TtrlTeuzenscbd Courant a? vsrnrajjDHjf blad. Bekendmaking", 6EMEN6DE BERlCHTEN Vrijdag 6 Mei 1921. No. 7142 Maatregelen tegen onbe- woond laten van woningen. INNEHLAND. BUITENLAND. VERHUREN VAN WONINGEN DOOR DE HUURCOMMISSIE. BEltOEP OP DENKANTONRECHTER. TE HUUR AANSLAAN DOOR DE HUURCOMMISSIE. KRACHTELOOZE HANDELINGEN. HET STELLEN DER WONING TER BESCHIKKING VAN DEN HUURDFE. VOOR WELIlE WONINGEN DE WET GELDT. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. Na aanneming van het Wetsontwerp tot heffing van een tabaksaccijns, gaat de Kamer over tot behandeling van het wets ontwerp tot herziening van het invoer- recht op tabak en papier. De heer Van Embden (v.-d., N.-Holl.,)| ziet een ruwe verloochening van het vrij- handelsbeginsel in het ontwerp. De voor- gestelde verhooging is in elk geval te iioog. Spr. ontkent, dat de verhooging alleen de dure soorten zou treffen. De heer Idenburg (a.-r., Z.-Holl.) wijst eropl, dat het vrijhandelsbeginsel alge-j meen in de wereld wordt verlaten en dat het dus niet zoo erg is, indien het ontwerp eenigszins protectionistisch zou zijn. Spr. hoopt, dat de regeering haar handelspo- litiek zal herzien. De heer Vliegen (s.-d., N.-Holl.) komt op tegen het streven van den heer Iden burg, om het protectionisme aan de re geering op te dringen. Minister De Vries betoogt, dat het ont werp met protectionisme niets te maken heeft. De heer van der Feltz (lib., Drenthe) zal na de rede van den heer Idenburg te gen het ontwerp stemmen. Minister de Vries merkt op, dat hij niets deed om te laten gelooven, dat hij pro- tectionistische plannen heefD Het ontwerp wordt aangenomen met 16 tegen 14 stemmen, rechts tegen links. De motie-Vliegen om de militaire be- waking van de Kamer af te schaffen, wordt verworpen met 24 tegen 5 stemmen. Verschillende kleine ontwerpen wor den aangenomen zonder beraadslaging of stemming. De Kamer gaat uiteen tot Dinsdagavond 24 Mei. UITVOERING WARENWET. De Minister van Arbeid heeft aan de Ge deputeerde Staten der provincien niedege- •deeld, dat hem, ter bespoediging van het inwerkingtreden der Warenwet, gewenscht voorkomt, ook voor die keuringsgebieden, waarvoor de Minister den termijn, bedoeld in art. 32, eerste lid, der Wet (vaststelling verordeningen door de Centrumgemeenten) nog niet heeft bepaald, dit reeds thans te doen. De Minister stelt dezen termijn vast op 1 Juni 1921. Deze termijn is niet te kort, daar de ge- meentebesturen zich geheel kunnen richten naar het model, dat de Minister hun door bemiddeling van Gedeputeerde Staten heeft doen toekomen. Het ligt voorts in's Ministers voornemen om aan de Koningin voor te steilen de ar- tikelen 6, 7, 8, 9, 10 en 29 der wet (vast stelling van verordeningen, instructies en besluiten door alle gemeenten) alsmede het K. B. van 5 Aug. 1920, Stbl. No. 685, (a kondiging van deze verordeningen) in wer- king te steilen op 1 Juli 1921. Daar de kans niet is uitgesloren, dat de rechterlijke macht na het inwerkingtreden der bovengenoemde wetsartikelen de even- tueel in de gemeenten bestaande oude ver ordeningen onverbindbaar zal verkiaren, verzoekt de Minister aan Gedeputeerde Staten met den meesten aandrang het ver- leenen van hun goedkeuring op de op aan hun oordeel onderworpen verordeningen voor 1 Juli 1921 te bewerkstelligen. Dat art. 7 der wet voor genoemden datum nog niet in werking is, behoeft tegen het verleenen der goedkeuring geen bezwaar te zijn, daar het reeds geruimen tijd in werking zijnde overgangsartikel 31, artikel 