Handelsbericliten. PBKDIK8KUET SH IANDB0UW BE8ICHTEN Antw.: Niete. □onderdag 5 Mai (Hemahaartsriaq.) Loop der bevolking van Ter Neuzen president der rechtbank. den substituut- officier van justitie, de directduven van de Zee-land en van de Schelde en tal van an- derc, de rneeste met hun dames. A an mevrouw Dijckmeester werden door snkelen bloemen aangeboden, een laatsie handdruk werd gewisssld, waarbij ook wij gelegenheid kregen den Wsr Dijckmeester vaarwel te zeggen en hem dank te brengen voor zijn steun aan de per's zoo menigmaal verieend. Ailen begaven zich op het perron en toen de trein zich in beweging stelde werd hen, die 5 5 iaar lief en leed met de Zeeuwsche bevolking hebben meegemaakf een laatsten groet gebracht en door alien zal de wensch zi]r herhaald, door den heer Blum Donder- dag reeds geuit, dat het den heer Dijckmees- te na zijn langdurige ambtenaarsloopbaan morre gegeven zijn nog jaren de welverdien- de rust te genieten, omringa door alien die hem lief zijn. .VK' .MST COMMISSAR1S DER KONINGIN. '•■'.et den tren van 11 uur is hedenmorgen te v'liddelburg aangekomen de nieuwe Com- missaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. J W. Quarles van Ufford. Aan het station werd de Commissaris verwelkomd door de heeren Blum, De fcasembroot en Sprenger, leden van Gedeputeerde Staten, de heer Hartman, griffier der Staten, en door de burgemeesters van Middelburg en Vlissin- gen. Na zich eenigen tijd met deze heeren te hebben onderhouden begaf de Commis saris zich naar het Grand Hotel, alwaar hij voorloopig verblijf zal houden. 1NWISSELING VAN ZILVERBONS. De Alinister van Financien brengt ter al- gemeene kennis, dat ingevolge het kon. be sluit van 15 April 1921, de bij Kon. beslult van 28 Januari 1921 ingetrokken zilverbons van f 1, aaneeduid in artikel 1 van het Kon. besluit van 22 April 1916 zooals dat Iaatste- lijk gewijzigd is bij besluit van 9 Februari 1920, als zilverbons van de eerste soort, als- nog tot en met 31 December 1921 ter inwis- seling kunnen worden aangeboden aan de kantoren der betaalmeesters en van de ont- vangers der directe belastingen, alsmede ten kantore van het Agentschap van het Ml- nisrerie van Financien te Amsterdam. GEMOEUSBEZ WAKEN. Men schrijft aan de Midd. Crt. Voor de personen, die gemedsbezwaren hebben tegen de invaliditeitsverzekerir.g en die niets verzekerd hebben, zijn te- femoetkomende bepalingen opgenomen in e invaliditeitswet. Als gemoedsbezwaarden worden slechts erkend zij, die een bewijs van vrijstelhng van den Raad van Arbeid hebben ont- vangen. Daar herhaaldelijk dezelfde vrageri wor den gedaan, mogen deze met de ge- v ischte antwoorden hieronder volgen. le geval: Een arbeider, die zelf geen gemoedsbezwaren heeft komt in dienst van een patroon, die wel een bewijs van vrijstelling heeft. VraagWat moet de patroon doen? Antw.Niets. Vraag: Wat moet de arbeider doen? Antw.Hiervan kennis geven aan den Raad van Arbeid en daarbij zijn rente- kaart itoezenden. Nu gaa.t de arbeider uit dienst van dezen patroon. Vraag: Wat moet de arbeider nu doen? Antw.: Kennis geven aan den Raad van Arbeid. De patroon doet wederom niets. 