Laatste Berichten. 3£MENG6e" 8£RiCKTEN. Handelsbarichten. Loop der bevolking van Ter Neuzen inuezonuem stukkenT" ter voorwaardelijk in vrijheid gesteld zal vvorden, mits ik mij verbind gedurende di eerstkomende vijt jaar geen deel te zuilen nemen aan politieke vergaderingen. °en ik deze woorden hoorde, ging er mij een licht op en begreep ik, waar- om de evenredigheid in het geval van mijn straf zoo eigenaardig was uitgeval- Jen.... Ik begreep dat.... inuien men bij het scheppen der evenredigheid in mijn ge val rechtvaardigheidsiiefde had betraeln, men mij deze voorwaarde niet zou heb- ben kunnen stellen ,daar ik reeds viji maand over den straftijd van Josson, dien gij aiS maatstat voorgaaft te nemen, ge- vangen zit. in deze omstandigheden kon mijn ant- woord niet twijfelachtig wezen en ik ver- klaarde mijn bezoeker onomvvonden, dat ik tot mijn groot spijt. geen aanleiding zagv om op het voorstel van zijn opdractn in te gaan." Dr. Jacob licht deze meening nader toe en besluit zijn brief als volgt: „Wat mij betreft, mijnheer de minister, heb ik mij verzoend met de gedachte, dat ik nu pas over twee jaar en zeven maand in vrijheid kom. Mijn arme, heer- lijke vriend Dr. Rudelsheim heeft al de jaren van zijn leven voor Vlaanderen ge geven, toen hij bezweek in de eel ,waar- aart de mijne paalt: het minste wat ik doen kan, om zijn nagedachtenis te eeren, is in den kerker ook dat paar jaar van mijn leven voor Vlaanderens heilige zaak af te staan." ELF MIJNV/ERKERS OMOEKOMEN. In de Fursten-Plesz-Schletten-schacht te Lehmwasser, Silezie, heeft een gasontplof- fing plaats gehad, waardoor 11 mijnwer- kers omkwamen; 5 lijken zijn reeds ee- vonden. DE KOSTEN VAN DEN OORLOG VOOR ENGELAND, De minister van oorlog heeft in het La- gerhuis medegedeeld, dat de gezamen- lijke uitgaven van het Vereenigde Konink- rijk voor den oorlog tusschen Augustus1 1914 en November 1920 op 11 milliard J 9b milUoen 927 duizend pond geschat werden. Het geheele bedrag dat aan de Dominions en de geallieerden verstrekt was, bedroeg 1 milliard 810 millioen pond. TER NEUZEN, 25 April 1921. OU DER-COM MISS! ES. In verband met de nieuwe wet op het lager onderwijs hebben burgemeester en wethouders besloten aan de verschillende openbare scholen ouder-commissies in te stellen. De bedoeling der ouder-commis sies is een schakel te vormen tusSchen de ouders en de school. De vorige week Maandag werd eene vergadering gehouden met ouders en ver- zorgers van schoolgaande kinderen in school B. De vergadering werd geleid door den burgemeester, die eene uiteen- zetting gat omtrent het werken dezer com- missies en de groote beteekenis sche'i&te die deze zal kunnen hebben, indien daar- aan goede leiding wordt gegeven. Bij stemming onder de aanwezigen wer den tot lid der coinmissie gekozen de heeren L. Lok, P. Kaan en' J. P. Trijs- burg en de dames E. C. Hamelink—Van de Velde en F. A. van der StraatenVer- keek. Dinsdags had eene dergelijke vergade ring plaats in school C. Aldaar werden benoemd tot lid der commissie de heeren A, L. Rouw, D. van Langevelde en J. van det Hooft en de dames Joz. Huijssen Stouthamer en Ros. J. Buijze—Baert. Eene op jl. Vrijdagavond belegde verga- ring voor school A kon wegens het gerin- ge aantal aanwezigen niet doorgaan, en werd verdaagd. ZANGUITVOER1NG. Zooals wij in ons vorig nummer konden aankondigen, bracht het gemengd ko'>r uir Domburg j.l. Zaterdag een bezoek aan Ter Neuzen. In den voormiddag werden ten