I LANDBOUWBERICHTEN. GEMENGDE feER'CHTiiT V PREDIKBEURTll i Wij kunnen de unrc'en van 11011 Minister ten voile onderschrKen- VV'J ho pen, dat a lie kvvesties tot 'n bevredigendc oplos- sinK zullen worde/8ehracht. Er is in den laatsfen tijd even\'°' eene kwestie ontstaan die onze haven \4n r,abij betreft. Als men in Belgie inderd,a^ verlangt naar hcrstel van vroeger fafStaan hebbende hartelijke betrekkingen, /wijtelen wij er niet aanj ot die kwp^e zal bevredigend worden opgelos'- net zal evenwel als de onder- handejfgen door Minister Anseele bedoeld wordm geopend en gevoerd, voor on ze rrgeering zaak zijn, alsdan ook eenige beiangen onze haven betreffende, te doen vastleggen. DE N.IJ.T.E.M. AI nicer en meer blijkt, dat de Klein- Nijverheidstentoonstelling (N.IJ.T.E.M.) welke te Middelburg gehouden word! van I tot en met 14 Juli een even groot succes zal worden als de verleden jaar aldaar gehou den B.E.N.T.M. In de Woensdag gehouden vergadering van het comite kon worden vastgesteld, dat voor zeer uiteenloopende branches standen zijn besproken, waarvan zij noemen rolluiken fabric age, papierwaren- fahriek, biscuitsfabrieken, koffiebranderijen, brandbiuschapparaten, eleciriciteit, gasrab'.i- cage en gasovens, bakkerijmachines en bak- kersovens, goud en zilverwerken, limonade- en mineraalwaterfabrieken, pbotografie, boekbinderijen, meubelfabrieken, fabrieken van chemische producten enz. enz. Vergeten mag daarbij niet worden, dat de inschrijving nog is opengesteld tot 1 Mei en dus zeker nog meer branches zullen volgen. te meer waar andere toekomstige inschrij- vers zidi zullen gaan haasten, orndat an- ders nog meer van de goede plaatsen zijn verhuurd. BESM.ETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 3 tot en met 9 April 1621, in de prov. Zeeland, be- droeg: Febris typhoidea (buiktyphus) Hengstdijk 1; Roodvonk: Borssele 1Diph- theritis: Aagtekerke 1, Oostkapelle 1, Sluis I, Vlissingen 1, Wemeldinge 1. CONCOURS HIPP1QUE. De Zeeuwsche conoours hippique ver eeniging, die verleden jaar geen concours organiseerde, heeft besloten dit jaar wel weer van zich te doen hooren en zal nu in samenwerking met de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij op Vrijdag 16 Septem ber een conoours houden op het terrein der Provinciale landbouw tentoonstelling, welke van 12 tot en met 17 September op het marine-vliegtuigterrein bij Vlissingen wordt gehouden. ZAAMSLAG. Woensdagmorgen had de echtgenoot vvn Ds. De Bruijne het ongeluk in hare woning van den zoldertrap te vallen. Zij moest be- wusteloos worden opgenomen en men acht- te haar toestand ernstig. BOSCHKAPELLE. De heer Fr. Destoinbes, secretaris van den R. K. Veldarbeidersbond alhier. kon deze week aan een ziek lid 53,60 ter hand stellen, als opbrengst eener inzameling, ge houden uitsluitend bij de leden der vereeni ging. Het bedrag getuigt wel van een schoonen bondszin der leden, vooral nu de meesten, na zulk een langen werkloozen tijd, beslist niet gaven van hun overvloed. HULST. In de Maandag daartoe door de regelings- commissie, ten huize van den heer L. J. Br ad in het „Bonte Hert" alhier gehouden vergadering is besloten de jaarlijksche al- gemeene vergaderingen van waterschappen en polders in 1921 te houden op: Maandag 2 Mei: Commissie Havenfort. Donderdag 12 Mei: Groot en Nieuw Kieldrecht. Dinsdag 17 Mei: Canisvliet en Kruispolder. Donderdag 19 Mei: Vereenigde Polders van Ossenisse. Zaterdag 21 Mei: Sint-Jansteen. Maandag 23 Mei: Willem 111. Dinsdag 24 Mei: Absdale, Riet- en Wulfs- dljk. Woensdag 25 Mei: Melo, Willem Hendrik Klein Kieldrecht. Vrijdag 27 Mei: Wildelanden. Zaterdag 28 Mei: Van Alstein. Dinsdag 31 Mei: Kohingin Emma. Woensdag 