2e geval: Een arbeider, die zelt in het toezit is van een vrijstelling komt in dienst van een patroon, die geen gemoedsbezwa ren heeft. Vraag: Wat moet de arbeider doen? Antw.: Niets. Vraag: Wat moet de patroon doen? Antw.: Hiervan kennis geven aan deh Raad van Arbeid. Nu gaat de arbeider uit dienst van de zen patroon. Vraag: Wat moet de patroon doen? Hiervan kennis geven aan den Raad van Arbeid en daarbij toezenden de ren- te&aart van dezen arbeider. De arbeider doet wederom niets. ie geval: Een arbeider, die in het bezit is van een vrijstelling komt in dienst of gaat uit dienst van een patroon, die ook in het bezit is van een vrijstelling. Vraag: Wat moet de arbeider doen? Vraag: Wat moed de werkgever doen? Antw.: Van in en uit dienst gaan van dezen arbeider kennis geven aan den bur- gerneester zijner gemeente. ZAAMSLAG. Tot predikant bij de Gereformeerde ge meente alhier is beroepen Ds. A. G. de Wolft, te Loenen Vreeland. Bij de aihier door het bestuur der water- keering van de calamiteuze polders Marga- retha c. s. gehouden aanbesteding van het uitvoeren van werken tot dijksverbetering van den dijk tusschen den Margaretha- en den Nieuw Othenepolder op 30 April jl. werden ingeleverd 20 biljetten, en wel door le heeren: J. Verheijke te Ellewoutsdijk voor 7695, M. Hoogesteijger te Wemel- dinge voor f 6880, P. J. de Mul le Philip pine voor 6666, I. Adriaanssens te Honte- nisse voor 6587, J. de Bree Fz. te Ter .Neuzen voor f 6500. J. F. Cornelis te Hoofd- plaat voor 6493, L. van Doeselaar te Ter Neuzen J. Pijpelink te Hoek voor f 6327, C. A. Nerrings J. van Gent te Rotterdam voor 6325, j. van 't Hoff J. Tholens ie Hoek voor 6268, Job Wolfert te Hoek voor f 6260, J. C. van Herrnon Ch. Fr. van Acker te Hoek voor 6327, A. Wiskerke te Philippine voor 5640, L. van Boven J. iVVdse te Ellewoutsdijk voor 5080, C. Klaassen te Zaamslag voor 5000, A. de Kenning te Hoek voor 4990, R. Verschei- Sing te Ter Neuzen voor 4980, W. de Bokx te Hoek voor 4850, J. P. de Vos te Ter Neuzen voor f 4850, M. de Feijter te Hoek voor f 4788 en J. A. Meertens te Hoek voor f 4740. ST. JANSTEEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft eene dievenbende alhier weer eens bij verschillende kippenhouders eene greep in 't hok gedaan en een partijtje, waarbij ook een klock met kuikens ontvreemd. SCHOONDIJKE. De raad dezer gemeente heeft bij be sluit van 22 Maart het Fransch op school A geschrapt als leervak. Dit besluit heb ben Ged. Staten van Zeeland niet goedge- keurd, op grond hiervan, dat sedert 1881 dit onderwijs reeds is gegeven, en dat de motieven, waarop vroeger door het school- toezicht voor mate bestaan, n.l. dat ken- nen van Fransch in Zeeuwsch-Vlaanderen een werkelijke behoefte is. De gemeente zal dus genoodzaakt zijn, het onderwijs te blijven doen verstrekken tegen een bezol- diging, die de invoering is geplei't, ook thans nog in die zelfde geheel op hare schouders komt te' rusten. fe.* J sr MHervormde^Kerk. J - Ter Neuzen. 9* u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 91 u. en 2 u„ dhr. L. Dek. Zaamslag. 9* u. u., Ds. G. van Dis. Rotterdam, 2 Mei 1921. VEEMARKT. Aangevoerd werden 621 vette runderen, 221 vette- en graskalveren, 74 schapen en lammeren, 836 varkens. De noteering was als volgt Koeien le kw. 2,00 tot 2,10 2e kw. 1,95 tot /1,85 3e kw. 1,75 tot /1,65 Ossen le kw. 2,— tot 2,05 2e kw. 1)90 tot 1,80; 3a kw. 1,70 tot 1,60 Kalveren le kw. j 2,65 tot 2,80 2e kw. f 2,30 tot 2,253e kw. 2,00 tot 1,80Schapen le kw. 1,50 tot 1,60 2e kw. 1,40 tot 1,30 3e kw. J 1,20 tot f 0,00; Lammeren 1,70 tot 1,80 Varkens le kw. 1,30 tot 1)34 2a kw. 1,28 tot If 1,223e kw. j 1.20 tot f 1,10; liehtsoort f 1,25 tot 1,35. Varkens met matigen handel iD alle kwal teitec, wegens terugloopende prjjzen. Schapen en lammeren met matigen handel. Vet vee en vette kalveren in alle kwaliteiten met matigen handel wegens ruimen aanvoer. AARDAPPELEN. Zeeuwsche Blauwe 10,tot 11, Zeeuwsche Bonte zelfde prijzenZeeuwsche Eigenheimers 