GEMENQDE^BlfEfjr felijk overschot van den heer P. Verhage, oud-hoofd der Drieweegsche school, un der groote belangstelling ter aarde be- steid. Niet minder dan 45 jaar heeft liij zi|n beste krachten aan de school te Drie- wegen gegeven; daarbij was hij de vraag- baak van zijn omgeving en jarenlang bc- stnarslid van verschiilende vereenigingen, zoodat zijn heengaan dan ook een leemte za! achterlaten. In den stoet merkten we op het dagelijksch bestuur der gemeente, vertegenwoordigers van het Ned. Herv. kerkbestuur, bestuursleden van kiesvereeni- ging. Bend voor Staatspensionneering enz. Een palmtak, toegeaonden door ds. Val, vroeger predikant alhier, dekte de baar. Aan het grat werd het woord gevoerd door den burgemeester, die den over- ledene dankte voor den ijver^ waarmede deze o ijna een halve eeuw het onderwijs in deze gemeente heeft gediend en voor de halpvaardigheid, altsjd zoo belange- kx>s aan zijn mede-ingezetenen betoond. Verder bracht spreker den overledene dank voor den arbeid, verricht in het be- lang der Ned. Herv. Kerk, om met een „Rust zacht, mijn vriend" te eindigeii. De heer Pruijssen dankte den ontsla- pene. die den laaisten tijd voorzitter der afd. Bierviiet der L. U. was, voor wat hij in het belang der kiesvereeniging alhier en voor de zaak der vrijzinnigen in Wts- telijk Zeeuwsch Vlaanderen heeft gedaan. Daarna herdacht spreker den overledene ais coilega en vriend, met wien hij menig vertrouwelijk gesprek heeft gevoerd en wien hij van harte eenige jaren van rust had gegund. Dit heeft echcer niet zoo mogen zijn. Inplaats van rust is verzwak- king en smartefijk lijden gekomen met als gevclg de doou. Welnu, besloot spreker, rust zacht, mijn vriend, in dezen stillen hot. Ds. Km. deed tenslotte nog eens uit- komen, wat de overledene in het Ijelang der Ned. Herv. kerk had gedaan en met welk een ijver hij zijn taak bleet vervul- len, zelfs in dagen van verzwakking, tot eindelijk hem de krachten begaven. oen der zoons dankte de sprekers en degenen, die zich bij den lijkdienst had- den aangesloten om zijn geiiefden vaber mede de iaatste eer te bewijzen voor de betoonde belangstelling. (M.Ct.) „HAD-JE-ME-MAAR" BEDANKT ALS RAADSLID. „Had je me maar", C. de Oelder, die zich op het oogenbiik in het Huis van Bewaring te Amsterdam bevindt, heeiv verklaard dat hij met de geheele verkie- zing niets te doen wil hebben, en op het daartoe bestemd formulier de verklaring geteekend, dat hij zijn benoeming niel" aanneemt. 3ANKROOVERS OEGREPEN. In de Davisson State Bank te Chicago poogden een vijftal bandieten hun slag te slaan. Zij werden door de poiitie ver°- rast. Een gevecht met revolvers begon en iiet vijftal schurken wis zich een weg naar buiten te banen. Op den h'oek van de straat echter sloeg de auto, waarin zij piaats hadden genomen, over den kop, waardoor het de poiitie gelukte, vier der bandieten te grijpen en net grootste deel van den buit weder te bemachtigen. DE PEST IN SOWJET-RUSLAND moet zich volgens de Daily Telegraph onrastbarend uitbreiden. Eerst heerschte de ziekte slechts in Siberie, maar weidra breidde ze zich uit tot het Oeralgebergte en de provincie Oelfa. Oezien den uitgeputten toestand, waar in een groot deel der Russische bevolking door de economische moeilijkheden zich bevindt, is een bestrijding der ziekte bui- tengewoon moeilijk. in de Russische ste- den zijn daarenboven duizenden eh dui- zenden ratten, afkomstig uit korenopslag- piaatsen en schuren op het platteland. Nu deze vo.komen leeg zijn, hebben de rat ten hun schuilplaatsen verlaten om voed- sei in de steden te zoeken. Oc iaatste groote pestepidernie in