ALGEMEEN HIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7128 Maandag 4 April 1921. 68e Jaargart' - YjmI¥L A N or' G R 0 N QBE L AS TING. BIHWEMLAWD. KSsncxaaB*. TmrnrnnrnimmummmmBSEEmsimmmmSBMBMBBtBasraaxca jxaEmemss&smx ix-ssmK£a&iBLi 'S EERSTE KAMER- Vergadering van Donderdag. Aan de orde is de begrooting van poste- rijen, telegrafie en telefonie. De beer Bergsma (u.-l., Friesland) klaagt over de nonchalance bij de bezorging van brieven en over de plaatsing van brieven- bussen. De heer Dojes (v.-d„ Groningen) dringt aan op handhaving van de Zondagsbestel- ling op het platteland. De heer Van der Feltz (lib., Drenthe) sluit zich daarbij aan. Minister Konig zegt, dat in zake de Zon- nagsbestelling nog een onderzoek wordt in- gesteld. De begrooting wordt na nog eenige dis- cussie z, h. s. aangenomen, evenals een drietal kleine wetsontwerpen. Daarna is aan de orde de begrooting vat Binnenlandsche Zaken, die verdedigd wordt door den Minister van Justitie. De heer Van der Feltz klaagt over de lasten welke het rijk aan de gemeenten op- legt. Een definitieve regeiing van de iinan- cieele verhouding acht hij zeer noodzakelijk. Spieker wensoht, dat Binnenlandsche Zaken toezicht zal oefenen op de aanschrijvingen van andere departementen aan gemeente- besturen. waarmede verhooging van de ge- meentelijke uitgaven gepaard gaat. De heer Van Embden (v.-d., Noord-Hol- land) verlangt, dat de vernietigir.gsbeslui- ten op verordeningen van gemeenteraden ook onderteekend zullen worden door den Minister van Binnenlandsche Zaken. De heer Bergsma (u.-l.) sluit zich aan bij den heer Van der Feltz en verzet zich tegen het voornenren om een gedeelte der uitbrei- ding van Amsterdam terug te nemen. Spre- ker dringt aan op spoed met het bioscoop- wetje. De heer Vliegen (s.-d., Noord-FIolland) meent, dat de Duitsche ex-kroonprins zijn verblijfkosten zelf dient te betalen. Minister Heemskerk zegt toe, dat hij ver- schilende opmerkingen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken zal overbren- gen. lnzake de verblijfkosten van den Duit- schen ex-kroonprins verwijst spreker naar het antwoord van den Minister van Buiten- landsche Zaken aan den heer Van Rave- steijn op 2 December. Spreker gevoelt voor het toezicht van Binnenlandsche Zaken, door den heer Van der Feltz aanbevolen. De begrooting Binnenlandsche Zaken wordt z. h. s. aangenomen, evenals een aan- tal kleine ontwerpen. De Kamer gaat uitben tot nadere bijeen- roeping. GRONDWETSHERZIEN1NG. Hpt Ned. Corr.-bureau meldt: In vooraanstaande parlementaire knngen wordt het als vaststaand beschouwd, dat £f.n de dezer dagen ingediende regeerings- voorstellen betreffende de Grondwetsherzie- ning, een zoodanig tijdstip van behandeling, zoowel in de secties als in de openbare vergaderingen der Staten-Generaal zal wor- dvri gegeven, dat de Kamerontbinding, wel ke het gevolg van de totstandkoming der Grondwetsherziening wordt, zal kunnen samenvallen met de algemeene verkiezingen in 1922. AARDAPPELEN NAAR DE CENTRALE LANDEN. Naar verluidt zal binnenkort met den uit- voer van aardappelen uit Noord-Hollane naar Duitschland en Oostenrijk op groote schaai een aanvang worden gemaakt. SCHR1FTEL1JKE VRAGEN. De heer De Muralt heeft tot den Minister van Waterstaat de volgende vragen gericht: lo. Is het den Minister bekend, dat de z.g. mailtreinen op de route Vlissingen Boxtel aan verscheidene keinere stations stoppen, zoodat van een snel doorgaand verkeer feitelijk geen sprake is? 2o. Weet de Minister, dat in verband met dit trage verkeer vele internationale reizigers zich gedwongen zien zeer tegen hun zin den overtocht naar Engeland te maken via Ostende in stede van via Vlis singen? 