Proirmciale Siaten van Zeeland, 6EMENGDE 8ER1CHTEN. Handeisberichten. Loop tier bevalking van Ter Neuzen OVERUREN DER MIJJN WERKERS. Volgens de Deutsche Bergwerk Ztg." bestaat «au officieele zijde het voornemen opnieu w met de Ruhr-arbeiders besprekingen te voeren over bet opnieuw invoeren van overuren. VaD zeer veel belang voor deze kwestie is het feit, dat nu reeds sedert een maand geen kolen uit Opper-Silez e zjjn ontvangen, zoodat de voorradeu van 1 millioen tot 250.000 tons zijn gedaald. Indien niet spoedig een verbetering in dezen toestand komt, zal het onmog-lpk worden aan de eischen van het ultimatum der Entente te voldoen. EEN BEIERSCUE GRAAF VHRVOLGD. Naar de biaden te Miinchen melden, heeft de justitie tegen graaf Bothmer, een leider van de Beiersche koniogspartg, een ver- volging wegens hoogverraad iugediend. De Beiersche koningspartg streeft er naar den vroegeren kroonprins Rupprecht tot koning uit te roepen. WOLKBREUK. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is het Silezisch Moravische grensgebergte door em wolkbreuk geteisteid. Te Tbomas- dorf. Engelslorf, Buchelsdorf Boemischdorf, Sandhubel en Niklasdorf zjjn alle bruggen en heele stukken uit de wegen door de neerstortende watermassa's weggeslagen, hu;z«n, fabrieken, zagergen veroield, velden en tuinen verwoest. Er is veel vee om- gekomen en ook menschen zgn het slacht- offer van de ramp geworden. Tot duaver zgn elf lijken geborgen. In Freiwaldau is de geheele binuenstad door het water varnield. De schade is buiteagewoon groot. DE RETTING VAN DEN EX-KEIZER- De Berlgnsche onderwgzers-zangvereeni- ging is in het bezit van de zg. ^Kaiser- kette", welke zg bg een in 1913 gehouden zangwedstrgd te Frankfurt heeft verwotven. Zg heeft thans te Amerongen laten vragen, wie in de toekomst de bezitter van dit voorwerp zal zgn. Volgens de //Lokal Auzeiger" is thans het antwoord ontvangen, „dat de keizer op het standpunt staat, dat de kettiog in het bezit der Berlgnsche vereeniging zal blgven, totdat een nieuwe keizer een nieuwen zang wedstrgd zal uitschrgven." BELGIE EN LUXEMBURG. Afschaffing der paspoort- formaliteiten. Beigie en Luxemburg hebben aan hel secretariaat van den Volkenbond kennis gegeven van hun besluit, om de paspoort- tormuliteiten tusschen de beide landen af te schaffan. DE ERFEN1S *VAN MENEER SAPENE. Men herinnert zich waarschjjnlijk niet meer hat geval van de erfenis van meneer Sapene, d n rgken zonderhng, die al zijn gelts, cooals wg indertijd gemeld hebben, nagelaten had aan den koning vau Spanje, en zgn zu?ter eeheel ontertd. Over de geldigheid van het testament van Sapene, die wel een beetje van Lotje getikt was. is geprocedeerd, eerst voor de rechtbank te St. Gaudens, later in hooger beroep voor het hof te Toulouse. De rechtnank verklaurde het testament vo r geldighet hof heeft daarentegen Dinsdag uitgemaakt, dat S»pene niet van zgn dementie genezen was toen hg den koning van Spanje tot universeel erfgenaam benoemde. De zuster krijgt nu het zeer groote fortuin en de koning van Spanje is veroordeeld tot de kosten van het geding in beide instanties. DE STR1JD TEGEN DE TUBERCULOSE De Deensche nationale vereeniging ter bestrijding van de tuberculose, heeft haar algemeene vergadering gehouden te Ko- penhagen, en wel onder voorzitterschap van den minister-president. In zijn jaarverslag vermeldde de secre- taris, prof. Knud Faber, dat de vereeni ging bijzondere zorg had besteed aan de behandeling van reeds eenigszins ver- ouderde gevallen, en dat het laatste jaar 2000 patienten als genezen waren ont- slagen uit de sanatoria. De vereeniging necht voorai groote vvaarde aan tijdige in behandelingneming van lijders aan tus- berculose, voorai bij kinderen. Prof. Faber sprak met groote