Euro- peesch-Rusland deed ongeveer 120 jaar ge- leden voor. Sinds dien zijn er nog piaatselijke epi- dernien geweest en verspreide gevallen. DE DURE TIJDEN. Een diefachtig echtpaar. De justitie te Praag heeft ploiseling .nge- grepen in het jonge geiuk van een pas ge- huwd paar. De rechtzaak, die emdigde met de veroordeeling van de beide echte- iieden tot acnc maanden gevaiigenisstrai bracht aan het lichi, hoe een jong paar, dat zoo gaarne wilde trouwen, doch de midde- ien daartoe niet bezat, zich het ailernoo- digste ten koste van anderen had aange- schaft. Toen zij in den echt vereenigd werden, bezat de jonge man een costuum, drie hem- den, twee zakdoeken en een paar schoenen berievens groote liefde voor zijn bruid. Welke uitzet het jonge vrouwtje mee- bracht, verzwijgt de Praagsche correspon dent vim de „B. Z. a. M." kiescheidshalve, doch haar liefde voor hem was zeker niet geringer en zij bezat buitendien een tante, die bij zeer rijke fainiiie het huis schoon- maakte. De tante hielp haar nichtje teneinde deze samen met haar eveneens als werkster een dienst te verschaffen bij de rijke inwoners van Praag en spoedig verrijkte zich het be- zit van de twee jongelieden. De tante was vaak afwezig en dan liet het nichtje haar echtvriend haar werkhuis binnen, waaruit het jonge paar op listige wijze ailerlei voor hun huishouding te gebruiken nuttige za- ken liet verdwijnen. Zoo ontdekte de po- libe bij ide arrestatie van het paar te hun- nen huize: meerdere heerenoroeken, 30 pond meek, 1 wit damestoilet, 1 flesch zeer oude Bourgogne, 2 zware zijden rokken, 2 biikjes gecondenseerde melk, 80 eieren, 2 busies geconserveoV.de visch, verschiilen de hee/encostumes $n vestcn, 16 pond suiker', 1 barou^et^ 1 thermometer, 1 biauwe wintermanfel, 1 pendule, 1 pis- tool, 4 paar handschoenen, boorden en valiezen, eenige zeer oude kazen, eenige stellen dames- en heerenondergoed, 1 man tel met goudbrocaat en 1 pels, 1 schaak- spel, manchetten- en herndenknoopjes, eenige parapluies en verschiilende zijden toiietten; alles afkomsjig uit de huizen, waar het jonge vrouwtje vverkzaam was. Alisschien ware hun m.sdaad onopgemerkt gebleven indien de jonge man n et ge- iraciit iiad, aan een uicdrager de verschii lende douolures ander het gestolene te verkoopen. De eerlijke opkooper waar- schuwde de poiitie en deze had minder inoeite om de dieven door den mand te laten vallen dan wel om de eigenaars van het gestolene op ce sporen. OPQEL1CH FE DAKLOOZEN. De nieuwste true te Earijs om aan geid te komen is de volgende: Op groote biljetien overal in de stad aangeplakt wordt aangekondigd, dat dit of dat agentschap wo.iing-zoekenden daaelijk aan gemeubileerde of ongemeubileerde kamers kan helpen. De gagadigden stroomen toe. De direc- teur van zuTk een agentschap stond op een niorgen 300 liefheobers te woord. De dakloozen moeten een voorschot be- taien in evenredigheid met den prijs van de appartementen: 52 frs. voor 250J trs.; 75 of 100 frs. voor 2000 frs. en hoogei. Is dat getal gesiort, dan krijgt men het adres van huizen, die niet beschikbaar zijn; of wei men zendt de slachtoirers naar het 25e arrondissement, waar onaf- gebouwde huizen van voor den oorlog staan, welke de eigenaars willen afwerken oro Kosten van ae huuraers, *ndien zij den dubbelen huurprijs widen betalen. De talrijke arrestaaes,. welke hebben piaats gehad, hebben nog geen einde kunnen maken aan deze nieuwe oplich- terij. De politieprefekt heeft strenge bc- velen gegeven om krachtig te blijven op- treden tegen deze frauduleuze practijken. OPGRAVINjOEN TE ASKALON. In de nabijheid van de oude stad As- kalon worden