Ingezonden Mededeelingen. dat tot voorzitter en secretaris van dat college aijn benoemd de heeren H. van Doeselaar en J. J. van Doeselaar. e. Het jaarverslag dier commissie over 1920, waaruit blijkt, dat de commissie 6 ver- gadeiringen hield, waarvoor werden opgeroe- pen 15 vaders, voor 16 gevallen van betrekke- lijfe schoolverzuim en twee voor volstrekt schoolverzuim en twee voor volstrekt school verzuim. De commissie beklaagt zich, dat van de opgeroepenen slechts een vader de moeixe ...ceo voor de commissie te verschynen om zich t« verantwoorden. Dezen vader kon er op ge wezen worden, dat, indien hij de reden van het schoolverzuim van zijn kind ziekelijken toestand aan het hoofd der school had be- richt, deze het schoolverzuim zeker niet als ongeroorloofd zau hebben aangeteekend en het dan ook niet noodig zou geworden zijn hem een waarschuwing en oproeping te zenden. Er waaren zeker meer gevallen, waarin verschoon- bare redenen waren aan te voeren, doch, als de opgeroepen personen niet verschijnen en aelfs de moeite ontzie'n om indien zij finan- i t e. nad.eel ouden lijden verlet het een of an- der lid der commissie eens persoonlijk in te lichten, gevoelende de leden der commissie weinig lust om eigener beweging voor die men- schen verschoonbare reden aan te voeren. Naar de meening der commissie wordt de leerplicht- wet wel wat te lauw toegepast en gaat daar- doo ook het prestige der commissie te loor. Zij aou het noodig achten, dat aan de commis sie een grootere bevoegdheid werd gegeven. 1. Iiet raadsbesluit tot het aangaan eener kasgeldleening, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. g. Hej; raadsbesluit betreffende het heffen van opcenten op de grondbelasting, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedepu teerde Staten. Deze stubken worden alie aangenomen voor kennisgeving. 2, Voorstel tot het vasistellen eener veror- dening op de heffing en invordering van: a. 100 opcenten op de hoofdsom der rijks- inkomstenbelasting. De verordening wordt vastgestekl met 5 te gen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Doeselaar, J. A. Meertens, Koster, G. Diele- man en A. Dieieman; tegen stemmen de heeren A. Meertens en Guiran. b. 100 opcenten op de hoofdsom der ver- nxogerisbeiasting. De verordening wordt vastgesteld met de- aeude stemmen voor en tegen. c. tot heffing en invordering eener gemeen- telyke inkomstenbelasting. Blykens het concept zai van af 1 Mei 102± jaarlyks eene gemeentelijke inkomstenbelas ting worden geheven, die overeenkomstig art. 265 zai worden geind door den ontvanger der ryksbelaslmgen, welke ook de aansiagen zai vaststellen. be heel' VAN DOESELAAR geeft te ken- iien, dat hij zou wenschen, dat m het vervolg gebroken werd met de regeiing, dat voor de vaststelling van het inkomen voor aansiag in den nboiueujlten omsiag allerlei uitgaven, be- ias'nng'en beueifende, mogen worden afge- wokken. E>e VOORZITTER deeii mede, dat dit reeds veranderd is, er zat nu mets meer worden ar getrolcken. Er wordt alieen afgetrokken een bedrag voor noodzakelajk levensonderhouti. Overeenkomstig art. 244a der Gemeentewet zuilen worden aangeslagen aiie hoofden van gtzannen of op zichaeif staande personen die bij anderen inwonen en overeenxomstig nun inkomen voor een aansiag in aanmerking kun- nen komun. De aftrek voor noodzaaelijki levens- onderlioud stellen Burgemeester en Wethou- dors voor te bepalen op 700. De heer VAN DOESELAAR vindt dat te weinig. De VOORZITTER: Het betreft noodzakelijk levensonderhoud De heer VAN DOESELAAR: Ais we dat op j 800 zetten hebben we daarvan toch geen schade. De VOORZITTER: Dan heb je toch heel wat kapitaal minder om aan te slaan, dan zou- den er, zooais het kohier voor de eerste vier rnaunden van dit jaar in concept gebracht is, 156 aangesiagenen afvallen. De heer VAN DOESELaAR: Ik zou toch <ie aftrek voor levensonderhouti willen bepalen op j 60b, maar tlan alieen voor de gehuwden en voor jongeiui op 600. Dan zai het niec zooveel verschil geven. De VOORZITTER: Het beiastbaar kapitaal zou daarcloor aanmerkelijk verminderen en dus ook de opbreng-st m gelyke mate, waarvan het gevolg zou zijn, uat het