ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Mo 7147. Vrijdag 20 Mei 1921. 69e Jaargung. Landbouwbencliten. BINWENLAND. BUITENLAN0 EBRSTB ELAD. DOOR NEDERLANDERS GELEDEN OORLOGSSCH ADE. Duitschland niet bereid tot vergoeding. Do stappen door de Nederlandsche regeering bij de Duitsche regeering ge- daan, tenein.de te verk^ijgen, dat deze zich bereid zou verklaren de aan Neder- landers in Belgie en Noord-Frankrijk toe- gebrachte schade te vergoeden, hebben niet tot het gevvensche resultaai geleid. Do Duitsche regeering was niet bereid in het algemeen die schade te vergoeden. Wei wilde zij de atzonderlijke geval- len van .b«eweerde handelingen in strijd met het volkenrecht, waarin naar de mee- ning van de Nederlandsche regeering de belanghebbenden niet genoegdoening heb ben verkregen, aan een hernieuwd onder zoek onderwerpen, indien de Nederland sche regeering daartoe gegevens tot sta ving bijbracht. Het is echter duidelijkj hoe moeilijk in de overgroote meerder- heid der gevallen een afdoend juridisch bewijs voor dergelijke gevallen te leveren is. De Nederlandsche regeering over- weegt op deze aangelegenheid, die voor haar een voorwerp is van zorg, nader bij de Duitsche regeering terug te komen. LLOYD GEORGE EN BRI AND. Lloyd George heeft de volgende ver klaring aan de pers doen toekomen, als „aanvulling van de verklaring, die hij in het Lagerhuis heeft afgelegd". „,.\'aiauriijk kan ix slecnts de verant- woordeujkheid aanvaarden voor hetgeen ik werkelijk gezegd heb, en niet voor de verdraaiingen, die Fransche biaden ervan hebben gemaakt. De bijna algemeene in- stemming van de Amerikaansctie, ltauaan- sche en Engelsche pers met de gevoelens, waaraan ik uitdrukking heb gegeven, be- wijst, dat de groote naties, die i rankrijk jn het Westen terzijde hebben gestaan^ van meening zijn, dat het verdrag van Versailles eerlijk moet worden ten uit- voer gelegd. Nooit heb ik een zoo groote eenstemmigheid bijgewoond ten opzichte van eenige kwestie. Aile schakeeringen in de openbare meening van deze landen staan op hetzelfde standpunt. Met alle respect zou ik de Fransche perSI willen zeggen, dat naar gewoonte, om elke uiting van de openbare meening bij de bond genooten, die niet met haar eigen meening harmonieert, ais cen onbescimamdoeid te behandelen, heel ongelukkig is. Een der gelijke gemoedsgesteldheid moet op den duur noodlottig worden voor iedere En tente. Het standpunt, dat de Amerikaan- sche, Italiaansche en Engelsche pers in de Opper-Siiezische kwestie heeft inge- nomen, mag niet ais vijandig tegenover Frankrijk worden opgevat. Zij houder. vast aan het verdrag van Versailles. Zij willen de bepalingen van het verdrag van Versailles eerlijk toepassen, onverschillig of deze toevallig ten gunste of ten na- deele van Duitschland zijn. Over het lot van Opper-Silezie moet beslist worden door den Oppersten Raad, en niet door Kortanty. De kinderen van het verdrag van Versailles kan men niet veroorloven ongestraft het vaatwerk in Europa stuk te slaan. De een ot ander moet hen bij de kraag nemen, anders hebben wij onop- houdeiijk onrust. Men kan den loop van de wereld in de eerstvolgende jaren met voorspellen. De mist voor ons is dikker dan gewoonlijk. Veei zal afhangen van het eensgezind blij- ven van de geallieerden. Behalve de uit de verdragen voortspruitende verplichtm- gen zuilen gebeurtemssen, die men nog niet voorzien kan, beshssend zijn voor de groepeering van de volken. De toekomst van de wereld, en in het hijzonder nog die van Europa, zal