Tir N tuztnsclit Courant Vrtjdag 8 April 1921. No. 7130. BINNENLAND. BUITENLAND. BENEWGDE BEB1CHTEN. A T WHBDH TiT.A-n Jhr. Mr. RUYS DE BEERENBROUCK HERSTELD. De tijdelijke voorzitter van den Minister- raad en Minister van Binnenlandsche Za ken, Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, die ora gezondheidsredenen buiten de stad vertoefde, heeft. hersteld, zijn werkzaam- heden aan het Departement hervat. JHR. MR. W. TH. 'C. VAN DOORN. Jn den ouderdom van 68 jaren is te 's Gravenhage na eene ongesteldheid van slechts enkele weken overleden het lid van de Tweede Kamer dcr $>taten-Generaal jhr. mr. W. Th. C. van Doom. In hem verliest ons Parlement een zelt- standig hoogstaand politicus en de balie, waarvan hij gedurende de laatste 'jaren ais deken aan het hoot'd stond, een scherpzin- nig jurist. In de Tweede Kamer werden zijn ad- viezen op hoogen prijs gesteld en meerma- len werd hem zitting gegeven in staatscom- missies. Zoo maakte hij onder meer deel uit van de in 1910 ingestelde Staatsconv missie voor Orondwetsherziening. Ook in het debat gold hij door zijn pittigen be- toogtrant vo6r een niet te onderschatten tegenstander. De liberate beginselen von- den'in hem den Unie man een krach- tegen pleitbezorger. Naasrt de belangen van eigen land, giugen goouls vaak in de begrootingsdagen aan het licht trad vooral ook die van onze West hem zeer ter harte. f Jhr. mr. van Doom werd den 21 Februan te Utrecht geboren. Hij studeerde aldaar aan de Universiteit en promoveerde er op 23-jarigen leeftijd. Daarna was. hij eenige jaren ais ambtenaar verbonden aan het departement van Waterstaat totdat hij In 1881 benoemd werd tot burgemeester van Naaldwijk en De Ipes. DE OPVOLGER VAN Jhr. Mr. VAN DOORN. lief Vad. wi'ist op het zonderlinge ge- val, dat zich thans .voordoet, dat de heer Van Doom zat opgevdlgd worden ais Ka- merlid door den heer M. f. W. J. Bijle- veld, die sinds langi de Liberate Uiye heeft verlaten. WIJZ1QINO DER DRANKWET. De regeering heeft het wetsontwerp tot „wijziging van de( aitikelen 1, 34, 39 en 50 der Drankwet" gewijzigd in dien zin, dat ook vruchtenwijn, mits van geen hooger alcohoLgehalte dan 15 "o, niet ais s.terke zai worden beschouwd. HET EINDE VAN EX-KE1ZER KARELS AVONTUUR. Het vertrek. Naar het \cht-Uhr Abendblatt uit VZeenen verneemt, is ex-keizer Karel Dinsdrgmor- gen om 10 uur 35 minuten uit Steinaman- ger vertrokken. De extra-trein zou door Oostenrijk naar de Zwitsersche grens rijden. Kolenel Lehar, die den ex-keizer trouw had gezworen, vergezelt hem op zijn reis naar Zwitserland. Aan de Hongaarsche grens namen de overige Hongaarsche personen, die den ko- ning vergezelden, daar van hem afscheid. De trein zette zijn reis zonder incidenten voort. In Oostenrijk konden de virschillende politieke partijen het ef niet over eens worden hoe de contrdle-commissie, die op de doorreis door Oostenrijk den ex-keizer begeleidde, moest worden samengesteld. Tenslotte besliste de bondsk;inselier, dat de commissie voor de eene helft uit socia- listen en voor de andere helft uit Christen- socialisten en groot-Duitschers zou zijn samengesteld De Oostenrijksehe Minister van Buiten landsche Zaken, dr. Glanz, heeft zijn ont- slag ingediend, daar hij zich er niet mee kon vereenigen dat de hoftrein op de te- rugreis door socialisfische gedelegeerden en zelts door manschappen van de roode volksweer werd begeleid. In de Hongaarsche Nationale Vergadering. Te Boedapest kwam