heffingspercentage zou moeten worden verhoogd, misschien wel tot eon kieine 5 De heer VAN DOESELAAR dacht dat dit niet moeht, dat men aan een vast percentage gebonden was. Do VOORZITTER antwoordt ontkennend, er moet uit deze belasting komen het bedrag tiat op andere wijze niet gevonden kan worden en noodig blijkt voor het siuitend maken der gemeente-begrooting. Volgens het thans opge- maakte concept-kohier bedraagt het beiastbaar inkomen, j 556.750 met 640 aangesiagenen. Als hetf bedrag, dat voor levensonderhoud wordt afgetrokken met honderd gulden werd ver hoogd, zou tlaarvan dus f 64.000 afgaan, wat noodwenaig moet leiden tot verhooging der belasting, zoodat het ten slotte op hetzelfde neerkomt. De heer VAN DOESELAAR heeft er een goede bedoeling mede; als iemand j 1000 in- komen heeft zai hij moeten betalen volgens het voorstel van Burgemeester en VVethouders van 300 a 4 12 en volgens mijn voorstel van ,f209 a 4 V2 1c f 9, zoodat er voor die laagste Idassen toch wel voordeel in zit. En wat het door u genoemde kapitaal betreft, de vorige week meende ik dat ik u mij een bedrag van J TS0.C00 a 100.000 genoemd had? De VOORZITTER: Ik zou dat bedrag van het kapitaal hier maar liever niet noemen. Het thans opgemaakte kohier wijst het door m aangegeven kapitaal aan, met 640 aangesiage nen. De heer VAN DOESELAAR: Maar er kan toch geen bezwaar tegen zijn om met 800 te oaginnen, dat doet het rijk toch ook Daarvan wordt dan 1 betaald. De VOORZITTER: Als we dat zouden doen verspelen we direct 153 aangesiagenen. De heer VAN DOESELAAR: Maar als we dan alieen staande personen maar f 600 aftre toestaan, weegi dat er toch weer tegen op De heer J. A. MEERTENS: Mag daar onder- scheid in gemaakt worden? De VOORZITTER: Dat mag. Er staan ten hoogste een 70 ongehuwden op het kohier. De heer J. A. MEERTENS: Als daardoor het door den Voorzitter aangegeven verlies met 12000 terugging, was het toch nog f 52.000 en dat bedrag zou vermoedelijk wel oorsaak zijn, dat 1 procent meer aan belasting zou moeten worden betaald. De heer A. DIELEMANIk zou het zoo maar laten, ik vindt dit een goed voorstel, als men na eens iemand heeft, die krap aan 800 ver- chant en men er twijfelt, zai men die ailicl. moeten laten loopen als men bij 800 begint, maar als men met f 700 begint, kan men zoo iemand ook aanslaan om wat bij te dragen in de gemeentebelastingen. De heer A. MEERTENS ziet juist in de woorden van den heer Dieieman een gevaar; als iemand maar te nauwemood 800 heeft, geniet hij een onvoidoend inkomen en kan daar van zeker niets missen om belasting te betalen. Hij acht het daarom zeker verkeert de ver ordening zoodanig te maken, dat men dezulken er zeker bij kan krijgen. Hij heeft hierbij niet uitsluitend het oog op de werklieden, maar er zijn ook kieine boertjes die m niet veel betere omstandigheden verkeeren en die dan hier- door ernstig getroffen zuilen worden. Die men- schen moeten dan betalen van hun tekort. Hij heeft hierbij alien op het oog die met handen- arbeid hun brood moeten verclienen. De VOORZITTER betoogt, dat het in de toe- passing niet veel verschil zai geven. Het is ilen raad wel bekena, dat menschen die geacht werden f 1000 inkomen te hebben vroeger wer den aangesfagen voor 500. Die methode is nu verlaten en alien zijn gsplaaist daar waar dit naar de meening van Burgemeester en Wet- houders behoort. Daardoor zulien er zijn die er wat nadeeliger aan toe zijn, maar weer ande- deren zuilen daardoor profiteeren. De heer A. MEERTENS blijft er bij, dui zooais men in de Tweede Kamer beweert, dat een tractement van 2000 te laag is om van te leven, men van 800 eigenlijk geen belasting kan betalen. De tractementen moeten nog al- tijd maar naar boven. De VOORZITTER: Daarin is nu wel stil- stand en er zai wel een daling komen. De heer A. MEERTENS merkt op, dat daar van nog niet veel te bemerken valt. Nog dezer dagen las hij van een onderwijsautoriteit u het Noorden wiens jaarwedde 5900 bedroeg wat echter onvolcloende werd geacht en moest verhoogd worden tot /7600; dat is nog geen vermindering. De heer KOSTER meent ook, dat men voor hoofden van gezinnen f 800 zou kunnen stellen maar voor de jongeiui, die