aan- hoore van een voor dat uur groot aantal loehoorders op de muziektent op de Maria eenige liederen gezongen, die welluidend klonk.cn. Ook hier viel weer op een veei- vuldig voorkomend euvel bij gemengcie zangvereenigingen: een zwakke bezetting der mannensteinmen tegenover de dames- partijen. De laden wisten zich op htm uitstapje blijkbaar goed te amuseeren. Zi; keerden des 't- 'd-. gs met etc provineiaie boot naar Vlissingen terug. VOETBAL. Gisterennamiddag werd op het voetbal- veld van ,,T. S. C." alhier een vriendschap- pelijke wedstrijd gespeeld om een zilveren medaille tusschen het eerste elftal dier ver- eeniging en „Vlissingen I" te Vlissingen. Bij de rust was de stand 21 ten vourdeele van Vlissingen en bij het einae 31. Vooral in de tweede helft gaf het spel aanleiding tot meerdere spannende momenten. Daarna speelde het tweede elftal van „T. S- C. tcgen „Ajax" van Sluiskil. De uitslag daarvan was 101 in het voordeel van ,,T. S. C. II". De volgende week wordt de beslissings- wedstrijd gespeeld om den Moggre-beker, waarvoor tegen elkaar moeten uitkomen „MiddeIburg" van Middelburg en de even- eens in deze wedstrijden nog niet geslagen club „Daring" uit Mechelen. KUNSTAVONDEN. Bij't Gentsch Volkstooneel. Het kornt niet dikwijls voor, dat men ter plaatse in de gelegenheid is hooge kunst te genieten. De afgelegenheid onzer plaats is oorzaak van hooge jeiskosten van uit het centrum des lands en de beperkte ruimte onzer zalen daarentegen zijn een beletsel tot het verkrijgen der noodige rentes, zoodat het niet doenlijk is artis- ten-g'ezelschappen te organiseeren. Te meer waardeering verdient het daar- om, dat de artisten ten Zuiden der grens het hebben ondernomen alhier een tooneel- voorstelling te komen geven daardoor de liefhebbers een gelegenheid biedende Van hunne kunst te genieten. En het was ih- derdaad kunstgenot dat het Gentsch Volks tooneel, onder leiding van Dr. J. O. de Gruyter jl. Vrijdag aan de bezoekers van het Hotel des Pays. Bas" met de pnvoe- ring van „FreuIeken" heeft geboden. On- ze herinnering loopt over een groot aan tal jaren, doch we kunnen ons niet herih- neren dat arhier een tooneervo6rstellin,or is gegeven welke op zoo'n hoog peil stoncf aangezien aHe in dit stuk optredende ac- teurs inderdaad artisten bleken te zijn, die gaven wat ze geven moesten. Het is moei lijk, een naam te noemen die in het bij- zonder uitkwam, daar alle jollen in goede hand^n' waren. Tante Henriette tooverde door haar edu- catie en costuum van het eind der 18e eeuw op meesterlijke wijze ons dien tijd voor de oogen, bekoorlijk was het spel van de goedhartige en zorgvolle Florentine, „FreuIeken", bijzonder genoot men van het spel van Miebetje^ofschoon haar Geldersch dialect en de rappe tong van de „katte- kop" vvei eenige inspanmng noodig maak- te om haar te volgen. De heer De Gruy ter gat een mooie -juitbeelding van den joyialen en steeds te hulp aan anderen be- reiden fman van Aerschot, mooi was ook hetf spel van den verlamden Job, maar niet minder dat van Baron van Averling en van zijn zoon Henri, den student. Het was inderdaad een fraai geheel. BIJ DE VOLHARDING. Zaterdagavond viel alhier een bijzonder muzikaal genot te genieten. Zooals we reeds meldden, vertoefde alhier de vorige week de heer Erich Ochs, muziekdirigent te Ber- iijn, tevens cellist, alvorens hij zijn reis naar Zuid-Amerika aanving. Een' kennismaking met de muziekvereeniging ,,De Volharding" deed bij hem het verlangen