gistermiddag de Nationale Vergadering bijeen. De Minis ter-President graat Teleky, deelde mede, dat Karel van Habsburg vertrokken was en in den loop van den middag buiten het Hongaarsche gebied zou zijn. De pre mier verklaarde te gelooven, dat ten op- zichte van het feit, dat de ex-koning het land weer moest verlaten, alien, zonder uitzondering, dezelfde meening waren toe- gedaan. (Instemining links; tegenspraak rechts.) leder weet, dat wij alles nauw- keurig overwogen hebben,* en gehaudeld hebben op grond v^.n deze overwegingen. Tengevolge van het gebeurde hebben ons gevaren bedreigd van de zijde van het buitenland; deze zijn thans geweken (Ge- roep van rechts: Dat was slechts bangma- kerij Ook de Hongaarsche Minister van Bui- tenlandsche zaken. Gratz, heeft zijn ont- slag ingediend, daar de regeering hem had opgedragen, den vroegeren yorst te bewegen, het land' te verlaten. Van regee- ringszijde worden pogingen aangewend, om den Minister op zijn besluit te doen te- rugkomen. Onthullingen. Naar de Vossische Zeitung uit Wee- nen verneemt, zou Teleky verklaard heb ben, dat onmiddellijk na Karel's vertrek het daarop betrekking hebbende materiaal in zijn geheel zal worden gepubliceerd. Deze publicatie zal volgens den premier, sensationeele onthullingen opleveren. DE WATERKRACHT DER GETIJEN". De Fransche minister van Publieke Wer- k:n, heeft medegedeeld, dat dank zij de p.oefnemingen der laatste jaren het vraag- stuk van een gebruik maken van de wa- terkracht der getijen is opgelost. Een crc- diet van millioen francs is toegq- gestaan voor de oprichting van een staats- tabriek, waar de nieuwe uitvinding zoo spoedig mogelijk in exploitatie zal worden gebracht. In herinnering wordt gebracht, dat het hier een oud vraagstuk betreft, aan welks oplossing ook hier te Iande is gearbeid door het oprichten van .een instpllatie te Vli9- Singen. Tot nu toe zijn de resulftaten echter overaf slechts zeer bescheiden ge- weest. At te wachten- blijft, of men thans in Frankrijk inderdaad een oplossing vo6r het probleem1 heeft gevonden, die een loonende exploitatie mdgelijk zal maken. DE MIJNWERKERSSTAK1NG IN ENGELAND. In het parlement. In de beide huizen van het Engelsche parlement zijn Dinsdag debatten over de mijnwerkersstaking gehouden, nadat mede- deeling was gedaan van de uitgevaardigde proclamatie betreffende den noodtoestand. In het Lagerhuis heeft Minister Home liet ontstaan van de crisis uiteengezet. Hij legde den nadruk op de rampspoedige ge- volgen van de vorige mijnwerkersstaking, die Engeland van vele buitenlandsche steen- kolenmarkten beroofde. (Geroep: Het vre- desverdrag deed dat). Voor de eerste maal kwam Amerikaansche steenkool in groote hoeveelheden naar Europa; het vorige jaar 10 millioen ton. Het gevolg van deze sta king is, dat reeds bestellingen in Amerika zijn gedaan. Het geschil loopt, zeide de Minister, in wezen niet over een bepaalde loonschaal, welke is aangeboden, doch over deze kwes- tie of de staat de steenkolennijverehid al dan niet zal bijspringen met een subsidie ten bedrage van etteliike millioenen pond ster ling en over de kwestie van winstverdee- ling. Nadat hij met nadruk had gewezen op de verderfelijke gevolgen van subsidies en de onmogelijklieid van het schema der winst- verdeeling, dat een regeerings-controle noodzakelijk zou maken, gaf hij uitdrukking aan de hoop, dat de mijnwerkers thans meer bereidwilligheid zouden toonen dan de vo rige week, om in