geen uitgaven heb ben voor het onderhouden van een gezin een lager bedrag stellen, hij noemt 500. De VOORZITTER acht het verschil dan nog al groot en weet niet of het dan wel zou goed- gekeurd worden, hij zou het verschil niet groo- ter dan 100 nemen. De heer KOSTER haalt als voorbeeld aan, dat drie volwassen broers in een gezin dan toch driemaai j'500 aftrek knijgen, terwijl iemanu die misschien kieine kinderen heeft te onder houden maar eenmaal f 800 aftrek heeft. De heer A. MEERTENS merkt op, dat hot hem heeft bevreemd, dat de jonggezellen die in het nieuwe kohier voorkomen alien zoon. van werklieden zijn, maar dat er geen boeren- zoons op voorkomen; dat heeft hem wel be vreemd. De VOORZITTER merkt op, dat dit thans niet aan de orde is, maar dat straks bij de vast stelling van het kohier Burgemeester en Wet- houders volgaame bereid zulien zijn hun stand- punt in dat opzicht toe te lichten en te ver- dedigen. De heer J. A. MEERTENS kan met het ge- zegde van den heer A. Dieieman wel instem- rnen; het kan voorkomen, dat iemand die kin deren ten zijnen laste iieeft van 12 tot 19 jaar er goed voor staat, zoo iemand krijgt oob nog kinderaftreki en is misschien tcch gemakkelij- ker dan anderen in staat om ook wat in de ge- meentfelasten laten te betalen. Ze zulien er wel niet veel zijn, maar ze komen toch voor en op dezulken had, naar hij meent, de heer Dieieman zoo even het oog. De heer A. MEERTENS meent, dat het niet moeilijk is, het kohier alhier vast te stellen, de gemeenteraad kent zijn menschen alls. De voor- gestelde regeiing- zai den kleinen man ontzet- tend treffen. De heer VAN DOESELAAR moet tot zijn spijt verblaren, zich niet met het voorstel van f 700 aftrek te kunnen vcreenigen, dan wijkt men van de rijksregeling af die maar met f 800 begint en dan moet de gemeenteraad weer gaan uitzien wie men beneden dat bedrag n nog bij zai kunnen pakken. De VOORZITTER: Neen, daarmede hebben we niets te maken, de ontvanger slaat ook de ingezetenen beneden f 800 aan, maar dan al ieen voor de plaatselijkc inkomstenbelasting. In stemming komt thans het voorstel van den heer Van Doeselaar om de aftrek wegens levensonderhoud te bepalen voor gehuwden op 800 en voor ongehuwden op f 600. Dit voorstel wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen, Voor stemmen de heeren Van Doe selaar, A. Meertens en J. A. Meertens; tegen de heeren Guiran, Koster, G. Dieieman en A. Dieieman. Daarna wordt het artikel zooais het door Burgemeester en Wethouders is voorgestelct aapgenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Guiran, Koster, G*. Dieie man en A. Dieieman; tegen stemmen de hee ren Van Doeselaar, A. IVieertens en J. A Meertens. Thans komt in bespreking het artikel waar- bij wordt bepaald, dat het primitief kohier zai worden opgenraakt tot het bedrag dat daar- voor in de gemeentebegrooting zai worden geraamd, vermeerderd met 5 procent, met het oog op afschrijvingen wegens reclames enz. De heer KOSTER kan zich daarmee niet ver- eenigen, als we 40.000 noodig hebben, moet de ontvanger, zegt hij, zorgen, dat wij die krijgen. Hoe hij er aan komt kan mij niet sche- len, al wou hij ze uit Brazilie halen. Die 5 1< zijn niet noodig. De VOORZITTER betoogt, dat dit wel dege- lijk het geval is. Als men de hoofdelijken om siag op 20.000 raamt, maakt dat maar f 100 uit en hij gelooft, dat dit bedrag in de toe- lcomst wel te laag zai blijken te zijn, dat men wel tot 10 zai moeten gaan, want de in- komsten dalen en er zuilen veel reclames komen. De heer VAN DOESELAAR: Dan gaat jul- lie tractement ook omlaag! Het artikel wordt ten slotte aangenomen met 4 stemmen tegen 3; die der heeren A. Meertens, Koster en G. Dieieman, de overige leden voor. De geheele verordening wordt hierop vast gesteld met 6 stemmen tegen 1, die van den heer A. Meertens. De invorderingsverordeningen der vastge- stelde belastingen worden hiema met alge- meene stemmen vastgesteld. 