thans zeer belangrijke op- gravingen gedaan door prof. Garstang, directeur van de Britsche school voor archaeologie. Askalon, waarvan de geschiedenis terug gaat tot 1370 v. C., ligt aan de kust van Palestina en is eens een belangrijke ha ven geweest. De stad is eenige jaren in bezit geweest van de Philistijnen. Uit den tijd is heel weinig bekend. Men tracht er nu door de opgravingen wat meer van te weten te komen. Men heeft ai gevon- den het vreusachtige Vredesbeeld, een prachtig stuk werk. Tusschen de over- biijfselen van een marmeren Iuit vond men een voet en een arm van een groot mar meren beeid. De lengte van den voet bedraagt bijna een meter. Men hoopt door de opgravingen te kun nen komen tot een vergelijking tusschen de beschaving der Philistijnen en die der bewoners van de Middellandsche zee- kust. Er heeft een zeker verband be- staan tusschen de Philistijnen en de be woners van Creta. Ook zou het van groot beiang zijn als men iets naders kon ont- dekken omtrent de verhouding van de Philistijnen tot de Joden. KLEPTOMANIE. De echtgenoote van een millionair te Chicago, mevrouw Etta Heil, is, naar uit New York aan de Fransche bladen wordt gemeid, gearresteerd onder verdenking van een aantal diefstallen. Deze dame, die weidra haar vijfde kind het levenslicht hoopt te doen zien, heeft zich reeds eenige malen als kamermeisje verbuurd bij rijke families, waar men haar niet kende, en, naverloop van korten tijd, maakte zij zich dan uit de voeten met juweelen en kostbaarheden. De poiitie kwam haar op het spoor, doordat het nummer van haar auto het- zelfde was als dat van de auto, waarme de uit het huis van haar Iaatste slacht- offers voorwerpen ter waarde van 25.000 dollar in veiligheid waren gebracht. De heer Heill verklaarde, dat hij van plan was, zijn vrouw naar een sanatorium te zenden. Haar kleptomanie, waarvan hem niets b ekend was, schreef hij toe aan een autoongeluk, dat zijn vrouw eenige jaren geleden was overkomen. PA ARD-MUNCHAUSEN. Een bericht uit Rijssel maakt melding van een eigenaardig voorval, dat zich op een paar K.M. afstand van Lourches heett afgespeeld. Een boer uit Wariaing reed te ^aard over een brug, juist toen een goederen- trein onder de brug passeerde. Het paard sciirok, wierp zijn berijder uit den zadel en sprang over de leuning van de brug naar omiapg, Het viel in een fedijgen goederenwagen, en de boer zag zijn rij- dier in het verschiet verdwijnen, zonder dat het hem gelukte, de aandacht van den machinist te trekken. Eerst aan het sta tion te Lourches vond men het paard, dat geen letsel had gekregen. EEN NlEUW ZEEMONSTER. De veriialen over zeemonsters en zee- siangen zijn weer met een vermeerderd. Het geldt ditmjaal echter een controleer- baar leit, in tegenstelling met vrijwel aile andere zee-monsterverscnijningen, aar- genomen door zeelieden met een levendige fantasie. Men heeft dan eindelijk een zeemon- ster „met een menschelijk gezicht" nog wel, in levenden lijve te pa u<en. In En- geische kranten wordt het dier uitvoe- rig beschreven, zooals het thans ligt bij jehu Sands, 10 a 12 mijl van Bombay.. Bij kalm weer is het op geheimzmnige wijze op het strand gespoeld, niet doori, doch springlevend, en de Iaatste telegram- men melden, dat het dier reeds 48 uur leeft op het drooge, steeds maar geiui- den uitstootend, die op gekerm van pijn gelijken. Het monster is ruim acht meter lang, heeft een bek van ruim een meter diep en voorzien van rijen vreeselijke tanden. Drie man tegelijk zou het monster vermoedelijk kunnen verzwelgen. De huid van het dier dier, waaronder men de ribben ziet lig- gen, is zwart, de oogen gelijken