit antwoord was niet afwijzend en de mi nister heeft verklaard een verzoek te willen overwegen. De heer De Jager heeft opgemerkt, dat het geen gemeentezaak is, maar een streekbelang. Zoo heeft de algemeene eommissie het ook op- gevat en er alle de 35 gemeenten in willen betrekken. Maar zouden wij, als gemeente Ter Neuzen, indien er mogelijkheid bestond om op korten tijd een waterleiding te verkrijgen, er op moeten wachten tot al de gemeenten van leeuwsch-Vlaanderen geneigd zouden zijn een naamiooze vennootschap te vormen voor het stichten \an en aandeelen te nemen in een waterleiding voor de geheele streek. Eer alien daartoe geneigd zijn zullen we naar sprekers leening wel tien tot vijftien jaar verder zijn. Moeten we ons, vraagt spreker, als bebouwde kom, te kort doen omdat anderen er niet aan wenschen mee te doen? Een andere vraag is: zal de zaak rendabel kunnen zijn? Daarvoor heeft de eommissie voorlichting noodig. En dat behoeft volstrekt geen duizenden te kosten, met een vijf tot acht- honderd gulden zal wel kunnen volstaan worden. Nu eenige detailkwesties. Er zal geld noo dig ziijn; de minister heeft daarvoor den weg gewezen, voor zulke zaken kan de gemeente geld leenen bij de Rijks verzekeringsbank. We zijn daarvoor dus niet afhankelijk van parti- culieren. Daarop is de vraag gesteld: minister, past u wat bij Die vraag is nog niet opgelost. Maar er is een aanwijzing. Er wordt voort durend tegen het geopperd denkbeeld een duiker-argument uitgespeeld. Dat punt kan men geheel uitschakelen. Als er een waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen komt. zal dit zijn door middel van een duiker door de Schelde. De regeering is echter over- tuigd van de noodzake'lijkheid, dat ook In Zeeuwsch-Vlaanderen goed drinkwater in vol doende hoeveelheid za! worden aangevoerd. Indien echter de kosten van den duiker moesten drukken op de te vormen waterleiding-maat- schappi), zouden de kosten daarvan de exploi tatie dermate drukken, dat deze niet mogeliik zou iin omdat bet water dan te duur zou zijn. Dan zegl de regeering echter: dien duiker ma ken wij, buiten bezwaar van de financien der waterleiding. Als daar op andere wijze geen water gebracht kan worden, acht ik mil ver- plicht dat te doen, heeft de minister gezegd. Indien voorlooplg geen' duiker moet gemaalrt worden. is het niet onmogelijk, dat voor dit p'an ook steun wordt verleend. Dezer dagon zal, naar de minister mede- deelde. het rapport van de rijks-eommissie over u waterleiding verschijnen, hij meende uit wat hij daarvan reeds wist, dat het niet ongunstig zou zijn. Ook van den heer Harmsen, die lid der eommissie was en van den heer Walland, hoorde spreker iets in gelijken zin. Hier, voor Ter Neuzen, gaat het echter niet om een buis door de Schelde, maar wil men het water op andere wijze hier brengen. Men be- hoort de eommissie gelegenheid te geven met haar plan vcor den dag te komen dan eerst is het de tiid om een beslissend ja of neen uit te spreken Door den heer De Ridder is het maken van groote regenbakken aangeraden, maar men kan de bakken maar moeilijk gaan vergrooten. De heer DE RIDDER: Als er nieuwe huizen gebouwd worden. De VOORZITTER: Dan zou het eene, het n;«uwe deel van Ter Neuzen water hebben als het regent maar het oude is daarmede niet geholpen. De heer DE RIDDER: Het is toch niet al- tijd zoo droog. De VOORZITTER merkt op, dat. als het een week of zeven niet regent, er gebrek aan water is. En wat de meening van den heer De Ridder betreft, dat er geen aansluitingen zullen zijn, als de gelegenheid er eenmaal is wordt er gabruik van gemaakt. Dat wordt be- wezen door de ervaring zoowel met waterlel- dingen als met gasfabrieken. Het was te zien n Axel, waar personen die tegenstanders van de gasfabriek waren en er niets anders van wisten dan dat er wel eens menschen door gas gestorven waren tot de eerstaangeslotenen be- '•'Tlld-Tl Slechte spijsvertering en de onaangename gevolgen als brakingen, hoofdpijn, gemelijkheid, verstopping, geelzucht, hartwater enz. verdwijnen door het gebruik van Foster's MaagpilLen. Prijs f 0.65 per fla- con, alom verkrijgbaar. 6 De heer DE RIDDER meent, dat er anders velen in Axel zijn die wenschten dat ze de gas fabriek nooit gezien hadden. De VOORZITTER vervolgt, dat, waar uit- gemaakt is, dat het water niet van St. Jan steen kan komen, het van den overkant moet worden aangevoerd. Geschiedt het voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, dan zal dat zijn door een buis in de Schelde, maar als het partieel voor deze gemeente gebeurt, zal het op een andere wijze gaan. Later kan ook de vraag beantwoord worden. of er ook buiten de gemeente kan geleverd worden, is dit mogelijk dan heeft men slechts een buis langs het kanaal te maken of een groot afzetgebied te vinden. Hij beveelt daarom aan een crediet van f 800 beschikbaar te stellen, opdat de eommissie