3. Opcenten personeele belasting. De VOORZITTER deelt mede, dat door Ge deputeerde Staten het raadsbesluit tot wijzi- ging van het getal opcenten geheven op de personeele belasting wordt teruggezonden, om- dat naar de meening van het college de ge meenteraad onjuist is ingeiicht, dat eerst bij een huurwaarde van f 500 het maximum aantal opcenten mag worden geheven, dit is reeds het geval bij 350. Aangezien dit wellicht den ge meenteraad aanleiding zou kunnen geven tot het nemen van een ander besluit, zenden Gede puteerde Staten dit terug. De VOORZITTER wijst er op, dat dit besluit nu dit jaar toch niet meer zai kunnen in wer- king treden, daar er eenigen tijd overheen gaat eer de goedkeuring is verkregen. Hij is echter van meening, dat het weinig verschil zai geven om bij woningen met een huurwaarde vai 350, 80 opcenten te heffen daar die woningen in deze gemeente niet voorkomen. Hij zou nu eerst eens een onderzoek willen instellen bi. den ontvanger, om na te gaan, wat de huur waarde der woningen in deze gcrieente be draagt. V erschillende raadsletlen achten het goed, dat hiemaar een onderzoek wordt ingesteld. 4. Verzoek van het gemeentebestuui- van Philippine, om medewerking in zake het uitdiepen van de haven. Ingekomen is een schrijven van het gemeen- teDestuur van Phiippine, waarbij mededeeling wordt gedaan van een door den raad dier ge meente aangenomen motie, welk/a is toegezon den aan den Minister van Waterstaat, waarin er op wordt gewezen, clat het onlangs tijdens de doode tijen is voorgekomen, dat vaai'tuigen die in verband met hun diepgang en de diepte van het kanaal en de haven van Philippine daar binnen zouden kunnen varen, de haven toch niet konden bereiken. Hieraan hangt een levenskwestie voor den mosselhandel van Phi- lippne af en het is ook nadeelig voor den land- bouw, De minister wordt in verband daarmede uitgenoodigd maatregelen te willen nemen tot het verlengen van het kanaal. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat men zich in Philippine voorstelt, dat er nu ook een gelegenheid zou zijn om de haven van Mau- ritsfort met dat kanaal in verbinding te bren- gen en dat deze op die wijze ook weer in ge- bruik zou kunnen komen. Men wenscht daar om met Hoek samen te werken en verzoekt van wege den gemeenteraad c"i commissie van drie leden te benoemen om c een dergelijke commissie van Philippine samen te werken. Dit is meegedeeld in een gehouden conferentie. De heer VAN DOESELAAR vraagt, of er in die conferentie niet meer behandeld is. De VOORZITTER kan daaromtrent thans geen nadere mededeelingen doen, hij is wel be reid dat straks in een b< sloten vergadering te doen. De heer VAN DOESELAAR: Ze willen het kanaal doortrekken tot aan den hoek van den Koudenpolder. De VOORZITTER: Dat weet ik niet. De heer VAN DOESELAAR: Ik wel, ik heb de teekening daarvan al gezien, die zai ik u ook eens laten zi en. Ze hebben nu zoo gerede- neerd, clat dan Hoek ook voor zijn haven zou gered zijn. Ik twijfel er ook niet aan, of het zai hun gelukken te krijgen wat ze vragen. De VOORZITTER: Als de heeren naar mijn meening vragen, kan ik wel zeggen, dat er volgens mijn idee niets van terecht komt, ik zai dat sraks wel nader verklaren. De heer A. DIELEMAN zou willen weten, of het benoemen van een commissie aan de gemeente niet te veel geld kan kosten, het moet niet op z'n Zaandamsch gaan! De VOORZITTER: De commissie moet sa- menwerken met die uit Philippine en er zuilen Ministers bezocht moeten worden, waarvoor iedere commissie dan 1 lid afvaardigt. De reis- kosten van dat lid moeten dan door de ge meente betaald worden. De heer KOSTER: Waarom vormen Burge meester en Wethouders die commissie niet? De VOORZITTER: Ik kan niet, mijn werk- zaamheden laten dat niet toe en bovendien, ze vragen een commissie uit den gemeenteraad. Er zijn raadsleden die hieromtrent al zeer goed op de hoogte zijn en die kunnen als commissie- lid zeer nuttig werkzaam zijn. De heer Van Doeselaar is daarvoor al als geknipt. De heer VAN DOESELAAR meent, dat de Voorzitter zich aan deze zaak in het belang der gemeente niet mag onttrekken. Het is voor de gemeente toch van een groot belang, als het voortbestaan der haven aan Mauritsfort verzekerd was en er hier weer scheepvaait kwam; waar scheepvaart is, is welvaart. De heer J. A. MEERTENS wijst er op, dat het kanaal en do haven van Philippine van wege het rijk worden onderhouden en dat die dus wel op vokloende diepte zuilen zijn. Hij gelooft, dat het euve!, zich yoanioet voor de schepen bij de haven -zyn. De VOORZITTER is het hiermede eens. Hi.i geeft in overweging de bespreking hierover la ter in de besloten vergadering voort te zetten. Aldus wordt besloten. 