7,50 tot 8.25 Spuische Eigenheimers 7,50 tot /8,25 Red-Star 7,75 tot /8,—Friesche Red Star /7,25 tot y7,75Bravo's /9,50 tot/10,50; Poters 4,tot 5,Limburgsche Zandaardappelen 5 60 Malta's 25 tot 27 cent per K G. VLAS. Aangevoerd uitsluitend schoon. Bollandsch Blauw 6200 steen /l,20 tot /1,75, Hollandsch Wit 1220 steen /0 80 tot y 1,10. Hollandsch Geel 100 steen f 1,25 tot 1,50, Dauwioot 220 stesn 1,10. FIJNE ZADEN. Lpnzaad blauwbloei tot/ Lijnzaad wit 13,50 tot 14,50 Koolzaad tot Bruin Mosterdzaad 30,tot 32,Geel Mosterdzaad 16.tot 18,Karwijzaad 26, tot 28,Blauwmaanzaad 40.tot 42,Kanariezaad 13,— a 15, ElEREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 8,— tot 9,50. WEERBER1CHT van 2 Mei 1921. Het weerbericht van het Meteorologiseh Instituut te De Bildt luidt als voigt: Hoogste barometerstand 773.5 Seydts- fjord. Laagste barometerstand 750.5 Hapa- randa. Verwachting tot den avond van 3 Mei: Zwakke tot matige westelijke tot noord- westelijke wind, zwaar bewolkt or be- trokken, waarschijnlijk regen, zelfde tem- peratuur. Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: Ida Frederick, zonder beroep, Heeren- gracht 11, van Emden (Duitschl.) Magdalena E. M. de Clerck, zonder be roep, Q 186, van Roosendaal. Anna A. Klaaijssen, geboren Schieman. zonder beroep, Vlooswijkstraat 41, van Zaamslag. Jacoba A. Cijsouw, ass. accountante, Donze-Visserstraat 46. van Middelburg. Johanna J. Been, zonder beroep. P 19. van Amsterdam. Vertrokken: Elisa M. A. de Wever, dienstbode, Nieuv,- straat 9, naar Biervliet. Jacob Jansen, werkman, O 122, naar An- net (Frankrijk). VV. Jansen, werkman, O 122, naar Annet, (Frankrijk). Eveline F. van den Bosch, dienstbode, Noordstraat 13, naar Utrecht. Irma E. Stockman, zonder beroep, Q 176, naar Hooge en Lage Zwaluwe. L. G. van Breen, technisch ambtenaar, E 15, naar Nijmegen. W. Philipse, rijksambtenaar, Steenkamp- laan 27, naar Zuiddorpe. B. Knook, schipper, Lange Kerkstraat 24, naar Fijnaart. Suzanna Tolhoek, zonder beroep, Donze- Visserstraat 109, naar Krimpen. J. C. de Putter, dienstbode, P 78, naar Hoek. H. E. Scheele, zonder beroep, O 91, naar IJzendijke. A. A. E. C. Voeten, referendaris N. O. L., Nieuwstraat 34a, naar Buitenzorg (N. O.-I.) Maria E. Valent, dienstbode, Heerengracht 15, naar Heijst (Belgie). J. J. A. Rottier, administrateur, Heeren gracht 15, naar Heijst (Belgie). J. J. de Doelder, gevangenbewaarder, Dekkerctraat 27, naar Haarlem. Maria A. van der Bent, huishoudster, Schoolplein 15, naar Den Haag. A. Wille, dienstbode, P 72, naar Wachte- beke. PAARDENFOKKERiJ IN ZEELAND. De Prov. Regelingscomtnissie voor de Paardenfokkerij deelt in haar verslag over 1920 mede, dat in 1920 in Zeeland werden goedgekeurd 262 hengsten, waarvan 212 dekten tegen 177 in 1919 en 168 in 1918. We zien dus, zegt het verslag, een ge- regeide toeneming van het aantal heng sten. waaruit blijken kan, dat de paar- dentokkerij in onze provincie zeer in- tensiet wordt beoefend en met alle over- tuiging in een vaste richting wordt ge- dreven. Alle hengsten toch zijn van het zware koudbloedras. Geen enkele vvarm- bloedhengst deed dienst en geen enkdle warmbloedmerrie werd gedekt., In het belang van den handel is het te hopen, dat spoedig in het buitenland de erkenning van ons stamboek zal wor den verkregen. Er zijn in Zeeland thans 29 hengsten- vereenigingen, die te zamen 36 hengsten bezitten. Bij de dure prijzen zoekt men steun in cooperatie. INUEZONDEN <STukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Rcdactie.) Ter Neuzen, 28 April 1921. Den Heer N. Hamelink, Ter