AL6EMEEK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7121. Woensdag 16 Maart 1921. 69e Jaar gang. LAKHSIORM, BEKENDMAKING. SINNEIILANil. 6UITENLAM D, Opneming in den landstorm. IMenstbestemming. Yerplichtingeii. TWEEDE KAMER. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op vragen van den heer Braat betret- fende het toekennen van vergoeding aan landbouwers wegens schade, veroorzaakt door buitengevvone regenval, heeft de mi nister van Landoouw, Nijverheid en Han del geantwoord: Het is ondergeteekende bekend, dat ten- gevolge van een buitengewonen regenval op 25 Mei 1920 in sominige gedeelten van zuidoostelijk Oroningen aan het te velde staande aardappelgewas schade is toege- bracht. Ondergeteekende betreurt het, dat ver- schillende landbouwers hierdoor in finan- cieele moeilijkheden zijn gekomen, doch kan geen vrijheid vinden, tot het geven van vergoedingen voor verliezen, welke in den landbouw worden geleden als ge- voig van ongunstige weersomstandighe- den. De gevolgen van een dergelijke handei- wijze zouden voor de schatkist niet te overzien zijn. DE NIEUWE DIENSTPLICHT. Bij de Tweede Kamer is thans ingedienG het wetsontwerp tot nieuwe regeling van den dienstplicht. De diensrplichiwet komt in vervaftging van de bestaande militie-landweer- en land- stormwetten. Verschiipunten tussctien de bestaande wet en hei ontxverp. De nieuwe wet verschilt met naar voor- gangster in noofdzaak in het volgende: le. i contingent wordt in twee grcepen veroeeld, waarvan de sterkie (14.000 man plus hetgeen aan de voorvorige lichiing is corner! ie ontbreken) voiledig wordt ge- oeiend met bestelnming voof de kerntroe- pen en waarvan de rest, na artrek van het voor de zeemacht oestemde aantal, in totaat pl.m. 8000 man, slechts gedeeltelijk wordt geoefend met bestemming voor de reserve- troepen. 2e. den duur der eerste oefening, welke ten hoogste bedraagt bij de kerntroepenzes ).,<janucn voor ue ouoeieuenen, voor zoover hierna geen andere duur is genoemd; acht maanden voor de militaire werkers; negen maanden voor de onberedenen (de ziekenverplegers uitgezonderd), dit tot on- der-officier zijn of worden opgeleid; twaalt maanden voor de onberedenen, die tot officier zijn of worden opgeleid, voo» de ziekenverplegers, voor de dienstplichti gen \ran deu luchtvaartdienst en voor de oeredenen der artillerie; achttien maanden voor de cavalerie; bij de reserve-troepen vier maanden-, bij de zeemacht acht maanden. 3e. de duur der vervolgoei'eningen (al- dus heeten vo.rtaan de herhalingsoetenin- gen) bedraagt ten hoogste bij de kerntroe pen 46 dagen voor de onberedenen, ver- deeld over ten hoogste drie tijdvakken en 40 dagen voor de beredenen, verdeeid over ten hoogste twee tijdvakken; bij de reserve-troepen 20 opeenvolgende dagen; bij de zeemacht 40 opeenvoigende dagen. Voor zooveel noodig duurt voor de onder- officieren elke vervolgoefening vier dagen langer dan voor de andere dienstplichtigen. 4e. de ruime gelegenheid, welke gebo- den zal worden om door vrijwillige oefening den dienstplicht buiten of grootendeels bui- ten het leger (buiten de kazerne) te vervul- len; 5e. afschaffing van 't blijvend gedeeite. Tot de karakteristiek van de nieuwe wet behoort verder de zooveel mogelijk door te voeren beperking van den dienstplicht toi een zoon per gezin, waardoor de loting veet van haar beteekenis, als middel om ue tot oeiening verplichten aan te wijzen, zal ver liezen. Oefenstelsel. Het oefensteisel wordt o.a. in zooverre gewijzigd, dat de oefening zal plaats heb ben in schoolafdeelingen in tegenstelling itiet de thans gebruikelijke methode om de dienstplichtigen voor