Ingezonden Mededeelingen. SCHEEPVAARTBEYVEGING. 27 Aprjil. Fransche sch. Lerrier, 310 M3., fos- taat, van Gent naar St. Brieux. Fransch s.s. Phryne, 81SQ M3., ledig, van St. Nazaire voor Gent. Eng. s.s. Robrix, 890 M3., steenkoten, van Gent naar Ipswich. Eng. s.s. King Fisher, 818 M3., stuk- goed, van Gent naar Londen. Eng. s.s. Irvvell, 2944 M3t, stukgoed, van Gent naar Goole. 28 April: Fransch sjs. Charles le Borgne, 2886 M3., ledig, van St. Malo voor Gent. Eng. s.s. Artificer, 1091 M3., ledig, van Lowestoft voor Gent. Ned. s.s. Zwijndrecht, 3811 M3., ertsi van Pomaron voor Gent, Fransch s.s. Chaudronnier, 3013 M3.,' steenkolen, van Gent naar Duinkerken. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3.r stukgjoed, van Londen voor Gent. Fransch s.s. Saint Brieux, 1305 M3., ledig, van Southampton voor Gent. Fransch s.s. Sarrebourg, 5768 M3., le dig, van Bordeaux voor Gent. Fransch s.s. Saint Marc, 6365 M3.<isteen- kolen, van Gent naar Bordeaux. 29 April. Eng. s.s. Bortwick, 3182 M3„ stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Max Pemberton, 944 M3., ledig, van Gent naar Noordzee. Eng. zeilsch. Venta, 248 M3„ ledig, van Antwerpen voor Gent. Noorsch s.s. Lilian, 842 M3., fosfaat, van Gent naar Southampton. Fransch s.s. Nantes, 7693 M3„ ledig, van Bordeaux voor Gent. Eng. s.s. Rosie, 326 M3., ledig, van Lo westoft voor Gent. Eng. s.s. Knowl Grove, 1047 M3., steen kolen van Gent naar Ipswich. 30 April. Eng. s.s. Artificer, 1091 M3.r steenkolen, van Gent naar Yarmouth. Fransch s.s. Radium, 3552 M3., ledig, van Rouaan voor Gent. Zweedsch s.s. Sverker, 1085 M3., hout, van Christiansund voor Gent. Fransch s.s. Charles le Borgne, 2886 M3., steenkolen, van Gent naar St. Scrvan. Eng. s.s. Borthwick 3182 M3., stukgoed, van Gent naar Leith. Duitsch s.s. Castor, 1470 M3., steenen, van Frederikshald voor Gent. Eng. s.s. Hodder, 2877 M3., stukgoed, van Duinkerken voor Gent. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Mei Eng. s.s. Kyle Firth, 1274 M3., ledig, van Duinkerken voor Gent* Duitsch fregat Nereus, 5*48 M3.^ sal- peter, van Taltal voor Gent. Spaansch s.s. Ramon, 6537 Mi, fos- taat, van Tunis voor Gent. Eng. s.s. Rosie, 326 M3., steenkolen^ van Gent naar Ipswich. Fransch s.s. Saint Brieux, 1305 M3^ steenkolen, van Gent naar Gr. Yarmouth. Eng. s.s, Jabiru, 4820 M3.> stukgoed,, van Manchester voor Gent. Eng. s.s. King Fisher, 818 M3., stuk goed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Stanley Weyman, 816 M3., le dig, van Hull voor Gent. Fransch s.s. Ledcorff, 1883 M3., ledig, van Lorient voor Gent. Van 27 April tot 1 Mei zijn Iangs de Middensluis alhier 90 binnenvaartuigen cp- en 81 atgeschut; langs de Westsluis 14 op- en 37 atgeschut. Tat in den aigemeenen maatregel van bestuur, bedoeld in artikel 1 der Arehiefwet, 1918, Staatsblad no. 378, de volgende bepalingen: a. Voor den aanvang van het onderzoek vermeldt de bezoeker op de daarvoor vastge- 3telde wijze zijn naam, woonplaats, kwalit en het doel van zijne nasporingen; b. in het daarvoor bestemde lokaal wordt hem gelegenheid gegeven om, onder toezicht van een daarvoor aangewezen ambtenaar, in- sage te nemen van de door hem aangevraagde of voor zijn doel hem aanbevolen stukken. Hi; naag daaruit afschrijven, afteekenen en extra- heeren wat hem goeddunkt; e. De bezoeker mag in de door hem geraad- pleegde stukken geene aanteekeningen maken, teekens plaatsen of vouwen leggen. Hij moer, nauwlettend zorg dragen, dat de volgorde der losse stukken bewaard blijft. Het calqueeren of doortrekken is hem verboden, tenzij hij daartoe vergunning van den Seeretaris heefc gekregen; d. Indien blijkt, dat de bezoeker tegen h> in dit artikel bepaalde gehandeld heeft of cp andere wijze schade toebrengt of dreigt toe te brengen aan de stukken, kan hem door den Seeretaris, behoudens beroep op Burgemeester en Wethouders, de gelegenheid tot verder on derzoek worden ontzegd, onverminderd zijne verplichtingen om ingeval van aangebrachte sefcade eene door den Seeretaris en in hooger beroep door Burgemeester en Wethouders vast te stellen