onderhandelingen te treden ten behoeve van een vreedzame regelir.g, zonder subsidieering en zonder controle. De arbeidersleider Clynes beklaagde zich over de plotselinge wijze waarop de regee ring de controle had opgeheven. Hij drong aan op een tijdelijke besteridiging der con trole, zoolang de kwestie werd overwogen. Hij deed een beroep op de regeering, om haar rol van bemiddelaarster wederom op te nemen. De arbeidersafgevaardigde Thomas be- toogde, dat het thans aan de mijnwerkers gedane loonaanbod de eerste was van een aantal pogingen om de hoogte van den le- vensstandaard te verlagen. Vandaar, da: de overgroote meerderheid der spoorweg- arbeiders gestemd was ten gunste van een uitbreiding van het geschil. Ook hij eindigde met den wensch uit te spreken, dat de beide partijen alsnog tot overeenstemming zouden worden gebracht. Lloyd George verklaarde, dat de regee- ring gaarne wilde medewerken aan een na- der overleg tusschen de mijnwerkers en de eigenaars. Van een subsidie en van een her- stel der regeeringscontrole mocht echter geen sprake zijn. Maar behoudens deze be- perkingen lag er nog een ruim terrein over voor besprekingen. Wanneer het zoover kwam, zou de mijnwerkersbond evenwel moeten meewerken om de vernieling der schachten tijdens de onderhandelingen te voorkomen. De besprekingen werden vervolgens ver- daagd. In het Hoogerhuis heeft Lloyd Curzon na- mens de regeering gesproken. Ook hij legde den nadruk op den ernst van den toestand, die zich zou kunnen ontwikkelen tot een na tionale ramp. De regeering zou iedere ge- legenheid aangrijpen, om een verzoening te bewerkstelligen. Van het hoofdbeginsel, dat er geen subsidie mag worden verstrekt, kon echter niet worden afgeweken. De transportarbeiders. Dinsdag zijn te Londen 400 gedelegeer den, vertegenwoordigende 35 verschillende vakbonden van transportarbeiders bijeen ge- geweest, om hun houding inzake de mijn werkersstaking te bepalen. De vergadering is, zonder, dat een besluit werd genomen, tot heden verdaagd. De stemming was algemeen, dat den transportarbeiders geen andere keus over- bleef dan te staken, hoewel het meerendeel hunner vakvereenigingen daartoe slechts met grooten tegenzin zou over gaan. De vergadering werd met gesloten deuren gehouden, maar volgens de mededeelingen van sommigen gedelegeerden, heeft o.a. Ha- velock Wilson (zeelieden) de houding der mijnwerkers scherp gecritiseerd. Hij voor- zag allerlei verwikkelingen van een regee- ringssubsidie op de bedrijven. Ook andere arbeiders zouden die gaan verlangen, want het zijn de mijnwerkers niet alleen, wien een loonsverlaging boven het hoofd hangt. De voorzitter van den bootwerkersbond verklaarde zich eveneens tegen een sympa- thiestaking en merkte op, dat vele leden van dezen bond werkloos zijn en een steun- uitkeering van 20 sh. per week ontvangen, die zij bij een staking kwijt zouden zijn, terwijl buitendien de bond hen niet zou kun nen helpen. Het te nemen besluit door de transom federatie hangt af van de beslissing welke de gedelegeerden vergadering der spoorweg- mannen zuilen nemen. De machinisten en stokers tegen de staking. Zooals wij reeds hebben gemeld, is de bond van spoorwegmachinisten en stokers gekant tegen een sympathiestaking. Brom ley, de secretaris van dezen bond, zeide in een interview te Londen: Ik ben met mijn bestuur voor geheel andere zaken in Lon den. Ik kan de Triple Alliantie niet begrij- pen. Indien zij van plan is, den strijd voor de