hun eerste-oeiemng te verdeelen over de vredeseenheden, die het geraamte vormen van het leger op oorlogs- voet. Hiermee gaat gepaard een belangrijke inkrimping van het beroepskader. Indeeling in vredestijd. in vredestijd zullen er zijn: 12 regimen- ten infanterie, 1 §choolbataljon wielrijders van 2 compagnien, 4 regimenten cavalerie, 8 regimenten artillerie, 1 regiment kustar- tillerie, 1 korps luchtafweerartillerie, 1 ar- tillerieschietschool, 1 regiment genietroe- pen, waarin het korps pontonniers en tor- pedisten zal worden opgenomen. Oorlogssterkte. Voor de landmacht op oorlogsvoet zijn beschikbaar 20 lichtingen van pl.m. 24.600 man of met inachtneming van het nor- male verloop rond 373.000 man. Daarnaast zijn nog beschikbaar 20 lich tingen van ruim 20.000 man elk, die voor zoover zij zich niet vrijwillig oefenen, In vredestijd ongeoefend blijven. Zij kunnen echiv bij mobilisatie geheel of ten deele worden opgeroepen om met dc wapenen te worden geoefend of voor hulpdiensten te worden gebruikt Ten siotte zij medegedeeid, dat voorge- steid wordt de nieuwe wet op 30 Juli 1921 in werking te doen treden. DE VRIJHEIDSBOND. Naar het Vaderland verneemt, zal de oprichting van den Vrijheidsbond op 16 April te Amsterdam plaats hebben. DE SANCTIES TEOEN DUITSCHLAND Uoederen uT neutrale landen. Het Engelsche Lqgerhuis heeft het wets ontwerp betreffenci' de 50 pet. van de koopsom van Duitsphe artikelen aangeno- men. Ooederen uit neutrale fanden zul len ontheven zijn van de bepalingen in- zake de 50 pet., indkn zij ten hoogste voor 75 pet. uit Duitsch fabrikaat bestaan. WAARDEVERMEERDERING VAN ONROERENDE OOEDEREN. Ingediend is een wetsontwerp, betreffen- de de hefting van een belasting wegens waardevermeerderin;.' van onroerende goe- deren ten behoeve ^an de gemeenten. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Waar de eisch van uniformiteit bij de heffing van deze belasting haar voor een plaatselijke belasting ongeschikt maakt, volgt daaruit, dat het Rijk zich met die het- fing moet belasten, Het onderwerpelijke wetsontwerp draagt die hefting aan het Rijk op ten behoeve van de gemeenten, zonder dat het Rijk voor zijn ben oeiingen eenige vergoeding wordt toegekend. De regeering heeft geineend de waarde- vefmeerdering van onroerende goederen. binnen het Rijk gelegen of gevestigd, langs tweeerlei weg te moeten. treffen, n.l.: le. ter gelegenheid van elken eigeh- domsovergang van 'n onroerende zaak, dc- halve zonder te onderscfeeiden, wie haar verkrijgt of van wien zij wordt verkregen; 2e. periodiek ten aanzien van rechts- personen of daarmede gelijk te stellen com- manditaire vennootschappen op aandeelen na afloop van eik tienjarig tijdvak. De regeering oordeelt het onmogelfk de :e belae-ting te doen terugwerken. In de onderstelling, dat het wetsvoorstel 1 Juli 192' tot wet zal z'jj verheven heeft zij pis tijdstip van' aanvang van de e belasten waardevermeerdering genomen 1 Januari 1921. De voorgedragen waardevermeerderings- belasting vraagt van den eigenaar van de onroerende zaak ten tijde van haar over- gang een offer ten behoeve van de gemeen te. Het scHjr-t min.