S£i£wa'lHriiBuJKf£^r Laatste Seriditan. Handslsberlchtea. rijkers; in den bovenhoek, rechts, steekt een jonge man een breed cntNooid? vlag in de iioogte. Op die vlag nu h ebb en onbekenden met roode vert, in groote let ers, de woorden geschilderd: STEMD (sic) ALLEN VOOR »T FRONL) (sic). t-ger riog is, wat met Booms schilderij, „De Opening der Beurs" geschiedde. Vlak boven het hoofd van archivaris Van den Branden, die op een spreekgestoelte een oorkonde voorleest, heeft men, over de koiommen en bogen heen van de Beurs, in nog grooter letters, met dezelfde roode vert, de woorden geschilderd: Vivan (sic) Hermann (sic) van'den Reck. (sic). Deskundigen hebben geconstateerd, dat de opschriften met olfevert zijn aange- bracht en dat het eenigen tijd duren zal voor zij, door voorziqhtig wrijven, zijn verwijderd. ...De Schelde" heeft Vermoedens, dat iranskiljons de daders zijn. HET GETEISTERDE CHINA. De hongersnood veroorzaakt vree§elijke verwoestingen van menschenlevens in de provincien Honan, Sjens; en Tsjili. In Sjensi alleen zijn vijftig duizend dooden. In Tsjili heerscht de pest en in rlonan typhus. TERNEUZEN, 4 APRIL. 1921. SOREEPVA ARTBEWEGLSG. Geiuren.'le We maand Maart 1921 pas- set.rden door de Westsiuia Z»*fivaa-t Gelsden op 51 atuomschepen 221524 Li-ciin' t, 43 stooraschepen 147199 Totaa! 94 368723 M*. €>»4i)dpn s-.f 75 afnotnschepen 280312 M8. Luig #15 157207 n Totnal 90 4-37519 Ms. Waaronder v>!« r Ter Neuzeu 2 ■'toomschepi-n metendc 6295 M3. Vv'aaroiuier voor Sa svan Gent 2 sioosnschepen meiende 13083 M8. lo cpvaart 3 zeilschepeu 2235 M3. In afvaart 2 1950 Binnenvaart Id opvaa«t 117 vaartuigen 75757 Ms. afvaart 97 63024 BEKERWEDSTRIJD. De wedstrijden in de eerste ronde voor den bekerwedstrijd werden gisteren alhier onder bijzonder gunstige weersomstan- digheden voortgezet. De belangstelling was weer groot. Eerst speelden G. V. V. f van Goes e n V. V. V. I van Vlissingen. Die wedstrijd was weinig interessant, hetgeen wel door een 5 -0 uitslag ten voordeele van G.V.V. gekarakteriseerd wordt. Daarna speelde T.S.C. If van Ter Neu- zen tegen Majella f van Hulst. Reeds kort na den aanvang maakte Majella een doel- punt. Het werd daarna een heen en weer trappen van den bal over het veld, waar- uit voor de rust een gelijkmaker voor T.S.C. ontstond. Na de rust was de bal mt-estal op de Majella-helft en maakte T.S.C. nog 2 nunten, terwijl Majella het net der tegen parti} niet meer wist te vin- den. Uitslag alzoo 31 in het voordeei van T.S.C. SCHIET WEDSTRIJD BURGERWACHT TER NEUZEN Zaterdag jl. had voortzettjng van den schietwedstrijd van de burgerwacht te de- zer stede plaats. Er moest nl. nog gescho- ten worden om de drie medailles. A He prijswinnaars van de kunstvoor- werpen konden aan dezen voortgezetten wedstrijd deelnemen, vvaarbij op 125 M. evenals den vorigen keer, geschoten werd op de schijt-model Burgerwacht (telling 110). Door elken deelnemer werden 2 serien van 5 schoten afgegeven; aanvvij- jring had plaats na het tiende schot, ter- w ijl ook te tijd, benoodigd voor het ver- schieten der beide series, werd opgeno- men. De uitslag was de volgende: Atdeeling A. Verg. zilv. medaille, aan- geboden door den heer P. A. Galle, com mandant der Burgerwacht, werd gewon- nen door den heer 3. j. v. d. Berg met 75 p. (59 sec.) Andere deeinemers: 2. P. A. Galle 67 p. (63,5 sec.); 3. P. M. Oostdijk 65 p. (56,5 sec.)4. j. van Es- broek 59 p. (90 sec.); 5. J. C. Jansen 56 p.