op die van een olifant en rollen onheilspelle'nd. Het eigenaardigste is echter, dat de kop vee! weg heeft van een menschengezicht. Aanvankelijk dacht men met een soort walvisch te doen te hebben, maar dit is niet het geval gebleken. Het is een wonderbeest, zboals men er tot nog toe geen enkel aanschouwde, en duizenden stroomen van alle kanten aan om het tebekijkenu- NAAR DE GOUDVELDEN. Naar uit Montreal aan de Engelsche bladen wordt bericht, beginc de „rush" van gouddelvers naar een pas ontdekt goudveld in het Bn'ce Cobalt gebied, 235 mijlen ten Noord-Westen van Ottawa, een „stampede" te worden. Reeds meer dan 2000 terreinen zijn verkocht. Het goudveld iigt in de bu.urt van de goudader, die on- langs op een boerderij van eeri 94-jarigen armen boer werd ontdekt, en hem, zij liet dan ook wat laat, tot een schatrijk man maakte. 20 HOEDEN IN DE MAAND. Miss Edith Kelly Gould, tot voor kort de vrouw van den Amerikaanschen mil- lionnair Frank Jay Gould, is naar de plan- ken teruggekeerd en treedt thans te Lon- den op in de revue „SpeIden en Naal- den". Dezer dagen was zij te Parijs voor den rechter gedaagd om gehoord te worden over een eisch tot betaling van 8000 frs. voor de levering van hoeden. Zij moet minstens per inaand een twindgtal hoeden hebben besteld. Het slot was, dat de rechtbank Frank- Gould veroordeelde om de modistenreke- ning te betalen. Zij was v11 oordeel, dat de eisch beoordeeld moest worden naar de Amerikaansche wetten, die bepalen, dat de man verantwoordelijk is voor de schui- den, die zijn vrouw heeft aangegaan, in dien deze niet de fijnancieele draagkracht van het echtpaar te ■fooven gaan. BEPLANTING VAN KALE HOOFDEN. Den lezers, wier schedel eiken haar- groei mist, zal het volgende bericht ge- noegen doen. Uit New-fork komt hec be richt, dat een zekere Dr. James Thomp son, een bekend natuurkupidige, aldaar, een machine uitgevonden heeft, welke haren kan vastnaaien op het hoofd van een mensch. Een zeer fijne naald, w elke elec- trisch voortbewogen wordt, kan onge veer 100 haren per uur vastmaken. De machine zal tentoongesteld worden op het jaarlijksche diner van de New-Yorksche dub van kaalkoppen en na het diner zal de uitvinder op het hoofd van elk der acht leden een haar naaien. Er zullen prijzen uitgeloofd worden voor het kaal- ste hoofd. EEN CURSUS VOOR SLECHTE ECHTGENOOTEN. Rechier Kocnendorter van Long Island is van meening, dat in negen van de tien gevallen van nuiselijke oneenigheid de schuld is te zoeken bij den man. De vo- rige week heeft hij dan ook verklaard, dat mannen, tegen wie hieromtrent een klacht bij hem wordt ingediend, naar de gevan- genis zuilen worden gestuurd, wanneer zij niet gehoorzamen aan de volgende punten: 1. Elken morgen het ontbijt klaarina- ken. 2. Elken avond de vaten wasschen. 3. Elken dag een uur op de kinderen passen. 4. Een vrije avond per week. 5. Elken Zondagmorgen met vrouw en kinderen naar de kerk en 7s middags wan- delen. 6. Minstens "eens per week lekkernijen en fruit koopen voor vrouw en kinderen. <- De vrouw zelfstandigheid toekennen in het financieel beheer. 8. Een spaarbankrekening openen. 9. Niet aan de vrouw vragen om be- diend te worden, doch in piaats daarvan de vrouw bedienen. 