mijnwerkers aan te binden, had zij daar- voor te voren de noodige stappen moeten doen, toen de regeering nog met de mijn werkers onderhandelde. De Triple Alliantie had dan op de laat ste pressie kunnen uitoefenen en een sta king kunnen vermijden. Naar mijn meening liet de Triple Alliantie de gelegenheid voor haar ingrijpen voorbijgaan. Onze bond is niet bij de Alliantie aangesloten; evenmin werden wij door haar geraadpleegd. Wij weten dus niet meer dan dat er een staking is. Wij keeren naar ons hoofdkwartier te Leeds en naar onze eigen zaken. Daauit valt dus af te leiden, dat het gro.. van de machinisten en stokers, die bij "den bond van Bromley zijn aangesloten, niet zui len deelnemen aan een sympathiestaking, indien de bond van speorwegpersoneel daar toe zou besluiten. Gewelddadigheden. Voor den eersten keer hebben ongeregeld- heden plaats gehad op een mijn, niet ver van Edinburgh verwijderd, waar de pompers, die aan het werk waren gebleven, werden aan- gevallen door ongeveer vijfhonderd met stokken en steenen gewapende mijnwerkers. De politie werd overweldigd en de geheele machinerie verwoest, met het gevolg, dat het water zich in de mijnen ophoopt. In de andere mijndistricten heerscht rust. De mijnwerkers beschouwen de staking ais vacantietijd. Tot nog toe zijn slechts enkele. mijnen ondergeloopen. dank zij het feit, dat' vrijwilligers in de meeste mijnen zorgen voor het pompwerk, doch hun taak is bui- tengewoon zwaar en wordt met den dag moeilijker. Een verdachte hulp. De Duitsche communistische partij heeft in de Rote Fahne een oproep gericht aan de communistische mijnwerkers, spoorweg- en transportarbeiders in Duitschland, waar- in zij dezen aanspoort tot krachtige onder- steuning van de stakende Engelsche mijn werkers. De transport- en spoorwegarbei ders worden aangesppoord alle kolentrans pprten naar het geheele buitenland te ver- hlnderen. ZIJN VADER BESTOLEN. Te Vlissingen is een 16-jarigen jongen uit Haarlem aangehouden, die zijn vader bestolen had voor 19.000 Mark, die geld in Nederlandsche munt had omgezet en er op uit was getrokken. Hij is" naar Haar lem' teruggebracht. ONGELUK BIJ WEESP. Zondagmorgen reed de familie Snoek van het Zandpad onder Weesperkarspel naar de kerk. Voorop de heer Snoek, ach- ter in den tentwagen zijn vrouw en drie kinderen, een meisjt- en twee jongens, waarvan de oudste lirca negen jaar telt. Op den Amsterdamschen weg maakt het jonge paard, opgesct rikt door een rinke- lende ijskar, een zijsprong en kwam in de Weesper trekvaart terecht, alien en alles met zich voerende. De vaart is ter plaatse zeer diep, zoodat het gerij or.d.r water ver- dween, alleen een tipje van den kap bleef zichtbaar. En daaronder bevonden zich de moeder met drie kinderen. De heer Snoek had de tegenwoordigheid van geest op den wagen te fclimtnen en den kap open te rukken, waardoor hij de zijnen wist tebereiken en te redden. Het is wonder goed atgelopen. Het paard ver- dronk. EEN TEGENHANGER. tr is in den Iaatsten tijd geschreven ovei de stichting van dure jjost'kantoren in ons land. Dat de directie van de post en telegrafie soms ook heel zuinig bij- na krenterig opjreedt, blijkt in het Friesche dorpje K. De houder van het hulppostlkantoor al daar houdt zijn kantoor in zij'n eigen wo- ning. Sedert een paar jaar is het in den maak dat het dorp aan het .telefoonnet aan te sluiten. Van het hoofdbestuur der P. en T. werd een onderzoek ingesteld den teletoondienst in