5. Sluiten leening voor kasgeld. Burgemeester en Wethouders stellen voor, ter voorzierung in de behoefte aan kasgeld een leening aan te gaan van ten hoogste 5000, tegen eene rente van ten hoogste dVk De heer A. MEERTENS meent, dat die her- haalde leeningen voor "kasgeld toc h niet noodig zouden zijn, indien ieder op tijd zijn belasting aan de gemeente betaalde. De VOORZITTER geeft te kennen, dat dit thans niet de oorzaak Is, het zit in tekorten van de centrale en van uitgevoerde gerneente- werken. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 6. Onderwijs in de handwerken buiten de gewone schooluren. Van wege het bestuur der Christelijke school aan den Molendijk is een verzoek ingekomen, om, wegens den miiitieplicht van den onder- wjjzer, aan den ivrmister van Onderwijs, Kun- si.en en Wetensehappen het verzoek te richten, clat het onderwijs m de handwerken zai mogen women gehouden na de gewone schooluren. .ndien men den goeden gang van het onderwijs wil verzeksren, is het niet mogelijk, dat de onderwijzeres dat onderwijs in de gewone schooluren kan geven. Burgemeester en Wethouders stellen voor, clat verzoek aan den Mihister te doen. In antwoord op verschillende vragen zegt de VOORZITTER, clat cbt geen invloed heeft op cle openbare school. Indien het wordt toe- gestaan, kan aeze er ook gebruik van maken als het gewenscht voorkbmt, maar het is niet noodig. De heer A. DIELEMAN deelt mede, dat zich hetzelfde voordoet bij de Chr. school in de buurt Knol. Na het vertrek der onderwijzeres heeft men nog g<een andere kunnen krijgen en om nu dat onderwijs toch te kunnen doen geven, is het aan de onderwijzeres der school aan den Molendijk gevraagd. Die kan dat dan ook al ieen geven buiten de schooluren, na afloop van den namiddag schooltijd van 4 tot 5 uur. De heer KOSTER acht dac wel een bezwaar voor de kinderen van bjmten, in den winter. De heer DIELEMAN geeft te kennen, clat er niet veel hinder van ondervonden wordt. De heer G. DIELEMAN vraagt, of die rege- -ing niet nadeelig kan zijn voor het onderwijs, dat door particulieren in naaien en breien ge geven wordt. De VOORZITTER meena dit ontkennend te kunnen beantwoorden, het onderwijs wordt maar geciurende 2 uren per week gegeven. De heer A. MEERTENS vertrouwt de zaak niet erg en vermoeclt, dat er wat achter zit ten bate van het bijzonder onderwijs. Er is op daf gebied door de linkerzijde naar zijn mee ning al veel te veel toegegeven. Men is aan de zijde van rechts rummer tevreden. Eerst was er geschreven en gezegd, dat de bevrediging er was, maar men ziet wel, waar het been gaat. Nu voert men weer een nieuwen strijd, in ver- bi.u-d met de regeiing van het benoemen van onderwijzers. Vroeger heefil de gemeenteraad zich nimmer met het onderwijs in de bijzon- dere scholen behoeven te bemoeien, hij zou dat nu nog maar willen nalaten en in elk geval zou hij, alvorens te beslissen, advies wenschen van het hoofd der openbare school. De heer A. DIELEMAN meent, dat de heer A. Meertens zich op een verkeerd standpunt plaatst. De ouders moeten vrij zijn, waar nun kinderen ,i willen la^en genieten. Hij laat dit doen op de Christelijke school. Wil cle heer Meertens dat laten doen op de neutrale, dat staat hem vrij. De Staat evenwel, moet tegenover alle burgers gelijk handelen. De VOORZITTER wijst er nog op, dat de gemeenoeraad het verzoek moet doen, aange zien de school besturen zelf die vergunning niet kunnen krijgen. Op uitnoodiging van den Voorzitter, deelt de Secretaris (voorzitter van het betrokken schoolbestuur) mede, dat de eenige kwestie is, dat de onaerwijzer op 14 Maart m dienst moet. indien cleze Jerugkomt, zai vermoedelijk de oucle toestand worden hersteld, maar boven dien, het gaat toch ook maar over 2 avonden in ae weelc een uur langer school geven. Het voorstel van den heer A. Meertens om cle beslissing aan te houden wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren A. Meeruens, Guiran en G. Dieieman; tegeff stemmen de heeren Van Doeselaar, J. A. Meertens, Koster en A. Dieieman. Het voorstel van Burgemeester en Wetlhou- ders wordt nu aangenomen met 4 tegen 3 stem- men. Voor stemmen de heeren Van Doeselaar, J. A. Meertens, Koster en A. Dieieman; tegen stemmen de heeren A. Meertens, Guiran en G. Dieieman. 