Htndeisberichteii. PREDIKBEURTK GEMENGDE BEBfCHTEN. Woensdag 9 Maart 1921. (Biddag). L«op der bevelking van Ter Neuzen. Bovenal en ge zijt verlangend dat ik hei zal uitspreken ontleend de tot stanu- k< i.'iing van dezen weg liaar voornaamste beteeicenis hieraan, oat ze een misstand opheft- cen misstand reeds te lang gebleven, niet slechts door de naastbij geiegen streek, vuor Fiuiippme, voor West- en Oost- Zeeuvvscn-v laanderen, maar een toestand, waarvan het hinderlijke in geheel Zeeland wei beseft werd. c»e tiaetaren van 1842/4 met het naburig Betgie riepen dien toestand bij de grens- regeiing tusschen de beide landen te voor- sciiijn. De weg over den vrijen dijk, aange- wezen als de grensscheiding tusschen beide landen, behoort aan Belgie. Nederland behield den overgang van den Vrijen Dijk. Maar de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen bleven gescheiden. Ziedaar de misstand. Het is wel niet noodig ze in haar betee- kenis in haar gevolgen te schetsen. iwee aet-ien van hetzeitde land, slechts bereikbaar over net terrotoir van een vreemden staat. Landbouw- en handelsverkeer bemoeihjkt. iornialrteiten en moeilijkheaen voor de grensbewoners, met name voor Philippine, in den weretdkrijg al die bezwaYen toege- spusi. Icen onnouubare toestand. Voor het verpiaatsen van vee, het bebouwen van het land, het leveren van landbouwartikelen aan naven en tram, was het volstrekt noodig een eigen Nederlansche weg te hebben. Zeg ik teveei, waar ik vast leg, dat de tot standkonung van deze verbindingsweg is een teit van nationale beteek'ems, met en- kel voor het te voren gesplitste Philippine en voor deze streek; een verbetering, op eer- sten aanbuk van lokalen aard, maar mder- daad de opruiming van een belemmering in hooge maie hinderlijk in de oogen van ons Nederianders. Het werk is thans voltooid en het is zeker gepast, up un uogenblik ook nog enkele woorden te wijden aan de wordingsgeschie- dems, want de beweging die de stoot heett gegeven tot de tot stand koming van dezen weg is uit de streek zelf gekoinen. Br heen zipti destijds een comite gevormd uit ver- schillende gemeente- en polderautoriteiten en enkele andere belangstellenden die zich het verkrijgen van dezen weg tot doel had- den gesteiu en daarvoor ook ten krachtigste hebben geijverd. Aan dit Generaal Comue en vooral aan het daaruit gevormd uitvoe- rend comite mag op dit oogenblik en van deze plaats een woord van hulde worden gebracht Br zijn leden van dat comite in ons mid den. l ot dat uitvoerend comite behoorde in de eerste plaats de heer Cuelenaere, van Knilippine, voorts de heeren D. J. Dees te Ter Neuzen, Mr. Dieleman te Middelburg, Ph. J. van Dixhoorn te Axel, P. P. Maarie- veld te Biervliet, Jhr. R. de Muralt te's Gra- vennage en iNeeteson te IJzendijke. De wciKzaamiieden dezer heeren waren aanlei- uing, dat de Staten het onderwerp in behan- deiing nanten en het was na een gloedvolle rede van den heer Mr. Dieleman, op 30 No vember '15, dat de Staten daarop den 10 December aannamen het voorstel van de leuen Dieleman, Maarleveld en Neeteson, waarbij werd erkend de dringende noodza- kelijkheid van een verharden verbindings weg tusschen de beide deelen van Zeeuwsch- Vlaanderen en aan Ged. Staten opgedragen de noodige onderhandelingen te voeren met de regeering of de betrokken autoriteiten. Mr. Dijckmeester memoreerde voorts de verdere geschiedenis van de tot stand ko- nnng van den weg, welke door de provincie is gelegd en met een bijdrage van drie vier- den der kosten door het rijk, nadat door de Tweede Kamer was aangenomen een voor stel van