het dorp te verbinden met dien van de post. Het hulpkantoor oleek voor een eel te klein te zijn; het moest dus vergroot worden. De houder van het kantoor kreeg opdracht teekening en begrooting te laten maken van de verbouwing en deze aan de directie op te zenden. Dit geschiedde, de begroo ting bedroeg f 1500 en het plan werd goed- gekeurd. De inspecteur deelde daarop op een des- betreftende vraag aan den kantoorhouder mede dat die t loOO moesten betaald wor den door den kantoorhouder. Deze bedankte daarvoor hartelijk; z. i. moesten de kosten dodr het rijk betaald worden. In iangen tijd werd van deze zaak niets meer gehoord, totdat de kantoorhouder thans een schrijven van de directie ontvan gen heeft, waarbij' het Rijk in de kosten een tegemoetkoming aanbiedt van 125. Of dit ineens, per jaar ot per maand is meldt het schrijven niet. De kantoorhouder heeft dienaangaande nadere informaties gevraagd. DE TELEURGESTELDE HUURDER! Er woont in Utrecht een meubelmaker die in een situatie verkeery die men bij meer menschen tegenwoordig aamreft, ver- telt he;t U. D.: hij zoekt een wonling En de man liep ais zoovelen door de stad te drentelen en te bespeuren naar bordjes waarop de verlokkende worden: Te tiuur" voorkwamen, zonder dat hij "ets vond. Toen had hij het „geluk" dat hij den zoon van den huiseigeiiaar tegenkwam die, o vreugde, kon mededeelen, dat hij van zijn vader de opdracht had gekregen, een woning te verhuren. De meubelma ker was in de bovenste wolken; over de huursom was men het spoedig eens en uit pure verrukking gat de man aan den huiseigenaarszoon een maand huur voor- uit. De verhuizingsplannen werden ge- maakt, alles was kant en klaar en toen besloot de meubelmaker zijn nieuwen huisbaas te gaan. De huisbaas bleek niets van de han- deling van zijn zoon at. te weten. Hij had wel huizen, maar geen een was er te huur en ook had hij zijn zoon geen op dracht gegeven om een woning te ver huren. De meubelmaker ging zeer verslagen weg e§ deed van de zaak aangifte bij de politie, want hij vvil natuurlijk zijn maand huur terug hebben. Maar daarmee is de zoon op stap en waar hij zit weet men niet. VERDUISTERING VAN f 16.000. De directeur der cooperatieve verbruiks- vereeniging „Voor Allen", te Amsterdam, heett bij de politie aangifte Jredaan, dat uit de boekeii was gebleken, dat de coo- peratie voor 1 16.000 benadeeld is. Sinds geruimen tijd was de vereeniging er voor kleine bedragen ingeloopen. De persoon, die ais dader in (aanmerking kwam, was een der employes, die zich dien zelfden dag had ziek gemeld. Toen de politie een bezoek bracht aan zijn woning bleek de vogel gevlogen te zijn. Waarheen is nog niet bekend. HOE ERJGEWERKT WORDT. In den raad der gemeente Sijbekarspel (Noord-Holland) deefde de voorzitter me de, dat zich. geen ingezetenen hadden aan- gemeld, die nogmaals „ontmugging'; wenschten. De voorzitter zelf was er ook niet voor. Of dit, zoo vervolgde hij, het juiste systeenr is:om malaria tegen te gaan, wil hij niet beoordeelen, maar de wijze van werken, door de ontmuggingsploeg, was allertreurigst! Bij een zijner rondgan- gen door de gemeente, trot hij de ont- smettingsbrigade aan, bezig met ,„centen- spatten". Op zijn opmerking, dat dit een „aardige" tijdkorting was, kreeg hij ten antwoord, dat ze dan den volgenden dag juist vol konden maken. Zij verdienen namelijk 15^— per dag. HOE KUNNEN WIJ TANDBEDERF VOORKOMEN? Ter gelegenheid der tentoonstelling voor mond- en