GEMENGDE 6ER1CHTEN. Hoogwatergetij te Ter Neuzen BURGERLIJKEN STAND. O A G E N Voorin Nam 21 1.09 I 30 Zondag 22 1 49 2.08 Maaodag 23 2.26 2.43 Dins tag 24 3.03 3 21 Woensdug 25 3.38 3.56 Donderdag 26 4.15 4.33 V rydag 27 4.53 5.14 In het Nederi. trekpaarden stamboek zijn ingeschreven 1 '3514 merries, waarvan liit Zee'and 7341; 923 hengsten, waarvan 501 en 16480 veulens, waarvan 12132 uit Zee- land. In 1920 werden alleen in Zeeland 262 hengsten goedgekeurd, waarvan 50 werden verkocht buiten Zeeiand, tervviji de andere 212 samen 14387 merries hebben gedekt. A1 deze hengsten zijn ingeschreven in het Neder Tr.kpaardenstamboek. In 1920 werden 696 merries en 275 aangeboden voor de premiekeuringen. De rijkssubsidie wordt steeds kleiner, zij bedroeg in 1919 111974,20; in 1920 16820 en in 1921 i 5130. Dit zal nadeelig werken op de fokkerij. Ais (Jed. Staten zeggen, dat de landbou- wers riiets voor de fokkerij over hebben wijst spr. er op, dat 2300 Ieden van het stamboek m Zeeiand aileen aan coniribu- tie opbrachten in 1915 f3626 en in 1921 111500, dan moeten zij nog f 1 betalen voor iedere ingeschreven merrie dat was in 1920 115300 dan voor nieuwe inschrijving voor merries 16100; voor hengsten f4700 en voor veulens 12800, voor een fokpaarden- dag werd f 7200 uitgegeven en voor veu- lenkeuringen f 4000. Behalve den socialen arbeid dus een uitgaat van f 51600. Spr. beschcuwt den tegenstand tegen de subsidie als een uiting van den strijd tusschen de stad en het platteland en eindigt met den hoop, dat de regeerders der provincie zullen overtuigd worden van het beiang der paardenfokkerij voor de geheele provincie. DOODSLAG. Eer. zestienjarige knaap, K. Waarheid, uit Oude-Pekela kreeg Maandag op de kermis te Wiuschoten met een mes een sleek in het hoofd, aan de gevolgen waar van hy heden is overleden. De dader, de zestienjarige M. van Boven Baren is aangehouden en heeft zjjn daad bekend. VALSCHHEID IN RIJKSMERKEN. Drie zilversmeden te Amsterdam die onder verdenkir.g van valschheid in ryksmerkeu gearresteerd werden hebben bekend gebruik te hebben gemaakt van een vahch ryks- merkstempel, waarmee zij het goud en ziiver merken. Het is gebiekeu dat zij reeds drie jaar met dit bedrijf bezig zyn. Onderzocht zal worden of de door hen gemerkte gouden en zilveren voorwerpen bet door het rjjk vastgestelde gehalte be- vattec. IN BOTSING. Woensdagavondomstreeks halfcwaaif heeft op d> n Ryswykschen weg by den Haag een ernstig ongeiuk pleats gehad. Nabij de pap'.erfabrieken van Simox s kwam een motorrijwiel, bestuurd door W. Fr. E. v. H., student te Delft, in botsing met een wieirijder, F. W., wonende in de Colum- busstraat in Den Huag. De botsiug was zjO hevig, dat de motorrijder van zjjn ry- wiel grslingerd werd en Oewusteioos bleef liggen. De wieirijder F. W., werd ook tegen den gro-rf geslingerd enbtakdaarbij een pols. Een jjbngs ontboden geneesheer van den Haagschen geneeskuiidigeu dieost, stelde vast, dat v. H. was overleden. VERDU1STERING. Te Weert is aangehouden P. D., 18 jaar. feantoorbeiiiende bij de posterijen aldaar, verdacht van verduistering van ongeveer f 1000 ten nadeele van den staat. EEN VERSTOORDE BEGRAFENIS- PLECHTIGHEID. Een eigenaardig staaltje van vakvereeni- gmgsleven heeft zieh dezer dagen te Chicago voorgedaan bjj de begrafenis van een vooraanslaand lid der Boheemsche kolonie aidaar. De ijjkwagen werd gevolgd door aiet minder dan 52 automobielen, waarin de nabestaanden benevens de vertegeD- woordigers van talrjjke openbare lichamen waren gezeten. Ook een muziekcorps volgde de haar, doch de muzikanten waren met .aangt-s'oteu bij een