rijzen, met de leden dier vereeniging een concert te geven. Verschillende avonden werd de vorige week ijverig gerepeteerd en ,,gedrild" en Zater- dagvond konden leden en donateurs bene- is vale genoodigden in de bovenzaal van het „Hotel des Pays-Bas" de resultaten daarvan bemerken, en men genoot van de muzieknummers die door het orkest onder leiding van den heer Ochs werden ten ge- hoore gebracht en die daarbij zooveel beter dan anders het gevai is tot hun recht kwa- men. Schoon was de weergave van het Lar go van Handel en bovenal viel ook in den smaak „Rigoletto", dat eerst door den maestro op de piano werd meegespeeld. doch in verband met de toejuichingen voor een groot deel, thans door hem gedirigeerd werd herhaald. Bovenal werd genoten van de solo's die door den heer Ochs op de cello werden ten geboore gebracht. Als een bijzonderheid kan daarbij gemeld worden, dat hij zijn eerste nummer speelde op een cello die door den heer 0. de Klein, en lid der Volharding, is vervaardigd, welk instrument hiermede voor het eerst bespeeld werd. De heer Ochs was over het instrument, zoowel wat afwerking als toon betreft zeer tevreden en gaf den vervaardiger een schriftelijke verklaring, waarin hij dit, vooral in aanmerking geno- men, dat de maker geen beroeps-cello- bouwer is, een meesterstuk noemt Vervol- gens bespeelde heer Ochs een nieuw uitge- vonden instrument, de tenor-cello, die Zater dagavond voor het eerst in Nederland werd bespeeld. Bij het eind van het spel kwam aan de toejuichingen geen eind. Dt meester-dirigent ontving van wege he' b stuur der vereeniging een lauvverkrans, als blijk van hnlde voor zijn bereidwilligheid aan de vereeniging bewezen en het ge- schonken kunstgenot, en voorzeker was "de voorzitter, de heer Nolson, alter tolk, toen hij dit in woorden uitdrukte. Door mej. M. MoggreVan Fraeijenhove werden met accompagnement van den heer ftchs twee liederen gezongen, waarmede zij veel bijval inoogstte. Zij ontving eene bloe- menhulde. Naar we vernemen heeft de heer Ochs toegezegd na zijne terugkomst uit Zuid- Amerika, in het aanstaande najaar hier weer te zuilen terugkomen. Het werken met de dilettantenmusici alhier, zoowel als de on- dervonden vriendelijkheid en waardering hebben op hem een onuitwischbaren indruk achtergelaten. ONDERWIJZERSEXAMEN. Bij het te Middelburg gehouden examen zijn Vrijdag o.m. geslaagd de dames M. P. Oppe en M. F. Wieland, van Axel, en G. W. M. Stoutjesdijk, van Clinge. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZEELAND. H. M. de Koningin ontving Vrijdagnamid- dag te kwart over 3 uur ten koninklijke pa- Icize Jhr. Mr. J. W. Quailes van Ufford, ter beeediging als Ht. Ms. Commissaris in de provincie Zeeland. DE HYDRA. De gezonken mijnenlegger Hydra is door de Nieuwe Bergingsmaatschappij te Maas- sluis overeind gebracht. Er wordt thans voortgegaan met het schip te lichten. BOUWEN VAN WOONHUIZEN. Het bouwen van 52 woonhuizen door de Algemeene Woningbouwvereeniging te Oost- en West-Souburg is aan de laagste inschrijvers, de heeren A. van't Hof en Luiik te Axel gegund voor 292.200. KOEWACHT. Zondagnamiddag hield de Cooperatiev* Boerenleenbank op de bovenzaal van de Zusterschool haar 17e jaarlijksche alge meene vergadering. Een groot aantal leden was opgekomen. De reketiing over het afge- loopen jaar door den kassier ter kennis ge- oracht en waar noodig bleek, zooveel moge- lijk toegelicht, werd zonder op- of aanmer king na onderzoek