voldoe- ning over de aanmerkelijke daling v,an het aantal gev,allen van tuberculose in Denemarken. De sterfte aan deze volks- ziekte is htans geringer danl in eenig an- der land, behalve Schofland. Spr. veH trouwde, dat de cijfers binnen enkele ja- ren ook nog beneden de Schotsche zul- len dalen. De groote bedragen, voor den strijd tegen tuberculose besteed, blijken goed besteed te zijn. In dertig jaar is het sterftecijfer tot de helft gedaald. Voor de propaganda hecht de vereeni ging meer waarde aan cursussen voor ver- plegers en verpleegsters, dan aan aanplafc- biljetten en films. De vereeniging beschikt n;i over SS-f bedden in sanatoria en gemiddeld SO per cent van de patienten worden met posi- tieve resultaten ontslagen. AMERIKAANSCHE SOLDATESKA OP HAITI. Te Washington zijn drie delegaties uit Haiti aangekomen om aan president Har ding,, het departement van staat en het Congres een memorie te overhandigen, waarin beweerd wordt, dat sedert de bezet- ting van het eiland, nu vijt jaar geleden, daar in naam van de groote Amerikaan- sche democratic een militair schrikbe- wind gevoerd is. Het op last van minister Daniels ingestelde onderzoek naar den toe- stand was een onbetamelijkheid geweest en admiraai Knapp moet heelemaal niets uitgevoerd hebben. De inwoners van Haiti zijn van meening, dat het marinegerechts- hof in deze kwestie niets uitgericht heeft daar het verschrikkelijke zaken ter behan deling voorgelegd waren. De Anterikaan- sche officieren en de mariniers hebben zich schandelijk misdragen en zijn schul- dig aan tallooze misdaden. Vijt eg twintig van deze gevallen worden in de memorie met name genoemd. Zoo wordt* er onder anderen in gezegd, dat in de jaren 191'a, 1919 en 1920 10.000 gevangenen in de gevangenkampen gestorven zijn. De men schen werden in die kampen zoo schande lijk behandeld als het nooit te voren in de wereldgeschiedenis is voorgekomen. TER NEUZEN, 6 JUNI 1921." SOHEEPVA ARTBEWEGING. Gednrende de maand Mei 1921 pas- seerden door de Westsluis Zeevaait Geladen op 42 stoomschepen 124365 M3. Ledig 134 u 283097 n Geladen 3 zeilschepen 5712 Ledig n 3 n 610 u Totaal 182 413784 M\ Waaronder voor Ter Neuzen Geladen op 1 stooraschip 574 M3. Ledig 28 stoomschepen 38747 v Totaal ~29~ 39321 7 Geladen af 146 stoomschepen Ledig 22 Geladen 1 zeilschip Totaal 769 Waaronder van Ter Neuzen Geladen af 19 scbepen Ledig 4 Totaal 33 Binnenvaart Geladen op 111 vaartuigen Geladen af 80 vaartui.fei Totaal 191 310520 Ms. 52248 248 363016 M8. 35702 M3. 15057 50759 M*. 75448 M8. 59461 134909 Ms. VOETBAL. v Gisteren had alhier op het terrein van T. S. G. een vriendschappelijken wedstrijd plaats tusschen het eerste eiftai dier dub en Beerschot F. C. van St. Nicolaas. Ot- schoon in den voormiddag regen dreigde het houden van den wedstrijd onmoge- gelijk te maken, klaarde het in den naniid- dag op en waren zoowef de elftallen die in het krijt moesten treden als een naar om- standigheden bevredigend aantal toeschou- wers op het terrein aanwezig. In de eerste helft warem de beide eil- tallen vrijwel aan elkaar gewaagd, het- geen door een 11 stand ook goed werd uitgedrukt. Na de rust werden den Ter Neuzensche spelers overwegend sterker, hetgeen zij uitdrukten door hun doelpun- ten op te voeren tot 7, terwijl door de bezoekers slechts 1 punt meer gemaakt werd. De uitslag was dus 7—2 in het voordeel van T. S. C. Hierna had een wedstrijd plaats tus schen T. V. V. I en T. S. C II, 1>j uitslag was 32 in het voordeel van T. S. C. II. AANBESTEDING VERFWERK. Bij de door het bestuur der woning- bouwvereeniging „Werkmansbeiang" ai- hier gevraagde prijsopgaat voor het uit- voeren van het buitenvertwerk aan 42 wo- ningen waren aanbiedingen ingekomen van de heeren J. J. Verjaal voor het le. perceei 560 en voor het 2e perceei 520; P. Kiel voor t560 en f 693; gebr. de Zeeuw voor t520 en f 470; A. Guillef en Zoon voor t 365 en t365 en J. Verlinde voor f249 en 1233. Door den heer A. van Duijsse was voor de massa ingeschreven voor 1580. Het werk is vergund aan den heer Ver linde. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE? De vorige week is gearresteerd en ter beschikking gesteld van den officier van justitie de molenaar C. de M., naar het schijnt verdacht van valschheid in ge- schrifte. JHR. DE MURALT. De vorige week bevatten verschillende biaden een bencht, dat de heer Jhr. De Muralt voornemens zou zijn te bedanken voor het lidmaatschap der Tweede K'amer. Git informatics is ons gebleken dat daar- van, voor wat het tegenwoordige zittings- tijdperk betreft, geen sprake is, doch dat de kans niet is buiten gestagen, dat hij zich voor een volgende verkiezing met meer beschikbaar zal stellen wegens het aanvaarden eener betrekking welke met het Kamerlidschap moeilijk vereenigbaar is. RROV. WATERSTAAT De heer J. A. J. Sipmacher Zijnen, heeft tegen 1 October a.s. ontslag gevraagd als hoofdingenieur van den Rrovincialen Wa- terstaat. Hij trad in dienst der provincie in 1883 als opzichter te, Colijnsplaat; later werd hij ingenieur in den dienstkring Neu zen en in 1907 werd hij hoofdingenieur met standplaats te Middelburg. EEN SUCCES. Dezer dagen werd door dagbladberich- ten melding gemaaki van te Amstordam gehouden procfnemingen met een meuu soort betonvloeren, welke voor het eerst in Europa worden aangewend. Er was in de ingenieurswereld veel belangstel- ling voor. Naar wij vernemen had onze voormaiige stadgenoot, de heer K. Dees, ingenieur bij het bouw- en womngtoezicht te Amsterdam, de leiding van het werk en is hem opgedragen het rapport daar- over saam te stellen, aisook het houden van eenige lezingen daarover in het ko- ninkiijk instituut van ingenieurs te 's-Gra- venhage en voor de studentenvereeniging „Rraktische studie" te DelF KATHOLIEKE LANDDAG. Bij den op 3 Julf te Hulst te houden Katholieken Landdag zuilen als sprekers optreden in de afdeeling: Landbouwers, de heer A. E. Langerhorst te Hulst. de afdeeling :Middenstand, de weleerw. heer J. C. Oomen te Breda. de afdeeling: Werklieden, de heer M, A. Geerts te Bergen op Zoom. de afdeeling: De Katholieke Vrouw, mevr. J. KallerWigtman te Breda. de afdeeling: Onderwijs en Opvoeding, de heer D. Th. Schelfout te Kioosjer- zande en de weleerw. heer H. Smet te Roosendaal. de afdeeling: Drankbestrijding, de heer G. P. Bon te 's Gravenhage. (Zel.) BESMETTELIJKE Z1EKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 22 tot en met 28 Mei 1921, in de provincie Zeeland, bedroeg: Roodvonk: Ellewoutsdijk 1. Diptheritis; Aardenburg 1, Koewacht 1. DE MOORD TE VL1SSINGEN IN 1919. De aangehoudene B., verdacht van moord, gepleegd op 31 AuustuS 1919, op een jong meisje, bevindt zich thans in het Huis van Bewaring te Middelburg. Het staalv vast, dat hij het meisje, dai denzeltden avond ook door hem werd gestoken, vroeger reeds kende. Zij houdt vol dat hij haar aanrander is geweest. De aangehoudene blijft dit echter ontkennen. SLUISKIL. Zondagnamiddag had zekere A. F. van hier 't ongeluk van zijn rijwiel te vallen, zoodanig, dat hij bevvusteloos bleet lig- gen. Na hem naar 't ziekenhuis gebracht te hebben, moest de hulp van een genees- heer ingeroepen worden. 