- (87 sec.); 6. R. J. Scheele 40p. (60 sec.) en 7. J. Oostdijk 28 p. (67.5 sec.). Afdeehng B. Verg. zilv. medaille, aan- geboden door den heer Burgemeestei J. Huizinga, werd gewonnen door den heer j. Homines met 83 p. (69 sec.). Andere deeinemers: 2. P. A. Galle 69 p. (67 sec.); 3. R. J. Scheele 64 p. (65 sec.); 4. Chr. de Coker 58 p. (59 sec.); 5. J. C. Jansen 55 p. (89 sec.)6. Ch. v. d. Bilt 53 p. (77 sec.)7. J.J. Huijssen 52 p. (62 sec.) en 8. A. Feij 27 p. (74 sec.) Atdeeling C. Verg. zilv. medaille, aan- geboden door den heer J. Hommes, com mandant vrijwill. Landstorm, green Ter Neuzen, werd gewonnen door den heer A. L. de Jong met 84 p. (80 sec.). An dere deeinemers: 2. R. J. Scheele 77 p. (68 sec.); 3. P. A. Galle 76 p. (84sec.;; 4. J. Hommes 69 p. (56 sec.); 5. IV Polderman 65 p. (64 sec.); 6. C. J. Schelstraeie 52 p. (71 sec.); 7. G. J. Min- nik 47 p. (65 sec.) en 8. P. Scheele 20 p. (76 sec.)) !s Avonds had op de raadzaal de uit- reiking der medailles en prijzen plaats door den Burgemeester, die daarbij tevens een tnkcl vvoord sprak. AFSCHEIDSBEZOEK. Maandag 11 April bezoekt de commissa- riis der Koningin de gemeente Ter Neu zen en biedt aldaar den burgemeesters in het vijfde district de gelegenheid aan, om, in verband met het neerleggen zijner betrekking hem aldaar te ontmoeten. Dinsdag d.a.v. bezoekt de commissaris Vlissingen. 1NSPECTIES DIRECTE 3ELASTINGEN Bij Kon. besluit is bepaald, dat de in- specties der directe belastjngen, invoer- rechten en accijnsen te Ter Neuzen en Hulst, met ingang van 1 Met a.s. zullen zijn samengesield als volgt: Inspectie Ter Neuzen: de kantoren Ter Neuzen, Sas van Gent en Philiprfie grers- kantoor) inspectie Hulst: de kantoren Hulstj, Axel, Kapellebrug (grenskantoor), Ghn- ge (grenskantoor), Nieuw-Namen (grens kantoor), Koewacht (grenskantoor), Over- slag (grenskantoor), Roodesluis (grens kantoor). CGKESFABRIEK TE SLUISKIL. Aan Zel. wordt van Sluiskil geineld, dat, naar men uit goede bron verneemt, bij de directie der cokesfabriek aldaar ernstige plannen bestaan, dezen zomer de fabriek weder in gang te brengen, hetgeen ook een ware uitkomst zou zijn voor de vverkeloozen. DE VAART OR DE WESTER-SCHELDE In het reglement, waarin zijn opgeno- men de bijzondere bepalingen ter voor- koming van aanvaring op sommige vaar- waters van de Westerschelde en hare mondingen, is thans bepaald, dat vis- schersvaartuigen van minder dan 20 ton bruto inhoud, verplicht zijn te wijken voor alle zeeschepen onder stoom, slepende en gesleept wordende schepen, schepen en sleepbooten, die schepen helpen. RIJKSNORMAALLESSEN. Het aantal nieuwe leerlingen voor de Rijksnormaallessen te Vlissingen is zoo gering, dat voor de tweede maal gele genheid tot aanmelding is opengesteld. MILITIERAAD. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot secretaris van den miiitjie- raad in Zeeland voor de lichting 1922, de heer A. Hammacher, commies ter Prov. griffie te Middelburg, en tot diens plaats- vervanger de heer Mr. J. L. Bakhuijsen Schuld, advocaat te Middelburg. GEREF. KERKEN. In de vcrgadering van de Classis Alidctel- burg te houden in Mei a.s. zal een voorstel worden behandeld van de commissie voor evangelisatie om, teneinde de afgedwaalde massa terug te roepen tot geloof en bekee- ring en alles te doen, wat mogelijk is orn deze massa met het evangelie te benaderen en te bearbeiden, een colpoteur aan te stel- len op een jaarwedde van J2000 en f 100 voor ieder kind en dezen colpoteur ter be- schikking te stellen van de kerken der Clas sis naar een vaste regeling. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 20 tot en met( 26 Maart 1921, in de Provinqe Zeeland bedroeg: Roodvouk: Goes 1. Diphteritis: Borssele 1, Brouwershaven 1, Goes 1, Hontenisse 1, Koewacht 2, Koudekerke 1, Middelburg 1, Vlissingen 3. SAS VAN GENT. Buiten den waard gerekend. Voorspellingen doen zonder op vaste ge- gevens te kunnen bouwen, is altijd een ge- valarlijke tactiek, die den profee' vreemde pafrten kan spelen. In zoodanige situatie verkeert thans het Hoofd dezer gemeente die in zijne nieuw- ijaarsspeecli ons met de blijde boodschap rraste, dat de electrische centrale binne-. de kom van deze gemeente zou verrijzen. De Raadsvoorzitter schijnt echter bij die gelegenheid ook weer de wensch tot vader e'er gedachte te hebben geniaakt en ons ver- biijd te hebben metcen doode musch. Wat bliikt achteraf inzake deze iang ver- wachte en vurig begeerde centrale? Dat zij gevestigd zal worden, noch binnen de kom dezer gemeente, noch zelfs geen eens binnen de grenzen van het Sassche territorium. Biijkens mededeelingen hebben de ingo- nieurs belast met de voorbereidende werk- zaamheden het terrein, waarop men de ge- bouwen der centrale gaarne had zien verrij zen afgekeurd, aangezien de ondergrond on- geschikt bleek voor het maken van fundee- riiigen en basementen, waarop sneldraaiende machines moesten worden opgesteld. Als plaats voor den bouw der centrale is nu uitgekozen een terrein in de nabijheid van Siet Huis Driekwart, welk terrein gele- gen is onder de gemeente Westdorpe, n'en deplalse dc vas.e verzekering van den bur gemeester der gemeente Sas van Gent, dat door de krachtdadige pogingen van enz. Veei vertrouwen in broodetende profeten heb ik er nooit op nagehouden, maar nu v/e na deze ontgoocheling met pak en zak ui de lucht valien, ben ik het meer dan ooit eens met de oude rnoraal: „Deux suretes valent mieux qu'an, Et le trop en cela ne fat jamais perdu,'' d. i. je kunt ooit zeker genoeg zijr. voor je aan een zaak geloof hecht. Zwart op wit. dat is bij het doen van zaken koopmanschap, anders maak je de rekening dikwijls buiten den waard. (.sup fttr b«ve!king van Ter Neuzen. In de atgeloopen week zijn in Reze ge meente gevestigd: Anna M. Ph. Staal, zonder, C 222, van Sas van Gent. Irma Verheggen, dienstbode, Nieuvv- straat 56,. van Deinze (Belgie). Rozalia M. Vink, djenstbode, Blokken 21, van