verg-oeding te betalen. Daze bepalingen gelden niet voor de book- en. plaatwerken uit de bij de gemeentelijke ar- ehiefbewaarplaats behoorende archiefbibilo- thoek. Artikel 8. Aan een ieder, die tot nasporin gen in de archieven en verzamelingen is toe- gvdaten, staat het vrij om het door of voor hen afgeschrevene in druk uit te geven, mits aieh onderwerpt aan de volgende bepalingen: a. dat hij zich verantwoordelijk stelt voor hat door hem uitgegevene; fe. dat hij een exemplaar van de door hem beaorgde al'drukken of van het werk, waarin afdrukken voorkomen, aan de gemeente aehenkt; c. dat het recht om het door hem uitgege vene opnieuw te doen uitgeven, zoowel voor de gemeente als voor anderen onverkort blijft. Voor de in artikel 1 onder d bedoelde ar chieven en voor de in de laatste alinea van dat artikel bedoelde verzamelingen gelden boven- dfon de bepalingen, bij de bewaargeving of soAenking gesteid. Artikel 9. Voor het vervaarigen of doen verrvaardigen van photografische of andere reproduction en het uitgeven daarvan is ver gunning noodig van den Seeretaris, van wiens beslissing beroepop Burgemeester en \Vc:- hooders openstaat. Voor het uitgeven van de, met inachtneming van het in artikel 7 omtrent het calqueeren of doortrekken bepaalde, gecopieerde teeke- mng-en of kaarten gelden dezelfde bepalingen als in artikel 8 omtrent afschriften zijn vast gesteld. Artikel 10. Aan verzoeken van particulie- reu om te hunnen behoeve van ambtswege na sporingen in. de archieven en verzamelingen te dben, wordt door den Seeretaris voldaan. wan- Beer naar zijn oordeel de dienst zulks toelaat. Voor nasporingen, die niet geacht kunnen ■wo/den van algemeen belang te zijn, en voor aiachriften of uittreksels uit de archieven en verzamelingen worde van den aanvrager leges geheven volgens een door den gemeenteraad vast te stellen tarief, welk tarief ook voor na sporingen, buiten bureautijd gedaan en voor aif«chnften en uittreksels buiten bureautijd vervaardigd, niet mag worden ovorchreden. Artikel 11. Ten behoeve van de gemeente- administratie kunnen archiefstukken. die jon- gew zijn dan het 31e jaar voor dat van den loopenden dienst, aan de vevschillende ge- meente-bureaux worden uitgeleend. Artikel 12. Zij, die overeenkomstig de be palingen, vervat in den aigemeenen maatregel van bestuur, bedoeld in artikel 1 der Arehief wet 1918, Staatsblad no. 378, stukken tijdelijk in bewaring ontvangen, zijn voor de onge- schonden bewaring der stukken verantwoorde lijk. De gebruikers ervan zijn onderwoipen aan al de bepalingen, die in dit regiement ten opzichte van het gebruik der archieven en ver zamelingen zijn vastgesteld, voor zoover die op hen kunnen worden toegepast. Met de bepalin gen worden zij in kennis gesteid door middel van een desbetreffend uittreksel. dat tegelijk met de stukken wordt toegezonden. Artikel 13. Boek- en plaatwerken uit de b: de gemeentelijke archiefbewaarplaats behoo rende ai-chiebibliotheek kunnen, voor zoo- vet- de dienst zulks toelaat en zij naar het oordeel van den Seeretaris niet tot tie zeld- zanae behooren, worden uitgeleend. De* Seere taris is echter bevoegd, om, zoo hem dat wen- sehelijk voorkomt, van den leener borgstelliug te vragen. Ten opzichte van het gebruik daar van gelden dezelfde bepalingen als in artikel 7 zijn vastgesteld. De handschriften der archiefbibliotheek wor sen, wat uitleening betreft, geheel met archief- sxakken gelijkgesteld. Artikel 14. De uitleening, bedoeld in de ar- tokelen 1113 van dit regiement, geschiedt slechts voor een bepaalden, ook op het bewijs van ontvangst te vermelden termijn. Op schrif- t.k-lijke aanvrage van den belanghebbende kan doze termijn echter verlengd worden. Artikl 15. Op aanvrage van den Seeretaris kunnen stukken, behoorende tot andere bin- nenlandsche of buitenlandsche archieven of bi- l:otheken, tijdelijk in bewaring worden ge- nomen. De gebruikers zijn, behaive aan de bij- ndere voorschriften geldende voor de betrok- ken archieven en bibliotheken, onderwoipen f. an al de bepalingen, die in dit i-eglement voor tet gebruik van de archieven en verzamelin gen zijn vastgesteld. Artikel 16. In de lokalen, voor de bewaring van archiefstukken bestemd, mogen geen licht mtbrandbare stoffen en vochten grbruikt of bewaard worden. Aldaar en in de andere voor den arehiefdienst bestemde lokalen mag geen open vuur aanwezig zijn en mag niet worden - c rookt. In de lokalen, voor den archiefdienst be- rtemd, moeten steeds reddings- en brand- f luschm iddelen aanwezig zijn. De VOORZITTER geeft te kennen, dat deze i-erordening wordt ingediend met het oog op nieuwe wettelijke bepalingen daaromtrent. De verordening wordt met algemeene stem- men vastgesteld. 