vakvereenigirg. -Alias gicg goei, totdat de muzikanten op een gageven oogenblik een treurmarsch inzetten. De chauffeurs der auto's weigerden ▼erder te rijden, wanneer er ^ongeorgani- seerde mqziek" werd gespeeld. Eenigen van hen klommen uit huti wagens en sloegen op de ongelukkige muzikanten los, terwijl ej« hunner het vlies van den Turkschen t'om in elkaar trapte. De betrekkingen van den overledene wilden verdere letterlijke en figuuriijke wanklaoken voorkomen en sfcelden daatom aan de muzikanten voor, keen ti gaan. Dezen weigerden, omdat zy zich hun goed recht van vrije muzikanten niet wilden laten ontnemen door wel-georganiseerde chauffeurs. Toen de chauffeurs zich ge- reedmaakten een georganiseerden aanval te doen op de ongeorganiseerde speellieden, en desen toebereidselen maakten tot een krachtige verdediging, boden de tot wanhoop gebrachte begrafenisgangers den dirigenc een dubbel honorarium aaD, indien hij met zijn troep zou vertrekken. De man koos de wijste parijj en ging, waarop de rouw- stoet verder toog. -GESTRAFTE „SPLEKER8". Aan acht tweedejaars-studenten aan de Yale-Universiteit (Y.3.) is de verdere toe- gang tot de colleges ontzegd, omdat zij tijdene de examens hadden ,/gespiekt." Dertien anderen werden geschorst, omdat zij van dit feit geen kennis hadden gegeven aan de txaminatoren. EEN MOE1L1JKE ARRESTATIE. Op den avond van den tweeden Pinkster- dag, zoo meldt, de *Matin", gebruikte een jongmensch, dat iet8 te veel aan Bacchus had geofferd, den tijd, dat hjj op het Gare du Nord op den trein moest wachten, om zijn medereizigsters te beleedigen en te beschimpen. Twee agentec kwamen tus- schenbeide en wilden net ocgure individu, dat van een vrien 1 verg^zeld was, arresteereu. De man bedreigde de agenten evenwel met een revolver en nam daarop de vlucht. De agenten bij wie zich een brigadier gevoegd had, achtervolgde hem eri ODtdekten den revolverheld op het terras van een cafe aan de boulevard Der air, in gezelschap van zjjn vriend. De brigadier kwam op den jongen man af, met den uirroep ^handen omhoog De vluchteling sprong evenwel overeind en re'Me naar deu ingang van het cafe, terwjjl hij den politieman toe- schreeuwde»blyf staan of ik schiet je neerBij de open deur van het cafe keerde hjj zich om en loste uit zjjn browning eenige schoten op den brigadier waarna hij in het cafe verdween. De brigadier, volgde hem naar binuen en richtte zjjn wapen op den woesteling. Deze schoot opnieuw, gelukkig zonder iemaod te raken. De brigadier en de beide agenten schoten terug en daarmede was een hevig vuurgevecht begonnen. Van beide zjjden knalden de revolverschoten. De door een paniek bevangen cafebezoekers lieten zich onder de tafeltjes gljjden. Ei n deljj k werd de misdadiger door eenige kogels in den buik en in een der djjen geraakt en kermend zakte hjj ineen. Wonder boven wonder was er buiten hem niemand getroffen. Hjj werd in een zeer zorgeljjken toestand Daar een der hospitalen vervoerd. De browning waarmee hjj geschoten heext, werd niet teruggevonden. Men vermoedt, dat na het vuurgevecht de vriend van het slachtoffer, het schietwapen her-ft opgeraapt, en daarmede verdwenen is. EEN BETOOGING TEGEN HET DRANK VERBOD IN AMER1KA Een kotossale optocht, waaraan meer dan duizend automobielen en tienduizenaen be- toogers te voet deelnameu, trok dezer dagen met vliegende vaandels door N"W York Een en ander was bedoeld als een uiting vaD protest tegen de wet op het drank- verbod. Toen de optocht de woning van den burgemeester van New York Hyian passeerde, vertoonde deze zich op het bordes en begroette de deelnemers. TRAGISCH. Een verpleegde in het