PEEBIKBEUKTE fit" 3EMEN6DE BEfflCHTEN. BURfi£RLIlK£& STAND. iingen, welke door verren atstand ot ander- zins niet de oefeningen van deh Vrijwilli- gen Landstorm kunnen bijwonen doch die zich op andere wijze bekwamen in licha- melijke en miiitaire geoefendheid, gele- genheid te geven tot het verkrijgen van het diploma algenteene geoetendheid, dat aanspraak geeft 00 korteren diensttijd. De Minister heeft thans nader beslist datfi'>eze longelingen vodrdat zij tot deei- narae aan een oel'enkamp worden toege- laten, eerst een vrijwillige verbintenis moe- ten sluiten. Aan hen zal geen lakensche kleeding worden verstrekt, doch zullen zij in het kamp een veldmuts en werkkleeding ten gebruike ontvangen. Voor de oeteningen buiten den Vrijwil- Aigen Landstorm, wordeH geen geweren en uitrusting verstrekt, noclt leermiddelen van rijkswege ter beschikking gesteld. De reis- en verblijfkosten, voortvloei- ende uit het deelnemen en aan het voor- onderzoek tot toelating tot het kamp, zut- Ien door de deelnemers zelt moeten gedra- gen worden. Eerst nadat zij aan dit onderzoek vol- daan en een vrijwillige verbintenis geslo- ten hebben, zullen de verdere, aan het deelnemen van het kamp verbonden kos- ten, ten laste van het rijk worden ge- bracht De jongelieden zullen in het kamp zelt in den huishoudelijken dienst moeten voor- zien. Maandagnacht zijn alhier bij verschilie.i- de personen diefstallen gepieegd van kippen en andere artikelen. Bij den schoenmaker At. v. d. O. werden 13 kippen medegenomen; bij twee andere personen, C. v. O. en A. de F., werden eveneens alle kippen gestolen, ierwijl bij den molenaar Ch. C. drie paar kousen werden ontvreemd. De politie stelt een ijverig onderzoek in, doch tot heden is het haar nog niet gelukt, de daders op te sporen. L)e heer V. D. Waelput, van hier, mu- ziekleeraar aan het St. Canisms-ooliege te Nijmegen, gat tijdens de Paaschvacantie te Axel een liefdadigheids-pianoconcert. De opbrengst, een bedrag van f86, werd door hem gezonden aan het Centraai Co- mite tot steun aan behoeftige Nederlan- ders in het buitenland, wraarvoor hij den dank van den Penningmeester vah be- doeld Gomite mocht ontvangen. Dinsdag 19 dezer, vierden de echt- genooten Louis de Winne en Eugenie de Brauwer, hun 50jarig huwelijksteest; on- der algemeene deelneming van tamahe, vrienden en dorpsgenooten. Van verschit- lende zijderi ontvingen zij schoone en practische geschenken en 's avonds bracht het muziekgezelschap Concordia* onder toeloop van het heele dorp, den jubilaris- sen een serenade. KOEWACHT. Woensdag n.m. omstreeks 4 uur, brak door een onbekende oorzaak brand uit in het schuurtje van de Wed. de Schepper, waarin machinaal vtas gezwingeld wordt. De jongens waren juist in huis oin den boterham op te eten, toen de brand uit- brak. Alles brandde tot den grond at. De zwingelmolens ,de braakmachine en verschillende gereedschappen verbrandden, terwijl drie biggen in de vlammen om- kwamen. Ook de motor heeft veel ge- leden. Gelukkig kon men het huis be- schermen. Alles is op beurspohs ver- zekerd. STOPPELD1JK. De bouw der nieuwe R. K. school vordert naar wensch, zoodat verwacht wordt, dat zij terstond na de aanstaande zomervacantie in gebruik kan genomen worden. TERHOLE. Er doen zich hier een tweetal gevallen voor van diphtheritus. B1ERVL1ET. Mej. M. Maarleveld, ambtenares ter se- cretarie alhier, is benoemd tot onderwijze- resr te Herwijnen (Gelderk). Bij den brand op de hoeve van den heer VV. Verplanke, achter de Katholieke fcerk alhier, is gebleken, dat door het met vuur spelen der kinderen het brandge- vaar ontstaan is, waarbij het wagenhuis, een stroomijt en een vlashoop in de ascn is gelegd. Zondag 24 April 1921. (Vlooswjjkstraat). RECHTZAKEN. Arr. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van Vrijdag 22 April 1921. G. B. D., oud 29 j., vlechter te Sluis is wegens misha^deling veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. A. V.A oud 22 j., veldarbeider te St. Jan- steen is wegens alvoren veroordeeld tot f 10 boete oi 10 dagen hechtenis. E. L. v. H., oud 38 j., onderbaas te Ter Neuzen is wegens beleediging veroordeeld tot t 10 boete ot 10 dagen hechtenis. J. B. v. H., oud 36 j., koopman te Ter Neuzen is wegens alsvoren veroordeeld tot t 10 boete of 10 dagen hechtenis. KANTO.NOKim HT TK TKtt N1BI ZEN Rijwielovertreding. Valschen imam opgeven. Locaaispoor- ou Spoortvegorertrediiig. Bewakingsvoorschrift. Boterwet. Arbeidswet. Rrankwet. Niet stop pen voor een Sluis. Zeeuwsche Stroomen Keglement. Niet kehoorlijk verlichten van een vnorwerp op den openbaren weg geplaat»t. Een voor de eerbaarheid aanstekelijk lied zingen. Wateren buiten de bakken. Leuren langs de huizen zonder vergunning. Gekoppelde wagens. Openbare Dronkenschap. Vernieling van Electrische lumpen op den openbaren weg gepiaatst. Herbergovertreding. Trekdier onbebeerd. Kippen laten ioopen in eons anders tuin Leerplichtwet. Vrijgesproken. Teruggave aan de ouders bevolen zonder straf un DEN TREIN GEVALLEN. Vrijdagmiddag vief tusschen Olst en Wijhe, door het opengaan der portferen, een Weensch jongetje uit den sneltrejn. Wonder bo.ven wonder Hep alles goed at en het kind liep den sneltrein achter- na, onder den uitroep: „Ich muss mitt dem Zug mit". Wegpersoneef, in de on- middellijke nabijheid aan het werk, bracht hem in de richting Wijhe. De geleider trok aan de noodrem en bracht den trein tot stilstand. Het kind kon met denzelt- den trein de reis vervolgen. Door een en ander ondervond de trein ruim een halt uur vertraging. EEN FLAUWE GRAB? Zaterdagmiddag stond het hootdpost- kantoor te Amsterdam onder scherpe be- waking der poffitie omdat de cfirecteui* een briefje had ontvangen dat „het uur der wraak" was gekomen en men het gebouw tusschen 12-^2 daar een uurwerk- bom in de lucht zou doen vhegen. Er is echter niets gebeurd, dat op een aannslag ge!eek. Gnlangs kreeg de politie bericht, dat het Westerviaduct zou worden ,,opge- blazen"/. Ook hiervan is niets gebeurd. HEV1GE SNEEUWSTORM IN Z WE DEN Een buitengewoon hevige sneeuwstorm heeft Dinsdagnacht boven midden-Zwe- den gewoed. Het telefonisch en telegra- tisch verkeer werd verbroken. Stockholm is gei'soleerd, /.dowel van Zuid- en West Zw<yien als van het bui tenland. De door den sneeuwstorm aange- richte vermoestingen zijn ongemeen ern- stig. EEN WERKPLAAT8 VAN VALSCHE' MUNTERS ONTDEKT. Uit Halle wordt gemeld, dat in een ho tel in Manstcld de poiiiie een vuische muii- terswerkplaats ontdekt heeft, van welke zich de Ieiders van het oproer in Midden- Duitschland tijdens de jongstc Faasch- week bediend hebben. In de werkplaats werden cliche's voor 50 markbiljetten ont dekt evenals wapens en munitie. Tot dusverre werden vijt leden van de val- sche muntersbende gearresteerd. EEN ONMENSCH. Men meldt uit Terborg aan het Centr.; Maandagnacht werden we jDlotseling op- geschrikt door het angstgeroep: „Moord", hetwelk afkomstig bleek te zijn van een vrouw, die zich niet twee kinderen op straat bevond. Zij waren barrevoets en slecht gekleed en werden achtervolgd door hun man en vadgr. Dit onmensch, een woonwagenbewoner, had zijn vrouw met kokend water over- goten en alsot dit nog niet genoeg was, haar met dit vriezende weer de straat op gejaagd. Men kan begrijpen, welke pijnen de ar- ine vrouw had te verduren, die door Dr. Ten Bosch geholpen werd. De politic was direct ter plaatse. ONDER DEN TREIN. Dinsdagmiddag, terwijl