B "D I T N L A H D. GEMENGDE BERICHTEN. werkt en tevens een sterk angstgevoel gedurende den werkingstijd kan doen op- treden. De minister acht het bevorderen van de aanwezigheid en het gebruik hier te lande van deze revolvers en patronen niet on- bedenkelijk, mede omdat die voorwerpen we in hoofdzaak zullen worden aange- wend voor verooden doeleinden en kwaad- vvilligen daarin een gemakkelijk middel hebben, hun doel te bereiken door bijv. bij beroovingen, enz. hun slachfcofter tij delijk weerloos te maken, terwijl zij mo- gelijk voor blijvende gevolgen en een gestrenge straf, waartoe het gebruik van gewone vuurwapenen zou kunnen leiden, niet beangst behoeven te zijn. De minister heeft thans aan de commis- sarissen der Koningin te kenneh gegeven, dat het atgeven van oonsenten voor den tnvoer van schijndoodpistolen en -patrone^i ongewenscht wordt geacht, er tevens de aandacht op vestigende, dat bedoelde vuur wapenen en patronen wel te onderscheideh zijn van de zgn. hondenpistolen en khal- kurkpistolen, die een zgn. knalkuitk tot ontploffing brengen, welke ontploffing slechts geluid vervvekt. Het schijnt toch te zijn voorgekomen, dat onder de be- naming honden- ot knalkurkpistolen ook bedoelde schijndoodpistolen werden in- gevoerd ot verkochL Voorts heeft de minister erop gewezen, dat het hem ter voorkoming van het in omloop brengen van die pistolen, enz., gewenscht voorkomjt, dat alle door de hoofden vail plaatselijke politic at te ge- ven machtiging tot het voorhanden heb- ben van vuurwapenen slechts worden ver- leend onder de beperking, dat zij niet gel- den voor die zgn. schijndoodpistolen en -revolvers. DE TOESTAND. Dat Frankrijk en Engeland, slechts door het Nauw van Calais gescheiden, over Op per-Silezie nota's wisselen, in plaats van hun eerste-Ministers mondeling te iaten be- raadslagen, teekent schrijft de N. R. Crt. den toestand van verwijdering op dit oogenblik. Met de nota van Lord Curzon is de Quai d'Orsay vrij geheimzinnig te werk gegaan, wat haar wrangheid zou doen ver- moeden, ook als de Fransche pers, die er iets uit vernomen heeft, er niet stekelig over was. De Fransche regeering schijnt echter niet zooveel erover los gelaten te hebben. dat het gevaar voor nieuwe hartstochtelijke uitbarstingen ontstond of heeft anders tege- lijk een wenk gegeven, om con sordino te werk te gaan. Op de Engelsche nota die Vrijdag aan den Franschen gezant te Lon- den overhandigd was, is reeds Zaterdag- avond door een toen te Londen aangeboden mededeeling van de Fransche regeering ge ar; v„-.>ord. Frankrijk toont zich daarin, naar verluidt, bezorgd overdegestadigever- sterking van de Duitsche strijdkrachten in Opper-Silezie door vrijwilligers en de onrust onder de Poolsche werklieden, die een bols- jewistisch karakter zou kunnen aannemen. Het dringt aan op nauwe samenwerking tusschen beide landen in de commissie van de geallieerden te Oppeln en op gemeen- schappeliike staippen zoowel te Berlijn als bij de Poolsche opstandelingen. Dit alles gaat natuurlijk buiten de voornaamste kwes- tie, de verdeeling van het gebied tusschen Duitschers en Polen, om. Vernieuwde sa menwerking kan alleen den weg tot het rnpromis daarover effenen. Deskundigen van weerskanten zouden zich desnoods kun nen verstaan over de juridische en de eco- nomische zijden van het probleem, maar van meerder belang is de politieke factor. Voor Frankrijk blijft het industrie-gebied van Silezie een stuk van het Duitsche oorlogs- arsenaal