den heer Jhr. De Muralt, dat de Re geering het een vierde deel der kosten, dat oorspronkelijk werd geeischt als bijdrage van de streek zelf, ook voor rekening van het rijk zou nemen. De uitvoering van het plan was ook zeer vergemakkelijkt, doordat ondertusschen de bedijking van den nieuwen polder was tot stand gekomen en het Domein een groot deel van den verbindingsweg in den nieuwen polder heeft aangelegd. Dit was al zeer gemakkelijk. De Commissaris brac'nt dank aan de Re geering, in het algemeen, die in de laatste jaren dit zuilen alien wel erkennen zooveel voor Zeeuwsch-Vlaanderen heeft gedaan. Z. Bxc- bracht»den dank van Gedeputeerde Siaten over aan de heeren Van Steenoergen, directeur, en Verhoeven, ingenieur der Do- meinen, te Middelburg, voor hetgeen zij in tiezen hebben verricht, voorts aan den hooidingenieur der provincie en den in genieur te Ter Neuzen, die hebben gezorgd, dat we een goeden weg hebben gekregen, terwijl hij voorts alien dankte die op een of andere wijze aan de uitvoering hebben mee- gewerkt. Hij verklaarde den nieuwen weg officieel geopend en sprak de hoop uit, dat zij moge bijdragen tot een vernieuwden bloei der streek en uitte de beste wenschen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Door Mr. Dijckmeester werd medegedeeld, dat Ged. Staten besloten hadden het volgen- de telegram te zenden aan H. M. de Ko ningin: Aan H. M. de Koningin, 's-Gravenhage. Heden werd verbindingsweg tusschen Oos- telijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen ge opend door Gedeputeerde Staten van Zee- land, met directeur Domeinen en ambtena- ren's Rijks en Provincialen Waterstaat. Tot onze groote voldoening is een verbinding tusschen beide deelen van Zeeuwsch-Vlaan deren tot stand gebracht, zoodat niet meer over vreemd grondgebied behoeft gereden te worden. Gedeputeerden zijn vervuld van grooten dank aan uwer Majesteits Regeering voor den steun, aan den aanleg van dezen weg verleend. Namens Gedeputeerden, Dijckmeester, Voorzitter. Hierna werd een woord van dank gericht door den heer Van Steenbergen tot Mr. Dijckmeester, voor de belangstelling en de medewerking van hem ondervonden bij de foedijkingswerken. Hij wenschte den Com missaris geluk, dat nog onder zijn be- stuur der provincie de weg is aangelegd en drukte de hoop uit, dat de nieuw bedijkte polder den naam van Z. Exc. zal mogen dragen, hetgeen een blijvende herinnering zal zijn aan diens werk in het belang van Zeeland. Ten slotte uitte de burgemeester van Phi lippine de voldoening van de gemeenteraad, bij de voltooiing van dezen verkeersweg, die de gemeente voor een deel als het ware uit een isolement verlost. Hij betuigde den Commissaris der Koningin en Ged. Staten dank, voor hetgeen zij bij deze in het belang van Philippine hebben gedaan. Hierop werd de eerewijn aangeboden. Vervolgens vertrok het gezelschap naar Ter Neuzen, waar in het „Hotel des Pays- Bas'' een lunch werd gebruikt. DRIEWEGEN. Zaterdag jl. hield de vereeniging „Steunt Elkander" (ziekenfonds) haarge- wone jaarvergadering in het cafe van Mej. de wed. Goethals. Aanwezig waren 34 leden. Het jaarverslag van den secretaris gaf weinig stof tot op- en aan'merkingen en werd, met dankbetuiging aan den sarnen- steller, goedgekeurd. De rekening van den penningmeester sloot met een tekort van ongeveer f 80. Door de commissie belast met het na- zien dier rekening werd tot goedkeuring geadviseerd, met dank aan den penning meester voor zijn beheer. Met groote meerderheid van stemmen werden de aftredende bestuursleden, de heeren S. van Hoeve, P. Bakker en F. Donze