-o-f sji,ee: inconsequent, dat desniettegenstaande bij het wetsontwerp de verkrijger van de overgegane zaak tot schuldenaar van'de belasting wordt ver- klaard. Dit is, naar de regeering meent, nie meer dan schijn. Immers, indien de kooper eener onroerende zaak weet, dat hij ter zake van hare verkrijging een bedrag aan belasting moet betaien, za! hij zijn priis daarnaar bepalen. Ook is het practisch. cr- belasting te doen betaien door den verkrij ger, omdat zij op hem gemakkelijker ver- haalbaar is. De belasting zal bedragen 25 ten honderc van de waardevermeerdering. DE TOESTAND. De New Statesman kenschetst de week, die achter ons ligt ais een week, „waar- in wij opnieuw in oorlog gegaan zijn niet ditmaai een oorlog om aan den oor log een einde te maken, maar een oorlog om aan den handej een einde te maken." Zoo weinig waairde hccht het weekbiad aan het militaire gedeeite van de sancties, de bezetting van eenige Duitsche kolen- havens rechts van den Rijn. De econo- mische sancties zijn, schrijft de N". R. Crt., voor de New Statesman de hoofdzaak, en zij vindt de daarmee, ondernomen po- ging tot wurging van den Duitschen han- del „weinig minder dan krankzinnig". De Daily Sketch, voor het overige geen bijs- ter gezaghebbende bron, voorspelt dra- conische maatregelen van den kant der geallieerden, indien Duitschland op 20 Maart niet getoond heeft, naar rede te willen Iuisteren, o.a. de bezetting van Beriijn. De 20ste dag van Maart is een kritieke dag, omdat dan in Opper-Silezie de voiksstemming gehouden wordt, die daar besiissen zai over den loop van de grens tusschen Duitsfchland en Rolen. Voor beide partijen is de voornaamste kwestie, wie het rijke kolenbekken aan den oostelijken buitenkant in de buurt van Kattowiiz krijgt en, indien niet alle tee- kenen bedriegen, is her daar een dubbel- tje op zijn kant, hoe de uitslag uitvalt. Tegenover de meerendeels Poolsche mijn- werkers staat een sterk Duitsch element onder de verdere burgerij. Op de conterentie van i Londqn wilden de Duitschers zich niet voor goed bin- den, zoolang zij niet wisten wat er met Opper-Siiezie zou gebeuren. Over een week zal men te dien aanzien op een vasteren grondslag! staan en het is dan even goed mogelijk, idat het embroglio nog minder kans oppeeu toekomstige schikking in de schadcvergoedingskwestie zaf bieden als dat het tegendeel het geval wordt. Wat er van de vredesregeling over is gebleven, is niet iveel. p Het tractaat van Versailles staat, naar de meening van een sterke strooming in Duitschland en t een kleine minderheid in de geallieerde j landen, op losse schroeven, daar de ge- I allieerden tot sancties zijn overgegaan, i die het tractaat wel had voorgeschreven voor tekortkomingen in zekere dingen, die niet met de schadevergoeding in betrek king staan, maar niet voor het geval, waarin zij nu zijn toegepast. In de rechts- kwestie voelen de Duitschers zich sterk. Het tractaat van Sevres bevindt zich in een staat van herziening, waarvan niemandnog den afloop kan voorspellen. Dr. Nehad Reyd, de voornaamste politieke raadsman van de Turksche delegatie neeft Zater- dag in een interview met de Daily He rald gewaarschuwd, dat het Qrieksche im- perialisme een gevaar was voor den toe- stand in het Oosten. „Wat de geallieer den ons ook te Konstantinopel geven, het heeft niets te beteekenen, indien men ons in Thracie ot Smyrna niets geeft.„.. Voor Kreta trachtten de geallieerden een oompromis te vinden, en het gevolg was een botsing tusschen de twee volken. Nu scheppen de geallieerden (te Smyrna) een tweede Kreta".... Bulgarije is eigenlijk de eenige staat, aan welken de geallieerden vreugde bele- ven. Zijn regeering heeft nog eens plech- tig Iaten verzekeren, dat zij 'niet denkt aan een inbreuk op het tractaat van Neu- villy. Behaive geruchten uit Roolsche bron dat de roode troepen nu ook in Podolie aan het muiten zijn gesiagen, valt er over den opstand in sovjet-Rusiand niets nieuws te melden. RUSLAND. De anti-bolsjewistische bewegmg. Het nieuws uit Rusland wijst er op, dat de anti-bolsjewistische bewegmg geen vor- deringen nftakt en dat ondanks schoon- schijnende