3o. Is het den Minister bekend, dat de directies van den Nederlandsche spoorwe- gen het snelvervoer van de internationale reizigers naar Floek van Holland beter tot zijn recht doen komen, waardoor de route Hoek van HollandHarwich voor dezen veel meer aantrekkelijk wordt dan die over Vlissingen? 4o. Acht de Minister het niet noodzake lijk, dat de Stoomvaart-Maatschappij Zee- land op gelijken voet wordt behandeld als de Engelsche maatsohappij (Hoek van Hol landHarwich), vooral sinds het Rijk groot financieel belang bij de Maatschappij Zee- land heeft? 5o. Welke maatregelen is de Minister voornemens te nemen, ten einde de directies van dc Nederlandsche spoorwegen er toe te brengen, het snelverkeer naar en van de Vlissingsche mailbooten beter te verzorgen? HET KAMERLID DE MURALT ALS SPREKER GEWEIGERD. in de algemeene vergadering van de Vrijzinnige kiesvereeniging te Dreischor, welke druk was bezocht, werd besloten, tnder algemeene goedkeuring, at te wijzen een aanbicding van het Tweede Kamerlid, •len heer Jhr. be Muralt, om eene iezing te houden. Algemeen was men van oordeel, dat de heer De Muralt weinig of niets doet voor de belangen van het platteland, terwijl hij toch de vertegenwoordiger is van plattelandsbe- woners. Men besprak het'in dien geest, dat zij alleen maar goed genoeg meer schijnen te zijn om belasting te betalen, vooral ten bate "der groote steden. Ook werd algemeen goed gevonden zich niet aan te sluiten bij den „Vrijheidsbond". Velen der aanwezigen toonden neiging bij de komende Tweede Kamerverkiezing mede te gaan rnet de ,,Plattelanderspartij". UIT HET M1JNBEDRIJF. Het eenige, wat op dit oogenblik omtrent de loonen in de mijnindustrie vaststaat, Is dat gedurende de maand April de eigenlijke loonen op het bestaande peil blijven ge- handhaafd. Alleen in den duurtebijslag wordt wijziging gebracht. De bestaande duurtebijslag per hoofd, waaruit het gezin bestaat, van f 7,50 per inaand voor man, vrouw en elk kind bene- den de 14 jaar, wordt vervangen door een kinderbijslag van /5 per maand voor elk kind beneden de 14 jaar. Uit den aard der zaaic hangt het geheel at van de samen- stelling van het gezin met hoeveel percent het bedrag, hetwelk de arbeiders ontvangen, uientengevolge verminderd wordt. Omtrent de quaestie der loonen in de mijnindusfrie melut ons het Ned. Corr. Bu reau, dat men titans van werknemerszijae uen loop van zaken wil afwachten, omdat men het wenschelijk vindt tot een samen- werking van de verschillende vakvereeni- gingen te komen. Het Nederlandsch Vakver- bond zou, in overleg met leden van de so- eiaal-democratische fractie in de Tweede Kamer, niet ongeneigd zijn tot zulk een ge- zamenlijk overleg de behulpzame hand te bieden. De Nederl. mijnwerkersbond heeft een te legram gericht tot den Minister-president om zijn tusschenkomst te vefzoeken bij de regeering tot oplossing van het loonconflici in het mijnbedrijf. Het Nationaal Arbeids-secretariaat zal de mijnwerkers bijeenroepen in bijeenkomsten, waarin zij zullen worden opgewekt, het mid- del van de staking toe te passen tegen loons- verlaging. TREINVERBINDINGEN IN ZEELAND. In de Dondejdagavond gehouden verga dering van de Eerste Kamer heeft de heer Fokker verbetering gevraagd van cominu- nicatie-middelen en werd door hem geklaagd over de slechte treinverbindingen van Vlis singen met Holland. De Minister van Waterstaat antwoordde, ciat het maken van een betere verbinding in Zeeland in onderzoek is bij de Staatscom- missie voor de Rotterdamsche tram. Bij de nieuwe dienstregeling zal verbete ring worden gebracht in den