tandhygiene te 's Hage hield de heer J. M. Kiinkhamer, tandarts in d: aula van het Gymnasium aan de Laan van Meerdervoort een Iezing over het onder- werp: „Hoe kunnen wij tandbedert voor komen?" De heer Kiinkhamer was van meening, dat het gesproken woord noodig was, om verdere mlichtingen te geven op wat na het bezoek aan de tentoonstelling nog on- duidelijk mocht zijn gebleven, tevens ter meerdere propaganda. Het doel der ten toonstelling zette hij uiteen, n.l. de tand- ziekten en dergelijke aanschouwelijk voor te stellen. Sprekerging eerst na, hoe het komt, dat zoovele menschen een slecht gebit hebben. Onder Tandbedert moet verstaan wor den de tandcaries (wolf). Deze caries is een proces, dat b estaat uit ontholling der harde tandstof en de oplossing der stof door (gistings)-bacterien. Het'oelang van een goed speekselvloed is grout, daar de zetmeelresten verzuren in den mond en dan tot gisting zouden overgaan, waardoor er caries kan ontstaan. Het speeksel zet dit zetmeel zooveel mogelijk 6m in suiker, welke ais voedingsmiddel wordt ingeslikt. De mond wordt het meest geschikt tot gisting-processen, ais hij tot rust is geko- men, dus in den slaap. Daarom moet de mond voor het slapen goed w&rden gerei- nigd, om de zetmeelresten weg te spoelen. Spoelen alleen is echter geen reinigen, dit moet met een borstel geschieden en liefst met lauw water, daar dan de vetstoffen beter loslaten. Ook het gebruik van goed mondwater is aan te raden. Van do anti- septische werking moet men zich echter niet te veel voorstellen, daar de meeste te lang in den mond zouden moeten war den gehouden, om de bacterien te dooden. Een uitzondering maakt hierop waterstof- superox) de. Dit grijpt onmiddelijk de or ganische substantie van den tand aan. Een geregeld, dus dagelijksch gebruik van dit middel kon spr. niet aanraden, daar nog niet bewezen is, dat het bij gedurig gebruik geheel onschadelijk is. Het nut van het veryv'jderen van tand- steen zette spr. uiteen. De,heer Kiinkhamer wees er vervolgens op, hoe verkeerd het is, 's nachts 'n kunst- gebit in een glas water te leggen, zonder het gebit eerst te reinigen. Het water doet dit niet uit zich zelt. De vetlige en gelatineuse beslagen laten in het water niet los. Dit zal een "borstel moeten tot stand brengen. De suiker is alleen slecht voor de tan- den, ais ze aan stoften gebonden is, die de oplossing der suiker verhinderen, waar door de gisting ontstaat. Dat zoovelen een gezond gebit hebben, die geen voor- zorgsmaatregelen in acht nemen" komtvan- wege het feit, dat een gebit een orgaan is, een deel van het Ievend wezen. Het is nu bekend dat de een een veel grooter weerstands-vermogen heeft tegen iniectie- ziekten dan de ander. Spreker zette hierna uiteen de beteeke- nis van het emaille, van de tandzenuw, den tandwortel enz. Het belang zette hij uiteen van een krachtig gebruik der kaken op jongen leeftijd. Hierdoor wordt de weerstand van de tanden vergroot, de structeur versterkt. Borstkinderen hebben meer kans een goed gebit te krijgen, aldus is uitgemaakt, dan fleschkinderen, daar de eerste happen en dus de kaken gebrui- ken, de laatste niet. Spreker wees in dit verband ook op het belang van het eten van spijzen, waar op flink gekauwd moet worden. Zachte en kleverige spijzen eischen geen inspan- ning der kauvvspieren. Ongedviliieerde volken hebben een beter gebit dan wij. De aard van ons voedsel heeft den aard van ons gebit verslechterd. Daar het gebit een