10. Eenmaal per dag de belofte her- halen, die bij het huweiijk werd afgelegd: de vrouw lief te hebben, te eeren en te verzorgen. Wanneer een man dit twee ot drie we- ken heeft gedaan, zegt rechter Kcchen- dorfer, zai h ii mzien hoe eentonig het leven van een vrouw is. SCHEEPVAARTBEWEGiNO 27 Mei. Duitsch s.s. Carl Cords, 2555 M3., le- dig, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Harelda, 3645 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Onward, 590 M3., ledig, van Grimsby voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Northward, 578 M3., ledig, van Grimsby voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Ebbrix, 1215 M3., kolen, van Gent naar Scarborough. Eng. s.s. Marj- Aiston, 883 M3., kolen, van Gent naar Scarborough. Eng. s.s. Heatherlea, 891 M3., ledig, van Southampton voor Gent. Eng. s.s. Lord Cecil, 644 M3., kolen, van I'er Neuzen naar 1 Jsland. Eng. s.s. AlDert Clement, 3300 M3., ko len, van Gent naar Belfast. Noorsch s.s. Figaro, 6216 M3., ledig, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Lord Lister, 807 M3., ledig, van Hull voor Gent. Deensch s.s. Rhenania, 2366 M3., le dig, van Rochester voor Gent. Noorsch s.s. Knut JarJ, 7822 M3., kolen, van Gent naar Algiers. Eng. s.s. William Stroud, 606 M3., le dig, van Aberdeen voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Orizaba, 651 M3., kolen, van Ter Neuzen naar zee. Eng. s.s. Carbill, 486 M3., kolen, van Ter Neuzen naar zed. Eng. s.s. York, 3202 M3., stukgoed, van Gent naar Hull. Van 30 tot 31 Mei werden langs de Mid- densluis alhier 41 binnenvaartuigen op- en 31 afgeschut; langs de Westsluis 11 op- en 4 afgeschut. P O L I T I Op het bureau van poiitie alhier is als gevonden gedeponeerd: een lederen siga- renkoker. Rechthebbende vervoege zich aldaar. CO R R ESPPN D EN T IE." Aan C. M. te Boschkapelle. Uwe ad- vertentie „oneerlijkheid" kan alleen wor den geplaatsi, indien u die met uw naam onderteekent. Red. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dihsdag 31 Mei 1921, des voormiddags 10 uUr. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, Bur- gemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Qggel, A E. C. Kmijsse, Ph. J. van Dixhoom, J. Weijns, J. de hiraker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Diele- man, J. de i-eijter en jvi. Koster, benevens de rfecretaris. Aiwezig de heer C. Th. van de Bilt. De V OOliZlTTER openi de vergadering door het uitspreKen van nec gebedsrormulier. Het vaststeilen van de notuien der twee voorgaande vergaderingen, die nog niet ge- drukt zijn, woi'dt aangehouden. Aan de orde komt: 1. Alededeeling van ingekomen stuk ken. a. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 22 April 1921, waarbij over- eenkomstig artikel lbder Gemeentewet de ontvangst wordt bericht van een afschrift der op 1 lViaart II. vastgestelde verordeningen re- spectievelijk der algemeene pontieveroidening en de verordenmg ter regehng van het verkeei op de wegen. Aaiigenomen voor kennisgeviag. h. ^n,en senr^ven van Geueputceide Svaten van Zeeiand, dd. 15 April ib21, waarin zij mededeelen, dat er blyaens een van den iVn- inster van Arbeid ontvangen schrijven, Oij Zijne Excellence geen bezwaar bestaat, da- vjr..deputeerde Staten thans reeds- ge'bruik maken van de aan dat college bij artikel 7 der Warenwet verieende bevoegdheid tot goedkeu- ring- der verordeningen, bedoeld bij artikel 6 dier wet. Mitsdien verieenen zij thans de vereischte goedkeuring aan de door den gemeenteraad bij Desiuit van 20 Januan ly21 vastgestelde ver ordenmg ingevoige artikel 6 dier wet. Voor zooveei noodig vestigen zij de aan dacht op het komnklijk besiuit van 5 Augustus 1920 (Staatsblad no. 085) tot vastsieiling van net lormulier van afkonaigmg van plaatselijae verordeningen op de keuring- van waren, wt.k koninkljjk beslun tegelijk met de artikelen 6, 7, S, 9, 10 en 29 der wet waarschijnnjk door de Eroon op 1 Juli a.s. zal worden in werking gesteld. Aangenomen voor kennisgeviag. c. Eene missive van Gedeputeerde