herkozen. Tot lid der commissie voor het nazien der rekening werd gekozen de heer J. de Vos. j Bij de omvraag drukte de heer A. de Bruijne zijn spijt uit, dat de kas sloot met een tekort. Vooral dat de donateurs de een na de ander bedankten, stelt hem te- leur. Hij acht het noodig, dat ai het mo- gelijke word! gedaan om de kas te stijgen en gaf te kennen, evenals het voorgaande jaar, zijn bijdrage te zuilen verhoogen. Die mededeeling werd met applaus be- groet. In de na afloop gehouden bestuursver- gadering is de heer P. Bakker herkozen als secretaris, terwijl in plaats van den heer P. M. Oostdijk tot penningmeester werd gekozen de heer P. D. Kaijser. BE CHTZAKEN. Art. Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 4 Maart 1921 de volgende vonnissen uitge- sproken: J. P., oud 34 j., landbouwersknecht te Hontenisse, beklaagd van mishandeling is vrijgesproken. F. S., oud 40 j., kommies op daggeld te IJzendijke, is wegens mishandeling veroor- deeld tot 15 boete of 15 dagen hecht. J. M., oud 37 j., landbouwarbeider te Axel, is wegens diefstal veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. M. T. H„ oud 16 j., te Middelharnis, is wegens alsvoren veroordeeld tot f 10 boete of 3 weken tuchtschool. E. J. T., oud 22 j., landbouwersknecht te Eede, is wegens alsvoren veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. DE OPL1CHTINGSZAAK. Uitspraak doende in de zaak tegen A. v. L., koopman, H. P., handelsagent en P. A. C. St., zonder beroep, alien te 's Graven- hage, beklaagd zijnde zich door middel van opiichting te hebben toegeeigend de boeren- hofstede te Axel, in welke zaak de eerste en de tweede genoemde tot resp. 3 jaar en 2]/2 jaar gevangenisstraf veroordeeld en de derde vrijgesproken werd, heeft het ge- rechtshof te 's Gravenhage beslist, dat de ten laste gelegde feiten te 's Gravenhage zijn gepleegd, mitsdien de rechtbank te Mid delburg onbevoegd verklaard van deze zaak kennis te nemen, en deze verwezen naar den bevoegden rechter. De rechtbank te Middelburg veroor- deelde H. A. v. D., notaris te Hulst, wegens het als notaris geen aanteekening doen in zijn repertorium van een in art. 49a der wet op het notarisambt bedoelde inlevering op den dag, waarop zij is geschied, 32 maal gepleegd, tot 32 geldboeten van f0,50 of 32 maal 1 dag hechtenis. Hervormde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en "2 u., Ds. G. van Dis. Geref irmeerde Gemeente Vlooswy kstraat.) Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., leeskerk. Oud Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., leeskerk. DE SNIJ MACHINE. Te Middelouig i- een 14jarige jongen in pen slageiswinkel, met ziju hand under een siijjmachine gekomen, waardoor zijn hand tot aan den pols werd af'gesnedec. LENTEBODEN. Te Klarenbeek heefi zich een ooievaar vertoond. Te Apeldoorn is een kie wit gezien. Te OinMoord is een meike»er gevangea en zag men vteermuizen fladderer. DOOD8LAG. Na verhoor is gisteren te Heerenveen in prevmtieve hechtenis gesteld N. B uit Oudehorne, verdacht van doodslag op een kind, waarvan zijn wetrige vrouw pas te- voren was bevallen. OVERREDEN. Op den Beekschenweg te Tilburg is het tienjarig doehtertje van V. O. te Hilvaren- beek door eeo anfo overreden en gedood. Het kind week voor fietsers uit en werd toen door de auto gegrepen. DE M0E1TE WAARD. Bp de Rechtbank te Amsterdam is een civieie rechtsvordering aanhangig gemaakt tegen een bankierszaak aldaar, tot storting van een bedrag van 4 0H0.000 als deel- ceming in een syndicaat. 