van de toekomst. Voor Engelanci overweegt het belang dat Duitschland noch aan de Roer noch in Silezie machteloos ge- maakt wordt. Men kan van. weerskanten op bijkomstige punten bijdraaien, maar de hardste noot moet nog gekraakt worden. Met de Engelsche mijnwerkersstaking gaat het, van week tot week, als met het uifhangbord aan ouderwetsche herbergen: morgen vrij wijn. Voor een nieuwe week begint, verzekert men regelmatig, dat een grondslag war eensgezindheid ontdekt is en dat de komende week uitkomst belooft te brengen. Ook nu heeft men het weer ge- daan, op grond van gesprekken, die de mijn- eigenaar Sir Dennis Bayley, naar men ver- zekerde uit naam van zijn andere collega's, met Hodges en Herbert Smith, twee voor- name leiders van de mijnwerker, gevoerd had Sir Dennis is een man die ook bij de kolendelvers populair is om het Roode- Kruiswerk, dat hij in den oorlog voor hen gedaan heeft, maar bot op deze samenkomsi komt een mededeeling van het verbond van mijneigenaars, volgens welke Bayley geen machtiging heeft om uit naam van het ver bond te spreken. De strijd heeft inmiddels zoo tang geduurd, dat de toestand van uiterste vermurwing bij beide partijen niet ver af kan zijn. Een medewerlcer van de Evening Standard in arbeiderskringen ver- neemt, dat de eigenaars bijdraaien in de richting van de oplossing, die de regeering voorstelt: nationale regeling van ^e loonen teger.over het prijs geven van den nationalen pot door de mijnwerkers. Een nationale regeling brengt weliswaar een loon mee, dat hooger is dan de slechtst rendeerende mijnen kunnen betalen, maar deze zouden dan buiten dienst gesteld wor den. Bovendien merkt men op, dat er een kwart millioen mannen en jongens meer bij de steenkoolnijverheid werkzaam zijn dan voor den oorlog, toen het kleinere getal een grootere productie leverde. Uit Derbyshire komt bericht, dat de werklieden volgens een verklaring van een van hun leiders genoe- gen zouden nemen met een loon op de basis van 128 pCt. boven dat van 1914, met welk percentage de kosten van het leven zijn toe- genomen, mits hun dit loon twee jaar lang gewaarborgd werd. DE POOLSCHE OPSTAND IN OPPER-SILEZIE. De Duitsche vrijwilligers korpsen. Te Parijs zijn verontrustende berlchten uit Opper-Silezie ontvangen. Wat men zoo- lang vreesde, schijnt nu te gebeuren: de Duitschers in Opper-Silezie en ook die van over de grens gaan met de wapens de Pool sche opstandelingen bestrijden. Het wordt bevestigd, dat de Duitschers met kracht aan- gevallen hebben van den kant van Kapitz op een frontlijn, die gaat langs Groosstein, Stribinau en Krempa. Zij houden ook be- langrijke wegenknooppunten bezet van Ka pitz naar Groosstreilitz. De Duitsche troe- pen, die aan dezen aanval hebben deel- genomen, bahooren tot vrijkorpsen, waarvan de intergeallieerde commissie de vorming had medegedeeld. Deze afdeelingen zijn grootendeels samengesteld uit Hamburgers, Wurttembergers en soldaten van het oude Baltische korps, benevens een kleine groep Sileziers. A1 deze vrijwilligers zijn voor he" meerendeel menschen zonder wefk, die uit de groote steden van het rijk komen, aan- getrokken door de premie van 50 mark per dag en de hoop op buit. De aanwerving van deze vrijwilligers heeft plaats gehad te Berlijn, waar officieel het centraal bureau is gevestigd van de bonden der Sileziers, die trouw zijn geble- ven aan het vaderland en te Breslau, waar een fiiiaal is van dezelfde organisatie. Men vreest er voor, dat de aanvallen