treinenloop naar Vlissingen. PREMIES EN HYPOTHEKEN VOOR WON1NGBOUW. Ten gevolge op hetgeen met betrekking tot de toekenning van bijdragen, enz. uit 's rijks kas ingevolge het Kon. besluit van 8 November 1920 no. 29 is opgenomen in de Staatscouranten van 1213 November 1920, no. 221, 7 December 1920, no. 238 en 45 Maart 1921, no. 45, brengt de Minister van Arbeid het volgende ter openbare ken- nis: Met handhaving overigens van hetgeen in de genoemde Staatscouranten ter zake is bekend gemaakt, zullen bij de toekenning van premies en hypotheken, waarvoor he: verzoek op of na 1 Mei 1921 bij burge meester en wethouders inkomt, de volgende regeis in acht worden genomen. De premie zal een bedrag van 1700 per woning niet overschrijden. De in de mededeeling in de Stct. van 7 December 1920, no. 238, genoemde maat- staf voor de berekening van de premie van /20 per vierk. M. woningoppervlakte zal als regel slechts worden aangenomen bij wo- ningen met een inhoud van minder dan 300 kub. M., die wat afwerking en soliditeit be- treft aan slrenge eischen voldoen. Voor woningen met een inhoud van 300 450 kub. M. zal de premie als regel f 17 per vierk. M. woningoppervlakte bedragen. In de gevallen, waarin volgens de bekend- making in de St.ct. van 7 December 1920 no. 238, de premie volgens een anderen maatstaf dan van /20 per vierk. M. werd bepaald (nl. voor de gemeente Amsterdam bij de noodzakelijkheid van een kostbare fundeering en bij bouw door industrieelen voor hun personeel) wordt het bedrag van de voor die gevallen vastgestelde premie verminderd met 15 pet. De inhoud der woningen wordt berekend volgens de buitenwerksche afmetingen bo- ven den beganen grondvloer. De rente van de door het Rijk aan de gemeenten te verleenen hypothecate kre- dieten blijft, voorshands tot 1 Augustus 1921, bepaald op 6 pet. voor woningen, waarvan de stichtings- kosten meer bedragen dan 8700, zal hypo- theek niet worden verslrekt. Het i.ia^n. um der hypotheek zal niet meer bedragen dan I 6000 per wonirfg, eventueel vermeerderd met de getaxeerde waarde van den grond. Als regel zal de hypotheek overeenkom- stig de bekendmaking in de St.ct. van 7 December 1920, no. 238 niet meer bedragen dan 90 pet. van het Verschil tusschen de ge- schatte stichtingskosten en de verleende premie, eventueel vermeerderd met de ge- schatte waarde van den grond. Voor wonin gen, die door den eigenaar zelf zullen wor den bewoond, zal de hypotheek niet meer kunnen bedragen dan 80 pet. van bedoeld verschil, eventuee: vermeerderd met 80 pet. van de gesehaftc ".vaarde van den grond. De aandacht wordt er voorts op geves- tigd, dat de aanvragen van de gemeente- besturen om de premie, enz. behoorlijk ge- zegeld moeten zijn. Ongezegelde verzoeken zullen buiten behandeling worden gelaten. N1JVERHEIDSRAAD. In de laatste vergadering van den Nijver- heidsraad werd o.a. behandeld een door den Minister van Landbouw aan den Raad om advies toegezonden verzoek van de commis- sie benoemd door de Afdeeling Amsterdam van de Vereeniging tot Bevordering van he Vakopleiding voor Handwerkslieden in Ne- derland en de Amsterdamsche Machinisten- vereeniging „Het Stoomwerktuig", om cie instelling te verkrijgen van een Staatsexa- men voor landmachinisten. De Raad be- sloot als zijn gOvoelen aan den Minister mede te dee'len, da-t de meest eenvouctlge wijze om deze aangejegenheid tot eene be- vredigende oplossing te brengen, zou zijn om de mogelijkheid te openen, dat aan am- bachtsscholen ook cursussen voor de oplei- ding van landmachinisten worden gehouden Na afloop van die cursussen zou dan ge- iegenheid moeten "worden gegeven om een