Staten van Zeeiand, dd. 29 April 1921, waarbij, van net bewijs hunner goedkeuring voorzien, wordt t-iuggezonden de gemeentebegrooting voor 1921. Zij merken daaibij op, dat over de posten betreffende de jaarwedden welke de koninklijke goedkeuring behoeven, zoolang die goedkeuring niet is verleend, slechts mag worden beschiki tot de bedragen volgens de laatstelijk goedge- keurde regeling; dat de poster, betreffende de jaarwedden en belooningen der onderwijzers en de ryksv- goeding deswege nog in ovoreenstemming moeten worden gebracht met de op dit pun; nader vastgestelde wettelijke voorschriften. Aangenomen voor kennisgeving. d. Eene missive van Gedeputeerde Staten van Zeeiand, dd. 6 Mei 1921, waarbij door hen wordt toegezonden een van het bewijs der koninklijke goedkeuring voorzien besiuit van Jen gemeenteraad dd. 14 December 1920, be treffende eene wijziging- in de verordening to; hefting- van een hoofdeiijken omslag. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeiand, dd. 29 April 1921, waarbjj zij be- i'ichten, dat het ingezonden raadsbesluit toe wijziging van het reglement voor het burger- lijk arm bestuur te Axel door hen wordt goer gekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeiand, dd. 29 April 1921, waarbij zij be- richten, dat het aan hen toegezonden raads besluit tot het verstrekken van kasgeld aan de gasfabriek uit de gemeentekas, de goedkeu ring van hun college niet behoeft. Aangenomen voor kennisgeving. ibg. g. Het raadsbesluit van 19 April 1921, toi wijziging der begrooting voor 1920, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedepu teerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. h. Het raadsbesluit van 23 April 1921, tot wijziging der begrooting voor 1920, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedepu teerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. i. Het raadsbesluit van 1 lViaart 1921, tot wijziging der begrooting voor 1921, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedepu teerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. j. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeiand, dd. 29 April 1921, waarbij zij be- richten, bezwaar te moeten maken tegen he- voorstel om den gemeenteontvanger over 1921 eene toelage van f 600 te verieenen. Voor de toeslagen is in den tegenwoordigen tijd naar hunne meening geen aanleiding meer. Voorts is, naar hun inmiddels is gebleken, de inning van den hoofdeLijken omslag aan de Rijksadministratie opgedragen, waardoor de werkzaamheden van den gemeenteontvanger niet onbelangrijk worden verminderd. Aangenomen voor kennisgeving. k. Een schrijven van P. A. Jens, waarin deze verklaart niet genegen te zijn de benoe ming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Kennisgevingen van L. de Putter, D. A. van Houte Eug. B. van Acker en A. Coumou, dat zij de benoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. m. Een schrijven van Gedeputeerde Staten, dd. 29 April 1921, waarbij mededeeling wordt gedaan van een schrijven van den Minister van Binnenlandsche zaken betreffende de po- litieschool te Hilversum, waaruit blijkt, dat door den Minister van Justitie wordt ingestemd met het werkplan van de politieschool te Hil versum en van de cursussen, terwijl op de be grooting van het Departement van Justitie een belangrijke post is gebracht als subsidie aan d.e u-ichting.Een en ander wordt medege- deeld, naar aanleiding van door gemeentebe- sturen gemaakte opmerkingen, naar aanleiding van een verzoek om gemeentesubsidien voor die school. De VOORZITTER merkt op, dat deze ge meente gan het verieenen der subsidie geen