worden bepaald door oude ot nieuwe vriendschap. Onder die omstandigheden is het verdrag van Ver sailles een document van oneindig be- lang, vooral voor de vdlken van de En tente. Het houdt ons bijeen, terwijl er zooveel is, dat ons verdeelt. Wie de be- paiingen ervan behandelt, als lieten zij hartstocht en vooroordeel vrij spel, zal niet lang hoeven te wachten, om bq- rouw te krijgen over zijn heethoofdigheid. Het Engelsche volk zal niet trachten, eeni ge verantwoordelijkheid, die het verdrag het oplegt, te ontduiken. Er zijn tijde- iijke beletsels, die het moeilijk maken, dat wij troepen zenden, maar wij verwach- ten met vertrouwen, dat die spocdig voor- bij zullen zijn. Ik wil er de aandacht op vestigen, dat bij de laatste conference wij onze bereidwilligheifd te kennen gaven, onze vloot ter beschikking van de ge- allieerden te stellen voor eenige operatic* waartoe besloten zou worden, als Duitsch land weigerde, de voorwaarden te aan vaarden. De Engelsche regeering had de ver- deeling van Opper-Silezie gaarne gere- geld op de laatste Londensche conferen ce; men kende toen reeds alle bijzonder- heden van de stemming. Onze bondge- nooten waren toen echter niet bereid om de discussie te begiijnen. Wij willen eer lijk de beslissing afwachten, die de meer- derheid zal nemen van de mogendheden, die volgens het verdrag stem hebben bij de bepaling der grenzen van Opper-Si lezie, hoe deze beslissing ook uitvalt. Wij aanvaarden ten voile den uitslag van het plebisciet als de uiting van den wensch van het Opper-Silezische volk. Wij zijn in een grooten oorlog gegaan en hebben ontzagiijke verliezen ge leden bij de Verdediging van een oud verdrag, waarbij ons land betrokken was. Brittan- je zal het niet over zich verkrijgen, er werkeloos bij te staan, als een verdrag met voeten getreden wordt, dat zijn ver- tegenwoordigers nog jjeen twee jaar ge- leden hebben onderteekend." Blijkens Lloyd George's verklaring hand- haaft hij dus ten voile zijn rede in het Lagerhuis en dat niet aileen. Flij waar- schuwt tegen een houding van Frankrijk tegenover Engeland, die voor de entente doodelijk moet worden en doet duideiijk verstaan, dat toekomstige gebeurtenissen tot een andere grioepeering van staten aanleiding geven kunnen, dat oude ot nieuwe vriendschappen de basis van die nieuwe groepeeringen kunnen worden eh dat juist in dat geval tegenover de mani- teste verschillen het veijdrag van Ver sailles een buitengewoon belangrijke band tusschen Engeland en Frankrijk blijft. Dui- delijker kan niet gesignaleerd worden, dat wij hier op een kritiek punt gekomen zijn, waarop Engeland meer dan tot nu zijn directe persoonlijke belangen als uitgangs- poort zal nemen. De Morning Post wilde de mogelijkheid, dat de rede van verleden week verkeerd gelezen was, geen oogen- blik toelalen. Volgens dat blad hebben de Fransche, Engelsche en Duitsche bia den vomaakt goed de bedoeling van Lloyd George begrepen en is zij een keerpunt in de heele Engelsche politiek. VUILNISKARREN VOOR POL1TIEKE DOELE1NDEN. In het Lagerhuis heeft het lid, iuit. kol. Croft gevraagd of het toelaatbaar was, dat gemecntelijke voertuigen gebezigd worden voor poiitieke doeleinden en om reclame te maken voor coinmunistische en bolsjewistische biaden. Er waren vol gens den heer Croft op 1 Mei namelijk ne- gen vuilniskarren in Bethual Green ge bezigd om het plaatselijk bestuur der La bour Partij naar Hyde Park te brengen. Die karren droegen aanplakbiljetten voor de „Daily Herald" en de „Communistt". De minister