examen voor lnndmachinist af te leggen en een diploma te verwerven. Ten einde zooveel mogelijk eenvormigheid te verkrijgen in de eischeri) die voor de aa-» de verschillende ambachtsscholen te houden examens aan de candidaten zullen worden gesteld, heeft de Raad den Minister van Landbouw verzocht zijn ambtgenoot van Onderwijs in overweging te geven, de Ve>- eeniging van Directeuren en Besturen van Ambachtsscholen uit te noodigen eene rege iing voor deze aangelegenheid te ontwerpen en haar daarna ti verzoeken, om zich met de uitvoering der eventuee) vast te stellen regeiing te belasten. Op deze wijze zou worden bereikt, dat, terwijl de eischen voor alle candidaten. die zich voor het afleggen van dit examen aanmelden, ongeveer de- zelfde zullen zijn, toch niet weder eene at- zonderlijke commissie, met al den daarbii behoorenden omslag en kosten, in het leven behoeft te worden geroepen. Verder kwam ler sprake een antwoord van den Minister van Waterstaat op een ver zoek van den Raad om in het Aanbestedings- reglement voor de gunning een korteren tiT dan 30 dagen te stelien. Volgens dit anr- woord zou reeds bij een vroegere overwe ging om administratieve redenen verkortin\ van dien termijn niet mogelijk zijn gebleken. De Raad besloot bij den Minister van Wa terstaat nader op de verkorting van dien termijn aan te dringen, omdat, zoo al vroe- ger tegen dien termijn geen bezwaar mocht hebben bestaan, in den tegenwoordigen tijd met de groote wisseling van prijzen bedoelde termijn veel te lang moet worden geacht. De Raad meende, dat redenen van admini- stratieven aard hier niet den doorslag kon- den geven en dat evenals in particuliere za ken ook bij overheidslichamen de admini strate zich aan de eischen van de practiik moet aanpassen. Verder werd voortgegaan met de behan deling van de uitkornsten van het onderzoek, dat door eene Commissie uit den Raad naar den tegenwoordigen toestand van de nijver- heid hier te lande heeft plaats gehad. Een tweede advies, dat dienaangaande aan den Minister van Landbouw werd uitgebracht, werd inmiddels reeds gepubliceerd. DE ECONOM1SCHE BOND. In Den Haag heeft Zaterdagmiddag de laatste vergadering van het hoofdbestuur van den Economasehen Bond plaats gehad. Bij deze gelegenheid hebben de leden van het hoofdbestuur en enkele andere leden van den Eeonomischen Bond, die deze verga dering ook bijwoonden, aan den voorzitter, mr. M. W. F. Treub, diens portrel aange- boden, geteekend door den kunstschilder Jan Boon. De aanbieding van dit portret geschiedde door mevrouw Wijnaendts Francken-Dyse- rinck, die in hartelijke bewoordingen dok een portret van den heer Treub teekende. Als diens in het oog springende karakter- trekken noemde zij zijn strenge rechtvaar- digheid, zijn groot verantwoordelijkheidsge- voel en zijn volmaakte onverschilligheid voor „wat de menschen ervan zeggen". Zij ver- zekerde, dat vele vrouwen in Treub vooral diens zedelijken moed en diens krachtige persoonlijkheid waardeeren. Daarna had de onthulling van het welge- lijkende crayonportret van den heer Treub plaats. Op de eikenhouten lijst is een zil- veren plaat aangebracht met het inschrift: Het hoofdbestuur van den Eeonomischen Bond aan zijn voorzitter; 15 December 191716 April 1921. (Laatstgenoemde da tum is de dag, bepaald voor de consti- tueerende vergadering van den Vrijheids- bond). DE BESTRAFF1NG DER 8 JUNI- STAKERS. De Gemeehteraad van Amsterdam heeft de motie van den heer Wibaut en De Mi randa om de stakers van 8 Juni niet te straften, verworpen met 19 tegen 17 stem- men. Het voorstel van de wethouders De Vlugt en Wierdels om ook de niet voorge- dragen