Hotel des Invalides te Parjjs, die aan beide beenen verlamd is en zich moeizaam in een driewielig wagentje kan voortbewegen, reed vergezeid door zjjn ecbtgenoote en twee kinderen van elf en dertien jaar op de Avenua de Breteuil. De 40-jarige invalide, Lesiudier gebeeten, verweet zjjn echtgenoote hem ontrouw te zjjn. De woorden wisseling liep zoo boog, dat de verlamde een revolver trok en driemaal achtereen op zyn vrouw vuurde. Zij werd in het hoofd getroff in en stortte naast het invalidewagentje op den grond. Lestudier werd voordat hij het wapen tegen zichzelf kon richten gegrepen en naar het politiebureau gevoerd. Het slachtoffer overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. TEGEN DE KORTE ROKKEN. De mode der korte, der zeer korte rokken zeifs, is ook tot in Boedapest doorgedrongen. Nu heeft gravm Apponyi met Augusta Rosenberg, de leidster der Hongaarsche kiesrechtvrouwen, een actie op touw gezet om daaraan een einde te maken. De bond voor vrouwenkiesrecht heeft tot de regee- ring het verzoek gencht om de politie te voorzien van eilematen waarmede de agen ten kunnen nagaan of de rokken, welke in het publiek worden gedrageri, voldoen aan de lengte, welke door dezs dames be- hoorljjk wordt geacht. Naar verluidt zal aan dit verzoek werke- lyk gevolg worden gegeven en de vroawen, wier rokken korter blyken te zijn dan 25 c.M. boven de hielen, zullen worden ver- baiiseerd wegens kwetsiug van het betame- lijkheidsgevoel. EEN BOOM VAN 400 JAAR. In Canau-Vilie (Gironde) beeft men een boom moeten vellen, die een omtrek had van 4 M. 30 en een hoogtvanBl M. Men beweert, dat de boom vier eeuwen oud is en in 1530 geplant zou zijn door een pel- grim van St. Jacques de Compostelle. Als ,/Doodsoorzaak" geldt nog niet ouderdomhet tweemaal inslaan van den bliksem benam den reus het leven. EEN CYCLOON. Zaterdagnacht heeft boven de noord wes eljjke voorstad van Bull een cycloon gewoed, die door eeu soort zondvloc; werd voorafgegaan. Gaande van het westtn uaar het noordoosten, heeft hjj acht minuten geduurd en groote schade aangericht. B jj strekte zich uit over een breedte van bonderd yards en blies aiits, was niet vast lag, voor zich uit. Voetgangers moesten zich vastkiemraen aan wat zij konden vinden om op de been te bljjven; velen werden tegen den grond geslagen. Dak- rancien werden afgerukt en als biaderen medegevoerd. Jonge boomen bogen tot den grond door oudere boomen en takken werden eenvoudig doorgeknapt. Ruiten werden stukgestootende kamers met modder gevuld. Ernstige persooulijke on- gelukken kwamen niet voor. TERECHTSTELL1NG VAN EEN MOORDENAARv Gaston Cassin, die in September 1919 te Auvers-sur-Oise een zwerver vermoordde om hem te kunnen berooven, is dezer dagen tereohtgesteld. De beul, Deibler, was een beetje telaat, daar iiij moeilijkheden had ondervonden bi het vervoer van het schavot naar de Place des Tribunaux. Toen het gerechtshof met den verdediger en een geestelijke 's morgens om half vijf de eel binnenkwam, waar Cassin rustig lag te slapen, werd deze plotseling wakker. Hij sprong overeind en voegde zijn verdediger toe: ,,Waarom hebt n mij niet gewaar- sc.huwd? Wanneer ik geweten' had, dat het zoo zou afloopen, had ik er zelf een eind aan gemaakt. Schiet nu maar vlug op!" Tot den geestelijke zeide hij: „Nu is mijn broer geheel alleen!" Hij bleek nog een zieken broer te hebben, om wiens lot hij zich evenwel vroeger zeer weinig had bekom- merd. Daarna dronk hij schielijk twee glazen rhum. Bij het verlaten van de gevangenis hield hij zich flink. Toen hij de guillotine zag beving hem een korte doch hevige paniek, die hij evenwel