der Duitschers algemeen zullen worden. De in tergeallieerde Hooge Commissie doet alles, wat mogelijk is, om dit te verhinderen. Ge- allieerde officieren, die tot de drie nationa- liteiten behooren, zijn naar beide kanten ge- zonden om te trachten den opstand tot staan te brengen. Anderzijds is de com- missaris ad-interim, graaf Moltke, uitgenoo- digd om al zijn invloed aan te wenden om het conflict te voorkomen. Een communique der Poolsche opstande lingen deelt mede, dat afdeelingen voetvolk die de uniform droegen van de Rijksweer, aan den strijd hebben deelgenomen. Het voegt er aan toe, dat de opstandelingen heldhaftigen weerstand hebben gebodeu en dat de Duitschers hun aanvankelijk suc- ces danken aan de zware artillerie, over welke technische middelen de opstandelin gen niet beschikken. Daarentegen wordt uit Berlijn gemeld, dat geen rijksweer-afdeeling tegen de Opper- Silezische opstandelingen vecht en dat al dergelijke berichten gelogen zijn. De avonturiers, die zich voor de Duitsche vrijkorpsen hebben laten aanwerven, maar niet meer over de grens worden gelaten, beginnen het thans in het onbezette gfebied van Opper-Silezie de bewoners lastig te ma ken. Te Ramslau bezetten zij met geweld het raadhuis, waaruit zij later door de vei- ligheidspolitie werden verjaagd. Te Neissen deden zij een aanslag op het secretariaat der socialistische partij en bedreigaen daar aanwezige vakbestuurders met den dood. Ook hier moest de veiligheidspolitie de orde herstellen. De voormalige generaal Hofer, zelf een Opper-Silezier, die het opper-bevel voert over de Duitsche Selbstschutz-organisaties in Opper-Silezie, heeft tot zijn manschap- pen een manifest gericht, waarin hij ver- klaart, dat zij voorloopig het geweer bij den voet moeten houden, daar moet worden af- gewacht, of de inter-geallieerde commissie de toegezegde maatregelen tot herstel van orde en rust ten uitvoer zal brengen. Inder- daad hebben de Duitsche zelfbeschermings- troepen aan de linie Alt-Rosenberg-Anna- berg-Loschnits rechts van de Oder hau gemaakt. Steun uit Polen aan de opstandelingen. De Poolsche bladen drukken een door generaal Haller onderteekenden oproep af, waarin aangspoord wordt om geid en le- vensmiddelen te verstrekken ter ondersteu- ning van de Poolsche opstandelingen in hun strijd tegen de Duitschers. Zending van Engelsche troepen. Reuter bevestigt thans het bericht, dat de Engelsche regeering heeft besloten vier Britsche infanterie-bataljons van den Rijn naar Opper-Silezie te zenden. De troepen zijn nog niet vertrokken. Na overleg met de Fransche militaire autoriteiten zullen hier- over maatregelen getroffen worden. EEN SMOKKELENDE GEZANT. Naar uit Weenen wordt gemeld, heeft ae politie een Bulgaarsch staatsburger van Turksche nationaliteit, die in opdracht van een gezantschap te Weenen een valuta- smokkelarij op groote schaal wilde ten uit voer brengen, gearresteerd. In zijn koffers die het echte zegel van het gezantschap droegen, werd 12 millioen Oostenrijksche kronen gevonden. De politie heeft verder uitgemaakt, dat de betrokken gezant zelf de koffers verzegeld heeft en dus medeplich- tig is aan de smokkelarij. De gezant is een vertegenwoordiger van een mogendheid bui ten Europa. GEBRUIKMAKING VAN DE HYDRAU- LISCHE- KRACHT VAN DEN RIJN. Dezer dagen is op het ministerie van Openbare Werken te Parijs een conferen tie gehouden, welke werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de Kamers van Koophandel van Elzas-Lotharingen