Boschkapelle. A. St. Briede, zonder, Marechausseeka- zerne, Van Rotterdam1. Eveline F. van den Bosch, dienstbode, Noordstraat 13, van St. Gilles Waes. Adr. de Feijter, werkman, Baandijk 91, van Hoek. Johanna Nobels, zonder, Q 6, van Vlis singen. Vertrokken: K. van der Hoofd, landbouwer, P 56, naar Hoek. M. P. de Jonge, dienstbode, Vlooswijk- straat 29, naar Zaamslag. M. de Putter, landbouwersknecht, G 205, naar Zaamslag. M. van Kwickelberghe, dienstbode, Dijk- straat 9. naar Overslag (Belgie). Cath. J. van den Ouden, zonder, van Steenbergenlaan .14, naar Rotterdam. Sara Dieleman, zonder, P 94, naar Axel. A. B. Dhaeze. winkelbediende, Dijkstraat 44, naar Vlissingen. D. Markerink, Bouwk. teekenaar, Brou- werijstraat 9, naar Sas van Gent. Alice Sinakx, dienstbode, N 20 naar Bouchaute. Adriana Pijpelink, zonder, P 23, naar Hoek. J. de Koeijer, landbouwer, O 295a, naar Aardenburg. STOOMSCHIP GESTRAND. Zaterdagavond is het Eygelsche stoo-n- schip „Nore", voor de boulevard te Vhs- singen aari den grond geloopen. Zondag- morgen is het met assistentie van sieep- booten vlot gekomen en Heeft de reis voortgezet. Het schip lag vlak onder den wal en honderden nieuwsgierigen hebben het vlot maken gadegeslagen. STOOMSCHIP GEZGNKEN. Het Grieksche stoomschip „Katina'L van Gem naar Southampton, is bij het lichtschip „Westhinder" in de Wielingen op een wrak geloopen en gezonken. De bemanning, bestaande uit 8 persouen, is door een Belgische stoomloodsboot <re- red en naar Vlissingen gebracht. Rotterdam, 4 April 1921. VEJEMARKT. Aangevoerd werdeu 596 vette runderec, 239 vetie- eo graskalvereii, 123 schapen en lamtneien, 8o8 varkens. De nota<- ring was als voigc Koeien le kw. 2,15 tot 2,05 2e kw. /2,— tot j" 1,90 3e bw. 1,80 tot /1,70 Ossen le kw. 2,10 tot 2,05; 2e kw. 1,95 tot 1,85; 3e kw. j 1,75 tot 1,65; KaDeren le kw. j 2,75 tot /2,55 2e kw. 2,30 tot 2,10; 3e kw. 1,90 tot j 1,75Sehapen le kw. f 1,80 tot 1,70; 2e kw. 1.60 tot 1,50; 3ekw. 1,40 tot 1,30 Laoimerea 1,80 tot 1,65 Varkens le kw. 1,46 tot 1,40 2e kw. 1,35 tot 1,30; 3e kw. 1,25 tot f 1,15; licht soort 1,35 tot 1,20. VLAS. Blauwbloem 9990 steen 2,—tot/0 80; Hollandsch Geel 1100 steen onverkocht Witbloem 3440 steen onverkocht; Dauw- root 1890 steen onverkochtalles schoon. AARDAPPELEN. Zeeuwsche Blauwe 8,25 tot 7.75 Zeeuwsche Borne f 8,25 tot 7,75; Zeeuwsche Eigenheimers /7,—- tot /6,75 Spuische Eigenheimers f 7 60 lot f 7, Blauwe Eigenheimers 7,tot 6,05 Eriescbe Eigenheimen 6,80 tot 6,50 Bravo's 8,50 tot 8,- Red-Star 6,59 tot 6,10 Poters 4,75 tot j 3,50 Limburgsche Zandaardapp lt-n f 4,50 tot 4, Friesche Star 6, tot 5,25. EIEREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 8.tot 10, ZADEN. Lijfj'/.aad blauw 21,tot f 22, Lijnzaad wit 19,—- tot f 20,— Koolzaad J 32,tot 33,- Bruin M .steidzaad J 32, tot f 33,Geel Mo-u-idzaad 16.tot 20,Karwjjzaad 30. tot f 32,Blaowmaan/.