stakers te straften, werd verwor pen met 21 tegen 16 stemmen. De voorgedragen stakers worden dus gestraft. Omtrent het heengaan van de wethou ders Wibaut en De Miranda is nog geen verklaring atgelegd. Door het gevallen Raadsbesluit tot be- straffing van de 8 Juni-stakers, zullen, naar men nader bericht, de sociaal-demo- cratische wethouders Wibaut en De Mi randa hun ontslag nemen. Zij blijven ech- ter in lunctie todat hun opvolgers be noemd zijn. bit moet, volgens de Ge- meentewet, binnen 14 dagen geschieden. Nader wordt gemeldt, dat in die vacatu- res niet zal worden voorzien voor de nieuwe gemeenteraad bijeen komt. Zooals men weet wordt alda .r, in verband met d« uitbreiding der stad dezer jlagen een ver- kiezing gehouden voor den gemeenteraad van het vergroot Amsterdam. DE ZUINIGHE1D BETRACHT. Uit het antwoord van den Minister van Waterstaat op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Marchant, betreffen de de stichtingskosten van verschillende post- en telegraafkantoren op kleine plaat- sen (Ruurloo, Stavenisse, Krimpen a. d. Lek), blijkt, dat de door den heer Mar- chant genoemde cijfers onjuist zijn. Echter wordt met het oog op 's lands financien, reeds sedert eenigen tijd een on derzoek ingesteld, om, waar dit met nut- tig effect mogelijk is, hoofdkantoren tot hulpkantoren terug te brengen en den bouw van nieuwe kantoren te beperken. STAKING IN ENGELAND. in Engeland staat men thans voor een sta king van de mijnwerkers, terwijl deze trach- ten er ook de spoorwegmannen en de trans- portarbeiders in te betrekken. Volgens de bladen bestaat de kans ook, dat dit thans gelukken zal. De kwestie zal daar niet gemakkelijk op te lossen zijn. Het geschii is ontstaan doo.' een verlaging van loon of vervallen van bij- slag. in uen oorlogstijd, toen zooals vodr velerlei zaken die scnaarsch en onmisbaar waren in den oorlog het zwarte goud met geel goud werd betaald, hebben de mijn werkers niet alleen in verband met den hoo- gen levensstandaard, maar ook door de hooge prijzen die voor de kolen werden be- taad, hun loon weten opgevoerd te krijgen tot een nooit gekend peil, daar zij ook een uoel wcnsciitcn van ue groote winsien aer mijnmagnaten. De Engelsche regeering lieett toen de controle over de mijnen op zich genomen, tot aan een tijdstip, dat dezer dagen afliep. Ondertusschen waren de kolenprijzen op de wereldmarkt reeds gedaald tot zoodani- _en prijs, dat de regeerig, bij het uitbetalen der gegarandeerde loonen moest bijpassen en dan nog waren de steenkolen in Enge land genoteerd voor zoodanige prijzen, dat men ze goedkooper uit andere werelddeelen per schip kon aanvoeren, dan ze in het eigen land koopen. Het tekort op de kolen moest dus worden betaald door de betas- tingbetalers. Ofschoon dus vaststaat dat uit de exploitatie der mijnen de iaatst De- taalde loonen niet kunnen worden gedekt, wilden de ntijnwerkersbonden van geen ver- mindering weten en eischen, dat er dan maar bijslag zal worden betaald. Onder die omstandigheden is het voor de regeering niet gemakkelijk tusschenbeiden te komen en bemiddelend op te treden. De mijnbezitters zullen natuurlijk liever de mijnen sluiten, dan voortdurend met een een vaststaand verlies exploiteeren. Hooge loonen zouden dus alleen kunnen betaald worden, wanneer, zooals thans, de staat bij slag gaf. Maar, als men gaat besluiten om aan de mijnwerkers een bijslag uit de staats- kas te geven is er geen eukeie gegronac reden om dat ook aan werklieden in andere bedrijven te onthouden. Een gezond stand- punt is toch, dat eene industrie zichzeii moet kunnen bedruipen. De nijverheid zal zich ook geen kunstmatige