voor de openbare gezond- heid, Sir A. Mond, maakte er zich met een grapje af door te zeggen, dat hij de ge- legenheid had gemist die versierde vuil niskarren te zien en dat hij zich niet kon voorstellen, dat zij een aangenaam en ge- riefelijk vervoermiddel vormden. Toen de Labour-afgevaardigde W. Thorne zeide, dat de plaatselijke autoriteiten het recht hadden te doen wat ze wilden met hun eigendom, werd er „neen" en „het eigen- dom der belastingbetalers" geroepen. DE DROOGLEGG1NG VAN NOORWEGEN. De geheelonthouders zijn felle propa- gandisten. Men moet toegeven, dat ze niet de hoop koesteren, de Latijnsche landen, waaraan de eeuwige blauwe luch- ten en de goede wijnen zulk een bemin- nelijk karakter gegeven hebben, te over- winnen. Maar, vanuit de eenmaal droog- gelegde Vereenigde Staten hopen ze wel de meer Noondelijke landen voor hurt zaak te winnen. Meer dan de helft van de bevolking van Noorwegen hebben ze reeds voor hun zaak gewonnen en ze meenden daar een groote overwinning behaald te hebben, toen ze erin slaagden te bewerken, dat de in Noorwegen ingevoerde wijnen zwaar belast werden. Spanje legde zich echter niet zonder meer bij dezen maatregel neer en antwoordde op de bovengenoem- de invoerbelasting op wijnen met een be- lasting op zoutevisch, wa'arvan Noorwe gen Spanje zoo goed als geheel voorzag. Het gevolg van deze maatregelen bleef niet uit. Reeds meer dan de helft van de Noorsche visschers is er door tot werk- loosheid gedoemd. De reeders bedanken hun personeel en verkoopen hun vaartui- gen. De regeering is genoodzaakt steun te verleenen aan de matrozen. Zonder twij- fel zal do regeering moeten toegeven, te meer, daar Portugal besloten heeft hetzelfde wapen te gebruiken ten gunste van de uit Porto afkomstige wijnen. En Frankrijk zal men vragen? Frank rijk is bezig om een nieuwe handelsover- eenkomst met Noorwegen te sluiten, maar het schijnt absoluut geen haast daarme- de te maken. Men kan er staat op maken, dat, alvorens deze overeenkomst te slui ten, Frankrijk zal wachten totdat Noor wegen besluit, wat wijn in zijn wafer te doen. DE M1JNWERKERSSTAKING. Lord Northcliffe is in Schotland geweest en heeft daar met leden van den Schot- schen mijnwerkersbond gesproken. Hij verklaarde later, dat hij diep onder den indruk was van hun vastberadenheid ten opzichte van hun oorspronkelijke eischen en dat hij daarom van meening was, dat het einde van het conflict nog niet te voorzien was Te Dublin wordt dezer dagen een la ding van 2000 ton Belgische steenkolen* die geschikt zijn voor huishoudelijk ge- bruik, verwacht. Het gemeentebestuur van Londonderry heeft kolen uit Amerika laten komen. De gasaanvoer is daar atgesneden. TER NEUZEN, 20 MEl 1921. GEMEENTERAAD. In de Donderdag alhier gehouden raads- zitting werd naar aanleiding van een door Burg, en Weth. irtgediende berekening voor het inricbten van een dienst voor drink- watervoorziening, door het aanschaffen van een tankvaartuig voor aanvoer van water, besloten eene commissie te benoemen om dit vraagstuk nader onder de oogen te zien. Tot leden dier commissie zijn benoemd de heeren P. van Cadsand, R. G. E. Nolson en N. A. Hamelink. Met algemeene stemmen werd besloten de woningbouwvereeniging „Werkmansbelang" volmacht te geven over te gaan tot het uit- voeren van het nieuwe bouwplan, het stich- ten van 34 arbeiderswoningen. De aanbe- steding zal alsnt; binnen enkele weken ge- schieden. Door Burg, efi Weth. werd in verband met een ingekomen verzoek van het bestuur der Chr. bewaarschool