eenige werkhe- den van den Rijkstelegraat tusschen Wn- helminakanaal en station Best bezig wa ren met het plaatsen van telegraatpalen, geraakte een van hen, een zekere De Graat uit Son, onder den trein die juist uit de richting Eindhoven passeerde. Hit was dadelijk dood. Een andere werkman werd eveneens gegrepen, doch in een sloot geslingerd. Hij bekwam geringe ver- wondingen. LANGS EEN ZOE7 LIJNTJL. De gemeenteraad van Hastings heeft een merkwaardig beslnit genomen. ledere in- woner der stad die zijn belastingen cyt tijd betaald heeft, krijgt «ien gratis toe- gangskaart voor de uitvoeringen van het stedelijk orkest in het concertgebouw van de stad. Dat is nog eens lets anders dan een Aanmaning, een Waarschuwing en eeli Dwangbevel. Zou ook in dit geval het spreekwoord opgaan, dat men ineer vliegen met ho ning vangt dan met azijn? EEN LA^TIG GEVAL. Distributie-naweeen brengen den raad der gemeente Hoensbroek in een lastig parket. De vroede vaderen wenschten in- dertijd een schuld niet te erkennen van pl.nt. 1120.000, wijf deze alleen was aan- gegaan door den burgemeester en met be- rustte op Raadsbesluiten. Het gevoig was, dat een der debiteuren, nl. de Heer- Iensche Bank, de gemeente langs den gerechtelijken weg tot befaling trachlie te dwingen van een nadeelig saldo van pl.m. 120.000 op haar rekening-courant. De rechtbank heeft evenwef de gemeente in het gelijk gesteld. Het gevoig hiervan is, dat genoemde Heerlensche Bank dit bedrag opeischt van den toenmaligen bur gemeester, den heer j. Boshouwers. De heer Boshouwers, oud-burgemeester, heeft thans tot den Raad het verzoek gericht, het nadeelig saldo bij de Heerlen sche Bank te willen erkennen, zich beroe- pende op het feit, dat hier hoegenaamd van geen traude sprake kan zijn, doch dat de voor dit en andere bedragen gekochte levensmiddeien door de bevolking in den distributietijd verbruikt zijn. (Naciruk verboden). TER NEUZEN. CORRESPONDENTS. Den heer Goossens, seer, van „Oranje" te Sas van Gent. Wegens plaatsgebrek kon uw stuk heden niet worden opgenomen. Red. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. SCHEEPVAARTBEWEGING. 20 April. Fransch s.s. Angouleme, 6880 M3., steen- Kolen, van Gent naar St. Nazaire. Fransch s.s. Charles le Borgne, 2886 M3.. iedig, van St. Servan voor Gent. Eng. s.s. King Fisher, 818 M3., stukgoed van Gent naar Londen. Eng. s.s. Ouse, 2841 M3., stukgoed, van (rent naan Goole. Fransch s.s. Circe, 2627 M3„ steenkolen, van Genl naar Brest. Fransch s.s. Mont Joie, 2892 M3., steen kolen, van Gent naar Lorient. 21 April. Fransch s.s. St. Brieux, 1305 M3.. ledig van Poole voor Gent. Eng. s.s. Crichtoun, 3184 M3„ stukgoed van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Goodig, 2120 M3„ ijzer, van Gent naar Swansay. ?n mef April werden langs e A.nldensluis alhier 37 binnenvaartuigen op- en 32 afgeschut; langs de Westsluis 3 op- en 6 afgeschut. AXEL. OVERSLAG. Hervortnde Kerk. Ter Neuzen. 94 u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Bediening van den H. Doop. Sluiskil. 94 u. en 2 u„ dhr. L. Dek. Hock. 94 u. en 24 u., Ds. J. A. Raams van Breskens Zaamslag. 94 u. en 24 u„ Ds. G. van Dis. Axel. 94 en 2 u., Ds. J. B. Th. Hugeuholtz. Sas van Gent. 94 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos, Hulst. 10 u.. Ds. Herinanides. Hontenisse. 10 n„ Ds. W. J. van Lindonk. Hoek. Gei•etormnerd.e K*rk*n- 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wall Gerefnnneerde Kerk. Zaamslag. 9 a. en 2 n., Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., (oude tijd) Ds. Kok van Aagtekerke. (Hul-G ere for meer de gemeente VI 00s w ij k str aat Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 n., (oude tijd) leeskerk. Lokaal „Eben-HaSzer(Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 5J u., Evangelisatie. JE. K. Kerkdieneten te Ter Jfeuten. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 84 en 10 uui 's Namiddags om half drie Lof. Uitspraken van 15 April 1921 Veroordeeld ter zake van P. K. te Ter Neuzen, tot een boete van 10, subs. 1 maand tuchtschool. P. K. te Ter Neuzen, idem, A. E. N. te Stekene (B.), tot een boete van f 10. subs. 20 dagen hecht., E. N. te Boscbkapelle tot een boete van f 10, subs. 20 dagen hecht. E. N. te Stekene (B.), J. J. L..zwervende, ieder lot een boete van 25, subs 50 dagen becht. H. P. P. te IJzendijke, C. M. d. C. te Axel, .1 B. te Koewaeht, C. v. P. te IJzendijke, F. A. d. G. te Sas van Gent, 1'. d. B te Groede, ieder tot een boete van 15, subs. 30 dagen hecht. A. J. A. d. M. en C. P. F., beiden te Philippine, ieder tot een boete van 5, subs. 10 dagen hecht.,J. A. II, en E. Ph., beiden te Gent (B.), ieder tot een boete van 2, subs. 4 dagen hecht., J A. B. M. B ieder tot een boete van 15, suns. 30 dagen hecht. M. d. M., tot een boete van 5, subs. 1 m. tuchtschool, M. de W. te Selzaete, J. G. te Spa, A. V. J. T. M. d. L. A. M. d. D. H. d. M. F. C. A. d. M,, alien te Assenede, P. A. P. te Sas van Gent, F. P. te Philippine, E. B. te Bouchaute, P. v. VI. aldaar, M. P. P. C. te Clinge, P J.B. teWest- dorpe. J. V. aldaar, P. A. d. P. te Selzaete, ieder tot een boete van 10, subs. 20 dagen hecb. E. v. W. M. v. W., beiden te Westdorpe. en E, d. li te Assenede, ieder tot een boete van f 5, subs. 10 dagen hecht.; M. V. te Bouchaute, tot een boete van 20, subs. 40 dagen hecht. P. D. d. N. te Sas van Gent, tot eene boete van f 15, subs. 30 dagen becht. G. F. P. v. d. P. te Ter Neuzen, tot 4 boeten elk van f 3. subs. 6 dagen hechtenis voor elke boete: J. U. te Ter Neuzen, M. v. D., en A. M, de F. beiden te Axel, elk tot twee boeten van f 5, subs 10 dagen hecht. voor elke boete. P. F. M. te Ter Neuzen, E. \V. te Philippine, en 0. J. M. te Axel, alien tot eene boete van f 25, subs. 50 dagen hecht., met teruggave der flesschen met inhoud C. L. d. K., te Axel, tot een boete van 25 subs. 50 dagen hecht.C. M., te Philip pine, tot eene boete 3, subs. 6 dagen hecht. E. I. M. v. H., te Philippine, tot een boete van/25, subs. 50 dagen hecht,. en tot een boete van 3, subs. 6 dagen hecht., met teruggave van de flesch met inhoud. .1. F. H. J., schipper te Antwerpen (B.), tot een boete van /15, subs. 30 dagen hecht. A. V., te Bouchaute. tot een boete van 5, subs. 10 dagen hecht.H. H., en D. D., beiden te Hoek, ieder tot eene boete van 5, subs. 10 dagen hecht. voor ieder. P. G., en I. B., beiden te Bouchaute, ieder tot eene boete van 5, subs. 10 dagen hecht. voor ieder. I. P. C., te Ter Neuzen, tot een boete van 10, subs. 20 dagen becht. A. E. v. P., te Ter Neuzen, tot een boete van 15, ubs. 30 dagen hecht. E. J. P.; S. P. v. d. H.: G. S alien te Ter Neuzen, ioder tot eene boete van f 2, subs. 4 dagen hecht. voor ieder. P. H., zwervende, tot een boete van 2, snbs. 4 dagen hecht. A. G. C.j B. A. C.; C. Th. v. G.. alien te Koewaeht, ieder tot eene boete van 5, subs. 10 dagen hecht. voor ieder. D. Dh., te Sas van Gent, tot een baete van f 15, subs. 30 dagen hecht. A. G. R., te Ter Neuzen, tot voorwaardelijke tucht- schoolstraf van eene maand met proeftijd van een jaar. J. B. d. B.Th. N.; D. Dh. C. B. en G. H. v. H., alien te Sas van Gent, ieder tot eene boete van f 5, subs. 10 dagen hecht. voor ieder. A. d. L., te Gent, tot een boete van f 5, subs. 10 dagen hecht.A. H., te Ter Neuzen, tot een boete van 5, subs. 10 dagen hecht.I. B., te Zaamslag, tot een boete van 5, subs. 10 dagen hecht.; N. d. K„ te Axel, tot een boete van f 3, subs. 6 dagen hecht. I. S., te Ter Neuzen, tot een boete van 1, subs 2 dagen hecht. F. D., te Ter Neuzen, tot een boete van f 3, subs. 6 dagen hecht.P. I.., te Ter Neuzen, tot een boete van f 0.50, subs. 1 dag hecht. G. W.J. W.L. II L. H. v. d. A., alien te Ter J. D.D. G. v. d. A.