spoedig meester werd. .i<j Om tien minuten over half vijf viel de bijl. REUSACHTIGE IJSBERGEN. De Daily AAail meldt, dat het stoonischip Saxonia deze week in het Zuiden van New- Foundland reusachtige ijsbergen ontmoet- te. Een ijsberg stak 1000 voet boven de zee uit, en de boot verloor een dag met het zorgvuldig vermijden van de gevaarlijke zone. MOQRD EN ROOF TE BERLIJN. Woensdagnacht is in de straten van Berlijn een zware en brut 'e misdaad ge- P'eegd. De eigenaar van het bekende cafe „Internationaal", die in gezelschap van zijn verloofde en een aantal kennissen op weg naar huis was, werd onderweg door eenige tot dusverre onbekend gebeven personen aangevallen. Een der aanranders bracht den ongelirkkige twee messieken in het hoofd toe, waardoor deze ineSnzakte. De dader ontroofde hem daarna een portefeuille, in- houdende 100.000 M. aan bankpapier. Het gezelschap van het slachtoffer was inniid- dels gevlucht en ook de aanranders maakten zich spoedig uit de voeten. Eenige voorbij- gangers vonden later het lijk van den ver- slagene temidden van een grooten bloect- plas. EEN ONGEWOON AUTO-ONGEVAL. Dezer dagen vond te South Kensington een auto-ongeval plaats, dat een bioscoop- ondernemer stof zou hebben opgeleverd voor een interessante film. Mrs. Graigie, de bewoonster van No. 59, Prince Consort-Road aldaar, werd op een morgen om half zeven ruw gewekt uit haar zoete droomen door het gekletter van ge- broken glas en de verschijning van twee ver- kleeade en gemaskerde personen in haar slaapkamer. Daar zij meende met inbrekers te doen te hebben, riep zij onmiddellijk uit alle macht: Mijn paarlen collier is bij den reparateur. De indringers bogen beleefd en maakten zich bekend. Zij waren mr. Walter Falding, een drogist uit de buurt, en mr. Smith, een vertegenwoordiger van een automobielen- maatschappij. Mr. Falding had een auto geprobeerd en naar zijn meening te plotseling een grootere snelheid aan den wagen gegeven. Deze schoot daardoor onverwacht met een enor- me speed vooruit, vloog over het trottoir en botste tegen den voorgevel van No. 59. De beide inzittenden volgden noodgedwongen de richting van den auto, en toen deze te gen den muur vloog, schoten zij vooruit en door de ruiten van mrs. Crigie's slaapkamer. GELIJKEpS. „Je ziet er uit als een kwast", bulderde de vader, een zakenman, tot zijn zoon, dit met vacantie van de academic kwam. ,,Je lijkt hoe langer hoe nicer een verwaande gek.' Op dat oogenblik kwam een kennis vn den ouden heer het kantoor binuen. Toen In den student zag zei hij: ,Zoo, Karel, weer eens thuis? Je gaat ieder jaar meer op je vader lijken". „Ja", antwoordde Katel, „dat was vader ook juist bezig me te veftellen". (Tel.) GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Verg&dering van Donderdag 19 Mei 1921. des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer ,J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt, J. J. de Jager, D Scheele, P. van Cadsand, R. G. E. Nolson, G. de Ridder, F. B. G. de Meijer, H. J. CoLsen, N. A. Ilame- link en L. J. van Driel. Afwezig de heeren H. I. van den Ouden en P. C. Geensen. De VOORZITTER opent de vergadering en stelt aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van den Minister van Ar beid, d.d. 20 April 1921, waarin deze naar aan- leiding van een dezerzijds gedaan verzoek be- richt, dat aan de Koningin zal worden voor- gesteld om aan de gemeente, ten behoeve van de uitvoering van een bouwplan van de ver- eeniging ,,Werkmansbelang" alhier, tegen een rente van 5 voorschot uit 'sRijks kas toe te kennen van ten hoogste f 200.000, ten behoeve van den bouw van 34 