verhooging van de kolenprijzen ten behoeve der steenkolen- nijverheid laten welgevallen, daar zij dan ae gelegenheid mist om met vrucht te concur- reeren tegen het buitenland. Indien tot sub- sidieeren uit de belastingen werd overge- gaan, zouden deze ten slotte ontzaglijk zwaar worden en het gevolg daarvan zijn, dat verschillende categorien der bevolktn^ daardoor zijn levensstandaard zou zien ver- minderen in het belang van het behoud va:. den ouden levensstandaard voor bepaalde kringen werklieden. Wat in deze het meest ernstig is, is ge- legen in de bedreiging, dat men niet zooals bij een vroegere staking de pompen zou la ten doorwerken, doch ook het machineper- soneel in de staking zou betrekken, en ®e mijnen aan vernieling prijs geven. De leidt-rs schijnen over het hoofd te zien, dat men daardoor een gevaarlijk strijdmiddel te baat zou nemen, dat tweesnijdend zou neerkomen ook op de hoofden der arbeiders zelve. Dit middel zou allerminst aanleiding zijn voor verminderde productiekosten der rnqnen in de toekomst en ook zou dit de gelegenheid benemen om, indien men den tijd gekomen achtte weer aan het werk te gaan, dat te hervatten, daar dan eerst de vernielde mij nen weer in exploitatie moeten worden ge bracht. Men zie daarvoor maar eens naar de vernielde mijnen in Noord-Frankrijk. Zou ook het Duitsche volk, dat n.ans door zwa- ren druk voor ae gevolgen zi( van het ver- nielingswerk zijner vroegere machthebbers thans niet gaarne die vernielingen ongedaan gemaakt zien? Ondertusschen schijnt deze toeleg van ae mijnwerkers, op enkele uitzonderingen na niet te zijn gelukt en is het volk aan de pom- pen aan het werk gebleven of heeft men deze door vrijwililgers weten te vervangen. De Times spoorde Vrijdag de beide par- tijen tot matiging en eerlijkheid aan. indien, zegt zij, de werkgevers in dit ge schii, bijvoorbeeld, volkomen vrij waren van de verdenking, dat zij de beste lagen n- bewerkt hebben gelaten, zoolang het staats- toezicnt duurde; indien iedereen wist, dat zij hun uiterste best gedaan hebben, om de werklieden te helpen de productie te bevor- deren; indien de mijnwerkers geen reden hadden, om te argwanen, dat zij de loonen liopen neer te kunnen drukken beneden het peil van een behoorlijk bestaan, hoe anders zou dan de verhouding met de werklieden zijn. En indien de leiders van de mijnver- kers niet zoo sinister achterdochtig waren; indien zij werkelijk voor betere productie ge- ijverd hadden; indien zij nooit onder de werklieden gemakkelijke verrijking door oorlogsomstandigheden in de hand gew hadden; indien het spook van de politic ,e anarchie nooit in hun schaduw op de loer had gelegen, zouden zij dan ooit de zaken zoo ver op de spits hebben gedreven, dat zij het bevel hadden gegeven, om de mijnen aan een snelle vernietiging door overstrooming over te laten? „De leiders van een groote arbeidersorganisatie hier te lande hebben nooit een misdadig-dwazere fout begaan. Geen veroordeeling kan er te sterk voor zijn; en de straf ervoor zullen de mijnwerkers, en alle industrie-arbeiders, misschien nog jaren lang bitter te voelen krijgen", besluit de Times, die in hare nuchtere beschouwing nochtans geen oplossing aan de hand do--i. HONGAR1JE. Het avontuur van ex-Keizer Karel. Met Hongaarsche volk heeft zich verstan diger getoond dan zijn vroegere Koning. Met algemeene stemmen heeft de Nationals Vergadering Zaterdag de motie aangeno men waarvan de tekst luidt: De Nationale Vergadering heeft als de uitsluitend wettelijke vertegenwoordigster van den Hongaarschen staat en van de na tionale souvereiniteit bij artikel 1 van de wet van 1920 bepaald, datdeuitoefeni