7 van toepassing verklaard. Voor die keuringsgebieden, waarvoor de Minister den termijn bedoeld in artikel 32, eerste lid, reeds op een vroeger tijdsiip heeft bepaald, zullen de artikeien 6, 7, 8, 9, 10 en 29 der wet vroeger in werking kun nen treden. DE TABAKSACCIJNS. De voornaamste bepalingen van het ontwerp. Onder den naam van „tabaksaccijns" wordt een belasting geheven van de tot verbruik bereide tabak, waaronder de wet verstaat: sigaren, sigaretten, rooktabak, pruimtabak en snuif, onverschillig of en in welke mate bij de vervaardiging surrogaten of hulp- stoffen gebezigd zijn. De accijns wordt niet geheven van de tot de verbruik bereide tabak, die onder ambte- lijk toezicht wordt uitgevoerd. De accijns wordt berekend naar den klein- handelsprijs, waaronder wordt verstaan de prijs in geld of geldswaarde, waarvoor de aan den accijns onderworpen artikeien, met inbegrip van de belasting en de kosten van verpakking, door kleinhandelaars worden afgeleverd. De accijns bedraagt 10 percent van den ileinhandelsprijs, behalve van dien van si garetten, waarvan de accijns 15 percent be draagt. Zoo noodig wordt ter vereenvoudiging der berekening van den accijns de kleinhan- delsprijs naar boven afgerond: a. voor sigaren tot 10, f 15, f 20, f 25, f 30, f 35, 40, f 50, 60, f 70, f 80, f 90, .1 100 en verder veelvouden van f 25 per 1000 stuks. b. voor sigaretten tot f 5, f 10, f 15, f 20, 25, f 30, f 40, f 50, 60, f 80, f 100 en verder tot veelvouden van f 25 per 1000 stuks. c. voor rooktabak, pruimtabak en snuif tot 0,40, f0,80, fl,f 1,20, f 1,40; f 1 ;60; f 1.80, f 2, J 2,40, j 3 en verder tot veel vouden van 1 per kilogram. Voor hoeveelheden van minder dan 1000 stuks of 1 kilogram, wordt de accijns naar evenredigiieid berekend. De accijns wordt voldaan door middel van zegels, die op de verpakking der aan den accijns onderworpen artikeien worden aan- gebracht. De zegels zullen de vermelding van het bedrag van den kleinhandelprijs bevatten, waaronder de accijns is berekend. Verdere bijzonderheden omtrent de zegels zullen worden gegeven in een nog te maken algemeen maatregel van bestuur. Voorts bevat het ontwerp o.a. bepalingen omtrent de bedrijfsvergunningen, den han- del in ruwe tabak en bijzondere bepalingen betreffende de fabrieken en den kleinhandel. VLIEGENDE WINKELS. Op grond van verkregen inlichtingen achtte de Middenstandsraad het niet mo- gelijk de vliegende winkels te betrekken in de gemeentelijke inkomstenbelasting. Er zou evenwel een nieuwe wijziging in de Gemeen- tewet kunnen worden aangebracht, waar door de gemeenten bevoegdheid krijgen, tot het heffen van een bedrijfsbelasting, spe- ciaal van vliegende winkels. Daarbij zou dan allereerst onderscheid zijn te maken tusschen buitenlanders en ingezetenen des lands, die vliegende winkels drijven. Ingeval de houder van een vliegenden winkel zijn bedrijf in hotels e.d. uitoefent zou men aan de gemeenten zooveel moge- lijk vrijheid moeten laten zelf de criteria vast te steilen, naar welke de belasting kon worden geregeld. De Raad besioot in dezen geest tot den Minister van Financien een schrijven te richten. EEN DECORATIE. Het N. v. d. D. schrijft: Bijna onbemerkt, tusschen andere be- richtjes in, sfond dezer dagen in de Sect, dat de Nederlandsche regeering aan ze- keren H. de Beaumont, koopman te Maas tricht, vergunning had verleend tot het aannemen van de Belgische Kroonorde. Dit is hetzelfde heerschap, waarover wij schreven in ons hoofdartikel „Een decoratie" van 