en waarop de kwestie werd besprok, i van de gebruikmaking van de hydraunsche kracht van den Rijn tusschen Straatsburg en de Zwitsersche grens. Het programma omvat het graven van een iateraal kanaal, hetwelk den naaim van Elzaskanaal zal dragen en dat een lengte zajl krijgqn van 125 l^.M., een breedte van 86 meter en een diepte van 7 meter. Van de Zwitsersche grens tot aan Straatsburg bedraagt de val van het wa ter in totaal 106 meter. Er zullen 8 slui- zen komen en in de nabijheid van deze sluizen zullen hydro-electrische installa- ties worden opge,rjicht, die een electri- sche kracht van 55000 K.W. zullen kun nen voortbrengen, waardoor een bespa- ring van 3 a 4 millioen ton steenkool zal kunnen worden verkregen. DREIGENDE ARBEIDSMOELIJK- HEDEN. Behalve de voortdurennde mijnwerkers staking^ dreigen er, volgens de „Daily Mail", nog meer moeilijkheden voor de En gelsche nijverheid, wegens de loonsverla- gingen. Reeds maanden lang zijn de metaalbe- werkersbonden met de werkgevers in on- derhandeling over de loonsverlaging. De werkgevers stellen een verlaging voior vlan 6 shilling per week, binnen 2 maanden; bovendien zal het stukwerk veflaagd wor den met 15 pet. In September komen nieuwe verlagingen van .resp. 12 pet. en 7% pet. De betrokken vakvereenigingen zijn het- tig tegen deze plannen gekant en aan- gezien de werkgevers arbitrage weige- ren, wil de federatie den minister van Arbeid veRzoeken een onderzoek in te stellen. In de katoennijverheid zijn de loonen thans 215 pet. boven het standaardloon van 1914 en de werkgeve.rs willen de loonen met een derde verlagen. In de garenindustrieen wordt voorge- steld een loonsverlaging met 22^/i? pet Onderhandelingen zijn nog gaande en ook hier wordt gehpopt. dat de minister van Arbeid alles zal doen om een botsing te vermijden. Het uitvoerend comite van het Schotsche vakvereemgingscongres heeft Woensdag aan Cramp en Williams, de leiders der spoorvveg- en transportarbeiders, vol- gend telegram gezonaen. Het vakvereenigingscongres dringt er bij het gemeenschappelijk uitvoerend comite op aan, om, teneinde den heerschenden ondragelijken toestand van de transport arbeiders in Schotland te verlichten, een nationale werkstaking at t kondigen. AUSTRALISCHE MIJNEN GESLOTEN. Deze week zijn, naar de correspondent van' de „Morning Post" te Sydney meldt, twee historische Australische mijnen geslo- ten wegens de weigering der arbeiders om een loonsverlaging te««anvaarden, ofschoon uit de boeken der ondernemingen was aan- getoond, dat die verlaging noodzake- lijk was. Het waren de mijnen van Mount Morgan in Queensland en van Mouht Lyell in Tasmanie. De maatschappij, die eerst- genoemde mijn exploiteert, wees erop, dat zij de laatste drie maanden 2003 pond per week had verloren en dat zij de mijn moest sluiten, tenzij de werklieden een dergelijke verlaging zouden aanvaarden, dat de mijn zonder veriies kon worden geexploiteerd. Van dividenden was geen sprake. De mijnwerkers hadden bij hun weige ring den steun van den premier, den heer Theodore, die een aanval op de maat schappij deed, bewerend, dat zij poogae de loonen ingrijpend te verlagen. L>it op- treden was (aldus de correspondent van de „M. P."), te m^er afkeurenswaardig, waar de eigen kopermijn van de regeering van Queensland te Chillagoe gedwongen werd om onlangs om dergelijke redenen te sluiten. De heer Theodore heeft de maatschappij" een verlaging der spoor- wegtarieven aangeboden als de mijn we- der