om verhooging der subsidie van f 500 tot 2000 voorgesteld eene subsidie te verleenen van f 1500 'sjaars. Door den heer De Jager werd het voorstel in verband met de gestelde voor waarden onaannemelijk genoemd, daar die hoogere uitgaven veroorzaken zouden en hij achtte nu f 3000 noodig. Bij eigen exploi- tatie eener bewaarschool achten Burg, en Weth. f 7000 noodig, hetgeen de heer De Jager ook te laag geraamd acht. Het voor stel van Burg, en Weth. is aangenomen. De benoeming van leden der plaatselijke schoolcommissie werd aangehouden. De jaarweddeverordening voor gemeente- ambtenaren werd vastgesteld overeenkom- stig den bestaane'en toestand. Door tusschenkomst van gedeputeerde staten ontving het gemeentebestuur voor stellen van den Minister van Waterstaat voor het uitvoere-; van verschiliende haven- werken te Ter N'euzen. Daarin is vervat: a. het maken van een kaaimuur met daarlangs gelegen verharden weg en los- plaats langs den oostelijken dijk van den middenkanaalarir. begroot op f 110.000; b. het maken van een wegsverharding op den Oostelijken oever van den Oostelij ken kanaalarm met terugplaatsing van een gedeeltelijke besohoeiing (de z.g. „Nieuwe kade") begroot op 42000; c. het vernieuwen van de bestaande oude loskaden aan het spoorwegstaCon (vanaf de kalkloodsen tot aan het eind der z.g. nieuwe kade) door het vervangen der bestaande beschoeiingen en muren door een betonsteiger, begroot op 800.000; d. het maken eener nieuwe binnenhaven plaatse van 5e Vluchthaven en het z.g. ..Eiland" aldaar) eveneens met betonmuren, begroot op 500.000; e. het maken e^ner nieuwe vluchthaven (ter plaatse van de telegraafpalenloods bui- ten de Sassche poort, waarvoor de weg naar Sas van Gent Westwaarts moet worden om- gL :egd bc-groot op f 42000. De Minister verlangt echter, dat door de gemeente in de werken bedoeld onder d en e een derde der kosten ongeveer f 180.000 zal bijdragen, terwijl ook een derde ge vraagd wordt van de provincie. De exploitatie der steigers, loswallen enz. zou dan aan de gemeente, c.q. de spoor- en tramwegmaatschappijen worden overge- laten. Overeenkomstig het voorstel van Burg, en Weth. besloot de raad in beginsel op dit voorstel in te gaan, indien de nader door den Minister te stellen voorwaarden den gemeenteraad aannemelijk voorkoinen en de geheele exploitatie aan de gemeente zal worden gegeven. Omtrent een en ander waren nog geen definitieve gegevens ver- strekt. Burg, en Weth. werden gemachtigd, daarover nader met den Minister te onder- handelen. Met bevreemding is vernomen, dat Ter Neuzen niet voorkomt op de lijst der haven- plaatsen waarvoor van regeeringswege voor uitgetrokken havenarbeiders alsnog bijzon- deren steun wordt verleend. Besloten werd. er bij den Minister van Arbeid op aan te dringen ook Ter Neuzen daaronder alsnog te begrijpen, waarvoor des te meer reden aanwezig geacht wordt, wijl die havenarbei ders van af het ontstaan van den oorlog tot heden nog steeds onder de gevolgen van het stilvallen van het havenbedrijf hebben ge- leden. N. V. M1DDENSTANDS-CREDIETBANK VOOR TER NEUZEN EN OMSTREKEN. Woensdag jl. werd in het „Hotel der Nederlanden" de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van bovengenoem- de instelling. Na opening door den voorzitter, den heer J. A. van Rompu, werden de notu- len onveranderd goedgekeurd. Als commissaris werd herkozen de heer A. E. C. Kruijsse te Axel. Hierna werd de balans en winst- en ver- liesrekening vastgesteld. Uit het verslag ontleenen wij, dat op 31 December 1920 