arbeiderswoningen (an- nuiteit 5,478 gedurende 50 jaren te vol doen) en voorts eene bijdrage van ten hoogste ,f 4978,84. De aanbesteding zal bemMen dfe raming moe ten blijven en zonder toestemming van den Minister mag niet tot gunning worden over- gegaan. Aangenomen voor kenmsgeving. b. Een schrijven van de Zeeuwsch-Vlaam- sche Tramwegmaatschappij. waarbij deze in- licht, dat op het emplacement te Ter Neuzen achter tegen het station een privaat staat, ten behoeve van haar personeel en van het publiek. Hare los- en laadspoorarbeiders zullen zonder bezwaar van deze inrichtfng gebruik kunnen maken. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het raadsbesluit van 14 April 1921, tot het aangaan eener leening van ten hoogste f,70.000 voor scholenbouw. voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Burgemeester en wethouders geven het volgende te kennen: In de vergadering van 14 April werden bur gemeester en wethouders uitgenoodigd een on- derzoek in te stellen naar' bet aankoopen van een waterschuit. De vraag of eene waterdistributie voor deze gemeente uitvoerbaar is, terzijde stellende, hebben burgemeester en wethouders toch aan dat verzoek voldaan en prijsopgaven gevraagd. Ongeveer veertig aanbiedingen kwamen bij ons in, zoodat er voldoende ruimte is voor het doen van eene keuz/i. Het denkbeeld eener regelmatige aanvoer van goed water en het daarmede instellen een regelmatige watervoorziening zij het ook on eenvoudige wijze verriient zekei wel eenige overweging. Yolgens eene voorloopige bei-ekening kan de exploitaiie mogelijk v-orden uitgevoerd zonder te groote bezwaren voor de gemeentekas. De koste'nberekening is naar ons voor lcomt als volgt: Het aankoopen van een motorschuit met 10 jaren aflossing ad f 28000; Rente en aflossing f 4480, Onder houd 300 Stookolie 50 weken a f 30 1500,' Machinist 1500,— Waterknecht 1200, Onvoorzien 600 6000 M3. water a f 0,25 1500 - f 11080,— Wanneer deze 6000 M3. water wordt ver kocht voor 2 ct. per emmer van 10 liter, is dit een opbrengst van f 12000, Buiten het verbruik voor de huisgezinnen der bevoiking, is het mogelijk een wekelijksehe af- zet te vinden van 60 M3. Indien de raad met burgemeester en wethou ders bereid zijn de noodige meatregeien te nemen in het beiang der volksgezondheid uitvoeiing van dit plan mogelijk. Ons college geeft in verband met boven- staande de raad in overweging, eene commissie uit den raad te benoemen b.v. 3 leden welke zoo spoedig mogelijk een nader voorstel bij den raad indient. De VOORZITTER meent, dat deze zaak nog" niet in een stadium is om daarover, in verband met den beperkten tijd van verschillende leden, in wijdloopige beschouwingen te treden. De kwestie is door den raad ter sprake gehracht, en burgemeester en wethouders hebben een idee aangegeven, hoe uitvoering mogelijk is. Hij meent, dat het thans overweging verdient, dit thans door een commissie van 3 leden nader onder de oogen te doen zien. Er zijn zeker be zwaren aan verbonden, maar er valt toch ook op lichtpunten te wijzen. Er blijkt tot hiertoe dat er mogelijkheid is om tot uitvoering te komen. De heer DE RIDDER wenscht er toch wel iets van te zeggen en zou reeds nu aan de commissie in verweging wiiien geven, om geen voorstel te doen tot het aanschaffen van een motorschuit. Hij meent dat zou kunnen vol- staan worden met een ijzeren bak, die dan ge- sleept kan worden. Het vaartuig zal toch dik- wijls geruimen tijd werkeloos liggen, we heb ben toch niet altijd zulke langdurige droge pe- riodes als tegenwoordig en een motorvaartuig zal voortdurend onderhoud eischen, wat bij een eenvoudige ijzeren