ngvan het koninklijk gezag sinds 13 November 1918 is afgeschaft en dat de uitvoering an de macht van het staatshoofd bij de grond- wet wordt geregeld. Om deze reden heeft de Nationale Vergadering de waardigheid van het staatshoofd ter voorloopige uitoefer.i aan den rijksregent Nicolaas Horthy opge- dragen. De Nationale Vergdering hcc; feit met een wet bekrachtigd, en van 1920 af oefent Horthy inderdaad het gezag van staatshoofd uit. Het feit, dat Koning Karel onverwachts in Hongarije is aangekomen, beteekent een bedreiging voor de bestaande rechtsorde. De Nationale Vergadering ver- oordeelt zoo scherp mogelijk deze vecto ring van de rechtsorde en noodigt de re geering uit, al het mogelijke te doen ten einde aan deze verstoring een einde te ma ken." Duidelijker kon Karel van Habsbur., e deur niet gewezen worden en er blijft hem nu niets over dan hieruit de onvermijdei jke consequentie te trekken en dankbaar ge- bruik te maken van de „vooroopige" gele genheid, die de Zwitsersche regeering htm geboden heeft voor een fatsoenlljken terug- keer. Als een zeepbel zijn tegelijkertijd alle tan- tastische verhalen over pronunciamiento's ten gunste van Karel uiteengespat. Zelfs het bericht over het aftreden van den regent Horthy en het optreden van den nieuwen Minister-president Andrassy blijkt op niets berust te hebben. De naam Habsburg dien Karel draagt, is nog atijd voldoende om on der het Hongaarsche volk de herinnering op te roepen aan de opperste verdwazing ut:- gelokte catastrophale gebeui tenissen, die de door dat huis geregeerde landen aan cen rand van den ondergang hebben gebracht. Voor vergelijking van Karel's geva! r dat van Konstantijn bestaat niet meer de minste aanleiding. Deze werd op zijn :rc> n teruggeroepen volgens den wil van de over- weldigende ^meerderheio van zijn volk, schoon hij bij de Entente als persona non grata gold; Karel van Habsburg is d< r een votum van het parlement, dat den coi- lectieven vokswil uitdrukt, over de grens teruggesituurd, zonder dat in het besluit daartoe eenige overweging ontleend is aan de vijandige houding tegen hem van de om- ringende staten. In de Nationale Vergade ring zijn op het oogenblik niet eens Karlis- ten, die in het openbaar van deze gezind- heid willen getuigen. Smakelijker had het avontuur voor den gewezen drager van de Stephans-kroon moeilijk kunnen eindigen. De slechte dienst dien hij zichzelf met zijn Paasch-uitstapje bewees, heeft ten slotte toch iets goeds uitgewerkt. Hij bezorgt aan de Maryaren een goede aanteekening op hun staat van conduite tegenover de Entente BELGIE. Misplaatste verkiezingsgrap. Toen Donderdagavond de nachtwaker in het stadhuis te Antwerpen zijn eerste ron- de deed, was hij niet weinig verbaasd, te gen een van de groote schilderijen in de Trappenzaal een ladder te zien s.aan. Zijn lantaarn omhoog heftend, ontdelcte hij, dat op het paneel van Edgar Farasqn en ook op dat van Karel Boom opschrif- ten waren aangebracht.... Farasijns schil- derij stelt voor een optocht van rede- lUiinii awnarawMfflrawf*^ '^sEEs»ssEs^Emx£^esi^^^sKwiiiixio^ss&^^ De Burgemeester van TER NEL'ZEN, gelet op Art. 15 iter wet van 20 Alei 1870 (Staatsblad No. 82) tot regeiing der grondbelasting, Brengt ter kemiis, dat de door hem ontvangen staten der uitkornsten van de meting en schalting enz. in bovengemeld arlikel bedoeld, gedn-ende .10 dagen op de secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd en dat aan ieder vvieDS eigendonnnen in die staten vermeld zijn. eene kennisgeving zal worden gezonden. Ter Nenzen den 4 April 1921. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 1