het geopend crediet be- droeg 11.186.675; de deposito's bedroe- gen 1925.032,92; van rekening-couranthou- ders had de Bank te vorderen f 1.447.381,92, terwijl zij aan rekening-cou- ranthouders verschuldigd was f 167.726,93; door promessen was gedekt een bedrag van 1174.837,50. De kasomzet bedroeg 16.056.172,86; de totaal omzet was f 15.607.814,64. Het totaal geplaatste aandeelen steeg tot 951. De zuivere winst bedroeg f 19.710,95, waarvan, na verschiliende afschrijvingen in het reserVefonds werd gestort f2100 en in het extra-reservetonds f3000, zoodat de totale resei^e thans 126.363.j54 be- draagt. Aan aandeelhouders kon 10 pet. dividend worden uitgekeerid, terwijl zij, die een hooger bedrag hebben gestort dan ver- plicht was, over dit bedrag, overeenkom stig de statuten, 1 pet. meer ontvangen. NED. BOND VAN GEMEENTE-AMBTE- NAREN. De prov. afdeeling Zeeland van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren heeft tot lid van het hootdbestuur benoemd den heer B. I. Zonnevijlle, gemente-secretaris te Ter Neuzen. GEREF. KERK. Bedankt voor Brussel door ds. G. R. Kuyper te Haarlem, vroeger te Schoon- dijke. UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van notaris Van der Moer werd gisteren te Hoek door den heer A. van Acker en de erven zijner echtgenoote in het openbaar verkocht aan den heer P. F. Groothaert te Hoek, een hoefje in de buurt Mauritsfort, Hoek, groot 1 hectare 86 aren 51 centiaren of 4 gemeten 55 roeden, voor f 10725. AXEL. Uitslag van de schietwedstrijd op 17 en 18 Mei, gehouden voor leden der s.v. Prins Maurits: A. Personeele baan (scherp 150 M.): le prijs J. Daane 38 p., 2e prijs H. Hoe- be 37 p., 3e prijs P. v. d.Burg 35 p., 4e prijs j. C. Scheele 35 p., 5e prijs L. van Cadsand 35 p., 6e prijs P. C. Deij 33 p., 7e prijs Rooms 33 p., 8e prijs F<. Haak 33 p., poedelprijs C. van Hoeve. B. Vrije baan (scherp 150 M.) le prijs A. de Feijter 39 p., 2e prijs P. A. Jens 38 p., 3e prijs A. van 'trioft 38 p., 4e prijs Stoik 31 p., 5e prijs A. ljze- baart 37 p., 6e prijs kooms 37 p., 7e prijs J. Daane 37 p., 8e prijs A. P. Butler 37 p., 9e prijs L. van Cadsand 36 p., lOe prijs J. C. Bom 35 p. C. Vrije baan (marga 20 M.) le prijs A. j. Schieman 58 p., 2e prijs A. de Feijter 56 p., 3e prijs M. P. Ortelee 56 p., 4e prijs P. Buijze 54 p., 5e prijs J. van Vliet 53 p., 6e prijs A. P.Butler 52 p., 7e prijs A. van 't Hoff 52 p., 8e prijs Keizerswaard 52 p., 9e prijs jac. den Ha- mer 52 p., lOe prijs G. Vlaander 51 p. D. Vrije baan (flobert 12 M.): le prijs P. v. d. Burg 34 p., 2e prijs J. Costing 33 p., 3e pnjs A. de Feijter 33 p., 4e prijs Jac. van Meurs 32 p., 5e prijs P. A. Jens 30 p. De zilveren medaille voor den schutter, die in 5 series van 5 schoten minstens 150 p. schoot, werd gewonnen door J. C. Bom met 160 p. Opvolger was A. de Feijter met 159 p. CONCOURS HIPPIQUE TE AXEL. Maandagmiddag werd te Axel op het concuors-terrein, even buiten de gemeente, door de „Vereeniging van Zeeuwsche iok- kers van het zware trekpaard", een con- cours-hippique gehouden, dat, in vergelij- king met vorige jaren, slechts matig bezocht was. Het programma bevatte de volgende nummers. 