13 September 1919., Het heeft dus wel eenigen tijd geduurd, al- vorens onze regeering kon besluiten, haar goedkeuring te hechten aan een zoo wfei- nig vriendschappelijke daad als het on- derscheiden van dezen Nederlander door de Belgische regeering was, maar ten slotte heeft zij toch maar de hand over het hart laten gaan. Men zal zich herinneren, dat Hyacintihe de Beaumont het eenige lid van den Maastrichtschen gemeenteraad was, dat ge- weigerd had, zich tegen de Belgische an- nexatieplannen te verkiaren; dat de Bel gische regeering hem daarop tot „ridderi der Belgische Kroon" benoemde en dat men hem vervolgens te Hoey huldigde en een bronzen beeld aanbood". „Een zoo officieele huldiging van een daad die van landverraad niet ver meer verwijderd is zoo schreven wij toen van deze de coratie mogen wij beschouwen als een der ongegeneerdste uitingen, di£ de BeJ- gische regeering kon kiezen om haar gevoelens te luchten ten aanzien van den buurstaat." Aan de beteekenis dezer daad viel niet te twijfelen en wij spraken het vertrou- wen uit dat onze regeering aan de Ko ningin geen besluit ter teekening zou voor- leggen, daardoor aan het bedoelde heer schap dat in formeelen zin inderdaad nog Nederlander is, wordt veroorloofd open- lijk met het kenteeken zijner anti-nationale gezindheid te pronken. Het spijt ons thans te moeten constateeren, dat de Ne derlandsche regeering niet indachtig is geweest aan het woord van Buys, dat art. 67 der Grondwet is geschreven om „tegen verzwakking van het onderdanen- verbond te waken." De anti-nationale daad van den heer De Beaumont vinden wij na twee jaren nog precies even erg als toen. WAARSCHUWING. De burgemeester van Grootebroek waar- schuwt tegen het aanknoopen van handels- relatien met Wilbelmus Anthonius Venrooij, ook wel genoemd VenrooijDuin, wonende te Grootebroek. Hij tracht alle soorten goe- deren op zicht gezonden te krijgen, maar zendt ze niet terug en zendt geen betaling. Nadere inlichting geeft gaarne de burge meester van Grootebroek. DRANKBESTRIJDING MET EEN „ZWARTE L1JST". Te Purmerend is sedert geruimen tijd in de algemeene politieverordening een bijzon dere bepaling opgenomen tegen drankmis- bruik. Krachtens deze bepaling kunnen uit ver- gunningslokalen geweerd worden personen, die zich meermalen aan open'oare dronken- schap schuldig maakten. Zij komen dan op de z.g. „zwarte lijst", welke aan de cafe- houders wordt verstrekt, zoodat deze we- ten, welke personen zij niet in hun Iokaal mogen toelaten. Deze maatregel heeft de instemming der cafehouders en werkt zeer goed. Dit blijkt thans ook het rapport, hetwelk de chef van de politie over de werking van de nieuwe bepaling heeft uitgebraeht. Volgens het rap port is het drankmisbruik verminderd, het- geen voor een groot deel toegeschreven moet worden aan de werking van de „zwar- te lijst", waarvoor men bevreesd is, zooals herhaaldelijk aan de politie is gebleken. DE TUBANTIA. Gelijk bekend, is het stoomschip „Tu- bantia" 16 Maart 1916 bij het lichtschip Noord Hinder vergaan. De Nederlandsche en Duitsche regeeringen waren in 1917 o vereengekomen, om na den oorlog de zaak voor te leggen aan een internatio- nale enquete-commissie overeenkomstig de bepalingen van het Haagsche verdrag van 1907. Thans is deze regeiing tot stand gekomen. De enquete-commissie, vvelker taak zal zijn, de oorzaak van het vergaan van de „Tubantia" vast te steilen, bes;aat ujit 5 leden. De Zpitsersche regeering heeft zich bereid verklaard, den voorziU