't Gevolg van den val was, dat de jon- gen er met een gebroken arm van afkwam. Een les voor hen, die wel wat onverstan- dig fietsen. GRAAUW. De Minister van Binneniandsche Zaken heeft de gemeente Graauw en Langendam verdeeld in twee stemdisfiricten. Het eerste omvat wijk B: h#t tweede de wij- ken A, C, D, E en F. l(n de atgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: P. D. Kaijser, werkman, O 98, van An- net (Frankrijk). J. A. Dubois, bakkersknecht, van Bo- venstraat 22, van Biervliet. A. A. van Alphen, zonder beroep, Steen- kamplaan 50, van Breda. H. j. Sonderman, bankwerker, Axelsche- straat, van Vlissingen. A. J. Hage, politieagent, Steenkamplaan 55, van Dreischor. I. van de Velde, grondwerker, Nieuwe- diep 91, van Breskens. Abr. Dees, landbouwer, P 68, van Axel. Francoise J. Dees, geb. de Feijter, P 68, van Koewacht. J. G. van der Flave, werkman, Nieuwe Stationsweg 6, van Rotterdam. Vertrokken Maria L. Tazelaar, leerl. verpleegster, Q 136b, naar Vlissingen. Wed. F. Dieleman, zonder beroep, Vioos- wijkstraat 46, naar Biervliet. Adriana Scheele, zonder beroep, Brou- werijstraat 5, naar Menaidumadeel. Johannes Woifert, zonder beroep, Ef- leboog 7, naar Oldemarkt. J. van Kruijssen, logementhouder, West- kolkstraat 4, naar St. Kruis. W. J. H. Hannsen, Ingenieur Rijks Wa- terstaat, Rosegracht 7, naar Goes. S. V. Ramont, dienstbode, Blokkenl 11 naar Antwerpen. M. P. Kiel, wegwerker S.S.„ Dijkstraat straat 68, naar biezelinge. Voorstellen van Gedep. Stalen. Daar sedert geruimen tijd de afwatering van de polders Groote Henricus, Kleine Hen- ricus, Stamershoek, Oude-Haven en Veerhoek, gescliiedt overeenlcomstig een tusschen die pol ders en het waterschap Groede- en -Baanst gesloten overeenkomst, in dier voege, dat de Groote Henricuspolder het water der vier an- dere polders ontvangt en dit afvoert door de Snouck-Hurgronjepolder naar genoemd water schap zonder dat een en ander door het open- baar gezag is geregeld, stellen Ged. Staten een bijzonder reglement op het beheer der uit- watering van de polders te Oostburg voor. eeniging van land- en tuinbouwondei-wijzers. Waar Ged. Staten gebleken is, dat Burg, en Weth. geen vrijheid hebben kunnen vinden den raad voor te stellen subsidie te verleenen voor de restauratie van het huis ,,de Steenrotse" to Middelburg, stellen zij voor af te wijzen het verzoek van de vereeniging „Hendrik de Keij- ser" om een subsidie van 2000 uit de Provin cial fondsen voor dit doel. Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der „stichting tot bevordering van R. K. Landbouwondenvijs in Zeeuwsch-Vlaande- ren' stellen Ged. Staten voor een subsidie van 25 tot een maximum van f 17.500 toe te kennen in de kosten van oprichting, doeh af te wijzen het verzoek om ook 25 der som bij te dragen, welke het Rijk telken jare ten be- hoeve van de salarieering van het personeel, uitkeert zulks uit angst voor het scheppen van een antecedent en met het oog op den finan- cieelen toestand der provincie. Aan die finan- cien zou een niet te berekenen last women opgelegd. Daar reeds vroeger herhaaldelijk het zij door de Staten hetzij door den Kroon, geweigerd is te voldoen aan het verzoek der polders Willem en Anna Jacoba op St. Philipsland, om deze polders met den Kramerspolder te vereenigen tot een waterschap en het bestuur van laatst- genoemden polder nog steeds dezelfde bezwa- ren tegen zulk een vereeniging heeft, stellen Ged. Staten voor ook nu een dergelijk verzoek der beide eerste polders af te wijzen. Daar verschillende personen bij de kom van IJzendijke grond hebben ingenomen, welke aan de provincie behoort en vroeger deel uitmaakte van den weg van IJzendijke naar de Belgische grens, stellen Ged. Staten voor die perceelen aan de betrokkenen in erfpacht te geven voor 2 cent per M2. tot 31 December 1936, waar- mede de gebruikers genoegen willen nemen. Dijckmeesterpolder. Ged. Staten stellen overeenkomstig met ver- zoetc van den directeur der registratie en do- meinen te Middelburg voor den nieuw inge- dijkten polder in het Zuidelijk gedeelte van den Brakman onder de gemeenten