Neuzen. WelEdel Achtbare Heer! Ik wil U maar direct antwoorden op Uw schrijven van j.l. Woensd*g, te meer omdat het mij zeer gemakkelijk valt, daar ik niet zoo als bij U het geval is er een zegsman op na houdt en het veel korter kan. Want het spreek- woord is hier zeker op zijn plants, dat men van hooren zeggen veel liegt. Gaarne vemam ik in het eerstvolgend nummer dezer courant de namen van de arbeiders van Othene (Zaamslag) en ook van die Ter Neuzensche landbouwer, dan zal ik omdat ik er niet eene van ken, die menschen direct uitbetalen voor hun werkzaamheden (ik betaal wel slecht) maar wil ze dan toch wat geven. Want het is toch wel vreemd, dat al die menschen dan maar niet om hun loon komen anders zijn ze dat toch gewoon, en dat krijgen ze dan toch ook beslist van mij. Zij kunnen dan komen, brengen hun boekje mee en ook zal ik daar zegels voor plakken. Het is jammer, dat U mijn welwillende raad niet denkt op te volgen anders gaf ik U er nog eenige, maar het is begrijpelijk, dat zou voor U Edelaehtbare wel zeer moeilijk vallen want vermoedelijk denkt U dat het vele praten gewenscht is. Met spanning zie ik dus die namen tege- moet, en verblijf met verschuldigden eerbied Uw dw„ J. SMALLEGANGE. Zaamslag, 30 April '21. Geachte Redactie! Mag ik U beleefd om een plaatsje in Uw blad verzoeken, naar aanleiding van een be- richtje uit Zaamslag over scholenbouw? De inhoud van bedoeld stukje is ten deele on- juist en, wat m. i. ook ipt den vorm blijkt, een tikje tendentieus. Tot verbouwing der school te Othene. is besloten. Van een nieuwe school te Reuzenhoek echter is bij 't bestuur, waarvan genoemde scholen uitgaan, tot heden niets be- kend. Wat de vierde, bijzondere school in de kom betreft, daaromtrent heb ik informaties ingewonnen en ik meen te mogen zeg-gen, dat Uw berichtgever zich ook daarin vergist. We verheugen ons, om in de terminologie van Uw berichtgevers te blijven, hier reeds jaren in 't bezit van 7 scholen. Voor wie de locale toestand kent en het bestaansrecht der bijzondere school erkent, ligt hierin niet erg veel bevreemdends. Over de verzuchting van Uw berichtgever, dien ik meen zeer goed te kennen, zou ook nog wel wat te zeggen zijn, maar ik heb reeds ge- noeg van Uw plaatsruimte gevergd en teeken Hoogachtend, Uw dw., C. MISSU. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. Vergadering van Vrijdag 15 April 1921, des namiddags 1,30 uur. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de leden: 3. de Visser, A. de Feijter, W. Scheele, P. FaaS A. C. Wisse, S. van Hoeve, D. G. Koopman, A. de Koeijer, C. de Jonge, J. Vinke en M. Kaijser, benevens de Secretaris J. Stolk. 7. Benoeming klokkenist. De eenige sollicitant A. Rodenhuis horloge- maker zijnde, noodigen Burgemeester en Wet- houders den Raad uit een klokkenist te be.ioc- men met ingang van 1 Mei 1921 op eene be- zoldiging van f 150 met inbegrip van het doen van alle aan het torenuurwerk voorkomende kleine herstellingen. Met algemrveene stemmen wordt de eenige sollicitant benoemd. 8. Voorstel Burgemeester en Wethouders tot het niet meer ter beschikking stellen van een ambtswomng aan hoofden der Openbare Lagere Scholen. Werd in de raadsvergadering van 22 October 1920 de huurwaarde van de ambtswoningnn der hoofden van scholen hep .'aid voor het dorp op f 300 en voor den Grooten Huijssenspokler en Othene op f 250, het zal uw college nog wel bekend zijn, dat heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland ons schreven, zie notulen No. van dit jaar, dat krachtens het