ter, die 'n jurist moet zijn, aan te wijzen, terwijl de beensche en de Zweedsche re geeringen bereid werden gevonden ieder 'n marine-officier als aid te benoemen. De beide andere landen worden respectievelijk doar de Nederlandsche en Duitsche regee ring aangewezen. be commissie zal in ben Haag z'tting hebben. HONGAARSCHE DANKBAARHE1D. Een Nederlandsch zakenman deed on- langs Boedapest aan en v/as bij zijn vertrek verplicht zich te gaan afinelden bij het vreemdelingen-bureau. Hij trof daar in een kleine localiteit circa 100 a 150 personen, welke zich evenals hij hadden af te melden. Daar hij er tegenop zag misschien een paar uur te moeten wachten, wendde hij zich tot een der aanwezige ambtenaren, maakte zich bekend als Hollander, en zeide haast te heb ben. Onmiddellijk stond deze ambtenaaar op, gebood stilte en zeide: „Dames en heeren, hier is een Hollander, een van die goede Hollanders, die zooveel voor onze arme kinderen gedaan hebben, hij zal alien voorgaan." Tot groote verwondering van den Neder lander was er niemand, die hiertegen eenig bezwaar opperde en maakte men onmiddel lijk plaats voor hem orn hem tot de verschil lende afdeelingen, waar hij zijn paspoort moest vertoonen, door te laten, terwijl de beambte met hem van tafeltje tot tafeltjt ging en zorgde, dat zijn paspoort onmiddel lijk in behandeling werd genomen, zoo zelfs, dat hij beambten, welke met een ander pas. poort bezig waren, hiermede deed uitschel- den. Binnen een paar minuten was hij met alle-formaliteiten gereed. Toen hij den amb- tenaar voor zijri bereidwilligheid damae, nam deze zijn hand in beide handen en be- tuigde hem nogmaals, dat het hem zulk een groot genoegen geweest was, om een Hol lander van dienst te hebben kunnen zijn geweest. DE TOESTAND. De Londensche vergadering van den Op- persten Raad heeft de ongewone procedure gevolgd van zich eerst te verstaan over de sancties, die tegen Duitschland zouden toe- gepast worden, indien het de financieele eischen van de geallieerden verwierp, en is pas daarna die eischen zelven gaan vast- stellen. Dit kwam omdat niet zoozeer over die sancties, zelven, als wel over de wijze waarop zij Duitschland aangezegd zouden worden, het felste verschii van meening tus schen Lloyd George en Briand bestond. Lloyd George kon moeilijk meer tornen aan het vroeger genomen besluit tot bezetting van het Roer-gebied, maar heeft gevochten om het ultimatum, dat naar hij hoopte die bezetting zou afwenden, en ook om het be- ginsel, dat de bezetting zou ophouden, zoo dra Duitschland bijdraaide. Men weet, schrijft de N. R. Crt., welke belangen er voor Engeland bij een bezetting van het Roergebied op het spel staan. De steen- koolcrisis heeft den wanhopigen toestand van de Engelsche mijnnijverheid biootge- legd. De Westminster Gazette sprak het Dinsdagavond open uit: „komt het tot een bezetting van het Roer-gebied (het Duitsche Lancashire en Yorkshire), dan moet dit on- zen belangen in het leven tasten en ver- moedelijk alle kansen die er nog zijn, om onzen buitenlandschen kolenhandel te her- stellen, vernietigen." Te Parijs erkent men, dat de strijd tusschen Lloyd George en Briand dikwijls een „tragisch karakter" heeft aangenomen, een enlcel Engelsch blad geeft toe, dat het verschii in den beginne zoo heftig was, dat de Fransche vertegenwoor- digers op het punt waren de onderhandelin- gen af te breken en naar Frankrijk te ver- trekken. Maar ook het langer bijeenblijven dan den verwachten tijd was een aanwijzing hoe moeilijk