watertank niet het geval zal zijn. Voordeeliger zal het uitkomen deze als men water noodig heeft te doen sleepen. De heer HAMELINK verklaart een sterke voorstander te zijn van oplossing vanhetvraag- stuk watervoorziening, maar als dit moet ge- schieden op de wijze zooals burgemeester en wethouders dar voorstellen acht hij het onuit- voeibaar, aangezien dan voor het water een prijs zal moeten worden betaald gelijkstaande aan dien welke onlangs daarvoor door een par- ticulieren leverancier werd gevraagd. Hij aeh; dit niet de juiste wijze van behandelen en meent, dat burgemeester en wethouders bij hun voorstel een toelichting enz. hadden be- hooren te doen, en verwachtte, dat burgemees ter en wethouders aan den raad een voorstel zouden overleggen, dat voor bespreking vat- baar was, wellicht konden verschillende oplos- singen worden voorgesteld, om den raad daar- uit een keuze te laten doen. De voorzitter heeft wel een wenk gegeven om thans niet te diep op deze zaak in te gaan, maar hun voorstel wordt toch straks openbaar en daarmede had den ze rekening moeten houden. Ze kunnen toch wel begrijpen, dat de gemeenteraad in geen geval op zulke cijfers als ze thans voor- leggen, zou ingaan. De heer NOLSON juicht de eerste poging die burgemeester en wethouders in dit opzicht gedaan hebben toe hjj meent, dat er thans geen sprake van is of we al of niet een motor schuit in dienst zullen stellen, doch er wordt niets anders, voorgesteld dan het benoemen eener commissie, die de zaak verder in studie zal ncmen en, naar hjj hoopt, er in slagen zal een voorstel aan de hand te doen waardoor het watervoorzieningsvraagstuk alhier zal kun nen worden opgelost en een eind zal komen aan de herhaalde ellende van watergebrek. Hi) stelt zich voor, dat de commissie met een de- gelijk rapport zal komen, en dat de raad als- dan zal kunen beslissen. De heer GEELHOEDT is van meening, dat burgemeester en wethouders met het overleg gen der gegeven cijfers hebben voldaan aan de hen door den gemeenteraad gegeven op- dracht. Er is hun gevraagd naar een bereke- ning van kosten voor watervoorziening door het aanvoeren van elders. Burgemeester en wet houders hebben daarvoor de noodige inlich- tingen ingewonnen en prijzen gevraagd. Die hebben ze als resultaat van hun onderzoek overgelegd. Hij vindt enkele eijfers ook wel gek, maar ze zijn nu eenmaal niet anders. Met algemeene stemmen wordt besloten eene commissie van drie leden te benoemen om met burgemeester en wethouders de watervoorzie- nine nader onder dc oogen te zien en aan den raad desbetreffende voorstellen te doen. De VOORZITTER vraagt of de gemeente raad zelf die commissie wenscht te benoemen of wel het aan hem wil overlaten. Aangezien geen der leden bezwaar maakt, wordt het laatste gencht met algemeene stem- men te zijn aangenomen. De VOORZITTER wijst alsnu aan de heeren Van Cadsand, Nolson en Hamelink. De heer VAN CADSAND zag liever den heer De Jager benoemd. De heer NOLSON heeft de vraag van den voorzitter zooeven niet verstaan en zou de com missie liever door den raad benoemd zien. De VOORZITTER heeft geen bezwaar, den raad daartoe alsnog in de gelegenheid te stel len. De heer SCHEELE prolesteert daartegen en meent, dat het besluit gehandhaafd behoort te blijven, de benoeming is ook reeds geschied. De heer NQLSON legt zich bij deze meening nre". De benoemde heeren verklaren zich thans be reid de opdracht te aanvaarden. e. De VOORZITTER wijst op de zooeven meegedeelde kennisgeving van den Minister van Arbeid, betreffende de verleening van een voorschot voor den bouw van 34 arbeiderswo ningen. De noodige formaliteiten