't KAN VERKEEREN. In het vreemdelingenkamp te Harderwijk is aangebracht de oud-minister van binnen- iandsche zaken van Venezuela, tevecs oud- president van Bolivar. „WEGBRENGEN" VAN SCHEPEN. Door de Haagscde recherche is te Vel- seroord aaugehouden efen 26-jaiigen machi nist, verdacht van bet z g. wegbrengen" van een sehip, gepleegd under Llmuiden. In de afgeloopen week hebben zichj in deze gemeente gevestigd: W. Naeije, meubelmaker, Dijkstraat 34, van Goes. H. Oldeman, directeur Nat. Bankver., Kortekerkstraat 5, van Middelburg. H. de Wijn, veldarbeider, Q 113, van Axel. W. C, J. Reinery, machinist, Heeren- gracht 2, van Homoirg. A. M. van Roo, geb. van Goethem, Smidswal 27, van St. Nicolaas. Vertrokken: A. Basting, schilder,, D.-Visser"s(traat77, naar Retranchement. J. G'. Bondewes, werkman, naar Ter Apelkanaal. M. van der Wiel, rijksa not., Dijkstraat 72, naar Sas van Gent J. B. Standaert, koopman, naar Buren. K. Kesbeke, tuinman, 1 176, naar Hulst. G. G. Andriessen, noteerder, Verbin- dingstraat 2, naar Hoek. J. Bakker, veldarb., IP 67, naar Hoek. J. de Feijter, spoofwegarb., Baandijk 91, naar Rotterdam. P. W. Hamelink, Tholensstraat 93, naar Hoek. Rotterdam, 7 Maart 1921. VEEMARKT. Aangevoerd werden 416 vette runderen, 165 vette- en graskalveran, 85 schapea en lammeren, 1137 varkens. De noteering was als volgt Koeien le kw. f 1 96 tot 1,90 2e kw. /1,85 tot 1,75 3e kw. 1,65 tot /1,55 Ossen le kw. 1,90 tot 1,85; 2e kw. 1,80 tot 1,70; 3e kw. 1,60 toe f 1,50 Kalveren le kw. j 2,90 tot /2,70 2e kw. 2,50 tot 2,25 3e kw. 2,05 tot 1,80; Schapen le kw. 2,tot 1,80; 2e kw. 1,70 tot 1,60; 3e kw. 1,50 tot 1,40; Lammeren 2, - tot. 1,85 Varkeus le kw. 1,34 tut 1,25 2e kw. 1,26 tot 1,20; 3e kw. 1,18 tot f 1,15; licht suort 1,30 tot 1,20. VLAS. Blauwbloem 19000 steeu 1,25 tot ^2 Groningsch 800 steen f 1,50 tot f 2, Hollanisch Geel 3150 steen /1.50tot/2, Wiibloem 3710 steeu /1,20 tot y^l,50; Dauwroot 1040 steen, onverkocht. ZADEN. Lijnzaad blauw J 25.tot J 26, Ljjnzaad wit 18,— tot f 22,— Koolzaad j 32,tot 33,Bruin Moste>dzaad ,- 41,- tot 42,—Geei MosU-rdzaad 18,tot 23, f Karwgzaavi 28,— tot 30,Blauwmaanzaad 48,tot f 50,Kanariezaad 14,a 18, L'jnkoeken Amerik. S. K. loco Amster dam 20,75; stoomend op Rotterdam 20,25. Atnenkaansche lgnkoeken loco 20, •toomend f 19,75 Mei-Aug. f 15,50. AARDAPPELEN. Zeeuwsche Blauwe j 8,25 tot 8,75 Zeeuwsche Bonte f 8,25 tot 8,75 Zeeuwtche Poters J 4,25 tot J 5,40; Zeeuwsche Eigenheimers 7,tot 7,25; Spuische Eigenheimers j 1,25 tot 7,60; Friesche Eigenheimers 6,25 tot 6,75 Blauwe Eigenhviuiers 7,tot 7,25; Brielsche Kralea tot f Bravo's 7,70 tot 8,25 Red-Star 5.90 tot 6,40 Limburgsche Zandaardappelen 4,40 tot 4,60. BUITENLANDSOHE granen. Vroegbeurs. Vast. Male M.xed dag--lflks g-wa- ht 272, dito stoomend 270248 na sr aun- kowst. La Plata stoomend 285. Galfox stoomend f 272. dito ladend/geladen j 268. Bessarab ladend/stoomend 280. Natal loco 286. Gerst 62/63 pond Donau loco 280. Malting loco 255, dito stoomend 275 -270. Haver Donau loco /14. Rogge Donau loco 1720. EIEREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 9,75 tot /ll,25. GEMEENTERAAil! VAN AXEL. Vergadering van Dinada& 25 Januari 1921, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, Bur gemeester. i e tt. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. in. van de Bilt, A. E. C. Kruij.sse. Ph. J. van Dix hoorn J de Kraker, Jf Weijns, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter, M. Wol- fert, benevens de Secretaris. (Vervolg). 