AL8EWEN NIEUWS- EN AbVERTEHTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH VLAANDEREN. No. 7138. Woensdag 27 April 1921. 69e Jaargang. HIHDERWET. B 1 H E N I H D. De Belegering en de Inname van Sas van Gent BUITENLAND^ FEUILLETON. DE KONINGIN NIET NAAR HET BUITENLAND. Enkeie Londensche bladen bevatten de- zer dag en het bericht, dat de Koningin, in gezelschap van Prinses Juliana, een bezoek zou brengen aan Engeland. Do vorm even- wel, waarin het bericht was vervat, inaakte onmiddellijk den indruk, dat men hier niet met een serieuse mededeeling had te doen, Thans kan worden bericht, dat te bevoeg- der piaatse niets bekend is omtrent een bui- tenlandsche reis van de Koningin. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De heer Weitkamp (c.-h.) krijgt verLot tot interpellatie over vervoer van vleesch naar Engeland. De interpellatie za! Don- derdag worden gehouden. Aan de orde is het wetsontwerp in- zake de ontginning van aardolievelden in Nederiandsch-Indie. De heer De Muralt (v. b.), die in 1915 voor" de motie-Albarda inzake staatsexploi- tafie stemde, is thans tot de overtuiging gekomen, dat de overheidsexploitatie niet de meest geschikte vorm van exploitatie is. POSTDIENST TEN PLATTENLANDE. Naar de Rott. meldt, is in den postdienst ten plattenlande eenige wijziging gekomer,. Werd vroeger oogluikend tdegestaan, dat de bestellersdienst, die te voet moest wcr- den uitgevoerd, per rijwiel werd gedaan, thans is dit verboden. Wil men den dienst die te voet moet worden gedaan, per rijwiel uitvoeren, dan moet men ook langer dan 8 uren arbeiden. Vroeger werd een 8-tsrige werkdag voor de bestellers soins tot 5 uren teruggebracht, doordat een fiets werd ge- brutkt. Onder dit besluit zijn niet gerekend de wijken der gemeente, die volgens dienst- order, steeds per rijwiel moeten worden besteld. HET BESTUUR VAN DEN VRIJHEIDS- BOND. De ..Nationale" meldt, dat in het alge- meen bestuur van -den Vrijheidsbond ziin aangewezen voor: 1. De Liberale Unie: Mr. P. Rink, G. A. de Ridder, Prof. Dr. B. D. Ferdmans, G. P. Bakker, Groningen, mevr. F. S. van Balen— Klaar, Mr. T. Binnerts, Mr. G. A. Boon, Leeuwarden, jhr. R. R. L. de Muralt. P. Otto, Mr. H. Smeenge, G. W. Streink, Steen- wijkerwold, mej. Dr. H. J. Baale, mevr. Van RielSmeenge en K. van Schouwen (Middelburg). 2. Bond van Vrij-Liberalen: Mr. H. C. Dresselhuys, prof. Visser van IJzendoorn, Walrave Boissevain, Dr. W. G. van den Berg, Joha. W. N. Naber, douar. Van Heerdt tot Eversberg, Dr. Hulfhofi Pol (Utrecht), M. A. G. A. Ridder van Rappard, F. J. W. Drion. 3. Middenstandspartij: Abr. Staalman, G. J. Bokhorst. 4. Alg. StaatspartijH. Egberink. 5. Neutrale partij: D. Wychgel. 6. Groep voor maatsch. en ethische be- langen: mevr. v. BiemaHijmans. 7. Economische Bond: Prof Mr. M. W. F. Treub, Mr. Dr. R. J. de Visser (Arnhem), mevr. A. M. Koek -Mulder (A'dam), mevr. W. Wijnaendts FranckenDyserinck, P. W. i Schilthuis (Rotterdam), D. Merens (Den I Haog), ir. Jan Koster (Heerlen). HET KERM1S-TAPVERBOD TE DEVENTER. Nu de Hooge Raad besliste, dat het kermis-tapverbod niet van tcepassing is op societeiten, stelt de meerderheid der commissie voor de strafverordeningen te Deventer voor, dit verbod in te trekken. I De minderheid wil alleen de bepalingen j inzake de societeiten weglaten. HET MEEN1NGVERSCH1L IN DE R.