bezoldigings- besluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1920, ge- iyk dat is gewijzigd bij Kon. Besluit va;\ December 1920 S 899, te rekenen van 1 Januari 1920 af de waarde van vrije woningen van hoofden van iagere scholen bedraagt 15 van de jaarwedde, tenzij belanghebbende aantoonl. dat de huurwaarde der woning, bepaald bij art. 10 der wet op de personeele belasting 1896, minder bedraagt. Door heeren hoofden van scholen gebruik gemaakt van die Devoegdlieid kon op de jaar- wedden slechts worden ingehouden voor de wo ning op het dorp f 210, voor die in den Groo ten Huijssenspolder 200 en voor die te Othene S 225. Het behoeft geen betoog, dat er geen sprake van is dat voor een dergel ijk laag bedrug eene soortgelijke woning als door de hoofden van scholen bewoond in de gemeente is te verkrij- gen. Slechts eene vergelijking met den huur- prijs der vanwege de woningbouwvereeniging g-ebouwde ai-beiderswoningen, waaiwan de huur bedraagt f 3,40 voor hen die een iJkomen heb ben van minder dan f 1300, tenvij, iemand met een inkomen van 1900 plus mius f 260 be- tgalt per jaar, rechtvaardigt alleszins het be- pa.len van een hoogere huur. Zoolang vanwege de administratie der Per soneele belasting geen hoogere huurwaarde wordl bepaald, de thans geldende huurwaarde werd berekend op een bepaald percentage van de jaarwedde der hoofden, zooals die bepaald waren krachtens de door den raad vastgestelde salarisreg-eling, is er dus geen sprake van dat meer aan huur kan worden gei'nd. In aanmerking nu genomen, dat jaarlijks aanmerkcljjke onderhoudskosten voor rekening der gemeente komen, gezwegen nog van ver- zekering cn last-en, hebben wij uitgezien naar een middel om eene hoogere huur te kunnen innen. Had een hoofd der school krachtens de on- derwijswot van 1878 recht op eene vrije woning met zoo mogelijk tuin, de Ondei-wijswet 1920 eischt dit niet. In aanmerking nu genomen, dat de jaarwed- den der hoofden respeetievelijk met inbegrip van de vergoeding voor het geven van vervolg onderwijs bedrag-en 4410, 4040 en f 3860. komt het ons voor, dat het niet meer noodig is aan hen een toeslag uit de gemeentekas te geven in den vomi van goedkooper wonen dan ieder ander in de gemeente. Wij stellen uw college daarorn voor, met in gang- van 1 Juli a.s. geene ambtswoning meer ter beschikking te stellen van de hoofden van scholen maar hen in de gelegenheid te stellen de bij hunne school staande woningen onder de gewone in het Burger Wetboek bestaande bepalingen van huur en verhuur van de ge meente te huren, mede in verband met de voor soortgelijke woningen in de gemeente gelden- den huurprijs, voor de som van f 350 voor de woning op het dorp; voor de som van 325 voor de woning in den Grooten Huijssenspolder; voor de som van f 300 voor de wpning te Othene. De VOORZITTER geeft nog te kennen, dat Burgemeester en Wethouders van meening ziin dat de regeling van de huur voor de woningen der hoofden van scholen niet billijk is en dit nu de eenige manier is, om aan d'ien toestawl een eind te maken, daar de g-emeente niet meer \erplicht is, een ambtswoning disponibel te stellen. De bedoeling is de huur op te zeggen en dat de hoofden in de gelegenheid te stellen de woning* opnieuw te huren op de voorg*estel- cie voorwaarden. De heer SCHEELE drukt zijn spijt uit dat de hoofden van scholen destijds niet berust hebben in het door den gemeenteraad vastge stelde bedrag. De VOORZITTER stemt daarmede in; er moeten ieder jaar betrekkelijk hooge onder- houdskosten worden besteed en waar de trac- tementen nu dermate gestegen zijn, meent hij dat. het niet noodig is, dat de hoofden van scholen ook nog van de gemeente profiteeren door een beslist te lage woninghuur De hoof den van de bijzondere scholen moeten allang in hun eigen woning voorzien. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. 9- aststelling verordening op de plaatse- lijke schoolcommissie. Burgemeester en Wethouders stellen voor vast te stellen de navolgende VERORDENING, regelende inrichting en samenstelling van de commissie van plaat- selijk toezicht op het lager onderw(js in de gemeente Zaamslag. Artikel 1. De commissie van plaatselijk toe zicht op het lager onderwijs voert den naam van schoolcommissie. Artikel 2. 1. De commissie bestaat uit 5 leden. 2. Zij benoemt uit haar midden een voorzit ter en een secretaris en geeft van die benoe- mingen kennis aan Burgemeester en Wethou ders. 3. Bij ontstentenis of verhindering van den voorzitter of den secretaris treedt een door de commissie aan te wijzen lid in hun plaats op. Artikel 3, 1. De leden worden door den ge- meenteraad voor den tijd van vijf jaar be noemd. 2. Op 1 Januari van elk jaar treedt een vijfde gedeelte van het aantal leden af, vol- gens een door de commissie bij het lot op te maken cn aan burgemeestei- en wethouders mede te deelen rooster. 3- ..De aftredenden zijn terstond herkiesbaar, *enzij zij een der in art. 184 van de lager- onderwijswet 1920 bedoelde vereischten voor benoembaarheid hebben verloren. 4. In November of December van elk jaar wordt voorzien in de vervulling der op 1 Janu ari daaropvolgend open te vallen plaatsen. Artikel 4. 1. De leden kunnen tusschentijds hun ontslag nemen. 2. Het wordt door hen ingezonden aan den gemeenteraad. 3. Zij blijven alsdan hun betrekking waar- nemen totdat hun opvolgers deze hebben asr vaard, tenzij zij een der in art. 184 der lager- onderwijswet 1920 bedoelde vereischten voor benoeinbaarheid hebben verloren. 4. Zij, die een van de in art. 184 der lager- onderwijswet 1920 genoemde vereischten voor benoembaarheid hebben verloren, houden van rechtswegc op lid te zijn. Art. 5. Hij, die ter vervulling eener buiten den gewonen tijd opengevallen plaats benoemd is, treedt af op het tijdstip, waarop de persoon. in wiens plaats hij benoemd is, had moeten af- treden. Art. 6. 1. Jaarlijks voor 1 November- zen- den Burgemeester en Wethouders, na overleg met de commissie, een aanbevelingslijst van twee personen voor elke plaats bij den ge meenteraad in om te voorzien in de plaatsen, wellc® op 1 Januari daaropvolgend zullen open- vallen, 2. Indien tusschentijds een plaats openvalt, zal deze inzending- binnen vier weken plaats hebben. Art. 7. 1. De commissie vergadert tep minste eenmaal per maand en voorts zoo dik- wijls als het door den voorzitter of twee der andeve leden noodig wordt geoordeeld. 2. Haar vergaderingen worden in het open- baa r gehouden. In bijzondere gevallen mag de commis sie besluiten in het geheim te vergaderen. 4. De vergaderingen worden belegd door den voorzitter, die zorgt dat ieder lid in den regel ten minste tweemaal vier en twintig uur voor het houden eener vergadering wordt op- geroepen, zooveel mogelijk met vermelding van de in die vergadering te behandelen onder- werpen. Artikel 8. 1. De vergadering mag niet be- raadslagen of besluiten zoo niet ten minste 3 leden tegenwoordig zijn. 2. De besluiten worden bij volstrekte meer- dei-heid der stemmende leden genomen. 3. Bij staking van stemmen heeft, wanneer de zaak naar het oordeel van de meerderheid der vei-gadering uitstel kan lijden, de herstem- ming in de eerstvolgende vergadering plaats; anders, of indien de stemmen ook in die vol- gende vergadering staken, wordt het voorstel geacht verworpen te zijn. Artikel 9. 