1 juni: Beoosten en Bewesten- Wii. Donderdag 2 juni: Groot en Kiein Fer- dinandus. Zaterdag 4 Juni: Clinge. Dinsdag 7 iuni: Hengst en Rummersdijk. Dinsdag 14 Juni: Ser Paulus. Dinsdag 21 Juni: Stoppeldijk. Donderdag 23 Juni: Catharina. Dinsdag 5 Juli: Havik en Hulstermemv- land. Woensdag 6 Juli: Lamswaarde c.a. Donderdag 7 Juli: Oude Graauw en Eangendam. KOEWACHT. De bouw der riieuwe kerk vordert, dank de flinke en deskundige leiding, zeer gocd. De tondamenten zijn zoo goed als gereed. Hier en daar is men met het metselwerk al boven den grand. Binnen eenige da- gen zal de plechtigheid der eerste steen- legging plaats hebben. Door de enorme daling der vlasprij- zen iijdcn vele ingezetenen dezer gemeen- te aanzienlijke schade. Verschillende klei- ne vlashandelaars, die het vorige jaar aan hooge prijzen ruw vlas opgekocht heb ben,0 hebben al hun geld in den oorlog vercliend, weer verloren. UITVOER SDIKERBIETEn! Vragen van den heer Bralat aan den minister van Landbouw: 1. Is de Minister bereid aan de Ka- mer mede te deelen, waarom allecn aan die iandbouwers uitvoer van suikertyie- ten wordt toegestaan die een z.g. bona fide contract met buitenlandsche suiker bietkoopers hebben afgesloten? 2. Welke eischer. worden door den Mi nister gestekl aan een contract om bona fide te zijn 3. Aeht de Minister deze censuur op de handeiingen der boeren een econo- inisch belang? VEESMOKKELARIJ NAAR NEDERLAND. Uit Brussel wordt aan de Msb. ge- schreven Wij Ieven tegenwoordig toch in alle opzichten in een omgekeerde wereld. Ter- wijl er vroeger jaren altijd veel gestnok- keld werd van Nederland najar Belgi^, schijnt het nu in de laatste weken julst andersom te zijn. Het vee in Belgie is, berekend volgens den wisselkoers, goed- kooper dan het vee in Nederland. Run- deren, die bijvoorbeeld deze week op de giarkten te Cureghem en Brugge 250 a 300 gulden deden, worden in Nederland gemakkelijk voor 400 gulden verkocht. Bij dezen stand van zaken heeft zich, naar het schijnt, een georganiseerde frau- duleuze invoer van vee uit Belgie naar Nederland ontwikkeld, welke in de hand wordt gewerkt door de wijziging in de stal-brievenvoorschriften in Belgie. Ze- kere Nederlandsche kooplieden verschij- nen nu als koopers op de Belgische mark- ten, iets wat zelden ot misschien nimmer is vborgekomen. Het rundvee wordt naar een grensplaatsje gebracht en vandaar naar Nederland gesmokkeld. Naar ons van betrouwbare zijde verzekerd wordt, zijn reeds gesmokkelde Belgische beesten op de Rotterdamsche markt verkocht. Wij behoeven er natuurlijk niet op te wijzenv welk gevaar een dergelijke trau- duleuze invoer van vee, dat aan elk ve- terinair^ toezicht ontsnapt, voor den Ne- derland'schen veestapel oplevert. Van den anderen kant is deze smokkelarij ten op- zichte van Belgie des te ernstiger, wijl Belgie alles doet om zijn veestapel zoo spoedig mogelijk te herstellen. Van beide zijden is daarom verscherpt grenstoezicht geboden. Naast de smokkelarij van rundvee be- staat er ook een vrij uitgebreide train duleuze uitvoer van paarden naar Neder land. Het schijnt, dat deze paarden in Nederland gekocht worden voor reke- ning van Duitschland, voor de Duitsche commissie van herstel, die ze dan weer naar Belgie terugzendt om te voldoen aan de bepaiingen van het vredesverdrag, vol gens hetwelk Duitschland de in Belgie in heslag genomen paarden moet terugleve- ren. Alleszins betrouwbare personen heb ben ons verklaard, dat er Belgische paar den zijn, die op die wijze reeds tweemaal de reis Belgie—Nederland—Duitschland— Belgie hebben gemaakt en zoodoende voor twee teruggeven paarden gelden Ook op de paarden-smokkelarij dient in Nederland nauwlettend te worden toege- zien, te meer daar in den laatsten tijd de dourine onder de Belgische paarden steeds ernstiger wordt. Zondag 17 April 1921. RECHTZAKEN. Arr. Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 April de volgende vonnissen uitgsspro- ken: P. J. de B., oud 47 j., landbouwer te St. Kruis, is wegens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroordeeld tot 15 gld. boete ot 15 dagen hecht. A. B., oud 25 j., landbouwersknecht te Oraauw, is wegens mishandehng veroor deeld tot 15 gld. boete ot 15 dagen hecht. A. V., oud 18 j., veldarbeider te St. Jansteenj is wegens alsvoren ve^rordeeld tot 14 dagen gevang. C. L. V., oud 21 vlasser te St. jan- steen, beklaagd van mishandeling, is vrij- gesproken. HOUDT WONDJES REIN! Tengevolge van het openkraboen van een puistje aan het vocmhoofd is de 22jarige v. d. Berg, metseiaar te Katwijk, binnen een paar dagen aan bloedvergii'tging overleden. BLOEDVERGIFTIGING. De bakkersbediende A. K., te Stadska- naal, die een onbeduidend wondje aan de onderlip kreeg, is dientengevolge aan bloedvergiftiging overleden. DE BKANDEN TN DE VENEN. Nu de toestand in de venen beter is te overzien, schrijft de Asser Crt.^ vervalt alle twijtef, oi er kwraadwilligheid in het spel is. De burgemeester van Emmen, de heer G. Kootstra, bevestigt zeer nadruk- kelijk, dat de turfhoopen in een halve maan om de gemeenten Exloo, Odoorn en Emmen zijn aangestoken en wel voor- namelijk Zaterdagmiddag tusschen 2 en 4 uur. Ongeveer tegelijkertijd begon het te branden te Barger-Compascuum, Em- mer-Ertscheidenveen, Roswinkelerveen, Nieuw-Weerdinge, Siepelveen, Noordveen en Valthermond. De burgemeester van Emmen schatte de aan de turt toegebrachte schade tot nu toe op een f 300.000, welke turt ech- tergrootendeels was verzekerd, evenals de vcrbrande huizen. De politie, die de laat ste weken in het veen surveilleerde, heeft tal van aanwijzingen van brandstichting aangetroffen. De laatste nachten voor Za terdag wrerden verdachte personen bij de turfhoopen gezien en er werd geschoten. De Zaterdagmiddag te Nieuw-Weerdinge door velen ontruimde woningen zijn ten deele weer betrokken. Dinsdagavond hadden de communisten een vergadering belegd in Klasinaveen. De heer Brommert zou spreicen, maar slechts weinigen kwafllen naar hem hoo ren. Plotseling kwam een groep katholieke arbeiders binnen en deze gingen met de communisten debatteeren. De rijksveld- wacht heeft de vergadering moeten ont- ruinien, daar het tot handuasteiijkheden dreigde te komen. Den geheelen nacht hebben de venen nog erg gerookt. Door den opkornenden mist bleef de damp laag hangen. en te ongeveer middernacht was het geheele dorp Emmen in een benauwden nevel gehuld. Ai en toe sloegen de vlammen nog uit, maar tot grcote branden kwam het niet meer. Op telegrafisch verzoek der afdeeling Emnien van het Nederlandsche Roode Kruis, dat de eerst noodige hulp verleende, verzond het hoofdbestuur van gemelde vereeniging ondergoeft' voor 36-tal kinde- ren naar de door den veenbrand geteis- terde streken, terwiji liet kringmagezijn der vereeniging te Assen bedden met toe- behooren beschikbaar stellen. OUDEN EN NIEUWEN TjJD. Uit Stellendain schrijft men. De strijd tusschen ouden en nituwen tijd isf hier thans beslist door de scliooijongen» Veef was er reeds over gekibbeld en van beide kanten moesten onze dorpelingen wei wat toegeven. De boer, die schimpte op die nieuvvlichters', die 't zonnetje wel zouden willen verzetten, hoorde bij zij'n aankomst aan het station, dat de tram on- feveer een uur te voren vertrokken was. n de dominee, die nieuwen tijd hield, zag een der diakenen een uur over bid de kerk binnen stappen, enkelen geheerweg- blijven en