de eenstemmigheid rijpte. Tot op het laatste oogenblik kijken Engeland en Frankrijk elkaar op de vingers. Woens- dag bleef men nog bij elkaar, om den tekst van de vordering die de commissie van herstel aan Duitschland aan zal bieden, nauwkeurig te redigeeren. Zoo heet het al- thans. Want er zou, volgens de Times, een nieuw Duitsch voorstel losgekomen zijn en wel rechtstreeks aan de geallieerden, dus iets anders dan het voorstel, waarvan gis- teren sprake was en dat aan Washington gericht was. De Times verneemt, dat dit Dinsdag naar Parijs gezonden voorstel (net te laat mis schien voor een tijdige overhandiging aan de commissie van herstel, die Dinsdag op het punt stond om naar Londen te vertrek- ken) een toenadering is tot de aanneming van de besluiten van Parijs. Van Duitsch standpunt zouden deze laatste dan aanlok- kelijker moeten zijn dan de nieuwe Lon densche. Wat men Dinsdag ongeveer overeenge- komen was, was het volgende: De Duitsche schuld is 132 milliard gouden mark. Om haar te kwijten, zal Duitschland obligaties uitgeven, die een jaarlijksche betaling van 2 milliard gouden marken noodig zullen maken plus een soin gelijkstaande met 25 pCt. van de waarde van den Duitschen uit- voer, voorloopig geraamd op nog eens 1V2 milliard. Dit zou geen werkelijke heffing van die uitvoer zijn, maar alleen een waar- de-meter voor Duitschland's welvaart, vol gens de opvatting, dat Duitschland naar mate het meer uitvoert, ook meer betalen kan. Neemt de Duitsche uitvoer toe en le- veren de 25 pCt. van de waarde van dien uitvoer, meer op dan de geraamde l'/2 mil liard, dan zal dat meerdere gebruilct worden voor het vlottend maken van nieuwe obli gaties, tot alle schuldbekentenissen in om- loop zijn. Aanneming van deze eischen al leen is nog niet voldoende, Duitschland moet ook waarborgen verschaffen in den vorm van een verband op zijn in- en uit- gaande rechten. En dit punt, dat in de be- sluiten van Parijs ontbrak, zou een reden kunnen zijn, waarom Berlijn, nu weer nei- ging zou vertoonen omdie toch aan te nemen. Berlijn, moet men echter bedenken, be- teekent liier een regeering, in wier boezem een latente crisis heerscht en die niet zeker is van de houding van het pariement. En de geallieerden zijn de leden van het oor- logsverbond zonder hun machtigen mede- geassocieerde Amerika. De bondgenooten nebben, uit ongerustheid des gewetens over het oordeel, dat Amerika later over hun be- sluiien zou kunnen vellen, thans in alien vorm een uitnoodiging aan Washington ge richt om zich te,laten vertegenwoordigen in jlen oppersten raad, in den gezantenraad en iii de commissie van herstel. De dagen die gewonnen zijn, doordat Lloyd George zijn zin heeft gekregen met zijn ultimatum, kun nen nog menige veranclering en verrassing brengen. Een verrassing is al losgekomen. Gewa- pende Polen zijn op het bericht, dat de ge- aliieerde commissie op grond van de volks- stemming in Opper-Silezie aan den opnc sten raad heeft aanbevolen, aan Polen alleen de kreitsen Pless en Rybnik en een stuk van den lcieits Kattowitz toe te kennen, op den verjaardag van de Poolsche constitute in de kreitsen Kattowitz, Hindenburg, Beuthen, Pless, Rybnik, Grosstrehlitz en Gleivvitz met geweldplegingen en bezettingen begon- nen. Het is het stelscl, dat de Poolsche ge- ncraal Zeligowski bij de bezetting van Cen- traa'-Lithauen toepaste. Natuurlijk zat Kor- tanty er achter, die zijn lijii bedreigd ziet als de oppeiste raad volgens de aanbeveling van de commissie mocht