berichten, in groote West-Euro- peesche bladen, de bolsjewiki over de sterkste macht beschikken. Engelsche bladen melden, dat halt Pe tersburg en Kroonstadt nog in handen der contra-revolutionnairen zijn, maar ondanks de directe verbindingen, die de zetel van den opstand met de buiterfwereld heeft, zwijgt over de vooruitzichten. Moskou stuurt daarentegen geregeld bulletins per draadiooze de lucht in. Het bolsjewisti- sche bericht van 10 dezer luidt aldus „Uit de iaatste berichten blijkt, dat de muiterij te Kroonstadt op haar einde loopt. Volgens een telegram uit Petersburg heb ben de muiters geen brood meer. Er moe ten groote veranderingen te Kroonstadt op komst zijn. Bij tnsscnenpoozen wordt geweervuur uit de stad vernomen, hetwelk soms uren aanhoudt. Dit doet onderstellen, dat er verschillende partijen van de muiters met elkaar in strijd zijn. Een van de door een kompagnie jeugdi- ge roode soldaten gevangen genomen lei- ders der opstandehngen Versjinin, heeft zijn identiteit toegegeven. Er zijn ver schillende spionnen der witte gardes ge vangen genomen, die de vesting Peters- hof trachtten binnen te komen en procla- maties bij zich hadden, waarin tot den opstand werd aangezet. De massaverga- deringen van arbeiders, soldaten en bur gers in het geheele gouvernement, wer den moties aangenomen, waarin de tsa- ristische beweging te Kroonstadt wordt veroordeeld, en de rechtsche groepen der sociaal-revolutionnairen verraders worden genoemd. De matrozen te Kroonstadt wenschen zich onvoorwaardelijk over te geven aan de genade der sovjet-regeering, terwiji de officieren er op aandringen, naar Fin land te vluchten. HONDERD QRIEKSCHE GEZ1NNEN DOOR TURKEN VERMOORD. Naar uit Constantinopel wordt bericht, zijn alle Qrieksche inwoners, tezamen on- geveer 100 gezinnen, van het dorp Konn- djo aan de Qolt van Isrnid door, naar men vermoedt, ongeregelde Turksche troepen vermoord. Een Grieksch deta- chement is naar het dorp opgerukt. VEREEN1GDE STATEN. Harding zet Wilson's poiitiek voort. Reuter verneemt uit Washington uit ge zaghebbende kringen, dat Harding's poiitiek ten aanzien van de oplossing der vraagstux- ken, welke voortvloeien uit den wereldoor- log, niet za". verschjllen van die van Wilson. De regeling der geschiilen, betrc ende de mandaten, over het eiiand Yap (Groote Oceaan) en Mesopi ia zal met dezelfde standvastigheid worden behaadeld, ais on der hei vorige bewind is gesohied. Tevens werd uiting gegeven aan de verwachting, dat deze kwesties in der minne zullen wor den geregeld. EEN AANTAL HOOOE POLITIE- AMBTENAREN DIENEN HUN ONT SLAG IN. Het Journal verneemt uit Madrid, dat de directeur-generaal en verschillende an dere hooge politie-ambtenaren hun ont slag hebben ingediend. De koning za( heden een decreet tee- kenen, waartrij aan de weduwe Dato de titel van hertogin wordt verleend. EEN VRIJQEZELLENBELASTING TE GENEVE. In den Geneetschen gemeenteraad heett het raadslid Berthier een wetsontwerp voorgesteld, teneinde den bevolkingsaan- was te bevorderen. Hij stelt nf. voor de groote gezinnen te huip te komen door hun financieelen steun te verieenen uit een tonds, opgebracht uit gelden, door een belasting op de vrijgezellen saam te brengen. BOLSJEW1STISCHE REPRESA1LLES. Volgens te Wyborg ontvangen berichten bedient de sovjet-regeering zich van alle middelen om den toestand meester te w or- den. Zoo zouden op 6 Maart de boisje- wiki in den loop van een gevecht iii de arbeiderswijk te Presnia door middei van vlammenwerpers deze wijk in brand heb ben gestoken. Het schijnt dat de bolsjewiki bij vvijze van represaille het grootste deef van de politieke geyangenen