13. Voorstel Burgemeester en Wethouders toeslag op pensioen aan den oud-ge- meenteambtenaar D. R. d'Hondt. Het in onze handen gestelde adres van D. R. d'Hondt, opgenomen in de notulen der zitting van 10 Maart 1.1., heeft ons aanleiding gegeven U voor te stellen de aan hem bij raadsbesluit van 14 Februari 1919 toegekende toeslag ad J125 te verhoogen tot /200. Belanghebbende zal alsdan een inkomen hebben waarvan hij op zijn ouden dag behoor- n>k zal kunnen rondkomen. De Y OORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders voorstellen de toe- lage voor dezen oud-gemeenteambtenaar te ver hoogen met 75 opdat hij dat alles bijeen f 500 geniet en zij meenen, dat hij dan bij zijn kin- deren fatsoenlijk en zonder zorgen leven kan; zij behoeven toch ook niet aan hem te verdie- nen, d'Hondt heeft altijd de gemeente trouw gediend voor een klein salaris. >me }le^T MAUSER misgunt aan den heer (t Hont met die f 75, maar meent, dat dit toch niet de aangewezen weg is om die zaak op te lessen. Hij heeft toch altijd geweten, dat hij een baantje bij de gemeente had waarvan hij niet kon leven en dat hij dit dus nog minder zou kunnen doen van het pensioen. Hij vindt, dit voorstel onbillijk tegenover anderen, die ook in dezelfde omstandigheden kunnen komen te verkeeren. De gemeentebode b.v. geniet ook een tractement waarvan hij eigenlijk niet kan rondkomen. De VOORITTER meent, dat er een groot verschil is; de man heeft de gemeente vele jaren voor een klein tractement gediend en kon er de laatste jaren wegens zijn werkzaamhe- den ook niets meer bij verdienen; pas de laat ste jaren zijn de loonen voor alle ambtenaren hooger geworden. In dien vroegeren tijd heeft d'Hondt de gemeente Zaamslag als ambtenaar veel voordeel bezorgt. Voor er hier eiectrisch licht was hadden we een gazolineverlichting waarover iedereen verrukt was en dit was te danken aan de goede zorgen van d'Hondt. Burgemeester en Wethouders achten alle re- den aanwezig om die verdiensten te erkennen door hun voorstel, de man kan dan fatsoenlijk rond komen. Een groot aantal jaren zal de gemeente die uitgaaf niet behoeven te doen. Er zijn ook wel andere ambtenaren die in on- geveer gelijke omstandigheden kunnen komen, maar die zijn van den laatsten tijd en hebben niet tegen die uiterst lage, doch voor een hoo- gere jaarvvedde de gemeente gediend, waar- door hun pensioengrondslag ook hooger is. Spreker meent, dat de raad, door het voor stel aan te nemen, de eer der gemeente hoog houden zal. De heer KAIJSER herhaalt, het bedrag niet aan den oud-ambtenaar te willen onitrekken, maar alleen de aandacht te hebben gevestigd op eene billijkheid die door die toekenning zou kunnen ontstaan, aangezien er wel meerderen zijn, die later van hun pensioen niet zullen kunnen rondkomen. De VOORZITTER meent, dat de heer Kaij- ser op nog in functie zijnde ambtenaren doelt. Hij dient zich thans aan het aanhangige voor stel te houden. Wat later gebeuren zal weet spreker niet, maar er is volstrekt geen be- zwaar, als zich later meerdere zulke gevallen mochten voordoen, ook maatregelen te nemen. De heer DE JONGE vindt het een prachtig voorstel van Burgemeester en Wethouders. Het betreft bier een der beste en trouwste ge- meenteambtenaren die hij heeft gekend, die de gemeente indertijd veel voordeel heeft be- zorgd; als men voor het onderhouden van die gazolinelampen een bepaald deskundige had moeten benoemen, zou men heel wat meer heb- moeten uitgeven en de heer d'Hondt heeft dat werk steeds tot ieders tevredenheid verricht. Hij werd toen veel te min betaald en het Is netjes van Burgemeester en Wethouders, dat ze daarmede thans rekening houden. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. i i. Voorstel Burgemeester en Wethouders wijziging insiructie hulp-machinist eiec- trische centrale. Het in de vergadei-ing van 10 Maart 1.1. be- handelde met betrekking tot oproeping van een administrateur der electrische centrale heeft ons aanleiding gegeven andermaal in overleg te treden met de G. E. B.-commissie. Burgemeester en Wethouders stellen naar aanleiding daarvan voor: a. met ingang van 1 Juli a.s. den hulp- machinist te belasten met het opnemeri der meters en het innen der gelden wegens .-troom- verbruik enz. en zijn jaarwedde met ingang van dien datum te brengen van f 600 op 800; b. sollicitanten op te roepen naar de va- cante betrekking van administrateur op eene bezoldiging van 150 met de verplichting tot het stellen van een zekerheid van 2000. De VOORZITTER deelt mede, dat aanvan- kelijk in de G. E. B.-cominissfe was besproken om voor beide functies een sollicitant op te roepen voor f 400 jaarwedde, maar later zijn Burgemeester en Wethouders door opmerkin- gen van verschillencle personen tot de overtui- ging gekomen, dat het gemakkelijker zou zijn om den hulpmachinist te belasten met het op- nemen der meters en het innen der gelden en dan voor de boekhouding afzonderlijk iemand op te roepen, daar er naar het schijnt wel iief- hebbers waren om de boekhouding te doen, die echter geen zin hadden de meters op te nemen en het geld op te lialen. De heer SCHEELE meende, dat in de ver- gadering van de G. E. B.-commissie was be- sloten, dat aan den eersten machinist op te dragen en dat die dat had aanvaard. De Y OORZITTER deelt mede, dat er later nog eene vergadering der G. E. B.-commissie is gehouden en dat daarin is meegedeeld, dat de eerste machinist dat werk niet meer kon doen, in verband met de invoering van den 8urendag. Toen is besloten voor beide functies 1 persoon op te roepen voor f400 'sjaars, doch zooals is meegedeeld, zijn Burgemeester en Wethouders, wegens gehoorde bezwaren daaivan weer afgeweken. De heer SCHEELE: Is 150 jaarwedde voor een boekhouder wel voldoende. De VOORZITTER: Zijn werk zal dan zoo groot niet zijn, het wordt hem thuis gebracht. De heer SCHEELE: Maar hij moet toch f 2000 borgtocht storten. Misschien kan hij zich daarvoor verzekeren. De SLCRETARIS: Dan moet hij lid worden van de betrokken vereeniging en dit kost per jaar f 12 contributie, benevens de premie. De heer SCHEELE acht dit een zwaren waarborg. De VOORZIITER: Maar wjj moeten ge- deut zijn. in sommig-e maanden komt er meer dan f 1000 binnen. De heer VAN HOEVE acht de verdeeiing. f 200 voor het ophalen van het geld en f 150 voor den administrateur, niet goed. De admi nistrateur draagt toch de verantwoording, die moet voor het geld zorgen. Hij meent, dat de verdeeiing andersom zou moeten zijn. De VOORZITTER: Met het ophalen van het geld kan een dag of acht gemoeid zijn, maar het aanteekenen van de ontvangst van het bedrag enz. kan misschien op een half uurtje geschieden. Men moet voor boekhouden iemand hebben die daarvan op de hoogte is, maar zulke lui zijn niet altijd genegen ook nog geld op te gaan halen bij de menschen. De heer DE FEIJTERAan het ophalen van het geld en de meters nazien is zeker meer werk. De heer SCHEELE: De boekhouder zou naar het mij voorkomt de G. E. B.-commissie aks seeretaris behooren bij te staan. De heer KOOPMAN: Er wordt nu voorge- steld, om er den hulpmachinist een baantje van 200 bij te geven, maar is het bekend of de man het doen zal? De VOORZITTER: Ik heb nog een conferen ce met hem gehad en hij had g-roote bezwa ren. 7 en slotte heeft hij het echter voorloopig aa genomen. Tijd geeft raad. Naar niijn idee was hij wel wat te verlegen er voor. In elk geval doet hij het nu voorloopig, maar als ik hem niet het een en ander onder het oog ge bracht had, was hij er liever van af gezien. De heer KOOPMAN kan niet begrijpen, dat de hulpmachinist daar huiverig voor behoort te zd.jn, maar vindt het jammer, dat men nu weer al beginnen moet met iemand die het lie ver niet doet, dus in zeker opzicht met onwii- ligheid. Het spijt hem wel, dat van het oor- spronkelijk plan de G. E. B.