-K. STAATSPARTIJ. Zooals bekend, heeft het Eerste Kamer- lid, Jhr. Mr. Wittert van Hoogland zijn ont- slag genomen als secretaris van den Alg. Bond van R.-K. Rijkskieskring-organiSaties, Naar aanleiding daarvan vraagt 't „Huis- gezin", of hij om zijn uiting inzake de be- drijfsraden ais secretaris is afgezet, of dat hij zelf ontslag genomen heeft om de han- den vrijer te krijgen. De Kameroverzicht- schrijver van de „Tijd" kan mededeelen, dat noch het een. noch het ander het gevai is. De heer Wittert heeft alleen ontslag ge nomen als secretaris hij blijft bestuurs- lid omdat bet hem onmogelijk is gewor*- den, om met den voorzitter, Mr. A. baron van Wijnbergen, langer samen te werken, om redenen van zuiver particulieren aard. AANVAR1NG TIJDENS EEN NACHTE- LIJKE OEFENING. Een torpedoboot beschadigd. Naar eerst Maandag bekend werd, heeft in den nacht van Donderdag op Vriidag bij een nachtelijke oefening op de Noord- zee, een lichte aanvaring plaats gehad tusschen de onderzsetsoot O 6 en de tor pedoboot Z 2 van Vlissingen. Laatstge- noemde bekwam schade onder de water- lijn en is ter reparatie naar Hellevoetsluis vertrokken. PLANNEN VOOR EEN DIRECTE LUCHTVRACHTVAART - M AATSCH APP1 J. Te Boskoop is een vereenigmg opge- richt, die zich ten doel stelt een onder- zoek in te stellen naar de mogelijkheid eener directe iuchtvracntvaartverbinding tusschen Boskoop en de wereldsrteden en eventueel de propaganda daarvoor ter hand zal nemen. Het bestuur bestaat uit 7 personen met als voorzitter den heer J; Spruyt en als secretaris den heer W. Alons, respectievelijk raadslid en hoofdainbtenaar der gemeente. WEER KERMIS. Maandagmiddag kwam de geineenteraad van Souburg in voltallige vergadering bij- een, ter behandeling van een verzoek van 1161 ingezetenen, tot wederinstelling der afgeschafte kermis. UITKEER1NG WERKLOOZENKASSEN. De Minister van Arbeid heeft, naar het Hdbl. meldt, aan de gemeentebesturen, be richt, dat, indien een lid van een werkloo- zenkas verhinderd is zijn woning te verla- ten en te arbeiden ten gevolge van het voorkomen van een geval van besmette- Iijke ziekte in het gezin, hem voor de daar- door ontstane werkloosheid geen uitkee- ring uit de werkloozenkas mag worden ver- strekt, aangezien uitkeering in zoodanig geval in strijd zou zijn met de bedoeling van de werkloosheidsverzekering voorzoo- ver zij van overheidswege wordt gesubsi- dieerd. in den jare 1644, door Prins Frederik Hendrik van Oranje-Nassau. Naar oude bronnen bewerkt door A. WEHRENS. 7) Doch zulks was met doenlijk doordien het water, eer het zoo ver kwam, tegen de hoogte op moest en zoodoende hun eigen legerplaats bediert. Nadat alles behoorlijk in orde gebracht was en verdedigingswerken voor 'tSajS aangebracht waren, is Z. H. den 12den van Assenede opgebroken en heeft zijn leger ingescheept naar Bergen op Zoom. In den Autrichepolder en het Sas liet hij een klein vliegend leger achter, n.I. 13 compagnieen van Huygens' Regiment, 7 van het Regiment Popma, 8 van het Regiment Brima, 10 compagnieen Engel- schen onder Flud en 19 compagnieen in het Sas zelf. Den 18den overleed te Bergen op Zoom Graat van Styrum, die in de plaats van den Heer van Staeckenbroeck tot Lui- tenant-Generaal van de cavallerie was aangesteld. Door