- J. G. Neuzen. in de zaken van P. d. W., te St. Jansteen. M J. v. d. A., te Ter Neuzen.A. G. Dh., te Philippine Huwelijks-aangiften. 15 April. 1'etrus Bernardus Rosseel, oud 23 j., jm. en Helena Elisabeth Scheele, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 14 April. Adriaan Antonie Stadhouders, oud 28 j., jm. en Maria Petronella Wieland, oud 20 j., jd. Johannes Cornelis Jonkman, oud 27 j., jm. en Janneke Maehielseu, oud 19 j., jd. Geboorten. 10 Aprij. Pieter Jacobus, z. ran Jacobus de Braat en van Christina de Fever. 14 April. Jozias Jacobus, z. van Jacobus Dooms en van Cornelia Maria Machielsen. 16 April. Jan Louis Anthonie, z. van Johannes Willem Frederik de Ruijter en van Janna Johanna de Putter. Vergadnring van Donderdag 14 April 1921, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt, J. J. de Jager, D. Scheele, H. J. van den Ouden, P. van Cadsand, R. G. E. Nolson, G. de Ridder. F. B. G. de Meijer, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, P. C. Geensen en L. J. van Driel. (Vervolg). 8. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1920 en 1921. Burgemeester en wethouders stellen voor te wijzigen: a. de gemeentebegrooting voor 1920, als volgt: onder de uitgaven te vermeerderen de vol- gende posten: licht en brandstoffen 137,71 bevolldngsregisters en nummering der huizen i f 10,31, kosten der straatverlichting 90,63. i kosten van onderhoud van het speeltei-rein aan- i gelegd ten dienste van het middelbaar onder- wijs 140,25, kosten van aanleg van een speelterrein ten dienste van het middelbaar ondervvijs f 50,50, aanschaffen en onderhouden van schoolboeken, leermiddelen en schoolbe- hoeften f 723,24, verliehting, verwarming en schoonhouden der lokalen f 291,95, kosten ter voorziening van drinkwater te Sluiskil f 18,80, totale vermeerdering f 1463,39%; te verminderen de volgende posten: onder houd van riolen, slooten, putten, waterleidin- gen, pompen enz. 725,36, kosten van her stelling en onderhoud der zeewering f 338,03%, bedrag (der onvoorziene uitgaven) waarover alleen met goedkeuring van gedeputeerde sta- ten kan worden beschikt f 400, totale vermin- dering eveneens f 1463,39%. b. de gemeentebegrooting voor 1921, als volgt: onder de uitgaven te vei-meerderen de vol gende posten: telefoonaansluiting van het ge- meentehuis en de woningen van den burgemees ter en den secretaris aan de rijkstelefoon f 102 kosten vallende op de stichting van 4 novlwu- ningen en den gr ondaankoop daarvoor f 12.526, voorschot aan de woningbouwvereeniging „Sluiskil'' voor het bouwen van 22 arbeiders- woningen in het belang- der voljkshuisvesting ,f 47698,19; te verminderen den volgenden post: bedrag (der onvoorziene uitgaven) waarover alleen met goedkeuring van gedeputeerde staten kan worden beschikt f 178; onder de inkomsten op te nemen de volgen de nieuwe posten: bijdrage van het rijk voor de stichting van 4 noodwoningen 103,5C, geklleening tot dekking der kosten van grond aankoop en stichting van 4 noodwoningen f 2100, geldleening in den vorrn van rijksvoor- schot ten behoeve van den bouw van 22 arbei- derswoningen f 35.070,19, totale vermeerdering 47.520,19. De heer HAMELINK vraagt, wat de oor zaak is, dat de post kosten der straatverlich ting moet verhcogd worden. Hij veronderstelt, dat de electrische straatverlichting daarvan de oorzaak is, daar de duurdere prijs van petro leum voor de petroleumverlichting niet