1. De commissie vergadert in bet daartoe door den gemeenteraad beschik- baar te stellen lokaal. 2. Voor huishoudelijke kosten wordt haar jaarlijks een som van f 50 uit de gemeentekas toegelegd, onder verplichting tot verantwoor- ding. Artikel 10. De commissie neemt in acht de haar betreffende bepalingen van de artikelen 1 79. 180, 181, 183 en 184 der lager-onderwiis- wet 1920. Artikel 11. In afwijking van het bepaalde in art. 3, eerste lid, heeft de eerste aftreding ingevolge art. 3, tweede lid, plaats op 1 Janu ari 1922, terwijl vei-volgens elk jaar een vijfde gedeelte der leden aftreedt. Artikel 12. Deze verordening treedt In vver- :ig op 1 Mei 1921. De heer DE VISSER zag liever bepaald, dat de commissie tweemaal 'sjaars moet verga deren; iedere maand vindt hij nog al veel. Zijn er zaken te behandelen en acht de commissie meer vergaderen noodig, dan kan zij toch zoo dikwijls vergaderen als zij verkiest. De VOORZITTER zou dan toch iiever zien bepaald viermaal. De heer VISSER voert hiertegen aan, dat dit niet noodig is, want zijn voorstel beoogt minstens tweemaal, tegen meer vergaderingen is geen bezwaar. De VOORZITTER meent, dat er dan te wei- nig zal vergaderd worden, men weet hoe het gaat als het geen verplichting is. De heer KOOPMAN geeft ook de voorkeu* aan" minstens viermaal per jaar. Hij vraagt, hoe die vergaderingen, welke openbaar zijn, zullen worden gepubliceerd. De SECRETARIS deelt mede, dat zulks in het huishoudelijk reglement der commissie zal worden omschreven. Met algemeene stemmen wordt besloten in art. 7 te bepalen, dat de commissie minstens viermaal per jaar moet vergaderen. De verordening wordt met algemeene stem- men vastgesteld. 10. Benoeming leden commissie als bedoeld in art. 176 der Lager-Onderwijswet 1920. Burgemeester en Wethouders bieden de na volgende aanbeveling aan: V,Dees, M. Kaijser; categorie ouders ae* in de gemeente op eene openbare lagere school ingcschreven leerlingen. K. de Kraker. Jacs. de Regt; categorie ouders in de gemeente op eene bijzondere iagere school ingeschreven leerlingen. P. v do Moor, G. F. H. Luwema; categorie meerderjarige onderwijzers del- openbare lage re school. J. Kosten, A. Simons; categorie meerder jarige onderwijzers der bijzondere lagere scholen. J. de Visser, C. Missu; categorie orerige meerderjarige inwoners der gemeente. Voor de eerste categorie wordt benoemd de heer W. Dees met 6 stemmen; op den heer M. Kaijser zijn 3 stemmen uitgebracht, 1 op den heer J. Stolk en 1 briefje is bianco. Voor de tweede categorie wordt benoemd de heer Jacs. de Regt met 8 stemmen; 3 stemtae» zijn uitgebracht op den heer K. de Kraker. Voor de derde categorie wordt benoemd de heer G. F. H. Luwema; op den heer P. C. de Moor zijn 3 stemmen uitgebracht. Voor de vierde categorie wordt benoemd de heer J. Kosten met 10 stemmen; 1 stem is uitgebracht op den heer A. Simons. Voor de vijfde categorie wordt benoemd de heer C. Missu met 6 stemmen; op den heer Wisse zijn 5 stemmen uitgebracht. 11. Burgemeester en Wethouders leggen ter vaststelling over het navolgende concept- raadsbesluit: De raad der gemeente Zaamslag: BESLUIT: 1. Voor elke openbare lagere school in de gemeente wordt een ouder-commissie ingesteld. 