liet den dienst ten sfotte een uur later beginnen. En heeren kervoog- den, die de kiok een, uur achteruitzetten, moesten op last van het wereldsch gezag, tot nakoming van hun. contract met de ge- meente spoedig terugkrabbelen. Maar de school hield nog steeds vol en volgde den tijd van den torenklok, totdat de vorige week de leerlingen der bijzon- dere school een uur thuis bleven. De meester ging toen over tot den ouden tijd, echter met het gevolg, dat een vader zijn kinderen een uur vroeger liet halen om op „nieuwen tijd" te kunnen eten. Het voor- beeld van de bijzondere school werkte aan- stekelijk op de leerlingen der „groote school"; een paar klassen der openbare Iagere school bleven een uurtje aan den dijk. En de ouders, die tegen het gedoe 5 met den zomertijd waren, lieten hun kin- j deren de vaccinatiebewijzen opvragen. Om j de concurentie is toeu ook pp de openbare j school ,,de oude tijd" maar weer inge- 1 voerd. En alle ambachtslieden en fabrie- j ken houden 101 „ouden tijd", en in vele gezinnen is de vrede teruggekeerd door de staking van de schooljongens. DE OUDSTE MAN. In de voorstad van Constantinobel, To- phanv woont een man, die ongetwijteld de oudste man ter wereld moet zijn, ten minste, indien zij, die zijn geschiedeniS kennen, de waarheid spreken. Torah heet deze, oude. Hij is een Koerd en men zegt dat hij 150 jaar geleden werd geboren.' Lange jaren verdiende Torah zijn brood met hetgeen men in het Turksch noemt „hamei" wij zouden zeggen: kruiersdiens- ten. Op tachtigjarigen leeftijd trok hij zich uit den arbeid terug en hij Ieeft sinds dien tijd van liefdadigheid van anderen. De Turksche Senaat stond verleden jaar aan dezen onstertelijke een staatsonder- steuning toe. 3 Torah is natuurlijk niet zoo krachtig meer, maar evenmin is hij reeds ,,op". Van zoetigheden moet hij verbluftend veel houden. Zijn geheugen laat even wel wat te wenschen over en omtrent de diverse eeuwen, die hij heeft meegemaakt is hij wel eens in de war. Hervvrirute Kerk. Ter Neuzen. 9,} u. en 2 a., Ds. A. Timmerman Sluiskil. 94 u. en 2 u„ dhr. L. Dek. Hoek. 94 u. en 24 u., Ds. J. v. 't HolT van St. Laurens. Zaamslag. 94 u. en 24 u., Ds. G. van Dis. Axel. 94 u. en 2 u., Ds. J. B. Th. Hugenholtz. Sas van Gent. 94 u., Ds. H. Akersloot van Houten Rons. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Honten Roos. lhilst. 10 u.. Ds. Hermanides. Hontenisse. 10 u., Ds. W. J. van Lindonk. ber"/ortB«<ird« Hoek 9 u. en 2 n Ds. H. v. d. Wall. r'hr, Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 a. en 2 a., Ds. L. de Bruijne. Gerefarmeerde Gemeente. (VIooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 11., 2 u. en 54 u., (oude tijd) leeskerk. Otid-Gernformetyrtle gemeente (VIooswjjkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., (oude tijd) leeskerk. Inkaal nEbon-Ha&zer". (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 54 u., Evangelisatie. fi. K. Kerkdhenoten te Ter Seuxen. Zondag zjjn de H. H. Diensten om 7, 84 en 10 uur 's Namiddags om half drie I-of EEN VETTE KOE. A«n de markt te Parmerd is een pracht- exemplaar van een vette koe aan de maikt gebracht. Dit dier had het, kolossale ge- wicht van 1860 pond en werd verkocht aan een stager te llpendam voor 1200. BE ROOF 0. Een Zeeuwsche veekoopmaD is Dinsdag- naeht in eea hais aan de Breedescraat te Rotterdam beroofd v^n 1140. WEGBRENGEN VAN SCHEPEN. De recherche te 's Gravenhage heeft in samenwerking met de recherche te IJmuiden 6 personen aangchouden, zulks in verband met het wegbrengen van de Nooidster II IJm. 450", op 13 December 1919. Van deze personen heoben reeds 4 een volledige bekentenis afgelegd. Te Bilversum zgu eveneens twee per sonen