2a. Melkonderzoek. De heer OGGEL wenscht nog eens terug te bomen op het melkonderzoek en merkt op, dat er liier toch meer dan drie melkleveranciers zijn. Zal nu alleen de melk van de leveranciers die reeds onderzocht werd, verder worden on- derzocht, en de andere niet? De VOORZITTER: Er zal ook een monster genomen worden bij de anderen. De heer OGGEL: In andere gevallen werd een monster genomen bij alle verkoopers. De VOORZITTER deelt mede, dat dit om technische redenen ditmaal niet is geschiedi; de voor de monsters noodige speciale flesschen zijn nog al duur. De heer BAERT vraagt, of de melkmonsters alleen genomen worden van hen die er langs de huizer. mee leuren. De VOORZITTER: Er worden ook monsters genomen in de kelders. De heer KRUIJSSE vfil, nu er over dat on- derzoek gesproken wordt, oofe nog wel mee- deelen, dat het niet gewenscht is, dat de scheikundige die het onderzoek doet, hekenU is met de namen dergenen van wie de monsters zijn. Het is hem bjj de laatste vergadering der Gezondheidscommissie gebleken, dat de schei kundige wist van wie de monsters geweest waren. Het verdient aanbeveling, dat deze daarvan niets af weet. De VOORZITTER: Er zal met die bemer- king rekening worden gehouden. 2b. Werkliedenreglement. De heer DIELEMAN wenscht nog een vraag te stellen omtTent het vast te. stellen werk liedenreglement en vraagt, of het niet! moge- lijk is dat concept, voor het! in den gemeente raad zal worden behandeld, bij de leden ter kennisneming thuis te zenden. De VOORZITTER zegt dit toe. 2c. Opcenten op de grondbelasting. De VOORZITTER deelt mede, dat van Ge deputeerde SVaten nog een schrijven is ont- vangen, waarin deze meedeelen de nieuwe veroi'dening betreffende het heffen van op centen op de grondbelasting niet ter goedkeu ring te hebben kunnen doorzenclen, aangezien niet daarbij was ontvangen de verordening op de invordering dier opcenten. Door eene minder goede redactie waren Ge deputeerde Staten van meening, dat die ver ordening in dezeifde vergadering was vastge- sleld, terwijl het de bedoeling van Burgemees ter en Wethouders is geweest, daarvoor de vigeerende verordening te laten bestaan. Daav nu echter de tijd toch te ver verstireken is, om op die heffing der opcenten nog zoo tijdig de Koninklijke goedkeuring te verkrijgen, dat die regeling dit jaar zou kunnen werken, stellen Burgemeester en Wethouders voor, deze zaak nog eens aan te houden en dan ook de veror dening op de invordering, die reeds dateert van 1865 te herzien en opnieuw va#; te stel len, hetgeen administratief gemak zal op- leveren. De heer DE KRAKER vraagt, of de invor dering in het vervolg zal geschieden door rijks- ambtenaren. De VOORZITTER merkt op, dat het hier opcenten betreft op de grondbelasting, welke nog steeds door de administi-atie der rijksbe- lastingen zijn ontvangen. De heer De Kraker spreekt vermoedelijk op de gemeentelijke in- komstenbelasting. Die komt straks aan de orde en wordt voorgesileld om die van af 1 Mei a.s. te doen innen door den rijksontvanger. Met algemeene stemmen wordt besloten overeenkomstig het voorstel van Burgemees ter en Wethouders. 3. Verzoek van de gemeente-veldwachters om herzienii^i hunner jaarwedde. In behandeling komt het in de vorige ver gadering aangehouden verzoek van J. Oosting en J. van Nieuwenhuize om herziening hunner jaarwedde als gemeente-veldwachters. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders, zooals in de vorige vergadering hebben te kennen gegeven, eens een informatie hebben ingesteld in andere plaatsen met een ongeveer even groote bevol- king als Axel en uit de verkregen inlichtingen is gebleken, dat er gemeenten waren waar de jaarwedde hooger is en ook waar het minder was. Het was niet de bedoeling, dat Burge meester en Wethouders in deze een voorbeeld wenschten te volgen, maar, men heeft nu eenigen basis. In het college waren de mee- ningen over de kwestie verdeeld, zoodat er geen voorstel is. Het college wil nu gaarne de meening van den raad hooren. De heer KOSTER meent, dat het verzoek meer een gevolg is van de omstandigheid, dat Oosting een hooger inkomen heeft den Nieu wenhuize. Hij acht dat ook verkeerd waar zij dezeifde functie vervullen. De VOORZITTER merkt op, dat dit voort- spruit uit het verschi! in diensjaren. de aan- vangsjaarwedde is voor beiden gelijk. Even- wel is Oosting ook nog buitenbode en wijk- meester. De heer KOSTER vraagt, wanneer hij dat werk doet, toch ook tijdens hij zijn functie als veldwachter uitoefenit, men zou hem meer binnenagent kunnen noemen, want men ziet hem bijna nooit buiten. De VOORZITTER meent, dat de heer Fos ter dit niet moet zeggen. Oosting moet als buitenbode veelvuldig- buiten de kom der p meente komen en heeft hem medegedeeld, dat hij minstens drie- of viermaal per week buiten de kom der gemeente komt. De heer BAERT meent uit de inzage der sdukken gezien te hebben, dat de jaarwedde in deze gemeente eigenlijk zoo wat het gemiddelde bedraagt. De VOORZITTER: Over het algemeen zijn we iets lager. De heer OGGEL merkt op, dat de levensbe- hoeften nu toch ook niet' zoo duur meer zijn als een paar jaren geleden. De VOORZITTER wijst er op, dat er ook een gemeente is, die kleiner van bevolking is dan Axel en een salaris van 1900 toekent. De heer OGGEL: Daarentegen zijn er in Limburg die minder geven. De heer KRUIJSSE merkt op, dat de jaar wedde voor de veldwachters alhier is vastge- steld op een salaris van f 1200 minimum met drie tweejaarlijksche verhoogingen van 100 tot een maximum van 1500. Nu zijn de prij- zen van de levensbchoeften wel iets gedaald, maar toch niet in beteekenende mate. Hij stelt daarom voor, de aanvangsjaarwedde te verhoo gen tot f 1500 met drie tweejaarlijksche ver- hoogingen van f 100. Spreker wijst er verder op, dat ook nog 100 voor kleeding en f 100 voor woninghuur gere- kend wordt bij de jaarwedde der agenten, om te komen tot een berekening, dat ze als zoodanig f 1495 verdienen, maar men weet toch zeer goed, dat het in deze tijden voor hen niet mo- gelijk is om voor f 100 per jaar hun kleeding aan te schaffen, evenmin als men voor hen voor f 100's jaars een woning kan huren. De VOORZITTER: Bij de woningbouwvoi- eeniging moet 4 betaald worden. Overeenkomstig de het vorig jaar in de ver gadering van 9 Maart vastgestelde regeling hebben de veldwachters in minimum f 1200 en in maximum f 1500, daar zij 3 tweejaarlijksche verhoog'ingen krijgen van f 100. Daarbij ge- nieten zij 100 voor kleeding, 25 voor het bezit van een diploma en f 20 voor het onder- houden van hun rijwiel. De heer Kruijsse stelt dus voor, om het aan- vangssalaris met f 300 te verhoogen. De heer KOSTER is er geen voorstander van om het salaris tussehentijds te verhoogen, hij zou het thans willen laten zooals het is en be- sluiten het bij de behandeling der begrooting voor 1922 te herzien. De heer KRUIJSSE acht het toch belachelijk, dat de veldwachters in jaarwedde nog lager staan dan een hulpfitter aan de gasfabriek, die f 28 per week krijgt. Men zal nu wijzen op de f 100 voor kleeding, maar daar hebben ze niet veel aan, daar zij ook gedwongen worden steeds in uniform te zijn, als de fitter een uniform moest hebben, zou men hem daarvoor ook te- gemoet moeten komen. De heer DE KRAKER merkt op, dat aan de gasfabriek niet benoemd is een hulpfitter, maar een degelijke fitter en hij gelooft, dat, als