handelen, maar Warsehau kan recht voor zich uit blijven kijken en behoeft van niets te weten. Aan Europa wordt alvast een illustrate gegeven van de Lalkanisatie, die de vredesregeliir in die strekert tot stand gebracht heeft. De geallieeide troepen zijn vrijwel overal tegen de rustverstorende komitadziji's scherp op- getieden, en dat de Fransche troepen daar bij niet achter zijn gebleven, wordt in de be- richten van Duitsche zijde erkend. STAKING VAN AMERIKANSCHE ZEELIEDEN. De leiders van de Amerikaansche zee- heden-vakbonden hebben Zatcrdagavond de staking geproclameerd. Men' bere- kende, dat hierdoor een half millioen werk- nemers tot staking worden gebrachi;. De zeelieden-vakfconden hebben een ge- zamenlijk ledental van 250.000 man. Van dezen waren echter door de slaote on zeevaartgebied 40 pci. toch al werkloos. Wordt er met .gevaren, dan komt ook de arbeid der bootwerkers tot een gedwengen stnstand, dat beteekent dan nog eens een kwart millioen werkloozen. Men weet da+ de reeders, in overleg met de regeeriu r en op het advies van den Sc'ieepvaart- raad een algemeene loonsverlagin°" met 5 pet had voorgesteld. De toestand in het scheepvaartbedrijt maakte dat o-ebie- deno noodzakelijk. DUITSCHE WAREN ALS NEDER- r> landsche fabrikaten. De justiiie te Brussel heeft een onder- zpek mgesteld naar het beheer van het Comptoir Industriel Beige. Tegen den di- recteur Gille is een aanldacht ingediend wegens fraude. Bij het onderzoek is geble- ken, dat de instelling feitelijk een° han- delsagentschap is van een. groote metaal- fabriek in Keulen en ten doel had Duit sche machines in Belgie te verkoopen. De dnectie bestaat uit twee Belgen en een Nederlander. Volgens de Belgische bladen waren maatregelen genomen om de Duitsche waren als Nederlandsche fa- orikaten te doen voorkomen, om zco- doende de wet op de 50 pet. op den Duitschen mvoer te ontduiken De justitie heeft thans op de faeziti no-en van het Comptojr Indusiriel Beige met name het bankdiseonto van 500.000 francs beslag gelegd. CARTHAGO MOET WORDEN VERWOEST. Schcrp neemt Louis Forest in zijn „Pro- pos d'un Parisien" in den „Matin'' de te- gemoctkomende houding van Engeland tenop7ichte van Duitschland onder de loep het gevolg van het drijven van momen- teel geintereseerde mac'ntige bankiers, zoo als hij opmerkt. En dan haalt hij met vreugde de woor- den aan van een vooraanstaand Engelsch man, die er niet zoo overdacht en die rond- uit verklaarde, dat er in Europa geen plaats is voor twee zulke industrieel-sterke Ian- den als Engeland en Duitschland. „Wij hebben nu eenige gelegenhaid gehad om ons te herstellen door den meest te duch- ten concurrent te vernietigen. Maar on ze kooplui hebben de voorkeur eraan gege ven om met hem handel te gaSn drijven. Maar waarom hebben wij dan den oorlog gevoerd?" Forest en zijn Engelsche vriend zijn het er dan ook over eens, dat het veel verstandiger zou zijn het voor- beeld van Rome te volgen, dat besioot eenvoudig het gevaarlijke Carthago te ver nietigen. VEREENIGDE STATEN. Het antwoord aan Duitschland. Uit New York wordt gemeld: Hoewel de handelwijze van Hughes, opperviakkig be- schouwd, voor de geallieerden gunscig is, neemt men in sommige kringen te Was hington toch aan, dat hij eenige gunstige bepalingen voor Duitschland zal door- zetten. De meeste hoofdartikeien zijn vrij critisch tegenover de geallieerden. Dd New Vorkscne „Q!obe" zegt b.v., dat Frankrijk door een Napoleonkoorts is be- vangen. DE DUITSCHE GOUD-RESERVE. Een besluit van den Rijksdag. De Rijksdag heeft in derde lezing een wetsontwerp aangenomen nop ens de ver- volging van oorlogsmisdadigers. 