^ad 46,tot 48,Kanariezaad j 13,- a 15, In puolieke veiling weid heden ver- kocht 200 ton mixed ma'is van f 8,30 J 8,60 per 100 K.G.voor afwijkende 2,65 - 4,50. Tevens werd geveild 5000 zakken gezonde tarwegries voor 9,65—/10,— per 100 K.G. WEERBERICHT van 4 April 1921. Het weerbericht van het Meteorologiscii Instituut te De Bildt luidt als voigt: Hoogste barometerstand 770.1 Vaientia. Laagste barometerstand 744.7 Bo do. Verwachting tot den avond van 5 April Matige tot krachtige, later atnemende westelijke tot noordwestelijke wind, zwaar tot halt bewolkt, wellicht enkele r^gen- buien, aanvankelijk kouder. SCHEEPVAARTBEWEG1NG. 1 April: Belg. s.s. Meissonnier, 8617 M3., fedig, van Rotterdam voor Gent. Eng. s.s. Hornby Castle, 11916 M3., gemengd, van Galveston voor Gent. Fransch s.s. Radium, 3552 M3., ledig, van Rouaan voor Gent. Fransch s.s. Saint Brieux, 1305 M3., le dig, van St. Brieux \oor Gent. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Hibernia, 735 Mi., hout, van Gent naar West Hartlepool. Fransch s.s. Blois, 6484 M3., steenkolen, van Gent naar Bordeaux.- Fransch s.s. Limoges, 5533 M3., steen kolen, van Gent naar Bordeaux. Fransch s.s. Saint Marc, 6365 M3., steen kolen, van Gent naar St. Nazaire. Eng. s.s. Borthwick, 3182 M3., stukgoed, van Gent naar Leith. Eng. s.s. Afon Qwili, 2472 M3, ijzei, van Gent naar Llanelly. Eng. s.s. Thurland Castle, 13402 M3., hout, van Gent naar Cardiff. Eng. s.s. Howorth, 2951 M3., steenko len, van Burnt Island voor Gent. 2 April: Fransch s.s. Charles le Borgne, 2885 M3., ledig, van St. Malo voor Gent. Belg. s.s. Argentinier, 7837 M3., tos- taat, van Antwerpen voor Gent. Grieksch s.s. Katina, 775 M3., fosfaaf, van Gent naar Southampton. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Belg. s.s. Baron L. Donny, 763 M3., ledig, van Gent naar Ostende. Fransch s.s. Radium, 3552 M3., steen kolen, van Gent naar Rouaan. Belg. s.s. Caledonier, 14358 M3., stuk goed van Rotterdam voor Gent. 3 April Eng. s.s. Taywood, 1430 M3., sultaat, van Middlesbro voor Gent. Eng. s.s. Jabiru, 4820 M3., stukgoed, van Manchester, voor Gent. Eng. s.s. Aic, 2840 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Arnerik. s.s. Chariot, 10033 M3., gasoli ne, van Gent naar Rotterdam. Fransch s.s. Argonne, 5986 M3., steen kolen, van Gent naar La Rochelle. Fransch s.s. Phryne, 189 M3., ledig, van Bordeaux voor Gent. Belg. s.s. Rowland, 445 M3., ledig, van Ostende voor Gent. Ned. s.s. IJselveer, 5431 M3., fostaat, van Tunis voor Sas van Gent. Van,1 1 tot 3 April zijn langs de Midden- sluis alhier 58 binnenvaartuigen op- en 38 atgeschut; langs de Westsiuis 5 op en 14 atgeschut. EEN E1GEMAARDIG VERSCH1JNSEL. Men schrijft aan de „Ned.": Vrijdagmid- dag gingen we per liets van uit Baarn over de Eembrug naar Hoogland en zagen daar geen duizenden, neen, millioenen en mil- lioenen spinnen op het land, in de struiken langs den weg, in de lucht, in een woord overal. Het was een prachtgezicht al die (het meest te vergelijken met herfstdagen) door de zonneschijn zoo mooi glinsterende draden. De geheele omtrek leek een groot tapijt van spinrag. Maar wat minder mooi en aungenaaisi was, we hadden verschrik- kelijken last met ai die draden en spinnen, zwevend door de lucht. Ons haar, gezicht, ldeeren, alles zat onder de spinnen en dra den. Een gekriebel van belang. Een boer die daar in den omtrek woonde, vertelde ons, dat er dienzeifden