gearresteerd die zich ook aan het wegb-engen van schepen hebben schnldig gemaakt. Onder hen beviadt zich een baron. LEVEND VERBRAND. De 28 jarige P. C chauffeur van het lid der Eerste Kamer Van der Lands, is te Nijmegen Maandagochtend in zijn woning boven de garage te Ubbergen bjj het aan- steken van een petro'.enmkachel in brand gevlogen en omgekomen. Bjj laat een vrouw en een kind achter. De keuken brande nit. GEMEENTERAAI) VAN TER NEUZEN. Vergadering van Donderdag 14 April 1921, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt, J. J. de Jager, D. Scheele, H. J. van den Ouden, P. van Cadsand, R. G. E. Nolson, G. de Ridder, F. B. G. de Meijer, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, P. C. Geensen en L. J. van Driel. Na opening der vergadering stelt de voor zitter aan de orde: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 3 en die van 24 Februari, benevens die van 10 Maart 11., worden met algemeene stemmen onveran- derd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van de door den burge meester, krachtens opdracht van burgemeester en wethouders d.d. 19 Maart 1917, bijgestaan door den secretaris der gemeente, op 29 Maart 1921, ten bantore van den gemeente-ontvanger gehouden opneming der boeken en kas. Daarbij is gebleken, dat in totaal is ontvan- gen: over 1919 516.755,37, 1920 f 684 224,13 p. en in 1921 f 16.709,75 totaal 1.2171689,25V en dat is uitgegeven over 1919 f 500.424 90N over 1920 721.662,37, over 1921 f 23.78l|74%, totaal f 1.245.869,02, zoodat meer is ontvangen <lan uitgeg-even f 1820,23%. Aangenomen voor kennisgeving. b. Eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 24 Maart 1921, waarbij wordl bericht, dat door hen is goedgekeurd het raads- besluit van 27 November 1921, tot het verlee- nen van een voorschot aan de woningbouwer- eeniging „Werkmansbelang" ad f 200.000, voor het bouwen van 34 arbeiderswoningen. De heer HAMELINK vraagt, of de plannen voor het bouwen dier woningen al in bewer- king zijn. De VOORZITTER deelt mede, dat bet be- stuur wacht op de Koninkljjke goedkeuring en dat er alsdan, in verband met vroegere bespre- kingen in den raad nader zal worden beraden of tot bouwen zal worden overgegaan. Hij deelt naar aanleiding- hiei-van me<le, dat heden morgen nog is ingekomen een bericht van den Minister van Arbeid, dat de goedkeu ring van het bouwplan enz. aan de Kroon ter goedkeuring is opgezonden. Dat komt dus of- ficieel in orde. De heer HAMELINK is door dit antwoord niet bevredigd en wjjst er op, dat bij de vroe gere plannen niet aldus werd gehandeld en meer voortvarendheid betracht. Het is toch niet noodig op het koninklijk besluit te wach- ten Het is hem bekend, dat er voor een groot aantal gezinnen nog' beboefte aan een woning bestaat en hij aciit het gewenscht, dat daarin zal worden voorzien. De VOORZITTER antwoordt, dat het be- stuur der woningbouwvereeniging de behoefte ook volstrekt niet ontkent, en overtuigd is, dat .misschien ook na het voltooien dier 34 wonin gen haar werk vermoedelijk nog niet defintief voltooid zal zijn, maar het bestuur wilde nog enkele omstandigheden afwachten, die, naar verwacht wordt, aan de uitvoering van het plan ten ,oede kunnen komen. Hij is dankbaar voor het hier uitgedrukte verlangen, om met de zaak voort te vaix'n doch het is aan den beer Hamelink bekend, dat. uithoofde van hier ge houden besprekingen de gelofte is gedaan, dat alvorens tot uitvoering wordt overgegaan. de raad nog in de gelegenheid zou worden gesteld zich hierover nader en alsdan definitief uit te spreken. De heer SCHEELE vraagt, of al eens is onderzocht hoeveel woningen hier nu leeg staan, zulks in verband met deze aanvraag en