de oor zaak kan zijn, aangezien de prij.s voor de pe troleumverlichting reeds voor 1920 zoo hoog was en dus daarvoor bij de begrooting wel re- kening zal gehouden zijn. Meer in het bijzonder zou hij wenschen te worden ingelicht omtrent het verbruik van electrische stroom na Juli 1920, de datum waarop de gemeente voor de straatverlichting stroom is gaan gebruiken tegtn een hooger tarief. Ook zou hij gaame worden ingelicht omtrent den prijs der kolen, waarop de stroom prijs thans moet gebaseerd worden. De VOORZITTER kan daaromtrent inlich- trngen geven. Onder het oude contract be- taalde de gemeente een vast bedrag van 5400. Hit contract is met 1 Juli beeindigd, zoodat de verhooging van het bedrag na dien datum ont staan is. Gedurende het eerste halfjaar van 1920 werd op grond van het oude contract betaald de van 5400, of f 2700 en in het tweede halfjaar volgens het nieuwe contract f 2465,27, hetgeen dus een voordeei was van ongeveer f 250. 8 In het eerste halfjaar zijn verbruikt 4937 k. w. u. en in het tweede 5610, sarnen voor het geheele jaar 10.547 k. w. u. De heer HAMELINK wijst er op, dat blijkens de gegevens van het rapport der electrische centrale het verbruik voor de straatverlichting m 1918 bedroeg 8696 kilowattuur. Het is wel vreemd, dat nu in het laatste halfjaar, dus van af het tijdstip, dat de nieuwe regeling is in- gegaan, het stroomverbruik is gestegen tot 5610 k. w. u. Is dit tengevolge van uitbrei- ding van het aantal lampen of is dat een ge- volg van het aanbrengen van sterkere lampen. Hij herinnert, dat de gemeenteraad het uit- sprak, dat lampen van 32 kaarsen van voldoen- de lichtsterkte werden geacht, terwijl ook te- vens werd uitgesproken, dat er aanleiding kan zyn op sommige tijdstippen de lampen niet te laten bianden. Aan dit laatste is geen gevoig gegeven, want hij heeft daama nog* steeds, ook bij heldere maan, de lampen zien branden. Waar allerwege moet worden bezuinigd, acht spreker het zaak, dit ook op dit gebied te doen. Hot is niet noodig de straatverlichting zoo maar voor de lol te laten branden Bij hel- der maan kunnen ze best worden uitgeschakeld. We zouden op het bedrag dat vroegcr be taald werd een overschot moeten hebben, dat denkbeeld is vroeger aanvaard. Nu we' niet meer aan een vast bedrag zitten, komen we door een hooger stroomverbruik te kort. Hoe komt het echter, dat waar voor dezen 8000 k.w.u. werd gebruikt, we nu ineens 11.000 noo dig hebben. Hij zou het nuttig achten, clat burgemeester en wethouders eens een onder zoek instelden, naar de reden daarvan Zijn de cijfers overeenkomstig een verbi-uik'op de aangenomen regelen, dan is misschien nog wel eens n.a te gaan, of er misschien niet hier of daar een lamp te veel staat, die beter op een andere plaats zou kunnen worden gebruiH Nu staan we voor voldongen feiten en blijft niets anders over, dan de verhoogde post goed- keuren. De VOORZIJTER acht het ook wel eigen- aardig, dat het stroomverbruik juist na 1 Juli 1920 zoo'n verhoogd cijfer aangeeft, en daac- op is ook in de vergadei-ing van buigemeestcr en wethouders reeds gewezen. Voor een deel meent hij daai*voor wel een oplossincv te kun nen geven, maar niet voor het geheei. Om een regeling te treffen betreffende het uitschake- len van de straatverlichting bij heldere maan is met gemakkeliik. dat gaat niet steeds met de opgaven van den kalender gepaard. Het is mogelijk dat op een aangegeven tijdstip de lucht helder is en de maan opbelemmerd kan schijnen, terwijl het na eenigen tijd een don- lcere lucht is geworden, waardoor het donker is geworden. Toch wordt overwogen of het mogelijk is een geschikte regeling vast te stellen. Wat de bemerking van den heer Hamelink betreft op de