voorwaarden of opmerkingen heeft verbonden. Burgemeester en Wethouders stellen daarom voor, het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. n. Een verzoek van J. de Visser, die voor zijn perceel aan de Stationsstraat no. 39 ter afscheiding van zijn tuintje van de straat gaarne een ijzeren hek zou willen plaatsen en verzoekt hem daarvoor de noodige vergun- ning te verieenen. Burgemeester en Wethouders stellen over- eenkomstig het advies van den gemeenteopzich- ter voor de gevraagde vergunning te ver ieenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. o. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeiand, dd. 6 Mei 1921, waarin zij te ken- nen geven, dat in de ter goedkeuring ingezon den verordening op de heffing van inkomsten- belasting, de aftrek voor noodzakelijk levens- onderliouu li. i. op een te hoog bedrag is ge steld. Voor de gemeente Koudekerke hebben zij onlangs aangedrongen op vermindering tot f 600 en toen de raad weigerde, heeft de Mi nister van Binnenlandsche zaken zich met de opvatting van Gedeputeerde Staten kunnen vereenigen. Het komt hen voor, dat de levensstanclaard te Axel niet hooger is dan die te Koudekerke, zoodat vermindering van den aftrek tot f 60U gewenscht is. Daardoor voorkomt men oo dat velen, die wel iets kunnen bijdragen, bui ten de belasting vallen. Zij verzoeken de daartoe noodige wijziging der stukken te bevorderen, waama zij deze zoo spoedig mogelijk weder tegemoet zien. De VOORZITTER stelt namens Burgemees ter en Wethouders voor, aan het verlangen van Gedeputeerde Staten te voldoen en het bedrag voor aftrek wegens noodzakeiijk levensonder- houd terug te brengen tot 600. De nuef OGGaL betreurt het, dat in deze van Gedeputeerde Staten tegenstrijdige bevelen komen; onder clagteekening van 15 April werd bij provinciaal biad no. 37 mededeeling ge daan van een bij den Minister van Binnen landsche zaken, naar aanleiding van door zijn ambtgenoot van Financien gemaakte opmer kingen, waarbij deze er op aandrong het be drag op f 800 te bepalen, omdat het innen del- belasting van lagere inkomsten zooveei kosten met zich zou brengen. De gemeenteraad is daar op ingegaan, ofschoon hij iiever f 600 wilde bepalen en nu wordt bevolen om het tot f 600 terug te brengen. Laat men dan Iiever zulke bevelen niet eerst uitvaardigen, op die wijze doet de gemeenteraad monikkenwerk. De heer DIELEMAN is het eens met de doo den heer Oggel gemaakte opmerking, doch vraagt, of de gemeenteraad den gulden m ilenweg niet zou kunnen bewandelen, en de af trek op f 700 trachten te behouden. De VOORZITTER g-elooft niet, dat dit zou worden g'oedgekeurd. De heer OGGEL geeft te kennen, dat hij niet bedoelt op te komen tegen de verlaging, want hij is het er ook mee eens, dat f 600 voor deze gemeente voldoende is, maar wel tegen het uit vaardigen van bevelen, die wanneer ze worden opgevolgd, weer waardeloos worden gemaakt. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van burgemeester en wethouders aangenomen. p. Een schrijven van Gedeputeerde Staten an Zeeiand, d.d. 6 Mei 1921, waarbij wordt teruggezonden de ter goedkeuring ingezonden verordening tot heffing van rechten wegens verrichtmgen van den ambtenaar van den bur- gerlijken stand, met de volgende opmerkingen: Artikel 1, sub lo. van het heffingsbesluit is niet duidelijk. Het is beter, de uren waarop de ambtenaar van den burgerbjken stand kos- teloos huwelijken voltrekt, in de verordening niet te noemen. De bepaling zou kunnen leiden: „voor huwelijksvoltrekking op Donderdag op een ander uur dan de uren, door den ambte naar van den burgerlijken stand voor koste- looze