ook de invoering der nieuwe wet, die middelen aan de hand doet om over die woningen te beschikken. De heer DE RIDDER kan medfedeelen. dat bet bij het bestuur der woningbouwvereeniging vaststaat, dat het bouwplan behoort te worden uitgevoerd. Voor de aangevraagde 34 wonin gen zijn een 40tal personen ingeschreven die j bepaald behoefte hebben aan een woning. Het aantal leegstaande woningen is hier niet groot. De VOORZITTER zegt toe, dat in de vol gende vergadering een rapport zal worden overgelegd omtrent de in de gemeente be- staande woningen die voor verhuring in aan- merking zouden kunnen komen, terwiji ook bet voornemen bestaat aan den raad bver to leg- gen eene lijst van eandidaat-huurders voor de nieuwe woningen, opdat de leden volledig in staat zijn de zaak te overzien. en over de behoefte te ccrdeelen. De heer COLSEN wijst op aan de Dijksiraat staande woningen die zeer slecht worden on- derhouden en in onbewoonbaren staat, verkee- ren. Hij vraagt, of die eigenaars niet kunnen worden verplicht, die woningen op te knappen. De VOORZITTER acht het niet mogelijk, de eigenaafs daartoe te verplichten. AI en moet daarmede ook omzichtig zijn. Hij wijst er op. dat er in de gemeente 11 woningen bestaan. die indertijd onbewoonbaar zijn verklaard. Tot nu toe is toegelaten, dat die woningen nog werden gebruikt, wegens de bestaande behoefte. Zoo- dra er echter gelegenheid is, de bewoners in andere woningen onder dak te brengen, moet de bewoning daarvan worden beeindigd. Dan zullen er van die woningen enkele door herstel- ling en verandering in Pcv/oonbaren staat zijn te brengen, maar er zijn er ook, die totaal af- gebroken moeten worden. Gaat men nu even wel bij den eigenaar van zoo'n woning aan- dringen op het repareeren van zoo'n woning. dan vloeit daaruit als het ware voort, dat hij die woning na de repai'atie weer mag vorhuren. De heer DE MEIJER wil er wel voor waar- schuwen, dat men, alvorens tot bouwen van nieuwe woningen over te gaan, wel eerst eens goed uit de oogen mag zien, opdat het niet gaat zooals te Sas van Gent, waar men thans. naar hij hoorde, door het bouwen een surplus van woningen krijgt. De VOORZITTER veronderstelt, dat uit do over te leggen lijst van eandidaten blijken zal, dat er bier door aan die menschen een woning te versc-haffen. nog geen ovcrcompleet point of woningen leeg blijven staan. aangozien er hi.-r nog dubbele bewoningen zijn. Het schrijven van gedoouL rde staten wordt alsnu aangenomen voor kennisgeving. c. Eeb missive van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 24 Maart 1921. waarbij wordt Ivi 'it, dat door hen is goedgekeurd het raads- besluit van 20 Januari 1921, tot het aanvragen van een verhoogd voorschot voor aankoop van bouwgrond in het belang der voikshuisvesting (botreft het complex van 19 woningen der woningbouwvereeniging ..Werkmansbelang"). Aangenomen voor kennisgeving. d. Eene misive van gedeputeerde staten van Zeeland. d.d. 24 Maart 1921, waarbij wordt bericht, dat door hen is goedgekeurd het vaads- besluit van 20 Januari 1921, om aan te vragen en te verstrekben een verhoogd bouwvoorschot aan de woningbouwvereeniging- „Wcrkmans- belang". voor den bouw van 32 arbeiders woningen. Aangenomen voor kennisgeving. e. Eene missive van gedeputeerde staten van Zeeiand, d.d. 24 Maart 1921. waarbij, van het bewijs hunner goedkeuring voorzien wordt t -ruggezonden bet primitief kohier van de be- lasting op de honden voor bet jaar 1921. Aangenomen voor kennisgeving'. f. Eene missive van gedeputeerde staten '•an Zeeland, d.d. 11 Maart 1921, waarbij zij toezenden een uittreksel uit het Kon. besluit van 22 Februari 1921. no. 45, houdende goed keuring van de door