for Returned Courant ¥rijdag 29 April 1921. No. 7139. TWBBDB BT.i A ID BtNNE NLAND. BEWAKINGSD1ENST OP DE OROOTE STROOMEN. De Steenkolen-Handelsvereeniging te Rotterdam, deelt het volgende mede: Door enkele van de grootste insteljin- gen. belanghebbend bij eene veilige vaart op de groote stroomen, is een bewakings- dienst ingesteld, die ten doel heeft aan de vele onregelmatigheden, die in het bij- zonder op de Waal en in de Zeeuwsche wateren door de schippers, in sfamen- werking met de opkoopers en kolenzoe- telaars worden gepleegd, een eind te ma- ken. Ter bereiking van dit doel is bereids de medewerking verkregen van vrijwej alle binnenlandsche en van vele buiten- Iandsche reederijen en sleepbootonderne- mingen op binnenscheepvaartgebied. Door deze bewakingsdienst is eene snel- varende stoomboot in de vaart gelegd, voorzien van ,een sterk zoeklicht en be- mand met rijkspolitie, terwijl op verschil- iende punten langs de stroomen corres- pondenten zijn aangesteld, die op de han- delmgen der schippers zullen toezien. De z.g. „kantoorschippers", die zich aan on regelmatigheden, als bijv. het verkoopen van goederen uit de ,,'herften" schuldig maken, zullen in de meeste gevallen door hun kantoren ontslagen worden. Partji- cuiiere schippers, die zich aan een der- gelijk feit schuldig maken, zullen te Rot terdam, Ruhrort en Antweipen door de ongeveer dertig bij dezen dienst aange- sloten instellingen gedurende zes inaanden van de bevrachting worden uitgesloten. Overwogen wordt verder om van de al- dus te vormen „zwarte lijst" van schip pers atschrift te vers^rekken aan de Duit- sche „Strompolizei" en aan de douant- autoriteiten te Emmerik en te Antwerpen. Den schippers wordt derhalven drin- gend in overweging gegeven, met de op koopers en kolenzoetelaars in geen enkel opzicht zaken te doen, en hun niet toe te staan, tijdens de vaart met hunne roei- boeten of visscherslschuiten mede te slee- pen. VERBRAND. Te Zaandam had een 68jarig vrouwtje Guustje Mager het ongeluk een brandend petroleumstel met haar rokken om te trekken, waardoor haar kleeren in biland geraakten. met het gevolg, dat zij aan de bekomen verwondingen overleed. VAN ZES METER HOOGTE GEVALLEN. Te Amsterdam is door het dompen van een plank, waarop hij stond bij het ver- richten van werkzaamheden aan een in aanbouwr zijnd stoomschip op een Terrein aan de le Conradstraat, een 36jarige klin- ker van een b meter hooge stelling ge- valien, waarbij hij zijn ruggegraat brak. De man is in net O. L. V. gasthuns lover- leden. VAN DERTIG METER HOOGTE GESTORT. Op een terrein van een in aanbouw zijft- de scheepswerf in den Noorder IJpolder te Amsterdam, is een 55jarige s'childer tijdens het verrichten van schilderiswerk- zaamheden op een ongeveer 30 meter hooge kraan, uitgegleden en daar afge- vallen, tengevolge waarvan de m|an een schedelbreuk bekwam en jDnmiddellijk overleed. BENOEMING VAN B1JZONDERE ONDERW1JZERS. De Staatscourant bevat een Kon. be- sluit van 18 April (St.bl. 952) waarin overeenkomstig de aankondiging van den Minister van Onderwijs de voomchriften betreftende de benoeming van onderwij- zers aan bijzondere scholen aldus gewij- zigd worden, dat het schoolbestuur een opgave van zoo mogelijk ten minste drie bevoegden in volgorde van voorkeur aan den inspecteur toezendt, met een volle- dige lijst van de sollicitanten met de door hen ingezonden stukken. De inspecteur zendt dan binnen 14 dagen zljh advies aan het schoolbestuur, dat vrij blijft in zijn benoeming, maar bij afwijking van het advies daarvan te voren kennis geeft aan den inspecteur, die dan zijn oordeel aan het schoolbestuur meedeelt. EEN MISLUKTE COMEDIE. In den nacht van Zondag op Maandag meldde zich aan het politieposthuis Zee- bad te 's Gravenhage een 35jarige Rot- terdammer, die mededeelde dat