zijn verricht en de plannen zijn goedgekeurd. Zooals de leden zich zullen herinneren is destijds over- eengekomen dat de raad, alvorens tot uitvoe ring van het plan werd overgegaan, zich daar over nog definitief zou uitspreken. Burgomas ter en wethouders achten de tijd daarvoor ge- komen. Er is bij de stukken overgelegd een lijst van 51 candidaathuurders; daarvan kun nen inmiddels een. paar worden geschrapt, die zich een woning hobben verworven of zich vc- moedelijk elders zullen vestigen, maar er blijkt ook, dat er eenigen kunnen afgaan, want dat, als ze alien gegadigden hleven er, als het plan was uitgevoerd nog 17 niet geholpen zou den zijn. De heer VAN CADSAND zou eene vraag willen stellen, n.l. of het juist is, dat de boven- woning van het huis bij de Kamer van Koop- handel en Fabrieken in gebruik ter bewoning kan worden beschikbaar gesteld en of die reeds verhuurd is en of het niet juist is, dat de daar eenige huizen van daan staande woning be- woond geweest door .Jan Dieleman ook nog leeg staat. Zijn er nu maar alleen aanvragen voor nieuv.c vroningen en geen voor de leeg- staande De heer SCHEELE wenscht te vragen naar de lfjst van leegstaande woningen die de Huur- commissie te harer beschikking zou krijgen om te verhuren. Hij dacht. dat die aan den raad zou worden_overgelegd. De heer NOLSON wil den heer Van Cad sand wel even inlichten omtrent de woning boven het kantoor der Kamer van Koophan- del. Hij weet er niets van, dat daarvoor een aanvraag tot huren aanhangig is, doch indien dat zoo was, zou hij er tegen protesteeren, daar hot nimmer in de bedoeling der Kamer heeft gelegen het bovengedqelte als woning te verhuren. Indien er gesproken is om daar iemand te laten wonen, was dit met de ge- daehte, dat men iemand als concierge kon aan- ■tellen, die dan zorgde voor het onderhoud van het gebouw. Verhuren aan een particulier is echter heel iets anders en daar zou spreker tegenop komen. Ook de bovenlokaliteiten zijn noodig ten gebruike voor de Kamer. Hij meent ook, dat het niet de bedoeling van den gemeen teraad kan geweest zijn, toen deze gunstig be- schikte op het verzoek der Kamer om haar te steunen voor de huur van dat huis, dat de Kamer er een gedeelte van zou gaan onder- verhuren. Voor zoover mij bekend is er niet over verhuren gesproken. De heer VAN CADSAND: Ik heb het van een bestuurslid. De heer NOLSON: Dan zou ik wel eens willen weten van wie. De heer VAN CADSAND: Ik noem geen namen. De VOORZITTER kan misschien wel eenigs- nader toelichten, hoe die bovenwoning ter spra ke is gekomen; in den eersten tijd, toen de Kamer het huis had gehuurd, was er hier een man die gevaar liep met zijn gezin uit asjn woning te worden gezet; het betrof iemand, die zich niet op de Huurcomniissie had kun nen beroepen. Toen heeft spreker dezen laten informeeren, of er geen mogelijkheid zou zijn hem al was het tijdelijk de bovenwoning te la ten betrekken, zijn vrouw had dan voor hef schoonhouden van het kantoor enz. kunnen zorgen. Die man aan den heer Van Cad sand ook wel bekend is er inmiddels in ge- slaagd eon andere woning te huren. De vraag van den heer Scheele is niet zoo gemakkelijk te beantwoorden. omdat spreker daarvoor de juiste gegevens niet voor zich heeft. Hem is slechts van 6 leegstaande wo ningen bekend, doch hij weet niet voor hoe- verre die voor verhuring door de Huurcom- mfssie in aanmerking kunnen komen. Daar is eerst het huis in de Nieuwstraat no. v6, dat door eene combinatie is aangekocht om daar een boek- en kantoorhandel te vestigen. welk plan echter nog niet tot uitvoerig is ge komen. Dan is de aandacht van burgemeester en