-commissie is af geweken. Het zal dan f 50 goedkooper komen, maar hij weet niet, of we daarom wel zooveel beter af zullen zijn. Nu komen er 2 functio- narisaen en is de bezoldiging voor ieder niet veel. Worden er fouten gemaakt, dan kunnen ze het op elkaar steken. Hij zou het werk den hulpmachinist voor niet langer dan 3 maanden widen opdragen. en het dan ook aan den administrateur op dragen, dan kunnen we eens zien, hoe het loopt. De heer SCHEELE wijsl er op, dat de onder-machinist altijd klaagde, dat hij te wei- nig tractement had, door het voorstel van Bur- 1 gemeaster en Wethouders komt het van f 600 op 800 en hij acht dit nog zoo kwaad niet. Als het niet zou gaan, kan men later nog al tijd zien, De VOORZITTER: Als het niet gaat, kan het later altijd nog samengevoegd worden met de functie van boekhouder. De heer KOOPMAN wenscht voor iedere functie een aparte instructie en wenscht dan ook de jaarwedde gescheiden te houden, da: de hulpmachinist uitsluitend die 200 meer krijgt voor meteropueming en geld ophalen. Hij zou willen hebben dat die dat iederen avond afdroeg. De VOORZITTER vindt dat laatste wel wat te onislachtig. De heer DE KOEIJER zou in elk geval de jaarwedde ook gescheiden willen houden, want als die niet slaagt en de hulpmachinist neemt geen meters op enz., vervallen ook die f 20' weer. De VOORZITTER acht daar veel voor te zeggen. De VOORZITTER oppert het denkbeeld een tweeledige oproeping van sollicitanten te doen, voor beide functies en voor de functies afzon derlijk. De heer KOOPMAN voeit daar wel iets voor, dan kan men later altijd nog zien, wie er komen. De heer SCHEELE denkf, dat de jaarwedde wel hooger zal moeten, als men de functies gescheiden houdt. De heer VISSER: Dan kunnen we het niet geven. De heeren DE JONGE- en VINKE: Daar geeft de hulpmachinist niet om. De VOORZITTER zou het maar 't beste achten, als het meters opnemen en geld op halen werd gegeven aan den hulpmachinist, waardoor diens tractement met f200 verhoogd, doet de raad dat niet, dan kan men binnen- kort naar hij vreest een aanvraag om ontslag verwachten. Als Haak dat geld ophalen eens een paar malen gedaan heeft, zal hem dit naar spreker meent wel meevailen en dan is het ook gemakkelijker om een boekhouder te krijgen. De heer KAIJSER zou toch gaarne de re- den kennen, die Haak tegen dat geldophalen heeft; kan de Voorzitter dat geheim dan niet mededeelen, als het noodig is in besloten vergadering De VOORZITTER verklaart zich daartoe bereid. Hij zal dit dan straks'doen. In verband hiermede wordt de behandeling van dit punt geschorst. 15. Aanvraag van de vereeniging tot be- vordering van Gereformeerd Schooi- onderwijs om gelden voor den verbouw schoolgebouw. Ingekomen is het navolgende verzoek: Het bestuur van de Vereeniging tot bevor- dering- van Gereformeerd lager schoolonderwijs, gevestigd te Zaamslag, welkerechtspersoonlijk- heid bezit krachtens de wet van 22 April 1855, Staatsblad No. 32 en wier statuten zijn goed- gekeurd bij Koninklijk besluit van 16 April 1909, no. 07, heeft de eer Uw college mede. te deelen, dat deze vereeniging heeft besloten tot uitbreiding en verandering der inrichting van de bijzondere lagere school te Othene in deze gemeente. Overeenkomstig- artikel 72 der Lager-Onder- wijswet van 1920 en met overieg-ging van de volgens artikel 73 dier wet vereischte stukken verzoekt voomoemd bestuur Uw college de voor deze uitbreiding en verandering overeen komstig art. 74 der genoemde wet benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken. De overeenkomstig het tweede lid van arti kel 72 der genoemde wet vereischte voorloo- pige raming van kosten gaat mede hierbij. Naar aanleiding waarvan Burgemeester en Wethouders voor stellen te nemen het navol gende besluit: De Raad der gemeente Zaamslag, oyerwegende, dat het bestuur van de ver eeniging tot bevordering