hij zich van het leven had willen berooven, Hij was in zee geloopen, doch had vooraf zijn hoed en jas op het strand neergelegd en daarop een briefje met „s.v.p. aan de politie". Hij zou in zee bewustelooos zijn geworden. Later tot bewustzijn teruggekeerd, zag hij een man naast zich, zijn hoed en jas waren verdwenen. De politie onderzocht den man, en toen bleek, dat alleen zijn bovenkleeren nafl waren. Eenjgen tijd later verscheen aan het bureau een tweede persoon, die een jas en een hoed op het strand gevonden had en deze nu aan de politie kwam over- handigen. De pseudo-drenkeling onderzocht zijn zakken en ^eide git zijn jrortefeuille te missen 4 gulden, een bedrag aan En- gelsch geld en een dassjreld. Bij onderzoek is de politie echter ge- bleken. dat het geheele vertiaal gefin- geerd is geweest. De Rotterdammer had een reis voor zijn patroon naar Londen gemaakt en daar geld van zijn patroon verteerd. Nu trachtte hij op deze ma- nier het verdwijnen van het geld te ver- klaren. DOCTOR ABRAHAM KUYPER- STICHTING. De Stand, vermeidt de oprichting van de Doctor Abraham Kuyper-stichting, ge- vestigd te 's Gravenhage. Het doel is de kennis van de beginiselen, die de anti-revolutionaire partij op sta,at- kundig terrein belijdt, door wetenschappe- lijken arbeid te verdiepen, de doorwerking en toepassing van die beginselen op het gebied van het staatkundig en maatschap- pelijk leven te bevorderen en den invloed van die beginselen onder de anti-revo- lutionairen van Nederland in het bijzon- der en op het geheele Nederlandsche volk in het algemeen te doen toenemen. Zij zal dit doel trachten te bereiken o.m. door het inrichten en onderhouden van een centraal bureau met bibliotheek en ieeszaal; het openen van de gelegen heid voor daartoe geschikte wetenschappe- lijke personen, om zich te wijden aan de historische en wijsgeerige bestudeering en verklaring van de anti-rev. beginselen. De geldmiddelen van de stichting mo- gen niet worden aangewend tot recht- streekschen financieelen steun bij verkie- zingen. HET GEVAAR VAN VUURTJE STOKEN. Te Enkhuizen is een lOjarig knaapje bij. het vuurtje. stokeu in het riet in brand geraakt. Een vrouw gooide een emmer water over het ventje heen en daardoor werd zijn leven gered. De knaap had toch brandwonden gekregen. EEN GEVAARLIJKE STAD. De inwoners van het stadje Bound Brook in de Vereenigde Staten, zijn dezer da gen genoodzaakt geweest op de omlig- gende heuvels te vluchten om aan een gasvergiftiging te ontsnappen. Deze gas- sen kwamen uit een fabriek midden in de stad. De ziekenhuizen zijn thans vol zieken, die men echter hoopt te redden. DOODGESCHOTEN. Te Dusseldort heeft de koopman Kudde zelfmoord gepleegd, na zijn twaalfjarigen zoon te hebben doodgeschoten en zijn driejarig dochtertje zwaar te hebben ge- wond. Toen de politie de woning bin- nendrong, vond zij de vrouw van den koopman bewusteloos, maar ongedeerck De redenen van de misdaad zijn onbekend. DURE NARCISSEN. In Engeland en hier te lande zijn de bloemen van de klassieke Narcis, zopwel in kleur als vorm, verbeterd en is het geen wonder dat de nieuwste snufjes met hon- derden guldens betaald worden. Te Lon den zijn dezer dagen 6 bollen verkocht van een Narcis met een roze trompet voor zes en dertig honderd gulden, of 600 gulden per bol. HET EILAND VAN ROBINSON CRUSOE. De Chileensche regeering heeft het plan het eiland Juan Fernandez tot natuur- monument te verklaren en er grotten, papegaaien, geiten en een „Vrijdag" op te laten brengen, teneinde de locale kleur van het Robinson Crusoe-verhaal te ver- sterken. Het was nl. op Juan Fernandez, dat van 1704 tot 1709 Alexander Selkirk zijn eenzaam leven leefde, en de wederwaar- digheden doormaakte, die door Daniel Defoe waren gebruikt voor den onsterte- lijken roman. ■VAN GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. Vergadering van Vrijdag 15 April 1921, des namiddags 1,30 uur. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de leden: J. de Visser, A. de Feijter, W. Scheele, P. Faas A. C. Wisse, S. van Hoeve, D. G. Koopman, A. de Koeijer, G. de Jonge, J. Vinke en M. Kaijser, benevens de Secretaris J. Stolk. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. 2. Vaststellen notulen. De notulen der vergadering van 10 Maart 1.1. worden met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld. 3. Ingekomen stukken. a. Een schrijven A 30/5 van heeren Gede puteerde Staten van Zeeland, daarbij voorzien van het bewijs van goedkeuring teragzendende de begrooting dienst 1921; Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesiuit d.d. 10 Maart 1921 tot het aangaan van een kasgeldltening voorzien van bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het raadsbesiuit d.d. 10 Maart 1921 tot wijziging der begrooting dienst 1920, voorzien van bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven A 121/2 van als voren daarbij voorzien van bewijs van goedkeuring toezendende het kohier op de hondenbelasting dienst 1921. Aangenomen voor kennisgeving. e. Door Burgemeester en Wethouders wordt overgelegd het gemeenteverslag over 1920. Dit wordt ter visie gelegd. f. Bslissing van Gedeputeerde Staten op de reclame tegen den hoofdelijken omslag van den heer A. Tollenaar. De reclame is verlaagd overeenkomstig het nader advies van Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Regeling jaarwedden ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Naar aanleiding van een bij Burgemeester en Wethouders ingekomen schrijven van heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, inhoudende dat het hun gebleken is, dat het meerendeel der gemeenteraden bezwaar maakt tegen de door hen ontworpen regeling betreffende de jaar wedden van de ambtenaren van den Burger lijken Stand, is door Burgemeester en Wethou ders bij schrijven van 24 Februari aan gemeld college verzocht wel te willen berichten of deze circulaire ook op de gemeente Zaamslag van toepassing is aangezien, zij het ook na herhaal- den aandrang, de raad heeft besloten de jaar wedden te bepalen op de bedragen berekend naar de grondlagen aangegeven in de circulai- res van 12 en 26 November, No. 27 en 180, 3de afdeeling. Ged. Staten schrijven bij hunne missive van 4 Maart 1921, dat een eventueel nader voorstel van den raad door hen in behandeling zal wor den genomen. Overwegende, dat de raad niet instemde met de groote verhooging zooals Ged. Staten die oorspronkelijk voorstelde, maar dat in de ver gadering, waarin die circulaire werd behandeld, stemmen op gingen, die te kennen gaven voor een redelijke verhooging te zijn, stellen wij U voor de jaarwedde van den ambtenaar belast met het voltrekken van huwelijken vast te stel len op f 75 en die van den ambtenaar belast met de overige werkzaamheden op f 350, een en ancler met ingang van 1 Januari 1921. De heer SCHEELE vraagt, hoe de tegen- woordige regeling is. De VOORZITTER: f 24 voor den ambtenaar die de huwelijken voltrekt en 216 voor dien belast met de overige werkzaamheden. Burge meester en Wethouders hebben gemeend te moeten afzien van de regeling om per inge- schreven acte te betalen. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 5. Vaststelling verordening tot regeling van het vervolgonderwijs. Burgemeester en Wethouders, gelet op de onderwijswet 1920, stellen voor vast te stellen de navolgende VERORDENING tot regeling van het ver volgonderwijs. Artikel 1. Vanwege de gemeente zal gele- genheid .bestaan tot het genieten van vervolg onderwijs in de openbare lagere scholen kom, Groote Huissenspolder en Othene. Artikel 2. Het vervolgonderwijs wordt ge geven in een cursus voor jongens en een voor meisjes. Indien zich voor Anigen cursus minder dan 6 leerlingen aanmelden, kunnen verschillende cursussen tot een cursus worden vereenigd. Den duur van dezen cursus en de te onder- wijzen vakken worden alsdan, met tijdelijke afwijking van deze verordening, bij een afzon- derlijk raadsbesiuit geregeld. Artikel 3. De cursus loopt over een jaar en duurt 150 ucen per jaar, vallende binnen het tijdperk van 1 November tot 1 April. Artikel 4. Het ondeiwijs voor de jongens omvat de volgende vakken: 1. Nederlandsche taal; 2. Rekenen; Kennis der natuur; 4. A ardrijkskunde. Het onderwijs voor de meisjes omvat de vak ken: 1. Nederlandsche taal; 2. Rekenen; 3. Kennis der natuur; 4. Aardrijkskunde; 5. Nut- tige handwerken. Artikel 6. Ouders of verzorgers, die hunne kinderen aan het vtrvolgonderwijs wenschen te doen deelnemen, oen hiervan in de eerste helft der maand, voorafgaande aan die waarin de cursus aanvangt, aangifte bij het hoofd van den cursus. Deze zendt binnen acht dagen daarna de lijst der bij hem ingekomen aangiften met een ad vies omtrent de al or niet toelating aan Bur gemeester en Wethouders. In bijzondere gevallen kunnen ook tusschen tijds leerlingen worden toegelaten. Die toela ting wordt in den regel niet geweigerd aan hen, die zich tusschentijdi: in de gemeente hebben gevestigd en in de gemeente, waar ze vroeger woonden, vervolgonderwijs genoten. Burgemeester en V/ethouders beslissen over de al of niet toelating. In het laatste geval wordt de beslissing schriftelijk en met opgaaf van redenen aan den belanghebbende kenbaar gemaakt. Artikel 7. De regelen omtrent orde en tucht, gesteld voor de operbare scholen in deze ge meente, zijn ook voor het vervolgonderwijs van toepassing. Artikel 8. Behoudens nadere wettelijke voor- ziening worden de bepalingen der artt. 36 tot er. met 40 der Lager Onderwijswet 1920, be treffende-de bcnocmL-ig, de bestraffing en het ontslag van onderwijzers, verbonden aan ge- meentescholen, geacht mede van toepassing te zijn voor de onderwijzers bij het vervolgonder wijs. Artikel 9. Deze verordening treedt in wor king op 1 November 1921. Alsdan vervallen alle voorschriften, op het vroegere herhalingsonderwijs betrekking heb- bende. Nadat de VOORZITTER op een gestelde vraag heeft geantwoord, dat dit een gelijke regeling betreft als vroeger voor het herha lingsonderwijs bestond wordt de voorgestelde verordening met algemeene stemmen onver anderd vastgesteld. 6. Voorstel tot het aanvaarden uit 's Rijks kas en te verleenen aan de vereeniging Woningbouwvereeniging Zaamslag van een voorschot en bijdrage voor den bouw van 12 arbeiderswoningen. Burgemeester en Wethouders leggen ter vaststelling over het navolgende concept- raadsbesluit De gemeenteraad van Zaamslag: g-ezien het adres d.d. 28 Januari 1921 der wo ningbouwvereeniging „Zaamslag" te Zaamslag, houdende verzoek: le. om aan haar in eigendom over te dragen een stuk bouwland gelegen in de Axelsche straat; 2e. om een voorschot overeenkomstig de bepalingen der Woningwet van f 58,400 zoo- veel meer of minder als noodig is ten behoeve van den bouw van 12 arbeiderswoningen op de perceelen, kadastraal bekend gemeente Zaam slag F 466; 3e. om dekking van het jaarlijks tekort op de exploitatie door het rijk en de gemeente Zaamslag; gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders om een voorschot overeenkomstig de bepalingen der Woningwet van f 7500 ter verkrijging van gcmelde perceelen in eigen dom; gezien het advies van de te Ter Neuzen zetelende gezondheidscommissie; b e s 1 u i t: le. aan de Woningbouwvereeniging „Zaam- slag" in eigendom over te dragen: een perceel bouwland gelegen in de Axel sche straat, eigendom der gemeente, voor de som van 6250, onder voorwaarde, dat de kos- ten der eigendomsoverdracht, komen ten laste der