middag voor een uur ge- leden nog niets te zien Was. Ook hij had zoo iets nog nimmer meegemaakt. De spin neh waren iets kieiner dan een gewone viieg. Zouden deze beestjes (zooals iemand vermoedde wien ik dit ineedeeide) vanuit Amerika over zee zwevend in en aan de draden naar hier gekomen zijn? Voor de Eembrug en later tot even voor Hoogland (dorp) heb ik er niet een meer gezien. Toen wij het Vrijdagmiddag ontdekten, waren ze nog aan het komen, gezien de ontelbare spinnen met de daaraan verbonden draden, zwevend door de lucht. Als wij dit alles niet met eigen oogen aanschouwd hadden maar iemand vertelde het niij, ik zou het dan bijna niet kunnen gelooven. SCHADELIJKE DIEREN. Een eenzaam landbouwer schreel de zer dagen een request, waarin hij 'aan de Staten van zijn provincie vcrzocht, schadelijk gedierte te mogen schieten. De aanhet luidt: „Er zijn in onze provincie verschillende soorten van schadelijke dieren, heeren Ge- deputeerde Staten, vossen, konijnen, enz." Asser Ct. LAGEN WATERSTAND. De Maas in Noord-Limburg lijkt thans niet meer dan een flinke sloot. De Rijn heeft zoo'n lagen waterstand, dat in menige Rijnhaven ot kade niet meer kan worden gelost. ZONSVERDU1STERING. Op 8 April aanstaande zal een ringvor- mige zonsverduister,Yig plaats hebben, m ons land zichtbaar a'ls gedeeltelijke eclips. Begin der algemeene verduistering 6 uur. 51. Begin der ringvorm;ge verduistering 8 uur 21. Begin der centrale verduistering 8 uur 23. Hoogtepunt der eclips 9 uur 14. Einde der centrale verduistermg 11) uur 5. Einde der ringvormige verduistering 10 uur 8. Maximum der verduisterjng 0.9S8, wan- neer men de rniddellijn der zon als 1 bt- schouwt. Deze verduistering zal begjtrnen in het Noorden van Senegal en merkbaar worden in een deel van den Atlantischen Oceaan, in gansch het Noorden van Afrika, in Oost-Canada, in heel Europa, in de Pool- streek en in een groot deel van Azie. De lijn van ceiitraliteit zal begjiinen op een punt van den Atlantischen Oceaan, langs de kusten van Schotland en Noor- wegen en in de Poolstreek, ten noorden van Siberie, ejndigen. Langs die lijn zal de ringvormjge phase een duurtetijd hebben van circa 1 uur 9 minuten. In ons land zal de eclips maar gedeeite- lijk zijn: grootte 0.841, de middeilijn der zon 1 zijnde: begin 7 uur 36, hoogtepunt 8 uur 49; einde 10 uur 9. GELUKKIGE GEMOEDELIJKHE1D. Leest men de verslagen van verschil lende gemeenteraden, dan krijgt men den indruk, dat wij, wat omgangsvormen be- treft, in onzen democratischen tijd er niet op vooruit zijn gegaan. Alle gemoedelijkheid ontbreekt geluk- kig nog niet, al is ze in de groote centra ook met een kaarsje te zoeken. Uit een raadsverslag van Sittard, voor- komeiide in „Het Zuiden", blijkt de ge- tukkige en humoristische gemoedelijkheid van den Limburger, die in dit opzicht te benijden is. Na afhandeling van een serie agenda punten deelde, aldus genoemd blad, de heer Jan Nijssen mede, dat hij de vergade- ring moest verlaten, maar hij wenscht eerst nog even het woord. A.s. Maan dag herdenk ik mijn 50-jarig huwelijks- teest. Om teest te vieren is geld noodig en nu hoop ik dat de gemeente mij, wat ik nog te goed heb, spoedig uitbetaald. Mijn h eele leven lang heb ik hard gewerkt, maar steeds gedacht: Arbeit macht das Leben susz". Ik wil thans echter de ar- men van Sittard niet vergeten en zal daar- om 1400 geven aan het Burg. Armbestuur en f 400 aan St. Vincentiusvereeniging. Ik hoop dat sommige rijke dames en heeren, die niet weten waar zij met hun geld blij- ven, dit goede voorbeeld zullen volgen. 