uit de jjevangemss.n van Moskou en Jaroslat hebben doen lusilleeren. Onder dezen zouden zich verscheidene socialisten van naam be vin den. BIER ALS MEDICIJN. Uit New-York wordt aan de „Daiiy Mail" geseind, dat bier volgens den advo- caat-generaal der Vereenigde Staten een geneesmiddel is. Voor de Ver. Staten is die beslissing van beteekenis omdat daardoor mede bier kan worden gebrouwen en in onbeperkte hoe- veelheid verstrekt aan hen, die op een dokters certificaat bewijzen kunnen dat zij 'het behoeven als voedingsmiddel. De handhavers der drankwet begroeten de bepaling met vreugde, bmdat zij rnee- nen, dat door het feit, dat de menschen bier zullen kunnen fcrijgen, de vraagnaar clandestiene whisky zal 'verminderen. HUWELIJKSDWANG IN TURKIJE Ongerust over de aanmerkelijke vermin- dering van het zielentai in Turkije, over- weegt het Kemalistische (Nationahstisch(e) parlement te Angora in Klem-Azie de ar- kondiging van een wet, waarbij alle man- nen van 25 jaar ot ouder gedwongen wor den in het huwelijk te treden. Vrijstet- ling zal alleen verleend worden om ge- zondheidsredenen. DE JACHT OP DE MOORDENAARS VAN DATO. Onder de in verband met den moord op Dato gearresteerde personen te Madrid, is een jonge man van 16 jaar, die, vol gens de Liberal, zou behooren tot een bond, met het uitsluitende doel gevormd om alle personen uit den weg te ruirnen, die volgens den bond tegen zijn socia- listische eischen gekant waren. Hetzelfde blad meldt, dat de jonge man bekende, dat de bond tot den moord op Dato besloten had. Hij werd door het lot aangewezen om het doodvonms te voltrekken, maar daar hij vrees toonde, werd hij door een ander lid vervangen. De bond veroordeelde hem daarop we gens Iafheid ter dood. Om deze reden verliet hij Madrid. De autoriteiten bewaren een absoiuut stilzwijgen, maar de politie zegt, dat zijn arrestatie van het hoogste belang is, om dat zij toi de ontdekking van de moorde- naars van Dato zal leiden. Een der moordenaars is intusschen ge- arresteerd, terwiji de namen der twee me- dephchtigen bekend zijn. DE BEZETTING VAN DUSSELDORP. Tamboers, trompetters, muziek aan het hoofd.... L'Oeuvre richt zich op de vol gende wijze tot een jong soldaatje van een nieuwe lichting, die tot de bezetting van Dusseldorp behoort: Neen, beste jongen, dit is met de oor log Je bent Uinsdag Dusseldorp binnenge- trokken ais een veroveraar en een over- winnaar. je gezicht straalde van jeug- digen trots, je neusvleugels trilden van fierheid, je smaakte de bijzondere ijdelheid je wil aan de wereld op te leggen. Maar ik herhaal, dit is niet de ooriog. Je bent bij het regiment gekomen na de Iaatste kanonschoten. Ouderen schij- nen je de ergste suffers, omdat ze wei blijven spreken van de verschrikkmgen van de loopgraven en het lijden van de soldaten. Binnentrekken in een prachtige stad, terwiji de tantares schallen: dar zou de oorlog zijn? Vraag maar eens aan hen, die bij Noyon, Kamerijk ot St. Quen- tin geweest zijn, naar het atschuwelijke werk van de beschieting en van den brand. Houdt je kalm, maak je niet zenuwach- tig. Laat deze militaire wandehng je vreedzame droomen niet verontrusten. Kijk niet verder naar het Oosten en hoop met op militairen roem.4.... De ware roem en de nietigheid daar- van is op de groote kerkhoven, waar de rijen onteibare houten kruisen staan. TER NEUZEN, 16 MAART 1921. EEN HULD1GING. Naar Zel. verneemt bestaat bij de hoot- den en het onderwijzend personeel der open- bare en bijzondere scholen in het voormnlig arr dissement Ter Neuzen het voornemen. aan den heer H. S. Gratema, die van 1 April 1901 tot en met 31 December 1920 sdioo!