goedgekeurd. Uit het verslag van den kassier over den toestand der bank over het afgeloopen dienstjaar blijkt het volgende: Op i Januari 1921 waren er 197 leden, het aantal loopen- de spaarboekjes bedroeg 308, het aantal verleende voorschotten 96. Aan spaargelden werd ontvangen in 1920 13'9.495,23 en te- rugbetaald 132.022,44. Aan rente werd be- taald of bij/geschreven 8695,32. De uitstaande spaargelden bedroegen op 1 Januari 1921 267.792,54. Aan nieuwe voorschotten werd verleend 50.000, terwijl terugbetaald werd 32.772. Het nog uit- staand bedrag bedroeg 156.266,50. Er stonden 15 personen in rekening-couranr met de bank. Op 1 Januari bedroeg het sar- do te goed 132.676,59, het saldo schuld f 23.491,14. De betaalde bedroeg na ruime afschrijving op effecten en meubilair f 1520,22. De rente der spaargelden werd gebracht op 4 dat der voorschotten op 5 Er zai voortaan geen provisie meer in rekening gebracht worden. Het salaris werd op voor- stel van het bestuur en den raad van toe- Zic u gebracht op /700. Het periodiek aftre- dend bestuurslid, den heer Em. v. d Vijvcr werd herkozen. De heer P. van Daele, die als lid van den raad van toezicht aan de beurt van aftreden was, wenschte niet meer in aanmerking te komen. In zijn plaats werd benoemd de heer Alp. de Waele. De heer E. Plasschaert nam wegens hoogen leeftijd ontslag als lid van het bestuur. Onder applaus der vergadering bracht de kassier een woord van dank uit voor de vele diensten die den heer Plas schaert gedurende 17 jaren geheel belange- loos aan de bank bewezen heeft. In zijne plaats werd gekozen de heer Hon Plas schaert. Maandag-, 2 Mei, tweeds kermisdag, zal hier de plechtigheid plaats hebben' van de eerste steenlegging aan de nieuwe kerk. Alle mgezetenen zijn uitgenoodigd, de H. Mis bij fe wonen, die zal opgedragen worden voor de overleden parbchianen. De fanfare zal Fiare medewerking ver- leenen. Tn de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestfgd: Gerarda Varenhout, dienstbode, Markt 15, van Valkenburg. J. S. Hamelink, eUictricien, O 193t, van Vlissingen. Tanneke Hamelink, dienstbode, P 112 van IJzendijke. Vertrokken C. Klaassen, kantoorbed. P. en T., 20N naar Amsterdam. C. Th. Danis, veldarbeider, O 196c, naar Noord Amerika. Th. Danis, veldarbeider, O 165, naar Noord Amerika. Pieterneira C. Hamelink, dienstbode, Steenkamplaan 44, naar Rotterdam. BEROOVING. In de Prinsenstraat te Rotterdam, is een bediende van het Bulgaarsch consuliaat beroofd van een bedrag van f 19000. Twee vrouwen zijn in verband hiermede in be waring gesteld. KIND VERBRAND. Te Baarn zijn de kleertjes van het vijf- jarig zoontje van den heer Platteau, dat voor een brandende kachel zat te spe- len, in vlam geraakt, ten gevolge waarvan het knaapje zoodanige brandwonden be- kwam, dat het is overleden. PARI A. Fe Noordwijkerhout werd aan de Leid- sche trekvaart, in het gras, het lijk gevow den van een bedelares. Van honger en koude was ze onigekomen. EEN LAND ZONDER VROUWEN. Sinds eeuwen bestaat er in Europn een land, waarin geen enkel vrouwelijk wezen, Ieeft, zeits geen koe ot kip, nl. het schier- eiland Chalkidike, aan de Macedonische kust, op welks zuidelijke punt de heilige berg Athos zich verheft. Om dezen berg been ligt de liionniken-republiek Athos, met een bevolking van 5000 monniken. Dezen wonen in een reeks atzonderlijke kloosters en zijn ineerendeels van Roe- meensche, Bulgaarsche, Servische en in den laatsten tijd Russische nationaliteit. Hun