1. Ringrijderij voor dames. Inleg/2,50. Aantal deelneemsters 10. Leider de heer L. van Dixhoorn. le pr. Cath. Riemens Jd., Zaamslag 10 ringen; 2e pr. Jaca. van Cad sand Axel 10 r.; 3e pr. P. de la Ruelle, Over- slag 10 r.; 4e pr. A. Puijlaert, Zuiddorpe 9 r.; 5e pr. Eugene Verhelst, Westdorpe 8 r.; 6e pr. E. J. BakkerDixhoorn, Axel 7 r.; 7e pr. F. C. Zonnevijlle, Axel 7 r. Het hoog- ste aanral ringen, dat gestoken kon worden bedroeg 12. Als prijzen werden toegekend verschiliende luxe voorwerpen. il. Drafkoers warmbloed, aangespannen of onder den man. Baan 2600 Meter. Geen handicap, lnleg 5 of 25 francs. Van de 16 aangegeven deelnemers waren er slechts 3 opgekomen. Jury de heeren: A. Nevejan, C. J. Vael en Em. van Acker, le prijs 500 francs Prud. van Loo, Mechelen met ,,Sara" in 4 min. 32 sec.; 2e pr. 350 francs Flor. Gijselinck, Auweghem met „Samson" in 4 min. 33 sec.; 3e pr. 100 francs J. Claeijs, Deinze met ..Enavant'' in 4 min. 39 sec. III. Vluchtkoers. Baan 2000 Meter. Geen handicap. Inleg 5 of 25 francs. Van de 11 opgegeven deelnemers waren er 4 opge komen. Jury: de heeren A. Nevejan, C. j. Vael en Em. van Acker. le pr. 375 francs, R. Dierckens, Slelj- dinghe. met ..Bella" in 2 min. 25 sec.; 2e pr. 250 francs, A. Poritau, Everghem me: ..Chilton" in 2 min. 27 sec.; 3e pr. 125 francs. A. de Vlieger, Doel, met „Castag- nette" in 2 min. 39 sec.; 4e pr. 100 francs, A. Polfliet, Seveneeeken, met Rabbi" in 2 min. 56 sec. IV. Drafkoers rijtuigpaarden (geen be roepsdravers) onder den man. Baan 2000 M. Geen handicap. De paarden, die in d< nummer liepen werden beslist in II gewei- gerd. De jury behield zich het recht voor om te beoordeelen wat rijtuigpaarden zijn en wat beroepsdravers zijn en zoo noodig, handicap te geven. Inleg f 2,50. Aantal deelnemers 8. jury: de heeren A. Nevejan, C. J. Vael en Em. van Acker. le pr. f 50, C. Heijnsdijk, Axel met ,,Tob- bv" in 4 min. 16 sec.; 2e pr. j 25, A. Pori- au, Everghem met „Chilton" in 4 min. 18 sec.; 3e pr. f 15. F. Inghels, Westdorpe met .Victoria" in 4 min. 37 sec.; 4e pr. f 10, A. Lensen, Hoek met „Bella" in 4 min. 40 sec. V. Stoelenwedstrijd met muziek. Leider de heer L. van Dixhoorn. Inleg f 1. Aantal deelnemers 11. le pr. 12,50, M. Oppeneer; 2e pr. f 10 C. Heijnsdijk; 3e pr. f 7,50. G. de Rijcke; 4e pr. f 5, Egbert de Bruijne; 5e pr. 2,50, Adolf van Arenthals; 6e pr. f 2,50, Jac. den Engelsman, alien te Axel. VI. Drafkoers met handicap voor diverse rassen. Baan 2600 Meter. Aileen de paar den, die in de nummers II of IV hadden ge- loopen, konden in dit nummer mededingen. Inleg J" 5 of 25 francs. Aantal deelnemers 6. Jury de heeren A. Nevejan, C. J. Vael en Em. van Acker. le pr. 525 francs, Flor. Gijselinck, Auwe ghem, met „Samson" in 4 min. 54 sec.: 2e pr. 400 francs, Prud. van Loo, Mechelen, met „Sara" in 5 min.; 3e pr. 200 francs, Aime Piens, Baijeghem met „Germaine" in 5 min. 4 sec.; 4e pr. 100 francs, A. Poriau, Everghem met „Pollie" in 5 min. 20 sec. VII. Vluchtkoers met handicap. Baan 2000 M. Inleg 5 of 25 francs. Aantal deel nemers 4. Jury de heeren A. Nevejan. C. J. Vael en Em. van Acker. le pr. 500 francs, A. de Vlieger, Doel met „Castagnette" in 2 min. 41 sec.; 2e pr. 350 francs, A. Poriau, Everghem met „Chilton" in 2 min. 41 2/3 sec.; 3e pr. 150 francs, R. Dierckens, Sleydinghe met Bella" in 2 min. 42 sec.; 4e pr. 100 francs, A. Polfliet, Seve- necken met „Rabbi" in 2 min. 43% sec. Alle geschillen werden beslecht door het uitvoerend comite van hetconcours-hippique. Algemeen voorzitter der jury was de heer Edm. Buijsse van Sas van Gent; starter voor alle nummers de heer C. Vermeulen te Watervliet. De terrein-commissie bestond uit de heeren F. Dekker Pz., B. L. IJsebaert en L. van Dixhoorn. Het harmoniegezelschap „Concordia" van Axel en het muziekgezelschap ..Harmo- nie" van Biervliet waren ook op het con- ooursterrein aanwezig en gaven om