- opziener in genoemd arrondissement ge weest is, een album met gecalligrafeercie opdracht, bevattende de handteekemngen van hen, die in December 1920 aan de ver schillende scholen werkzaam waren, aan te bieden als blijk van erkentelijkheid en hoogachting. STAANPLAATSEN OP DE KERMIS. Bij de Maandag alhier door burgemeester en wethouders gehouden verpachting van staanplaatsen, ter gelegenheid van de dit jaar in September te houden kermis, werd i. - w***- 1IUILIW.IJ1 I l«l»| TER NEUZENSCHE COURANT if H GKH w B ™J*' IMMrn I I. ^1 - Aangezien het in tie bedoeling ligt oin 11a bekoinen maebtiging van den Minister, voor de Sinedrn en Vina*'niuahen. DIE UITSLUITENf) OF IN HOOFDZAAK AK8EID VERRICHTEN VOOR HET LANDBOU WBEURIJF, toe te staan om gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid te doen verrichten en wel voor de HOOIBOI WENDE streken voor de maanden Mei, Juni en Jnli 1921 en voor de GRAANBOUWENDE streken voor de maan den Maart, April, Mei, Augustus, September en Oc tober 1921, kunnen alle Smeden en Wagenmakers, die uitsluitend of in hoofdzaak voor het landbouw- bedrijf werken en die in hunne vverkplaats eene arbmdslijst hebben opgehangen ter gemeente-secre- tS!ie een foimtdicr ter invulling afk leu. Bedoelde formulieren moeten ua invnlling weer op de ge- meente-secretarie worden ingeleverd. Ter Neuzen, den 15 Maart 1921. De Bnrgemeester van Ter Neuzen, HUIZINGA. 2. zij, die liehooren tot een der categorieen van personcn, die wegens den dienst van Staat. provincie of gemeente of wegens openbaar belang met in hun betrekking kunnen worden gemisl. Zij, die venrieenen zulk een betrekking te be- kleeden, kunnen hieromtrent ter gemeentesecretarie zekerheid verkrijgen. Ter Xeuzen, 14 Maart 1921. Be Bnrgemeester voornoemd, .1. HUIZINGA. Be Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kenuis van belanghebbenden, dat van kracht is ge- worden eeii wet, boudende landstormvoorzieningen. Bij deze wet en bij de beschikking, welke mede ter uitvoering van deze wet is getroffen, is onder meer het volgende bepaald Be personen, die, gedurende de mobilisatie tijde- lijk landstormplichiig zijn geworden en nognietvan den dienstplicbt by den landstorm zyn ontslagen, zijn thans voorgoed tot den landstorm komen te bebooreri tot het tijdstip, waarop zij volgens een der bepalingen van de Landstormwet voor ontslag van dien dienstplicht in aanmerktng komen. In verband hiermede is ingetrokken de wet van 31 .1 uli 1915 IStaatsblad no. 345), waarbij bedoelde personen slechts tijdelijk aan den landstorm werden toegevoegd De bepaling van den I-andstormwet. dat van som- mige groepeu landstormplichtigen geen gewapende dienst kan worden gevorderd, is niet van kracht ten aanzien van personen, die als landstormplichtige in den dienst met de wapenen zijn geoefend. Hieromtrent geldt I. Als niet of niet voldoende in den dienst met de wapenen geoefend en dientengevolge bestemd voor uitsluitend ongewapenden dienst worden beschouwd a. zij, die uitsluitend dienst hebben vervuld bij de hospitaalsoldaten of de administratietroepen b. zij, die van een ander onderdeel der weerina'clit bier te lande of in Nederlandsch-Indie deel hebben uitgemaakt, doch wegens den aard hunner dienstbetrekking daarbij geacht moeten worden in den dienst met de wapenen niet of niet-voldoende te zijn geoefend c. in het algemeen zij, wier termijn van verblijf in werkelijken dienst niet voldoet aan den eiscli, hierna vermeld ten aanzien van hen, die als vol doende geoefend moeten worden beschouwd. II. Als voldoende in den dienst met de wapenen geoefend en dientengevolge bestemd voor geica- penden en