den gemeenteraad bij be sluit van 9 December 1.1. vastgestelde wijziging der verordening tot heffing van den hoofde- lijken omslag. Aangenomen voor kennisgeving. g, Een adres van de R. K. Werkliedenver eeniging St. Anthonius te Ter Neuzen, die daarin te kennen geeft, dat de werlaloosheid onder de arbeiders te dezer stede voortdurend toeneemt, terwiji de vooruitzichten geen hoop geven op een spoedige verandering ten goede; dat wel is waar door uitlceering uit werkloo- zenfondsen de ergste nood in de gezinnen dezer arbeiders in den regel wel voorkomen wordt; dat echter eenerzijds de werklieden niet van dien aard zijn, dat bij langeren duur van de werkloosheid amioede in de meoste gezinnen kan worden voorkomen, terwiji anderzijds wer- keloosheid van langeren duur voelal lijdt tot moreele inzinking; dat de belangrijke bedragen, welke op deze wijze als steun worden uitgekeerd, zeer on-eco- nomisch worden besteed; dat adressante het daarom een algemeen belang acht, indien door werkverschaffing de werkeloosheid wordt bestreden; dat naar hare meening de gelegenheid tot werkverschaffing ten deze bestaat; dat immers de vesting te dezer stede voor siechting is be-stemd, en dat de Seheldekade zou worden aangevuld, zoodat door de uitvoering van deze werkzaamheden bet beoogde doel be- reikt zou kunnen worden; dat adressante zich daarom tot den ge meenteraad wendt, met het eerbiedig verzoek de siechting der vesting en het aanvullen der Seheldekade te willen bevordern, en voor zpo- ver de uitvoering niet tot de bevoegdhcid ra tten raad behoort, bij de betrok':e.a .-.utoriteiten op spoedige uitvoering van dat werk te willen aandring-en. De heer COLSEN vraagt, hoe het staat met het aanvragen van geld voor hel uitvoeren van bet werk aan de Seheldekade. De beer NOLSON had eigealijk hetzel/de willen vragen. Hij wijst er op, dat dit adres komt een paar maanden nadat de gemeente raad tot uitvoering van dat werk besloot. Er wordt nu gewacht op de toezegging van het noodige geld van wege het departement van financien, Hij is h,et overigens volkomen eens met de motieven die in het adres zijn uitge- sproken, en is ook overtuigd, dat het ge-- wenscht is, dat de raad al het mogelijke zal doen om de menschen aan werk te helper) want dat het opvoedender werkt, indien aan hen geld kan worden betaald. dat ze vendiend hebben, flan wanneer ze eenvoudig een uit- keering onvangen. De heer HAMELINK wijst er op, dat adi'es- santen ook nog een nieuw gezichtspunt openen n.l. het slechten van de vestingwallen aan de Westzijde der stad. Kan de voorzitter daarom- trent iets mededeelen. De VOORZITTER deelt mede, flat, nadat de gemeenteraad het besluit betreffende het uit voeren van het werk aan de Seheldekade heeft genomen, burgemeester en wethouders onmid- dellijk maatregelen hebben genomen ont zoo mogelijk tot de uitvoering te kun nen overgaan. Zij hebben zich de huip verze kerd van twee technische menschen, een theo- retisch en een practisch deskundige. Daarbij zijn twee dingen gebleken, dat het nl. mogeUil is om ook bij aanbesteding in zeer verre rich- ting te voldoen aan den wenscli door den heer Hamelink uitgedrukt en in de tweede plaats dat het aanvankelijk geraamde bedrag aan - merkelijk kon worden verminderd. Volgens de adviseurs kon het voor het eerste werk ge raamde bedrag van f 100.5-40 wegen? het ge- bruiken van goedkoopere steen enz. en ook ir verband met opmerkingen die de heer Van Cadsand maakte, betreffende bekrammen en gebruik vail stroo, worden teruggehracht tot f 80.000. Wanneer men nu het bedrag van f 100.000 voorioopig aanhoudt. was daarin be- grepen een bedrag van f 47.320 voor werkloon In verband met de gegeven opdracht