worjdt opengesteld, doch de maat schappij zal waarschijnlijk deze oneerlijke poging zooals de correspondent het noemt afwijzen om de spoorwegen, die zichzelf niet bedruipen, te doen helpen om een industrie gaande te houden en loonen te betalen, die anders onmogelijk zouden zijn. Bij het sluiten der Mount Mcrganmijn zijn 17000 arbeiders betrok ken. De aankondiging van het sluiten der Mount Lyall-mijn in Tasmanie was voor de arbeiders ter piaatse als een donderslag uit een helderen hemel; dezen hadden nl. reeds in een loonsverlaging toegestemd* doch kregen den volgenden dag van den algemeenen secretaris van den mijnwer- kersbond bericht, dat zij een loonsverla ging moesten weigeren. Door deze stop- zettingen wordt een belangrijk deei van de nieuwe staalfabriek van Port Kembla getroffen. VROUWELIJKE BURGEMEESTERS. Reeds deelden wij mede, dat in een paar Waalsche gemeenten de benoeming van vrouwelijke burgemeesters mogelijk wordt geacht. „Het Laatste Nieuws" schrijft, dat reeds vroeger Belgie vrouwelijke burgemeesters kende. Toen in 1734, Thomas Malotteau, burge- meester te Namen, sedert 1706, overleed, voigde zijn vrouw hem op. Zij bleet aan tot 1749; toen benoemde Karel van Lo- tharingen, ter gelegenheid van de vernieu- wing van het gemeentebestuur, etn un der in haar plaats. Mevr. Malotteau blijkt haar ambt „met zin voor zuinigheid, met omzichtigheid en tot voldoening van het publiek" waarge- nomen te hebben. Te Merxem zal een vrouw tot Sche- pen van Onderwijs worden benoemd. 20.000 TERECHTSTELLINGEN. IN 5 WEKEN. Het Russische blad Goles Rossyl deelt mede, dat volgens de verklaringen van ver- schillende personen, in de Krim 20.000 per- sonen doodgeschoten zijn gedurende de laatste vijf weken. De bolsjewiki erkennen, dat dit getal juist is. Aan het hoofd van de benden, die deze terechtstellingen ten uit voer brengen, staat Bela Kun en een bols- jewistische dame, Samoilova. Verschillende ambtenaren en autoriteiten, die na Wran- gel's terugtocht in de Krim gebleven waren, werden naar het heette om redenen van ad- mi nistratieven aard opgeroepen. Kwamen ze, waarheen ze ontboden waren, dan werden ze omniddellijk in verzekerde bewaring gesteld en doodgeschoten. Com- munisten uit de Krim, die deze wreedheden te erg vonden, zijn naar Moskou gevlucht, om te ontkomen aan het gevaar wegens hun verzoenend optreden ook gefusileerd te worden. EEN WEERZINWEKKEND MISDR1JF. Vrijdagavond werd te Dublin een kreupel man op straat door schoten, achter zijn rug gelost, gewond. Hij werd in ernstigen toe stand in een ziekenhuis opgenomen. Zater- dagmiddag kwamen twee mannen met een draagbaar het ziekenhuis binnen, legden den gewonde erop en droegen hem naar buiten. Even later klonken twee schoten. De kreu- pele man bleek doodgeschoten te zijn. De daders ontsnapten. STEENEN IN PLAATS VAN BROOD. De Berlijnsche correspondent van de „Koln. Ztg." schrijft: Volgens de Parijsche „New-York Herald" heeft de Duitsche regeering zich bij de Ame- rikaansche beklaagd over een aantal Atneri- kaansche graanfirma's, die Duitschland minderwardige producten hebben geleverd. De Amerikaansche regeering heeft de klachi verder gezonden aan de goederenbeurs, die besloten heeft tot uitsluiting de Erie Com- pahj voor onbepaalden tijd, der Brainard Commissions Company voor vier jaar, der Armour Grain Company voor drie maanden, der Lewis Proctor Company eveneens voor drie maanden. Bovendien zijn deze firma's veroordeeld tot het betalen van een