beurten eenige nummers ten beste. Na afloop van het concours trokken de bezoekers naar Axel, alwaar met de kermis een aangename drukte heerschte, (Midd. Crt B 1 T> I BE TJ B. T 1 Zondag 22 Mei 1921. (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., (oude tijd) leeskerk. Oud-Gerefermeerde gemeente CVlooswtikstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 51 u., (oude tijd) Ds. Van der Garde van Opheusden. DE PAARDENFOKKERIJ, HAAR BE- LANG EN DE NGODZAKELIJKHE1D HAAR VAN DE ZIJDE DER PRO VINCIE TE STEUNEN. De heer F. C. Zonnevijlle uit Axel, se- cretaris van de Provinciale regelingscom- missie voor de paardentokkerij, heeft Don derdag voor de vereeniging van Walcher- sche paardentokkers ..Hipjws" een zeer belangrijke lezing gehouden over boven- staand onderwerp, welke o.a. werd bij gewoond door den commissaris der Ko- ningin in ons gewest, die daarmede de voetsfjoren van zijn voorgang^" drukt en toont direct belang te stellen in een der hoofdtakken van bestaan in ons gewest. Spr. wees er o.a. op, dat rijkdoin niet ai leen bestaat in het bezit van geld en gelds- waardige papieren, maar nog veel meer in voorwerpen, die productief kunnen wor den gemaakt. Hoe grooter de nationale rijkdom is, hoe hooger men komt op den sociaal-economischen ladder. In Zeeland waren in 1919 7171 merries benedtn de 3 jaar, die spreker op t800 per stuk schat, verder 6084 hengsten en ruinen beneden 3 jaar van gemiddeld f600; 18531 merries van 3 jaar en ouder, 2500 hengsten en rui nen van 3 jaar en ouder, alien geraamd op 11000, en bovendien 260 goedgekeurde hengsten te ramen op 14000. Spr. komt dan tot een totaal van 131.458.200, en dat in een kleine Provincie als Zeeland. Dit geeft een rijk en provincie een be- langrijk bedrag uit de vermoensbelasting est de opcenten daarop. Matar van de 8(300 veulens die jaarlijks in Zeeland gebo- ren worden er 5000 naar buiten de provin cie verkocht, gerekend tegen f 1000, geeft dit een inkomen van f 5.000.000, wat cok c.p de inkomstenbelasting belangrijk werkt. Spr. wijst op de groote verbetering van het paardenras in 25 jaar en zegt dat als dit niet was geschied de opbrengst zeker 21/2 millioen minder zou zijn wat ook in de belastingen zou worden gevoeld. Hij die het paard veredeld, zorgt niet aileen voor eigen, maar ook voor den nationalen welvaart.. De tokkers verdienen steun van de over- heid om dat zij met sfii mogen staan bij het bereikte, maar voort moeten gaan. In 1888 werd 12200 prov. subsidie toegekend, en later werd dit tot 14000 verhoogd, in 1890 werd verplichte hengstenkeuring in- gevoerd en dit alles hielp rnede aan dt ver betering van het paardenras. NEUZENSCHE COURANT Hervormde KerHc. Ter Neuzen. 9£ u. en "2 u., Ds. Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9£ u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9i u. en 2£ u., Ds. E. Raarns. Zaamslag. 9J u. en 2} u., Ds. G. van Dis. Axel. 9t u. en 2 u., Ds. J. B. Th. Hugenholtz. Sas van Gent. 9ju.,Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. Hermanides. Hontenisse. 10 n., Ds. W. J. van Lindonk. Hoek. Word'orntowde K*Yk,m, 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wall (Ihr. flervfovmeer&e #tc+r#t Zaamslag. 9 u. en 2 n., Ds. L. de Bruijne. Gereforrneertie Gemeente. Lofcaal Eben- Hat-zer". (Kerkhoflaan. Ter Neuzen. 51 u., Evangelisatie. H. K. Kerkdlensten te Ter Ke-n.iet Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 81 en 10 uir 's Namiddags om half drie Lof.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 1