2. Voor iedere commissie wordt een door net hoofd der school aan te wijzen lokaal van het gebouw der school, waarvoor de commissie is ingesteld, behoorljjk verwarmd en verlfcht koste1 oos voor het houden der ouder-avonden tor beschikking van de commissie gesteld. De VOORZITTER deelt ter toelichting made, dat de christelijke scholen zelf voor die com- missies zorgen en dat de ouders zelf de ledee van deze in te stellen commissie benoemen. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders vaststelling archiefverordening. Burgemeester en Wethouders bieden ter vast stelling aan de navolg-ende archiefverordening Artikel 1. De gemeentelijke archiefbewaar- plaats is bestemd tot bewaring van: a. de archieven van de besturen der ge meente, van hare ambtenaren, commissien, in- stellingen en bedrijven, tot een door Butge- meester en Wethouders voor alle archieven te zamen of voor elk archief afzonderlijk vast te stellen jaar, dat echter niet vroeger mag ziin dan 1814; b. de archieven van opgeheven gemeente lijke takken van dienst of gemeentelijke in- stellingen; c. de archieven van de colleges en persr, nen, wier rechten of functien op de onder a en b genoemde colleges of personen zijn over- gegaan; d. de archieven, welke de gemeente van het Rijk, van besturen van openbare lichamen of van bijzondere personen in bewaring of ten ge- schenke ontvangen heeft. Bovendien kunnen in de gemeentelijke ar- chiefbewaarplaats bewaard worden buiten het verband der onder ad genoemde archieven staande verzamelingen van geschreven en ge- drukte stukken en andere verzamelingen, die tot toelichting van die archieven kunnen dienen Artikel 2. De in de gemeentelijke archief- bewaarplaats overgebrachte archieven en ver zamelingen worden beheerd door den Secre taris. Artikel 3. De in de gemeentelijke archief- bewaarplaats overgebrachte archieven en ver zamelingen zijn toegankelijk op dezelfde »i-er als die waarop de gemeente-secretarie is ge- opend. Artikel 4. Toegang- tot de gemeentelijke archiefbewaarplaats hebben, behalve de dienst- doende ambtenaren, daartoe door den Secre taris aan te wijzen, slechts Burgemeester en Wethouders, en zij, die van wege het Rijk of de provincie met het toezicht op de gemeente- aichieven of een gedeelte ervan zijn belast. De Secretaris is echter bevoegd om, volg-ens door hem vast te stellen regels, gelegenheid xe geven tot beziehtiging- van de bewaarplaats. De personen, belast met het toezicht op en het herstel en onderhoud van het gebouw en het meubilair, worden in de bewaarplaats nie toegelaten dan met voorkennis van den Secre taris. Artikel 5. Naspoiingen ten behoeve der ge meente worden verricht door den Secretaris of onder zijnc verantwoordaiijkheid door de onder hem werkzaam gestelde ambtenaren. Artikel 6. Een ieder is bevoegd de in de gemeentelijke archiefbewaarplaats overge brachte archieven en verzamelingen, behou- dens de beperkingen,, welke bij de bewaarge- ving of schenking der in artikel 1 onder d be doelde archieven of der in de laatste alinea van dat artikel bedoelde verzamelingen zijn gesteld, kosteloos te raadplegen en te zijnen koste daaruit afbeeldingen, afschriften of uit- treksels te maken of te doen maken. Voor zoo- yerre de archiefstukken jonger zijn dan het 31e jaar voor dat van den Ioopenden dienst ver- leent de Secretaris er echter geen inzage van dan na verkregen machtiging van het college of den ambtenaar, van wien de archieven af- komstig zijn, en, bij archieven van opgeheven gemeentelijke takken van dienst of gemeente lijke instellingen, van Burgemeester en Wet houders. Artikel 7. Voor het in het voorgaande ar tikel bedoelde gebruik der archieven en vezaa- melingen gelden behalve de voorschriften, ver-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2