orderegels zijn zeer streng: ze moe ten voortdurend vasten, nacht en dag ver- moeiende godsdienstoefeningen houden. mogen nooit rijden en nimmer luide spre- ken. Een van de voornaamste wetten van deze orde, die reeds duizend jaren oud is, zegt, dat er in het geheele gebied der republiek nooit een vrouw ot zelfs een vrouwelijk dier aanwezig mag zijn. Ook gekroonde vrouwen mochten nooit het rijkje betrcden. Loch is er eens .een vrouw een kijkje komen nemen: het was de dochter van een Engelsch diplomaat, die in mansklee- ren haar vader bij ten bezoek aan de kloos- terlingen vergezelde. Zij werd niet ont- dekt en vertelde later triomfantelijk van haar avoutuur. In de Athos-republiek schijnt men de vrouwen niet te missen.; Ze is welva- rend en de monniken worden zeer oud. GEORGE SAND EN HET GELD. George Sand, de bekende Fransche schrijtster, besprak eens met haar uitge- ver het honorarium van een harer romans. Zij konden het niet eens worden en de uitgever zei eindelijk: Maar, mevrouw Sand, geeft u zoo veel om geld? De beroemde schrijtster haalde de schou- ders op en antwoordde: Ik geet mets om geld.... maar ik geef het graag uit. VERKIEZINGEN IN BELGIE. BRUSSEL. De gemeenteraadsverkiezin- gen in Belgie hebben tot dusver voor de Katliolieken een gunstig verloop. De socia- listen verloren stemmen. De liberale partij kan zich handhaven. Ook in Antwerpen en Gent wonnen de Katholieken. ANTWERPEN. Ongeveer middernacht gaven 214 stembureaux de volgende uit- slagen: Socialisten 39600, Liberalen 37400, Chr. Arbeiders 1900. Katholieken 41000 en Frontpartij 10000. (Buiten verantwuordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Mag ik zoo vrij zijn, naar aanleiding van een door het Bestuur der Ter Neuzensche Voetbalvereeniging „T. S. C." geplaatste ad- vertentie in de Ter Neuzensche Courant van Woensdag 20 April j.l., een plaatsje te ver- zoeken in Uw veelgeiezen blad. Bij voorbaat beleefden dank. Bedoeide advertentie heeft klaarblijkelijk tot doel het publiek in kennis te stellen met een door het Bestuur van „T. S. C." genomen besluit, n.m.: het uitsluiten der voetbalvereeni- ging ,,Oranje" te Sas van Gent voor verdere deelname aan de bekerwedstrijden te Ter Neuzen. Alhoewel dit besluit in de voetbalkringen te Sas; van Gent als niet-emstig wordt besehouwd en het feit door ons wordt toegeschreven aan bet bekrompen idee van sportiviteit der „T. S. 'J-besluuiders, is het toch gewenscht, dat het publiek in kennis woixlt gesteld op welke wijze de kwestie zich heeft voorgedaan en welke de beweegredenen zijn die het Bestuur van „T. S. C." hebben geleid om aldus een besluit te nemen. Door ,,T. S. C." werd destijds tot ons de vraag gericht of ,,Oranje" bereid zou zijn aan eventueele uit te schrijven bekerwedstrijden te Ter Neuzen deel te nemen. Zonder de vraag naar voren to brengen op welke condition en regelingen de wedstrijden zouden worden ge- baseerd, is door mij in naam der vereeniging onmiddellijk een bevestigend antwoord inge- zonden, daar bij ons de vereeniging „T. S. C." stond aangeschreven als een organische eenheid met oprechte, eerlijke en sportieve gevoelens bezield, waarvan dan ook een eerlijke en on- partijdige regeling der wedstrijden zou te ver- wachten zijn. De verwachtingen hebben echter bedrogen. De deelnemende clubs werden aanvankelijk in twee groepen gesplitst, groep A en B. Uit de groepeering spi-uit volgens algemee- nen regel voort, dat, Indien voor elke groep geen afzonderlijke prijzen worden beschikbaar gesteld (zooals hier) de winner van g-roep B in de finale wordt geplaatst, tegen de winner van groep A. 