instelling en dat voor 1 Januari 1922 op het terrein worden gebouwd ten minste twaalf arbeiderswoningen, volgens door Burgemeester en Wethouders goed te keuren teekeningen en fcestekken; 2e. aan te vragen en te aanvaarden uit 's Rijks kas, tegen eene, overeenkomstig de be- trekkelijke koninklijke besluiten te bepalen rente en aflossing in vijftig en vijf en zeventig gelijke annui'teiten, een voorschot groot f 58.400 en 7500 voor de door de Woningbouwveree niging „Zaamslag" uit te voeren bouwplannen op bovengenoemde terreinen; 3e. na ontvangst uit 's Rijks kas van het onder le vermelde voorschot dit te verstrek- ken aan de daar genoemde Woningbouwver eeniging tot het voorschreven doeleinde, zulks onder de gewone voorwaarden 4e. aan te vragen en te aanvaarden uit 's Rijks kas een jaarliiksche bijdrage tot dek king van het te kari op de exploitatiekosten van de te bouw en woningen, welke bijdrage gelijk zal zijn aan van het verschil tus schen de huur, die op grond van de werkelijke bouwkosten, alles inbegrepen, noodig wezen zou om een sluitende exploitatierekening te verkrjjgen, en de huur, die door de huurders moet worden opgebracht. Het overige ge- deelte zal door de gemeente worden betaald, een en ander overeenkomstig de circulaire van den Minister van Arbeid d.d. 25 Juni 1919, Afd. Volksgezondheid No. 6658. Zulks onder voorwaarde dat zoodra de vereeniging- te eeni- ger tijd naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders door zoodanige veruetering der toestanden, in staat moet worden geacht de haar verleende bijdrage geheel of gedeeltelijk te restitueeren, de vereeniging op schriftolijke aanvrage van Burgemeester en Wethouders een zoodanig bedrag stort in handen van den ge- meente-ontvanger en tegen afgifte door dezen van een behoorlijke kwitantie, als zij zullen bepalen tot het geheele bedrag der biidrage zal zijn terugbetaald. De VOORZITTER deelt mede, dat het be- stuur der woningbouwvereeniging rechts en links onderzoek heeft gedaan omtrent de be- hoefte aan woningen en dat haar daarbij ge bleken is, dat dit aantal woningen zeker noodig is. Evenwel is er een bezwaar in den huur- prijs. Deze is, in verband met de hoogere rente voor het voorschot, thans geraamd op f 3,85 per week, hetgeen het bestuur te hoog acht. Het wenscht daarom af te wachten of eventueel de aanbesteding niet dermate mee- valt, dat de nieuwe woningen ook kunnen ver- huurd worden voor f 3,40 per week, evenals de eerst gebouwde. Zou dit eventueel niet mee- vallen, dan zou het bestuur van het bouwen wrillen afzien. De heer WISSE vraagt, of er ook geen an- dere weg zou kunnen worden ingeslagen. Men zal op deze manier toch altijd met een hoogen huurprijs blijven zitten. Hij vreest, dat er voor de gemeente een groot gevaar in schuilt. Als de loonen dalen, zal zoo'n hooge huur niet meer kunnen betaald worden. Er wordt tegenwoor dig evenwel door het rijk een premie verleend aan eigenbouwers en nog een hypotheek boven- dien. Als die weg gekozen werd, zou het naar hij meent voordeeliger uitkomen voor de ge meente, als zij dan nog een premie gaf boven die van het rijk, dan wanneer zij gedurende 50 jaren een bijdrage per woning verleent in het tekort op de exploitatie. Dan is de ge meente ook van de verdere risico af. De VOORZITTER geeft te kennen, dat die kwestie ook besproken is in het bestuur der woningbouwvereeniging. Er wordt van wege het rijk een premie gegeven van f 20 per M2. oppervlakte der woonkamers en van de helft voor de zolderkamers. De woningen die hier worden gebouwd hebben een oppervlakte van 48 M2. met de halve oppervlakte voor de zol derkamers dus 72 M2. waarvoor f 1440 aan premie zou worden ontvangen. Als zoo'n wo ning voor een 3000 kon worden gebouwd, zou de bouwer maar een klein bedrag meer noodig hebben, en zou het ook