schade- vergoeding ten bedrage van 75.000 dollars. De Berlijnsche correspondent van de „K01n. Ztg." had reeds maanden geleden vernomen, dat het met deze graanleveranties niet pluis was. Wat men hem had verteld was zoo ergerlijk, dat hij het niet kon ge- looven. Doch het ongelooflijke bleek toen waar te zijn. Deze vier firma's hyena's van het slagveld hebben het graan ver- mengd met 25 procent zand en afval. TURKIJE. Gedwongen huwelijken. De Daily Mail" verneemt uit Konstan- tionpel, dat een wetsontwerp is ingediend bij het parlement te Angora, dat het huwe- lijk van plannen boven den leeftijd van 25 jaren verplicht zal stellen. Overtroders der wet zullen een vierde deei van hun verdiensten moeten afstaan, het welk zal worden gestort in landbouwban- ken, om den boeren het huwen mogelijk te maken. Geen volwassen ambtenaar zal vrij- gezel mogen blijven. Schenkingen in land, leeningen en opvoe- ding door den Staat, worden toegezegd als belooning bij huwelijk, terwijl verstokte celibatairs bedreigd worden met dwangar- beid. Riiken Turken onder de 50 jaar oud, worden aangemoedigd meer dan een vrouw te nemen, hetgeen tegenwoordig wegens den hoogen ievensstandaard niet veel meer voor- komt. TER NEUZEN, 25 ME1 1921™" AANBESTEDING CHILI. De uitslag van de Dinsdag gehouden aanbesteding voor het leveren van 34000 K.G. Chili aan de Maatschappij „Voor- waarts" te Kijkuit, was als volgt: M. v. d. Gouwe te Ter Neuzen voor 120,77; L. Bareman te Ter Neuzen voor t 20^73; J. v. d. Walle te Hulst voor 120,70; Wieland te Ter Neuzen voor 120^69; Wauters te Sas van Gent voor 120,38 an P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 119,70. Gegund aan P. J. Scheele. AANBESTEDING. Heden werd te Middelburg aanbesteed het maken van kei- en klinkerbestratingen op den Oostelijken dijk van den Oostarm van het kanaal van Ter Neuzen, te Ter Neuzen, met bijkomende werken. Raming t 5000. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren: J. van 't Hoff J. Tholens te Hoek voor J4680; G. A. van der Straaten te Ter Neu zen voor f 4569J. H. van der Ven te Vlis- singen voor J'4540; L. G. J. van de Ven te Koudekerke voor /4199; R. Verschelling te Ter Neuzen voor f 3790 en J. P. de Vos te Ter Neuzen voor j 3779. EEN PERSOONSGESCHIL IN DEN VRIJHEIDSBOND. In een zeer druk bezochte vergadering van alle besturen der Vrijzinnige (Uniej kiesvereenigingen in Westelijk Z.-Vlaan- deren, Zaterdag te Oostburg gehouden, is de volgende motie aangenomen: De vergadering van de besturen der Lib. Uniekiesvereenigingen in Westelijk Z.- Vlaanderen, vertegenwoordigende 14 kies vereenigingen gehoord en gelezen, wat er betreffende de verkiezing van het dagelijksch bestuur in de hoofdbesturen der aangesloten par tijen, vormende het voorloopig hoofdbe- stuur van den Vrijheidsbond is geschieu, spreekt hare bevreemding uit, dat de aan vankelijk door de Lib. Unie voorgestelde candidaten niet zijn opgenomen in het da gelijksch bestuur; en stelt voor, indien in dezen mocht blijken, dat ongepaste per- soonlijke invloeden daarvan de oorzaak zijn, de toetreding tot den Vrijheidsbond op te schorten. Naar wij vernamen betreft het hier een verzet van den heer Treub tegen de door de Lib. Unie gestelde candidatuur voor het dagelijksch bestuur, van jhr. de Murajt;. De heer Treub zou als argument voor zijn verzet hebben genoemd, dat, jhr. de Muralt een persoonlijke politiek voert. (M. Crt.) SLUISKIL. Maandagmorgen 1.1. had het vierjarig jongetje van W. O. alhier, in