orgaan is, houdt dit ten nauwste verband met de geheele li- chaamsgesteldheid. Is deze sterk, dan is ook de weerstand van het gebit groot. Spreker behandelde ten slotte het belang van het laten restaureeren van een gebit, waarbij standatwijking der tanden op treedt. Het kauvvproces wordt hierdoor ten zeerste tegengewerkt. Deze standaf- wijking kan meestal worden voorkomen. In dit verband wees spr. op het gevaar van duimzuigen bij kinderen. Bij tandwisijelen, dat dikwijls ongeregeld geschiedt, dient ook een wakend oog te worden gehouden op het kind. De invloed moet aangewend worden op het gebit in zijn vroegste ontwikkeling. Spreker vroeg ot er een middel bestond, dat de tanden immum maakt tegen bedert en antwoordde hierop: neen. Zuilen we dus mond- en tandbedert wfl- len voorkomen, dan dient naar andere mid- delen te worden uitgezien. Door zijn Iezing hoopte spreker een steentje te hebben bijgedragen tot de be- vordering der hygiene in het algemeen en en die der mond- en tandhygiene in het bijzonder. EEN NIEUW PAPIERPROCEDE. De Deensche fabrikant Winkef deeit aan Pohtiken mede, dat hij contracten met eenige buitenlandsche regeeringen heeft afgesloten voor de toepassing van een door hem uitgevonden procede om papier uit riet en biezen, die overai in moerassen en poelen voorkomen, te maken. Het pro- cede moet veef eenvoudiger zijn dan bij het maken van papierpap uit hout, omdat noch chemische stoffen, noch koking noo dig zijn. Het riet wordt (in den geest van het vlasroten) in water gelegd tot de ve- zels loslaten, waarna het geheel in een 1 machine tot pap wordt vermaren. De ge heele rietstengel en zelfs de wortel Ieent zich voor het proces. De uitvinder zegt, dat hij zijn octrooi- rechten in verschillende lanaen heeft ver- kocht. Behalve in onsrland, zulfen tabrie- ken worden opgericht in Italic, Sparije en Roemenie. f NAPOLEON HERDENNKING. Napoleon stiert om'_5 u. 49 namiddag op 5 Mei 1821. Thans zaf 100 jaar later op datzelfde uur te Parijs het eerste schot afgevuurd worden van! het uit 101 schoten bestaande grooie saiuut, dat aan zijn na- gedachtenis gebracht zal worden. Tever- geets noemden de socialisten deze Napo leon herdenking een grove politieke zet ot een herinnering aan het tijdperk van bloedvergieten en afschuw, waaraan de naam van Napoleon doet terugdenken. Frankrijk is trotsch op zijn militaire grooten en ailes wijst er op, dat men op "ent,hou- siaste wijze hulde zal brengen aan de na- gedachtenis van dezen zijn groolsten sol- daat. De teestelijkheden te zijner eere be- ginnen 15 April te Malmaison, waar Jose phine De Beauharnais zooveel van hield. EEN NOODLOTTIG JACHTONGELUK. Het Soer. Hbl. vertelt: Donderdagavond J.I., loen de heeren B. en M. w. C. in de omstreken van Bangil op jacht waren, zagen zij omstreeks halt- negen nabij de dessa Keppetran in een ketellaveld drie donkere gedaanten, welke zij voor wilde zwijnen hielden, vooral om dat door de deSsa-bewoners in den Iaatsten tijd herhaaldelijk geklaagd was over het vernielen van den oogst door tjelengs. De heer B. legde aan op een der gedaan ten, terwijl de heer M. v. C. een ^andere voor zijn rekening wilde nemen. De heer B. schoot en het schot scheen raak te zijn, want de gedaante zakte in elkaar. De heer M. v. C. zag er nu van at om op de tweede gedaante te schietcn, omdat hij vond, dat de buit reeds vol- doende was. De beide heeren begaven zich nu naar de plaats waar het zwijn lag. Aldaar aangekomen, zagen