1 evens werd een wetsontwerp aange nomen betreffende een wijziging van de bankwet. Hierbij werd een voorstel van den afgevaardigde Riesser (Duitsche volks- pai'tij; aangenomen, waarbij de regeering wordt urtgenoodigd, den eisch nopens de uitlevering van den goudvoorraad onvoor- waardelijk van de hand te wijzen. renslotte werden eenige voorstellen ver worpen, die de opheffing van den staat van beieg in Midden-Duicschiand, Ham burg enz. beoogden;. ZIJN EDEL ACHTBARE. Het nieuw gekozen Amsterdamsche raadslicl De Gelder, beter bekend onder den naam „Had-je-me-maar" heeft, zooals ge meld, den 1-Meidag op zijn wijze gevierd. In den middag zoo vertelt het Handbl. nader liet hij zich in 'n open rijtuig langs den Meistoet der S. D. A. P. rijden en tracht- e uen optocht in den war te sturen hetgeen niet gelukte. De excursie werd voortgezet naar de Weesperzijde waar de heer „Had-je-me- maar" zich aldus gedroeg, dat de politie he, om 5 uur geraden vend, den grijsaard, die, als naar gewoonte, rijkelijk aan Bacchus had geofferd, gedurende een aantal uren in net posthuis vVeesperzijde op te bergen. Tegen middernacht werd De Gelder naar het bureau Singel gebracht om er een dag- vaarding in ontvangst te nemen. f.ici dat papier in de hand kon hij zich naar zijn domicilie begeven. Want, zooals de heer De Gelder met gepasten trots ver- k aarde, heeft hij thans zijn vaste woon- plaats op de tweede etage van het perceel Nieuwe Brugsteeg 9. DE ZON ALS BRANDSTICHTER. 1 e Leiden is op eigenaardige wijze oranci ontsfaan. In de slaapkamer vfln een dei ingezetenen n.l. stond een met water gevu,de karaf in de zon. Dit water heeft ais lens dienst gedaan. Het brandpunf tier aldus door het water opgevangen zon- ■iesi.ralen viel ju st op een kan van eel uloid we.ke tenslotte daardoor in brand geraak- te. Het begin van brand, aldus ontstaan, Kon geuikkig spoedig worden gebuscht. Aanvanlcelijk verkeerde men in het duis- cer, hoe de brand kon zijn ontstaan, daar nooit vuur op de kamer gebezigd werd, doch de oewoner kwam later tot de con- crusie, dat de zon op de bovenaangeduide wijze de daderes was. AUTO-ONGEVAL. re Muiden kwam een bejaard heer met zijn auto naar Naarden. Ongeveer ter hoogte van de Stolp sprong een veulen dat voor de stoomtram schrok, voor de auto., De chauffeur wendde het stuur- daardoor reed de auto te water. De heer yerd hcht gewond; een meisje van 11 jaar geraakte bewusteloos. Te Muiden ge- iukte net de levensgeesten weer op te wekken. 1 EEN CURiEUZE RECHTZAAK. i ,a Bourdin, pastoor te Marseille- les-Aubigny had in zijn kerk een herinne- ringsplaat doen aanbrengen met de na- men van de jonge leden der gemeqnte die in den oorlog gevallen waren en daar- onder de vermaning: „Bid voor hen." J"e"de vader va.n een der gevallen on - g, at deze Vcrma iiit op den s een voor- xwarn onder den naam van zijn zoon, daag- de Inj den abt voor de rechtbank van San- cerre en verzocht als deelnemer in het riaf n' gedenksteen deed plaatsen, dat de naam van zijn zoon van den herin- nermgsplaat verwijderd zou worden, om- dat de opmerking omtrent het bidden in strijd was met zijn vrijheid van geweten. stelde den vader evenwel hi; .on,gel'-ik °P g'"ond> dat, otschoon hij in de kosten van den steen had bijet- cragen hij wist, dat de steen bestemd was om m de kerk te worden geplaatst De ulanh£;n£ ^.venvyel in hooger beroep