wethouders gevestigd geworden op een wo ning in de Dijkstraat, die door een kastenmalcer in gebruik is genomen en waarvan aan de po litie kennis is gegeven. Bij het onderzoek is echter gebleken, dat die woning door den kas- tenmaker ook nog als zoodanig gebruikt wordt, hij maakt er gebruik van om te slapen en gaat bij zijn er naast wonenden zwager eten. Het is dus nog kwestieus, of hier kan gesproken worden van onbewoond zijn. Dan staat er een woning ledig in de Verbindingstraat, door dat een daarin wonende vrouw, er ziek uit ver- trokken is. De op het Spui wonende familie heeft echter aan spreker meegedeeld, dat he huis tijdelijk niet betrokken wordt, doch dat zij er zelf komen wonen. Ten vierde is er de woning boven de Christelijke bewaarschool die het bestuur naar hij verneemt voornemens is te verhuren. Dan staat er ook de nieuwe woning van den heer Klouwers aan de Heeren- graeht. Ook staat er nog leeg de woning van den kommies Boere die in openbare veiling is geweest doch niet verkocht. In de Tholens- straat staat ook nog een woning leeg behoo- rende aan een schipper, doch diens vrouw met kinderen komen in den winter aan wal en wo nen dan daar. Hiertegenover kan spreker er echter op wijzen, dat in een onbewoonbaar- verkiaarde woning in het Nieuwediep 2 gezin- nen wonen. Daar staan ook nog 2 woningen leeg, doch aan den eigenaar den heer Nieuwe- link is dezer dagen juist een bouwvergunning afgegeven voor het verbouwen dier woningen. die worden dus opgeknapt. Van de door de woningbouwvereeniging in- gezonden lijst van 51 personen kunnen de hee ren Polderman en Jochem worden af gevoerd, maar, zooals spreker reeds aantoonde. als al ien blijven moeten er van de 51 toch 17 worden afgewezen omdat hier maar sprake is van 34 woningen. Dan zijn er voorts nog verschillende jong'elieden die huweiijksplannen hebben, maar die moeten opschorten omdat er voor hen geen woning is. Overigens zijn naar aanleiding van bespre- kingen die elders dezer dagen plaats hadden over het bouwen van woningen met rijkspi-e- mie de leden van den gemeenteraad door den administrateur der woningbouwvereeniging schriftelijk volledig op de hoogte gesteld met de resultaten die bij bouwen met rijkspremie voor dit woningcomplex zou worden verkregen. Uit de cijfers blijkt overtuigend, dat die rege- ling zoowel voor de.gemeente als voor de huur- ders veel bezwarender zou zijn en dat het al- zoo aanbeveling verdiend, op den tot nu toe bewandelden weg voort te gaan. De heer DE RIDDER voegt hieraan nog toe, dat men ook wel moet bedenken, dat een massa huizen afgekeurd zouden moeten worden. mis schien wel veertig of vijftig, doch dat dit niet geschiedt om dat er geen andere woningen voor de menschen beschikbaar zdjn. Bovendien kunnen we dit plan nog uitvoeren onder goedkoope omstandigheden, de prijzen van de materialcn zijn nu heel wat gedaald en hij kan niet anders dan het voorstel van bur gemeester en wethouders steunen. Het voorstel van burgemeester en wethou ders, om de vereeniging te machtigen tot h uitvoeren van het bouwplan wordt aangeno men met algemeene stemmen. (Wordt vervolgd). ZONNETIJD. Zatei dug Mel. V V ti ti n (Nadruk verboden), TER N E U Z E N Huwelijks-aangiften. 12 Mei. Cornelis Francoi- Bolleman, oud 24 j., jm. en Pieternella de Feijter, oud 21 j., jd. 13 Mei. Cfiristiaan Pieter de Maree oud 41 j., wedn. en Elisabeth Faas, oud -lj., weduwe. Huwelijks-voltrekkingen. 11 Mei. Tjerk Okkema oud 27 j.. jm. en Adriana Scheele, oud 23 j- jd. 12 Mei. Cornelis den Hartog, oud 22 j., jm. en Elisabeth Hamelink, oud 19 j., jd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2