van Gereformeerd Schoolonderwijs te Zaamslag bij schrijvcn van 19 Maart j.l. ingevolge art. 72 der Lager-On- derwijswet 1920 heeft aangevraagd gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen tot den verbouw der bijzondere lagere school te Othene; dat aan de in art. 73 der Lager-Onderwijs- wet 1920 omschreven vereischten is voldaan: dat zich niet voordoet een der gevallen, be doeld in art. 75, derde en vTerde lid, diei wet; BESLUIT hc-t verzoek in te willigen. De heer SCHEELE vraagt, hoe groot de raming der kosten is. De VOORZITTER deelt mede, dat deze f 10.686 bedraagt. De raad is gedwongen om die subsidie toe te staan. Het is de bedoeling van het school- bestuur er een lokaal bij te houweri. De heer VINKE: Hoeveel lokalen zijn er nu. De VOORRZITTER: Tot hiertoe was er maar 1, ja, daar moet men z'n petje voor af- nemen, dat het hoofd der school, met alle klassen in een lokaal bijeen, toch goed onder- wijs wist te geven, De heer KAIJSER: Zijn die uitgaven alle noodig voor het bijbouwen van dat eene lo kaal Ik heb gehoord, dat de voorgevel er uit gaat en de ingang dan. komt in den zijgevel van het nieuwe lokaal. Tie OORZITTER: Die bespvekingen doen toch niets ter zake, want we hebben er niets over te belasten. De heer Ai\ HOEY E: Err moet een lokaal naast h.et bestaande worden g'ebouwd en het bestaande moet worden veranderd. De heer KAIJSER weet niet of hij het goed voor heeft, maar meent gehoord te hebben, dat de Minister geen geld meer voor het bou- wen van seholen beschikbaar stelt. Dit is be kend gemaakt naar aanleiding van aanvraag om subsidie voor scholenbouw. Maar als het rijk nu geen geld meer disponibel stelt moet de gemeente dat dan toch doen? De SECRETARIS, daartoe door den Voorzit ter uitgenoodigd, deelt mede, dat die mede- deeling van den Minister iets anders bedoelde. Vroeger werd er volgens art. 53 der lager on- derwijswet, eene bij andere subsidie toegekend aan gemeenten die in verband met de uit gaven voor het onderwijs niet bij machte wa ren hunne begrooting kloppend te krijgen. De heer SCHEELE meent, dat er ook leer- lingen uit Ter Neuzen ter school gaan De VOORZITTER: Dat is zoo, die gemeente krijgt later, als de volledige kosten bekend zijn, eene rekening thuis hoeveel zij, in ver band met het aantal leerlingen uit die ge meente, in de kosten moet bijdragen. In die rekening wordt dan ook de thans te verleenen subsidie verrekend; de gemeente Zaamslag is voor de ge-heele zaak echter aan- sprakeiijk overeenkomstig de wet. 16. Vaststelling- koluer der schoolgelden. Het kohier der schoolgelden voor het open- baar lager onderwijs wordt met algemeene Stemmen vastgesteld op een bedrag van 490,20. 17. Onveiligheid van den duiker te Othene. De VOORZITTER deelt mede, dat er thans is ingekomen een zehrijveh van den Margure- thapolder, betreffende het maken van een hei- ning bij den opril aan den duiker te Othene. Hij zou die brief gaame in deze vergadering willen behandelen met het oog op de in de eerstvolgende weken komende polderverga- deringen. De raad stemt er in toe, dit punt nog te behandelen. De VOORZITTER deelt nu mede, dat Bur gemeester en Wethouders hebben besproken, het plaatsen van een heining bij den duiker. De kosten daarvan zouden zijn f 223. Mis schien zou zulks thans al iets goedkooper ko men. Spreker heeft er met den dijkgraaf van den Margarethapolder over gesproken en die gaf te kennen, dat het polderbestuur liever dan een heining te plaatsen een stukje van de waterleiding zou willen rioleeren, en den dui ker naar binnen brengen, waardoor het gevaar voor het rijden ter plaatse ook zou opgeheven worden. Burgemeester en Wethouders voelen daar ook wel wat voor, maar meenen dan dat er over een lengte van 10 meter gerioleerd zou moeten worden, het polderbestuur wenschte, dat maar over 5 meters te doen, waarvan de kosten f 22-5 zouden zijn. De kosten gingen die van het maken van een ijzeren hek dus niet te boven. De heer KAIJSER: Belangliebbende omwo- nenden zouden het beter vinden, dat de sloot heelemaal gerioleerd werd, doch nu komen ze af met een eindje