heeft spreker toen met den heer Nolson een bezoek gebracht aan het Departement van TrinaTwiSxt om te trachten daar de noodige steun te krij- gen voor h-"-t verleenen van het benoodigd kapi- taai. Daar is toen de toezegging vcrkregen. dat, indien ren inrichting wier surplus daar- vooi- wel gebruikt wordt, n.l. de post cheque- en girodienst, geld over heeft, de minister wel bereid zou zijn, de gemeente te helpen. Er was nog geen antwoord ontvangen. Toen spreker echter de vorige week voor een andere gelegen heid die de gemeente betreft in Den Haagwas, heeft hij eens op het Departement van Finan cien gein formeeI'd hoe rie zaak stond en toen bleek, dat helaas de brief, waarbij het kapitaal werd aangevraagd, zoek was geraakt. Telefo- nisch heeft hij daarvan naar hier kennis ge geven en nog denzelfden dag is een duplicaat van het verzoek verzonden. Daaromtrent ver- keeren burgemeester en wethouders dus thans nog in afwachting. Verder heeft spreker een bezoek gebracht bij den heer Volmer, van het Departement van Aibeid, en vemam daar, dat de hiervocr be staande eommmissie besloten had. aan de ge meente Ter Neuzen 50 procent van het werk loon tegemoet te komen. Spreker heeft nog gevraagd, of het geen vergissing was en die 50 procent geen 60 procent moesten zijn, doch dit wist de heer Volmer uit zijn hoofd niet te zeggen, dit zou. naar hij verklaarde, wel blijken uit den brief dien het gemeentebestuur deswege zal ontvan gen. Er kan dus, zoowel omtrent het een als omtrent het ander ieder oogenblik berich' komen. Ondertusschen hebben burgemeester en wet houders aan den gemeentebouwmeester opge- dragen het bestek gereed te maken om zoodra alles in orde is tot de aanbesteding en de uit voering te kunnen overgaan en hebben burge meester en wethouders ook reeds aan gedepu- teerde staten een schrijven gezonden om den dijk, die wegens een daarop mstende erfdienst- baarheid 8.50 M. hoog moet blijven. te magen afgraven tot een hoogte van ongeveer 5,50 M. Hieruit blijkt dus, dat het met pan het col lege van burgemeester en wethouders te wijter is, dat alles nog- niet voor elkaar staat, het spijt bun ook. dat het met vlugger is geloopen. Wat betreft de door den heer Hamelink ge- stelde vraag over het afgraven van de weste- lijke vestingwallen, spreker vermoedt, dat die <loor Oor'ng aan Domein zijn overgegeven. Hii meent te mogen aannemen. dat de gem een teraad burgemeester en wethouders wel zal willen maehtigen om namens hern aan Domein te vragen in verband met de alhier heerschende iVerkeloosheid de uitvoering van dat werk te bespoedigen. Deze vraag wordt met algemeene stemmen in bevestigende zin beantwoord. h. Het verslag van de bevindingen en han deiingen der Gezondheidscommissie wier zete! is gevestigd te Ter Neuzen over het jaar 1920. De heer HAMELINK geeft te kennen, da: het hem bij inzage van dit verslag is opge- vallen, dat het mellconderzoek, dat alhier neeft plaats. gehad, zulke bijzondere goede resultr ten heeft opgeleverd, dat het percentage b alle onderzochte monsters boven de 3 procent vetgehalte was. Hij vraagt, of dit toeval is. Is nu alleen een monster genomen bij leveran- ciers van goede melk of is de toestand hier zoodanig, dat zij op dit gebied als een ideale kan worden beschouwd? Te Sas van Gent wa ren de resultaten geheel anders en als men hier zoo eens met de huismoeders spreekt, komt men toch niet tot de conclusie, dat hier algemeen zulke puike melk wordt geleverd. Ook de vroeger wel eens gehouden onderzoe- kingen leverden een ander resultaat. Hij zou gaame zien, dat meerdere malen, op het onver- wachts in het algemeen een monster werd -ge- i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2