diens benoeming werd de gouver- neurszetel van Wesel vacant. Donderdag 20 Sept. kwam de garde van Z. H. wederom te 's Gravenhage aan, DE TOESTAND. Duitschland belooft, „bierehrlich", den geallieerden de voile maat te geven van het- geen het missen kan, zonder zelf te ver- smachten, en schenkt het gias in, dat Ame- rika ophoudt, tot dit meent het glas aan de en daags daarna werd Z. H. door de bur- gerij van 's Gravenhage teestelijk inge- haald. Daarna werd het geheele leger over de garnizoenen verdeeld. Zondagsvoormiddags den 30 Sept. kwam een groote troep Spanjaarden, ruim 2000 man sterk, tot dicht bij 'tSas van Gent en nam alle toegangswegen en verdedi gingswerken van de plaats op. Terwijl zij daarmede bezijg waren en tot den middag doorgingen begon het gar nizoen in 't Sas hen hevig te beschieten, waardoor zij tot aftrekken genoopt wer- den. Besluit. Terwijl de Staatsche troepen binnen en rondom Sas van Gent zich tegen de Span jaarden versterkten, zaten deze ondertus- schen niet stil. De Spanjaarden hielden de Vaart van Rodenhuijzen sterk bezet; in het dorp Moerbeke Iagen twee regimenten voetvolk, in het dorp Rodenhuijzen eenige vendels en in Stekene tien ot twaali kornetten om alle invallen in het Land van Waes door het garnizoen binnefi 't Sas achtergelaten te beletten. De Spanjaarden te Moerbeke hakten de boomen om en maakten palissaden om het dorp. Zij versterkten de Moervaart, zich uit- strekkende van Terdonk aan de Gentsche Vaart tot Hulst met schansen en redontes om te verhinderen, dat de Staatschen in de toekomst niet het Land van Waes zou den kunnen binnen dringen. geallieerden met cied fatsoen en een vraag in de ucgen, te kunnen voorhouden, schrijft r!e N. R. Crt. Mompelen de geallieerden nog tegen. dan kan het Duitschland aanmoedi- gen er nog een drupje bij te doen. maar vindt het eindeliik, dat het werkelijk wel gaat, dan ntoeten de geallieerden rekening gaan houden met het gezicht, dat Amerika tegen hen trekt. 1: die omstandigheder, was de' samenkomst in Lympen niet overbelang- rijk. Niet zoodra heeft Lloyd George verno- ntcn, dat er nieuve Duitsche voorstellen in de mask zijn, die Amerika zou overbrengen, of zijn houding w -rdt gereserveerder. Hit maakt dr -f^zetting van het Roerge- bied afhankelijk van den inhoud van de nieuwe Duitsche voorstellen, want de En- gelscbe politiek kan niet zoo doltlriftig zijn, orn zulk een nieuwen dwangmaatregel goed te keuren, als Amerika er over fronst. De goede verhouding tusschen de twee groote Angelsak'sische natics is een kostelijker goed, dan wat in goud neer te tellen is. Wanneer Zaterdag al de geallieerden sa- menkomen, is voor het eerst het oordeel van Amerika, dat ook bij de voor hen loyaalste bemiddeling niet verborgen kan blijven, een factor, die bij huh besluiten meetelt. Er is c'aardoor kans. dat de geallieerden het on- derling niet tegen Duitschland, maar met Duitschland eens worden. De besluiten van Parijs en de eisehen van I.onden waren: 22$ milliard gouden marken, te voldoen in 42 jaarlijksche stortingen en 12'/2 pCt. van de waarde van den Duitschen uitvoer gedurende dezelfde periode, wat naar schatting het) aan de 300 milliard gou den marken nog ogtbrekende zou opleveren, die te Boulogne ^enoemd waren. Het aanbod van Simons te Louden was: 50 