't Geval wil echter, dat. na de laatste overwinning van „Oranje" op ,,T. S. C. II", deze eerste vereeniging als w'innaar van groep B opduikt, maarna afloop van den wedstrijd haar de mededeeling gewerd eerst. de club Middelburg te moeten overwtn- nen. alvorens in den eindstrijd geplaatst te worden. Begrijpelijk en met recht hebben de onzen daartegen geprotesteerd en een onzer bestuurs- leden dit protest tegen twee „T. S. C."-be- stuurders met kracht herhaald. Van een onbe- schoft optreden van de zijde der „Oranje"- bestuurders is echter geen sprake; mochten een tweetal onzer leden den „T. S ,C-"-be- stuurders over een persoonlijke kwestie heb ben lastig geval 1 en en ongeoorloofde taal heb ben gebezigd, hiervoor wenscht noch ik, noch het verdere bestuur van ,,Oranje" verantwoor- delijk gesteld en komen dus de gevolgen ten voile neer op die leden zelf. Per saldo mag en kan, ook niet uit sportief oogpunt een ver eeniging daarvoor boeten. Het T. S. C.-bestuur is hier zeer kortzichtig te werk gegaan; had allereerst „Oranje" moeten adviseeren tot schorsing van bedoeide spe.lers, inplaats van een zoo roekeloos besluit te nemen. Het Oranjebestuur is niet onwelvoegelijk, noch on- beschoft te werk gegaan, heeft alle'enlijk ge protesteerd tegen de bestaande regeling en was daartoe ook volkomen gerechtigd. De ge- lanceerde annonce heeft echter niet alleen be- treklcing op voomoemde twee leden, doch is ten voile gericht tegen de vereeniging ,,Oranje" waartegen ik in naam der vereeniging met kracht en klem protesteer! Een degelijke handelwijze van bestuursledcn een-. r sportvereeniging getuigt van absolute on-sportiviteit en geeft aanleiding tot schep- ping van ongewilde wanverhoudingen, die noch de vereeniging zelve, noch de voetbalsport in 't alg-emeen zuilen ten goede komen. GASTON GOOSSENS, Secretaris V. V. „Oranje" Sas van Gent. Rotterdam, 25 April 1921. VEE MARKT. Aangevoerd werden 505 vette runderen, 233 vette- en grasbalveren, 133 schapen en lammeren, 998 varkens. De noteering was als volgt Koeien le kw. 2,05 tot 2,10 2e kw. 2,— tot /1,90 3e kw. 1,80 tot /1,70 Ossen le kw. 2,— tot 2,052« kw. 1,95 tot 1,85 3e kw. 1,75 tot 1,65 Kalveren le kw. 2,55 tot /2,75 2e kw. 2,25 tot 2,05 3e kw. f 1.95 tot 1,75Schapen le kw. f 1,60 tot J 1,70 2e kw. f 1,50 tot f 1,403e kw. f 1,30 tot f 1,20 Zuiglauimeren f 38, tot 45,per stukVarkens le kw. 1,32 tot 1,38 2e kw 1,30 tot 1,25 3e kw. 1,24 tot f 1,18; licht soort f0 1,38 tot 1.28. Vet vee en vette kalveren in alle kwa- liteiten met mutigen handel Prgzen eenigs- zinsafwflkend. Varkens met redelijken handel zoowel in vette als in export varkens. Ex port varkens iet* hooger in prpzen als vorige week en vette lager, schapen en lammeren met mafigen handel. AARDAPPELEN. Zeeuwsche Blauwe 9,25 tot 9,50 Zeeuwsche Borne zelfde prpzen; Zeeuwsche Eigenheimers 7 80 tot 8,- Spuisehe Eigenheimers 7,— tot /7,50Red-Star f 6,75 tot J 7, Friesche Red Star /6,50 tot /7,— Bravo's /8,75 tot 9, Poters f 4,tot j 5,Limburgsche Zandaardappeleu zelfde prijzenMalta's 25 tot 26 cent per K G. VLAS. Aangevoerd uitsluitend schoon. Blauwbloem 7480 steen 1,10 tot/1,75; Hollandsch Geel 200 steen f 1.tot f 1,40 Groningsch 500 steen I. tot 1,40 Witbloem 2220 steen 1,tot 1,10 Dauwroot 500 ateen 1,05 FIJNE ZADEN. Lynzaad blauwbloei 14,50 tot 16,50; Lijnzaad wit 14,50 tot 15,50 Koolzaad J 36,tot 37,Bruin Mosterdzuad 32, tot 33,Geel Mosterdzaad 16,tot 18,Karwijzaad 26, tot f 28,Blauwmaanzaad 44,tot 46,Kanariezaad 14,— a f 17, E1EREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen /8,80 tot 10,-. 