Philippine en Hoek, den naam te geven van Dijckmeester polder en te bepalen, dat voor het bestuur en beheer van dat wateischap zal gelden met he ALgemeen reglement voor de polders of water- schappen in Zeeland. Waar vroeger subsidie werd geweigerd aan de Openbare leeszalen en bibliotheken te Mid delburg en te Vlissingen, gezien den finan- cieelen toestand der provincie, stellen Ged. Staten voor afwijzend te beschikken op een aanvraag om subsidie van de Centrale vereeni ging voor Reizende B foliotheken te Amster dam, al erkennen zij het nut dezer instelling. Pensioen voor leden van Ged. Staten. Waar Zeeland de eenige provincie is waar geen pensioen bestaat voor leden van Ged. Staten, en waar dit de mogelijkheiti om personen te benoemen, voor wie een be- noeming tot lid van dit college, zou leiden i opheffing van voor hen onmisbaar deel van hun inkomen, zou kunnen in den weg staan, stellen Ged. Staten voor ook hier een pensioen- regeling in te voeren, ingaande 1 Januari j.l. Volgens het ontwerp-besluit zal het pensioen bedragen voor elk jaar of gedeelte daarvan, dat het ambt bekleed is twee honderd gulden, tot een maximum van twee derden de laatst genoten jaarwedde, het zal minstens f 1000 be dragen, indien de Gedeputeerde als zoodanig ontslag heeft genomen wegens zielsziekte of lichaamsgebreken of ophoudt lid van Ged. Sta ten te zijn ten gevolge van niet-herkiezing te gen zijn wil als Statenlid of als Gedeputeer' Tot nu toe wordt voor de afgifte, van jaeht- acten en leges gevraagd van f 2,50. Ged. Staten stellen voor in navolging van Drenthe dit te brengen op 50 opcenten op de rechten zonder de zegelrechten, dit zou over 1920/1921 een vermeerdering van de ontvangsten hebben van f 4465. Evenals voor de beide laatste seizoenen stel len Ged. Staten voor ook de volgende 5 win ters een subsidie van 50 cent per uur, toe te kennen ten behoeve van de land- en tuinbouw- wintercursussen, zulks overeenkomstig het ver zoek van de afd. Zeeland van de Nederl. ver- Subsidie Paardenfokkerij. Ged. Staten handhaven hunne meening, reeds hij hun voorstel van 29 October 1920 uit eengezet, dat subsidie voor de paardenfokkerij in casu voor premie's tot verbetering van het paardenras, niet noodig meer is. Mochten de Staten van oordeel zijn, dat een niet te hoog crediet gewenscht is, dan voelen Ged. het meest voor het voorstel door den heer Van de Putte in de najaarsvergadering ingediend, om voor 1921 en 1922 een crediet te verleenen van f 1000. ERNSTIG ONGELUK MET EEN HAND- GRAN AAT. Een sergeant gedood. Gedurende de theoretische les voor mili- airen- van de derdo school van vtrlofsnffi- cieren (stormschool der 2e divisie) werd onder leiding van een sergeant een Duitsche werpgranaat gedemonstreerd. De construc- tie van deze granaten is zoodanig, dat zg zich door het in werking brengen van een inwendig mechanisme door mi.idel van een schroef aan de achterzjjde van het. projectiel door de lucht kunnen vooribewegen. Twee a driehonderd meter verder komen de gra naten dan tot ontpliffing. Dit is met de oranuat in kwestie niet geschi'-d, omdat de daartoe noodige buis met slagkwik niet was aangebracht. Door dat tengevolge van een noodlottig toeval aan het aftrektouw is getrokken, terwijl de pal welke het inwendige mecha nisme in rust stelt, niet was afg^zet, is de granaat afgegaan. Het projectiel is toen gaan vliegen, aanvankelgk in verticale richting en heeft toen sergeant Priester in het been getroffen. De granaat drong hem in den buik en verbrijzelde het bekken. De toestand van den getroffene was ti-rstood hopeloos. NESTEN VAN KWIKSTAARTJES. Kvvikstaartjes kiezen soitis zonderlinge nestplaatsen. Te Utrecht was indertijd een j nest gemaakt op de gemeente-slachtplaats, op een van de