een onbewaakt oogenblik het ongeluk een pot met kokend water van een petroleumtoestel af te trek- ken, zoodat het kind brandwonden aan 't gelaat, borst en arm bekwam. Daar de ouders niet thuis waren, werd 't kind ter behandeling in het ziekenhuis alhier ge- bracht. ZAAMSLAG. In deze gemeente is bij den landbouwer P. J. D. een geval van vlekziekte onder de varkens geconstateerd. Het dier is reeds gestorven. VAL. Zaterdag speelde „D. S. S. I" van de Val tegen „T. V. V. II" van Ter Neuzen. Bij de rust was de stand 11. Na de rust m- nkte de- thuisclub nog 1 punt, zoodat „D. S. S. I" won met 21. KOEWACHT. Dinsdag mocht de heer Aug. IJsebaert, onder talrijke blijken van belangstelling zijn 75jarig feest als schutter vieren. De hand- boogmaatschap. „St. Sebastiaan", waarvan de jubilaris tal van jaren lid geweest is, had twee feestschietingen uitgeschreven, een in den voormiddag en een in den na- middag. Aan de eerste namen 67, aan de tweede 177 schutters deei. De jubilaris, die ondanks zijn hoogen leeftijd de boog nog goed weet te hanteeren, werd in een rijtulg aan zijne woning afgehaald en naar het schietterrein gevoerd, dat met groen, bloe- men en vlaggen smaakvol was vetsierd. De heer C. L. Everaert, secretaris der hand- boogmaatsohappij „St. Jan" te St. Jansteen bood hem namens de vereeniging een ver- guld zilveren medaille met inscriptie aan. Hij herinnerde er aan, dat dit het derde feest was, hetwelk de heer IJsebaert te mid den zijner schutters mocht vieren, eerst zijn 50jarig, toen 60 jaar en nu genot hij het hoogst zeldzame voorrecht zijn 75jarig feest nog opgewekt en gezond te vieren. Daarna zongen alle leden van „St. Jan" een voor deze gelegenheid vervaardigd lied, dat den jubilaris werd aangeboden. De heer Ver- straeten, burgemeester van Sinay, boon den heer IJsebaert namens de Belgische schut ters een prachtig bouquet aan. Nog werd het woord gevoerd door den heer Ph. Baert alhier en J. v. d. Walle van Belgisch Koe- wacht. Daarna begon de schieting, waaraan ook de jubilaris deelnam. In den namiddag kwam de fanfarenmaatschappij op het ter- rein om met muziek het feest op te luiste- ren. Na afloop werd de jubilaris omringd door alle schutters en voorafgegaan door de fanfare naar het lokaal geleid, waar hem door vrienden en bekenden nog menig bloemstuk werd aangeboden en velen hem en zijne familie kwamen gelukwen- schen. Van alle huizen wapperde de vlag. De heer J. v. Mosscvelde van alhier, thans tijdelijk onderwijzer te Hulst, is met ingang van 15 Juni a.s. benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Didam (prov. Gelderland). BRAND. Maandag is in de Molenstraat te Vlisski- gen brand ontstaan in het dubbele pand van den rijwielhandelaar Langwerden. Het geheele pand is uitgebrand. Een pajijtij rijwielen, motorrijwielen en rijwielonder- deelen is vemield. In de Kloosterstraat te Gldenzaa! is Maandagnamiddag een blok van vier woningen, eigendom van den heer J. Da- vina aldaar, en bewoond door vier ge- zinnen, atgebrand. De gebouwen waren Iaag, de inboedels van drie bewoners met verzekenfL ONDER EEN TREIN. Te Tilburg zijn den seinwachter L. door ■en rangeerenden tiein beide beecen afge- eden. In levensgevaarlijken toestand weid 1 ij Daar bet gasthuis ?ervoerd, waar de man bezweken is. KOSTBAAR GOBELIN BEDORVEN. Een kostbaar, antiek gobelin in de lees- kamer van het Raadhuis te Leiden, is door onachtzaamheid van een tijdelijk ambtenaar op het bureau van Gemeente werken ernstig