43 Apiil. Eng. s.s. Cnclitoun, 3134 iA'J., stukgoed, van Gent naar Leith. Eng. s.s. Hull, 3202 M3., stukgoed, van uuit naar Hull. Eng. s.s. May Scott, 4145 M3., ledig, van Gent naar Lonuen. Eng s.s. Roosie, 326 M3., ledig, van ips- vyiclt voor uent. Eng. s.s. caicon, 1910 M3., stukgoed, van Genr naar Londen. 24 April. Fransch s.s. Saint Brieux, 1305 M3., fos- i'aat, van Gent naar Southampton. Fransch s.s. Edouard Shaki, 12523 M3„ rest lading, van Gent naar Duinktrken. Fransch s.s. Saint Marc, 6365 M3., le dig, van St. Nazaire voor Gent. Noorsch s.s. Lilian, 842 M3., ledig, van Southampton voor Gent. Arnerik. s.s. Chickasaw, 14396 M3., stuk goed, van New Orleans voor Gent. Eng. s.s. -King Fisher, 818 M3., stuk goed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Middleham Castle, 12831 M3., gemengd, van Gent naar Antwerpen. Franscti s.s. Tis&erand, 2124 M3., steen- kolen, van Gent naar Lorient. Duitsch s.s. Astarte, 1993 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Irwell, 2944 A13., stukgoed, van Goole voor Gent. Van 22 tot 24 April zijn langs de M»d- densluis alhier 62 binnenvaarcuigen op en 51 afgeschut; langs de Westsluis 24 op en 8 afgeschut. O L I T I E. Op het bureau van politie alhier zijn als gevonuen geueponeerd: een bos Sleulels en een gouuen Horloge. Kochihebbenden vervoegen zich aldaar. SCHEEPVAARTBEWEG1NG. 22 April. Eng. s.s. Hull, 3202 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3„ stukgoed, van Londen voor Gent. Fransch s.s. Charles le Borgne, 2886 M3., kolen, van Gent naar St. Malo. Eng. s.s. Middleham Castle, 12831 M3., gemengd, van Galveston voor Gent. Eng. s.s. Harelda, 3645 M3., stukgoed, van Gent naar Belfast. Duitsch s.s. Astarte, 1993 M3., steenen, van Frederikshald voor Gent. Fransch s.s. Tisserand, 2124 M3., ledig, van Antwerpen voor Gent. GlwUEEhlTERAAD VAN TER NEUZEN. Vei-gadcung van Donderdag 14 April 1921, ues nanuutlag'S 2 uui'. Voorzitter de heer J. Huizmga, burgemeester. Tegenwuordig de leden: L. J. Geelhoedt, L. T. van riassen, J. J. de Juger, D. Scheele, H. J. van lien Uuden, P. van Cadsand, R. G. E. Nolson, ii. de Riduer, F. B. G. de Meijer, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, P. G. Geensen en L. J. van Uriel. (Vervolg). 10. Aangaan eener geldleening hoogstens j Vo.OUO voor schoolbouw. Burgemeester en wethouders overwegende, dai de gemeenteraad by zijn besluit van 20 Januari 1921 oesioot tot het bouwen van 2 g>"m- naslieklol.aten, met daarboven 0 lokalen, en wet d voor liei. 7ue, 8sie en 9de leerjaar en 3 voor de1 z.g. zevende klasseschool dat de stichting met de kosten van den grond worden geraamd op 107.U00, n.l, f 100.00U voor het schoolgebouw en 7000 voor bouw- terrein; dat h'ervan ingevolge art. 48 octies der wet op het lager onderwijs, van het rijk wordt ont vangen V* gedeelte, is f 26,250. zoodat ten laste der gemeente blijft f 70.750; dat in verband daarmede eene geldleening zal moeten worden aangegaan van ten hoogste f70.000; stellen voor te besluiten: aati te gaan voor de het in de overwegingen van dit voorstel omschrcven doel tegen den oers van 95 en tegen eene lente van hoog stens 7 f/c per jaar; eene geldleening groot hoogstens j 10.000, af