ongewapenden dienst beide worden beschouwd a. zij, die uitsluitend dan wel iaatstelijk hebben gediend bij de zeemacht; I gig; b. zij, die bij de landmacht hebben gediend en wier verblijf onder de wapenen heeft geduurd bij de onbereden troepen ten minste vier maanden, of, zoo zij het bewijs van voorgeoefendheid, bedoeld in art. 79 der Militiewet hebben beliaald ten minste twee maanden; bij de bereden troepen ten minste zes maanden: c. zij, die bij den vrijwilligen landstorm het be wijs van individueel geoefend man ontvingen of, voor de vaststelling van dit bewijs, een geoefendheid hebben verworven, welke tiaar het oordeel van den Inspecteur van den vrijwilligen landstorm overeen- koint met die van hem, die genoemd bewijs verkreeg. Aan alle landstormplichtigen, die als zoodanig of in andere hoedanigheid in werkelijken dienst zijn geweest, zal een nieuwe kennisgeving nopens hun inschrijving voor den landstorm (een zoogenaamde kennisgeving model 3) worden uitgereikt. In deze kennisgeving zal o. a. zijn aangegeven. of de land stormplichtige ten tijde, waarop de kennisgeving wordt verstrekt, bestemd is enkel voor ongewapenden dienst, dan wel voor gewapenden en ongewapenden dienst beide. Op den landstormplichtige, die voor of na den aanvang van zijn landstormdienstplicht in werkelij ken dienst is geweest bij de landmacht, rusten o. a. de volgende verplichtingen Ontvangen en bewaren van bescheiden. Hij is verplicht om in ontvangst te nemen en zorgvuldig te bewaren de bescheiden, welke de Minister van Oorlog aanwijst. Beze bescheiden zijn a. de kennisgeving nopens inschrijving voor den landstorm (de zoogenaamde kennisgeving model 3); b. de mobilisatiebescheiden, welke nader- onder de verplichting tot ontvangen en bewaren zullen worden uitgereikt. Inlevering van bescheiden. ludien hij zich vestigt in een andere gemeente binnen Nederland dan die, waar hij voor den landstorm staat ingeschreven, moet hij, binnen tien dagen na die vestiging, bij den burgemeester van de gemeente zijner nieuwe woon- plaats inleveren de hem uitgereikte kennisgeving van inschrijving voor den landstorm, model 3, zoo- medv de mobilisatiebescheiden, welke hem nader mochten worden uitgereikt onder verplichting tot inlevering. Ter vervnging van de ingeleverde kennisgeving nopens inschrijving voor den landstorm, model 3, worrtt alsdan een nieuwe kennisgeving uitgereikt. Be overige ingeleverde bescheiden worden, voor zooveel noodig, gewijzigd. Opg iaf van adres. ludien hij zich buitenslands heeft' gevestigd, moet hij zijn volledig adres en. wanneer dit verandering ondergaat, zijn nieuw adres binnen tien dagen schriftelijk opgeven aan den burgemeester der gemeente, waar hij voor den land storm staat ingeschreven. Be burgemeester zendt binnAi een week na ontvangst van de opgaaf een bewijs van ontvangst aan den landstormplichtige. Niet-naleven van verplichtingen. Hij, die een van de hierboven vermelde verplichtingen niet na- leeft, kan ook in gewone tijden in werkelijken dienst worden geroepen. Be dour van dezen dienst wordt bepaald door de Minister van Oorlog en be- draagt ten hoogste een maand. Be oproeping voor dezen dienst geschiedt door den burgemeester bij openbare kennisgeving. ludien aan den burgemeester het adre van den opgeroepene bekend is, zendt hij hem een persoonlijke kennisgeving nopens de op roeping. Vrijstelting van verplichtingen. Van de hierboven vermelde verplichtingen zijn vrijgesteld 1. zij, die uitsluitend bij de zeemacht hebben gediend of wel, na eerst bij de landmacht te hebben gediend, naar de zeemacht zijn overgegaan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 1