van 5 meters! De VOORZITTER: Het is daar een"steile en smalle opril en met een eind rioleering over 5 meters zal het gevaar niet gekeerd zijn. De heer VAN HOEVE acht het niet tegen te spreken, dat het daar een gevaarlijk punt is, Hij vraagt, of het de bedoeling is, dat de ge meente en de polder ieder de helft betalen. De VOORZITTER: Ze schrjjven, om het werk gezamenlijk uit te voeren; daar de ge meente m het belang der ingezetenen voor de veilig-heid moet zorgen, stellen Burgemeester en Wethouders voor, hierin samen te werken. De heer KAIJSER: Het zou toch zeker wel gerioleerd moeten worden tot aan het eind van het gebouw van den Engelsman; dat is onge- veer 7 meter lengte. De VOORZITTER: Wij achten minstens 8 meter noodig. De heer KOOPMAN: Heeft de Margaretha polder belang bij het maken van dat werk? De Y'OORZITTER: Het betreft hier een duiker waarlangs het water uit den polder uit- loost in den Zaamslagpolder. De heer KOOPMAN: Kan de gemeente den polder dan niet dwingen, dat ze dit aan haar behoorend kunstwerk als het gevaar opievert voldoende van veiligheidsmiddelen voorziet? De VOORZITTER betwijfelt, of dit veel zou uithalen, het is een reeds jaren bestaande toe- stand. In het belang der zaak zou hij met den polder willen overcenkomen om het voor ge- zamenlijke rekening te maken. De heer KOOPMAN vindt het vreemd, dat de gemeente hierin moet tusschen komen en zou dit pas ;n laatste instantie willen doen. De heer Y'AN HOEVE wijst er op, dat er volgens het provinciaai regiement een heining op den duiker zou moeten staan, maar hij acht het ook beter, indien er een deel van de sloot gerioleerd wordt, De heer DE KOEIJER merkt op, dat, als de sloot gerioleerd is, er misschien gevaar ont- staat voor het daarstaande huis, dat van den opril komende paarden en wagens daartegen aan zouden kunnen vliegen. De VOORZITTER merkt op, dat dit niet zou gauw zal plaats hebben, de sloot is zeker 4 meters breed en dan is er nog een strook van 2 meters achter de haag. De heer DE KOEIJER meent, dat die enkele meters grond en de haag niets beteekenen, om hollende paarden tegen te houden. De heer KAIJSER: Tegen hollende paarden kan men niet waken, dat ondervonden mijn schoonouders die, in het midden van Othene wonen en toch een hollend span tegen hun woning kreg-en. De heer SCHEELE betwijfelt ook, of, nu het een eenmaal bestaande toestand betreft men nog veel met dwangmaatregelen zou gedaan krijgen. Hij vermoedt, dat destijds de Marga rethapolder onderhandsch van den Zaamslag polder vergunning heeft gekregen den duiker daar te maken. Hij zou de zaak ook willen op- lossen en stelt, waar Burgemeester en Wethou ders meenen, dat minstens 8 M. lengte der sloot moet gerioleerd worden, te besluiten, dat de gemeente van harentwege de helft in de kosten, tot ten hoogste f 150, zal bijdragen. De VOORZITTER geeft nog in antwoorrl op een vraag van den heer Koopman te kennen, dat de Margarethapolder vermoedelijk toch den duiker moet veranderen, daar die bouwvallig is geworden. De eigenlijke onkosten zijn dus voor haar dan het maken der rioleering. De heer VAN HOEVE wenscht nog aan het voorstel van den heer Scheele toe te voegen. de voorwaarde, dat de Margarethapolder het werk niet alleen uitvoert maar ook het onder- houd voor hare rekening neemt. De heer SCHEELE kan zich daarmede ver- eenigen. Het aldus gewijzigd voorstel van den heer Scheele wordt aangenomen met algemeene stemmen. 18. Omvraag. a. De heer VAN HOEVE wijst op de be strating der Axelsche straat van af de woning van den heer Van Fraaijenhove tot aan die van den seeretaris ligt die erg hobbelig. Het zou mi .i :.e,i met kleine kosten te verbeteren zijn, maar de tegenwoordige toestand is nie' in orde. De. Yr001iZITTER zal den gemeentewerkman gelasten daar eens naar te zien. b. De heer SCHEELE vraagt, hoe het staat met de reeds meennalen besproken rio- leeringswerken op het dorp. De VOORZITTER deelt mede, dat dit werk Dinsf'.ag zal worden aanbesteed. Er zullen 2 stukken gemaakt worden, daar bij den heer Scheele tot aan Lensen en van Westerweel tot aan den heer Van