prettiger zijn, dat ieder dan in zijn eigen woning kon wonen, en de gemeente was van de verdere risico af, hetgeen zeker gewenscht was, als de tijden voor de huurders minder rooskleurig worden. Hij voorziet echter, dat het bij de tegen- woordige prijzen nog niet mogelijk is, dat de menschen die thans een woning willen huren, bij de rijkspremie het noodige zouden kunnen bijpassen, om een woning te bouwen. lets an- ders zou dit zijn, indien er ook nog een premie van wege de gemeente werd gegeven, dan zou de kans voor de menschen om zelf een woning te bouwen weer grooter worden. Hij gelooft ook, dat de gemeente voordeeliger aan een eigenbouwer een bedrag ineens zou kunnen geven, dan dat gedurende 50 jaar f 40 per jaar en per woning subsidie wordt gegeven. Het is een denkbeeld dat zeker overweging verdient. De heer WISSE zou het een groot voor- recht achten, als de werkman weer evenals vroeger in de gelegenheid kwam om een eigen woning te bouwen. Hij zou daaraan liever van gemeentewege een subsidie verleenen, dan dat er zooals nu lange jaren bijslag op de huur wordt verleend, dat voor de gemeente ook na- deeliger is. Hij denkt, dat er wel menschen voor te vinden zullen zijn, om zich op deze wijze een woning te verzekeren. Als ze nu f 3,40 per week moeten verwonen, kunnen dat beter als rente der hypotheek voor hunne eigen woning opbrengen. De VOORZITTER merkt op, dat de huur ders del- woningen van de woningbouwvereeni ging het voorrecht hebben, dat ze zoo'n mooien tuin hebben en dat beteekent toch ook nog al wat, als men hoort de hooge prijzen die voor het huren van een tuin in de omgeving van Zaamslag moet worden betaald. De heer FAAS meent, dat, indien men bouwt op de door den heer Wisse besproken manier, men dan niet aan een bepaalde plaats gebon- den is, doch dit op iedere plaats in de omge ving kan doen. De VOORZITTER antwoordt bevestigend; men staat dan ook niet meer onder dezelfde controle als de woningbouwvereeniging. Toch moet men bouwen in overeenstemming met de eischen der woningbouwvereeniging, maar dan is het mogelijk het te doen zooals men dat hier gewoon is: een groote woonkamer met een voorvloer. Bedsteden en alkoven mag niet, maar daarin zit geen voordeel, want als men boven op den zolder geen slaapkamers maakt, krijgt men daarvoor geen toelage. De heer FAAS zou er toch veel voor voelen, om van den tot nu toe gevolgden weg af te stappen en op de nieuwe voorwaarden te begin- nen, daar men dan toch vrijer zal bouwen. De VOORZITTER: Dan kunnen de buiten- menschen er ook van profiteeren, thans alleen in de kom. De heer FAAS acht het ook een voordeel, want er moeten met het oog op het werk buiten overal menschen wonen. Het is wel gezelliger alien bijeen te wonen, in de kom, spreker zou dit zelf liever ook willen, tnaar met het oog op de groote afstanden die men dan moet af- leggen om z'n werk te bereiken, is het ge wenscht, dat de werkmenschen over de ge meente verspreid wonen. Hij wenscht dus tot de oude methode: ieder zijn eigen woning, terug te keeren en daarvoor desnoods steun te verleenen door de gemeente. De heer SCHEELE: Maar hoe staat het met de aanstaande huurders Is er thans geen groote behoefte en kan men die menschen nu zoo maar aan hun lot overlaten? Al woi'dt er besloten om deze 12 woningen nog te bouwen, dan kan er immers toch voor het vervolg even- goed tot een andere methode worden overge- gaan De VOORZITTER: Er zijn meer aanvragen dan er woningen beschikbaar zullen komen, nl. 15 of 16. De vraag is echter hoe de gemeente het goedkoopst zal uitkomen. De heer SCHEELE: Maar ik heb er toch be zwaar in, de menschen nu in den steek te laten. De VOORZITTER meent, dat die niet in den steek worden gelaten. Ze zouden desnoods van de gemeente bouwgrond kunnen koopen. 