stellingen, waar varkens- haar gedroogd werd. Telkens werd het droge haar er afgehaald en door nat vervangen ,maar die drukte scheen het, kwikstaartenpaar niet te hinderen. In Zutphen heeft men een even zonder- linge broedplaats ontdekt, nl. een pomp. Ergens tusschen bloeiende bessenbooinen staat een pomp, zij werd niet gebruikt en nu neeft een kwikstaart daarin haar nest genjaakt en er 9 eieren in gelegd. De vraag is, hoe de vogel het nest be- reikt. Volgens de tuinlui verlaat hij het, door de tuit van de pomp, maar ot de vo- geltjes er ook zoo opkonien, weet men niet. Naast den pompzwengel is van boven een opening, die misschien groot genoeg is en wellicht gebruikt wordt. Verleden jaar ,toen de pomp nog gebruikt wera, probeerde een kwikstaart bouwmees- tertje, zooals men daar zegt ook daarin een nest te maken. Nu laat men het vogel- huishouden met rust omdat de pomp toch gemaakt moet worden. EEN HOND ALS REDDER. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat vier Amerikaansche dames, die deelnemen aan het ondersteuningswerk in het Nabije Oosten, dezer dagen maar net ontsnapt zijn aan het gevaar van te verdrinken in den Bosjxires, in de schemering waren ze een roeitochtje gaan doen, toen opeens de boot lek werd en op eenigen afstand van het strand. Slechts twee der inzittende dames konden zweminen. Een der dames zonk in de diepte, maar hield haar jachthond bij zijn halsband vast. Het dier ging mee naar beneden, doch wist weer naar de oppervlakte te van het water te komen en trok al zwem- mende zijn meesteres mee. Een andere dame, die nog nooit g:-zwom- men had, slaagde er desniettemin in zwetn- mende het strand te bereiken. Een derdt dame zworn met het bankbiljet, dat ze den eigenaar van de boot wilde betalen voor het tochtje in de hand naar het strand en betaalde den man onmiddellijk, nadat ze aangekomen was. EEN TER DOOD VEROORDEELDE ONTSNAPT. Garfield, een moordenaar, die op 2 Juni zou worden opgehangen, is uit de gevan- genis te Woodstak in den Canadeeschen staat Ontario ontsnapt, nadat hij zijn ci- pier in zijn eigen eel had opgesloten. j De moeder van Garfield was verontwaar- digd over het ontsnappen van haar zoon, en verklaarde, dat zij liever had gezien, dat haar zoon op het schavot boete had gedaan voor zijn misdaad. JOURNALIST-GROENTEKWEEKER. Het bestuur van den bond van drukkers te Petrograd heeft in overleg met de ver- tegenwoordigers der journalisten en der een blad te laten verschijnen in plaats van drie. Om beurten zullen dan ver schijnen de „Prawda", de „Masjovik" en de „Krasnaja Gazeta". Deze maatregei zoo luidt het telegram uit de Russische hcofdstad is noodzakelijk, omdat de journalisten en typografen Zaterdag vrij moeten zijn voor arbeid in de moestuinen. EEN KLEVERIGE GESCHIEDENIS. Een koopman uit Rennes (Frankrijk) ver- voerde dezer dagen in zijn automobiel 3600 eieren.... en twee personen. Door het springen van een band, ging de wagen over den kop en de twee inzittenden kw.a- men op den straatweg terecht te zamen met het breekbare goedje. Men had eeni ge moeite om hen, gewond, tusschen de reuzen-ommeiet uit te trekken. Rotterdam, 6 Juni 1921. VEEMARKT. Aangevoerd werden 337 vette runderen. 