milliard gouden marken in 30 jaar. waar- van 20 milliard gerekend werden af te gaan door reeds gedape praestaties (welke de Entente op slechie 8 millioen stelde), zoo- dat 30 milliard verbleven, zonder verdere aanvulling uit een Duitsche uitvoerbelas- ting, van welke hij niet weten wilde. Het heele aanbod echter afhankelijk van het be- houd van Opper-Silezie door Duitschland. Het nieuwe aanbod van Duitschland zou. neerkomen op: 50 milliard gouden marken met interest te betalen in 42 tot 62 jaar in jaarlijksche stortingen wisselende volgens etn bepaalden welvaartmaatstaf. Onmiddel- lijke storting van 1 milliard in aandeelen of goud. De West'.* van aftrek van het reeds betaalde deel op de 50 milliard gouden marken blijft voorloopig rusten en zou geen onoverkomenlijke moeilijkheden bieder.. Ten slotte zou men mogen aannemen, dat Op per-Silezie in het nieuwe Duitsche voorste! niet genoemd wordt De Duitschers verklaarden te Londen, dat di 50 milliard de contante waarde voorstel- den van de 226 milliard, die de geallieerden in annui'teiten vroegen. De Nation bereken- de toen, dat de contante waarde van de vor- dcring der geallieerden in elk geval nog geen 80 milliard, het verschil dus niet zoo heel groot was. Nu zouden de Duitschers echter, als wij het goed begrijpen, beloven om rente te betalen van-het bedrag, dat zij nog schuldig blijven. Betalen zij nu dadelijk 1 milliard, dan blijven zij nog 49 milliard gouden mar ken schuldig en zou bij den termijn dien zij in 1922 betalen, een jaar rente van die 19 milliard, sfel ongeveer 2','z milliard komen. De jaarlijksche som van de rente neemt af, naarmate de schuld afgelost wordt, maar al die sommen zouden te zamen geteld in 40 tot 60 jaar een bedrag vormen, dat nog een stuk meer is dan de oorspronkelijke schuld. De Silezische kwestie, ten aanzien waarvan Lloyd George le Londen den Duitschers een ernstige grief inaakte, dat zij haar in het debat hadden gebracht, omdat de regeling, die zij aanboden, er over een maand reeds door zoti kunnen vervallen, blijft buiten be- schouwing. En ook de kwestie van den af trek voor materieel, schepen en kolonien. die zoo een verbitterende factor in de ge- dachtenwisseling is geweest. Verder viel er dat jaar niets merkwaar- digs voor. Als steunpunt voor het Staatsche leger had Sas van Gent intusschen nog in be- teekenis toegenomen omdat van hier uit herhaaldelijk strooptochten konden uitge voerd worden verre in het door de Span jaarden bezette gebied. Van Frederik Hendrik immeis luidde hett ,^Hij stak den oorlogstakkel tot in Isabels prieele Ten spijt van Spinola", waarmede Oostende bedoeld wordt. Zoo wordt er o.a. nog gevvag gemaakt, dat in Mei van het volgende jaar kapi- tein Ratty de Jonge van het Sas eene kleine schans aan de Vaart van Gent over- rompelde. Bedoelde schans was met eene compag- nie soldaten belegd, welke alle gevanke- lijk binnen het Sas werden gevoerd, na dat de schans door de Staatsche overrom- pelaars in brand gestoken was. In Jur.i van dit jaar hadden rondom Sas van Gent wederom belangrijke krijgs- bedrijven plaats. Toen den tweeden Juni de Fransche Gezant d'Estrade uit Frankrijk gekomen was en te Breda met Prins Frederik Hen drik een onderhoud gevoerd had, begat zich deze Iaatste onmiddellijk naar Ber gen op Zoom. De