zoo iemand zijn vak verstaat, deze wel evenveel mag verdienen als een veldwachter. De VOORZITTER meent, dat het niet ge makkelijk is, om zulke vergelijkincren te gaan maken. De heer DE KRAKER wilde maar alleen in het licht stellen, dat men hier met een be- kwaam vakman te doen heeft, daar de heer Kruijsse van een hulpfitter sprak. De heer OGGEL: De oproepingsadvertentle was verkeerd gesteld; bedoeld werd op te roe- pen en 2e fitter, de gascommisSie oordeelde. dat dit in het belang van'het bedrijf was. De heer KRUIJSSE weet hiervan niets; hij meent, dat dit zou zijn uer ueoordeeling van den gemeenteraad, die indertijd heeft bepaald, dat er zou benoemd worden een gasfiUer en een hulpfitter. De heer OGGEL merkt op, dat de raad toch een commissie heeft benoemd voor het beheer van het gasbedrijf. De heer KRUIJSSE erkent zulks, maar merkt op, dat die commissie geen uitvoerende bevoegdheden bezit, zij kan wel maatiregelen voorbereiden, maar die niet uitvoeren. De VOORZITTER merkt op, dat dit een kwestie kan zijn, die bij de vast'stelling der rekening van mvloed kan zijn, als meer ge bruikt wordt dan het toegestaan bedrag. Waii de onderhavige zaak betreft, hermnert hij, dat de vorige maal ook van de zijde van Burgemeester en Wethouders is gezegd, dat rekening zou worden gehouden met de dienst- prestaties en de vraag of de jaarwedde vol- doende was om van te leven. Nu heeft de veld wachter Nieuwenhuize aan spreker verklaard, dat het hem onmogelijk is met zijn gezin van zijn tegenwoordig salaris te leven. Nu gaat het toch niet aan, dat de gemeente een veldwachter in dienst zou hebben, die met zijn gezin van zijn tractement niet kan rondkomen. Voor Oosting is de omstandigheid natuurlijk door zijn bijbetrekkingen eenigszins anders. Daar het voorstel van den heer Kruijsse niet gesteund wordt, kan dit geen punt van beraad- siaging' uitmaken. De heer KOSTER: Ik zou het nu willen houden zooals het is en bij de begrooting voor i922 met een nieuwe regeling komen. De VOORZITTER: Dus geen verhooging geven over dit jaar? Het jaar is nu pas be- gonnen, dan heeft de man er voor het loopen- de jaar niets aan. De heer DIELEMAN: Ik ben ook van mee ning, dat we zulke wijzigingen alleen bij de begrooting mogen maken. We zitten nu weer al in het midden van den tijd die rest tot het vaststellen der nieuwe begrooting en nu komt er weer een verzoek om de vorige te wijzigen. Daaraan moet een eind gemaakt worden, want men weet anders niet meer, waaraan men zich kan houden. De economische toestand staat er niet zoo best voor, en er zuilen heel wat men- schen zijn, die met veel minder dan het salaris van den veldwachter moeten toekomen, en die het steeds moeilijfeer zuilen krijgen. Als de raad maar steeds moet blijven doorgaan met het geven van allerlei verhoogingen, kan het niet anders of het moet op den duur op een failliet uitloopen. Hij zou eenvoudig willen besluiten om het te laten zooals het is en niets meer, daar men bij het' vaststellen van de be grooting, indien men meent daarvoor red en te hebben, altijd een post kan veranderen. De heer KOSTER: Dat is hetzelfde wat ik wil. De VOORZITTER: Neen, want de heer Dieleman wil heti laten zooals het is en de zaak afwachten, terwijl u het thans zoo wilt laten maar nu reeds wenscht te bepalen, dat voor de nieuwe begrooting eene herziening der jaar wedde zal plaats hebben. De heer DIELEMAN: Het is ook beter om het' af te wachten, want in dien tusschentijd kan er weer veel veranderd zijn. Misschien hebben we dan wel een veldwachter minder, ofmisschien er wel een bij! De heer BAERT: Ik zou