370 vette- en graskalveren, 524 schapen en lammeren, 885 varkens. De noteering was als volgt Koeien le kw. 2,tot j 2,10 2e kw„ /1,90 tot /1,80 3e kw. 1,70 tot /1,60 Ossen le kw. 1,95 tot 2,10 2e kw 1,85 tot 1,753e kw. f 1,65 tot 1,55 Kalveren le kw. 2,15 tot 2,30 2e kw. 2,05 tot 1,90; 3e kw. 1,30 tot 1,35 Schapen le kw. f 1,60 tot 1,50 2e kw. f 1,40 tot 1,30 3e kw. 1,20 tot y 1,10Lammeren 1,55 tot 1,65Varkens le kw. 1,toe 1,10 2e kw. 1,04 tot 1,3e kw. 0.95 tot 0,90; licht soort /0,80 tot 0,90. Varkens met redeltjken handel. doch lagere prpzen, dan de vorige week, wegens ruimen aanvoer. Handel in schapen en lam meren redeijjk en prijzen stationnair. Vet vee en vette kalveren met redelijken handel in alle kwaliteiten maar tot eenigszins teruggaande prjjzen. FIJNE ZADEN. Lijnzaad wit /14,tot /17, Koolzaad 28,tot 29,— Bruin Mosterdzaad 30,tot 31,Geel Mosterdzaad 18,tot 20,Karwgzaad 24, tot 26,Blauwmaanzaad f 40,tot 42,Kanariezaad 13,— a f 15, In publieke veiling verkocht 100 ton gezonde tarwe-zemelen van 7,25 tot 6,90 per 100 K.G. VLAS. Hollandsch Blauw 3610 steen /1,25 tot /2,Hollandsch Wit 2140 steen /I,tot /1,25, Hollandsch Geel 2875 steen f 1,35 tot /1,75, Daufrroot 430 steen I,tot 1,25, Groning&ch steen tot /--• AARQAPPELEN. Zeeuwsche Blauwe tot Zeeuwsche Bonte tot Zeeuwsche Eigenheimers - tot Spuische Eigenheimers tot Red-Star 11,50 tot 12,50; Friesche Red Star /ll,-tot/ll,50;Bravo's/ll,tot 13, Poters tot Limburgsche Zandaardappelen tot Malta's tot cent, per K G. Malta spring- aardappeien 24 tot 30 cent per K.G. Italiaansche 20 tot 24 cent per K.G. EIEREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreea 8,50 tot 11,50. INCiEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) KAPVERBOD ENZ. Blijkens de kennisgeving van den Burge- meester is een kapverbod gelegd op de boo- men staande aan den weg naar Axel van het Ziekenhuis tot de Schans. Indien dit verbod is uitgevaardigd op ad- vies of verzoek van den Burgemeester, mag hem daarvoor dank worden gebracht. Maar veel meer dank zou men hem verschul- digd zijn als hij een kapverbod kon verkrijgen voor de boomen bij de schietpiaats, bij de aan- legplaats van de booten en aan de westzijde van de middensluis. In de laatste jaren is hier op schandelijke wijze huis gehouden onder het beetje natuur- schoon, dat we bezaten. Het Rijk zelf is de hoofd-schuldige. Want met beleid en overleg zouden heel wat mooie boomen te behouden zijn geweest. Dat had zeer wel kunnen geschieden als de gemeenteraad eenig bewijs van gevoei voor natuurschoon had willen geven en bij het Rijk tegen het vellen van zooveel mooie boomen had geprotesteerd. Men zie nu eens de ravage aan de Grenu- laan en ter plaatse, waar thans de tramlijn ligt (van het Kanaal tot het Ziekenhuis). Niet de minste poging schijnt gedaan om h-- natuurschoon, waarvan wij toch reeds zoo wei- nig hadden, te behouden. Onder de leuze van verbetering moest alles onder de bijl! In vele andere gemeenten wordt juist hee veel gedaan en uitgegeven voor het behouden of aanleggen van begroeide wandelwegen. waarvan ieder kan genieten. Hier doet men niets. Of liever: men meent al heel wat gedaan te hebben door het plaatsen van een paar banken op den zeedijk. Het is inderdaad een geweldige prestatie voor eene gemeente van bijna 10000 zielen Zelfs heeft men niet eens gepoogd om he: wandelenu publiek te beschermen tegen onaan- gename ontmoetingen met koeien en wat dez - nuttige dieren achterlaten. Men gaat nu de Scheldekade verlengen in de richting van de aaniegplaats der booten. Voor dit geheel onnoodige, kostbare en im- productieve werk gaat men eene groote som uitgeven, zoogenaamd voor werkverschafing. Een druppel in een emmer Natuurlijk zal men den dijk moeten verla- gen. En nu is het juist zoo aantrekkelijk en aardig (behalve voor lieden, die slecht ter been zijn), dat men de Schelde kan bezien van een hoog punt. Hoe hooger, hoe mooier Kon men die 100.000 en zooveel guldens niet beter besteden bijvoorbeeld voor straten- verbetering Ook dat kon zeer wel geschie den ten deele om werk te verschaffen en dan deed men bovendien iets zeer nuttigs en noodigs. De belastingbetalers zullen zich deze luxe- uitgave het volgende jaar moeten herinneren BE L ASTIN GBET ALER.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2