Heer van Brederode kreeg bevel met zijn brigade, 85 compagnieen sterk van Rammekens naar het Sas over te steken en zijn kwartier te Selzaete te be- trekken. Den 9 Juli veroverde hij het „Huys Amerika heeft ronduit geweigerd om als scheidsrechter op te treden. Daar Duitsch land zich echter bij voorbaat vcrbond, met zijn uitspraak genoegen te nemen, verplicht het zich a plus forte raison om zijn voorstel len nog zoo te wijzigen, dat ze naar het oor deel van de Vereenigde Staten (welke van hun kant tie geallieerden nog kunnen polscn) een „geschikten" grondslag voor onderhan- delingen niet de geallieerden vormen. Voldoen ze aan dit vereischte, dan doet zich het geval voor, dat de Amerikaansche regeering aan het slot van haar nota noemt: „Mocht de Duitsche regeering dezen weg in- slaan, dan zal deze regeering de vraag overwegen om de zaak onder de aandaoht van de geallieerden te brengen op een voor dezen aannemelijke wijze, opdat de onder- handelingen spoedig hervat kunnen wor den." En dan zou de bemiddelaarsrol, die de Vereenigde Staten tot dat oogenblik ge- speeld hebben, ineebrengen, dat hun ver- tegenwoordiger ook tegenwoordig is bij de conference tusschen de geallieerden en Duitschland iets wat de New-Yorksche cor respondent van de Times reeds als zeker aankondigt. Tot nut van de oude wereld kan dan ver- vuld worden, wat Harding den 4den Maart in zijn presidentieele intree-rede als zijn streven aangaf: „Wij wenschen overeen- stemming te bevorderenWii verkiezen deel te nemen aan het opperen van plannen voor bemiddeling, verzoening en arbi trage RUIT EN V ERNI ELERS. Te Londen ondervindt men de Iaat ste dagen iets nieuws, dat zeer onaange- naam is en nadeelig voor de getroffenen. Daar is men er nl. op uit om ruiten te vernielen. Deze worden met een diamant stuk gesneden. Op sommi^e ruiten vond men let ters gekrast. Er is voor duizenden pon- den schade aangericht, in de City-road, Oldstreet, Kensington Highstreet, Vfcto- riastreet, Batersea-Park road, Charing Cross, Cripstreet enz. enz. Men venuoedt, dat een centrale orga- nisatie een aantal lieden uitzendt, voor nachtelijke aanvallen, op bepaalde wij ken. Een voorbijganger, die een diaman- tenring draagt of een glassnijder in de hand heeft, kan in enkeie minuten groote schade aanrichten, zonder dat zijn snood bedrijf in de gaten loopt en dat maakt natuurlijk het opsporen van de dadefs mDeilijk. JUIST OP TIJD. In het hart van Bristol, waar wegens ge- brek aan steenkooi juist enkeie fabrieken gesloten zouden worden, heeft men een twee \oet dikke steenkxxrllaag ontdekL Mannen die in een kleiput aan het werk waren, ontdekten eensklaps op een diep- te van vijftig voet een laag steenkooi, die zoo overvloedig levert, dat van stopzetten van fabrieken geen sprake meer behoeft te zijn. HET DRANKVERBOD IN NOORWEGEN. „Recepten" van arisen. De geneesheeren in Noorwegen hebben volgens de Daily Chronicle, sinds de in- stelling van een drankverbod in Noorwe gen goede zaken gemaakt, door recepten te schrijven, met behulp waarvan hun patienten zich in de apotheken van spi- ritualien als medicijn konden voorzien. De ze methode had zulk een omvang alan- genomen, dat de regeering eenige maan- den geleden een cominissie moest benoe- men om hieraan paal en perk te stellen. Deze commissie