Fraaijenhove. Meer zal thans niet kunnen worden gemaakt daar het anders niet mogelijk zou zijn dit jaar de uitgaven met de inkomsten kioppend to krijgen. c. De heer KAl/SER vraagt, hoe het staat niet het onderhoud van de gemeentegebouwen te Othene. Komen die voor aanbesteding niet in aanmerking? De SECRETARIS: Dat wordt een afzonder- lijke aanbesteding. De VOORZITTER deelt mede, dat dit ge- woonlijk aan den metselaar Van der Hoofd werd opgedragen maar het was ditmaal nogai een groote post, waarom Burgemeester en Wethouders het niet zoo meenden te moeten gunnen, doch er voor te laten inschrijven. Het timmerwerk was dit jaar niet beduidend. De heer Kaijser heeft de vraag gesteid, in verband met hem dienaangaande gemaakte opmerkingen. d. De heer DE JONGE vraagt, of de rio leering van de Axelsche straat nu van de baan is. De Y OORZITTER wijst er op, dat, nu de grond van den heer Bruijnzeel door den ge meenteraad niet is onteigend, dat werk niet kon uitgevoerd worden. Er zou wel iets kun nen worden verbeterd, door de ingezetenen aan te zeggen, dat ze moeten zorgen, dat er geen verontreinigende vloeistot'fen in de goten ko men, en daarop streng toezicht te houden. De heer DE JONGE had het oog op de meer naar voren liggende goten. die ziin aanvan- xelijk toch ook in het weh'k bpgenomen ge- MOEDER! DENK ER OM. Vrouwen dienen meer rust te nemen. Als volwassenen deden wat zij onderwijzen vroeg naar bed gaan zouden veel minder menschen lijden aan nierkwalen. Het is nie" verstandig om na de inspanning overdag 's avonds nog laat te strijken, verstellen, stop- pen enz. Denk er om, moeder! Laat naar bed gaan, zorgen, overwerking, en ongeregelde maaltijden overladen het bloed met urinezuur, en het filtreeren van zulk ver- giftigd bloed verzwakt de nieren. Die pijn in den rug. in de lendenen en zijden, is een waar- schuwing van nierzwakte, die ais niete gedaan wordt, kan leiden tot nierontsteking, blaas- kwalen, nierwaterzucht, niergruis en -steen. Besluit zulke gevaren te vermijden. Ver- minder de inspanning der nieren. Vermijd laat naar bed gaan er. onverstandige gewooaten. Geniet meer frisschie lueht, wandel meer buiten, en zorg voor meer gezondheid-gevenden slaap. Laat Foster's Rugpiju Nieren Pilien u bij- Staan in uw poging om gezona te worden. Dit geneesmiddel voor de nieren bereikt zulke uitstekende resultaten, doordat het uitsluitend op de nieren en blaas werkt, docli niet op de ingewanden. Vroege behandeling is het best. Bijtijds genomen, kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pilien de ontwikkeling van nier- en blaaskwalen voorkomen. Duizenden dankbare vrouwen danken haar geluk en gezondheid aan dit speciale niergeneesmiddel. De handteekening van James Foster komt voor op eike echte doos. Te Ter Neuzen ver- krijgbaar bij Wed. A. van OverbeekeLetinis, a f 1.75 per doos. 35. weest. De VOORZITTER stemt dit toe, maar her haalt wat hij zoocven reeds zeide, dat er reke ning met de beschikbare geldmiddelen moest worden gehouden en dit werk moest uitge- steld worden, e. De heer FAAS wijst er op, dat de sloot voor de school in den Groote Huissenspolder bijna diclit is. Zouden de kanten daarvan niet eens moeten worden opgezet? De VOORZITTER meent, dat dit geen hin der is voor de afwatering. De heer FAAS wil dat wel aannemen, maar is van meening, dat, als er een sloot is, dat dit dan ook een sloot moet zijn. Kan deze ge- mist worden, dat men ze dan heelemaal dicht- gooie. De VOORZITTER zegt toe, dat er eens naar zal gezien worden. Hij schorst hiema de openbare vergadering, die overgaat in eene zitting met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der verga dering wordt besloten: lo. den hulpmachinist der electrische cen trale te belasten mej het opnemen der meters en het ophalen der verschuldigde gelden, waar- voor hij eene jaarwedde zal genieten van f 200' 2o. op te roepen een boekhouder voor de electrische centrale, op eene jaarwedde van f 150. De vergadering wordt hierna door den VOORZITTER met het uitspreken van he dankgebed gesloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 3