zij tot hun schrik, dat de aangeschotene een inlandsche jongen was, evenflis de twee andere gedaanten inlandsche' knapen waren, die onder het schreeuwen van „ampoen" het op een loo- pen zetten, omdat zij blijkbaar dachten, dat de beide heeren politiemannen waren. De heer B. had maar at te goed geiroffen: de knaap, wien de kogei blijkbaar in het hart was gedrongen was morsdood. Het bleek, dat de drie knapen alien van ongeveer 16 jaar, keteladieven waren. Zij waren alien poedelnaakt, opdat zij in het nachtelijk duister daardoor minder kans hadden gezien te worden, dan wanneer zij kleeren aanhadden. De heeren B. en M. v. C. die bevreesd waren, dat de -k am pong bexblking te hoop zou Ioopen indien zij van het voorgeval- lene in kennis zouden worden gesteld, waardoor hun leven zeker in gevaar zou zijn, begaven zich onmiddelijk naar den wedana om dezen het droevige ongeval mede te deelen. Later kwamen zij met de wedana en politiepersoneel op de plaats, waar het lijk zou moeten liggen, maar dit was ver- dvvenen. Wel zag men bloedsporen, wei- ke naar een der zijtakken van de Porongn vier leidden. Deze bloedsporen werden gevolgd maar zonder eenig resultaat: het lijk werd niet gevonden. Blijkbaar had den de kornuiten van den getroffene, bahg voor een perkara, waarin ook zij betr'okken zouden worden, het lijk in de rivier gewor- pen. Eerst gistermorgen werd hei lijk, dat zich in een vergevorderden staat van ont- binding bevond, in de rivier gevonden; het bleek, dat het over een vrij grooten atstand was afgedreven. EEN EIGENAARDIGE STAD. De oud j stad W;t chefser op de heuvelen van Sussex, die slechts 693 inwoners telt, heeft een gemeentebegrooting van 24 p. sterling. Uit d^t budget houdt het het gemeentebestuur de stad in goede orde; levert het de petroleum voor de paar dozijn iantaarns, die alleen worden ontstoken ais de maan niet schijnt, en houdt het er nog een stadsomroeper op na, die tevens lantaarnopsteker, kamerbe- waarder, beheerder der stadsbibliotheek en stafdrager van den burgemeester is. De burgemeester zeide tot een vertegen- woordiger der „DaiIy Mail" dat de stad haar inkomen fen! deele krijgt uit den ver- huur van de enkele verhuurbare bezif- tingen en dat men met het budget in in den regel rondkomt, doch dat de belas- tingen zeer hoog zijn; verleden jaar be droeg die 12,5 sh. uit elk belastbaar pond om de eenvoudige reden, dat het belast baar inkomen van de inwoners zoo bij zonder gering is. De stad heeft vele cude gebouwen; een ervan is o.a. Tower's Cottage, waar de oeroemde tooneelspeelster Eilen Terry vaak kwam uitrusten. Winchelsea is een onbeteekenend oud stadje, dat in vroe- gere eeuwen groote handelsbeteekems heett gehad, doch dat evenals het Engel sche Kings Lynn en het Nederlandsche Veere zijn beteekenis ais zoodanie ne- heel heeft verloren. EEN KERK TE KOOP. •Het oude Normandische kejkje te Pe- seux (departement Eure) zal den 24s(en April in het openbaar worden verkocht. De kerk en de klokkfetcren, inzet 4850 irancs; de klok, inzet 1000 francs; het meubilair, inzet 350 francs; dertien boomen rond de kerk, inz?t 700 francs. De ne- nf.eeJlte w" er^er> v/aschinrichtmg stichten. s In het „JournaI des Debats" komt An dre Hallays op tegen deze bedreiging van een schoon bouwwerk. Hij meent dar het eenige middel om het schandaal te voorkomen, het plaatsen der kerk op de ujst an oudheidkundige monumenten is. TAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 5