heeft thans bepaald, dat ieder persoon, die den Ieeftijd van 23 jaar reeds heeft bereikt, de bevoegdheid heeft om iedere maand in de apotheek een halve flesch brandewijn ot een flesch witte wijn te koopen. Tevens wordt echter het recht der arisen om spiritualienrecepten te schrijven, beperkt. Drongene", drie kwartier van het fort Moerspuie gelegen. Verder deed Zijne Hoogheid de infan- terie van Bergen op Zdbm inschepen naar Sas van Gent. Hijzelf trok ook mede en deed zijne legermacht den 11 Juli een kwartier be- trekken te Selzaete om van hier uit zijn verdere krijgsoperatien tegen den vijand te leiden. Langzamerhand werden de aangelegde vestingwerken uitgebreid en de stad met sterke forten omringd. Van deze forten waren voor enkeie ja- ren nog twee over: de forten Oranje en Zelandia. Alleen van het Iaatste zijn thans nog overblijfsels te zien. Het fort Oranje werd in 1916 met den grond gelijk gemaakt en de daaromheen liggende grachten werden gedempt. Het fori Zelandia verdwijnt langzamer hand. Het daarvan afkomstige materiaal dient eveneens voor bovengenoemde dOelein- den. Nog zijn er enkeie andere overblijf- selen van de vroegere vestingwerken van Sas van Gent behouden gebleven, o.a. een aan de Noordzijde gelegen overwelfd bastion dagteekenend uit het jaar 1647, waarvan het Zuidelijk deel thans als berg- plaats in gebruik is. Het is zeker niet uit overwegingen van pieteit, dat deze oude*muurwerken nog gespaard blijven terwijl zij overal alders langzamerhand verdwijnen. In de ongeving zijn nog vele plaatsen, CRISIS IN DE PAPIER1NDUSTRIE. De Times verneemt uit New-Vork, dat het Journal ot Commerce gewag maakt van den critieken toestand in de Ameri kaansche en Canadeesche papiernijverheid als gevolg van het aanbod der werkge- vers van een loonsverlaging van 30 per cent en een 9urigen inplaats van een acht- urigen arbeidsdag. De werknemers heb ben dit voorstel met overweldigende meer derheid verworpen. Men voorziet het stopzetten van vijftig fabrieken tegen il Mei, wanneer het tegenwoordige contract afloopt en het lamslaan van het dagblad- bedrijf in Noord-Amerika. TER NEUZEN, 27 APRIL 1921. MUZIEKUl.TVOERiNG. Naar we vernenien is het muziekgezei- schap „De vereenigde werklieden" voor- nemens aanstaanden Zaterdag. des avonds 7 uur, ter gelegenheid van den jaardag van Prinses Juliana een muzikale waudriing te maken door de stad, terw.ijl bij gunstig weer de volgende week Donderdag, He- melvaartsdag, des avonds op de Marki con cert zal worden gegeven. AMBACHTSSCHOOL TE TER NEUZEN Overgangse.xamens dagschool van den curstis 1920/21. j Timmerlieden. Van de eerste naar de 2e klasse: W. Koster, J. J. Kolijn, Iz. C. Kaan. J. Riemens, M. 't Gilde, F. C. A. Clemminck, H. Kaijser, B. Huizinga, J. van den Ouden, R. Scheele, Jac. 't Gilde en D. J. Romeijnsen, alien te Ter Neuzen, W. J. M. Nieuwehnk te Hoek, J. H. Kaijser te Zaamslag, L. van den Berge te Axel en J. C. Stouthamer te Westdorpe. j Van de 2e naar de 3e klasse: Z. van Wijck en D. J. J. de Bruijne te Ter Neuzen I en J. K. Meertens te Hoek; niet bevorderd 1 leerling. Schilders. Van de le naar de 2e klasse: W. Wisse te Zaamslag en Anth. J. Jurrij te Hoek. Smeden en niachine-bankwerkers. Van de le naar de 2e klasse: L. A. Bal- nikker, D. P. de Cooker, C. Iz. Kaan, L. J. Hamelink, J. Verbrugge, P. van Tatenhove, J. Huizinga, D. 