en het hot beshste thans, dat de gedenkplaat beschouwd moet worden als in strijd te zijn met s mans gewetensvrijheid en dat daarom de naam van zijn zoon er van verwijderd zal worden. Doch het hof besliste verder, dat de va- y°or z'jn rekening een nieuwe gedenk- o-Lh i'n kerk moet laten aanbrengen geheel geujk aan de vorige, doch waarop dft t"1 rf T l°°? voorkomt en it is, zegt de imts"-ecrrespondent, mis schien geen onbillijke belasting, die deze man \wr de verdediging van zijn gewe tensvrijheid betalen moet. VAIf De Burgemeester van TER NEUZEN inaakt bekend, dat de Minister van Oorlog op verzoek van den Minister van Arbeid in verband met het groote te- kort aan gescboolde bouwvakarbeiders, bereid is, aan tirnmerlieden, metselaars, stukadoors, bouwkundige opzichters en teekenaars die behooren tot bet eerste gedeelte der lichting van 1921, uitstel van eerste oefening te geven. De dienstpliehtigen die voor dit uitstel in aan- rnerking wilbn koinen, moeten zich, zoodra het tijdstip vastgesteld is waarop zij bij de militie moeten worden ingelijfd, met een daartoe strekkend verzoek vergezeld van een werkgeversverklaring dat zij als timmerman, metselaar of stueadoor in het bouwvak werkzaain zijn rechtstreeks wenden tot den Minister van Oorlog. Ter Neuzen, den 4 Mei 1921. De Burgemeester voornoemd, J. IIUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vestigen de aandaeht op de volgende bevoegdheden, aan de Huurcommissie toegekend bij de lluuraan- zeggingswet. De Huurcommissie is bevoegd een woning, in wel- ker werkelijke bewoning niet op ernstige wijze is voorzien, te verhuren. Vooraf moet zij, mettoestemming van Burge meester en Wethouders, dengeen, die als eigenaar, zakelijk gerechtigde, huurder of bruikleener de be schikking over het gebruik dier woning heeft, aan- zeggen, om naar genoegen der Huurcommissie in de bewoning te voorzien en aan de Huurcommissie kennis te geven van den muatregel waardoor bij meent daaraan te hebben voldaan. De Huurcommissie stelt daarvoor een termijn van ten minste een maand, die telkens met ten hoogste een maand kan worden verlengd. Is aan de aanzegging niet naar genoegen der Huurcommissie voldaan, dan kan zij de woning namens den rechthebbende verhuren. Van de aanzegging is binnen veertien dagen be- roep toegelaten op den kantonrechter. Wanneer de Huurcommissie een woning wil ver huren, doet zij aan de woning aanplakken of aan- slaan een mededeeling, dat zij tot verhuring be voegd is. Bij verhnur door de Huurcommissie zijn hande- lingen na 12 Fehruari 1920, waarbij over het gebruik der woning is beschikt, krachteloos tegenover dengeen, aan wien de woning door de Huurcommissie is ver- huurd. De Huurcommissie kan aan den huurder een be- velschrift afgeven, houdende, dat de woning tot zijn beschikking moet worden gesteld, hetwelk zoo noodig aan een deurwaarder ter uitvoering kan worden gegeven. De wet geldt voor ieder perceel met een of meer woonvertrekken, zoomede voor ieder als woning mgericht gedeelte van een pcrceel. De wet is echter niet van toepassing ten aanzien van a. woningen, over welker gebruik publiekrechter- lijke lichamen de beschikking hebben; b. woningen, behoorende bij bouw- of weilanden, kweekerijen, teellauden en dergelijke landerijen; c. woningen, welker bouw is aangevangen na 12 Februari 1920. Ter Neuzen, 28 April 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. HUIZINGA. De Secretaris, B. I. ZONNEVIJLLE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 5