7. Verslag ingeyolge de Woningwet. Door Burgemeester en Wethouders wordt aangeboden het verslag opgemaakt ingevolge artikel 52 der Woningwet over 1920. Aangenomen voor kennisgeving. 8. Omvraag. a. De heer VAN DOESELAAR maakt aan- merking op het onderhouden met grint van den rijweg op den Binnendijk. Hij meent, dac het aanbevelmg zou verdienen de zyxancen ai te steken en den weg rond te leggen. Zooais heO nu gaat, komt er niets van. De VOORZITTER zai hiernaar eens zien. b. De heer VAN DOESELAAR deelt mede, dat hij Donderdag 1.1. wenschte te teiefoneeren om 6,i5 uur en van den teleionist de boodschap kreeg, dat hij nog even moest wachten, want uar hij nog geen licht had. Hoe komt het toch, dat het electrisch licht zoo laat uitblijft? Was er iets kapot? De VOORZITTER: Wegens het gebruik van het oude zuiggas duurt het lang eer ze voi- doende gas hebben om te werken, ze moeten soms wei drie kwartier draaien. De heer VAN DOESELAAR dacht, dat het ook zou kunnen zijn, zooais men op Hoek zegx, dat het personee! wel wat te lang van de bui- tenlucht had geprofiteerd eer het aan het ciraaien was gegaan. Als ze dat clan weten, dat het gas zoo slecht is, dienen ze toch vroeger te beginnen. De VOORZITTER noenn clat laatste juist, er was hun daarop dan ook gewezen, maar tot geruststelling kan hij bovendien zeggen, dat die oude zuiggas bijna verbruikt is. c. De heer VAN DOESELAAR zou gaarne ook iets willen weiJen omtrent het mond- en hiauwzeer. Hoe zit dat toch. Bij den eenen boer laten de wakers je absoluut niet toe, maar by een ander mag je, ais je er zaken hebt en je voeten maar goed af veegt wel door. Waarom is hot op cle eene plaats toch zoo streng en op de andere niet. Kan dat niet wat gematigder worden toegepast? De VOORZITTER vraagt, hem te noemen waar de wakers dat toelaten, want dan zai hij die ondilaan. Er mag op het erf absoluut nle- mand worden toegelaten. De heer VAN DOESELAAR heeft niet het voornemen, dat te doen, het viel hem maar op, dat er wakers zijn, die zoo uiterst streng op- treden. Ook heefc hij vernomen, dat die 80 cent per uur krijgen. Dat is een mooi Soon, waar van echter maar 4 personen genieten. Hij ver- meenc, clat, als de menschen 6 uur in de plaats van 12 uur dienst deden, zij nog een mooi dag- geld zouden maken en er dan 8 goed mee waren. De VOORZITTER merkt op, dat dit een politieregeling betreft, die alieen den Burge meester wat aangaat en waar de gemeente raad geheei buiten staat. Indien men meent, dat hij te streng optreedo, moet men hem maar bij een hoogere autoritiet beklagen. De heer A. DIELEMAN onclervindt ooli het ongemak van de toegepaste maatregelen ter bestrijding der ziekte, Het inspuiten der zieke dieren, heeft naar hij verneemt, een gunstig resudaaJ teweeggebracht. Hij raadt aan he rnaatregels met eenige toegevendheid toe te passen, daar hij anders verwacht, clat vooral veehouders die eenigszins afgelegen wonen, wegens de moeilijkheden die zij er van onder-- vinden eerder geneigd zuilen zijn het voorko men van de ziekte te verzwijgen. De VOORZITTER herhaalt, dat, indien men meent zich daaromtrent over hem te moeten beklagen, zich maar moet wenden tot den districtsveearts. Wat de bemerking van den heer Van Doeselaar betreft, kan hij wel meedeelen, al is dit een zaais die spreker alieen aangaat, clat de wakers wel 12 uur staan, maar dat hun loon geen 80 cent per uur is. Dit wordt door het rijk betaald. De heer A. MEERTENS zou er ook nog iets van willen zeggen en vraagt, of het niet mo gelijk is, aan die voorschriften betreffende mond- en klauwzeer meer publiciteit te geven. De VOORZITTER deelt mede, dat die wor den aangeplakt; de menschen nemen echter te weinig notitie van hetgeen aan het plakke- bord wordt aangeplakt. De openbare vergadering wordt hierna ge- schorst en gaat over in eene met gesloten deu- ren, ter vaststelling van een viermaandsch l.ohier van den hoofdelijken omsiag eri het ko hier der hondenbelasting voor 1921. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 1 Maart 1921, des namie'dags 2 uur. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, Bur gemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, J. de Kraker, J. Wejjns, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieieman, J. de Feijter, M. Kosuer, benevens de Secre taris. Afwezig de heer Ph. J. van Dixhoorn. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebeclsformulier. De notulen der vergadering van 9 November, die van 14 December en die van 25 Januari 1.1. worden met aigemeene stemmen onveran- clerd vastgesteld. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Van Dixhoorn heeft bericht, wegens dringende aanwezigheid eiders, de vergadering van he- den niet kan bijwonen. Daarna stelt de VOORZITTER aan de orde: 1. Mededeeling van ingekomen stukkeu. a. Eene missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 4 Februari 1921, waarbij van het bewijs hunner goedkeuring voorzien wordt teruggezonden het 2e suppletoir kohier van den hoofdelijken omsiag voor het jaar 1920. Aangenomen voor kennisgeving. b. Eene circulaire van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarin deze te kennen geven, dat uit de naar aanleiding van hunne circulaires van 12 en 26 November 1.1. nos. 27 en 180, 3e afdeeling, in zake herziening der jaarwedden van de ambtenaren van den burgerlijken start ingekomen adviezen, is gebleken, dat het mee rendeel der gemeenteraden bezwaar maakt te gen de door hen ontworpen regeiing. Onder deze omstandgheden achten zij h niet gewenscht, tot vaststelling eener regelin overeenkomstig bedoeld ontwerp over te gaan MATIGHEID, opgewektheid, frissche lucht, geregelde ge- woonten, de noodige rust en slaap, lichaamsbe- weging en een zorgzame leefwijze is wat de natuur vraagt om uw lichaam in goede con- ditie, uw nieren gezond, en uw gestel vrij van urinezuur te houden. Hebt gij er ooit aan gedacht, dat uw pijn in den rug, hoofdpijn, urinekwalen en water- zuchtige zwellingen een gevolg kunnen zijn van uw leefwijze? Te zwaar eten, het voortdurend gebruik van alcohol, te veel rooken, het zich te weinig- be- sehermen tegen het klimaat, onmatigheid, en het te weinig zoefcen van gezonde ontspanning en rust, zuilen ongetwijfeld de nieren metter- tijd verzwakken. En dan komt de last. Rugpijn, hoofdpijn, urinestoornissen, water- zuchtige zwellingen, niergruis, en duizeligheid zijn verschijnselen van te veel urinezuur in het bloed en er bestaat gevaar voor nier- en blaas- ontsteking en ongeneeslijke nierziekten. Matig eerst die verkeerde gewoonten en sta dan cle verzwakte nieren bij door een degeiijke kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken niet op de ingewanden, doch zijn een betrouwbaar en veilig niergeneesmiddel onder alle omstandigheden. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voor zien van de handteekening van James Foster op het etiket, zijn te Ter Neuzen varkrijgbaar bij Wed. A. van OverbeekeLeunis, a f 1.75 per doos. 35 zoodat de bestaande regeiing', opgenomen in Provinciaal blad no. 60 van 1919 gehandkaafn blijft. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van J. van Sluis, brigade- commandant der brigade Koninklijke mare- chaussee te Axel, die mede namens het per- soneel der brigade den raad dezer gemeente beleefd dank betuigt, voor de verleende grati- ficatie. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van A. de Visser, corres pondent der Arbeidsbemiddeling te Axel, die daarin den gemeenteraad dank zegt voor de herziening van zijn salaris, en zich bereid ver- klaart de controle over de werkloozenkassen te aanvaarden. Aangenomen voor kennisgeving. e. Jaarverslag commissie tot wering van schoolverzuim, over 1920. 