huwelijksvoltrekking bepaald 5, Tegen de bepaling in artikei 1 der 'invorde- nngsverordening dat het recht reeds bij de huwelijksaangifte moat worden betaald. be staat bezwaar. Vooreerst brengt de huwelijks aangifte nog geen wettelijke verplichting mede om in het huweiijk te treden, in de tweede piaats kan de huwelijksvoltrekking ook piaats hebben in eene andere gemeente dan die der aang'fre en in de derde piaats kan niet ieder reeds bij de aangfite met zekerheid het tijd- stm van huwelijksvoltrekking bepalen. Het verdient daarom aanbeveling te bepa len, dat het recht voor de huwelijksvoltrek king moet worden voldaan. Van het heffingsbesluit en de invorderings- verordening behoeven onderscheidenlijk slechts 4 en 2 exemplaren te worden ingezonden Burgemeester en Wethouders stellen voor, aan het verlangen van Gedeputeerde Staten te voldoen en de onderhavige verordeningen aldus gewijzigd opnieuw vast te stellen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. q. De rekening van ontvangsten en uitgaven der Gezondheidsccmmissie, wier zetel is ge- vestigd te Ter Neuzen, over den dienst 1920. De ontvangsten bedroegen f 1727,47, de uit gaven f 1711,77 en het goed slot f 5,70. De VOORZITTER stelt namens Burgemees ter en Wethouders voor, de rekening goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. De heer KRUIJSSE, vborzitter der Gezond- heidscommissie, heeft zich van stemmen ont- houden. r. I'i'oces-verbaal van de door Burgemeester en Wethouders op 6 Mei 1921 ten kantore van den gemeente-ontvanger gehouden opneming der boeken en kas, waarbij is gebleken, dat is ontvangen over het jaar 1920 f340.434,37 en over het jaar 1921 53.395,12%, samen f 393.829,49%, en dat is uitgegeven over den dienst 1920 f 327.955,07% en over 1921 f 53.187,14, samen f 381.142,21%, zoodat meer is ontvangen dan uitgegeven f 12.687,28. Het goed slot der rekening over 1918, dat nog niet op de loopende begrooting is gebracht bedraagt f 2485,97%, dat der rekening over 1919 be- uraagt f 4570,35, zoodat in kas moest zijn f 19.743 59%, juist overeenkomende met de vertoonde gelden en geldswaardige papieren. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 1920. Door Burgemeester en Wethouders wordt aange'ooden het verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1920, hetwelk voor de leden ter visie wordt gelegd. 3. Aanbieding van de rekening van het Ievensmiddelenbedrijf over 1920. Door Burgemeester en Wethouders word, aangeboden de rekening van het Ievensmidde lenbedrijf over 1920. De VOORZITTER deelt mede, dat deze re kening van den boekhouder door een accoun tant is onderzocht en in orde bevonden, doci hij meent, dat het toch geen kwaad kan, dat deze ook nog eens wordt gesteld in handen eener raadscommisie om daarover, alvorens de gemeenteraad een beslissing zal nemen, rap port uit te brengen. Dit wordt goedgevonden. De VOORZITTER wijst thans als leden der commissie aan de heeren Kruijsse, Weijns en Koster, die de benoeming aanvaarden. 4. Benoeming lid van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs- De VOORZITTER merkt op, dat naar aan leiding van het bedanken door den heer Jens, nog een lid moet benoemd worden van de com missie van toezicht op het lager onderwijs, be- hoorende tot de categorie der ouders van schoolgaande kinderen. Hij noodigt den raad uit tot de benoeming over te gaan en de heeren Van Dixhoom en Weijns om met hem het stembureau te vormen. Benoemd wordt met 9 stemmen de heer J. C. Bom; op den heer H. Wolfert-Koster was 1 stem uitgebracht. 5. Vaststelling van de verordening voor de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2