31 jaar ben ik lid van den gemeenteraad geweest en heb bijna alfe vergadfringen bijgewoond. Een spreker ben ik niet ge weest en liet soms al te groote sprekers maar bazelen. Steeds heb ik de belangen der gemeente voorgestaan. Na de Vasten noodig ik u alleen uit om een vergadering bij mij aan huis, Moienbeekstraat,' te hou den en hoop dat gij alien later nog dik wijls zuit zeggen: Wat hebben we toen ecu plezier gehad bij Jan thuis." Dit feest mag echter geen aanieiding zijn om mijn belasting te verlioogen. (Ap- plaus.). De voorz. meent reeds thans de harte- lijkste gelukwenschen tot den heer Nijs sen en zijn familie te mogen richten. Met bijzonder genoegen bedankte hij hem voor het aan de arm en geschonken bedrag. Met gouden letters zal dit in de annalen van Sittard worden opgeteekend. 't Volk zal dit niet gauw vergeten. Gods zegen heeft op uw arbeid gerust. Met plezier zal de Raad van uw ^anbod gebruik maken om een gezelligen avond bij u door le brengen. Hetgeen gij van de gemeente te vorderen hebt zal spoedig uitbetaald worden. DOODSLAG IN EEN CAFE. Te Enschede heeft op den avond van Paasch-Maandag de herbergier W., tij- dens een twist in bet cafe, zijn revolver getrokken en een der bezoekers, den 28- jarigen ongehuwden J. A. Oide Sche- pers, doodgeschoten. Een andere bezoe- ker, zekere K., heeft een schot in zijn been opgeloopen en is in het R. K. zie- kenhuis opgenomen. De herbergier W. is door de politie aangehoudeii. Het is echter gebleken dat hij uit zelfverdedi- ging gehandeld heeft. VREEMDSOORTIGE BRANDJES. In hetzelfde perceel aan den Deventer- weg te Apeldoora, waarvan verleden week een gedeelte der bovenwoning uitbrandde, is wederom brand uitgebroken, ook in het bovendeel der villa, bewoond door J. Knigge. Otschoon de oorzaak voor- loopig onbekend heet, trok het de op- merkzaamheid der brandweer, dat de vlaminen zonderling gekleurd waren. De poiitie doet onderzoek. Door beide bran- den is twee-derde der waarde van het perceel verloren. DRIE KORPORAALS-INBREKERS GEPAKT. W oensdagnacht ongeveer 12i/2 uur werd te 's Gravenhage de politie opgebeld do6r den opzichter van de Rijksfortificatien, wo- nende aan de Frederikstraat, die mede- deelde, dat in het kantoor beneden zijri woning was ingebroken. Hij had op het dak gerommel gehoord en bemerkt, dat personen langs de trap naar beneden gingen. De politie verscheen ormtfddellijk en trot 3 personen aan, J. B., 19 jaar, A. F., 17 jaar en M. J. N., 20 jaar, alien, kor- poraal der vesting-artillerie, gehuisvest in de Frederikskazerne. Op B. werd bevonden een dolkmes. Alle drie personen bekenden, dat zij door het dak naar binnen waren gekomen met het doel om diefstal te piegen. N. had met het op