2e zijn dan zelf in de gelegenheid om te bouwen en vooral als ze van de gemeente subsidie krijgen, hebben ze er zelf geen geld voor noodig. Ze l.cbber. dan een eigen woning en de ge meente is van de risico af. De gemeente zou er 10, 20 tot 25 subsidie in kunnen geven, naar gelang het bedrag bij nadere berekening zou behooren te zijn. De heer WISSE wijst op de moeilijkheden die men zal krijgen in verband met de hooge wouinghuren. Men weet het, er zijn er die thans al vermindei ing gevraagd hebben. De heer DE FEIJTER vertrouwt, dat de be- steding wel zoodanig zal uitvallen, dat de wo ningen voor 3,40 per week zullen kunnen worden verhuurd. De menschen worden dan geholpen. De nieuwe methode ziet er wel mool uit, maar als men nagaat, dat de menschen voor de hypotheek ook 6 rente moeten be talen, dan zal dat er toch ook nog al indruppen. Tegenover den heer Wisse betwijfelt hij. of die nieuwe methode wel voordeeliger zal zijn. De heer KAIJSER is huiverig om op den bestaanden voet voort te gaan. Als in de ge meente de daggelden verminderen en de andere huren slaan af, dan zal men daar geen huur ders in kunnen houden en moet de gemeente er voor opdraaien. Hij zou het premiestelsel maar willen invoeren. De heer VINKE acht het bezwaarlijk, om daarover thans ineens te beslissen en stelt voor de zaak aan te houden. De VOORZITTER heeft er geen bepaald be zwaar in, de zaak nog eens aan te houden, doch wijst er op, dat de vereeniging ook reeds eeni- gen tijd heeft gewacht, omdat er nog eene be slissing moest komen van den inspecteur voor de volksgezondheid den heer De Graeff. De heer DE FEIJTER wijst er op, dat er lh menschen zijn die hebben gevraagd om een der nieuw te bouwen woningen te huren, maar heeft men nu die zekerheid dat, indien de raad besluit tot het invoeren van het premiestelsel die menschen daarvan gebruik zullen maken? De heer VINKE: Dit is de vraag! De VOORZITTER merkt op, dat het premie stelsel nu nog weinig bekend is en dat de men schen er dus nog niet over hebben kunnen den- ken, dat zal pas het geval worden, als ze van deze besprekingen hooren. Als ze eens zoover van gemeentewege konden worden geholpen, dat het voor hen gelijk stond met het kapitaa! te krijgen tegen 5 zouden ze er toch mis- schien wel toe overgaan. De menschen moeten op de voordeelen van dat stelsel worden ge- wezen. De heer VAN HOEVE verklaart niet enthou- siast te zijn voor dit voorstel; toen dit plan in de woningbouwvereeniging besproken is, wa ren de nieuwe voorwaarden van den Minister nog niet bekend. Hij heeft de voorkeur aan het premiestelsel, omdat daaruit kan voortspruiten: ieder zijn eigen woning. Voor een stad is dat iets anders, daar hecht men er niet zoo aan een eigen woning te hebben, maar voor het platteland wel en daarom meent hij, dat het premiestelsel met beide handen moet worden aangegrepen. De menschen zijn daarvan thans nog te slecht op de hoogte. Het is bekend, dat er nog woningnood heerscht. De menschen die nu op een woning wachten, zullen wel bereid zijn om een aanvraag tot bouwen te doen. Laat de gemeente hen steunen en tegen billijken prijs de beschikbare bouwgrond verkoopen. De g-emeente is jlan van de risico af en het par- ticulier init'atief wordt bevorderd, hetg?=n veel beter is, dan wanneer alles van de staat en de gemeente moet uitgaan. De heer KOOPMAN voelt veel voor de mo- tieven van den heer Van Hoeve, maar kon zich niet vereenigen met het goedkoop beschikbaar stellen speciaal van deze bouwgrond, daar de menschen dan weer gedwongen zouden wor den om bij de kom der gemeente te bouwen, hetgeen ongewenschte toestanden schept. daar ze dan eerder werkeloos rond loopen. hetgeen men nu op 't dorp kan constateeren. Op't Veer loopt niemand leeg en als er nog een meer was werd die wellicht ook nog wel meegenomen. Het is in het belang der werklieden, dat ze niet