mij wel met bet voorstel van den heer Koster kunnen vereeni- gen, maar zou toch gaame zien, dat Nieuwen huize ook over dit jaar nog een kleine ver hooging kreeg. De heer OGGEL meent, dat het denkbeeld van de heeren Dieleman en Koster het meest aan bevel en sw a ard is. Nu heeft Nieuweahuize wel verklaard, dat hij met zijn tractement niet kan toekomen, maar dat/ heeft Oosting niet verklaard. Toch zou men dien niet kun nen uitsiuhen en nu gaat het toch niet aan, om maar met het geld te gaan morsen. De heer BAERT: Mijn voorstel beoogde, om alleen Nieuwenhuize een toeslag te geven. Diens salaris is te laag en nu wilde ik n salaris verhoogen, maar hem voor dit jaa: eenige toelage geven. Ik stel voor, hem f 100 te geven. De heer OGGEL: En dan later een nieuwe regeling maken? De heer KOSTER zou het tractement van beide veldwachters, dat nu f 200 verschilt, ge lijk willen maken en dat kan alleen geschieden bij de vaststelling der gemeentebegrooting. De heer VAN DE BILT steunt het voorstel van den heer Baert. De heer KRUIJSSE zou toch, eer men hier op in gaat, er wel voor willen waarschuwen, dat men dan op zeer glad ijs gaat. Men zou nu aan een der veldwachters meer geld gaan ge- ven waar hij niets voor doet, omdat een ander meer krijgt, die daarvoor extra werk moet I doen. Dat zou een bevoorrechting van de een boven den ander zijn. De heer BAERT: Dat kan wel waar zijn, maar het gaat er over, dat hij genoeg moet hebben om van te leven. De heer KRUIJSSE meent, dat hier verkeerd geredeneerd wordt; hij herinnert nog aan een vroegeren brief van de ComrMssaris der Ko ningin, waarin op gewezen werd, dat bij de vaststelling Van cle jaarwedde der veldwach ters niet op emolumenten moest worden ge- rekend, doch dat voor een voldoende rechts- streeksche bezoldiging moest worden zorg gedragen. De heer BAERT veronderstelt, dat het voor stel van den heer Koster juist beoogt, om daar toe t'e geraken. jB De heer DIELEMAN is het er mede eensl dat, indien Nieuwenhuize iets krijgt, Oosting— met evenveel recht kan komen; dat is een zuiver standpunt. De heer VAN DE BILT kan dat nog nic» inzien. Hij is van meening, dat Oosting ni' meer dienst doet als Nieuwenhuize. Die br betrekkingen vervult hij gewoon in zijn u, als veldwachter, hij is toch ook maar een pe. soon en geniet alzoo een hoogere jaarwedde Hij acht het nu volstrekt niet bewezen, dai als de eene ambtenaar een toeslag krijgt, omig dat hij van zijn inkomen niet kan leven, ool- een ander ambtenaar, die meer inkomen heeft ook een toeslag moet krijgen. De heer DIELEMAN is het met deze rede- neering niet eens, als aan de eene veldwach ter een toeslag gegeven wordt, kan de andere veldwachter met evenveel recht dat ook vra- gen. Hij is echter van meening, dat, Nieuwen huize mag dit nu al verklaard hebben, dat het nog heelemaal niet bewezen is, dat hij van zijn inkomen, dat dan toch een dertig gulden per week uiti maakt, met zijn gezin niet zou kunnen rondkomen. Dertig gulden per weei is geen kleinigheid en zeker 75 der belas- ting-betalers zal het met wat minder moeten doen. De VOORZITTER wijst er op, dal de bij- komende uitkeeringen, die voor kleeding, voor schoeisel en ook die voor onderhoud van een rijwiel, te laag zijn, want dat laatste kan men ook niet voor 20 per jaar. De heer KOSTER beOoogt, dat er toch tegen 1922 een nieuwe regeling kan gemaakt worden; het is niet gezegd, dat dan alles nog zoo duur is. De heer KRUIJSSE meent, da„ men than toch maar moeilijk ban besluiten, dat bij d> behandeling der begrooting de regeling z

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2