te lossen in 35 jaar, n.l ieder jaar 2000, tenzij de raad besluit jaar- njks een grooter bedrag dan het hier boven omschrevene af te leggen of de geheele lee- ning tegelijk af te lossen; lit gelden benoodigd voor rente en aflosang dezei leening- te vinden uit de gewone midde- len der gemeente, zoo noodig door verhooging der plaatselijke belastingen. De heer DE JAGER herinnert, dat door hem indertijd bij de besprekingen van den. schoolbouw bezwaar gemaakt is tegen de be- grooting', dat hij die in verband met de da- iende prijzen der bouwmaterialen te hoog acht- te. Hij vraagt, of er nu al een bestek of tee- kening aanwezig is. Het komt hem voor, dat de geraainde stichtingskosten van f 107.000 te hoog zijn. Als hij de. verschillende omstandig heden nagaat, meent hij, dat met f 70.000 zou kunnen worden voLstaan, en als er dan een 20.000 subsidie door het rijk wordt gegeven, zou met een leening van f 50.000 kunnen wor den volstaan. Hij acht het daarom van belang, dit eens nader onder de oogen te zien. De VOORZITTER geeft te kennen, dat er een belang bij betrokken is, om thans eene be- slissing te nemen. Burgemeester en wethou ders hebben onderhandeld over het plaatsen der leeningen en zijn nu zoover dat ze een aan- bieding hebben. Maar, nu moet er ook beslist worden, opdat de mijnheer die het geld heeft aangeboden weten kan, waaraan hij zich te houden heeft. Er wordt natuurlijk niet meer geleend dan eventueel noodig zal blijken, De in het voorstel genoemde som is niets nicer dan een maximum. De heer DE JAGER is door het betoog van den voorzitter niet veranderd en stelt voor de besluiten te leenen 50.000 of zooveel meer of minder als voor den schoolbouw zal noodig blijken. De VOORZITTER waarschuwt, dat een dus- danig-e omschrijving van het te leenen bedrag door gedeputeerde staten niet zou worden goedgekeurd. Als de gemeenteraad dus op dat voorstel zou ingaan, blijven burgemeester en wethouders met het verkrijgen der noodige gel den weer in het moeras zitten. Om met vrucht over het plaatsen der leeningen te kunnen on- derhandelen, dient de raad thans een besluit te nemen, en spreker meent, dat daartegen toch ook geen bezwaar kan bestaan, als hij de per- tinente verzekering geeft, dat niet meer geld zal worden gebruikt dan noodig is. De heer SCHEELE acht het toch voor den gemeenteraad zeer onzeker, om op het voor stel in te gaan, want over „het noodige" kan soms verschil van meening zijn, de behoeften ran den een zijn grooter dan die van een an- der en tusschen netjes en degelijk en eenige luxe is nog een verschil. De heer GEELHOEDT: Indien de plannen voor den schoolbouw klaar zijn, komen ze toch hier in den gemeenteraad om te worden goed gekeurd. De heer SCHEELE: Maar dan hebben we het geld gevoteerd. De heer GEELHOEDT: Dat doet niets ter zake, de raad kan toch nog besluiten nemen omtrent het plan. Het is thans noodig te be sluiten om een contract te kunnen aangaan betreffende de geldleeningen. De heer VAN DEN OUDEN: Als de raad nu burgemeester en wethouders machtigt tot het aangaan der geldleening, kunnen ze er dan later mede volstaan om maar f 50.000 op te nemen De VOORZITTER: Dat is geen bezwaar, we kunnen ook de geheele leening ten alien tijd< aflossen als daarvoor, b.v. in verband met een later geldend lager rentetype daarvoor een aan leiding was. Do heer VAN CADSAND: U kent mijn standpunt ten opzichte der zaak zelf, mijnheer

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2