't Gilde, Math. Leunis, A. van Moeffaert, M. H. Leunis, F. L. Slock en C. D. Guequierre, alien te Ter Neuzen, M. W. van Nieulande te Zuiddorpe. P. Stout hamer te Sas van Ger.t en M. E. Stockman te Sluiskil. Voorwaardelijk bevorderd van de le naar de 2c klasse op een proeftijd van 3 maan- den 3 leerlingen. Niet bevorderd 5 kerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse P. de Bree, L. van Eck, J. P. 't Gilde J. J. L. van Min- nen en M. Verelst, alien te Fer Neuzen. Voorwaardelijk van de 2e naar de 3e klasse voor een proeftijd van 3 maanden 3 leerlingen; niet bevorderd 1 leerling. Instrumentmakers-electriciens. van de le naar de 2e klasse- C. P. de Brabander te Ter Neuzen. Niet bevorderd 1 leerling. Het diploma werd uitgereikt aan de vol gende leerlingen der 3e klasse machine- bankwerkers: 4. M. A. Peters en Richard Vermast te Ter Neuzen en P. van den Burg te Axel. In een der lokalen der Ambaehtsschool werd hedennamiddag in tegenwoordigheid van het bestuur en directeur met leeraren aan de leerlingen bovensiaanden-uitslag be kend gemaakt. De voorzitter, de heer. J. Huizinga, wenschte de bevorderden geluk niet het suc- ces van hun studie, terwijl hij een bemoe- digend en ook waar dit pas gaf een verma- nend woord ricntte tot de leeriingen die door verschillende omstandigheden niet bevor derd konden worden. In het bijzonder feliciteerde hij de leer lingen aan wie het diploma kon worden uit gereikt, de eersten die dit verwierven, en knoopte daaraan den wensch vast, dat zij daarmede in het maatschappelijk leven die ons aan het daar aanwezig zijn van oude verdedigingswerken herinneren: o.a. in het Belgische jgehudht „Staak" onder de gemeente Assenede: Daar bevindt zich thans nog een huis waarin een cafe gevestigd is hetweik den naam draagt van „Het oude fort". Ook onder de gemeente Westdorpe aan den z.g. Zwarten Hoek is eene plaats die als „het Fort" bekend staat. Het tort „Riemen" bestaat nog voor een gedeelte. Het is duidelijk te herkennen aan de ver- hooging die zich links van den weg naar het station Ertvelde bevindt en aan de iuchtkokers, welke zich aldaar nog ir. meer- deren getale aan het oog vertoonen. Doch ook daar knaagt de tand der nio- derne tijden reeds aan deze Iaatste over- blijtselen van het eertijds zoo versterkte Sas van Gent. Binnen enkeie jaren, als wan eer het op- rvimingswerk zal afgeloopen zijn, zal men in' die richting tevergeefs naar eenig over- blijfsel der vroegere verdedigingswerken zoeken. Zooals het gegaan is met alle vestingen, zoo gaat het hier: Langzamerhand wor den alle oude overblijfselen van den ouden tijd der vergetelheid prijs gegeven. Menig oudheid-liefhebber zai zulks een weenioedig „Sic trancit gloria mundes" ontlokken; wij, die in moderne tijden le ven, kunnen ons slechts daarover ver- heugen. E IN D E. NSCHE Burgemeester en Wetliouders van TER NEUZEN maben bekend, dat bet verzoek van J. B. VAN HECKE te Ter Neuzen om in het percee). badastraa! bekend in seetie C, no. 4135 een slagerij te mogeti oprichten door hen is JNGEWILLlGD. Ter Neuzen, 25 April 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Bnrgemeester, .1. HUIZINGA. De Secretaris, B. I. ZONNEVULLE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 1