verbruikte hoeveelheden stroom meent spreker dit wel te kunnen verklaren voor het verschil tusschen het eerste kwartaal •j100 k. w. u. en het laatste kwartaal 3600 k. w. u. In het laatste kwartaal valt de kort- ste .lag op 21 December, terwijl bij den aan- vang van het eerste kwartaal de verlenging der dagen reeds is ingetreden. Zoo berekent hij, dat er in het laatste kwartaal 18 kortere dagen vallen dan in ,het eerste kwartaal, het geen vooral in het voorjaar merkbaar zal zijn op het stroomverbruik Daaruit is wel een verschil te verklaren. Daarmede is echter nog niet opgelost dat er in 1918 8696 en nu in 1920 10.547 k. w u of ongeveer 2000 k. w. u. meer. Er zijn bijgekomen 3 nachtiampen. nl. °en in de Hoogsteeg, een in het Tuinpad en een aan de Oostsluis, benevens 4 nieuwe lampen, een in wijk P, aan de Steenkamplaan, aan de Markt (die nu weer gedoofd is) en een in de Lange Kerkstraat. Hij acht met die meerdere lampen het ge heele verschil van 2000 k. w. u. stroom niet ver- disconteert en er is aanleiding voor een onder zoek. Hij kan van deze tafel we] toezeggen dat burgemeester en wethouders het mogeMjke zullen doen, in het belang der gemeente. De heer COLSEN merkt op, dat er een post in het voorstel staat, weg*eus kosten ter voor- ziening in drinkwater te Sluiskil, Heeft dat m de kom der gemeente geen kosten veroor- zaakt De VOORZITTER deelt mede, dat de drink- watervoorziening is gegaan over het distribu- tiebureau en dit heeft voor de kom der ge meente ook de verrekening gedaan. Betreffen de Sluiskil kon dit niet meer, aangezien, de rekeningen pas na de opheffing van het distri- butiebureau zijn ingekomen. Hij kan den nfeer CoLsen gerust stellen, dat Sluiskil niet speciaal drijft op de kurk der gemeente. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 9. Aangaan eener geldleening van ho«g- slens j 13.560 voor het aanieggen eener algemeene begraafplaats. Burgemeester en wethouders, overwegende, dat in verband met het aanieggen eener nieuwe algemeene begraafplaats eene geldleening zal moeten worden aangegaao groot hoogstens f 16,500, stellen voor te besluiten: aan te gaan ten behoeve van den bovenom- schreven aardeg', tegen den koers van minstens 95 en tegen eene rente van hoogstens 7 per jaar eene geldleening groot f 16.500, af te lossen in ten hoogste 85 jaar, n.i. de eerste 80 jaar, telljens 500 en de laatste 5 jaar telkens 'f 300, tenzij de gemeenteraad besluit iaarlijks een hooger bedrag clan het hierboven omschre- vene af te leggen of de geheele leening ineens af te lossen; de gelden benoodigd voor rente en aflossuig dezer leeniug te vinden uit de gewone middelen der gemeente, zoo noodig door verhooging der plaatseljjke belastingen. Burgemeester en wethouders teekenen hier- bij aan, dat, alhoewel de gelcien voor de in het besluit genoemde werken nog niet dadelijk be noodigd zijn, zij toch dit voorstel aan den raa.i doen. Dit is gewenscht, aangezien zij dan, in verband met de vele moeilijkheden (tie zich voordoen bij het opnemen van geld, thauS reeds kur.nen trachten de leening geplaatsb te k'rij- gen en niet meer op het desbetreffend ?-aadV besluit behoeven te wachten. De heer DE MEIJER vestigt er de aandacht op, dat op 26 Augustus van het vorig jaar door de Roomsch-Katholieken alhier een deel van de nieuwe begraafplaats is aangekocht voor f 3700. Ze besparen daardoor aan de gemeente ongeveer 200 rente 's jaars, nog ongerekend het aanieggen van hun gedeelte. Er is destijds van de tafel van burgemeester en wethouders g'ezegd, dat de uitgaven voor de begraafplaats niet ten laste der gemeentekas kwamen, maar ■lat dit een bedrijf is, dat zichzelf bedruipt. Nu echter staat er in het voorstel betreffende de leening, dat