B. bevonden dolk mes een schrijfbureau opengestoken en uit een daarin aanwezig kistje was geld ontvreemd. Flet ontvreemde is door de politie in beslag genomen en de aangehouden per sonen zijn in verzekerde bewaring ge- steld. EEN VLIEGTUIG ZONDER BESTUUR- DER. le Villacoublay worden proeven geno men met een vliegtuig zonder bestuurder, het gestel wordt bestuurd door Hertz-gol- ven. Het „Journal" vreest het ergste van deze nieuwe jiitvinding. Zeker, als men die automatische vogel in de lucht ziet ma- noeuvreeren zal een ieder pat staan over deze nieuwe schrede voorwaarts. Maar, helaas, aan den militairen kant van de zaak zal biijken het grootste nut en voordeei te liggen. Prachtig zal dat dat zijn, als een vloot van duizend vliegtuigen zonder men- schen aan Boord een stad koint bombar- deeren En nogmaals: zeker, het betreft een Fransche uitvinding cn de vijand zal siddc- ren in zijn kelders. Maar telkens wan- neer de Fransche geleerden een nieuwe oorlogsinachine uitvijiden, zijn de eerste slagen voor ons zelf. Wij hebben im- mer onze elgen veeren zien gebruiken voor de fabricatie van de pijlen, die te gen ons moeten worden afgestoken. Het vliegtuig zonder pilote verontrust derhalve het blad. Dat mechanisme kan niet het minste toevoegen aan de trou- wens al zeer weinige geneugten van het leven hier beneden, betoogt het .Jour nal", en men kan zich gemakkelijk het soort 1 aascheieren vorstellen, dat het ons vandaag ot morgen zal bezorgen. Op den weg van de „vooruitgang" ech ter inoet men, evenals de wandelende Jood, steeds voorwaarts schrijden, zonder noch- tans ook maar eenigszins te weten, waar die weg heen leidt. Dit vliegtuig zonder bestuurder het is als de menschheid zelf: indien ergens een groot injgenieur doende is haar kromme sprongen te be- sturen^ dan is zij niet bij machte om te beseften, naar welk doel zij voortvliegt. EEN VOORDEEL AANBRENGENDE SCHIPBREUK. Onlangs leed een Japansche visscher van het eiland Kinshiu schipbreuk. Hij wist zich te redden door te landen op een onbewoond eiland der Loocho Archipel, genaamd Taisho-to. Hij ontdekte op dit eiland een bedding phosphor, maakte zich die ontdekkiijg ten nutte en vroeg con- cessie aan. Het terrein werd naderhand gekocht door Mitsiu en Co., welke er een groote hoeveelheid uitstekende phosphor vond welke Japan uitstekend te pas komt, daar hij een deel dekt van het tekort daar aan voor de ijzersmelterijen. EEN OUD RECHT VAN oEN NEDER- LANDSCHE FAMILIE IN ENGELAND. 't Is 'n 3tal eeuwen geleden zoo vertelt W. J. Mets in „het Ned. Zeewezen" dat 'n Friesche familie, Visser geheeten, paling- handel dreef op Londen. Zelve vervoerde ze de paling in aken en bracht ze te Londen aan de markt. Ze hadden dan ligplaats op de Theems, diclit bij de vischmarkt, indien ze daar een plaatsje konden bemachtigen. T Spreekt vanzelf, dat hoe dichter de schuit Oi schuiten bij de vischmarkt lagen, hoe ge- rnakkelijker ze de koopers tot zich konden trekken. Er was dus we! wat behendigheid en mifischien ook brutaliteit toe noodig om zoo'n gunstig plaatsje te veroveren. fi i H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2