zoo bijeen wonen. Hij meent, dat er onder de groep liefhebbers om een woning zijn die st zelf onder de besproken voorwaarden zouden kunnen bouwen. De heer VAN HOEVE herinnert, dat hij er mdertijd niet voor geweest is, om de nu nog beschikbare grond bij te koopen, maar nu ze er eenmaal ligt, zou hij ze ook als bouwgrond beschikbaar willen stellen. De VOORZITTER verdedigt dien aankoop nog, door er op te wijzen, dat zulks noodzake- Ipk was om te bouwen op de oude manier. want dan werd niet toegestaan om overal in de ge meente langs dijken en wegen te bouwen, dit heeft men in een naburige gemeente die zulks wenschte, ondervonden. Dat werd niet toere- staan. De heer VAN HOEVE betwijfelt, of men wel een weigerend antwoord heeft ontvangen, hij gelooft, dat er aan het voomemen eenvoudte geen gevolg meer gegeven is. De VOORZITTER overigens waren wij voor net verknjgfen van een goeden toestand, ver- pheht dien grond te koopen, daar anders wel- bcht particulieren die zouden gekocht hebben Als de raad echter het nieuwe stelsel voor bouwen mocht aanvaarden, zal er toch wel ren middel zijn om van den grond af te komen Hi; ik ok van meening, dat het in de ge meente Zaamslag zoowel in het belang van werxgevers als van werknemers is, dat overal verspreid gebouwd wordt. Do heer SCHEELE steunt het voorstel van oen heer Vinke om deze zaak nog eens aan te houden. De heer VAN HOEVE ziet het nut daarvan niet m; het eenige zou moeten zijn. dat er dan iets meer van het premiestelsel bekend wordt De heer VINKE: Juist! VOORZITTER: Het is de eerste rnaal dat het hier besproken wordt en ook de eerste maal. dat nog bovendien subsidie van gemren- tewege in uitzicbt wordt gesteld De heer VAN HOEVE meent, dat eerst de aanvraag van de vereeniging zal moeten wor den yerworpen, eer de menschen zelf wat zul len doen. Nu verlaten ze zich natuurliik on de w on m gbou wvereeniging De VOORZITTER: Maar als ze dan nu reeds kunnen merken, dat het op het kantje af reidln*111' Ze er zich ree(Is °P voorbe- De heer VINKE vraagt ook nog of het vlug- ger zal g-aan, als de menschen nu zelf nop- een aanvraag- moeten doen, terwijl de heer Koon- man er op wijst dat de premie maar g-edu- i ende een bepaalden tijd zal worden toegestaan De VOORZITTER geeft. naar aanlei.bng eener gestelde vraag te kennen. dat de men schen die zich hebben aangemeld. in de voT- gorde hunner aangifte voor een woning in aan- merkmg komen. (rekkenT K00PMAN: En a)s ze zich terug- De VOORZITTER: Verplichten kunnen we de menschen met om er in te gaan Ik ben daarvoor echter niet hang: als er eens een van tusschen gaat. zijn er toch nog genoeg, aanre- zien er 15 aanvragers zijn De heer KOOPMAN zou dan maar geheel van het plan willen afzien. De heer WISSE kan daarmede niet instem- men; er is bepaald behoefte aan woningen F had met het doel dat te ontkennen doch heeft met zijn betoog alleen beoogt, te' doen ^r- wegen wat voor de gemeente de goodkoopste manier is en den minsten last zal veroorzaken. Daarom zou hij niet op dezelfde wijze willen voortgaan. maar op de nieuwe wijze die d- den minister is geopend, waarvoor hij dan ook nog van gemeentewege desnoods steun zou willen geven, m de meening dat het dan goed- koper zou uitkomen. Het voorstel van den heer Vinke, om de be slissmg aon te houden, wordt verworpen me' 9 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Scheele en Vinke- tegen stemmen de heeren De Koeijer, Faas De Feijter, Van Hoeve, Visser, Kaijser De .Tom P Koopman en Wisse. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt hiema aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Scheele, Faas. De heijter, Visser, Vinke en De Jonge; tegen stemmen de heeren De Koedjer, Van Hoeve Kaijser, Koopman en Wisse. (Wordt vervolgd). J

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 5