de rente en aflossing- moeten betaald worden uit de gewone middelen der gemeente, desnoods door verhooging der plaat se Hike belasting. Hij' acht dat niet billijk, want dan zouden de Katholieken eerst hun eigen begraafplaats aanieggen en bekostigen en laier nog eens door hun belasting moeten betalen aan de kosten voor de algemeene begraaf plaats. Dat stemt niet overeen met het toen door den wethouder Geelhoedt medegedeelde. De heer DE JAGER acht het voorstel niet geheei juist; er wordt gesproken van een 7 leening, doch indien men geld leent voor 7 bij een koers van 95 wordt het ongeveer ee» 7% leening. De gemaakte rekening zal daarmede zeer worden bezwaard en het be- staancle tarief zal in geen geval te houden zijn De VOORZITTER geeft naar aanleiding van het bezwaar van den heer De Meyer te ken- nen, dat dit slechts een kwestie is van het woord. De rente en aflossing moeten wel de- gelijk gevonden worden uit plaatselijke belas tingen, maar daarmede is nog niet gezegd, dat dit uit den hoofdelijken omsiag moet worden betaald. Begrafenisrechten worden ook ge- heven als belasting en daarop doelt de uitdruk- king. Het zal aan den raad zelf staan een tarief vast te stellen, waardoor de kosten der begraafplaats zullen kunnen worden gedekt De volgende vergadering kan dit ter vaststel- ling worden ingediend. Voorts kan spreker naar aanleiding van de woorden van den heer De Jager mededeelen, dat het geld misschien kan geleend worden tegen een koers van 96 misschien nog goed - kooper. De heer SCHEELE uit de vrees, dat het ten slotte toch niet gaan zal de kosten der be graafplaats geheei uit de begrafenisrechten te vinden. We zitten met een dure begraafplaats. We hebben eerst f 16.000 uitgegeven voor aan- koop van den grond, nu nog zooveel voor de kosten van aanleg, dat alles verhalen op de begrafenisrechten zal wel blijken niet te gaan daar het tarief dan te hoog zal worden. Hij heeft daarom ook destijds zijn stem aan dit plan van aanleg niet kunnen geven. De heer DE MEIJER moet tegen de stelling van den heer Scheele opkomen; hij zou dan aan het nieuwe tarief zijn stem niet kunnen geven, daar de Roomsch-Katholieken dan twee maal zouden betalen. De VOORZITTER: De heeren hebben beiden later het in de hand hoe ze het willen regelen De heer DE MEIJER herinnert, dat de Ka- thoi ieken 3100 hebben betaald voor den grond en nu zelf de aanlegkosten betalen; in dien hij nu bedenkt, dat de Katholieken een vijfde der bevolking vormen en die kosten voor hunne rekening nemen, dan meent hij, dat het overig- deel der bevolking toch ook wel de kosten dezer begraafplaats zal kunnen dragen. De "VOORZITTER is het daarmede eens. De heer HAMELINK wil gaame toegeven. dat h(j op het gebied van geldleeningen een leek is, rnaar moet er toch op wijzen, dat vol gens de vakpers voor gemeenteadministratie de leeningen voor de gemeenten weer wat ge- makkelijker beginnen te gaan en ook goedkoo- per worden. Waar de gemeente nu toch nog niet aanstonds al de thans voorgestelde leenin gen noodig heeft, vraagt hij, of het geen over- weging zou verdienen, er nog eens mede te wachten. De heer GEELHOEDT geeft te kennen dat, wat de heer Hamelink bedoelt, wel geldt voo' groote gemeenten, maar niet voor de leeningen zooals wij die hier thans moeten sluiten. Dc leeningen der groote gemeenten kunnen ook aan de beurs verhandeld worden, maar als we met leeninkjes als de onze bij de bankiers <comen geven ze te kennen er niets mee te kunnen doen, omdat de stukken later niet ver- handelbaar zijn. Voor een leening van een _(i.000 kunnen die banken geen moeite doen. heer HAMELINK wil zich bij deze toe lichting neerleggen. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2