beschadigd. Het stelt een tafereel ait de Romeinsche geschiedenis voor. IN EEN MODDERSLOOT. Te Borger is de landbouwer G. van W., terwjjl hjj op bet land werkzaam was, in een moddersloot geraakt en daaruit levenloos opgehaald. EEN LANDBOUWTRACTOR ALS DRUKPERS-MOTOR. Het stadsbestuur van het stadje Oswestry in het Engelsche graafschap Shrevrsbury had, als maatregel voor gasbesparing be- paald, dat er alleen gas mocht worden gebruikt voor verlichtidg. terwjjl de levering aan fabrieken odz. werd stopgezet. Hierdoor kwam een plaatseljjk blad, weiks drukpers door een gasmoter gedreven werd, in een moeiljjk parket. Op de een ot andere wijze moest voor drijfkracht worden gezorgd. en als laatste redmiddei besloot men een proef te nemen met een landbouwtraetor om de pers in gang te houden. Deze proef is in elk opzicht met succes bekroond. BRAND UlTGEBROKEN. lu de opslagplaalst-n van de eiectrische centrale te Nauen is een brand uitgebroken, die 10.000 kilogram olie en 50 transfor- matoren heeft vernield. De scbade bedraagt eenige millioenen mark. ANTI-ZELFMOORD BUREAU. Te Neurenberg is een anti-zelfmoord bureau opgericht. Levensmoeden knnnen zich tot die bureau wenden, waar men zal trachten hen van de zelfmoord terug te houden. EEN KEIZERLIJKE GALAKOETS ALS RECLAME VOOR EEN THEATHER. Een theater-ondememing in onS*Sand., heeft volgens ,,Het Volk" dezer dagen het volgend verleidelijk schrijven ontvangen: ,,001 een nieuwe en indrukwekkende propaganda op de groote massa's van het publiek te kunnen uitoefenen, kocht Ik onlangs van de vorstelijke paardensitallen alhier galawagens en galapaardetuig der vroegeren Duitschen Keizer Wilhebn' II met het doel om de in mijn gebouw op- tredende eerste akteurs er mede naar mijn etabissement te rijden. Deze gedachte in de practijk omgezet, bleek buitengewoon veel aantrekkingskracht uit te oefenen en overtrot verreweg mijn verwachtingen. De keizerlijke galakoets baarde in alle straten en overal waar ze in het publiek te zien clame teweeg, dat de ontvangsten aan de was, kolossaal opzien en bracht zulke re- kas steeds toenamen. Volgens bijgaande afbeelding liepen honderden van voetgan- gers dagelijks den keizerlijken wagen na en wel tot binnen in mijn etabhsement, ze betaalden entree en vejiteerden er vebj geld. Dit was een reclame, waarvan de uitwerking dagelijks door getallen vast te stellen was, zooals het bij geen andere re clame, kranten oj aanplakbiljet-pe- ciame mogelijk is. De hierdoor verkregen hoogere ontvangsten van het publitk over- tnoften al weldra de tamelijke lage kosten van onderhoud. Er bestaat dus geen twij- tel, dat elke gewichtige onderneming, die zulk een wagen koopt, dezelfde uitwerking en hetzelfde succes zal bereiken. De hiervoor gebruikte galawagen en het gala-paardetuig-verkeeren in besten staat en u ziet aan bijgaande afbeelding, dat het. een prachtige degelijke en dettige zaak is, waaraan onder alle omstandigheden een groote historische waarde toe te kennen •is. Ik ben zoo vrij uw aandacht op deze niet alledaagsche gelegenheid te vestigen met verzoek mijn aanbieding nauwkeurtg te onderzoeken en te overwegen ot u door aankoop van dezen wagen een nieuwe en werkzame soort van reclame wilt aan- schaffen, waarvan u het succes zelf wel kunt beoordeelen. Indien u belang in mijn voorstel stelt, dan zou ik u gaarne verdere details en prijscourant verstrekken. Uitvoercons'ent heb ik reeds in handen".

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2