1. Een schrijven van cle Gezondheidscom- missie te Ter Neuzen, waarin wordt metlege- deeld het resultant van het onderzoek van toegezonden melkmonsters. Het veigehaltc was resp. 2,5, 3,1 en 2,7 procent. De VOORZITTER deelt mede, dat in het rappoia van het onderzoek wel worden aan gegeven cle verschillende bestanddeelen van de melk, doch dat er niet voldoende uit blijkt, of deze van voldoende kwaliteit is. In het ver volg zui dit nader omschreven worden. Aange zien net in verband met verkregen inlichtingen gewenscht is om meerdere malen van den- zelfden ieverancier monsters te nemen, zulien van dezelfde leveranciers verder monsters genomen worden voor een onderzoek. Hij kan op het oogenbiik zeggen, dat d j kwlei vtii tie onderzochte monsters vrij goed was. g. Proces-verbaal van dc door Burgemees- xer en VVethouders op 18 Februari 1921 ten kantore van den gemeente-ontvanger gehou den opneming- der boeken en kas van den ge meente-ontvanger, waarbij is gebleken, dat was ontvangen over het jaar 1920 261,785,32 *,2 en over het jaar 1921 18.056;, samen f 279.841,32%, en dat was uitgegeven over he; jaar 1920 f 249.048,54 en over het jaar 1921 f 4968,04, samen 254.016,58, zoodat meer is on„vangen dan uitgegeven f 25.824,74%. Het restant van het goed slot der rebelling over 1918, dat nog niet op de loopende begrooting is gebrachu bedraagt J 2485,9742, het goed slot der rekening over 1919, dat niet op de loopende begrooting in ontvangst is gebiac,, bedraagt f 4570,35, zoodat in kas moest zijn j 32.881,07, het'geen overeenkwam met de in has zijnde gelden en geldswaarclige papieren. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een schrijven van Gedeputeerde Saten van Zeeland, d.d. 11 Februari 1921, waarb,j zij terugzenden het raadsbesluit van 25 Janu ari 1.1. tot wijziging der begrooting voor 1920, met de bemerking, dat de posten betreffende de volksstelling behooren te worden oveirge- bracht in de begrooting voor 1921. Verder moi'ken zij op, dat in het voorstel elke toehcii- ting ontbreeivt. Zij verzoeken de noodige ver- betering te bevorderen. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan het verlangen van Gedeputeerde Staten te voldoen. Met aigemeene stemmen wordt aldus be sloten. i. Een schrijven van het bestuur van den Nederlanclschen Christeljjken Bond van per- soneel in publieken dienst, afdeeling Axel, atlreg J. P. van tier Staal, dat daarin te kennen geeit, dat. het personeel in dienst der gemeente Axei, gainne zijn recln'spositie zag geregeld bij regiement, redenen waarom het verzoekt om een raadscommissie te benoemen, welke commissie zai worden opgedragen, een ont- werp-reglement samen te stellen en daartoe overleg te pieger, met de organisatie waarin de werkJieden zijn georganiseerd. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders en de gascommissie bereids een regiement in behandeling hebben genomen. Zy meenclen, dat de samenstelling van clat regiement op den weg van hun college lag. De lieej' OGGEL: En hieraan kan worden uoegevoegd, dat het in de bedoeling ligt, om, alvorens dit aan den gemeenteraad aan te bieden, daarover met de betrokken werklieden to onrlerhandelen. Dat geldt natuurlijk de in dienst zijnde werklieden, cle later aan te stellen werklieden worden op de regelen in het regiement vast te Snellen veikzaam gesteld. De VOORZITTER bevestigt, dat dit in het voornemen van Burgemeester en Wethouders lig-t. De gemeenteraad gaat hiermede accoord. 2. Verzoek van K. van Drongelen om hem geineentegrond in jkoop af te staan. De VOORZITTER herinnert, dat de vorige vergadering het verzoek van Van Drongelen om hem een strookje geineentegrond in koop af te staan is aangehouden, omdat men van meening was, dat door den verkoop van dat sirookje grond ook een gangetje naast de wonmg van den openbaren weg zou worden al'gesneden en er claardoor ook bij diende te worden verkccht. Bij onderzoek is geblek-en, dat die meening onjuist was. De grond is juist geiegen vo6r de woning van adressant en het gangetje valt er geheei buiten. Burgemeester en Wethouders achten het ook beter, dat dit eigendom der gemeente blijft en handhaven daarom hun voorstel, om aan adressant de door hem gevraagde strook grond geiegen in de Oude Wijk in koop af id staan, eene opper- vlakte van 10 M2. tegen f2 per M2. Med aigemeene stemmen wordt aldus be sloten. (Wordt venrolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 6