in de gelegenheid zal zijn met deskundige hulp een degelijk rapport uit te brengen, waarin het onderhavige vraagstuk ter deeg wordt onder de oogen gezien. Als de eommissie met f 500 kan volstaan, zal ze er geen f 800 uitgeven. De heer DE RIDDER verwacht niet veel van een rapport over die wonderbuis en zou het heele plan maar liever laten zakken. De VOORZITTER: En kruipen allemaal in die buis? Do heer DE RIDDER: Ik zou er maar over willen stemmen. De heer SCHEELE zou het verzoek der eommissie wenschen af te wijzen. De heer DE JAGER deelt mede, dat hij in beginsel ook het voorstel der eommissie zou willen verwerpen, maar hij zou wenschen. dat men zich tot den heer Van Poelgeest, direc teur der Zuid-Bevelandsche waterleiding wend- de. met verzoek om inlichtingen. Als die won derbuis echter wordt gelegd, is dat een ge- meenschappelijk belang voor Zeeuwsch-Vlaan- der n en daarom zou spreker willen, dat de andere gemeenten er ook aan medewerkten. al waren het dan maar die uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De VOORZITTER: LT wenscht dus een vap- port van den heer Van Poelgeest en is dus met ons overtuigd, dat een onderzoek ge- venscht is? Stel ons dan in de gelegenheid eon onderzoek in te stellen, zonder dat er van ePii bedrag cesproken wordt. De heer DE JAGER heeft daartegen be zwaar hij zou wenschen, dat het zoo weinig mogelijk kost en er zuinig met de centjes wordt omgegaan. De VOORZITTER kan dat wel toe zeggen; hi.i '-went dat de eommissie reeds blijk geeft rjeul-int te zijn, want zij had ook een onderzoek kunnen doen, zonder het eerst den raad te vragen. De beer SCHEELE protesteert daartegen en meent, dat de eommissie daarvoor nergens re-ht aan ontleenen kan. De heer DE RIDDER: Zij was alleen be- noemd voor onmiddellijke voorziening. D? VOORZITTER merkt op. dat. als men een advies van den heer Van Poelgeest wenscht, deze zich toch ook op de hoogte zal moeten stellen bij de rijkscommissie. De heer DE RIDDER: Dat is maar een re- tourtje naar Den Haag. De heer NOLSON wenscht toch ook nog iets te zeggen. Indien men een advies wenscht van den heer vaa Poelgeest, moet deze zich met de- rijkscommissie en het Zeeuwsch-Vlaamsch co- mite in verbinding stellen, voor het verkrijgen van inlichtingen en gegevens, Er moet een be rekening gemaakt worden voor de kosten van het bouwen van een watertoren, den aankoop en het vervoer van water, en ook onderzocht worden welk afzetgebied men kan krijgen. Nu gaat het toch niet om dat alles van zoo iemand t - vragen met de boodschap, dat het niet meer dan f 50 mag kosten. Heeft men bezwaar tegen f 800 laat men dan f 500 toestaan, maar laat men deze kwestie nu toch eens grondig onderzoeken. dan weet men waaraf en waaraan. De heer DE MEIJER wil een eind aan de zaak maken en stelt als middenvoorstel voor. „aan de eommissie een crediet van f 500 toe te staan. De heer COLSEN zou de voorkeur geven aan het koopen van een waterschuit en het verstrekkem van water zonde^ leiding: het is maar een week of zes zeven op een jaar zoo droog. Dan kan men voldoende in de behoefte voorzien. Hij kan aan het vonrstel zijn stem niet geven. Het voorstel van den heer De Meijer wordt aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren De ""vM'er' Hame link. Geeusm. Geelhoedt en tegen stemmen de heeren Colsen, De Jager, Scheele en De Ridder. De VDORZITTER. thans hpgnrelrende de middelen die aangewend zijn tot (mmiddelliilre voorzieninrrdaelt mede. dat ne de vereadering der eommissie door de heeren Nolson en De Meijer alle mogelijke moeite is aangewend om e°n witertank te buren. doch dat dit niet is Vinnen gelukken. Er is ook onderhandeld met de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neu zen en deze kon wel aan water helpen, doch dat was alleen gesehikt voor de wasch. Toen ia ten slotte het water uit de tank eener Meepboot aangekocht en afgetapt. De sleep- dienst is echter niet eoedkoop en er zullen nog pogingen worden aangewend om aan een schult te komen. 3. Voorlnopige vaststelling van den ligger van wegen en voetpaden. Burgemeester en wethouders, gelet op het raadsbesluit van 14 April 1921, waarbij de wenschelijkheid is uitgesproken van wijziging van den ligger van wegen en voetpaden; overwegende, dat tegen het ontwerp der wij ziging geene bezwaren zijn ingebracht.; gelet op artikel 29, paragraaf 1, juncto arti- kel 14 van het reglement op de wegen en voet paden: stellen den raad voor te besluiten: te ontwerpen de volgende wijziging van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Ter Neuzen. provinciaal blad no. 2 van 1887: van den ligger af te voeren den daaronder onder no. 15 vermelden „dijk" van den Visart- polder en daarop te brengen de op de bij dit besluit govoegde teekening ontworpen wegen. Met algemeene stemmen wordt aldus beslo- tcn. tf V tf u tf

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 3